Voor de Joodsche vluchtelingen EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 274 MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 Steun uit Vlissingen STADSNIEUWS 91 «cmme §cI»CMrftewi»$cw «an «tem dtag ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zrjn 2.2Ö per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlfosiitgsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58 60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEFRIJ S Van 15 regels 1 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bj) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels), Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bt) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR.FEESTDAGEN aangeslot en b ij het bureau voor publ1c1te1tswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Men geve met milde hand Zooals reeds gemeld, worden te Vlis singen maatregelen genomen om op zeer korten termen gelden by een te brengen die er mede toe zullen, moeten bijdragen het leed der van huis en haard verdreven Joodsche vluchtelingen eenigermate te verzachten. Geloovigen en niet-geloovigen, alle wel denkende menschen zijn in deze dagen één in hun verontwaardiging en medelijden naar aanleiding van hetgeen over onze Oostergrenzen gebeurt. Wy behoeven op hetgeen geschied is en nóg plaats vindt, niet terug te komen. Ons dagblad en alle andere couranten heb ben er vol van gestaanmen weet welke schanddaden jegens weerlooze menschen wij op het oog hebben. Gelukkig blijft het thans niet bij veront waardiging en medelijden. Alom in den lande neemt men maatregelen om te doen wat menschelijkerwijze gedaan kan wor den. En ook in Vlissingen is spontaan de gedachte opgekomenwij moeten iets doenhet is eenvoudig onze plicht als mensch, dat wij niet onverschillig deze tragische gebeurtenissen gade slaan. Wij beseffen allen dat wij, juist omdat wij onderdanen zijn van een land met een op dit gebied rijke traditie, thans helpen moeten. Uit alle lagen van de zoo ge mengde Vlissingsche bevolking, uit alle maatschappelijke en geestelijke richtingen is de behoefte hiertoe gebleken en daar om is jl. Zaterdag voor dit doel een co mité samengesteld onder eere-voorzitter- schap van burgemeester C. A. van Woel- deren. In alphabetlsche volgorde hebben hierin de volgende dames en heeren zitting ge nomen W. Anker Sr., wethouder van Openbare Werken. A. C. de Baare, onderwijzer en lid van Provinciale Staten van Zeeland. Mr. H. van der Beke Callenfels, advo caat-procureur. F. Bisschop, gemeentesecretaris. J. E. Boonstra, Belgisch consul en car gadoor. J. Bron, bedrijfsleider Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland". W. P. Edelman, Wethouder van Onder wijs. Ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant. R. Hiegenlich, koopman, correspondent van het Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen. Dr. E. van der Hoog, directeur Vlismar. J. J. van der Jagt, directeur Z.E.G.A.M. G. J. de Jcmge, directeur Prov. Stoom- bootdienst op de Westerschelde. H. de Jongh, hoofdredacteur „Vlissing sche Courant". C. Kamermans, directeur Nutsspaar- bank, president-kerkvoogd Ned. Herv. Kerk. H. B. J. Knoop, tandarts, voorzitter Raode Kruis, afdeeling Vlissingen. Mej. K. van der Linde, kapiteine Leger der Heils. Kapitein A. J. W. J. L. Losecaat van Nouhuys, districtscommandant Kon. Ma rechaussee. Da. A. J. Meerdink-van den Ban, Doops gezind predikante. J. van der Meulen, directeur Amster- damsche Bank. F. P. C. Mijs, directeur N.V. Haven van Vlissingen. Ds, C. F. Nolte, Luthersch predikant. Dr. H. de Noo Bzn., directeur R.H.BS, L. P. van Oorschot, raadslid, controleur „De Broederband". C. Ouwehand, directeur Gemeentewer ken. J. C. Paap, raadslid, notaris. G. van de Putte, oud-lid Ged. Staten van