EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 280 MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 STADSNIEUWS De collecte voor de Joodsche vluchtelingen Qcbcurficngsscti nan Jew Jag De Cskimo's zeggen: UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 mi AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—6 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUR EAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een verblijdend resultaat. AUerwege sympathiek ontvangen. „Alhambra" geeft nog een voorstelling ten bate vcm het comité. Men verzoekt ons plaatsing van het onderstaande De inzameling ten bate van de Jood- sche vluchtelingen leverde, het volgende resultaat op Inteekenlijsten 1457. (hierop komen voor bijdra gen van 150 (1), 100 (5), 50 (2), 40 (1), 25.(7), ƒ15 (4), ƒ10 (33) Gedeponeerd bij de Nuts- spaarbank, bij notaris Paap, per giro W. L. T. 5, J. D. 10, J. V. 5, P. C. v. O. 10, J. D. P. 10, bridgeclub „3 sans" (kaart- pot) 7.69, samen - 47.69 Huiscollecte - 1173.12% Totaal 2677.81% Dit verrassende resultaat stemt het co mité dat vermoedelijk Zaterdag 10 De cember a.s. over de bestemming der gel den zail beslissen tot groote verheuge nis. Inmiddels kunnen deze geheele week nog gelden voor het comité worden ge stort bij de Nutsspaarbank of overge maakt worden op postrekening no. 272.329 ten name van den heer C. Kamermans, alhier. Langs dezen weg zegt het comité de VJissingsche bevolking hartelijk dank voor haar milddadigheid en offerzin ten bate fora de verdrukten in Duitschland. En niet in de laatste plaats komt die dank toe aan de 92 collectanten, die zich beschik baar stelden voor dit nobele doel. Zoo troken zij erop uit, weer en wind trot- seerende, doch niettemin keerden zij vol daan huiswaarts, gestreeld door de ge dachte een goed werk te hebben gedaan en verheugd bovenal door de (sympathie ke wijze, waarop zij allerwege werden ontvangen. Neêrland's traditie te offeren waar het moet, is opnieuw bevestigd. Met spijt moest het comité ervaren, dat door de groote opkomst van collectanten voor de morgenuren, voor de midag-col- lectanten geen wijken konden worden vastgehouden, ofschoon er 7 waren gere serveerd. Mede met het oog op de gril- ligheid van Pluvius zijn toen alle wijken verdeeld, temeer waar vele collectanten na een uur weer „binnen" waren. Het co mité betuigt zijn leedwezen jegens hen, van wier vriendelijk aangeboden diensten ditmaal geen gebruik kon worden ge maakt en het vertrouwt erop, dat zij zich na bovenstaande uiteenzetting, niet él te zeer teleurgesteld zullen gevoelen. Gaarne neemt het comité ditmaal den wil voor de daad. De heer van Liere, directeur van „Al hambra", zal aldaar Donderdagavond a.s. ten bate van het comité een voorstelling geven. Vertoond zal worden de Warner Bros film „Wie doodde Mary Clay?". De geheele netto-recette van dien avond komt ten bate van het comité. Het comité stelt er prijs op den heer van Liere hartelijk dank te zeggen voor zijn edelmoedig aanbod en wekt de stad- genooten tot bijwoning der voorstelling op. Mogen velen andermaal van hun ge zindheid doen blijken en een volle zaal het antwoord op deze sympathieke geste zijn. Dames-Gymnastiekverceniging „Lichaam s on t wikkeling' 1918—1938 Het was jammer, dat ziekte van den op richter en leider van de dames-gymnastiek- vereeniging „Lichaamsontwikkeling", in de wandeling kortweg „L. O." genoemd, een schaduw op de herdenking van haar 20- jarig bestaan moest werpen. Toch stond de heer L. van der Steen er op, dat de viering van het vierde lustrum zonder hem door gang vond, hetgeen wel getuigt van do groote liefde, welke hij zijn geesteskind, dat hij in de afgeloopen twintig jaren, zoo wel in binnen- als buitenland, zoo menig maal ter overwinning voerde, toedraagt. Be receptie. In de met palmen versierde hall van het Grand Hotel „Britannia" werd Zaterdag middag een receptie gehouden, welke gele genheid velen benutten om „L. O." met dit van jeugdige, blozende kracht stralende jubileum te complimenteeren. Tot