Het bezoek van Z* ML Koning Leopold EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 276 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 art STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. !0 - GIRO 66287 Jt ADVERTENTIEPRIJS Van 1b regels f 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per tegel Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN aangesloten b ij het bureau voor PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENiOINO „DE NEDERLANDSCH E_D_AJj_BJ::_A_DP_E_R_S2 >d-, ileg bij 17, we- aan ers- lott. uur 9 klid- .25; kele r 2e rven 2727 In den namiddag, het was ruim vijf uur en de duisternis was reeds gevallen, heb ben Hare Majesteit de Koningin en haar gast, Koning Leopold, Dinsdag een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amster dam. Duizenden hadden zich in weerwil van den staag neervallenden regen opgesteld voor den Oostelijken hoofdingang van het museum, waar de hofauto's bijna een half uur na het vastgestelde tijdstip, komende uit Amersfoort, voorreden. Een hartelijk en langdurig gejuich begroette het vorste lijk gezelschap. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine strekte de Koningin ten geleide, terwijl de hoofddirecteur van het Rijksmuseum, de heer Schmidt Degener, Koning Leopold van voorlichting diende. Tengevolge van de vertraging in de aan komst moest de rondgang door het vast gestelde gedeelte van het museum, in een sneller tempo geschieden. Geruimen tijd vertoefden Koning Leo pold en zijn hooge gastvrouw voor Rem brandt's meesterwerk, de Nachtwacht. Vluchtig moest het bezoek zijn aan dé zaal voor sculptuur uit de tweede helft van de 17e eeuw. Door het kabinet bereikte men de Rembrandtzaal, waarin vooral de prachtige stukken „de Verloochening van Petrus" en „Portret van Titus" de aan dacht boeiden. Na de Jan. Steenzaal, de Haarlemsche zaal en de zaal met „de Staalmeesters" en „het Joodsche Bruidje" werden de kleine kabinetten nog bezich tigd, benevens de zaal met het 17e en 18e eeuwsche glaswerk en bereikte men. de indrukwekkende Vlaamscbe zaal met meesterwerken van Van Dijck en Rubens. In deze zaal kon het bezoek langer du ren, den vorstelijken bezoekers werden in deze passende omgeving ververschingen aangeboden. Tijdens den rondgang door het museum hebben zich Z.exc. Minister Spaak en de Belgische gezant bij ons hof nog bij het gevolg aangesloten. De ïroioge bezoekers onderhielden zich met vele autoriteiten, de heer Schmidt Degener en Minister Slotemaker de Bruïne deden H. M. de Koningin en Koning Leo pold uitgeleide, waarna naar het paleis werd gereden. Galaconcert in het Concertgebouw. Een schitterender aanblik dan bij welk gala-concert ook, dat wij ons van de laat ste jaren herinneren, bood Dinsdagavond de groote zaal van het Concertgebouw, ter gelegenheid van het galaconcert, aange boden door het gemeentebestuur van Am sterdam ter eere van het bezoek van Ko ning Leopold van België. Een ontzaggelijke file van auto's reed gedurende een uur schier onafgebroken voor. En inmiddels vulde de zaal en vulden de balcons zich met een uitgelezen publiek, de dames in een rijke keus van smaak volle avondtoiletten, de heeren, voor zoo ver niet in het stemmige zwart en wit van het avondcostuum, in een bonte, kleurige mengeling van de meest uiteen- loopende uniformen, schitterend van goud en zilver, fantastisch versierd met deco raties en ordelinten in vele kleuren. Kort voor half tien hadden allen him plaatsen ingenomen en arriveerden de hofdignitarissen, die hun plaats op de Koninklijke estrade hadden. Onder hen be vond zich ook de Belgische minister-presi dent Spaak, die gekleed was in rok, en zich aan het begin van de rij der Neder- landsche ministers zette, naast zijn Neder- landschen ambtgenoot van buitenlandsche zaken, jhr. J. A. N. Patijn. Onder het gejuich van de dichte menig te, die zich ondanks de avondlijke duister nis langs den geheelen weg van het Ko ninklijk paleis naar het Concertgebouw had geschaard, arriveerde even