EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 287 DINSDAG 6 DECEMBER 1938 De Britsch-Italiaansche overeen komst garandeert Tunis, Corsica en Nice. STADSNIEUWS Buitengewoon congres der Belgische Werkliedenpartij. UIT DE PROVINCIE cIcgB ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTTEPRD S Van 1—b regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESIOT EN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TE1TSWAARDE, INGESTELD D OOR DE VEREENIG1NO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een verklaring van Chamberlain. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft minister-president Chamber lain gisteren in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat de Britsch—Italiaansche overeenkomst van 16 November op geen enkele wijze inbreuk maakt op de Brit- sche verplichtingen jegens Frankrijk. De minister verklaarde verder, dat, hoewel Tunis, Corsica en Nice niet met zooveel woorden genoemd zijn bij de on derhandelingen, welke aan de overeen komst voorafgingen, zij vallen onder het eerste adendum dier overeenkomst, dat spreekt over de handhaving van den sta tus quo in het Midellandsche Zee-gebied. Chamberlains verklaring werd met ge juich begroet. Daladier naar Corsica en Tunis. De Fransche minister-president Dala dier is voornemens in Januari, tijdens het reces van de Kamer, een bezoek te bren- g enaan Corsica en Tunis. Betoogingen in Tunis. Er is hevige verontwaardiging onder de infaeemsche bevolking van Tunis over de eischen in de Italiaansche pers. Maandag zijn uit alle d'eelen van dit protectoraat berichten ontvangen, waarbij plaatselijke autoriteiten uitdrukking ge ven aan hun trouw aan Frankrijk. In het geheele protectoraat hebben de eischen een algemeenen terugslag ge wekt. De Fransche autoriteiten hebben uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men om verdere anti-Italiaansche betoo- gingen te voorkomen. Na de demonstraties van Zondag zijn tien personen gearresteerd. De ruiten van vier aan Italianen toebehoorende zaken zijn ingegooid. Teraardebestelling A. J. Geijsen. In allen eenvoud vond hedenmorgen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk hulsel van wijlen den heer A. J. Geijsen. De overledene is tijdens zijn leven directeur geweest van onderscheidene muziekgezel schappen en zangkoren en was daardoor bij vele stadgenooten een bekende persoonlijk heid. De rouwstoet werd voorafgegaan door het omfloerste vaandel van de harmonie „St. Caecilia", gevolgd door een krans van deze vereeniging, welke gedragen werd door een tweetal leden. De bestuursleden van „St. Caecilia" fungeerden als slippen- dragers. Op de kist waren nog eenige bloemstukken neergelegd. Te 9 uur werd in de Onze Lieve Vrouwe- kerk een gezongen uitvaartdienst gehouden. De plechtige H. Mis werd opgedragen door pastoor Timp. Vele belangstellenden woon den dezen dienst bij. Op de Noorderbegraafplaats waren ver schillende deputaties aanwezig van veree nigingen, waarin de heer Geijsen een lei dende functie heeft vervuld, o.m. van de muziekgezelschappen „Luctor et Emergo" te Zoutelande en „Voorwaarts" te Koude- kerke. Bij den lijkstoet sloot zich mede aan een deputatie van de Federatie van Werkgeversorganisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf. Vele vrienden begeleidden den ontslapene naar zijn laatste rustplaats. Onder diepe stilte, terwijl een gure koude wind over den doodenakker blies en een ijzige regen neerviel, werd de kist in de groeve neergelaten, waarna pastoor Timp de absoute verrichtte. De aanwezigen hebben door het strooien van aarde in de groeve den overledene de laatste eer bewezen. De heer A. J. Geijsen Jr. dankte voor de belangstelling. St. Nicolaasfeestje van de Bijz. Neutrale school. Men schrijft ons Daar het aantal ouders en andere belang stellenden, die het St. Nicolaasfeestje wil len bijwonen, steeds grooter wordt, moest ook dit jaar buiten de school het feestje gevierd worden en wel in „Britannia". De directie had begrepen een intime sfeer te moeten scheppen in het restaurant, waar ze uitstekend in geslaagd was. De kinderen werden onder luid gezang per autobus van de school naar „Britannia" vervoerd. Dit ritje was al een feest op zich zelf Om plm. 10 uur verscheen de goede bis schop met twee zwarte helpers. De leerlin gen zongen hem een hartelijk welkom toe onder zichtbaar welgevallen van de talrijke volwassenen. Het was hen aan te zien, dat