ROUW NOOTJES I PA'S STMCOLAASCADEAUX Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft gisteravond in het gemeentemuseum aldaar de gedelegeerden ter internationale conferentie ter zake scheepsradio-telefonie, welke in het Vredespaleis te 's-Gravenhage wordt gehouden, ontvangen. De minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn, heeft gisteravond de heeren A. Asscher en prof. dr. D. Cohen ontvangen, die den minister nog eens den nood der Duitsche vluchtelingen onder de aandacht hebben gebraeht. 9 De officier van justitie te Amsterdam vorderde gisteren tegen een man, die we gens chantage terecht stond twee en een half jaar gevangenisstraf. Verd. had een vrouw eenige duizenden guldens afgeperst, haar bedreigende met het onthullen .van een geheim. Verdachte ontkende schuldig te zijn. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 24 November tot 1 December vastgesteld op 70 cent per K.G. Een stakingsbeweging met bezetting der werkplaatsen is gistermorgen in Frankrijk ingezet in de fabrieken van Renault te Boulogne Billancourt, in de vliegtüigenfa- brieken van Coudron in Issyles Moulineaux en de motorenfabriek van Bloch. In een rede te Devonport heeft minister Hore Belisha verklaard, dat Engeland thans over vijfmaal zooveel luchtafweer geschut beschikt als in 1936. Dë „Royal Oak", met aan boord het stof felijk overschot van Koningin Maud, is gistermiddag om één uur uit Portsmouth naar Noorwegen uitgevaren. Het was schit terend, zonnig weer. SS Tijdens de week van 14 tot 19 Novem ber bedroeg het daggemiddelde der inge schreven werkloozen in België 177.377 te gen 176.775 in de vorige week, hetgeen dus een stijging beteekent van 602. De daggemiddelden in dezelfde weken van 1935, 1936 en 1937 waren resp. 180.128, 141.310 en 136.820. Tengevolge van een .verkeerde manoeu vre is gisteren de Italiaansche torpedoboot- jager „Lampo" in aanvaring gekomen met den kruiser „Pola". De kruiser kreeg slechts lichte schade doch de torpedoboot- jager werd ernstig gehavend. Zes zeelieden vonden den dood. De „Lampo" is de haven van Tarante binnengesleept. C Gisteravond hebben fascisten gepoogd een anti-frscistische vergadering buiten het stadhuis van Johannesburg (Zuid-Afrika) uiteen te slaan. Politieversterking ver spreidde de menigte met behulp van traangas. Dertig personen werden ge kwetst, waarvan twee door schoten en een door een bajonetsteek. Boven het N.O. deel van de Vereenigde Staten heeft een sneeuwstorm gewoed, ten gevolge waarvan 25 personen om het leven zijn gekomen. Te New York ligt de sneeuw meer dan zeven c.M. hoog. De temperatuur daalde tot 23 graden. Zulk een lage tempe ratuur is sedert 1898 op dezen dag nog nooit geregistreerd. Wij verzoeken H.H. win keliers die aan onze St. Nicolaas-prijsvraag deelnemen er zorg voor te willen dragen, dat van hedenavond af de door hen bedachte fout ook in hun etalage voorkomt. DE DIRECTIE DER „VLISSINOSCHE COURANT" zijde van zijn fractie houden en niet die van B. en W, Instelling van een ouderraad. In verband met het Koninklijk bestuit van 24 October 1938, stellen B. en W. ien Raad voor, over te gaan tot de instelling van een ouderraad bij het openbaar lager onderwijs, welke de plaats zal innemen van de thans bestaande centrale ouder commissie. De heer Van OORSCHOT (s.d.a.p.) be toogt de noodzakelijkheid van samenvoe ging der verschillende oudercommissies tot één centrale commissie. Het verheugt spr. dat B. en W. zoo spoedig het voorstel hebben ingediend en hij juicht dit toe. De heer DE RUITER (c.h.) vraagt of het noodig is dat nieuwe benoeming