OVERHEMD EERSTE BLAD fiouiüniiuerfieid 76e JAARGANG - NUMMER 281 DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 STADSNIEUWS StNicolaasideeën voor hèm HOLLAERS VERBERKT gestimuleerd met courantenreclame abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTÏEPRIJ S Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bg abonnement speciale prijs. Reclames 60 cent per regeL Kleine adver tenties van 16 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). B8 driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P.UBL1C1TEITSWAARPE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING Wie spreekt van een verantwoordelijke taak en van roeping, wie dus plicht zegt, zegt God. Maar als ik God zeg, dan zeg ik niet alleen Schepper, dan zeg ik ook Helper. Dit is geen dogmatiek en nog veel min der politiek, dit is een algemeen, een. uni verseel feit, gemeengoed van alle volken en alle godsdiensten. Hoe ieder dit voor zichzelf en anderen uitwerkt, wat het Christendom hieromtrent leert, is van buitengewoon belang, maar laten wij anderen nooit veroordeelen. Laat ieder op zijn eigen wijze met zich zelf be ginnen en laten wij samen zoeken deze din gen te realiseeren, d.w.z. in daden om te zetten. De daad is de verwerkelijking, de realisatie van de gedachte. Moreele en geestelijke herbewapening is noodig, zoowel voor rechts als voor links. Een trouwe kerkganger, die echter zes da gen van de week besteedt om zich te verrij ken en een voorvechter voor dierenbescher ming, die echter zijn vrouw slecht behan delt, zij beide hebben moreele en geestelijke herbewapening noodig, omdat beiden zich blijkbaar laten leiden door invloeden, die hen doen handelen in strijd met de wetten van het leven, en daardoor uiteindelijk mee werken aan de naderende catastrophe. Wat zou men van het volgende zeggen Een ingenieur bouwde een geheel elec- trisch gedreven fabriek, met prachtige ma chines, die bij juiste behandeling geruisch- loos liepen. Het personeel echter volgde eigen inzicht. Schroeven die vast moesten zitten draaiden zij los en die los moesten zitten zetten zij vast. Men liet de machines vervuilen, zij werden overbelast en voor be hoorlijke zekering werd niet gezorgd. Er ontstond kortsluiting, de fabriek vloog in brand en de ingenieur kreeg de schuld. Men zou dit personeel dwaas vinden. Maar wat in het technische leven dwaas en misdadig is, vinden wij in het menschelyk leven heel gewoon. Ik weet niet hoe het bij U is, vriendelijke lezer, maar ik heb altijd wel geweten, dat zelfzucht uit den booze was, en even nega tief werkt ais de daden van het bovenbe schreven personeel. Toch heb ik dikwijls den prikkel van het eigenbelang voor mij zelf en anderen gebruikt als middel tot vooruitgang. Toen er kortsluiting ontstond en de brand uitsloeg, toen ik loongeschillen en stakingen, handelsbelemmeringen en crisis, imperialisme en oorlog zag, als ge volg van het onvolprezen eigenbelang, toen noemde ik de wereld een chaos en de men- schen slecht, totdat ik inzag dat ik meege daan had aan het verwekken van dien chaos, door mee te doen aan het prikkelen van het eigenbelang en het toegeven aan mijn zelfzucht. Zoo is het ook met concurrentie, naijver en afgunstbezorgdheid angst en vrees verheimelijking, achterdocht en wantrou wen eergevoel, trots en hoogmoed. Zoo, bij him naam genoemd, keurt men ze af, maar hoe dikwijls speculeert men er op, bouwt men er op, prikkelt men ze, wakkert men ze aan. Heele opvoedings-systeemen zijn er op gebouwd. Men noemt hen „menschelyke eigenschappen" en lang niet altijd „minder goede" en men vergeet dat zij het zrjn die het leven vergiftigen, die kortsluiting en brand verwekken en die de oorzaken zyn van de kleine en groote catastrophe's in het gezin en in de maatschappij, in