voor half tien de Koninklijke auto, waarin Koning Leopold naast Koningin Wilhelmina had plaats genomen, voor den. ingang van het Concertgebouw aan de Jan Willem Brou werstraat. Hier werden de hooge gasten ontvangen en verwelkomd door burgemeester dr. W. de Vlugt, met alle leden van het college van B. en W. en de gemeente-secretaris mr. S. J. van Lier. Zij begaven zich met klein gevolg naar de smaakvol versierde foyer en van hier uit werd te ruim half tien de zaai betreden door den ingang, vooraan ter linkerzijde van het podium. Allen hadden zich van hun plaatsen ver heven toen het Concertgebouworkest on der leiding van prof. dr. Willem Mengel berg de Brabangorme inzette. Voorafgegaan door de beide hofmaarschalken schreden drie aan drie de zes Amsterdamsche wet- Het Rijksmuseum bezichtigd houders en daarachter de gemeentesecre taris, dan. volgden begeleid door den in ambtscostuum gekleeden burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de Konin gin en Koning Leopold. De Koningin was gekleed in een slee- pende, taupe-kleurige robe, waarbij zij een groote ruiker paarse orchideeën droeg, en zij had een diamanten diadeem in het haar. Over de japon droeg zij wederom het violette grootlint van de Leopoldsorde van België. De Koning was zooals tijdens dit geheele bezoek voortdurend, weer in den khaki generaalsuniform met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Statig schreed de stoet langs het mid denpad naar de verhooging, tusschen de rijen genoodigden, waarvan de dames de voorgeschreven révérence maakten, de heeren een eerbiedige buiging. Nadat de Koningin en de Koning even eens hun plaatsen hadden ingenomen keer de prof. Mengelberg zich vragend naar de Koninklijke bezoekers en door een vriende lijken hoofdknik gaf de Koningin toestem ming, het concert te doen beginnen. Het programma bestend uit de ouver ture Cyrano de Bergerac van Joh. Wage naar, en uit de Variations Symphoniques voor piano van Cecar Franck. Als solist trad de pianist Willem Andriessen op, die zeer hartelijk door het publiek werd be loond met een luid langdurig applaus, waartoe de Koningin het sein gaf. Als laatste nummer van het programma voerde het Concertgebouworkest Beetho ven's vijfde symphonie uit. Koning Leo pold luisterde gedurende het grootste ge deelte van den avond met de kin op zijn hand steunend en blijkbaar diep onder den indruk van het machtige werk. Te omstreeks elf uur was het concert afgelopen. Op dezelfde wijze als zij waren binnengeleid verlieten de Vorstelijke per sonen en de leden van hun gevolg de zaal, wederom onder de tonen van de Braban- gonne en weer uitgeleide gedaan door den burgemeester en de overige leden van het dagelijksch bestuur der gemeente. Buiten, stonden weer duizenden langs den weg geschaard om opnieuw den stoet te kunnen gadeslaan op den terugweg naar den Dam. Omstreeks tien minuten over elf was het paleis op den Dam bereikt. Koning Leopold en Koningin Wilhel- mine bezoeken de Fokkerfabrieken. Koning Leopold en Koningin Wilhelmina zijn vanmorgen om tien minuten over half elf van het paleis op den Dam vertrokken, voor een bezoek aan de Fokkerfabrieken. Het weer was dezen morgen buitengewoon slecht. Dichte regenvlagen zwiepten over de binnenstad. De eere-wacht werd gevormd door een detachement van de marine. Toen Koning Leopold het paleis verliet bracht de marinekapel het Belgische volkslied ten ge- hoore. Ondanks de zeer slechte weersomstandig heden sloegen velen het vertrek op den Dam gade. De vorstelijke personen werden bij het instappen en ook langs de route hartelijk toegejuicht. Aan de De Ruyter- kade, waar de vorsten met een extra pont naar de overzijde van het IJ werden ver voerd, stonden groote groepen belangstel lenden in den regen om het voorbijkomen van den stoet gade te slaan. Te omstreeks kwart voor elf naderde de koninklijke stoet de toegangspoort tot de fokkerfabriek. Na de begroeting begon de rondleiding door de fabriek. Voor in de groote hal was ruimte ge maakt om daar