plaats vindt van de personen die nu in de com missie zitten. Wethouder EDELMAN (r.k.) feliciteert den heer Van Oorschot, die nu de kroon ziet geplaatst op arbeid van jaren. De Raad moet de commissie samenstel len, antwoordt spr., den heer De Ruiter maar als de Raad homogeen is kan de samenstelling dezelfde bleven. Fornieel is dit niet mogelijk, zegt de VOORZITTER, die het reglement van de bewuste commissie aanhaalt* Overneming „Van Woelderenbank". De Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" heeft intertijd de „Van Woelderenbank" doen plaatsen en heeft het college van B. en W. thans verzocht deze bank in eigendom, beheer en onder houd over te nemen. B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten. Aldus geschiedt. De VOORZITTER dankt den Raad voor dit besluit waardoor het behoud van deze bank verzekerd is. Toen spr. gevraagd was een huldeblijk te accepteeren, heeft hij er de voorwaarde aan gesteld, dat een en ander eigendom der gemeente zal wor den. Spr. dankt den Bond van Buurtver eenigingen en allen die medegewerkt heb ben voor dit geschenk. De Gevangenhuisstraat wordt Kazernestraat. De dienstplichtigen en hun familie heb ben een begrijp elijken afkeer van den naam „Gevangenhuisstraat" der straat die toegang geeft tot den ingang van de Bomvrije Kazerne. Op 1 November jl. is in deze kazerne de staf en schoolcompagnie van het lie ba taljon van het regiment kustartillerie on dergebracht en nu heeft de garnizoens commandant verzocht den straatnaam te wijzigen in Kazernestraat. B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten. De Raad gaat hiermede accoord. De heer DE RUITER (c.h.) heeft geen bezwaar maar vraagt waarom aan zijn vraag in October tot verdcoping van de Ridderspoorstraat nog geen aandacht is geschonken hij bepleit spoed. De VOORZITTER constateert dat deze vraag met het voorstel geen rechtstreeks verband houdt. In den volgenden Raad komen diverse naamsaanduidingen aan de orde. De heer CASTEL (s.d.a.p.) die in die straat woont, heeft maar eens een ver keerd stuk van de post gehad dit kwam vande belastingen (hilariteit) Bestrating en rioleering in verband met de 154 woningen van „Goed Wonen". In verband met den bouw van bovenge noemde woningen, moet worden overge gaan tot bestrating en rioleering in net verlengde van Bonedijkestraat, Schuit- vaartgracht en de hieripede in verbinding staande geprojecteerde straten. De kosten worden op 48.000 geraamd, waarin nog verschillende andere werkzaamheden zijn begrepen (aanleg plantsoenstrooken e.d B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan en deelen tevens mede, dat in ver band met een en ander t.z.t. de Hoogeweg vanaf de brug over den Watergang tot aan den Koudekerkscheweg zal moeten worden verhoogd, waarvoor- voorstellen te verwachten zijn. De heer KöNIG (s.d.a.p.) zegt dat het werk vermoedelijk zal warden uitbesteed. Hij wilde bepalingin de bestekken uit sluitend Vlissingsche arbeiders te gebrui ken, verzwaren. Er wordt nu de hand mee gelicht bij de rioleeringswerken en de woningbouw voor „Gemeenschappelijk Belang" en de Vereeniging tot Verbete ring der Volkshuisvesting. Spr. dringt er op aan, aan een en ander de hand te hou den. De heer MARIJS (a.r.) zegt dat bij „Gemeenschappelijk Belang in het bestek staat dat zooveel mogelijk Vlissingsche arbeiders tewerk zullen wor- wen gesteld. Alle aanvragen zijn over de Arbeidsbeurs gegaan. (Onjuistinterum- peert de heer König). De heer SOREL (a.r.) zegt dat de be trekken commissie B. en W. zal advisee- ren uitsluitend Vlissingsche arbeiders te