Maeolessas Schiphol wordt centraal vliegveld £finif... eenftoefe EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 285 ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 STADSNIEUWS Boekhandel D'Huij, tiaaw Jew StNicolaasideeën voor hèm te am- Jen* te Ii9a" nrg. ien op |me- Igen |:em- nid- hter- iver- Tters, en ach- boe de tiles» noet |berg an- Jnlijk een ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 m ADVERTENT1EPRU S Van 1b regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (mast. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR,FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOO R DE VEREENIG IN-0 „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" Wij geiooven allen in hem Wij hebben allen een tijd gehad, waarin wij al is het dan lang, heel lang gele den in den ooievaar geloofden. Nè. den ooievaar kwam de twijfel en na den twijfel het weten. En toen wij wisten, von den wij het zóó jammer, dat het verhaal van den ooievaar niet waar mocht zijn, dat wij deden „alsóf" wij speel den met ons oude geloof en dikwijls, óók al verkeerden wij uitsluitend onder „groote menschen" spraken wij over ge boorte-zaken in ooievaars-terminologie. Precies eender is het ons gegaan met het Sinterklaas-verhaal, Geloof, twijfel en helaas weten, volgden elkaar weer op. Ondanks het weten, laten wij het geloof niet los. Want het was en is zoo mooi. „Ik ben benieuwd wat Sinterklaas me dit jaar brengen zal", zeggen w\j met een knipoogje tegen mekaar. „Verwacht jij nog wat van Sinterklaas vragen, wij een anderen keer. Zeker, er zit een beetje overleg in deze comediewij helpen niet bepaald uit altruïsme onze omgeving herin neren. Opdat zij niet zal vergeten. Maar in hoofdzaak is het spel van Sin terklaas dat wij spelen, geen belangen- spel, maar het koesteren van een schoone illusie. Wij gelooven vast en zeker in Sinterklaas, zoo goed als wij geloo ven in den ooievaar. Om geen misver stand te wekken: wij zijn gehecht aan de ze delijke waarde der gegeven, gefantaseerde, voorstelling van zaken. Het leven is een strijd tegen geestelijke en materieele te korten, soms tegen armoede in deze zaken. In dezen strijd voelt de mensch zich den mindere, hij weet zich er niet tegen opgewassen. Maar hij voelt, kracht puttende uit zijn reli- gïeuse overtuiging dan wel uit zijn natuur lijke impulsen, dat hij in zijn strijd bij stand kan bekomen van boven-natuurlijke krachtdoor genade, door zegen, door „toeval" zegt de ongeloovige. In het bestaan van onverwachten le venszegen gelooven wij allemaal en het is dit geloof, dat zich manifesteert in de koestering van lieve fantasieën, waarin o.m. een ooievaar en een Sinterklaas een hoofdrol vervullen. Heel wat levens zouden slechts als een hopeloozen strijd worden gezien, wanneer de hoop op uitkomst den moed niet leven dig hield. Het is goed, wanneer wij deze hoop in ons zelve en in anderen levendig houden door haar van tijd tot tijd te voe den. Daartoe is de practische beleving van de Sinterklaas-gedachte uitermate ge schikt. Laat het spelen met de Sinterklaasge dachte niet énkel spelen zijn. In vele gevallen kunnen wij zoo ontzaglijk veel goeds doen door een oogenblik een échte Sinterklaas te zijn, d.w.z. een „fi guur", die onverwachten zegen spreidt en daardoor nieuwe hoop op uitkomst wekt, op méér uitkomst, in harten, waarin de levensmoed verzonk. Het is niet noodig, dat wij ons zakken of manden vol kostbare cadeaux koopen om voor' Sinterklaas te kunnen spelen. Zeker, wie veel heeft, geve veel en be- zorge zijn gaven déar, waar de grootste armoede is. Echter, moreele armoede en ellende is er ~">g veel méér dan materiee le moreele armoede heerscht ook dikwijls in de huizen der rijken. Wanneer wij optrek als Sinterklaas, kunnen wij in tal van gevallen zegen spreidendoor ons gedenken alléén