het nationa le en het internationale leven. Wat in de techniek wetten zijn, die men nimmer vergeet, moet in het leven nog als waarheid erkend en in daden omgezet wor den. Op dit gebied zijn interessante ontdekkin gen te doen. Ik heb mij aangewend mtj bjj alles af te vragen is dit negatief of posi tief, is dit in strijd of in overeenstemming met de levenswetten En ik moet U beken nen, dat mijn houding, mijn woorden, mijn drijfveeren, mijn gedachten, heel wat kee- ren naar de rubriek „negatief" moeten wor den verwezen. Als wij deze dingen onderkennen, hun juistheid erkennen, hun aanwezigheid be kennen, laten wij dan ook de consequentie trekken, de gevolgtrekking aandurven, er naar handelen. Laten w$ niet zeggen: „Wat kan ik er aan doen", maar aanpakken. Mijn persoonlijke ervaring is dat Htf die deze le venswetten gaf, mij wanneer ik ze als heilig en goddelijk, als fundamenteel erken, mij gewonnen geef en mtj voor Hem buig, aan Hem toevertrouw ook de kracht geeft om ze te volgen. Als in een fabriek een machine rammelt, laten wij haar niet loopen tot ztj kapot vliegt. In de techniek weten wij wel wat ons te doen staat. Men rust niet tot ztj weer onberispelijk loopt. Laten wij dat in het leven ook doen. La ten wij daar tijd en geld en offers voor over hebben, laten wij elkander daarbtj helpen, ons niet schamen als wtj geen oplossing zien, maar die samen zoeken. Eerst dan vinden wij den weg, komen wij tot de waar heid, vinden wij het Leven. Herbewapening begint b ij m ij z e 1 f SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. De viering van den Vrouwendag. De afdeeling Vlissingen van de Sociaal- Democratische Vrouwenclub hield gister avond in het C.J.M.V.-gebouw een druk be zochte bijeenkomst, ter herdenking van den Vrouwendag. In haar openingswoord verwelkomde de presidente, mevr. Bakx, de aanwezigen, o.m. in het bijzonder de leden van de af deeling Middelburg. De Vrouwendag is in ternationaal, maar op het cogenblik kan er geen sprake van zijn dat deze overal gehouden wordt.Er bestaan landen waar vurige socialisten gedoemd zijn de lippen op elkaar te houden. Deze Vrouwendag staaA onder de leuze „Wij strijden voor recht, vrede en vrijheid voor ons en onze kinderen". Tenslotte wekte de presidente allen op het Tiele Wibautfonds te steunen. Nadat een zangkoor eenige liederen had gezongen, sprak mevr. HeromaMeijlink uit Dordrecht een propaganda-rede uit. Spr. begon met te wijzen op de ellende die voortspruit uit den Spaanschen bur geroorlog, die echter uitgegroeid is tot een internationaal conflict. De strijd, die daar gestreden wordt, 'is de worsteling om het wereldproletariaat. Uitvoerig besprak mevr. Heroma de beteekenis van dezen strijd voor het socialisme. Hierbij wees spr. eerst op het ontstaan van het socialisme. In den begintijd van de machinale productie werd vrouwen- en kinderarbeid op een ontzet tende manier gebruikt en uitgebuit. Het verzet hiertegen moest wel komen. Schuch ter werden de eerste pogingen ondernomen, maar al spoedig werd ingezien dat men gezamenlijk voor de belangen moest opko men. In dezen tijd was het dat Marx en Engels de maatschappelijke toestanden van theoretische zijde gingen bestudeeren. Zij kwamen tot de conclusie dat de arbeiders klasse bezig was zich te richten naar het socialisme. Toen de arbeidersklasse dit duidelijk zag, is zij met alle krachten gaan vechten om het voor oogen gestelde ideaal te verwezenlijken. Nog altijd duurt deze strijd voort. Al de verworven voorrechten zijn door de crisis weef gedeeltelijk te niet gedaan. Aan het kapitalisme is onverbre kelijk het begrip crisis verbonden. Er zijn zoovele bittere dingen, welke wij, zoolang het kapitalisme heerscht, zullen moeten slikken. De strijd hiertegen is internatio naal, vant in