stellen. Wethouder ANKER zegt, dat voor de rioleering bij de Arbeidsbeurs krachten zijn gevraagd die waren er niet en toen is het werk aan arbeiders van elders uit besteed. Als de Arbeidsbeurs hier geen menschen heeft, poogt zij die van elders te krijgen. De andere gevallen kent spreker niet. Maatschappelijk Hulpbetoon controleert geregeld. Ook de heer DE BART (s.d.a.p.) geeft een toelichting. De heer König zegt, dat de aannemer van „Gemeenschappelijk Belang" eigen machtig buiten de beurs menschen van elders heeft aangesteld. Zoowel hier als in het geval van de rioleering is pas na aanmaning van de Arbeidsbeurs, tot aanstelling van Vlis- singers overgegaan. Wethouder RORIJE zegt dat overwogen is alleen Vlissingers te laten aanstellen bij de nieuwe werken. De aannemers zeg gen dat menschen van elders beter wer ken; spreker ontkent de juistheid hiervan en wijst er op dat aannemers werkkrach ten van elders lager beloonen. Spr. doet mededeelingen over de andere gevallen. Het is treurig dat men ten aanzien van de Vereeniging voor Volkshuisvesting machteloos staat. Ten aanzien van „Gemeenschappelijk Belang" is de situatie zooals de heer König gezegd heeft. De aannemer heeft aanvankelijk nagelaten de Beurs om werk volk te vragen en de aannemer heeft maar lukraak menschen aangenomen, zelfs niet- bona fide-werkkrachten. Er zal streng gecontroleerd worden dat geen menschen van elders tewerk worden gesteld. De heer MARIJS (a.r.) zegt medewer king van het bestuur van „Gemeenschap pelijk Belang" toe. Het bestuur is echter niet altijd op de hoogte. Er moet echter een wisselwerking zijn tusschen uitvoerder en architect. Een en ander heeft hem on aangenaam aangedaan. Het voorstel wordt aangenomen. PASSAGE- EN REISBUREAU „VUSSIHGEN" Boulevard de Ruyier 40. Telef. 38 Bestrating en rioleering voor de woningen van de „Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting" en „Gemeenschappelijk Belang". In verband met den bouw van bedoelde woningen benoorden de Verlengde Paul Krugerstraat, moet worden overgegaan tot aanleg van de daarvoor benoodigde bestra ting en rioleering. Daar volgens 'jet uitbreidingsplan een deel van Kapoentjcsweg en Koopmansweg komen te vervallen, moet de bestrating en rioleering reeds van den Singel af in het verlengde van Paul Krugerstraat en van Dishoeckstraat worden aangelegd. Hier door worden echter tevens de aangrenzen de bouwblokken bouwrijp gemaakt. De totale kosten worden op 56.500 geraamd, waarvan 7325 ten laste van de Vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Vlissingen en omlig gende gemeenten". Voorts vragen B. en W. machtiging voor den aankoop van 4 woningen van „Gemeenschappelijk Belang" ter waarde van 9854. Het verlengde van de Paul Krugerstraat komt namelijk hooger te lig gen dan de daaraan evenwijdig lc/cipende Margrietenlaan. In plaats van een grond- keerenden muur te doen maken, geven B. en W. de voorkeur aan een oplossing waarbij tusschen Paul Krugerstraat en Margrietenlaan een talud wordt gemaakt. Bedoelde woningen die met de achterge vels. naar de Paul Krugerstraat staan, moeten dan worden gesloopt. B. en W. stellen tevens voor de erfpacht van den grond waarop de woningen staan, te be ëindigen. Het maken van een grondkeerenden muur zou 6500 kosten. De kosten van de oplossing zocals B. en W. die voorstellen beloopen 12.000, doch de beschikbaar komende bouwgrond ter grootte van ca. 700 M2. zal tegen 15 per M2. 