Zeeland. D. L. H. van Raalte, directeur Gemeente Waterleidingbedryf. u j. m. van Raalte, directeur Rotter- damsche Bankvereeniging. A. Rorye, Wethouder van Financiën en Sociale Zaken. W. de Ruiter, raadslid, ontvanger di recte belastingen. J. Slooves, directeur P.Z.E.M. Ds. G. Smeenk, predikant Geref. Kerken. A. Staverman, chirurg en vrouwenarts, lid Prov. Staten. J. B. M. Timp, pastoor. F. van de Velde, directeur-uitgever „Vlissingsche Courant". J. L. Verhagen, candidaat-notaria. J. P. Vermaas, arts. Mr. H. L. van Zanten, advocaat-procu- xeur* Uit dit veelzijdige comité is een werk comité gevormd, bestaande uit de heeren J. C. Paap, voorzitter, J. L. Verhagen, secretaris, C. Kamermans, penningmees ter, W. P. Edelman en A. C. de Baare, leden. De heer Verhagen heeft Zaterdag in het kort uiteengezet waarom men bijeen kwam. Hij vestigde de aandacht op de p ogroms die men in onzen tijd niet meer voor mogelijk zou hebben gehouden, ware het niet dat wij de droeve werkelijkheid bij onze Oosterburen zien. Hij wees op de noodzakelijkheid, op korten termijn hulp te verleenen aan de vervolgde Joden en deelde mede dat van B. en W. toestem ming te verwachten is voor het houden van een collecte. Verschillende sprekers hebben daarop het woord gevoerd, met het resultaat dat ten aanzien van de bestemming der gelden nog geen definitieve beslissing werd geno men. In de eerstvolgende dagen zullen van regeeringswege maatregelen worden geno men die even zullen worden afgewacht, Intusschen zullen op ruime schaal gelden worden ingezameld die in ieder geval aan de Joodsche vluchtelingen (dit in den ruimsten zin van het woord) ten goede zul len komen, hetzij voor hun tijdelijke ver blijf in Nederland, hetzij voor him emi gratie. In geen geval zullen de gelden ech ter naar Duitschland worden gezonden. In het begin van deze week zal aan de meer gegoeden in onze gemeente, van wie verwacht mag worden dat zy in staat en bereid zyn in ruimere mate te geven, een inteekenlyst aan geboden worden. A.s. Zaterdag zal huls aan huis voor de Joodsche vluchtelingen worden ge collecteerd. Verschillende collectanten zyn reeds be schikbaar. Er zijn echter aanmerkelijk méér noodigwie boven de 16 jaar is en zich hiervoor beschikbaar wil stellen, ge lieve zich spoedig op té geven bij den se cretaris van het comité, den heer J. L. Verhagen, Boulevard Bankert nr. 16, of ten kantore van notaris Paap een en an der schriftelijk en onder opgave van de uren waarop men het liefst collecteeren zal. Wie er prijs op stelt op een inteekenlijst te teekenen, gelieve dit den heer Verhagen even mede te deelen, waarna bezoek zal volgen. Wie Zaterdag a.s. niet thuis denkt te zijn of hieraan om andere redenen de voorkeur geeft, kan gelden voor de vluch telingen storten op postgiro 272329 ten name van C. Kamermans, of deze afgeven bij de Nutsspaarbank in de Coosje Bus- kenstraat. Wat in den jongsten tijd in Duitsch land gebeurd is, doet ons allen be schaamd staan, ook al hebben wij er persoonlijk misschien geen schuld aan. Als mensch gevoelen wij ons mede schuldig. En wij weten dat net onze plicht is te helpen naar de mate onzer krachten. Hoe wij dit kunnen doen, is hierboven uiteengezet. Wij rekenen op de bekende offer vaardigheid onzer stadgenooten. Helpt de Joodsche vluchtelingen Geeft met milde hand kan nimmer worden gemist ,,De reclame kan ook nimmer wor den gemist zij is wat de finale be- teekent in een symphonie, de eind spurt bij een wedstrijd zij is in één woord de kroon op het werk. Een productieproces zonder reclamecam pagne is als een spannende Toman;. waarvan het slothoofdstuk, het hoofdstuk, waarin zij elkaar -krij gen, ontbreekt." Prof. Dr. R. Roels in „Psychologie der Reclame". HET NIEUWE DROOGDOK VAN „DE SCHELDE" OVERSTROOMD. De abnormale