GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 278 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 Voor de Joodsche vluchtelingen. Opoallend, Winterjassen en Ulsters STADSNIEUWS Y01O abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJlssingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 M AD VERTENTTEPRU S Van l—ö regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer It cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Morgen wordt gecollecteerd. Leg uw bijdrage gereed Stadgenooten 1, Voor de laatste maal richt het Vlis- singsch Comité .ten bate van de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland zich tot U jnet een woord van opwekking. Morgen zullen de dames en heeren, die zich in zoo verblijdend grooten getale spontaan ter beschikking hebben willen stellen, over de geheele stad huis aan huis een offer vragen voor het arme Joodsche yolk, dat in een naburig land, beroofd van have en goed, mishandeld vaak, van huis en haard wordt weggedreven en trachten moet elders een onderkomen te vinden, waartoe onze Regering een verblijdend initiatief heeft genomen. Zij die zich als collectant (e) aanmeld den, kunnen de bussen afhalen als gisteren per advertentie in dit blad is aangekon digd de gelegenheid om op de inteeken- lijsten te teekenen blijft tot en met morgen open bijdragen kunnen ook worden gezon den op postrekening no. 272329 ten name van den heer C. Kamermans te Vlissingen. Voorts verzoekt het Comité de ingezete nen om een vlotte inzameling te helpen be vorderen door bijdragen zooveel mogelijk gereed te leggen. a Het Nederlandsche volk deelt in de al- gemecne verontwaardiging over en den af schuw van de wijze, waarop tegen m e n- s c h e n, uitsluitend om hun ras, wordt opgetreden. Het richt zich op en vereenigt zich in een vlammend protest tegen wat het als schending van primaire menschen- rechten gevoelt. Een dankoffer. En dat volk wil een offer brengen, een offer, dat een dankoffer tevens wil zijn, omdat ons vaderland gespaard bleef voor de vergiftiging van den volksziel, die aan pogroms en meedoogenlooze uitdrijving van weerloozen ten grondslag ligtomdat ten onzent het souvereine recht in vollen omvang heerscht en alle burgers geltjk zijn voor de wet. Daarom heeft onze inzameling haar groote moreele waarde tevens. Stadgenooten, wij vragen om Uw steun. Dat ieder geve naar vermogen. Kleine en groote bijdragen, zij zijn beide even wel kom, omdat wij ze geschonken weten uit dezelfde menschlievende gezindheid. Moge ons Comité morgen de gelden rij kelijk toestroomen. Zij zijn waarlijk goed besteed en zullen worden aangewend ten bate van den naar Nederland uitgeweken vluchtelingen in geen geval zullen gelden naai' Duitschland worden overgemaakt. Het Comité betuigt bij voorbaat zijn er kentelijkheid voor aller medewerking. J. C. PAAP, voorzitter. J. L. VERHAGEN, secretaris. zooveel mannen als er dit jaar op hun verlanglijstje vragen om een OVtRHEMD van 2 Boorden met paienësluit. f 2.50. Kerko Shirs met 2 Trubenijs- boorden f 3.95. 481 Ook in HEEREN. EN JONGEHEEREN ruime keuze Een rijdende verlichtingstentoonstelling. Veelal wordt nog te weinig beseft van hoeveel nut het is voor den mensch, een zaak enz. dat een goede verlichting wordt gebruikt. Om het publiek hierop te wijzen gaat de N.V. P.Z.E.M. in samenwerking met de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven een actie voeren voor doelmatige huis-, winkel- en etalageverlichting. Om nu aan te toonen hoe een winkel étalage of een school wel en niet verlicht moet worden, hoe aan een woning 100 meer gezelligheid gegeven