10.500 kunnen opbrengen, zoodat uiteindelijk deze oplossing slechts 1500 gaat kosten en dus ook om financieele redenen voorkeur verdient. Vervolgens vragen B. en W. een crediet van 5200 voor den aanleg van een ge deelte moerriool in het verlengde van de Paul Krugerstraat van Singel tot Iris laan zij stellen voor hiervoor een onder- handsche aanbesteding te houden. De heer VAN OORSCHOT (s.d.a.p.) houdt een pleidooi voor het uitvoeren van werken in eigen beheer. Ongetwijfeld is het druk bij - gemeentewerken. Maar waarom loopen de hoogs(^ en laagste inschrijvers zoo sterk uiteen. Omdat er niet-serieuse aannemers inschrijven, wellicht alleen met het oog op de zgn. „opzetjes". Anders zijn spr. verschillen van 6200 en ca 11.000 onverklaarbaar. De aannemers houden soms zelf van te voren proef-aanbeste- dingen. Mede om al die redenen is spr. voor stander voor uitvoeren in eigen beheer. Dit geldt ook voor deze werken waarvoor de gemeente goed is ingericht en er de materialen voor bezit. Kan het niet laten B. en W. dan goed toezien op de begrooting van deze werken. Spr. wil niemand beschuldigen, maar de gang van zaken bevreemdt hem. De heer MARIJS (a.r.) bespreekt het afstaan van 4 woningen van „Gemeeen- schappelijk Belang". Kan de vereeniging rekenen op de medewerking van B. en W. om eventueel nog eenige woningen bij te bouwen boven de vervangende woningen van de 4 die afgebroken moeten worden. De VOORZITTER zegt dat het voor- Ioopig niet de bedoeling is, 4 nieuwe wo ningen te bouwen, mede met het oog op het standpunt van Ged. Staten. Wethouder ANKER acht het een pre cair onderwerp. In zijn 20-jarig lidmaat schap van den Aannemersbond is steeds het devies geweestgeen opzetjes. Het maken van een begrooting loopt over honderden posten en is niet zoo eenvou dig. Dat verklaart' de soms groote ver schillen. Opzetten bóven de begroo ting zijn natuurlijk uit den booze. De heer VAN OORSCHOT acht het ook onjuist, dat i n de begrooting een vergoeding wordt opgenomen. Spr. kent een recent geval waarbij de aannemers het voor een groot object niet eens zijn geworden. De gewoonte in een bepaalden kring is verwerpelijk. Men make spr. niet wijs dat verschillen van 100 en meer normaal zijn. Bij het. werk dat Post en Berting uitvoeren, hebben menschen inge schreven, die voor de uitvoering absoluut niet ingericht zijn. Uitvoering in eigen beheer is te ver kiezen en maakt uitvoering tegen het door Gemeentewerken begroote bedrag in den regel mogelijk. De VOORZITTER zegt dat een en ander de aandacht van het gemeentebestuur heeft dat de belangen van de gemeente en haar financiën zoo goed mogelijk behartigt. De heer MARIJS is teleurgesteld door het antwoord inzake zijn vraag voor den bouw van nog eenige woningen door „Ge meenschappelijk Belang". De zaak is niet aan de orde zegt de VOORZITTER laat de vereeniging zich tot B. en W. wenden. De heer SOREL (a.r.) bestrijdt het be toog van den heer Van Oorschot en toont zich voorstander van particulier initiatief. De groote verschillen worden veroorzaakt door het inschrijven van menschen, die niet Voor hun taak berekend zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Verkoop van bouwterrein. B. en W. stellen voor te verkoopen aan J. W. Christiaansen te Koudekerke q.q. resp. 176 M2. bouwgrond aan den Singel voor 1968 en 182 M2. eveneens aan den Singel voor 2046. Aldus wordt besloten. Verlaging rentevoet geldleening. Van de geldleening 1934 105.000 4 Vs per jaar, staat nog 94.500 epen. Op verzoek van B. en W. heeft de N.V. Levensverzekering-Maatschappij „Arnhem" met wie de leening werd aangegaan, zich bereid verklaard de rente met ingang van 1 Februari 1939 te verlagen - tot 3^ 's jaars. