i Minister van Boeijen ontvouwt zijn plannen i iaii 76e JAARGANG - NUMMER 288 WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS ZUIDELIJKE POLDERS IN HET IJSSELMEER. Welke winkeliers maakten de origineelste fouten f De laatste rondevan onze St. Ni co laas-prijsvraag de origineelste fout een gratis advertentie-contract van 750, resp. 50O en 250 regels" 8 8 EERSTE BLAD §elicurUiiS$»c« iibii Jen fil—g lond- n u, >rd. buwe |at. Stof- Iheid, ma-< Ie tijd In nu voor pitie. 1. ^T", Rott. i. uur 9 9 9 Mid- 1.25 nkctc ■r 2e Erven 22727 3EK, 1.153. 1.282. an. en ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zgn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zyner woon plaats. Afzonderlijke numihers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 AD VERTENT1BPRXJ S Van 15 regels L25, iedere regel meer 25 cent. Ba abonnement speciale prfla Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). B8 driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bö vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A ANGESLOTE N B IJ HET BUREAU VOOR P U B L ICITE1TS WAARD E, ING ESTELD DOOR DE VEREEN1GINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" In 1939 krijgen de gemeenten in de eerste en tweede gevarenklasse voldoende gasmaskers. f 35 millioen zal worden besteed voor hulp aan gemeenten. Economische zaken in de avondvergadering besproken. lachen yan De Tweede Kamer heeft gistermiddag de besprekingen over de begreoting van het departement van Binnenlandsche Za ken voortgezet, nadat de heer Bijlsma (op volger van mr. Oud (v.d.) was beëedigd. Het aantal sprekers bij de algemeene beschouwingen over deze fcegrooting is daarbij, als men de vorige vergaderin gen over dit onderwerp meetelt tot 21 gestegen. Ook ditmaal ging het voorname lijk over de burgerwachten, de luchtbe scherming, de zelfstandigheid der gemeen ten en de Zondagsrust. De heer Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) drong aan op de toekenning van het kiesrecht aan de Nederlanders-niet- ingezetenen. Ilij achtte de burgerwachten overbodig geworden. De heer IJsselmuiden (r.k.) vond dat ook, doch wilde er de nieuwe taak van verzorging der luchtbescherming aan zien toegekend. De heer Van den Tempel (soc. dem.) vroeg de aandacht voor de po sitie van de groote gemeenten. Over de Zondagsrust liepen de meenin gen uiteen. De heer IJsselmuiden zei dat men zich bij den. gegroeiden toestand zal moeten aanpassen, de heer Ter Laan (soc. dem.) beschouwde de Zondagsrust als een sociaal begrip, de heer Zandt daaren tegen toornde uit religieuze over wegingen tegen den bestaanden toestand. De heer Van der Putt (r.k.) meende, dat het met de luchtbescherming droevig is gesteld. De Minister aan het woord. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeyen, hield een zeer uitvoe rige rede. Hij verdedigde daarbij het ver bieden door burgemeesters van bijeenkom sten op grond van de art. 219 en 221 der Gemeentewet. Het vraagstuk van de Zon dagsrust zal de Minister trachten op te lossen cioor een nieuwe wettelijke regeling. De Minister bestreed de opvatting van den heer Ter Laan op dit punt. Aan onze luchtbescherming ontbreekt inderdaad nog veel. Echter zijn voor 903 gemeenten reeds luchtbeschermingsplan nen vastgesteld en de overige burgemees- sters zijn aangemaand daar vóór 1 Januari voor te zorgen. In het jaar 1939 zullen de gemeenten van de eerste en tweede geva renklasse van voldoende gasmaskers wor den voorzien. Aan de gemeenten der derde klasse zal iets meer financieele ruimte worden gegeven, zoodat de inspectie, die in 1939 in alle gemeenten zal plaats hebben, zal doen blijken dat ons land op het gebied der luchtbescherming beter