kan worden, vertoeft van Donderdag tot en met Zater dag de Philips' reizende demonstratiezaal in onze gemeente. Vandaag heeft de forsche sober gelijnde wagen, waarin de tentoonstellingia ondergebracht, staan plaats gekregen op de Groote Markt en morgen is dit op de Zeilmarkt het geval. Donderdagmiddag had op de Nieuwe Markt de officieele opening plaats. Naast eenige winkeliers waren van de P.Z.E.M. ir. G. de Regt en enkele ambtenaren hierbij aanwezig. In den smaakvol ingerichten wagen, sprak de heer D. A. J. Zaal namens de directie van de N.V. Philips een ope ningswoord, waarin hij het doel van deze reizende tentoonstelling uiteenzette. In ver schillende groote plaatsen van c:is land zijn permanente demonstratiezalen die veel be langstelling trekken. Door het succes ge voelde men behoefte om ook naar de kleinere steden te trekken. Daarom heeft men dezen wagen laten inrichten, waarin door maquettes de verlichtingsmogelijkhe den worden getoond. Naar spr.'s meening zal de huisverlichting over een 10-tal jaren geheel anders zijn. Het licht zal meer als bouwstof gebruikt worden. Het bedrag dat tegenwoordig bij het bouwen van een huis aan de verlichtingsinstallatie wordt besteed, is te gering. In het vervolg van zijn betoog wees spr. op het aangename van de indi recte verlichting en op de noodzakelijkheid voor den middenstand van goed verlichte étalages. Hij deelde hierbij enkele bereikte resultaten mee. Voorts vestigde de heer Zaal de aandacht op de wenschelijkheid van een goede verlichting voor het verrichten van diverse huishoudelijke en andere werk zaamheden. Uit enkele gegeven cijfers bleek dat de gemiddelde woonhuisverlichting nog veel verbeterd dient te worden, wil het aan minimum-eischen voldoen. Bij een onder zoek is bijv. gebleken dat het percentage bijziende kinderen bij den aanvang van de schoolperiode 0.4 bedroeg en aan het einde van de lagere schoolperiode 12.1 De schoolartsen die dit onderzoek instelden gaven hiervoor vier oorzaken aan, w.o. de onvoldoende verlichting op de scholen. Hier- v'* Hijkt dus wel welk een groote beteeke- nis een juiste verlichting voor onze oogen heeft. Na dit inleidende woord kreeg de propa gandist van de N.V. Philips, de heer H. G. Weber, gelegenheid om den genoodigden een en ander te demonstreeren. Aan beide Uitwisseling van telegrammen tusschen Koning Leopold en Koningin Wllhelmlna. Bij zijn vertrek van Nederlandschen bo dem heeft Koning Leopold aan Koningin Wilhèlmina het volgende telegram ge richt „Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Het Loo. Bij het verlaten van het prachtige land wensch Ik nogmaals aan Uwe Majesteit dankbaarheid te betuigen vocir Hare gulle gastvrijheid. Ik ben diep geroerd door de hartelijke ontvangst, die Mij door Uwe Majesteit en het Nederlandsche volk werd bezorgd. Het zal Mijn volk en Mij verheu gen bij een toekomstig" bezoek van Uwe Majesteit onze gevoelens van erkentelijk heid te mogen uiten". Geteekend: LEOPOLD. Koningin Wilhèlmina heeft hierop met het volgende telegram geantwoord „Aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen te Laeken. Ten zeerste gevoelig aan het vriendelijk telegram, dat Uwe Majesteit Mij gezonden heeft bij het verlaten van Mijn land, ge voel ik My gedrongen Uwe Majesteit de verzekering* te geven, dat Haar bezoek voor Mij en Mijn volk een oorzaak van bijzondere vreugde geweest is en dat ge heel Nederland de komst van Uwe Ma jesteit hoogelijk heeft gewaardeerd. Ik verheug Mij bij voorbaat erop Uwe Majes teit eerlang een bezoek in Brussel te bren gen. Geteekend: WILHÈLMINA. zijden van den wagen is een