hen, die hun opwachting kwamen maken, behoorden de voorzitter van het K.N.G.V., de heer W. de Graaff, de heer J. P. van Krieken als vertegenwoordiger van de afdeeling Vlis- singen van de V. R. W., de heer L. J. Jan sen namens de Chr. Gymn. Ver. „Oranje Nassau", de beschermvrouwe van „L. O.", .mevr. C. van WoelderenSprenger, de heer C. Sturm voor de gymn. ver. „Wil- helmina" te Middelburg, de heeren F. G. Lemmers en E. Melkman namens den Zeeuwsch-Brabantschen Turnkring (Ze bra), de heer A. C. Jansen c.s. als deputatie van de V.T.V., de heer J. Vermeulen uit naam van de gymn. ver. „Medioburgum" te Middelburg, de heer M. van de Woestijne en mej. L. Ceulen in opdracht van de V. S. V. „Marathon". Aan woorden van warme waardeering over het verleden en het uiten van de beste wenschen voor de toekomst heeft het daarbij vanzelf niet ontbroken. Voorts zorgden mevr. Van. Woelderen— Sprenger, de stoomvaartmaatschappij „Zee land", de gymn. ver. „Achilles" te Middel burg, „Marathon", de „V.T.V.", „Wilhel- .rnina", de „Zebra", het „Rijwielpad", „Oranje-Nassau" en „Medio" er voor, dat de jubilaresse op schitterende wijze in de bloemetjes werd gezet. Een collectie tropheeën, bestaande uit bekers, medailles,, palmtakken, diploma's enz., was als prestatie-symbool van „L. O," onder de palmen opgesteld. De eestuitvoering. Het tweede deel van de jubileumviering bestond uit een feestuitvoering in de kur- zaal van het Grand Hotel „Britannia", wel ke aanving met „voorstellen leden". Een fleurig schouwspel, die frissche, gezonde schare turnsters, eerlang de draagster van een nieuwe generatie van ons volk. De huiskapel onder Jan Pot zette het „Vrank, Vrij, Vroom, Vroed" in. Het vaandel neeg. „Als één man" rees de volle zaal. Wat zijn wij Hollanders toch bedeesdVeel te schuchter paarden zich de stemmen aan de orkestklanken. En toch is het „Turnlied" algemeen bekend. Waarlijk, het volkszang koor heeft nog een groote taak te vervul len. De vice-presidente, mej. Nel Meerman, sprak daarna een welkomstwoord, in het bijzonder tot de beschermvrouwe, mevr. C. van WoelderenSprenger, en de afgevaar digden van zustervereenigingen. (Bij het binnentreden had het adspirantje Marietje Verheul, .mevrouw Van Woelderen in de hall een bouquet in Vlissingsche kleuren aangeboden) Spr. vervolgde met de mededeeling, dat tot aller spijt, de directeur, de heer Van der Steen, wegens ziekte verhinderd was op dezen avond aanwezig te zijn. Dit spijt ons, aldus spr., destemeer daar, zooals u allen wel zult weten, heden het 20-jarig bestaan van onze vereeniging wordt gevierd en de heer Van der Steen dus zelf ook jubileert, daar hij het was, die in September 1918 de damesgymnastiekvereeniging „Lichaams ontwikkeling" oprichtte en die 20 jaren een actief en energiek leider is geweest, de as, waar „L. O." om heeft gedraaid en naar wij hopen nog vele jaren zal blijven draaien. Op verzoek van den héér Van der Steen hebben wij deze uitvoering toch laten door gaan. In 1919 kreeg de vereeniging haar Ko- ninlijke goedkeuring, waarna in 1920 mevr. Van WoelderenLuijken als be schermvrouwe der vereeniging toetrad en waarmede wij een goede en zeer sympa thieke beschermvrouwe hadden gekregen tot het jaar 1926, toen zij, zeer tot onzen spijt, door het verlaten der stad als zoo danig bedankte. Doch in 1927 nam mevr. Van WoelderenSprenger het bescherm vrouweschap op zich. En ook in haar von den wij veel sympathie jegens de vereeni ging en voor de sport in het algemeen. Me nigmaal heeft het bestuur, bij wijze van spreken, bij mevr. Van Woelderen aange klopt en altijd was zij het, die ons met raad en daad bijstond en indien mogelijk onze uitvoering met haar bezoek vereerde. Wij hopen dan ook, dat mevr. Van Woelderen. nog vele jaren beschermvrouwe van „L. O." zal z(jn (daverend applaus). Na nog te hebben medegedeeld, dat het uit omgewerkte nummers van de vorige uitvoering en nieuwe nummers bestaande programma onder leiding van mej. M. van Bemmel, die bijna 20 jaar onafgebroken lid is, en het laatste nummer heeft ingestu deerd, zou worden afgewerkt, vergastten de meisjes op de K.N.G.V.