geoutilleerd is dan menig ander land. Voorts deelde de Minister mede, dat het in de bedoeling ligt dit jaar 35 millioen te besteden voor hulp aan de gemeenten, ten einde haar naar de financieele zelf standigheid terug te voeren. De Kamer is daarna overgegaan tot de afdeelingen van deze begrooting. Economische Zaken. In de avondvergadering waren de be grooting van Economische Zalven en cle van het Landbouwcrisisfonds voor 1939 aan de orde. De heer Ebeïs (v.d.) vroeg zich af wel ken invloed het streven der regeering naar verbreeding der agrarische en industrieele productie zal hebben. Het kwam spreker voor dat het plan Westhof nog wel nader onderzocht mag worden. D; heer Van den Heuvel (a.r.) wees op de stijging der kosten van het departe ment en voor de statistiek. De publicatie van crisismaatregelen per radio behoort volgens dezen spreker niet op Zondag te geschieden. Niemand zal ter vermindering der werk loosheid het middel van industrialisatie af keuren. Maar dan moet het middel doel treff en moet er ten aanzien van de producten streng geselectioneerd worden. De heer Weitkamp (c.h.) zei dat tal van schoone theoriën en economische opvattin gen zijn ineengestort. Wij moeten ons nu aanpassen bij de omstandigheden om ons heen. De regeering behoort leiding te ge ven. De heer Bakker (c.h.) was het tot op zekere hoogte met den vorigen spreker eens. Er moet volgens de meening van de zen spreker ook ten opzichte van allerlei atreekbelangen centrale leiding zijn. Maar niettemin mogen die niet verwaarloosd worden. Dit geldt ook bij industrie-vesti ging ten plattelande, bijv. in zake de vlasbewerking, waarin meer het Belgische voorbeeld wordt gevolgd. Onze havens verkeeren in een ongun stige positie tegenover de Belgische, die door de regeering meer gesteund worden. Moge het overleg zorgen dat er geen on eerlijke concurrentie is. De heer Schilthuis (vrijz. dem.) besprak eveneens de handelspolitiek en zei dat voor den veranderden strijd andere strijd middelen noodig zijn. Evenals de industrieele middenstand heeft de handeldrijvende behoefte aan lang crediet. Spr. is voor beteugeling van het cadeaustelsel, doch men moet hiermede niet te ver gaan. De heer Stumpel (r.k.) wilde ook verde re maatregelen tegen het cadeauxstelsel en bepleitte verschillende vormen van cre- diet-verruiming voor den middenstand, o.m. ten behoeve van betere outilleering van middenstandsbedrijven, mede ten dien ste van werkverruiming. De heer Van de Putt (r.k.) bepleitte een doeltreffende hanteering der crisis-invoer- wet. Voorts waarschuwde hij tegen den invloed van het buitenlandsch groot-kapi taal en bepleitte reorganisatie der Kamers van Koophandel, die uitgroeien tot louter administratieve lichamen. Er is te weinig contact met het georga niseerd bedrijfsleven. De heer Van den Tempel (s.d.) noemde de aanhoudende werkloosheid het nationale vraagstuk bij uitnemendheid. Deze is nog meer dan een sociale een economische aan gelegenheid, welke samenhangt met uit breiding der werkverruiming. De bemoei ingen der regeering schieten te kort. Het heet dat er met de industrialisatie resultaten worden bereikt. Bij alle waar- desring vroeg spr. of er niet krachtiger kan worden opgetreden. De heer Bachg (r.k.) bepleitte het nut van bedrijfsovereenkomsten en organisatie en samenwerking van het bedrijfsleven. De heer Van Lidth de Jeude (lib.) be sprak de tegenstelling tusschcn beschutte en onbeschuttebedrijven, de vraag der kostenverschillen in landbouw en industrie. De heer Van der Goes van Naters (s.d.) wees op het onpractische, te spreken over ordening zonder concreet uitgangspunt. De heer Kievit (r.k.) bepleitte interna tionaal overleg om regeeringssteun voor