te exposeeren drie toestel len van verschillende typen uit de series, die in opdracht van de Nederlandsche weer macht door Fokker zijn gebouwd. Links stond de beroemde tweemotorige jacht- kruiser Gl. De drie vliegtuigen waren alle in de schutkleuren geschilderd zooals ze door de Fokkerfabrieken worden afgeleverd en trokken de groote belangstelling des Ko- nings, die zich verschillende onderdeelen ervan liet uitleggen en van dichtbij de toe stellen bekeek. Achter deze vliegtuigen waren de hout bewerkers normaal aan het werk aan de vleugelconstructies, die in deze hangar worden gemaakt. De verschillende werk stukken toonden den hoogen bezoekers de achtereenvolgende stadia, waarin de vlieg tuigvleugels bij den opbouw verkeeren. De aandacht trokken hier vooral ook de in constructie zijnde tweemotorige torpedo vliegtuigen voor de koninklijke marine op drijvers, van het type T8-W. Men begaf zich van hier naar de schil derswerkplaats. Hier stond tevens een ge heel opengewerkt model van de D21, dat de Koning langdurig van nabij bekeek.; In de groote montageloods zag men ver schillende series in aanbouw. Daarna begaf het gezelschap zich naar het nieuwste fabrieksgedeelte, waar de Koning onmiddellijk groote belangstelling toonde voor de eerste geheel metalen con structie, welke in de Fokkerfabrieken wordt vervaardigd, een. in opdracht van de Ko ninklijke Nederlandsche Indische lucht macht ontworpen prototype bommenwerper van het type T 9. De rondgang werd besloten met een be zoek aan het consultatiebureau, en de uiterst modern ingerichte teekenzaal, waar meer dan honderd teekenaars aan het werk zijn. Overal waar de hooge gasten langs kwa men, ging het werk gewoon voort, waarbij van tijd tot tijd een speciale machine, een bijzonder instrument, de aandacht trokken, van den Koning, van de militairen uit zijn gevolg en ook van den Belgischen minister president Spaak, die tezamen met den Ne derlandschen minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr.' J. A. N. Patijn, het bezoek meemaakte. Langs de wetenschappelijk afdeeling be gaf het gezelschap zich naar de ontvangst zaal, waar nog verschillende modellen ge ëxposeerd stonden. Hier werden ververschingen aangeboden, terwijl de Koningin en Koning Leopold hun handteekening in een daarvoor bestemd album plaatsten. De president-commissaris, de heer Vattier Kraane verzocht den beiden vorstelijke personen een gedenkpenning van de Fokkerfabrieken te willen aanvaarden als berinnering aan dit bezoek. Alvorens de fabriek te verlaten werd een der kleine metalen schuilkelders bekeken. Terwijl het hooge gezelschap afscheid nam, weerklonk de fabriekssirene. Op dat oogenblik werd in alle afdeelingen het werk gestaakt en in looppas begaf het ge heele personeel zich naar het terrein voor den uitgang, waar weldra de bijna 1500 ar beiders verzameld stonden en de Koning en de Koningin hartelijk toejuichten toen de koninklijke stoet het fabrieksterrein verliet. Op den terugweg n<*ar het koninklijk pa leis werden de beide vorsten door een veel talrijker publiek, dan des morgens opnieuw hartelijk toegejuicht. Noenmaal ten paleize. Na den terugkeer van het bezoek aan de Fokkerfabrieken gebruikten Z.M. Koning Leopold III en H.M. Koningin Wilhelmina ten paleize het noenmaal. Te kwart voor drie vertrokken Hunne Majesteiten met gevolg per auto naar de residentie. De collecte van a.s. Zaterdag. Zooals wij gisteren publiceerden heeft het Nc^erlandsch Jeugdleiders Instituut besloten op 3 December a.s. over het ge heele land een inzameling te houden om den ergsten nood der Joodsche vluchtelin gen te lenigen. Het instituut heeft zich in verband hier mede telegrafisch tot alle Commissarissen der Koningin en tot alle burgemeesters ge wend met een verzoek om medewerking. Natuurlijk zou aan dit verzoek ook hier ter stede gaarne gevolg zijn gegeven, ware het niet, dat zooals in ons blad is mede gedeeld reeds vroeger besloten is te Vlissingen a.s. Zaterdag een huiscollecte voor hetzelfde doel te houden. De organisa tie hiervoor is practisch gereed, zoodat het geen zin heeft deze inzameling uit te stel len. Het gaat ten slotte om het bereiken van hetzelfde doel en de gelden die hier ter stede verzameld worden krijgen ook de zelfde bestemmingten bate der Joodsche vluchtelingen. Burgemeester C. A. van Woelderen heeft dan ook vandaag telegrafisch aan het Ne- derlandsch Jeugdleiders Instituut in dien zin geantwoord. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen7 grondwerkers, 1 mastieker, 4 metselaars, 5 opperlieden, 44 schilders, 9 stucadoors, 10 timmerlieden, 1 verver, 1 opzichter, 1 machinaal houtbewerker, 1 meubelmaker, 1 politoerder, 4 stoffeerders, 5 kleermakers, 2 schoenmakers, 30 me taalbewerkers, 15 brood/banketbakkers, 1 kok, 7 slagers, 1 tuinman, 3 magazijn bedienden, 10 reizigers/agenten, 5 win kelbedienden, 7 chauffeurs, 12 kellners, 18 loopers, 3 portiers, 2 sleepers, 46 trans portarbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 mu sicus, 2 onderwijzers, 36 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 142 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 5 kantoor bedienden, 1 huishoudster, 3 dienstboden, 5 werksters. !|)ssp "Vrouwen 1 Zouden ze wel eens begrijpen, hoe een man zich gevoelt, als zijn boordje rond zijn hals geslobberd zit ofenfinU weet zelf wat overhemden-misère wij dikwijls moeten dragen. Maar wees een man Sta pal en eischt dat uw vrouw voortaan Uw over hemden haalt bij 2 boorden m. pa,tentsluiting2.50 Kerko-Shirt m. 2 trubenijsboorden 8.95 Totaal 470 ingeschrevenen, vorige week 458, waarvan 207 in steunte weten 130 in de werkverschaffing, £6 in de plantsoe nen, 28 crisissteuntrekkers en 23 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermeerdering van 12 werk zoekenden. Vlissingsch Sch©epvaartnieuws. Aangekomen „Mecklenburg"' van Harwirh (verwarht) Ned. m.s, „Ju ra" en „Riebo" van Antwerpen „Hoen- diep" van Gent„Zwaluw" van Antwer pen terug uit zee „Drente" „Albatros" van Londen naar Amsterdam „Oise" van Londen naar Hansweert. Om te bunkeren: Nederl. m.s. „Wcsterschelde" van Hernosand. Vertrokken: „Gimle" naar Hau- gesund „Prinses Juliana" naar Harwich „Westerschelde" naar Hennebont. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Maandag is Z. M. Koning Leopold van België voor een officieel bezoek in ons land gearriveerd Bij aankomst te Roosendaal werd Koning Leopold aan de autoriteiten voorgesteld. Koning Leopold in den Kon. trein na aankomst te Roosendaal. H. M. de Koningin verwelkomde de Ko ning op het Centraal Station te Amster dam. Des avonds werd ten Kon. Paleize op den Dam een galadiner gegeven in de Burger zaal, waaraan ook Z.Exc. dr. H. Colijn aanzat. Hierna werd een groote taptoe op den Dam gehouden. Dinsdag werd een bezoek gebracht aan het Prinselijk Paleis te Soestdijk. Hiervan ontvingen wij twee alleraardigste opnamen. Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. De bijeenkomst van gisteravond begon met een welkomstwoord van de voorzit ster tot de mandolinevereeniging „Apollo", directeur de heer P. C. Oorschot, die na de gebruikelijke lipleesoefening van mej. Bok, een 8 tal muzikale stukjes, in een well'lidend en vlot samenspel, ten gehoore bracht. Allen, ook de slechtst hoorenden hebben hiervan door de groepstelefoon ten volle genoten. Even voor de pauze las mej. Kamp een artikeltje voor, tot opwekking van goed- hoorenden, om toch te begrijpen en ande ren te doen begrijpen, wat het beteekent „doof" te zgn. Daarna volgde weer de mandoline-mu- ziek de avond werd besloten met een ge animeerd sjoelbak-spel waaraan ook de leden van „Apollo" deelnamen. J. Ottens t In den ouderdom van 71 jaar is te Assen overleden de heer J. Ottens, oud-referenda ris P.T.T. De heer Ottens was o.m. werk zaam te Vlissingen. Belemmering van uitvoer van aardappelen en uien door België. Naar aanleiding van de kwestie die de heer De Milliano Dinsdag in de vergadering der Staten van Zeeland ter sprake bracht, deelt men ons van welingelichte