-reeks 1938, waarmede zij lief werk leverden. De dames brachten daarna eveneens de K.N.G.V.- reeks 1938, uitgevoerd op 't Internationaal Turntournooi te Oostende, welke prestatie terecht bewondering afdwong, evenals het bevallige „spel met de ballen" en de ele gante „oefening met den hoepel". Zagen wij de meisjes nog in een snoezige elfenrei, de dames zorgden naast een aardige staaf - oefening, klapoefeningen en oefeningen met de staaf, ook nog voor cenige glanspunten, gevormd door marsch- en lenigheidsoefe ningen, een vrije oefening met dansmotie- ven en een rhythischen dans, welke der mate insloeg, dat aan. herhaling, thans door de belichting zeer fijn en artistiek getint, niet ontkomen kon worden. Enkele stan den, waarmede eenige nummers besloten werden, verdienen beslist vermeld te wor den. Al was de heer Van der Steen afwezig, zijn geest was toch in het werk belichaamd, terwijl iej. Mies van. Bemmel een woord van lof toekomt voor de wijze, waarop zij dezen avond haar lang niet gemakkelijke leidsterstaak heeft vervuld. Als steeds was de muzikale begeleiding en de entracte bij Jan Pot c.s. in vertrouwde handen. Door veel en hartelijk applaus hebben dé aanwe zigen den gansehen avond van hun erken telijkheid blijk gegeven. Tot besluit bracht mej. Nel Meerman onder het aanbieden van een bloemstuk dank aan mej. Mies van Bemmel, mitsga ders aan mevr. Van Woelderen, de „Zee land" en de directie, zoomede de zuster vereenigingen voor de geschonken bloemen hulde, wijders aan de tooneelknechts voor hun arbeid achter de schermen en aan den onmisbaren Jan Pot onder overhandiging van een attentie. De kapel zette daarna weder het „Turnlied" in en toen begon de zang inderdaad op samen-zingen te gelij ken. Natuurlijk zou dit jubileumfeest onvol ledig zijn geweest, indien een gezellig na- blijvertje niet als sluitsteen gegolden had. „The Jolly Britannaders" hadden er spoe dig de juiste stemming in, terwijl de heer Corveleijn er zorg voor droeg, dat de vee- rende d~ svloer tot in de kleine uurtjes werd beheerscht. Utrechtsche studenten leggen krans by standbeeld van M. A de Ruyter. Zaterdagmiddag heeft het Utrechtsch provinciaal studentengezelschap Zeeland, een onderdeel van het Utrechtsch Studen tencorps, dat, zooals gemeld, Vrijdag te Middelburg zijn 50-jarig bestaan herdacht, een krans gelegd aan den voet van het standbeeld van M. A. de Ruyter. Tegen éénen, het.uv.r waarop de krans- legging zou plaats vinden, woei er een koude wind over den boulevard en viel de regen in stroomen neer, hetgeen het ver blijf niet veraangenaamde. De autobus met het gezelschap dat des morgens een bezoek had gebracht aan Westkapelle, waar de burgemeester jhr. mr. A, F. C. de Casembroot de heeren heeft ontvangen, arriveerde eerst te kwart over een op den boulevard, waar de loco- burgemeester, de heer W. P. Edelman, reeds aanwezig was. Nadat allen zich voor het standbeeld hadden verzameld, nam wethouder Edel man het woord. Burgemeester van Woelde ren kon tot zijn spijt wegens uitstedigheid niet aanwezig zijn. Hij had gaarne deze kranslegging willen bijwonen temeer daar hij ook Utrechtsch student is geweest en nog s4- 2eds lid van bet gezelschap is. De burgemeester had nu den loco-burgemees- ter verzocht bij deze plechtigheid tegen woordig te willen zijn, aan welk verzoek spr. gaarne had voldaan. Namens B. en W. heette hij het gezel schap hartelijk welkom. Vlissingen stelt 't op hoogen prijs dat men 'n krans heeft willen leggen aai. den voet van het stand beeld van Vlissingen's grootsten zoon en Neerland's grootsten zeeheld, den man die onze driekleur op de wereldzeeën getoond heeft. Spr. haalde in dit verband een ge dicht aan waarin de Nederlandsche vlag wordt bezongen. Het verheugde spr. dat jongeren thans de nagedachtenis van De Ruyter in eere willen houden. Vervolgens wenschte spr. namens B. en W. het gezel schap geluk met het 50-jarig bestaan en sprak de hoop uit