het havenbedrijf overbodig te maken. Voor- loopig echter ziet het hier nog niet naar uit. Over het algemeen kan de Nederland- sehe zeescheepvaart relatief nog als gun stig worden beschouwd. Maar vernieuwing en uitbreiding der koopvaardijvloot staan er niet gunstig voor. Spr. betoogde dat het er bij de houding der regeering niet hoop vol voorstaat met de reederij, nu deze van oordeel is dat deze zich bij het tegenwoor dige vrachtenpeil wel kan handhaven. Reeds zijn er teekenen allerwegen van een nieuwe inzinking. Er zijn tal van ongun stige factoren ook voor de wilde vaart. De vraag moet onder oogen worden gezien, wat geschieden moet om een nieuwe debacle te voorkomen. Tijdige vlootver- nieuwing is noodig. De vergadering werd om half één ge schorst tot des middags één uur. ENGELSCH TANKSCHIP NABIJ DEN „NOORD HINDER" AANGEVAREN. Het is alhier bimiengeloopen en zal by „De Schelde" gerepareerd worden. Gisteravond om 7 uur is het Engel- sche tankschip „Prowess" dat op weg was van Londen naar Amsterdam, op on geveer 36 mijl uit de kust en 12 mijl van het lichtschip „Noordhinder" verwij derd, door onbekende oorzaak aangevaren door een stoomschip dat vermoedelijk van Duitsche nationaliteit is. De „Prowess" werd hierbij ernstig aan bakboordzijde beschadigd. Verschillende huidplaten werden ingedrukt, de ver schansing werd vernield en voorts kreeg het schip tengevolge van de aanvaring eenige lekke tanks. Ook hadden bij de botsing nog eenige persoonlijke ongelukken plaats. De kapi tein, de heer A. Seaman bekwam een verwonding aan een voet doordat hij tus- schen een deur bekneld geraakte, terwij) een matroos een aantal ribben brak. Bij de botsing sloeg n.l. een van de davits in de stuurhut en trof den matroos. De „Prowess" heeft nog de haven van Vlissingen kunne» bereiker *n zal in het Vóór 1943 hoopt men met de droog legging te kunnen beginnen. In overeenstemming met hetgeen de Mi nister van AlgemeeneZaken op 3 Juni 1938 in de Kamer mededeelde, is het op maken van een plan voor de Zuidelijke polders met kracht ter hand genomen en wordt ook op deze wijze voortgezet aldus wordt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Zuiderzeefonds medegedeeld. Het geldt hier het maken van nieuw land ter grootte van een kleine provincie, waarmede wel licht een bedrag van 400 millioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van het Zuidelijk ge deelte van het IJsselmeer' zal diep ingrijpen in het stelsel van Onze militaire defensie en belangrijke voorzieningen ten behoeve van dé landsverdediging noodzakelijk ma ken. Overleg hieromtrent zal niet alleen tot een technisch, maar ook tot een econo misch bevredigende oplossing moeten lei den. Hiermede en met het overleg over talrijke andere vraagstukken is onvermij delijk veel tijd gemoeid, zoodat nog niet in uitzicht kan worden gesteld, waneer de plannen gereed zijn, al wordt vertrouwd, dat dit op zoodanig tijdstip zal zijn, dat de beslissing tot de uitvoering en het begin van de uitvoering zelve vóór 1943 kunnen vallen. dok van „De Schelde" ter reparatie wor den opgenomen. Vermoedelijk zullen met de werkzaamheden een tiental dagen ge moeid zijn. Bij aankomst in de buiten haven is de gewonde matroos naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. De „Prowess., is eigendom van de ree derij Ft. Everart and sons Limited te Londen. Op verzoek van den kapitein stelt de politie een nader onderzoek naar deze aanvaring in. Autobotsing. Gistermiddag heeft op den hoek van de Aagje Dekenstraat en de Glacisstraat nabij het kantoor van „De Schelde" een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's. Beide wagens kwamen uit de rich ting Betje Wolffplein. Op genoemd punt