::.e>o Raadsoverzicht van Vlissingen f3.25 EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 279 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 Speciale St.Nicolaas-aanbieding 6 artistieke foto's, 1 groote foto KEES HELDER Cn elk iaar opnieuw De dag van groote verrassingen December STADSNIEUWS 'C&- Boekhandel D'HUY 0el»cwrlctiisscn unn «Ben Jwg abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50, Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale pro's. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels), tói) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bt) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEI T S W AARDE, ING E STE L D DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De eenheid in B. en W. verbroken Onze stad groeit Bij den nieuwen woningbouw zullen uitsluitend Vlis- singers werken Een pleidooi voor eigen beheer In de Vrijdagmiddag gehouden voltallige vergadering van den Vlissingschen Ge meenteraad werd een brief van het col lege van Regenten van het Gasthuis aan leiding tot een debat over het al of niet inschakelen van „De Voorzorg" bij ,de lijk bezorging van verpleegden uit deze inrich ting. Verschillende leden wezen er op, dat „De Voorzorg" in niet onbelangrijke mate Vlissingsch personeel gebruikt en dus niet uitgeschakeld behoort te worden. De Raadsvoorzitter zegde toe, een en ander ter kennis van Regenten te zullen bren gen. De heer A. Smit werd met algemeene stemmen herkozen tot lid van de Com missie van Toezicht cp het Nijverheids onderwijs eveneens met algemeene stem men werden voor drie onderwijsv&kken tijdelijke leeraren benoemd voor de afdee- ling van de Vlissingsche Nijverheids avondschool te Westkapelle. Een opzienbarende stemming. In de vorige zitting hebben de stemmen gestaakt over het voorstel van B. en W. om een lid van het college te benoemen tot Regent van het Gasthuis, met de be doeling dat dit lid na het verstrijken van de zittingsperiode van den huidigen functionaris de voorzitterszetel zal in nemen. In de vorige vergadering staakten de stemmen en algemeen werd verwacht dat het voorstel ditmaal zou worden aangeno men, daar bekend was dat de toen afwe zige heer de Bart (s.d.a.p.) zou voorstem men. Dat het voorstel niettemin met 910 'stemmen werd verworpen, is bet gevolg van het feit dat de Wethouder van Ón derwijs de heer Edelman (r.k.) die de vo rige maal vóór het voorstel stemde, er nu zijn stem tegen uitbracht. Dit was voor den s.d. Wethouder van Financiën en Sociale Zaken den heer A. Rorije aanleiding tot het afleggen van een verklaring. Bij de behandeling der ge- meentebegrooting had deze wethouder be toogd dat hij persoonlijk veel verder zou willen gaan, maar het voorstel steunde omdat het college van Burgemeester en Wethouders naar buiten eensgezind dient op te treden. Het College heeft deze zaak meerdere malen breedvoerig behandeld en is homogeen gebleven. Nu het College van B. en W. bij de stemming echter uiteen is gevallen, zal de wethouder in de toekomst de zijde van zijn fractie kiezen en niet die van B. en W, Vervolgens werd besloten een ouder raad in te stellen die de plaats van de thans bestaande centrale ouder-commissie zal innemen. De „Van Woelderenbank" die den bur gemeester bij het ingaan van zijn nieuwe en laatste ambtsperiode werd aangeboden, is in eigendom, beheer en onderhoud door de gemeente overgenomen. De raadsvoor zitter heeft den Raad voor dit besluit dank gezegd hij had indertijd als voor waarde gesteld dat een eventueel ge schenk eigendom der gemeente zou wor den en dankte den Bond van Buurtver- eenigingen en allen die tot de tot stand- koming hebben bijgedragen. De Gevangenhuisstraat is op verzoek van den garnizoenscommandant verdoopt inKazernestraat en de voorzitter deelde mede dat in een volgende zitting verschil lende vaststellingen van straatnamen aan de orde zullen komendit naar aanleiding van een opmerking van den heer De Rui ter die over dit onderwerp in October het woord heeft gevoerd. Vlissingen groeit. B. en W. kregen 48.000 crediet voor bestratings- en rioleeringswerkzaamheden in verband met den bouw van 154 wonin gen voor „Goed Wonen". Een en ander gaf aanleiding tot een gedachtewisseling waaraan verschillende