Cbr/c EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 286 MAANDAG 5 DECEMBER 1938 van onze St. Nicolaas-prijsvraag voor volwassenen. DE VOLLEDIGE UITSLAG LUIDT ALS VOLGT Dichterlijke abonné's aan het woord STADSNIEUWS fgelsewfe—Sssew «nw Jew glney Bij elegante kleding de elegante parapluie p r ieer, itige [land als foorts toe- goedig [dicht i mo- i voor lagers llrschil De nede- ■Colijn liteen. was, haar moet gerwijs res- jiiddag ad bij fctings- (soe.- wel ging 0e be- Nerkeer [oorden an de I België vel als een De [ar zoo ook j men en, dat |i klank fle pers ster de Bn eens [ze ont- fcb niet (choten. bt den Jlen van. [Jan den Deze [ster en fee hier- [gericht, j ioodigd, tnwezig 1 j gaarne [mblieke Iers ge- [em dus abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Couranl UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1b regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prjjs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Mies bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGESLOTEN B Ij H ET BUREAU VOOR P U B L 1 C 1 T E I T S W A A R D E, ING ESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" j i)e uitstak i 11 gfl et verheugt onSj dat ook dit jaar weer zoovele abonnë's aan 19 H onze St. Nicolaas-prijsvraag hebben deelgenomen. Zaterdag- I middag 12 uur sloten wij de bus en toen bleek ons, dat niet HBBIH minder dan 307 oplossingen ontvangen waren. BbBMIM Na een vrij langdurig gezoek en gecontroleer waarvoor wij B 88B een bijzonder woord van erkentelijkheid willen richten tot hen die ons in dit tijdroovende en moeizame werk terzijde hebben gestaan zijn wij er toch nog in geslaagd, vandaag den volledigen uitslag in ons blad te kunnen pubticeeren. Daardoor is het mogelijk dat de winnaars nog op St. Nicolaasdag in het bezit komen van de door hen verworven prijzen. De prijsvraag was niet gemakkelijk, maar er is met grooten ijver gezocht en gespeurd in de St. Nicolaas-etaiages van onzen middenstand. En hetgeen in dit verband wel bijzonder veelzeggend is naar wij van vele neringdoenden mochten vernemen zijn de verkoopsresultaten beter dan vorige jaren. Een verblijdend verschijnsel, dat wij met genoegen hebben geconstateerd. Wij hebben 307 oplossingen met groote nauwkeurigheid gecontroleerd. Daarbij is ons gebleken, dat slechts 7 inzenders de juiste fouten hebben ontdekt in de etalages van 111 Vlissingsche zaken. Voorts waren er 12 oplossingen met één fout, 62 met twee fouten, 17 met drie, 24 met vier, 38 met vijf, 22 met zes, 24 met zeven, 13 met acht, 13 met negen, 11 met tien en 64 met meer dan tien fouten. De goede inzenders kwamen dus allen voor een prijs in aanmerking, die bij loting werd toegewezen. De drie resteerende prijzen vielen ten deel aan inzenders uit de groep met één fout. 1e prijs 15. aan L. M. HOOGERWERF, Oude Markt 39. 2e -10.— P. J. KAAT, Schuitvaarigracht 55. 3e 7.50 P. J. CASTELEIJN, Schuitvaarigracht 31. 4e «5.— W. Ch. POST, Nieuwsiraat 22. 5e - 2.50 P. BOUCHERIE, Noordstraat 53. 6e - 2.50 L. EVERAARS, Molenstraat 55 (boven). 7e 2.50 K. I. VAN DER MEULEN, Gravenstraat 43. 8e - 2.50 J. W. KOLE, Badhuisstraat 68. 9e - 2.50 J. R. HARTING, Van Dishoeckstraat 41. 