hooge waterstand is hiervan de oorzaak. Voor het doorlaten van het Zweedsche tankschip „Regulus", dat bij de Vlismar olie moet lossen, werd hedenmorgen het water in de binnenhavens buitengewoon hoog opgezet. Dit heeft voor de werkzaam heden. aan het nieuwe droogdok dat op de terreinen van de My. „De Schelde" aan het Eiland gebouwd wordt, ernstige gevolgen met zich medegebracht. Door den enormen druk van het water heeft zich by den ijzeren damwand die den bouwput afsluit, een z.g. ondergronding voorgedaan, waar door het water den grond en een gedeelte van den damwand heeft weggespoeld, zoo dat de put geheel vol water gestroomd is. Gisteren had men vernomen dat het water om bovengenoemde reden een abnor maal hoogen stand zou krijgen. Men heeft toen bijzondere maatregelen genomen, doch dit heeft niet mogen baten. - Omstreeks 12 uur vond de doorbraak plaats en in een kwartier tijds was de on geveer 90.000 M3 groote put volgestroomd. Gelukkig konden de ca. 100 arbeiders die daarin aan het werk waren, tijdig een goed heenkomen zoeken. Veel materiaal, zooals betonmolens, draglines, diverse machines, electrische motoren zrjn onder water ver dwenen. Vanzelfsprekend drijft het losst; houtwerk thans aan de oppervlakte. Een van de oorzaken dat dit ongeval zich heeft voorgedaan is wel, dat het opzetten van het water moest plaats vindén op een van de ongunstigste oogenblikken voor de bouwers van dit dok. Men was nJL bezig met het storten van het voorgedeelte van den vloer. Hiertoe was ook- de'grond ach ter den damwand weggegraven. Wel was ae 17 M. lange damwand geschoord door- zware houten gordingen van 40 x 45 c.M., doch zooals gezegd, de druk van het water was op het moment dat het 9.959 NRT ton metende schip het grootste dat ooit in de binnenhaven is geweest vlak voor het werk lag te groot, om dien te weerstaan. Aan een der zijden spoelde de grond weg, terwijl het binnenstroomende water ook een deel van den wand en de er voor liggende schuiten en balken meesleurde. Voor den aannemer beteekent een en ander een groote schadepost. Voordat het werk voortgang zal kunnen vinden, moet eerst een nieuwe afsluiting worden ge maakt en de put leeggepompt worden. Een en ander zal ongeveer twee maanden in be slag nemen. Waarschijnlijk zou het dok in Februari afgeleverd zijn geworden, doch dit zal thans niet het geval kunnen zijn. Be halve de damwand, die vernieuwd moet worden, is ook het vele vlechtwerk dat reeds gesteld was, verwrongen, zoodat men hiermee weer opnieuw moet beginnen. Door het gebeurde wordt ook een deel van het werkvolk gedupeerd. Op het oogenblik waren er 100 arbeiders aan het werk. Een 60-tal zal de herstellingswerkzaamheden kunnen verlichten, doch 40 man zal naar huis moeten worden gezonden totdat de nieuwe damwand gereed zal zijn. Hoelang dit zal duren, valt op het oogenblik nog moeilijk te zeggen. Dit zal geheel afhangen van de levering van de dampalen, die uit het buitenland moeten komen. Alweer vreemdelingenmisère. Niet alleen aan Duitschers wordt in Engeland toelating geweigerd, ook aan anderen valt zulk een lot ten deel. Enge land is blijkbaar niet gesteld op vreem delingen die ervan verdacht worden in bet Vereenigd Koninkrijk een werkkring te gaan zoeken. Gisteren is een 19-jarige Fransche stu dent, afkomstig uit Straatsburg, met de mailboot naar hier teruggezonden. Den dag tevoren was hy. van hier komende van een rondreis in Duitschland, naar Engeland overgestoken. Wel heeft de vreemdeling, die ter beschikking van de politie is gesteld, reisbiljetten in zijn bezit, maar onvoldoende middelen en ook geen biljetten welke een terugreis van Nederland naar Straatsburg moge lijk maken. Hij is door de politie in be waring gesteld. Deze moet nu maar weer zien hem kwijt te geraken. Een bijzondere