35 jaar Christelijke Besturenbond EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 282 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 Shawls en Handschoenen STADSNIEUWS 9c8»curtcw«sscw ^3 oct eBcn dsag| Huisjasjes abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement óp het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissiitf sche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 3Ü AD VERTENTTEPRU S Van 1b regels t 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Allee bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AAN GESLOT EN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINO „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" tr ir tt. id- 5 ele 2e ran ven [727 EK, 153. 282. Een terugblik Veel kon worden bereikt Een vergelijking van de positie van de arbeiders van de vórige eeuw en thans laat overduidelijk zien dat er in de afge- loopen dertig veertig jaren veel verbe terd is. Dat dit voor een groot deel het werk is van de vakbeweging, zal wel nie mand ontkennen. Wanneer daarom een organisatie die steeds heeft geijverd voor de belangen van de arbeiders en dit thans nog doet, een jubileum gaat herdenken, is er alle aanleiding om hierbij een oogenblik stil te staan en een blik te slaan op de voorbijgegane jaren. Het is de Christelijke Besturenbond die morgen en Vrijdag zijn 35-jarig bestaan gaat vieren. In een onderhoud met den voorzitter van den jubileerenden bond, den heer J. Marijs, vertelde deze ons een en ander omtrent de wordingsgeschiedenis en het werk dat in de afgeloopen jaren werd verricht. Daarbij vernamen wij dat de Chr. Be sturenbond in zijn huidigen vorm eigenlijk nog geen vijfendertig jaar bestaat. Tot 1917 was het het Plaatselijk Christelijk Arbeidssecretariaat waarin de Christelijke vakvereenigingen, hieronder ook gerekend de R. K. Metaalbewerkersbond en de af deeling Vlissingen van den R. K. Volks bond, waren samengebracht. In genoemd jaar is toen bij de landelijke centralisatie van de Christelijke vakvereenigingen door het Christelijk Nationaal Vakverbond de Chr. Besturenbond gevormd. De vereeni- ging der vakorganisaties vond echter in feite toch reeds in 1903 plaats, zoodat dit tijdstip als jaar van oprichting is aange houden. „P.C.A.S." opgericht. Hel was in Augustus 1903 dat op voor stel van de afdeeling Patrimonium, de oud ste Christelijke vereeniging op sociaal ge bied hier ter stede (zij bestaat reeds 58 jaar), in het St. Vincentiusgebouw in de Gravenstraat vertegenwoordigers samen kwamen van genoemde vereeniging, den Chr. Metaalbewerkersbond, den R. K. Me taalbewerkersbond en de afdeeling Vlis singen van den R. K. Volksbond. Besloten werd het Plaatselijk Christelijk Arbeids secretariaat op te richten met het doel door gemeenschappelijk optreden de. socia le actie der aangesloten organisaties te versterken en om petities inzake arbeiders belangen aan besturen van gemeente, ge west en staat te richten. Begonnen werd met ruim 300 leden. Enkele jaren na de oprichting, nl. in 1907, sloot ook de plaat selijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmansbond zich aan. Hierna was het voor vele jaren gedaan. Eerst in 1916 trad weer een nieuwe afdeeling toe. Ditmaal was het de Bond van Chr. Bouwvakarbei ders. Het volgende jaar had de reeds ge melde reorganisatie van de Chr. vakbewe ging plaats. Toen in 1919 ook de R. K. vakbeweging meer gecentraliseerd werd, traden de R. K. organisaties uit den Chr. Besturenbond. Geleidelijk nam de bond in groei toe en steeds meerdere organisa ties van Chr. arbeiders sloten zich aan. Op 1 Januari 1926 telde men reeds 10 af- deelingen met 570 leden. In de hieropvol- gende jaren nam de toename van het le dental een ongewoon groote vluchtzoo werden in 1933 topcijfers bereikt. Er wa ren toen 12 afdeelingen met 1109 leden aangesloten. Hierna viel er een kleine te ruggang te constateeren, doch dit bleek van tijdelijken aard te zijn, want op 1 Ja nuari van het thans looperide jaar bestond de hond uit 14 afdeelingen