ze zelf nog wel eens de St. Nicclaasversjes uit hun eigen jeugd zouden willen zingen. Velen deden dan ook uit volle borst mee, toen een paar liedjes uit de oude doos klon ken. Een alleraardigst programma werd af ge kerkt, waarvan de kleintjes uit de laagste twee klassen het leeuwendeel leverden. Ondertusschen gaf St. Nicolaas zijn goed en afkeuringen ten beste. De kleintjes kregen een cadeautje en allen eenige versnaperingen. Het gebruike lijke strooien besloot den zeer geslaagden feestmorgen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag jl. is het 12.000 ton metende motor-vracht- cn passagiersschip „Japa ra" van de werf van Piet Smit Jr. te Rot terdam te water gelaten. De Goudsche plateelbakkerij „De Dis tel" heeft een herinneringsbord vervaar digd, naar aanleiding van de Dingaans- vlucht van de K.L.M. Een 12 tal borden zijn met de „Reiger" naar Zuid-Afrika gezonden en zullen door de K.L.M. aan een aantal autoriteiten worden aangeboden. Het opruimingswerk van het onlangs op den Nieuwen Waterweg gezonken Griek- sche schip „Chryssi" vordert goed. Reeds heeft men 110 ton ijzer aan den oever van den Waterweg gedeponeerd. Zondag werd te Den Haag de voetbal wedstrijd V.U.C.D.F.C. gespeeld. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen? „Prinses Ju liana" van Harwich (verwacht) Neder- landsch m.s. „Spes Salutis" van Londen naar Rotterdam. Om te bunkeren: Engelsch s.9. „Athelmere" van zee„Efford" van Antwerpen Amerikaansch s.s. „Ipswich" van Rotterdam. V ertrokken „Mecklenburg" naar Harwich„Ipswich" naar George town, De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen1 mastieker, 3 metselaars, 9 opperlieden, 54 schilders, 8 stucadoors, 9 timmerlieden, 1 verver, 1 opzichter, 1 mandenmaker, 1 machinaal houtbewerker, 1 meubelmaker, 1 politoerder, 3 stoffeer ders, 5 kleermakers, 3 schoenmakers, 31 metaalbewerkers, 14 brood/banketbakkers, 1 kok, 7 slagers, 2 tuinlieden, 3 magazijn bedienden, 11 reizigers/agenten, 5 winkel bedienden, 8 chauffeurs, 12 kellners, 16 loopers, 3 portiers, 2 sleepers, 47 trans portarbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 mu sicus, 2 onderwijzers, 34 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 144 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 5 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 1 dienstbode en 7 werksters. Totaal 478 ingeschrevenen (vorige week 477), waarvan 207 in steun, te weten 130 in de werkverschaffing, 26 in de plantsoe nen, 27 crisissteuntrekkers en 24 gesteun- den vanwege Maatschapelijk Hulpbetoon Alzoo een vermeerdering van 1 werkzoe kende, De socialistische ministers vermoedelijk uit de regeering. Het buitengewone congres der Belgi sche Werkliedenpartij heeft gisteren met 372.450 tegen 187.598 sternen, bij 7820 onthoudingen, een door de meerderheid ingediende mctie aangenomen, waarbij het besluit een handelsagent naar de re geering van Franco te zenden, wordt verworpen. Dit besluit houdt derhalve in, dat de socialistische ministers zullen moeten af treden. Tijdens de besprekingen heeft Vander- velde verklaard niet te kunnen dulden, dat België wel een vertegenwoordiger heeft te Burgos en niet meer te Barce lona. Hij zeide geen oplossing te kunnen aanvaarden, welke niet het zenden van een handelsvertegenwoordiger naar Bur gos afkeurde, en hij verzocht het congres niet te wijken voor de bedreiging van. een kabinetscrisis. Spaak komt vanmiddag voor de Kamer. In de vergadering van Maandagavond heeft de regeering besloten zich vanmid dag aan de Kamer voor te stellen, niet tegenstaande het besluit van het socialis tische congres. De heer Albert Janssen (katholiek), de vroegere minister van financiën, die thans wederom de portefeuille van financiën heeft aanvaard in opvolging van den af getreden minister Gérard, zou vanochtend den eed afleggen en zou tezamen met de overige leden van de regeering voor de Kamer verschijnen. Dit is de eenige wijziging, welke in het kabinet-Spaak is aangebracht. EEN NIEUW SOORT PANTSER? Een uitvinding van een monteur te Sas van Gent. In het Zeeuwsch-Vlaamsche stadje Sas van Gent doen al eenigen tijd fantastische geruchten de ronde over een opzienbarende uitvinding. De burgemeester, mr. G. P. J. M. de Kerf, deelde ons mede, aldus de N. R. Crt., dat een van zijn gemeentenaren, n.l. de mon teur A. J. Dullaert, inderdaad iets gecon strueerd heeft, dat belangrijk kan blijken. Dullaert, zei de