plechtigheid. Gisteravond had in de godsdienstoefe* Hing der Evang. Luth. gemeente alhier een byzondere plechtigheid plaats, daar de heer G. Fafié zich in dezen dienst als hulpprediker aan de gemeente te Middel burgVlissingen verbond. De heer Fafié zal echter voornamelijk in dienst der ge meente te. Vlissingen gesteld worden. Ds. C. F. Nolte opende den dienst met votum en samenzang, het voorlezen der Geloofsbelijdenis en het lezen van 1 Cor. 3 1023,. Als tekst koos ds. Nolte Hand. 18 11 „En hij bieef aldaar één jaar en zes maanden en verkondigde het woord Gods". Spr. behandelde achtereenvolgens den duur en den inhoud van Paulus werk te Corinthe. Anderhalf jaar is naar mensche- lijken maatstaf gerekend niet lang, maar in dien tijd heeft Paulus Gods werk mo gen verrichten. Zoo hoopt spr. dat ook de arbeid van den heer Fafié in de ge meente met zegen zal worden bekroond, al zal zyn verblijf alhier misschien slechts van korten duur zijn. Alleen het Woord Gods kan de wereld redden. De ontredde ring en ellende van dezen tijd zijn hiervan het gevolg, dat de wereld het evangelie van Christus niet aanneemt. Ook de hulp prediker wil niets anders aan de gemeen te brengen dan het Woord van God. Spr. hoopt dat God hem daartoe moge bekwamen en dat hij bij de gemeente ge opende harten moge vinden. Moge door zijn arbeid nog velen getrokken worden tot hetgeen tot hun zaligheid dient. De heer Fafié voerde hierna het woord en zei met vreugde het werk in deze ge meente aan te vangen om de blijde bood schap van hét Evangelie te brengen. Als tekst voor zijn korte overdenking koos spr. Rom. 10 17, Drie dingen treden in dit woord naar voren, nl. geloof, prediking en woord Gods. Spr. legde er den nadruk op, dat het niet alleen de taak van den prediker, doch van de gansehe gemeente is te arbeiden aan het Koninkrijk Gods en hy hoopte dezen steun by zyn arbeid te mogen ondervinden. Spr. dankte den kerkeraad voor het in hem gestelde vértrouwen en vroeg de ge meente om haar steun en trouw. Hij dankte ds. Nolte voor de vriendelijke wijze waarop hij hem tot zijn dienstwerk heeft ingeleid en sprak er zijn vreugde over uit, dat ook zijn familie en enkele vrienden aanwezig waren. De heer Fafié eindigde hierop met dankgebed. Gezongen werd Gez. 111 1, Gez. 121 1, 2 ea 5 en Gez. 14. 0e9 morgens had eenzelfde plechtigheid te Middelburg plaats. Joodsche vluchtelingen wijken naar Amerika uit. Sinds eenige weken doet, zooals be kend, geregeld een boot van de Red Star Line des Zaterdags of Zondags de Vlis singsche haven aan om Joodsche vluch telingen op te nemen die naar Amerika reizen. Het betreft hier zuiver immigra tie. Gistermiddag arriveerde om ca. half drie de „Gerolstein" in de haven en nam ligplaats aan den havenmuur. Daarop zijn 71 vluchtelingen, Duitsche, Oostenrijksche en Poolsche Joden met vrouwen en kin deren, aan boord gegaan waarna het schip is vertrokken. By het vertrek waren o.m. aanwezig de directeur van de N.V. Haven van Vlis singen, de heer F. P. C. Mijs, de inspec teur der invoerrechten en accijnzen, de heer S. van den Berg en de commissaris van politie, de heer A. O. F. W. C. Gasinjet. Deze laatste is ingevolge de nieuwe Landverhuizerswet belast met de algemeene contrólemaatregelen, welke bij de oude wet aan een plaatselijke com missie, de landverhuizerscommissie waren opgedragen. Bij het inwerking treden der nieuwe wet is deze commissie voor de door haar verleende diensten bedankt. Ouderen onder de lezers herinneren zich nog wel deze commissie, in de stad en meerderen onzer ingezetenen hebben daarin voor korteren of langeren tijd zitting gehad. Van een weegschaal en een verdwenen taschje. Even na het sluitingsuur der eafé's ontstond in den af geloopen nacht oneenig- heid in een automatiek nabij de