elk land staat de arbeiders klasse voor hetzelfde probleem. Het is een vallen en opstaan, een enorme worsteling over de geheele wereld om er boven uit te komen. In de benarde dagen van Septem ber is gebleken dat het Engel3che kapita lisme nog liever een dictator in de landen ziet, d~n een revolutionnair regiem. Maar wij, aldus spreekster, gaan voort in het geloof naar een betere wereld onder de leuze „Wij strijden voor vrijheid, vrede en recht voor ons en voor onze kinderen". De drie schoonste dingen waarvoor gestreden kan worden om een betere toekomst te bereiken. De afdieelings-partij-voorzitter, de heer L. P. van Oorschot, heeft vervolgens de aanwezigen opgewekt pal te staan tegen de machten, die de wereld dreigen te gaan overheersohen. Het socialisme vraagt van de vrouwen een daad, hun kracht en hun leven. Mede door uw strijdlust en willen moet' blijken dat het socialisme in Neder land hoogtij zal vieren, aldus besloot spre ker zijn kort maar krachtig propaganda- woord. Vervolgens werd een tooneelstukje „Drie Novemberdagen" opgevoerd. Bets, de dochter, raakt verloofd met iemand, die de socialistische gedachte is toegedaan. De overige gezinsleden spreken hier schande over, want „bij ons in de familie is nog nooit een rooie geweest". Na verloop van ttjd is echter de verzoening tot stand geko men en het geheele gezin kwam onder den invloed van het socialisme. Een propagan distisch stukje, dat niet naliet indruk op de aanwezigen te maken. Nadat het zangkoor nog eenige liederen ten gehoore had gebracht, dankte de pre sidente alle medé 7erkenden en werd deze vrouwendag met den „Socialistenmarsch" gesloten. De pianist, de heer Wlm. Keyn, heeft alle liederen begeleid en menig extra-nummer tje doen hooren. Marine-Cantine. Gisteravond heeft mejuffrouw De Hondt met haar leerlingen een muziekavondje gegeven in de groote zaal der opleiding. Geopend werd met het spelen van het eerste couplet van het Wilhelmus, dat staande door alle aanwezigen werd gezon gen waarna een afwisselend programma werd afgewerkt. Er was zeer dankbaar gehoor. Mejuf frouw De Hondt werd een bloemstuk aan geboden. 4e Serie Aardige wollen Shawls, leuke ruiten in 4 kleuren 75 ct. Pracht Shawls, mooie dessins in de kleuren, blauw met wit, blauw met rood, groen, bruin en grijs 95 ct. Origineel Engelsche Shawls in rijke kleur- schakeeringen (w.o. de nieuwe kleur wijnrood) 1.95—1.50—1.25. „Royal Ascot", de be kende Schotsche Shawls, in 5 pracht diepe tinten 2.40—2.90. „Kynoch" Shawls in 6 kleuren, o.a. de juist nieuw uitgekomen sor teering wijnrood 4.25—3.50—2.50. Mooie collectie wit zijden, tricot, wol, mouseline Shawls enz. ;(A1 uw cadeaux in aar dige St. Nicolaas-verpak king). Natuurlijk bü Heerenmodehuis Walstraat 32 Telefoon 635 Zoo moet het niet De politie doet -vaak vreemde ervarin gen op. Nu van verschillende, zijden gel den worden geofferd voor de vluchtende Joden, blijkt, zooals altijd het geval is, dat er weer personen zijn, die van de goedgeefschheid op schandelijke wijze misbruik maken. Wat toch is nu het geval? Gisteravond werd voor de zoo- veelste maal een vreemde Jood, wiens landing in Engeland, trots een Engelsch visum, werd geweigerd, naar hier met de mailboot teruggezonden en aan den Com missaris van Politie voorgeleid. De aangehoudene, een 25 jarige man, van beroep teekenaar en behoorend tot de Poolsche nationaliteit, bleek in het bezit te zijn van ruim 15 en 150 aan Nederlandsch geld. Volgens zijn ver klaring hij was reeds op 22 dezer te Oldenzaal voor doorreis naar Engeland in Nederland toegelaten bezocht hij eerst nog Amsterdam en Den Haag. Van het Joodsche vluchtelingencomité te Den Haag had hij ruim 15 Eng. pondén be komen om zijn toelating in Engeland te vergemakkelijken. Dit heeft echter op