10e - 2.50 J. H. VAN BURGH, Marinestraat 11. Zooals bekend, bestaan de prijzen uit geldbons, die uitsluitend bij de winkeliers die aan deze prijsvraag hun medewerking hebben verleend, besteed kunnen worden. De prijzen kunnen heden(Maandag)avond, tusschen 7 en 8 uur, afgehaald worden aan het bureau van ons blad. DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT", Onze St. Nicolaas-prijsvraag, die dit jaar wel buitengewoon in den smaak is gevallen, heeft ook de dichtaderen van verschillende abonné's rijkelijk doen vloeien. Men zal begrijpen, dat onze plaatsruimte niet toelaat alle bijdragen, zelfs niet uitsluitend de beste, te pubticeeren het zijn er te veel, maar er zijn zulke aardige gedichtjes bij, dat wij het aan den anderen kant toch ook weer niet over ons hart kunnen krijgen, heelemaal niets van dit moois ter kennis van onze lezers te brengen. En daarom publiceeren wij hieronder eenige dichterlijke ontboezemingen, die ons bij de oplossingen der prijs vraag werden toegezonden Limmerick van de week De Vlissingsche Krant deed ons zoeken Tot bijna in alle hoeken 'kHeb een lamme vlerk. Doch de kroon op het werk Zou zijn als ik „succes" mocht boeken. J. R. HARTING. inderdaad Is dat het geval zooals den heer Harting zal blijken als hij de lijst der prijs- winnaars leest.) St. Nicolaas-prijsvraag De redactie van ons dagblad Had weer eens een pracht idee Zij schreef wéér een prijsvraag uit Voor ieder en abonné De hoofdprijs vijftien gulden De tweede prijs was tien Een ieder wilde die graag winnen, Dat kon men zóó wel zien. Het was in Vlissingen s straten Een drukte en plezier Van kinderen en groote menschen, Gewapend met potlood en papier. Blakend van ijver zocht men naar fouten, Die winkeliers hadden bedacht, Ze waren soms niet zoo gemakkelijk Als velen wellicht hadden verwacht. Sint Nicolaas at rauwe wortelen. Zijn paardje rookte een sigaar. Een heer rookte een lippenstift Een kalender van 't vorig jaar, Een klok die achteruit liep Een haard, te hoog en verkeerd geprijsd, Een wekker als horloge, Die een breede pols vereischt. Een aquarium met,sprotjes. Piet in Sinterklaas-kleedij. Een rookworstje als smokingboord. In Decembereen vogel uit 't ei. Een ooievaar met twee bigjes Van rose marsepein Vier tweelingen bracht hij hier reeds, 't Moest nu wat anders zijn. Zóó kan men blijven doorgaan. Doch ik spreek den wensch hier uit, Dat elk die er belang bij heeft. Met een flink batig saldo sluit. J. TEIRLINCK-DE VRIES. Voor mevr. J. Teirllnckde Vries reserveerden wij voor deze dichterlijke ontboezeming een doos bonbons. Kinderfeest St. Nieolaasvereeniging. Zaterdagmiddag hield de St. Nieolaas vereeniging in de groote zaal van. het Con certgebouw haar jaarlijksch St. Nicolaas- feest met de kinderen, van on- en minver mogende ouders. Een groot aantal kinderen vulde de zaai, die allen in opgewekte stemming vol verwachting waren over hetgeen de goede Sint met zijn zwarten knecht hun dit jaar weer zou brengen. De voorzitter der vereeniging, de heer A. Raamsdonk, sprak de kinderen toe en deelde mede, dat zij St. Nicolaas wel dank baar mogen zijn, omdat deze nu reeds in Vlissingen was gearriveerd, hoewel het zijn plan was eerst Maandag te komen. Doch dan heeft hij 't zóó druk, dat hij tgd tekort zou komen, en daarom had het be stuur aan den heilige verzocht enkele da gen vroeger uit Spanje te vertrekken. Spr. uitte verder zijn dankbaarheid aan de ingezetenen van Vlissingen voor hun bijdragen, waardoor het mogelijk was dit feest te organiseeren en aan de dames en heeren, welke het gebeele jaar door hun medewerking hebben verleend. Het programma voor dezen middag werd geheel verzorgd door den heer Adri van Oorschot, die als „professor Hassan-Ben- Ali" de kinderen weer op buitengewoon aardige wijze heeft