aantal ma quettes opgesteld. Deze toonen ons woon kamer, slaapkamer, tuin, hal, schoollokalen, winkelétalages enz., waarin alle verlich tingsmogelijkheden kunrvv- .worden aange toond. Dit kunstig vervaardigde „speel-» goed" zal terecht veler aandacht trekken, niet alleen voor de maquettes zelf, doch, en dit is natuurlijk nog belangrijker, voor de vele daarin aangegeven mogelijkheden waarop men zijn woning, op soms vrij een voudige wijze, kan opvroolijken. Vóór in den wagen vinden wij behalve de gramofoon-installatie die het publiek reeds van verre op de aanwezigheid van de auto opmerkzaam maakt, twee vernuftige appa raten. Eén ervan laat door het overhalen van een handgreep zien, hoe lang een lamp van een zeker aantal decalumen tegen een bepaalden stroomprijs kan branden voor de kosten van een sigaar of gebakje. Voorts is er nog een optoscoop opgesteld, d.i. een in strument waarbij men zelf kan vaststellen hoeveel licht onze oogen voor een bepaalde werkzaamheid noodig. Aan de achterzijde van den wagen is nog een étalage ingericht waar de verschillende mogelijkheden van verlichting worden getoond. Op gemakke lijke wijze kan deze étalage ook worden verwijderd. Hierachter bevindt zich dan een projectiedoek waarop films vertoond worden. Tenslotte kan nog worden medegedeeld dat de verlichtings-deskundige, die thans aanwezig is, gaarne iedereen gratis bezoekt can adviezen te verstrekken ten opzichte van een doelmatige en prettige verlichting. De „Mecklenburg" verliest een reddingsboei. Op de reis van Harwich naar Vlissingen heeft de mailboot „Mecklenburg" Woens dagmiddag een reddingsboei verloren tus schen de vuurschepen of lichtschepen „Galloper" en „Noordhinder". Aangezien geen ongelukken hebben plaats gehad of menschenlevens verloren zijn gegaan, be hoeft het vinden er van geen reden tot ongerustheid te geven. Vlissingsch scheepvaarfcnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Eton" van Faversham naar Zierik- zee„Remi, „Saturnus" en „Jantje", alle van Londen „Frederik" van Antwerpen. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Hasewint" van FoweyDuitsch s.s. „Annchen Peters" van FoweyAmeri- kaansch s.s. „Bienville" van Antwerpen Noorsch m.s. „Tosca" van Rotterdam; Ne derlandsch m.s. „San Antonio" van Ter- neuzen. Vertrokken: „Mecklenburg"naar Harwich „Gerd" naar Haifa„Hase wint" naar Sodertelje „Annchen Peters" naar Göteborg„San Antonio" naar Bou logne „Novatie" naar Londen„Anna" naar Duinkerken; „Tosca" naar Azoren; „Bienville" naar Mobile„Jura", „Brin- da", „Vesta", „Hoendiep" en „Cornelia B" alle naar Londen; „Frederik" naar Stettin; „Zwaluw" naar Londen. f EEN MAN Afgezien van zijn liefdesmo- raal, gold Hendrik VIII voor *n man van verfijnden smaak. Ongetwijfeld kleedde hij zich met edelen zwier, maar wij toonen toch liever onzen goeden smaak door 'n Fablo Shirt te dragen I Perfecte pasvorm en afwer king, weefsels van de Trico- Jine Fabriek. SHIRTS Natuurlyk vindt U de geheele collectie bij Heerenmódehuis fn prijzen van f3.90 f4. L90f!L50f^^j! Dit nummer bestaat uit 20 biadz. §elieMrte«i«8sen tic»» eHsayg Voor de Joodsche vluchtelingen. (Hoofdartikel)] Gemeenteraad van Vlissingen. i( Stadsnieuws); Omvangrijke smokkelaffaire in Ned.