de Engelsche vreemdelingenpolitie blijkbaar niet den minsten indruk gemaakt. Daarna had hij zich nog tot een vriend in Am sterdam gewend, van wien hij nog 150 had losgekregen. Hij had echter verzwe gen, dat het Joodsche vluchtelingen comité hem reeds aan middelen had ge holpen Thans is hij hier bij de politie in be waring. Hoe, wanneer en waarheen hij nu zal gaan is nog niet mot zekerheid vast te stellen. Voor ca. vier weken was deze Jood, die te Berlijn woonachtig was, door het Duitsche gezag naar Polen, zijn va derland, uitgewezen. Een degelijk St. Nicolaas- cadeau is een schitterend van WALSTRAAT 78. Zeer mooie SWIFT met 2 patent boorden en gevoerde borst voor slechts f2.25 1 Pracht ZIJDEN OVERHEMD met 2 paar MANCHETTEN ƒ4.50 J (Maten van 13 (33) 2 tot en met 18(46) Gedeelte van havenmuur vernield. Gisteren kwam het Duitsche. stoom schip. „Nordsee" uit Hamburg, in de tweede binnenhaven om een lading teer- olie bij de Vlismar te lossen. Toen het schip dat aan den havenmuur lag, moest verhalen naar de terreinen van genoemde maatschappij, kwam het met den achter steven tegen den kademuur, die daardoor gedeeltelijk vernield werd. Het schip be kwam aan bakboordzijde lichte schade boven de waterlijn. Voor de schade aan den muur heeft men 700 cautie moeten stellen. De Stationsbrug gelicht en naar Vlissingen vervoerd. Hedenmorgen te kwart voor zeven ging de schipbrug te Middelburg open voor het doorlaten van twee groote bokken van de N.V. van der Tak's Bergingsmaatschappij, nl. de Adelaar en de Kolossus II. De Ade laar nam plaats aan het einde van de Sta tionsbrug aan de zijde van den Blauwendijk en de Kolossus aan het einde aan de zijde van de Loskade. De kabels werden aan de brug, die na gedeeltelijke onttakeling alsnog ongeveer 1700 ton weegt, bevestigd. Toen de brug van den spil was los gemaakt, gingen de kranen op de bokken aan het werk en zach tjes zag men het gevaarte rijzen, totdat het boven de spil was en nu naar de walzijde boven de vaargeul werd gezwaaid. De beide bokken manoeuvreerden zoo, dat de brug er tusschen kwam te hangen en zachtjes aan voer men tot voor den Blauwendijk. Hier lagen de sleepbooten „Zwitserland" en „Rus land" gemeerd van de reederij van P. Smit. De „Zwitserland" ging voor den sleep trek ken, de „Rusland' 'werd van achter vast gemaakt om zoo noodig te sturen. Zoo zette deze combinatie de reis door het kanaal te kwart over negen voort. De tocht door het Kanaal is vlot verloo- pen er hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Vanmiddag om half één lag de brug op het terrein van „de Schelde" en was dus het werk van de bokken gedaan. De Kolossus II, die evenals de Adelaar reeds Zondag uit Rotterdam was vertrok ken, is vanmiddag naar Middelburg terug gegaan om ,het vaste brugdeel dat aan de zijde van de Loskade ligt, naar Vlissingen over te brengen. Ook dit deel zal goed onder handen worden genomen. Wijziging in het bestuur van het Alg. Ziekenfonds Walcheren. In het bestuur van het Alg. Ziekenfonds Walcheren heeft een belangrijke wijziging plaats gevonden. Bestond dit tot heden uit 3 doktoren, 3 apothekers en 3 vertegen woordigers uit de verzekerden, voortaan zal het bestuur bestaan uit3 deelnemers- geneesheeren, 1 deelnemer-apotheker en 4 vertegenwoordigers uit de verzekerden. Ingevolge deze wijziging is in de gis teravond gehouden vergadering tot be stuurslid uit de verzekerden gekozen de heer H. Ch. V. Sorel te Vlissingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op ongeveer 65 mijl van de Nederland- sche kust heeft de Scheveningsche logger Sch. 280 Vrijdagnacht een Engelsch zeil schip opgepikt dat ronddreef. De „Astrid" is in de haven van Sche- veningen binnengebracht. Na het familie partijtje op Huize Doorn in. verband met den verjaardag van Prin ses Henriëtte, is de ex-Kroonprins Wil helm Zaterdagmorgen wederom naar Duitschland teruggekeerd. Prinses Her- mine, echtgenoote van den ex-Keizer, ver trok eveneens naar Duitschland. Zondag werd te Deventer de voetbalwed strijd Go AheadHeracles gespeeld. De gasten wonnen met 14. Op zijn doorreis van Zwitserland naar Siam bezocht Z.M. Koning Ananda Ma- hidol van Siam, oud 13 jaar, het vliegveld Singapore, waar hij zeer veel belangstel ling toonde vootr een juist binnen komende K. L. M.