burgemeester is al gerui- men tijd bezig met proefnemingen die fi nancieel gesteund worden door een inwoner van Terneuzen. Hij is er onlangs in ge slaagd een pantser te maken, dat bestand zou zijn tegen kogels, en dat door zijn ge wicht en door zijn soepelheid misschien ongekende mogelijkheden zal kunnen bie den. Wij zijn ook met den uitvinder gaan pra ten, die ontstemd bleek over de dwaze ge ruchten, waartoe zijn uitvinding aanleiding heeft gegeven. Wat de burgemeester u vertelde, is juist, zei hij. Wij hebben een pantsering gecon strueerd, waarop kogels en granaatscher ven afstuiten, en die door haar gewicht dienstbaar gemaakt kan worden aan allerlei doeleinden. Ik zie kans politiemannen uit te rusten met een borstpantser, dat niet meer dan 4 K.G. weegt, dat hen niet in hun be wegingsvrijheid belemmert, en dat hen tegen kogels beschermt. Een iets zwaardere constructie zal vliegtuigmotoren en vlieg tuigbestuurders tegen de uitwerking van mitrailleurvuur vrijwaren nog zwaardere pantsers kunnen geschut zijn beteekenis doen verliezen. Het pantser is het best te vergelijken met een soort vlechtwerk. Bij de proefnemingen is gebleken, dat kogels er niet de minste uitwerking op hebben. Zij stuiten niet terug, maar blijven in het pantser hangen. Er is in Nederland, België, Frankrijk, Duitschland, Engeland en Amerika octrooi op gevraagd, intusschen geeft men demon straties voor autoriteiten, die er zich voor interesseeren. Aanbesteding. Dezer dagen heeft de Genie aanbesteed het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken op Walcheren, Zuid- Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen J. Priem te Overzande 13050 Gebr. G. en G. Verheyke te Ellewoutsdijk 13000J. N. D. Bijl te Vlissingen 13000 H. v. Sabben te Goes 12550 J. van 't Hoff te Hoek 12544 M. Va der te Vlissingen 12460G. Leys te Ocstkapelle 12300S. J. Mielen 12110P. Post en J. F. Berting te Vlissingen 11965 J. Verheyke te Elle woutsdijk 11900 E. G. Lindenbergh te Vlissingen 11850 P. F. de Waal te Terneuzen 11802 P. F. Voet te Kloos- terzande 11720 J. Wattel te Middel burg 11625 A. Poelman te Ritthem 11575 Firma Gebr. v. d. Poel te Ter neuzen 11530 P. Daansen Wzn. te Oostburg 11510 C. van de Klippe te Vlissingen 11400. Verbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland. De minister van Waterstaat deelt in de memorie van antwoord op de verkeersbe- grooting mede, dat hij aan Ged. Staten van Zeeland heeft meegedeeld, dat hij be reid is de indiening te bevorderen van een wetsontwerp voor heffing van tol gedu rende 25 jaren op een over de Zandkreek tusschen Noord- en Zuid-Beveland te bou wen brug, zoodat zekerheid zal bestaan, dat de voor het na afloop van dien termijn tolvrij zijn van de brug benoodigde bijdra gen van de provincie en van verdere be langhebbenden in de streek zullen worden verleend. MIDDELBURG. Een droeve plechtigheid. Gistermiddag had onder groote belang stelling van de zijde van de hoofdambtena ren en ambtenaren ter provinciale griffie en uit de padvinderswereld op de alge- meene begraafplaats de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer L. Peute, den op 27-jarigen leef tijd overleden klerk ter provinciale griffie van Zeeland en leider der welpen van de Berdenis van Berlekompadvindersgroep. Vanaf het stationsplein hebben de wel pen hun leider de laatste eer bewezen. Aan de geopende groeve hebben het woord gevoerd mr. dr. B. D. H. Tellegen, griffier der Staten van Zeeland J. G. Meijboom, hopman van de padvinders, mede namens het hoofdbestuur der padvin- dersvereeniging en mr. A. J. van Weel namens de ouders der welpen. Nadat namens de familie woorden van dank waren gesproken, keerden allen diep onder den indruk van dit tragisch ver scheiden stadwaarts. Inbraak. Voor de derde maal binnen een jaar is tijdens de afwezigheid van de bewoners op Zondagavond ingebroken in een der wonin gen aan den Tramsingel en omgeving. Dank zij de toenemende voorzichtigheid der bewoners om geen geld voor het grij pen te laten liggen, wordt er niets ver mist. Het door de gemeentepolitie in sa menwerking met de marechaussée inge stelde onderzoek heeft tot nu toe nog niet tot de aanhouding van den dader kunnen leiden. Waar er kort geleden voor de tweede maal aangifte werd gedaan van een onge- wenscht bezoek aan een woning aan de Heerengracht, waar wel geld is ont vreemd, komt de vraag naar voren of hier verband tusschen het eene en het andere