raadslede en de wethouders van Openbare Werken en So ciale Zaken hebben deelgenome. Gebleken is nl. dat bij verschillende uitbestede Werkzaamheden die thans in uitvoering zijn, de hand wordt gelicht met den eisch in het bestek, dat de arbeiders uit Vlis singen moeten worden betrokken. De Wet houder van Sociale Zaken deelde mede, dat de Arbeidsbeurs er streng op zal toe zien dat uitvoerders van uitbestede wer ken zich aan de voorschriften houden het is voorgekomen dat men geheel na liet zich tot de Beurs te wenden en eigen machtig personeel aanstelde. Zoogenaamd omdat de werkkrachten van elders beter zouden werken, maar naar spr.'s overtui ging voornamelijk omdat deze krachten goedkooper te krijgen zijn. Voorts kregen B. en W. 56.500 crediet voor bestratings- en rioleeringswerken in verband met den woningbouw van „Ge meenschappelijk Belang" en van de Ver- eeniging tot Verbetering der Volkshuis vesting. Voorts een crediet van 9854 voor den aankoop van 4 woningen van „Gemeenschappelijk Belang-", die gesloopt zullen worden in verband met genoemde werkzaamheden en tevens 5.200 voor den aanleg van een gedeelte moer-riool. Bij dit voorstel heeft de s.d. heer Van Oorschot een uitvoerig pleidooi voor uit voering van werken in eigen beheer ge houden. Hij vestigde de aandacht op het veelvuldig voorkomende euvel der „op zetjes", waarbij soms aannemers inschrij ven die absoluut niet zijn ingericht op het uitvoeren van het aanbestede werkver schillen tusschen laagsten en hoogsten in schrijver van 100 zijn geen zeldzaam heid hetgeen spr. zeker niet in de laatste plaats aan de „opzetjes" meent te moeten wijten. Er worden zelfs proef-aanbestedin- gen gehouden, zei spr., die zich over den gang van zaken zeer ontevreden toonde. De Wethouder van Openbare Werken be streed dit betoog en wees er op dat men in de kringen van den Aannemersbcnd tegen de opzetjes is. De groote verschillen motiveerde spr. door het feit, dat het maken van een begrooting niet ieders werk is en over honderden posten gaat. De voorzitter zei dat een en ander de aandacht van het gemeentebestuur heeft. Dé heer Marijs toonde zich teleurgesteld dat B. en W. „Gemeenschappelijk Belang" geen vervangende woningen voor de te sloop en 4 in uitzicht kon stellen en even min steun voor een bescheiden bouw van enkele meerdere woningen, Verschillende perceelen bouwgrond wer den verkocht. De rentevoet van de in restant 94.500 groote leening 1934 a 4Yz werd verlaagd tot 3V2 Een wij ziging van de gemeentebegroting 1938 werd vastgesteld en hetzelfde geschiedde voorloopig met de rekeningen 1937 van het grondbedrijf, badbedrijf, woningbedrijf, waterleidingbedrijf, vee- en vleeschkeu- ringsdienst, reinigingsdienst en wegen fonds, evenals met de gemeenterekening over datzelfde jaar. De a.r. heer Nieuwschepen nam in ver band met zijn overplaatsing naar Rotter dam afscheid van den Raad en de voor zitter heeft hem onder instemming van de leden met de beste wenschen voor zijn ver dere leven, uitgeluid. Bij de rondvraag besprak de s.d.a.p. heer Gastel de Duitsche pogToms en hij vroeg welwillende belangstelling voor de vandaag te Vlissingen te houden collecte ten bate der vluchtelingen. Op zijn ver zoek om eventueel in het Gasthuis aan vluchtelingen huisvesting te verleenen, antwoordde de voorzitter dat dit de aan dacht van B. en W. heeft en dat Vlissin gen niet achter zal blijven wanneer dit noodig blijkt. HET TWINTIGSTE RAADSLID. 8n elke gewenschte uitvoering met 2 proeffoto's, ter keuze vooruit samen slechts FOTOGRAAF, BELLAMYPARK 38 Profiteert oan deze gelegenheid is er éénmaal Geef* dit jaar Uw FOTO Ook U wilt iets geven. En nu eens niet zoo'n cadeau, dat U nog even vlug den laatsten dag moet gaan halen, U wilt nu eens echt een cadeau geven dat den band tusschen U en Hem of Haar nauwer aanhaalt. Een geschenk dat meer dan elk ander de vriendschap hechter maakt. Zoo'n geschenk bestaat er voor iederen smaak en voor iedere beurs. Atelier JAN HENNING badhuisstraat 63 Met een Foto van HENNING kunt U er zeker van zijn, dat Uw verrassing welkom is. Een vrouwenvergadering. Maandagavond zal de jaarlijksche tradi- tioneele vrouwendag gevierd worden door een openbare vergadering, belegd door de afdeeling Vlissingen van. de sociaal-demo cratische Vrouwenclub. Deze vergadering wordt gehouden in het gebouw van de C.J.M.V., Noordstraat 34. Naast het opvoeren v een toóneelstukje zal mevrouw Heroma—Meijlink het woord voeren. Men zie verder de in dit blad voorko mende advertentie. M.S.F.