stak de voorste automobilist de richting aanwijzer uit ten teeken dat hij de Gla cisstraat wilde inrijden. De bestuurder van de achter hem rijdende auto merkte dit niet op en reed den wagen aan. Beide auto's bekwamen aanzienlijke schade. Persoonlijke ongelukken deden zich ech ter niet voor. Tegen den bestuurder van den achtersten wagen die toegaf niet vol doende te hebben opgelet, werd proces verbaal opgemaakt. Huiselijke twist. Gisteravond omstreeks 11 uur ontstond in een woning in de Vlamingstraat een huiselijke twist. Doordat een en ander zich gedeeltelijk op straat afspeelde, was er nog al wat publieke belangstelling. Een man die in staat van dronkenschap ver keerde, is op het politiebureau in bewa ring gesteld. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd zilveren dames potlood gummi regenjasbruine porte- monnaie met ritssluitingzilver bandje heerenrijwielgroene kinderhandschoen huissleutel, model Lips no. 21 bruine glacé handschoen en dat inlichtingen zijn te hekomen omtrentzakétui met kam met nikkel montuur bij W. A. Keim, Aagje Dekenstraat 81 een bedrag aan geld bij L. Hekkebus, Hellebardierstraat 1 ge kleurde kinderhandschoen bij P. Visser, Primulalaan 22 zeemlederen handschoen bij Van Ham, Kleine Kerkstraat 19 linker heerenhandschoen bij Streefkerk, Margrie- tenlaan 17 bruine kinderhandschoen bij D. Eiff, Dam 1bril met hoornen mon tuur bij Groesser, Sottegemstraat 83 rij- wielbelastingmerk in étui bij Jobse, Clij- verstraat 36damesportemoninaie met ritsluiting inhoudende een sleuteltje bij J. Stroo, Bankertstraat 16zwarte dames handschoen bij L. Snoodijk, Spuistraat 54; donkerbruine meisjesmuts bij L. Jacobse, Irislaan 32 beige kinderhandschoentje bij du Pon, Breestraat 5; bruine damestasch met portemonnaie met inhoud bij B. Jae gers, Boul. Bankert 22; kist met 40 eieren bij de Jong, Singelweg 12 huissleutel bij v. d. Leijé, Walstraat 43 paar gekleurde bruinachtige grijze dameshandschoenen bij Kopmels, Breestraat 7 eenig geld in een papiertje bij T. de Jong, Noordstraat 24 rijwielbelastingmerk in étui bij T. Schuur- Wij schreven in ons St. Nicolaas-nummer van 25 November jl. l „Voor de drie winkeliers, die kans zien in hun etalage te bedenken, stellen de Uit gevers der „Vlissingsche Courant" beschikbaar En verder „Wij hebben de drie Middenstandsvereenigingen in deze gemeente bereid gevonden, ieder een bestuurslid af te vaardigen (niet-deelnemer aan den wedstrijd), die met de Directie der „Vlissingsche Courant" over de toekenning der prijzen zullen beslissen." Welnu, in de bijeenkomst die daarvoor gisteravond was belegd, heeft de commissie DEN EERSTEN PRIJS toegekend aan Magazijn De Pelikaan, Bellamypark 28 DEN TWEEDEN PRIJS aan Drogisterij Beniest, Lepelstraat DEN DERDEN PRIJS aan Siervisch- en bloemenhandel K.Adriaanse, Scheldestraat De commissie besloot den eersten prijs by loting toe te kennen uit de groep winkeliers, die met eigen artikelen de origineelste fout wisten te maken. In deze groep waren ingedeeldMagazijn De Pelikaan, firma Van den Berg Zonen, firma Beniest, Magazijn Corlas, de firma's Hiegenlich en K. Adriaanse. De vertegenwoordiger van „Gemeenschappelijk Belang" wees by loting Magazijn De Pelikaan als den prijswinnaar aan. Voor den tweeden prijs werd geloot tusschen de vijf overblijvende firma's uit de eerste groep, aangevuld met de volgende firma's Magazijn De Ooievaar, firma Ligthart Schenk, Sigarenmagazijn Rubé, Fotohandel Henning, firma F. D. G. Prins en Banketbakkerij Van de Kop. De vertegenwoordiger der R.K. Middenstandsvereeniging wees bij loting de firma Beniest als prijswinnaar aan. Voor den derden prijs kwamen in aanmerking de 11 resteerende firma's uit de vorige