dat ook de nakomelin gen het gezelschap in eere zullen houden. Hierna sprak de praeses, de heer Groe- newegen. Hij bracht den loco-burgemeester dank dat hij storm en regen had willen trotseeren om bij deze kranslegging tegen woordig te zijn en voor de hartelijke woor den. Spr. stelde het zeer op prijs dat het stadsbestuur vertegenwoordigd heeft willen zijn. Men was met vreugde en voldoening naar Vlissingen gekomen. Wij allen Zeeu wen, aldus spr., voelen hoe de Zeeuwen door de zee worden aangetrokken. Zij strijden tegen de zee, niet alleen defensief, door het verzorgen der dijken, doch ook offensief. Velen zijn naar zee getrokken en hebben daar den strijd tegen de vijanden aangebonden. Speciaal deze laatsten wilde men herdenken. In de nagedachtenis van den Prins der zeehelden, M. A. de Ruyter, wilde men alle groote Zeeuwsche zonen eeren. Hierna vond de kranslegging plaats. Na dat een hoornblazer het saluut had ge bracht, werd op verzoek van den praeses het eerste couplet van het Wilhelmus ge zongen. De loco-burgemeester dankte de heeren daarna nogmaals voor hun komst en wenschte hun nog een aangenaam verblijf op Zeeuwsehen bodem toe. SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL. Dinsdagmorgen geheel of gedeeltelik gestremd. Morgenochtend zal tusschen 7 en 12 uur de Stationsbrug uit Middelburg met kranen naar „de Schelde" alhier worden vervoerd, waar de brug, zooals bekend, wordt verbouwd. In verband hiermede zal het Kanaal door Walcheren tusschen ge noemde uren geheel of gedeeltelijk voor de scheepvaart gestremd zijn. De „Regulus" vertrokken. Zondagmiddag is het Zweedsche tank schip „Regulus" dat bij de Vlismar een lading olie had gelost en waarop in den loop van de vorige week beslag was gelegd in verband ,«et de schade aan het nieuwe droogdok van „de Schelde" aangericht, welk beslag zooals gemeld Zaterdag werd opgeheven, naar zee vertrokken. Velen waren naar de sluizen getogen om dit veel besproken schip, dat ook het grootste is dat ooit in de Vlissingsche bin nenhavens kwam, door de keersluis te zien passeeren. Geruimen tijd voor drie uur hadden drie sleepbooten, de „Argus", „Engeland" en „Frankrijk" het enorme gevaarte van de tweede binnenhaven voor de keersluis gesleept. Daarop werd ge wacht tot de sluisdeuren bij hoog water werden geopend. Omstreeks kwart voor drie was dit het geval. De booten zetten aan en langzaam ging de „Regulus" de sluizen in, nadat eerst nog met Hr. Ms. „Noord Brabant" een vlaggengroet was gewisseld. Het schip is daarop naar zee vertrokken op weg naar Key West, Wederom een aantal Duitsche Joden naar Amerika uitgeweken. Zaterdag zou het s.s. „Pennland" van de Red Star Line wederom op de haven komen, voor het aan boord nemen van een aantal Duitsche Joden, die naar Amerika ver trekken. In verbar.d met het stormweer heeft men er echter de voorkeur aan ge geven de passagiers op de Schelde aan boord te nemen. Hiertoe is de „Koningin Wilhelmina" van de Middelburgsche Mrj. van Stoomvaart met 69 passagiers en de bagage van hier vertrokken. Nabij Borssele hebben zij zich toen aan boord van de „Pennland" begeven. Omstreeks 10 uur des avonds arriveerde de machtige oceaan- stoomer op de reede van Vlissingen. Hier is het schip nog twee uur blijven liggen daar 21 personen, die zich reeds voor deze reis hadden aangemeld, nog niet waren gearri veerd. Men heeft nog de komst van den trein afgewacht, doch toen bleek dat zij zich ook hierin niet bevonden, is de „Penn land" naar Southampton vertrokken. Doktersassistent!