met 1139 leden, terwijl op het oogenblik het ledental de 1200 reeds overschreden heeft Er zijn dus wel redenen om het 35-jarig bestaan fees telijk te herdenken. Momenteel zijn aangesloten de bonden van Chr. ambtenaren, belastingambtena ren, bouwvakarbeiders, fabrieks- en trans portarbeiders, handels- en kantoorbedien den, kleermakers, metaalbewerkers, perso neel in publieken dienst, postpersoneel, technici, voedings- en genotmiddelenarbei ders (bakkers, slagers, drankbereiders). Voorts Patrimonium en de Chr. Nat. Werkmansbond. De grootste afdeeling is die van de metaalbewerkers met ruim 500 leden, Moeilijke beginjaren. Hebben de beginjaren groote moeilijkhe den opgeleverd?, vroegen we den voorzitter. Dit bleek inderdaad het geval te zijn ge weest. In den beginne was het een tasten en zoeken. Een groote handicap was het dat bestuursleden enz. nog niet zoo organi satorisch geschoold waren als thans het geval is. Hierdoor is het ook te verklaren dat een groot deel van de notulen van de eerste jaren niet meer terug te vinden is. Men heeft daarom vele gegevens moeten opdiepen uit archieven van andere vereeni- gingen terwijl men ook. veel heeft moeten putten uit de memories van hen die de be ginjaren hebben meegemaakt. Het zijn zware tijden geweest op velerlei gebied. In de eerste plaats had men met financieele moeilijkheden te kampen, zoodat het meer malen voorkwam dat bestuursleden uit eigen portemonnaie de tekorten konden bij passen. Verder moest veel strijd worden ge voerd tegen communisme en socialisme. Meermalen werden groote openbare debat- vergaderingen belegd waar het „warmpjes" kon'toegaan. Ook personen van eigen rich ting zagen niet altijd het nut van de Chris telijke organisaties in en werkten deze meermalen tegen. Wat de bond beeft verricht. Het is niet gemakkelijk een volledige op somming te geven van hetgeen de bond in het belang van de Chr. arbeiders heeft ver richt. Vele adressen zijn verzonden aan ge meentebestuur en regeering inzake afschaf fing van de kermis, drankmisbruik, werken op Zondag, o.m. door postpersoneel enz. Een groote actie werd gevoerd voor de tot standkoming van een ambachtsschool. Hier toe werden lijsten met enkele duizenden handteekeningen naar het gemeentebestuur gezonden. Op het nieuwe uitbreidingsplan van onze gemeente is hiervoor nog een ter rein geprojecteerd, nl. in het nieuwe ge deelte van de Hobeinstraat achter de En- gelsche kerk. Voor verschillende doeleinden zijn groote steunacties gevoerd. In 1921 werden bijv. de metaalbewerkers met 1200 gesteund. Voorts werd meermalen financieele hulp verleend bij stakingen. Wij noemen hiervan de stakingen in de textielindustrie (lande lijk), de bouwvakken en „de Schelde". De bouwvakarbeiders zijn ook nog eens ge steund toen bij een staking van de syndica listen, de georganiseerde Chr. arbeiders door de patroons eveneens werden uitgesloten. Het tubereulosefonds „Draagt Elkanders Lasten" mag zich in groote belangstelling verheugen. Zooals bekend wordt hiervoor telkenjare een bloempjesdag georganiseerd. Een prachtig staaltje van kameraad schap wordt aan den dag gelegd met het steunfonds voor de bij den Besturenbond aangesloten werkloozen. Sinds 1932 wordt hun ieder jaar een Kerstgave uitgereikt. Tot en met vorig jaar Kerstmis hadden de Clir. arbeiders hiervoor in totaal 10.000 bijeengebracht. De collectes voor „Jong Holland snakt naar werk", die eveneens onder leiding van den bond, in samenwer king .met de O.J.M.V. hier ter stede worden gehouden, brachten in enkele jaren ca. 3000 op. Het bureau voor rechtskundig advies dat in 1911 werd ingericht en dat gevestigd is in het gebouw Noordstraat 34, is ook een instelling die veel belangstelling heeft en in een behoefte voorziet. Veel werk heeft men verder van 1916 1919, in de möbilisatiejaren, verricht. Onder leiding van wethouder Van Niftrik werkte een commissie die geregeld ten stadhuize de regelingen in verband met de distributie van levensmiddelen besprak. Namens den Chr. Besturenbond had