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan. Het voorstel wordt aangenomen* Wijziging begrooting. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een wijziging der gemeentebegrooting dienst 1938. Het voorstel wordt aangenomen. Voorloopig vaststellen van rekeningen. B. en W. bieden den Raad ter voorloo- pige vaststelling de rekeningen over 1937 aan van a.het grondbedrijf, dat in de ontvangsten van den kapitaaldienst 20.344,49 verant woord wegens uitkeering aan de gemeente van het batig saldo van den dienst van baten en lasten voorts is uit het reserve fonds een uitkeering aan de gemeente ge daan van 17.705,74. Het reservefonds bevatte op 31 December 1937 hierdoor nog 108.582,03 Aldus besloten. b. het badbedrijf met een batig saldo van 38,45, welk bedrag in mindering' komt op het nadeehg saldo van 1936 Aldus vastgesteld. c. liet woningbedrijf met een gemeentelij ke bijdrage van 1003,96 ter dekking van het tekort Aangenomen. d. het waterleidingbedrijf met een batig saldo van 24.785,68de kapitaaldienst heeft eveneens een batig saldo en wel van 22.206,78, in welk bedrag het batig saldo van 1936 en de kasten der uitbreiding ver rekend zijn Aldus besloten. e. Vee- en vleeschkeuringsdienstop wel ke rekening een bedrag van 854.95 voor komt als uitkeering van het voordeelig saldo aan de tot den kring behoorende ge meenten Aldus vastgesteld. f. Reinigingsdienst met een gemeentelijke bijdrage van 56.168,51 tot dekking van het tekort Aangenomen. g. het Wegenfonds met en batig saldo van 36.219,30. Aangenomen. De gemeenterekening 1937. B. en W. bieden den Raad de gemeente rekening over 1937 ter voorloopige vast stelling aan. Zij sluit wat den gewonen dienst betreft in ontvangst met 1.676.874,41 in uitgaaf met - 1.636.399,71 zoodat er een batig saldo is van 40.474,70 De kapitaaldienst sluit in uitgaaf met 719.259,48 en in ontvangst met - 693.821,92 zoodat het nadeelig saldo 25.437,56 bedraagt. De rekening wordt, overeenkomstig het voorstel van B. en W., voorloopig vast gesteld. s a Aan de agenda wordt toegevoegd een voorstel tot een redactioneeïe wijziging van een vroeger voorstel, dat aangenomen wordt. De heer Nieuwschepen (a.r.) neemt ver volgens afscheid in verband met zijn ver trek uit Vlissingen. Dit is zijn laatste vergadering in dezen Raad en daarom biedt hij bij dezen zijn ontslag aan. Hij heeft 2 jaar een bescheiden plaats bekleed, maar meent naar eer en geweten zijn taak als a.r. raadslid te hebben ver vuld. Hij dankt den voorzitter voor zijn aan gename leiding en wethouders en leden voor den vriendelijken omgang. Spr. besloot met de beste wenschen voor de toekomst van onze stad. (Applaus der leden). De VOORZITTER zegt van dit afscheid met leed kennis te hebben genomen. De heer Nieuwschepen is een trouw lid geweest en men zal aan hem terugdenken als aan een rustig en vriendelijk man, die zich in verschillende commissies een ijverig lid toonde. Spr. wenschte den heer Nieuw schepen toe, dat het bem buiten Vlissin gen wel mag gaan. (Applaus). Rondvraag. De heer CASTEL (bespreekt het Duit sche Jodenpogrom, dat de heele beschaafde menschheid met afschuw vervult. Spr. juicht toe, dat morgen een collecte wordt gehouden, die hij in aller belang- stellinf aanbeveelt. Spr. geeft uiting aan zijn afschuw van de menschonteerende vervolgingen. Hebben B. en W. aandacht geschonken aan de eventueele tijdelijke huisvesting van vluchtelingen, bijv. in de leege zieken zalen van het Gasthuis _?j g OPLOSSING: (De rebus uit ons St. Nieolaasnummer) A rmbandhorloge, A schbak O verhemd T afeltennis B retels T abakspot L aars P asserdoos R