-St. Nicolaas bal. liet Marine Sanatorium Fonds geeft op Zaterdag 3 December a.s. een St. Nicolaas bal waaraan de Cabaretclub van het M. S. F. haar medewerking verleend. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De gemeenteraadszitting. In het verslag van de gemeenteraads zitting van Vrijdag jl. komen bij het voor stel van B. en W. tot wijziging van het voorzitterschap van het College van Re genten van het Gasthuis enkele onjuist heden voor. De aandachtige lezer zal be grepen hebben dat het voorstel niet werd aangenomen, doch verworpen met 9 tegen 10 stemmen. Onder de tegenstemmers werden de na men van de heeren De Bart en Post ver meld inplaats van De Ruiter en Paap. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Donderdag is Z. M. Koning Leopold naar Brussel teruggekeerd. Op het station te Roosendaal nam de Koning afscheid van den eeredienst. Donderdag is het 110-jarig bestaan, van de Koninklijke militaire academie te Breda herdacht Op de binnenplaats heeft de gou verneur van de academie, generaal-majoor H. Ch. G. baron van Lawick, een inspectie gehouden waarna een tocht door de stad werd gemaakt, waarbij burgemeester van Slobbe op het bordes van het stadhuis een toespraak heeft gehouden. Denkt om de belasting De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen, Zeilmarkt no. 8, maakt bekend, dat ter voorkoming van vervolging vóór 5 December a.s. de helft betaald moet z\jn op de Inkomstenbelasting 1938/1939, aanslag biljetten gedagteekend Juni 1938. „Luxor1-theater. Zal mijn vrouw zwijgen? is een Ufa^film van het lichtere genre met onzen landgenoot Joh. Heesters in de hoof d- rol en Hansi Knoteck als zijn charmante partnerin. In de wittebroodsweken bij vrienden gelogeerd, brengt hij (Cart van Doeren) zjjn vrouwtje Charlott voor de grap een serenade, doch daar haar man, bij haar weten, niet zoo muzikaal is, kan zij niet bevroeden, wie haar toch die eer aan doet. Hij zwijgt en zij zwijgt, doch een gra- mafoonplaat brengt, onder den mysterieu- zen naam van Monte Santo, het lied in het brandpunt van de belangstelling en een jacht op Monte Santo wordt ingeluid. De verwikkelingen worden grooter door baron Cassoff (Hubert Endlein) als den zanger van dit bijzondere avondlied te doodverven, hetgeen tevens tot vermakelijke vergissin gen en misverstanden aanleiding geeft. Ten slotte wordt natuurlijk het geheim van deze balcon-scène opgelost en met de ontknoo ping is vanzelf ook het einde daar van deze vlotte, amusante rolprent, welke door Fritz Kirchhoff werd geregisseerd. De tenor Joh. Heesters zingt zeer verdienstelijk „Ein zartliches Lied" en vertolkt, gesteund door een goede verdere bezetting, knap zijn rol. Als tweede hoofdfilm gaat de Paramount Prairie gangsters, welke den pakken den Zane Grey-roman „Drift fence" in beeld brengt. Onder regie van Otbo Lovering is een zeer spannende film ontstaan, een echte Wild West, opge nomen in een mooie natuur, temidden waarvan zich de bekende strijd van veedie ven tegen ranchers en cow-boys afspeelt, en die slechts met de revolver beslecht kan worden. Medewerking in deze sensationeele rij-, schiet- en luiockfilm, waarin ook de liefde niet vergeten is, zijn o.a. de beroemde zwemmer Buster Crabbe, Katherine de Mille, Tom Keene en Benny Baker. Ook het voorprogramma is zeer aantrek kelijk. Naast het interessante Paramount- wereldnieuws, krijgt men nog de dol-ver makelijke comedie met een scheutje griezel „Waar is de prima-donna?" te genieten. to© 9e«' v, t»*e Badhuisstraat 15 Telef. 348 Vlissingsch seheepvaartnieuws, Aangekomen „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Duitsch s,s. „Pennland" van Antwerpen (verwacht) embarkeeren passagiers Nederlandsch m. s. „Eban" en „Pascholl" van Antwerpen „Magrietha" van Gravelines. Om te bunkeren:? Italiaansch s.s „Escambia" van Gent. Vertrokken? „Mecklenburg" naar Harwich „Escambia" naar Vlaardin- gen; „San Antonio" naar Rotterdam; „Ma grietha" naar Antwerpen. Het werk der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddmgmaatschappij. Storm en regen maakten het gisteravond nu niet bepaald aanlokkelijk om de wande ling naar „Britannia" te ondernemen ter bijwoning van den filmavond over „Het werk der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij", welke bijeenkomst ge organiseerd was door het Nutsdepartement te dezer stede. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Overzicht van den Gemeenteraad. ^Stadsnieuws)] De gezondheidstoestand van den Paus is iets verbeterd. [(Kerknieuws)] Afdeeling Walcheren van de Vereent* ging voor Faedagogiek opgericht. L(Provincienieuws)] België zal een agent te Burgos benoe men. [(Buitenland)] Chnrchill tegen afstand van gebied aan Duitschland. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Het gure weer vormde echter een goede inleiding voor hetgeen op dezen filmavond zou worden vertoond. Eerst heeft de propagandist, de heer 3- G. Wittpeh uit Amsterdam, een en ander verteld over het ontstaan' en de opkomst' van het reddingswezen. Nederland bezit een! reddingswezen dat zoodanig georganiseerd is, dat ieder oogenblik een reddingboot ge reed is om hulp te kunnen bieden. Dit werk wordt verricht door twee particuliere maat schappijen, nl. de N. en Z. Holl. Redding maatschappij en de Z. Holl. Reddingmaat schappij. Beide werken in goede harmonié samen. Hoewel het werk van beide maat schappijen hetzelfde is, bepaalde spr. zich tot eerstgenoemde en verhaalde óp onder houdende wijze eenige bijzonderheden over haar streven en werken. De N.Z.H.R.M. heeft haar arbeidsterrein aan de kust van Terheiden tot Rottemmer- oog, benevens de Friesche kust op het IJselmeer. Het reddingswezen was in de 17e en 18e eeuw over het algemeen zeer primitief of bestond zelfs in het geheel niet. De toestand aan de kust was meer dan barbaarsch. Veelal gebeurde het dat men bij het stran den van een schip de opvarenden eerst „even liet verdrinken" om zich des te ge makkelijker van de lading meester te kun nen maken. Iedereen was in die dagen strandjutter en met eenige treffende voor beelden illustreerde de heer Wittpen de mentaliteit van de kustbevolking. Wanneer een schip bij noodweer wat dicht bij de kustj kwam, hoopte men dat het zou stranden om den buit binnen te kunnen halen. Van het staatsreddingswezen in de 17e eeuw kwam niet veel terecht, hoewel de mentaliteit der kustbewoners wel eenigszins verbeterde. In 1824 werd de kustbevolking echter wakker geschud, toen bij een geslaagde redding de reddingboot bij het terugkeeren naar de kust omsloeg en geredden en redders jam merlijk in de golven omkwamen. Deze ramp wekte allerwege groote ontroering met het gevolg dat op 11 Nov. 1824 de N.Z.H.R.M* werd opgericht, eenige dagen later gevolgd door de oprichting van de Z.H.R.M, Het eerste werk dezer maatschappijen was het plaatsen van reddingssloepen op verschiller ie punten aan de Nederlandschö kust. Het was echter buitengewoon zwaar werk met deze door roeiers voortbewogen booten uit te varen. Een geweldige vooruit gang was dan ook het 30 jaar geleden in gebruik nemen der motorreddingbootem Spr. wees op de vele voordeelen welke deze meebrachten. Tijdverlies werd voorkomen, ee^ grootere veiligheid voor ie redders was verkregen, terwijl met de thans in gebruik zijnde schepen ongeveer 100 menschen te gelijk in veiligheid kunnen worden gebracht. Eenige nadeelen wegen niet op tegen het groote voordeel dat aan deze motorredding- booten verbonden is. Uitvoerig en met vele voorvallen uit" de practijk wees spr. op de moeilijkheden welke het redden van schipbreukelingen met zich brengt. Veel moed, maar ook veel opoffe ringsgezindheid en menschenliefde Is voor dit beroep noodig. De heer Wittpen stond ook nog even stil bij het lijnwerptoestel dat gebruikt wordt om van het strand af verbinding met een in nood verkeerend schip te krijgen. Spreker beëindigde zijn causerie met eenige aardige staaltjes van na-ijver tus schen de verschillende kuststations, wan neer het er om gaat hulp te bieden. Vervolgens werd de film vertoond, welke het uitvaren der verschillende soorten red dingbooten aan de kustplaatsen in beeld bracht. Wij zagen de roeiers met de red-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1