een bestuurslid hier in zitting. De leden van deze commissie hadden de bevoegdheid hamsteraars enz. op te sporen en hebben er hierdoor veel toe bij gedragen dat ook de minder gesitueerden niet te kort kwamen. Ook verstrekte de bond aan zijn leden verschillende levens middelen tegen lagen prijs. In die dagen werden mede enkele vergaderingen belegd om het publiek, dat klaagde over regee- ringsmaatregelen enz. op de juiste wijze in te lichten, terwijl na den wapenstilstand talrijke bijeenkomsten werden gehouden in verband met hetgeen men als „de revolutie poging van Troelstra" beschouwde. Het baanbrekende werk is thans ten einde. Nu de bond zich opmaakt om aan al die jaren nog eens terug te denken en op ge paste wijze uiting te geven aan de vreug de die er heerscht over de bereikte resul taten, is het baanbrekende werk achter den rug. De werkzaamheden die thans verricht moeten worden zijn meer van or- ganisatorischen aard, als het bespreken van adressen en missives van de regeering inzake de steunregelingen enz. Een voornaam. deel van het werk van den bond is nog de vertegenwoordiging in verschillende vereenigingen en instel lingen van socialen aard. Het eerst kreeg men zitting in de Kamer van Arbeid, die inmiddels ter ziele is gegaan. Momenteel heeft nog een vertegenwoordiger zitting in het ziekenfonds Walcheren, de vereeniging voor ziekenhuisverpleging, Chr. Ziekenhuis „Bethesda", vereeniging voor beroepskeu ze, Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering en C.K.W.O. Weinig bestuursmutaties. Als interessante bijzonderheid kan nog gemeld worden dat in de 35 jaren van het bestaan van den bond, betrekkelijk weinig bestuursmutaties hebben plaats gehad. Het pionierswerk verrichtten de eerste voorzitters J. P. Scheers en L. J. Jansen en de eerste secretarissen Chr. Steketee, en C. Sap. Zij zijn het geweest die het scheepje door de zwaarste stormen heen- geloodst hebben, waarmede wij niets te kort willen doen aan hetgeen de latere bestuursleden hebben gepresteerd en nog presteeren. Sinds 1918 heeft de tegen woordige voorzitter het roer in handen, terwijl het secretariaat van 19211930 door den heer P. J. Kruysse en van 1930 tot op heden door den heer F. Luijk werd waargenomen. De heer P. C. Nonnekes is reeds sedert 1922 met het penningmeester schap belast. Feestelijke herdenking. Uit al hetgeen wij hierboven schreven, zal den lezer wel duidelijk zijn dat er in de. afgeloopen 35 jaren hard gewerkt is en dat er dus zeker aanleiding bestaat, aan het reeds in het voorjaar bestaande plan om een en ander feestelijk te her denken, uitvoering te geven. Men zal hiertoe twee feestbijeenkomsten beleggen en wel op Donderdag en Vrijdag a.s. Het houden van twee avonden is noodzakelijk in verband met het groot aantal leden. Op den eersten avond zal de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer A. Stapelkamp spreken, en Vrij dag de secretaris van dit verbond, de heer F. P. Fuykschot. Voorts zal een tooneeï- stuk van sociale strekking worden opge voerd. Dat het den Chr. Besturenbond op deze bijeenkomsten niet aan elangstelling zal ontbreken, is iets waar zeker van zijni zijn welkome geschenken, nu het kouder wordt. In onze fraaie collectie vindt U vanaf 1.45 mooie Wollen Shawls en vanaf 1.95 goede Nappa Handschoenen. .9 Uit het politie-pension. Gisteravond om 10.40 uur is het Zweed- sche stoomschip „Proolagen" naar zee ver trokken met bestemming Afrika, nadat even te voren de beide stowaways waarover wij in ons nummer van gisteren schreven, weer dejor de politie aan boord waren ge bracht. 