moet worden gezocht. Inzake deze laatst genoemde misdaden stelt de gemeentepoli tie van Middelburg een onderzoek in. Voor de Joodsche vluchtelingen. De verleden week alhier gehouden bios coopvoorstelling ten bate van de Joodsche vluchtelingen heeft 264.30 netto opge bracht. BRESKENS Collecte voor de vluchtelingen. De Zaterdag te Breskens gehouden col lecte voor de Joodsche uitgewekenen bracht 210 op. Sint Nicolaas, Met de boot van kwart voor 12 arri veerde gisteren Sint met Zwarte Piet te Breskens, verwelkomd door vele kinderen die op het haventerrein aanwezig waren. Eerst bracht Sint Nicolaas een bezoek aan de school te Nieuwe Sluis. Toen kwam de openbare school A in het dorp aan de beurt, waar Sint met groot enthousiasme werd ontvangen. Het laatst werd bezocht de Wilhelmina- Fröbelschool, waar de kinderen leuke spel letjes voor den Sint deden. 's Avonds maakte St. Nicolaas nog een rondrit door het dorp, begeleid door de muziekvereeniging en een hossende me nigte. SCHOONDIJKE Gemeenteraad. Maandag kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Van Ro- sevelt in voltallige zitting bijeen. Eerst werd overgegaan tot beëediging Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een noodwetje voor de „wilde" bussen te verwachten. (Binnenland), Minister Heymans van België is afge treden. Aftreden der socialistische mi nisters verwacht. (Pag. 1, eerste blad) De hertog van Windsor zal naar En geland terugkeeren. (Buitenland); De „Reiger" voor een bijzondere vlucht: naar Zuid-Afrika vertrokken. (Luchtvaart)] Moordaanslag te Groningen. .(Gemengd nieuws); Twee kinderen bij brand om het leven gekomen. .(Gemengd nieuws); De „Condor" verongelukt, (Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN, van het nieuwe lid, den heer J. A. de Lijzer. Besloten werd de bijdrage aan het comi té voor zorg voor jeugdige werkloozen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen vast te stellen op 50 voor 1 jaar. De raad besloot tot aansluiting bij het registratuurbureau van de vereeniging voor Nederlandsche gemeenten. De 3 jaarlijksche afrekening van de vergoeding voor de bijzondere school over 1984, 1935 en 1936 werd vastgesteld. Het bedrag per leerling voor de open bare school voor 1939 werd bepaald op 6.96. Vervolgens werd besloten tot vaststel ling van de begrooting voor 1939 en tot heffing van 30 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Ontslag werd verleend aan M. 't Jong als gemeentebode en als marktmeester per 1 Januari 1939 en met ingang van dien zelfden datum werd in gelijke functies benoemd de nieuwe gemeenteveldwachter. M. Marinisse. De begrooting voor 1938 werd gewijzigd. Het suppletoir kohier hondenbelasting werd vastgesteld op een totaal bedrag van 5.50. Tenslotte werd het perceel electriciteits- werken voor de nieuwe school gegund aan firma Schippers en Nauta te Oostburg. Voor de Joodsche vluchtelingen. De Zaterdag j.L gehouden collecte voor de Joodsche vluchtelingen heeft in deze gemeente opgebracht 266.65. TERNEUZEN Kring Zeeland Ned. Christelijk Gymnastiekverbond. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Kring Zeeland van het Neder- lanüsch Chr. Gymnastiekverbond werden de laatste besprekingen gehouden voor de wedstrijden van dien kring-, welke op Za terdag 17 December- a.s. te Terneuzen zul len worden gehouden in het gebouw „Em manuel". Aan deze wedstrijden zullen deelnemen de bij den kring aangesloten vereenigingen O.K.K. te Goes, C.K.W.O. te Vlissingen, O.N.A. te Biezelinge, die staan de de vergadering tot het N.C.G.V. toe trad, en E.M.M. van Terneuzen, die te vens gastvrouwe zal zijn. Door den kring Zeeland is een fraaie wisselbeker uitge loofd, welke na afloop door den voorzit ter van. den kring aan de rechthebbende vereeniging zal worden uitgereikt. Reeds zijn verschillende medailles beschikbaar gesteld door de deelnemende vereenigingen en door particulieren, o.a. ook een door den burgemeester van Terneuzen, mr. P. Tellegen. Het geheel staat onder leiding van den voorzitter van den kring, tevens voorzitter van de ontvangende vereeni ging, den heer P. K. Dees. Wij twijfelen er niet aan, of deze dag zal er een wor den tot opbouw van het werk van het N.C.G.V. in Zeeland. (T.C.) MARINE EN LEGER Marine in Indië. Overgeplaatst van Hr. Ms. De Ruyter naar de marinekazerne Oedjoeng, de lui tenant ter zee der 2de kl, A. yan Miert.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1