zijde me- de, dat dit een van de zijde van België zeer vreemde houding betreft. Het betreft hier nl. geen verbod van uit voer over verschillende kantoren van Ne derlandsche zijde, doch een verbod van Bel gische zijde om uit Zeeuwsch-Vlaanderen anders dan langs het grenskantoor De Paal (bij Clinge) in dat land in te voeren en ook door te voeren. Reeds ruim 4 maanden geleden is daarop terstond de aandacht der regeering geves- Dit nummer bestaat uit 2 bladen van dsn De Tweede Kamer behandelt de kwes tie der Indische leprozen. (Binnenland)] Aardverschuivingen in Amerika eischen talrijke slachtoffers. .(Buitenland), Schuschnigg zou ernstig ziek zijn en daarom vrygelaten worden. (Buitenland)] Auto op onbewaakten overweg door D-trein gegrepen. (Gemengd nieuws)] L» Palestina hebben de opstandelingen een trein doen verongelukken. ^Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. tigd door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen en van wege onze regeering zijn terstond onder handelingen aangeknoopt om ten behoeve van West-Zeeuwsch-Vlaanderen het kan toor te Stroobrugge open te krijgen voor dien uitvoer, evenals ook nog enkele kan toren op andere deelen onzer landsgrens. Speciaal voor openstelling van het kan toor te Stroobrugge werd met de Belgische regeering een overeenkomst gesloten waar bij deze zich verplichtte op korten termijn dat kantoor voor het onderhavige vervoer open te stellen. Ofschoon aan de belofte herhaaldelijk is herinnerd, en deze kwestie een zeer voor name plaats innam bij de ongeveer 14 da gen geleden tusschen Nederlandsche en Bel gische vertegenwoordigers over handelsre gelingen tusschen beide landen, en bij ver nieuwing openstelling werd toegezegd, is daaraan nog steeds geen gevolg gegeveiu Dat, wanneer men zóó onbegrijpelijk han delt tegen officieele vertegenwoordigers van een nabuurstaat met wien men in vriendschap leeft, men particulieren die zich te Brussel voor die zaak aanmelden, met een kluitje in het riet stuurt, laat zich denken. De houding van België ten deze is vooral da&rom zoo vreemd, omdat de maatregel op zichzelf al onbegrijpelijk voorkomt, daar het toch in economische en practisch op zicht voor België gelijk is, of die produc ten langs De Paal dan wel te Stroobrugge worden ingevoerd. Maar voor de belang hebbenden in West Zeeuwsch-Vlaand eren is het van groote beteekenis, omdat zij een beduidend aantal kilometers moeten omrij den om hun producten te leveren. Aanbestedingen. Namens Ged. Staten heeft de hoofdin genieur van den Provincialen Waterstaat hedenmorgen aanbesteed het aanbrengen en onderhouden van beplantingen op we gen in West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, in twee perceelen. Inschrijvers eerste perceelP. Cornelia, Hoofdplaat, 5380 Jac. van Lint, Bos koop, 3575 en 3525 J. Nijssen, Ka- pelle, 3446J. Vergouwe, Breskens, 3020P. van 't Westeinde-van den Driest, 's-Heer-Arendskerke, 2590. Tweede perceelJac. van Lint 5675 en 5813 J. Nijssen 4313 J. Vergou we 4060P. van 't Westeinde 3990. MIDDELBURG. De Mimueo en het Midöelbnrgseh Muziekcorps. Gisteravond had in de kleine bovenzaal van de Vergenoeging een gecombineerde samenkomst plaats van het permar-nt Mimuco-comité met het bestuur van het Middelburgsch Muziekkorps. De waarnemend voorzitter van eerstge noemd comité, de heer L. Leijdesdorff, overhandigde den voorzitter van de veree niging tot instandhouding van het Middel burgsch Muziekkorps, den heer P. W. M. Hoegen van Koogelande, een enveloppe met 250. De heer Hoegen van Hoogelande bracht het comité dank voor al zijn werk. Na deze bijeenkomst vergad.-rde het Mi muco-comité voor de installatie van zijn nieuwen voorzitter, den heer Chr. J. Ma- zure. De heer Leijdesdorff heette den nieu wen voorzitter welkom. Nog verschillende heeren voerden het woord en o.a. werd hulde gebracht aan den lieer Leijdesdorff voor de wijze waarop hij tijdens de voorzitters-vacature het comité heeft geleid.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1