vermaakt, met zijn poppenkast, goocheltoeren en buikspreken, waarin de bekende pop „Dickie" weder een groot aandeel had. Alles was keurig verzorgd. Het poppen kastspel gaf ook een paedagogisch ver haal te zien Een ontsnapte beer uit een circus, relke door Jan Klaassen gevangen wordt en. een oneerlijke buurvrouw, die Jan besteelt, wijze lesjes van hem ont vangt en tenslotte beterschap belooft. Van de goocheltoeren vermelden wij in het bijzonder de „spinneweb-illusie", die grooten bijval vond. Trouwens den geheelen middag hadden de kinderen grooten schik. De professor weet op uitstekende manier met de kinderen om te gaan. Vanzelf ontbrak het tijdens de voorstel ling niet aan de noodige versnaperingen. De verschillende gezongen liedjes wer den begeleid door den pianist, den heer Corns, van Beers. Aan het einde ontvingen alle kinderen een pakje nieuw ondergoed, eenig speel goed en een zakje versnaperingen. Opge togen en dankbaar verlieten de kinderen het Concertgebouw, na met een handdruk van den goeden Sint afscheid te hebben genomen. Van de zijde van het bestuur werd ons medegedeeld, dat ditmaal .298 kinderen aan het feest hebben deelgenomen. Dit is ongeveer 90 minder dan het vorige jaar. Natuurlijk kan de oorzaak hiervan zijn de meerdere werkgelegenheid in onze stad en dus een verheugend verschijnsel genoemd worden, doch het bestuur is van meening, dat er ook wel ouders zijn, die uit valsche schaamte hun kinderen niet zenden, daar zij, nu het hoofd van het gezin weer arbeid heeft, gelooven dat deze kinderen niet meer in aanmerking komen. Er zijn ech ter nog wel gezinnen, waar de verdiensten ook al heeft de vader verk, zeer gering zijn, en naar het bestuur ons verzekerde, zijn ook de kinderen uit deze gezinnen hartelijk welkom. De „Dsenstein" in de haven. Zaterdagavond heeft het s.s. „Usenstein" van de Red Star Line onze haven aange daan voor het aan boord nemen van 65 Joodsche landverhuizers, o.m. afkomstig uit Weenen, Duisburg, Hamburg, Frankfort en Berlijn. Ingevolge de bepalingen van de Landverhuizerswet heeft de politie toezicht op het vertrek uitgeoefend. Omstreeks kwart over acht meerde het schip aan den kademuur en om half tien is het naar zee vertrokken met bestemming Ver. Staten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Het Douglas D.C.-3 toestel, de „Reiger", waarmee Dinsdag de bijzondere K.L.M.- vlucht naar Zuid-Afrika wordt gemaakt ter geiegenheid van de 100ste herdenking van Dingaansdag, heeft dezer dagen na een grondige revisie proefgevlogen. Belangstellend bekeek de bemanning in het navigatiebureau op Schiphol de kaarten voor deze vlucht. Vrijdagavond arriveerde met den trein uit Brussel aan het station H.S. te Den Haag de Zuid-Afrikaansche minister Pirow. In zijn tegenwoordigheid bevond zich d. H. D. van Broekhuizen, gezant van Zuid- Afrika te Den Haag. Aan den staat zijn, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam eenige geschen ken aangeboden door een onbekenden schen ker. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Da Costa" van Londen naar Utrecht; „Union", „Wolanda" en „Broedertrouw" van Antwerpen. Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Maria Gorthon" van Hernosand Engelseh s.s. „Albuera" van Rotterdam Russisch s-s. „Vithera" van Brussel Grieksch s.s. „Meandros" van Gent; Deensch s.s. „Kris- tinaborg" van Varna. Vertrokken: „Prinses Julianaf naar Harwich „Anna" naar Duinkerken „Sirius" naar Londen„Union" naar Kingslynn„Wolanda" naar Londen „Buccaneer" naar Gulfport„Oddevold" naar Londen„Vytera" naar Leningrad „Kristinaborg" naar Norresundby. Ook een manier voor het gebruik van erwtensoep. Zaterdagnacht, geruimen tijd na het ver strijken van het middernachtelijk uur, had zich voor een automatiek op het Bellamy- pari- wederom een massa menschen verza meld, zooals zoo vaak placht voor te ko men. Tusschen twee mannen ontstond ruzie over een mede aanwezige vrouw. Zij gingen elkaar te lijf en verscheurden eikaars klee- ren. Even daarna, toen de vechtpartij uit was, kocht een der vechtersbazen in de automatiek, zeker om zich te kalmeeren, een kop erwtensoep. Of deze nu zijn woede weer deed oplaaien of dat gevoelens van wraak hem nog beroerden, meldt de histo rie niet, doch wel nam men waar dat hij zijn kop erwtensoep over zijn rivaal uit stortte. Er ontstond hierdoor weer een vechtpartij en opnieuw rolden de mannen over de straat. De politie heeft er tenslotte een eind aan gemaakt. Zig-zag rydende wielrijder opgepikt. Zaterdagavond heeft de politie in de Spuistraat een 50-jarigen man aangehou den die onder zoodanigen drankinvloed ver keerde, dat hij niet in staat was om zijn rijwiel naar behooren te besturen. Hij slin gerde over den weg en leverde zoo voor zichzelf en voor andere weggebruikers een gevaar op. Hij is in bewaring gesteld. De Vreemdelingenwet. Gebleken is dat dicor ingezetenen niet al tijd de hand wordt gehouden aan de nieuwe I epalingen der Vreemdelingenwet. Waar de controle op vreemdelingen uiteraard in de tegenwoordige omstandigheden zeer streng is, zooals trouwens ieder zal kunnen begrij pen en zal moeten billijken, verzoekt de commissaris van politie ons nog eens de aandacht te vestigen op de nieuwe voor schriften welke wij reeds in ons blad von II November jL publiceerden. Wij zullen daarom bedoeld bericht nog eens plaatsen en wijzen er nadrukkelijk op, ook particulieren, wanneer zij nachtverblijf aan vreemdelingen verstrekken, hiervan tijdig kennis moeten geven. Hoe dit dient te geschieden vindt U in onderstaand be richt van 11 November. Bij K. B. is bepaald, dat iedere ingezete ne dezer gemeente die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, verplicht is daarvan hetzij mondeling, hetzij schriftelijk kennis te geven aan den Commissaris van politie alhier, onder opgave van den naam en voornaam, nationaliteit, woonplaats, datum en plaats van geboorte, zoomede, voor zoo ver een Nederlandsch visum is verleend, van een korte omschrijving van het daarbij bepaalde. Wanneer de vreemdeling niet in het bezit is van een te zijnen name gesteld paspoort, is degene, die nachtverblijf ver schaft, verplicht daarvan hetzij mondeling hetzij schriftelijk kennis te geven aan ge noemden politie-commissaris onder opgave van de gegevens, in den vorigen zin ver meld, zoo mogelijk ontleend aan andere identiteitspapieren van den vreemdeling. Voorts is bij hetzelfde K. B. bepaald, dat hij, die er zijn beroep van maakt aan per sonen nachtverblijf te verschaffen, boven dien gehouden is in het nachtregister, ten aanzien van den vreemdeling, wien hij een onderdak heeft verschaft, bovenbedoelde gegevens daarin aan te teekenen of te doen aanteekenen. Bedoelde kennisgeving behoort te ge schieden binnen 24 uur. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met hechtenis var. ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste 500 gulden. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 28 November tot 3 December werden in het badhuis 511 ba den genomen en wel 393 door heeren, 95 door dames en 23 door kinderen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nieuwe anti-Joodsche maatregelen ini Duiischland. (Buitenland) j Regeeringswijzlgingen In België. (Buitenland)^ Ds. Niemoeller zon spoedig in vrijheid worden gesteld. (Kerknieuws)] Japansche luchtaanval maakt duizen- den slachtoffers. (Buitenland)^ zie verdek eventueel* laatste berichten. Nieuwe en aparte collectie ontvang en Walstraat 45 Telefoon 612 m. S. f. Ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest had de plaatselijke M.S.F.-commissie, welke elke gelegenheid aangrijpt om te trachten de kas van deze mooie, sympa thieke instelling te stijven, Zaterdag in het Concertgebouw een vroolijken avond georganiseerd, welke een groote belang stelling trok. Lustig zwierden de paren op de suggestieve tonen van de huiskapel on- der Corns, van Beers over den dansvloer, terwijl de balletmeester Kees de Ruyter er; voor zorgde, dat zoowel ouden als nieuwen dansen de noodige eer werd bewezen. Ter afwisseling trad de M.S.F.-cabaretclubmet diverse nummertjes met veel succes voor het voetlicht, terwijl circa half elf (de boot had vertraging gekregen) St. Nico laas met zijn onafscheidelijke Zwarte Piet hun joyeuze entrée in de zaal maakten, enthousiast met Sinterklaasliedjes verwel komd door de aanwezigen, over wie een buitengewoon prettige, gezellige stemming vaardig was. De M.S.F.-girls, die een eere haag vormden, waar Sint en zijn knecht tusschendoor schreden naar het podium, blelïen geen van allen bang te zijn van Zwarte Piet en omgekeerd voelde onze „roetmop" zich evenzeer aangetrokken tot de vrouwelijke helft van het blanke ras* In een interview heeft Sint zijn groote waardeering verkondigd over het werk van den leider van de afdeeling Vlissingen van het M.S.F., den heer P. Matthijssen, en een der „ondeugende" M.S.F.-girls, tot groot vermaak van het publiek, eens flink de les gelezen. Onder Sint-Nicolaas-gezang werd de goede Bisschop uitgeleide gedaan,; waarna diens tocht per schimmei over de daken een aanvang nam. De. heer Matthijssen, die een opleiding voor een hoogeren rang te Amsterdam volgt, wordt gedurende een tijdperk van drie maanden in zijn leidersfunctie vervan gen door den heer C. van Beers, die dezen feestavond benutte om zich als zoodanig bij het Vlissingsche publiek te introdu- ceereru St. Nicolaasfeest Nuts-Fröbelschool. 5 December. Sint Nicolaas. Een jaarlijks terugkeerende hoogst gewichtige gebeurte nis in het kinderleven, vol zoete en goede verwachtingen met kloppend hart door ieder kind verbeid. Ook een periodiek hoog tepunt in de Kleuterschool, welke zich door haar typische sfeer al bijzonder eigent voor dit kinderfeest bij uitnemendheid. De oud- directrice, mevr. A. WasOsinga, zegt het in haar jongste boek „Madeleen staat op den drempel" zoo kennelijk juist„Er is een heerlijke, ernstige, gespannen stilte vóór de intrede van den Sint. Er is 'n sfeer waarin het oude kindersprookje werkelijk heid lijkt te worden". Ook hedenmorgen mochten wij dat weer ervaren en beleven. Doch nauwelijks was St. Nicolaas, die weer een jaartje ouder is geworden, in de speelzaal gearriveerd, of uit anderhalf honderd lieve kinderkeeltjes klonk hem het welkom tegen. Daarna heb ben de hummels der verschillende klassen in opklimmenden moeilijkheidsgraad den goeden Sint en hun ouders vergast op snoezige spelletjes en daarmede laten zien

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1