groepen, aangevuld met de firma's P. I. Hamming, „De Broederband" Nieuwendijk, N.V. Bouman, de Blauwe Bril, M. A. de Ruijter, Maison Hooijdonk, I. Sinke en A. van de Sande Scheldestraat. Het lot, getrokken door den vertegenwoordiger van „Gemeenschappelijk Belang", wees den heer K. Adriaanse "Is prijswinnaar aan. Wij zijn de Middenstandsvereenigingen zeer erkentelijk voor him medewerking en willen op deze plaats gaarne onzen dank herhalen aan de heeren J. J. Andriessen en J. M. Goedemondt (de heer H. van Kampen was op het laatste oogenblik wegens een vergadering elders tot zijn spijt verhinderd aanwezig te zijn), die gisteravond enkele uren met ons hebben willen samen werken om de juiste keuze te doen. Het was een moeilijk en verantwoordelijk werk, omdat het aantal geestig bedachte fouten in de etalages groot was. De heeren hebben met groote toewijding hun taak vervuld en eerst na langdurig wikken en wegen hun beslissingen genomen. Den winnaars wenschen wij geluk met hun prijzen, die vandaag reeds zijn toegezonden. Aan onzen wensch verbinden wy tevens de verwachting, dat zij door grooteren omzet in het volgend jaar, succes mogen ondervinden van hun verworven prijs. DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT"* O man, Resedalaan 4 zwarte handbescher mer wit gevoerd bij W. M. de Rooij, Boscli- jeslaan 23 een zak steenkolen bij de Vos Burchart, Resedalaan 12 of 20 electriscke lantaarn bij Jansen, Lammenstraat 7; brui ne jongenspet bij Joosse, Nijverheidstraat 14bruinachtige dameshandschoen met kap, no. 7 bij Zeijlemaker, v. d. Spiegkel- straat 3 paar glacé kinderhandschoenen, bruine tompouce, zwarte tompouce, bood- schappentasch, muts, paar bruine dames handschoenen, paar grijs bruine dames- handschoenen bij kantoor van de P.Z.EM. alhier; blauw portemonnaitje bij K. de Mul der, Resedalaan 12 rijwielbelastingmerk in étui bii Rooimans, Kasteelstraat 4; huis sleutel bij P. J. v. d. Peijl, sigarenmagazijn, Spuistraatblauwe japonceintuur niet roode spikkels en roode sluiting by Marinis- sen, Sckuitvaartgracht 47 en gedeponeerd een blauwe padvindersmuts met roode fi guurtjes. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg"van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Saturnus" van Londen„Globe" van Holyhead„Neerlandia" van Londen naar Duisburg. „Neerlandia" van Londen naar Beverwijk. Orr te bunkeren: Italiaansch s.s. „Magdalena G." van BremenDuitsch s.s. „Hannah Boge" van BremenNoorsch s.s. „Mathilda" van Rotterdam Ned. m.s. „Jutland" van Dantzig. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Saturnus" naar Gent „Glohe" naar zee „Vesta" naar Londen „Wilja" naar Londen„Magdalena G." naar Genua „Hannah Boge" naar Spanje; „Mathilda" naar Wabana„Jutland" naar Portritux„Globe" naar Hamburg. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Volgend jaar zouden voldoende gas maskers beschikbaar komen voor ge meenten in eerste en tweede geva renklasse. (Pag. 1, eerste blad.) De regeering hoopt voor 1943 te be ginnen met de drooglegging van de Zuidelijke polders in het IJsselmeer. (Pag 1, eerste blad.), De Belgische regeering is In de meer derheid gebleven. (Buitenland.) Fransch-Duitsche overeenkomst ge- teekend(Buitenland.), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Het nieuws van den dag tn oeeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandag zijn de Nederlandsche vrijwilli gers van de internationale brigade, die met de Spaansche regeeringstroepen tegen de nationalisten hebben gestreden, in ons land teruggekeerd. Dinsdagmorgen startte van Schiphol het K.L.M. vliegtuig de „Reiger" voor de Din- gaansvlucht naar Zuid-Afrika.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1