-machine. Vlissïngsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsehe m.s. „Da Costa" van Hansweert„Eton" van Zierikzee „Alko" van Antwerpen Noorsch tankschip „Lincoln Ellsworth'" van Port-Arthur, om te lossen bij de S.H.V. Londen „Eton", „Spes Salutis", „Drenthe", Om te bunkeren: Neder landsch m.s. „Ingeborg" van Yainville Italiaansch s.s; „Africana" van Civita VecchiaGrieksch s.s. „Paralos" van Stettin. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Oranje Nassau" naar Rotterdam (dokken) „Africana" naar Gdynia„Paralos" naar Piraeus„Inge borg" naar Antwerpen„Da Costa" naar Londen„Eton", Spessalutis", Drenthe", „Teuna", „Oostzee II", „Riebo", „Neerlan- dia"' „Remi"' en „Deni" naar Londen. Dit nummer bestaat uit 16 bladz. gebeurtenissen JB.ce» gSotcj Het wordt mogelijk geacht dat de vroegere Engelsche koning naar En geland terugkeert. (Buitenland,)] Opnieuw t verschillende ernstige ver keersongevallen. (Gemengd. Nieuws.)] De voetbalwedstrijd Nederland— Duitschland verboden. (Sportnieuws» Morgen staking in Frankryk. (Buitenland.» De Chineezen winnen terrein. (Buitenland.)) ZIE verder eventueel LAATSTE BERICHTEN. Ooievaars-surprises te Vlissingen. Op 2 Zondagen 2 tweelingen Er blijkt te Vlissingen een ondeugends ooievaar te vertoeven, die St. Nicolaas- allures heeft aangenomen, schrijft het D, v. N. Br. en Z. Deze vadertje langbeen heeft n.l. in een. tijdsbestek van 2 weken de aardigheid ge had om in deze gemeente tot vier maal toe een tweeling af te leveren, wat als een groote zeldzaamheid mag worden be schouwd. Om zijn surprises nog aantrekke lijker te maken, bezorgde hij ze bij voor keur op Zondag. Zoo bracht hij op Zondag 13 November in twee gezinnen een twee ling, was toen waarschijnlijk vermoeid of uitverkocht, want hij verdween tot Zondag 27 November en maakte toen wederom twee gezinnen met een tweeling gelukkig. Zou deze ooievaar nog meer dergelijke surprises in petto hebben? Competitie Zeeuwsche Dambond, Gisteravond werd in het clubgebouw in de Palingstraatde competitiewedstrijd ge speeld voor den Z.D.B. tusschen Vlissingen I en Souburg I. De uitslag is als volgt z Vlissingen I Souburg I 1. J. de Vos-BurchartW. Boogaard 02 2. L. Goedbloed Johz.W. Cysouw 20 3. L. Goedbloêd Jr.J. v. Eenennaam 02 4. O. HellingaJ. Maring 20 5. F. FleurbaaijJ. Ronhaar 02 6. C. v. BiemenJ. Francke 11 7.A. KeijmelL. M. Bakker 20 8. G. LuwemaL. Leijnse 11 9. J. F. de KrijgerJac. Boogaard 11 10. A. J. v. BloppoelJ. Koch 02 Deze wedstrijd is gewonnen door Sou burg I met 119 punten. Op dezen wedstrijd speelde ook het res tant van beide vereenigingende uitslag luidt als volgt Vlissingen in Souburg III 1. C. K. KaanB. v. Eenennaam 20 2. J. GoedbloedJ. de Witte 20 3. P. RouwL. v. Male 0—2 4. L. de RidderJ. Janse 20 5. F. UiterschoutP. v. Sorge 11 6. P. de SmetB. v. d. Sluijs 1I 7. J. KopmelsH. Roelse 02 Deze uitslag is 86 voor Vlissingen UI. In verschillende deelen van de Vereenigde Staten werken allerlei bedrijven, die belang hebben bij het bouwbedrijf, samen, ten einde particulieren te be wegen eigen huizen te doen zetten. De be langhebbenden lanceeren daartoe, in een groot aantal plaatsen, een col lectieve reclamecampag ne in couranten.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1