reeds Het is een troostende en verkwik kende idee voor een ieder, die zich ver laten gevoelt, dat er tóch nog iemand is, die zich zijner of harer herinnerde. Alle, alle menschenkinderen, grooten en kleinen, jongen en volwassenen, allen gelooven we in Sinterklaas. De ergste cynicus, degenen, die zich het meest heb ben verhard en afge-~->derd en vooral de- génen, die door de wereld apart zijn ge drongen en van huis niets meer te goed meenen te hebben, voelen op Sinterklaas avond iets van hoop en verwachting in zich twinkelen. Je kunt niet weten. En Als inderdaad de bel is gegaan en ze hebben misschien met -en norsch „Is dat voor mij?" of met andere voorge wende onverschilligheid het pakje aan genomen, dan trekken ze zich terug in hun eenzaamheid, welke haar plots gezel liger voorkomt. Met zenuwachtige vinge ren trekken - het touwtje los en verwij deren het papier. Ze turen met vochtige oogen op de surprise en ontroert zeggen zij in gedachte Typisch, Sinterklaas bestaat dus tóch 1 M. Leiderdorp bleek te duur De regeering wil deelnemen in een N.V. waarin Schiphol wordt ingebracht Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds ont- leenen'wij het volgende Het groeiend belang van het luchtver keer en de zorg der regeering voor het be houd van de positie der Nederlandsche luchtvaart in het internationale luchtver keer, hebben aanleiding gegeven, dat de re geering in de vliegveldontwikkeling op ac tieve wijze wenscht deel te hebben, ten einde bij de verdere ontwikkeling van het groote internationale luchtverkeer voor de Nederiandsche luchtvaart zoo gunstig mo gelijke voorwaarden te scheppen. De regee ring acht het niét juist, dat de verdere vliegveld-ontwikkeling hier te lande het re sultaat wordt van een speciaal op de be hartiging van locale belangen gericht be leid. De groote hier in het spel zijnde be langen gebieden naar hare meening, dat deze ontwikkeling geleid wordt met het oog op onze nationale belangen, waarin uiter aard een zoo goed mogelijke behartiging van de verschillende locale belangen begre pen is. Wordt nu een richtlijn getrokken voor de vliegveld-politiek van de naaste toekomst, daarbij er van uitgaand, dat die politiek in de eerste plaats gericht moet zijn op het dienen van het nationaal belang, dan moet met een complex van factoren rekening ge houden worden, waarvan de voornaamste in de memorie nog eens worden vermeld. De weigerende houding van de twee ge meentebesturen en de vrees voor groot tijd verlies bij de handhaving van het oorspron kelijk plan voor dislocatie der militaire en burgerlijke luchtvaartterreinen, gaven aan leiding de" plannen opnieuw te overwegen. Leiderdorp bleek te duur. Een nadere raming van de kosten van een vliegveld bij Leiderdorp leverde, op grond van een nader onderzoek, waaruit bleek, dat bijzondere voorzieningen met be trekking tot de bodemgesteldheid noodig zouden zijn, een tegenvaller op. Hierdoor kwam het financieel aspect van het plan „Leiderdorp" in vergelijking met dat der subsidiaire oplossing, waarbij Schiphol tot nationale luchthaven zou worden aangewe zen, in nog ongunstiger licht. Een en ander heeft aanleiding gegeven, dat deze tweede oplossing, welke voor het departement van defensie de beste kansen bood op spoedige voorziening in zijn be hoefte, op den voorgrond kwam. Dat aan deze oplossing uit een budgetair oogpunt belangrijke voordeelen verbonden zijn, is duidelijk, wanneer bedacht wordt, dat Schip hol reeds over uitgebreide en kostbare in richtingen beschikt. Hoofdzaak bij de beslissing inzake het nationale luchtvaartterrein voor het bur gerlijk luchtverkeer is echter uiteraard de vraag, of het als zoodanig aan te wijzen terrein inderdaad kan geacht worden door voldoende centrale ligging in de behoefte van de groote bevolkingscentra aan een ge makkelijk