1 Nader is nog gebleken dat deze vreemde lingen, gewapend met een schop, den stuur man van het schip hadden mishandeld. Hun open plaats op het bureau van poli tie was weldra weer ingenomen. Gister avond is nl. een 28-jarige Tsjechische Jodin, een modejournaliste, wonende te Weenen die vandaar via Venlo ons land was binnen gekomen met bestemming Engeland en daar was geweigerd, ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Zij wei gerde naar Oostenrijk, de tegenwoordige Duitsche Ostmark, terug te keeren. Wel zegt zij per vliegtuig naar Praag te willen gaan. Geld daarvoor heeft zj echter niet, zoodat vervulling van haar wenseh niet zoo maar kan geschieden. De politie gaat na welke oplossing voor haar kan worden ge vonden. Intusschen blijft zij in politiebewa- ring. Vlissingsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederiandsch m.s. „Gees" van Gent„Saturnus" van Antwerpen„Tempo" van Wisbech. Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Roslagen" van HamburgDuitsch s.s. „Uona Siemers" van Payas Italiaansch s.s. „Hermada" van Capelle a/d IJssel „Sniaamba" van Gdynia. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Gees" naar Exeter „Satur nus" naar Southend„Uona Siemers" naar Hamburg „Hermada" naar Sunder land „Roslagen" naar Zee „Sniaamba" naar Genua. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandagmiddag arriveerden een aantal Joodsche vluchtelingetjes aan het Centraal Station te Amsterdam. Het stoffelijk overschot van. August Kiehl is Maandag opgebaard in de hal van den HollandschenSchouwburg te Amster dam, welke als chapelle. ardente was inge richt. Maandag vond in het Amstelhotel te Amsterdam de offieieele sluiting van het A.V.R.O.-schaaktoumooi plaats. Keres ont ving een krans van de schaakkoningin. Een dezer dagen zal van de werf der N.V. Piet Smk Jr.'s scheepswerf en machinefa briek te Rotterdam het 12000 ton metende vracht- en passagiersschip „Japara" te water worden gelaten, bestemd voor den Rotterd. Lloyd. Een binnenbrandje. Vanmorgen om kwart voor tien werd brand ontdekt in de bovenwoning van het perceel Lampsinsstraat 6. De politie werd gealarmeerd en rukte onmiddellijk uit. Bij haar komst vond zij de deur gesloten. Er was op dat oogenblik niemand thuis. De bewoonster was naar Rotterdam gegaan, terwijl haar 14-jarig dochtertje die thuis was gebleven, even een boodschap was gaan doen. Met een breekijzer is de deur opengebro ken en toen bleek dat in de keuken een schoorsteenbrand woedde. De politie heeft het brandje gebluscht. Geconstateerd werd dat de schoorsteen meer dan vervuild was. Jeugdherberg „Seheldestroom". Gisteravond vond onder voorzitterschap van dr. A. Staverman een algemeene leden vergadering plaats van den Jeugdherberg „Scheldestroom". De opkomst was niet groot te noemen. In den raad van toezicht werden benoemd de beeren ds. J. S. Hartjes, W. van Ooster hout, C. Ouwehand, A. Rorije en J. L. Ver hagen. Voorts werd machtiging verleend om de waschgelegenheid voor meisjes en jongens uit te breiden. Ook zal getracht worden het dagverblijf verbeterd te krijgen. Een benoeming. Onze oud-stadgenoot, de beer I. van Bel, chef-instructeur aan het overdekte zwem bad te Leeuwarden, is met ingang van 1 Januari 1939 benoemd tot bedrijfsleider van de binnenkort te openen overdekte zweminrichting 'te Gouda. Voor de vluchtelingen Voorzitter en secretaris van het plaatse lijk Comité ten bate van de Joodsche vluchtelingen verzoeken ons nog eens de aandacht te vestigen op de filmvoorstel ling van morgenavond in het Alhambra- theater, waarvan de netto-recette door de vriendelijke geste van de directie geheel aan het Comité zal worden afgedragen. Zij wijzen op de steeds verder voort schrijdende anti-semietische maatregelen in Duitsehland en op den bitteren nood, waarin- allen Joden en niet-Joden die door de Neurenberger wetten worden ge troffen, verkeeren en schrijven verder Hulp is dan ook dringend noodig, want al deze menscben moeten wèg uit him vaderland, dat hun tot een hel is gewor den. En de winter staat voor de deur. Vlissingers, helpt opnieuw Moge het storm loopen naar Alhambra Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd drie heeren rijwielen paar bruine handschoenen Psalmboekjeteekenpasser9 afwasch- kwastenpaar bruine lederen heeren handschoenen wit kindermutsje zilveren oorbel met steen en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentkinderkapje bij de Voogd, Scheldestraat 15 