eisnecessaire' S okken Bij goede volgorde ontstaat het woord BORSTPLAAT, 0©©0©0©0©Q©Qe00©0@©O©©©G©0O© De VOORZITTER zegt, dat B. en W* er reeds aandacht aan hebben geschonken* Natuurlijk stemmen allen in met de steun- actie. De stroom van vluchtelingen richt zich nu eerst op de Oostelijke provincies, zoodat een en ander voor Vlissingen niet urgent is* Maar indien noodig zal Vlissingen niet ach terblijven. De heer DE BART juicht deze toezeg ging toe. Te 10 over 3 sluit de voorzitter de ver gadering. n Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghah Woensdag en Donderdag heeft Z. M. Koning Leopold een bezoek gebracht aan Den Haag. Overal in de residentie werd de Hooge Gast evenals H. M. de Koningin en het Prinselijk paar hartelijk toege* juicht. Donderdag keerde de Koning naar Brussel terug. De koninklijke wachtkamer op het station we:d in verband hiermede met bloemen versierd. Op het perron nam de Koninklijke familie afscheid van den Koning der Belgen. Te 's-Gravenzande heeft Woensdag een windhoos een geweldige schade aan de broeikassen aangebracht. 1 l ;'£ii „Ben Hur" draait voor C.K.W.O. De leden van C.K.W.O. hebben gister avond tweemaal het „Alhambra"-Theater in dichte drommen bezet om in geboeide aandacht de vertooning van de bekende film „Ben Hur" met Roman Novarro in de hoofdrol gade te slaan. Een film uit het „stomme" tijdperk, iets waaraan men weer even moet wennen een film bovendien waarin de acteurs niet meer spelen zooals de hedëndaagsche film techniek hun dat voorschrijfteen film waarvan de teksten hier en daar stijf aan doen. En tocheen rolprent, die de aan dacht gevangen houdt Zooals men weet is deze film vervaar digd naar de roman van Lew Wallace. Zij verhaalt de lotgevallen van Juda Ben Hur en daar omheen is op waarlijk grootsche wijze de opkomst van het Christendom en zijn moreele waarde geschilderd. De rol prent en dit is te waardeeren is op bijzonder kiésche wijze samengesteld voor zoover het godsdienstige aangelegenheden betreft en zoo zal men bijvoorbeeld bijna nergens de Christus-figuur zóó zien, dat het gelaat op den voorgrond treedt. Men heeft zich tevreden gesteld met een aanduiding, met een symbool en het is goed dat dit ge schiedde. De inhoud maakt deze film wel bijzonder geëigend voor vertooning in de kringen van C.K.W.O. en zij is gisteravond dan ook bijzonder in den smaak gevallen. Grootsch zijn de tafereelen die den bloei van het heidensche Romeinsche rijk uit beelden, de geweldige fraaie décors, dé enorme menigten figuranten waarmede de regie prachtige effecten heeft bereikt, het gevecht tusschen de Romeinsche galjoenen en de zeeroovers, de adembenemende wa genrennen enz. De film heeft in onze dagen een wrange actualiteit, door de vervolging en onder drukking van Jcden en in bet algemeen van niet-Romeinen die zij tot voornaamste on derwerp heeft. Men ontkomt er niet aan, vergelijkingen te maken wij zullen hier niet dieper op ingaan men begrijpt ons zóó ook wel. Moge men evengoed de prachtige moraal van deze film in eigen lev< tot toepassing brengen „Jezus predikt geen strijd en ver zet, maar deemoed en geloof" „een nieuw gebod geef ik Udat gij elkander lief- hebt". Oude waarheden, die nog tè velen nim mer doordrongen zyn. Nooit zullen wij een betere wereld tot stand brengen met haat. Maar met de liefde doen wij wonderen blieven en rouwkaar ten worden desge- wenscht binnen een uur door ons geleverd, z.n. voorzien van post zegels. Drukkerij Van de Velde Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen)

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2