* Indië ontdekt. X Gemengd nieuws)' Vragen aan de regeering over het wei geren van Joodsche vluchtelingen. Binnenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. yader e'n Grootvader zijn groot gebracht met Molenaaris Kindermeel. Wel is er veei ver* anderd op de wereld, maar kinderen zijn nog steeds kinderen. Ook nu bij het derde geslacht zei de dokter: „Borstvoeding ea* daarna - Hedenmiddag te twee uur kwam de ge meenteraad onder leiding van burgemees ter C. A. van Woelderen, in vergadering bijeen. Aanwezig waren 19 ledende Raad was dus voltallig. Mededeelingen. Mededeeling wordt gedaan van diverse besluiten van Ged. Staten van Zeeland tot goedkeuring van Raadsbesluiten en van een brief van mej. G. B. Akkerman, waar in zij haar benoeming als onderwijzeres aanneemt. Over te leggen stukken. Overgelegd wordt de rekening van de Streekplan-commissie Walcheren over 1937. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt een brief van Regenten van het Gasthuis overgelegd betreffende het uitvoeren van begrafenissen voor het Gasthuis. De heer POST (s.d.a.p.) bespreekt de kwestie van het uitsluitend gebruiken van Vlissingsche dragersdit is voor „De Voorzorg" die door geheel Zeeland werkt, niet mogelijk. Niettemin dient deze ver- eeniging niet te worden uitgesloten door het Gasthuis. Spr. vraagt B. en W. hierop bij Regen ten aan te dringen. De heer WOLTERING (a,r.) zegt dat slechts 2 dragers van „De Voorzorg" in Vlissingen wonen. De heer CASTEL (s.d.a.p.) zegt dat het grootste deel van het Voorzorg-personeel in Vlissingen thuis behoort. De VOORZITTER zegt het gesprokene ter kennis van Regenten van het Gasthuis te zullen doen brengen. De discussie wordt gesloten,- Commissie van Toezicht Nijverheidsonderwijs. Ter voorziening in de vacature die 31 December ontstaat door de periodieke af treding van den heer A. Smit, hebben B. en W. den Raad het volgende dubbeltal aangeboden 1. de heer A. Smit. 2. de heer H. C. Wesseling. De heer Smit wordt met algemeene stemmen opnieuw benoemd. Benoeming leeraar voor Nijverheids avondschool te Westkapelle. De raad besloot kort geleden te West kapelle een afdeeling van de Vlissingsche Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te vestigen. Reeds op 3 October is het onder wijs daar begonnen; B. en W. hebben, daarom de heeren L. Huibregtse en L. de Visser tot tijdelijk leeraar benoemd. Thans bieden B. en W. den Raad de volgende voordrachten aan voor de tijde lijke benoeming vtn 1 October 1938 t.m. 3 Augustus 1939 van s a.) een leeraar in lijn- en vakteekenen voor metaalbewerkers 1. de heer L. Huibregtse te Westkapellej b.) een leeraar in technisch schetsen 1. de heer L. Huibregtse, Westkapelle, 2. de heer M. van Strien te Driewegen); c.) een leeraar in de Nederlandsche taal en wiskunde 1. de heer L. de Visser te Aagtekerke. De als nummer één op de drie voor drachten vóórkomende heeren worden tij delijk met algemeene stemmen benoemd, Wijziging van het voorzitterschap van het College van Regenten van het Gasthuis. B. en W. hebben bij de behandeling der gemeentebegrooting 1939 een voorstel in gediend om een lid van het college van B. en W. tot regent van het Gasthuis te benoemen, met de bedoeling dat dit lid bij de eerstvolgende aftreding van den voor zitter van Regenten, diens plaats zal in nemen. In de vorige raadsvergadering staakten over dit voorstel de stemmen, zoodat het opnieuw in stemming moet kexmen. Ditmaal wordt het voorstel aangenomen mét 10 tegen 9 stemmen. Tegen stemmen, de ledenDe Bart, So- rel, Marijs, Cappon, Woltering, Po^t, Edel man, De Wilde, Polderman, Van Nieuw- schepen. Wethouder RORIJE (s.d.a.p.) stelt er prijs op een verklaring af te leggen. B. en W. hebben deze zaak breedvoerig behan deld en is homogeen gebleven. Nu is het college bij de stemming uiteengevallen* Spr. heeft er steeds toe medegewerkt eensgezind met het college te handelen. Nu dit gebeurd is, zal spr. voortaan de

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1