rijwielbelasting- merk bij J. Lammens, Tuinstraat 4 te Souburg leesboek bij mej. de Kam, Verk. Quakkelaarstraat 195 linker beige glacé dameshandschoen bij v. d. Star, Wilhel- minastraat 7 blauwe alpinomuts bij van Belzen, Scherminkelstraat 21bruine al- pinomuts bij S. Nederlof, Paul Kruger- straat 19 kinderdeken bij Roelse, Noord straat 64blauwe muts bij S. Nederlof, Paul Krugerstraat 19 blauwe alpinomuts bij J. Roeting, Emmastraat 16 drie bor denkwasten bij J. N. de Lege, Badhuis straat 104 bankbiljet van 10 bij Poppe, Waaigat 3 zilveren lepeltje „Voor rtou- wen dienst" bij Linders, Noordstraat 47 autoslinger bij van Driel, Dijkstraat 23 geldstuk (een dubbeltje) bij Brugge, Slijkstraat 17 blauwe damesmuts bij Bos- schaart, Kromme Elleboog 9rijwielbe lastingmerk in étui bij W. Fleurbaaij, Evertsenstraat 29bruin lederen aete- tasch met inhoud brj Vulling, Noordstraat 28Parker vulpen en zaklantaarn bij Le- Dit nummer bestaat uit 3 bladen 35 Jaar Christelijke Besturenbond. .(Stadsnieuws)' De üefensiebegrooting aangenomen Minister Van Dyk verdedigt de vloot- plannen. .(Binnenland)1. De staking in Frankryk gedeeltelik mislukt. .(Buitenland); Amerikaansch verkeersvliegtuig bij San Francisco verongelukt j waar schijnlijk vijf personen omgekomen, (Luchtvaart)', Nieuwe president der Tsjecho-SIo- waaksche republiek gekozen. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Juist ontvangen 20 nieuwe dessins. Een practisch en welkom geschenk, vanaf 6.75 t/m 14.50. Natuurlijk bij Heerenmodehuis Walstraat 32 noir, Hobeinstraat 93bruine glacé da meshandschoen bij W. J. Bouwens, Kas teelstraat 12 rijwielbelastingmerk in étui bij Reinhout, Acacialaan 4 paar zwarte sokken met groene rand bij Van de Velde, Noordstraat 11bruin lederen handschoen met kap bij S. Nederlof, Paul Kruger straat 19 rijwielbelastingmerk bij J. F. Polvliet, Dijkstraat 61 te Souburgring met drie sleuteltjes bij J. P. de Jonge, Pluimstraat 22 licht gevlamd vulpotlood bij D. J. van der Kop, van Dishoeckstraat 13 vulpotlood met parelmoeren houder te bevragen op het Postkantoorlipsleutel no. 5356 bij Jilleba, Clijverstraat 29 wit wollen kinderwantje bij Corbijn, Groote Markt 11glacé dameshandschoen bij Sommeijer, Clijverstraat 4doublé arm bandje bij de Nooijer, Vrouwestraat 27 rijwielbelastingmerk bij Brasser, Hooge- weg 175abruine dameshandsckoen (rechter) bij Hollebrandse, Aagje Deken straat 75blauw kindertasehje met in houd bij Hollebrandse, Verkuijl Quakke laarstraat 109 bruin lederen damesporte- monnaie met inhoud bij J. de Nooyer, Zandweg 22 tompouce en paar glacé heerenhandschoenen te bevragen kantoor P.Z.E.M.blauw lederen portemonnaie met ritssluiting en inhoud bij de Vries, Steenenbeerring met twee sleutels bij K. Admiraal, Lepelstraat 4blauw zijden dameshandschoen bij Theune, Lammen straat 9. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden Maandag jl. als werkzoekenden ingeschreven Mannen 5 grondwerkers, 1 mastieker, 6 metselaars, 7 opperlieden, 52 schilders, 9 stucadoors, 8 timmerlieden, 1 verver, 1 opzichter, 1 mandenmaker, 1 machinaal-, houtbewerker, 1 meubelmaker, 1 politoer- der, 3 stoffeerders. 5 kleermakers, 30 me taalbewerkers, 15 brood/banketbakkers, 1 kok, 7 slagers, 1 tuinman, 3 magazijnbe dienden, 10 reizigers/agenten, 4 winkelbe dienden, 6 chauffeurs, 12 keïlners, 15 loo- pers, 3 portiers, 2 sleepers, 46 transport arbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 musicus, 2 onderwijzers, 36 varensgezellen (w.o, stuurlieden, machinisten, stokers, matro zen enz.), 3 schoenmakers en 144 losse ar beiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 5 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 1 dienstbode, 7 werksters. Totaal 477 ingeschrevenen, vorige week 470, waarvan 214 gesteunden te weten 5 135 in de werkverschaffing, 26 in de plantsoenen, 28 crisissteuntrekkers en 25 gesteunden vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermeerdering van 7 werkzoekenden.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1