bereikbaar vliegveld voor het groote internationale verkeer te voldoen. Toen ten aanzien van dit punt de regeering van oordeel was, dat Schiphol aan de in dezen te stellen eischen zou kunnen vol doen, werden onderhandelingen geopend met het dagelijksch bestuur der gemeente Amsterdam. Deze onderhandelingen hebben geleid tot het opstellen van een plan, waar bij Schiphol wordt bestemd tot nationale luchthaven, welk plan in den vorm van een wetsontwerp tot deelneming van het rijk in een N.V., waarin Schiphol wordt inge bracht, de Kamer eerlang zal bereiken. Met betrekking tot de vraag, hoe de di rectie van de K.L.M. en deskundigen op het gebied der burgerlijke luchtvaart zich de oplossing van dit vraagstuk denken, moge de Minister volstaan met de mededeeling, dat de directie der K.L.M. voorstandster is gebleven van het oorspronkelijke plan „Lei derdorp". Per expresse bestelling ontvingen wij juist weer een nieuwe collectie HEEREN SHAWLS, pracht dessins, vanaf 0.95 tot 4.25. Heerenmodehuis Walstraat 32 Telefoon 635 Naar aanleiding van de meening van sommige leden, dat de keuze van Schiphol als het eenige vliegveld voor het interna tionale verkeer volstrekt verwerpelijk zou zijn, merkt de Minister het volgende op. Weliswaar kleeft aan de bestaande verbin ding van Rotterdam naar Schiphol thans nog het groote bezwaar, dat daarvan deel uitmaken de Hoornbrug, de traverse door Rijswijk en 's-Gravenhage en de weg van 's-Gravenhage naar de Haagsche Schouw, doch het ligt in het voornemen aan dit be zwaar zoo spoedig mogelijk tegemoet te ko men door den aanleg van een autosnelweg van den bestaanden rijksweg Rotterdam Den Haag nabij Ypenburg, langs de Oost zijde van Voorschoten naar. den nieuwen rijksweg bij Oegstgeest. Met uitvoering van deze verbinding is een aanvang gemaakt. Verder ligt het in het voornemen binnen korten tijd oök'een wegvak aan te leggen, dat van den genoemden nieuwen rijksweg onder Voorschoten een reehtstreeksche ver binding zal geven met den autosnelweg van Sassenheim naar Amsterdam onder Burger veen. Wanneer dit wegvalt zal zijn tot stand gebracht, zal de afstand van het centrum van Rotterdam (Hofplein) tot Schiphol niet meer dan ongeveer 63 K.M. bedragen. Met een snelheid van gemiddeld 75 K.M. per uur, beteekent zulks dus een tijd van ongeveer 50 minuten. De meening, dat het binnenlandsch lucht verkeer door de inrichting van. een centraal luchtvaartterrein ernstig schade zou lijden, deelt de Minister niet. Dat bij aanwijzing van Schiphol, tot cen trale luchthaven voor het groote interna tionale verkeer de belangen n Rotterdam aan die van Amsterdam zouden worden opgeofferd, is naar de meening van den Minister niet juist. Al moge dan de ligging van Amsterdam ten opzichte van Schiphol gunstiger zijn dan die van Rotterdam, toch kan een rijtijd van ongeveer 50 minuten geen belangrijke beteekenis in het interna tionale luchtverkeer hebben. De regeering acht geen aanleiding aan wezig om aan een kleine commissie een on derzoek op te dragen naar de meest ge- wenschte plaats van een centraal vliegveld binnen de waterlinie. De in het geding zijnde factoren zijn de regeering voldoende bekend en voor de afweging daarvan is zij zelf, met de haar ten dienste staande orga nen, het meest aangewezen. Tewaterlating „Bantam". Zooals reeds gemeld zal Zaterdagmiddag 17 dezer het voor rekening van den Rot- terdamschen Lloyd bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" gebouwde motorschip „Ban tam" te water worden gelaten. De echtgenoote van den burgemeester van Vlissingen, mevrouw C. C. van Woel- derenSprenger, zal de laatste beletselen wegnemen en de doopplechtigheid verrich ten. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand November was de lees- en studiezaal gedurende 26 dagen geopend zij werd bezocht door 1261 personen 86 vrouwen en 1175 mannengemiddeld per dag dus 48 bezoekers. Vergeleken met de vorige maand beteekent dit een stijging van 3 bezoekers per dag, hetgeen voor de zen tijd van het jaar weinig is. Misschien mag in verband hiermede nog eens onder de aandacht gebracht worden de studie gelegenheid, die er is voor scholieren. (Mits toestemming der ouders). Woorden boeken, atlas, letterkundeboeken, enz., al les staat ter vrije beschikking l In de uitleenbibliotheek werden aan 1562 lezers 1941 banden uitgeleend 1321 ro mans, 57 buitenlandsche romans, 200 kin derboeken, 363 populair wetenschappelijke werken en tijdschriften. Drie nieuwe leden werden ingeschreven hiervan leest 1 persoon gratis. Nieuwe aanwinsten Romans. AmmersKüller Getrouwen. Fabricius Kasteel in Karinthië. Fortgens Roep van de parelschelp. Kaczer Ikongo. Scharten, en SchartenAntink Groote Zorzi. Schendel, vanWereld een dansfeest. Roth Tarabas (Duitsch). Populair wetenschappe- lijke werken. BürgelWereldbeschouwing van den modernen mensch. van Badhuisstraat 15, Telef. 348 Jones Aan ons de beslissing. Drijver: Schetsen en beelden.(Folklore). Boveri Opmarsch in de Middellandscho Zee. LastSpaansche tragedie. Brontman Op den top van de wereld. Balen Curagao. Kohnstamm Godsdienst en opvoeding. MinnaertNatuurkunde van het vrije veld. Alders Zelf aan den sterrekijker. Huddleston Slater Ja, ik wil. Duiker: At'nletiek. BüscherElectriciteit in beeld. Luchtvaarttechniek. 3. Lammeren, en Ludolf Construeeren en berekenen van vliegtuigen. Gerritsen Electrisch lasschen. „Luxor"-theater. In den mist. Deze film brengt ons aan boord van het stoomschip „Barbaric", dat zich, ge huld in een zwaren mist, op den Atlanti- schen Oceaan bevindt. Onder geheimzinnige omstandigheden worden drie moorden gepleegd, waarvan de multi-millionnair Alonzo Holt (Robert Mc Quade), de scheepsarts en de spiritiste madame Alva (Helen Freeman) het slachtoffer zijn. Een der opvarenden Wenthword Brown (Donald Cook), die een uitmuntende reputatie als criminoloog ge niet, neemt de leiding van bet onderzoek dezer ontstellende gebeurtenissen in han den. Met de minuut stijgt de spanning. De gissingen en verwikkelingen zijn vele en zelfs de detective komt natuurlijk onder verdenking. Doch deze zet het* onderzoek energiek voort en laat zich door niets van zijn stuk brengen, waardoor hij er per saldo in slaagt het mysterie op te lossen door den dader met overstelpende bewijzen te ontmaskeren. Deze weet dan niet beter te doen dan over boord te springen en onze detective wijdt zich verder aan het lieftalligste meisje onder de passagiers Mary Fulton (Mary Brian). In deze on derhoudende suggestieve Columbia-rolprent, geregisseerd door Albert Rogell, ontmoeten wij in de rol van dr. Winstay een goeden ouden bekende (Reginald Denny), dien wij lang op het witte doek hebben gemist. Ruzie driehoog achter. De tweede hoofdfilm speelt zich in een geheel andere omgeving af en wel in een huurkazerne, waar de lasterpraat welig tiert of te wel stevig geroddeld wordt. Ook met het mijn en dijn neemt men het niet erg nauw, waardoor scheldwoorden en beleedigingen aan de orde van den dag zijn, ja zelfs handtastelijkheden niet uit blijven. Als de onschuldig belaagde partij haar eigen rechter gaat spelen, wordt de sterke arm in het buren wel en wee be trokken, waardoor de ruzie in de rechts zaal wordt beslecht. De verwikkelingen en komische situaties, alsmede het gesproken woord in deze Universal-film, doen dik wijls schateren van het lachen en brengen groote vroolijkheid in de zaal. De ver schillende leuke scènes worden heerlijk gespeeld en volgen elkander in bonte men geling op tot het happy end, dat vier ge lukkige verloofden brengt. Van de mède- spelenden traden de bekende Hehny Por ten, Else Elster, Rottrant Richter, Hilde Sessak e.a. op