Zeil- markt, waarbij ingrijpen der politie noo dig bleek. Een juffrouw, die wel wat te veel van het goede had genoten, was over een weegschaal, die in de automatiek staat, komen te vallen. Haar hand- taschje was hierbij plotseling verdwenen. In de tasch zou zich een belangrijk be drag aan geld hebben bevonden. Op het oogenblik van de vermissing was de hal vol menschen. De politie stelt een onder zoek in. De tasch is tot heden niet terug gevonden. Vlissingsch scheep vaar rmeuws. Aangekomen: „Mecklenburg"van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Remi" van Gravelines „Roelfiena" van Antwerpen„Da Costa" van Londen Duitscb s.s. „Nordsee" van Londen met teerolie voor de VlismarDuitsch s.s. „Gerolstein" van Antwerpen, embarkeeren passagiers. Om te bunkeren: Noorsch s.s. „Mitra" van AntwerpenDuitsch s.s. „Fe- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voor de Joodsche vluchtelingen- (Hoofdartikel) Herscholing. (Hoofdartikel tweede blad) De voorzitter van het gewest Zeeland der S.D.A.P. is afgetreden. (Stadsnieuws); Het nieuwe dok van „de Schelde'* overstroomd. (Stadsnieuws); Ernstige ontploffing in winkel te Haarlem. t( Gemengd nieuws) Sr hebben weer verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad. .(Gemengd nieuws» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN, chenheim" van Buenos Ayres. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Alaska" naar Wabana „Feehenheim" naar Brake „Truida" naar Antwerpen„Remi" naar Antwerpen „Roelfiena" naar Margate „Gerolstein" naar Southampton„Mitra" naar Amster dam. Aan het passagieren Gisteravond heeft een caféhouder de assistentie der politie gevraagd. Hy had geen toegang willen verleenen aan een dronken zeeman en was nu bevreesd voor erger. De politie arresteerde den zee- - man, een Zweed, van een Zweedsch schip dat in de haven lag. De man is in bewa ring gesteld. Badhuis aan de Bonedijkestraa1. Gedurende de week van 14 tot 19 New vember werden in het badhuis 530 baden genomen en wel 402 door heeren, 105 door dames en 23 door kinderen. Gemeenteraad van Vlissingen. A.s. Vrijdag komt de gemeenteraad in vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda I. Mededeelingen. H. Over te leggen stukken, m. Benoemingen. I. Van een lid in de Commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs. De aanbeveling luidt a. de heer A. Smit, aftredend b. de heer Ir. H. C. Wesseling, 2. Van een leeraar in lijn- en vakteeke- nen aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs (afdeeling Westkapelle). !>e voordracht luidt: de heer L. Huibregtse te Westkapelle. b. van een leeraar in het technisch schetsen. De voordracht luidt 1. de heer L. Huibregtse te Westkapelle; 2. de heer M. van 'Strien te Driewegen. c. van een leeraar in de Nederlandsche taal en wiskunde. De voordracht luidt 5 de heer L. de Visser te Aagtekerke. IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. betref fende wijziging van het voorzitterschap van het college van Regenten van het Gasthuis. (In de vorige vergadering zijn de stommen over dit voorstel gestaakt). 2. Idem tot het instellen van een Ouder raad bij het openbaar lager onderwijs. 3. Idem om de „Van Woelderenbank'* van het bestuur van den Bond van Buurt verenigingen „Oranje en Vlissingen" in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen. 4. Idem om den naam „Gevangenhuis- straat" te wijzigen in „Kazernestraat. 5. Idem tot het aanleggen van straten en rioleering Bonedijkestraat, Ravesteijn- plein en Schuitvaartgracht („Goed Wo nen' 6. Idem tot het aanleggen van straten en rioleering Paul Krugerstraat, Boter bloemlaan c.a. en tot aankoop van 4 wo ningen van „Gemeenschappelijk Belang". 7. Idem tot verkoop van bouwterrein aan j

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1