© gevraagd. Zaterdagmiddag vroeg het Duitsche stoomschip „Vesta", op weg van Antwer pen naar Portugal, op de reede alhier doktersassistente. Dr. Detmar heeft zich daarop met een inspecteur van politie aan boord begeven. Een der opvarenden is van boord gehaald en ter observatie in het St. Josephziekehbuis opgenomen. Een jubileum b(j „De Schelde". Heden vierde de heer A. J, van Dieren- donck, scheepsbouwkundig teekenaar aan de Kon. Mij. „De Schelde", afdeeling „Ma rine scheepsbouw", zijn 25-jarig jubileum bij deze maatschappij. Na op de teekenkamer te zijn binnenge leid, werd hij door den heer H. N. Vrind bij zijn voor deze gelegenheid keurig ver sierde teekentafel hartelijk toegesproken, waarbij deze tevens gelegenheid vond de voornaamste gebeurtenissen uit de 25- jarige loopbaan van den jubilaris bij ge noemde Mij. naar voren te brengen. Namens chefs en het geheele verdere personeel van de beide scheepsbouwteeken- kamers werden hem als herinnering aan dezen dag tevens nog enkele stoffelijke blijken van waardeering aangeboden. Met eenige welgekozen woorden dankte de jubilaris allen voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden gesch iken. Des middags werd hem vrijaf gegeven teneinde het verdere van dezen dag in den huiselijken kring door te brengen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vrijdagmiddag heeft minister dr. J. J. O. van Dijk het ethnografisch museum van de Kon. Militaire Academie te Breda officieel geopend, ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan dezer instelling. Fokker heeft een nieuw jachtvliegtuig, de D, 23, geconstrueerd. Het is een snelle, wendbare jager, die de motoren in tan dem heeft. Dit nummer bestaat uit 2 bladett Zaterdag is te Middelburg de eerste Zeeuwsche school voor buitengewoon I.o. geopend. Provincienieuws Duitsch verkeersvliegtuig bij proef vlucht verongeluktelf dooden ent verschillende gewonden. Luchtvaart )J De Marineraad behandelt het vastloo- pen van de „Hydra" bij Veere. (Marine en Leger} Felle actie der rechtsche Spaansche luchtmacht. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. „HOUDT ZE WARM". In HAMMING'S wollen Kousen en Sokken houdt U uw voeten heerlijk warm. Wollen Dames Kousen vanaf 98 Wollen Heeren Sokken vanaf 45 Wollen Kinderkousen vanaf 40 Wollen Sportkousjes vanaf 5Q Vlissingsch scheepvaartnleuws. Aangekomen: Duitsch sa. „Nord- see" van Goole, lossen bij de Vlismar „Prinses Juliana" van Harwich (ver wacht) Nederlandsche m.s. „Wocana"- van Gravelines naar Duisburg „Excel sior" van Londen naar Duisburg„Broe dertrouw" van Londen naar Utrecht „Union" van Zee. Om te bunkeren: Finsch s.s.: „Sarmatia" van CalaisFransch s.s,- „Champenois" van Duinkerken„Amien- ois" van Duinkerken„Cournouaille" van AntwerpenNederlandsch s.s. „Boekelo"- van SluiskilNed. m.s. „Mudo" en „Mary" van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Bornrif" naar Londen „Coe- ta" naar Bridlington „Eban" naar Ply mouth „Pascholl" naar Fareham„An na"' naar Duinkerken „Union" naar Ant werpen „Nordsee" naar Goole; „Regulus"- naar Key West „Sarmatia" naarDront- heim „Champenois" naar Antwerpen „Cournouaille" naar La Pallice„Amien- ois" naar Benisaf „Boekelo" naar Gefle „Mary" naar Londen„Mudo" naar Ramsgate. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 21 tot 26 No vember werden in het badhuis 517 baden genomen en wel 387 door heeren, 102 door dames en 28 door kinderen. „Christelijke organisatie eïsch van beginsel en practijk." Zaterdagmiddag sprak voor een goed bezochte vergadering te Middelburg op uitnoodiging van de gewestelijke organi satie Zeeland van Patrimonium de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer en voorzitter van genoemd verbond over bo venstaand onderwerp. De voorzitter, de heer W. A. den Hol lander, leidde den heer Smeenk in en wees op het voor Zeeland belangrijke van dit onderwerp. Bij de bespreking waaraan een vijftal personen deelnam, werd gevraagd of Pa trimonium niet het initiatief kan nemen tot het brengen van contact tusschen de verschillende Chr. maatschappelijke orga nisaties in Zeeland. De voorzitter zegde overweging hiervan door het bestuur toe. In antwoord op gestelde vragen meen de de heer Smeenk dat gezien de menta liteit der Zeeuwsche bevolking langdurige bearbeiding noodig zal zijn. Men moet leeren inzien dat het dienen van God ook in het bedrijfsleven moet geschieden. Na het slotwoord van den voorzitter ging de heer Smeenk voor in dankgebed*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1