den voorgrond. De knappe regie is van Veit Harlan, de zeer toepas selijke muziek van Will Meisel on Fritz Domina. In het voorprogramma draaien Poly goon-nieuws en een geestige Scrappy-tee- kenfilm. Een zeer geslaagd programma. Vllssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg"van Harwich (verwacht) Letsch m-sch. „El- zaroy" van Sundsvall. Om te bunkeren: Nederland sche motor „Tempo" van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje Nassau'* naar Harwich „Tempo" naar Plymouth „Iris" naar Londen „Anna" naar Dhes- ken „Elzaroy" naar Wexford. „Alliambra"-T]ieater. In Paramount-Wereldnieuws doet Mus solini de Italiaansche kolonisten uitgelei de, die bereid zijn tot de daad van moeilijk, hard pionierswerk in Libië. Verder demon streert o.a. de Parijscne brandweer, dat ze beter bereid is dan die van Marseille en zijn er zeer mooie zeilkieken. Na een inte ressante documentaire over de nieuwste vindingen treedt Peter Lorre op in Dit nummer bestaat uit 3 bladert en een kindercourant Schiphol wordt centraal vliegveld g Leiderdorp bleek te duur. XPag. 1, eerste blad)] Ernstig vliegtuigongeluk in Ned.-Indië eischt 4 slachtoffers. [(Luchtvaart); De Belgische minister van Financiën is afgetreden. ^Buitenland), Fransch protest tegen de Italiaansche verlangens naar Fransch grondgebied* .(Buitenland)] Alweerverschillende ernstige ver keersongevallen. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEED LAATSTE BERICHTEN. 6e Serie En nu voor St. Nicolaas Cadeaux voor hem, natuurlijk naar. Heerenmodehuis Walstraat 32. Mr. Moto's laatste Deze Mr. Moto is een geheimzinnige figuur, die onder het mom van archeoloog als Japansche spion in Engelsch-Indië werkzaam is. Zijn tegenspeelster is een bijzonder knappe Engelsche, die in dienst van de geheime politie de gedragingen van een Indisch soldaat moet nagaan. Een paar, vrij dwaze Amerikaansche film-ope rate" rs verdwalen ook nog op dit exotisch terrein, nadat de Engelsche agente een. gefingeerde noodlanding heeft gedaan. Een fanatiek hoogepriester beraamt een groo* ten opstand en ontziet daarbij niet moord en doodslag, hoewel niet alles echt aan doet. Prachtig is evenwel de vermomming van Mr. Moto als oude kluizenaar, die het geheim van den tempel oplost en den sa-s menzweerders telkens den voet dwars zet* Duitsche wapenleveranciers, die de inboor lingen opzetten, krijgen van dezen een on gedacht doch juist loon. Met hun machine-geweren bevecht Mr. Moto ten slotte in een hard tegen hard ge vecht een veiligen aftocht voor de blanken, waarbij de tempel in de lucht wordt gebla zen. Moederlied In films als deze gaat het meer om den zang dan om het spel en gewoonlijk wordt elke kans benut om de stemmen te doen hooren. Verschillende brokstukken van be kende opera's worden door Benjamino Gi- gli en enkele medesterren op muzikaal gebied op de bekende wijze vertolkt. Het verhaal dient om deze zangstukken aaneen te schakelen. De beste filmrol wordt gespeeld door Hilde Hildebrand. Zij is de ongelukkige vrouw van een zelfbe wust artist, die zijn vroegere geliefde en moeder van zijn kind, doch thans vrouw van zijn collega, niet vergeten kan. Hij doodt haar man, doch het onschuldig voor-s werp van zijn hartstocht wordt verdacht* zoodat deze laatste in de gevangenis komt. Daar zingt ze haar lied voor haar jongen, een knaapje, dat wel wat verwend en eigenwijs aandoet. De echte schuldige, die gewond in een ziekenhuis ligt, legt een bekentenis af dit is een goede speelscène geworden. Door. den voortreffelijken zang van Gigli in de eigenaardige omgeving van de vrouwengevangenis uit haar apathie ontwaakt, ziet ze weer de begane daad en vol berouw bekent ze den aanslag. Geen onschuldige wordt dus verdacht een gezin kan weer gelukkig verder leven*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1