Li WIE ZIJN DE 10 POPULAIRSTE NEDERLANDERS NOOTJES - MAGGIS POPULARITEITS-WEDSTRIJD r.DDl/U." AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKELIER ÉEN FORMULIER UIT DE PROVINCIE D on PASSAGE- EN REISBUREAU „VLISSINGEN" Boulevard de Ruyier 40. Telef. 38 De 30-jarige chauffeur B., die Vrijdag middag een moordaanslag op den hoek van de Zeestraat en de Kortenaerkade te Den Haag heeft gepleegd, heeft gisteravond het ziekenhuis verlaten en is door de politie in hewaring gesteld. B. zou vermoedelijk in den loop van den dag gehoord worden. De Rotterdamsche Lloyd Rapide, rpden- de in aansluiting op het d.d. 22 November te Marseille vernacht wordende m.s. „Si- bajak", zal Woensdag 23 November a.s. om 12.45 uur te Roosendaal, 13.46 uur te Rotterdam D.P. en 14.12 uur te Den Haag H.S. arriveeren. a at Tusschen 1 en 15 November is de mond en klauwzeer-epidemie in Duitschland af genomen. Het aantal besmette boerderijen is met 34.000 verminderd. In Oostenrijk is het aantal evenwel toegenomen. Het Noorsche hof heeft in verband met het overlijden van Koningin Maud voor zes maanden den rouw aangenomen. De Grieksche Raad van State heeft de verkiezing van aartsbisschop Damaskino tot hoofd der Grieksche kerk ongeldig ver klaard wegens een fout in de procedure. Een datum voor een nieuwe verkiezing is nog niet vastgesteld. Spreekuur wethouder van onderwijs. Woensdag a.s. zal de wethouder van on derwijs geen spreekuur houden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdmghal. De Abdij te Middelburg heeft vorige week in de Tweede Kamer in het middelpunt der belangstelling gestaan. Het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van het hotel „De Abdij" werd goedgekeurd. Het Nat. Jongerenverbond heeft Donder dag te Den Haag de 125-jarige onafhanke lijkheid van Nederland herdacht. Maandag is aan Z. M. den Koning der Belgen, bij zijn aankomst te Roosendaal, door het gemeentebestuur van Roosendaal een kostbaar blauw Delftsch bord aange boden. Op het oogenblik vertoeft freule P. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, dochter van den gouverneur-generaal in Nederlandsch Indië, met vacantie in Den Haag, Ter gelegenheid van het bezoek van Ko ning Leopold is te Amsterdam o.m. de Mon- telbaenstoren feestelijk verlicht. Zondag werd te Eindhoven de voetbal wedstrijd P-S.V,N.A.C. gespeeld. De gas ten wonnen met 20. Straten en rioleering ten noorden van den Singel. Naai* aanleiding van hun voorstel be treffende het aanleggen van straten en rioleering ten Noorden van den Singel, hebben Burgemeester en Wethouders den gemeenteraad een nader schrijven van den volgenden inhoud doen toekomen In ons voorstel tot het aanleggen van bestrating en rioleering ten Noorden van den Singel in verband met den bouw van een aantal woningen door de woningbouw vereniging „Vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten" en „Gemeenschap pelijk Belang", merkten wij op, dat een afzonderlijke raming van kosten zou wor den gemaakt voor het aanleggen van een gedeelte moerriool in het verlengde van de Paul Krugerstraat vanaf den Singel tot aan de Irislaan. Wij kunnen thans mededeelen, dat de kosten, van dat gedeelte moerriool op 5200 worden geraamd, welke geheel ten laste komen van het centrale rioleerings~ stelsel. Naar aanleiding van het vorenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, ons te machtigen tot het aanleggen van voren bedoeld moerriool over te gaan en ons daartoe een crediet te verleenen van ten hoogste 5200. Zooals reeds voor de andere rioleerings- werkzaamheden benoorden den Singel en dè Paul Krugerstraat krachtens uw raads besluit van 26 Augustus jl. nr. 24 is ge schied, zouden wij ook den aanleg van meer genoemd moerriool onderhands wen- schen aan te besteden. Derhalve verzoe ken wij U ons te machtigen voor dit werk een onderhandsche aanbesteding te hou den. In ons hiervoren aangehaald voorstel deelden wij U voo.rts mede, dat het ver lengde van de Paul Krugerstraat nabij den Singel hooger komt te liggen dan de daaraan evenwijdig lcopende Margrieten- laan en dat het mogelijk zou zijn aldaar een grondkeerenden muur te maken, doch dat wij om verschillende redenen de voor keur geven aan een andere oplossing, na melijk aan het maken van een talud tus schen Paul Krugerstraat en Margrieten laan, waarbij alsdan zou moeten worden overwogen tot het slopen van een 4-fal woningen, welke met de achtergevels naar de Paul Krugerstraat staan gekeerd. Hieronder laten wij thans volgen een kostenvergelijking tusschen beide plannen: Plan A. (maken van een grondkeerenden muur). SLUITING 1 DEC- Kosten betonmuur met hekwerk 4900. Aanvoer en verwerking van grond voor talud - 1100. Beplanting en gazons met af scheiding - 500. Totaal 6500. Plan B. (aankoop en afbraak van 4 woningen). Boekwaarde woningen 9854. Opbrengst sloopen der woningen - 854. 9000 Aanvoer en verwerking van grond voor talud - 2500. Beplanting en gazons - 500. 12000.— In geval door uw vergadering aan plan B. de vciorkeur zou worden gegeven, zou kunnen worden overgegaan tot het be schikbaar stellen van den vrijkomenden grond voor zoover deze niet als plant soen zal worden gebezigd voor bouw grond. De prijs van dezen grond onge veer 700 M2. zouden wij bepaald willen zien op 15 per M2., zoodat de kosten van plan B. uiteindelijk slechts ongeveer 1500 zouden bedragen. Vanuit een financieel oogpunt bezien verdient alzoo eveneens de voorkeur te worden gegeven aan plan B. Mcicht U tot de uitvoering van dit laatste plan besluiten, dan stellen wij U voor 9000 ten laste te brengen van het Grondbedrijf en 3000 ten laste van het bouwgrondproductiefonds, alsmede de prijs van den grond hiervorenbedoeld te bepa len op 15 per M2. G. J. Kwaak, waterbouwkundig opzich ter, Koudekerksche weg 25, naar Utrecht. P. de Landmeter, vertegenwoordiger, Walstraat 101, naar Hillegersberg. J. de Kam, matroos le klasse, Graven straat 6a, naar Soer&baja. C. T. H. de Kiviet-van Graafeiland, zon der, Marinestraat 6, naar Culemborg. W. F. de Haas, chauffeur, Noordzee straat 10, naar Breda. K. de Kat, ingenieur, Coosje Busken- straat 8, naar Den Haag. L. Fritz, varensgezel, Kolvenierstraat 9, naar Koudekerke. H. A. Verstraeten, kantoorbediende, Groenewoud 54, naar Goes. J. P. Vermeer, bankwerker, Verkuijl Quakkelaarstraat 33, van Oost- en West- Souburg. P. C. Boogaart, kwartiermeester, Wacht schip, Oost- en West-Souburg. Wielrijder door aulo aangereden. Vanmiddag omstreeks 12 uur kwam een zekere K. op zijn rijwiel over den Singel gereden uit de richting Koningsweg en wilde de Lampsinsstraat inrijden. Hij reed op dit oogenblik achter eenige auto's, zoo dat hij het van tegenovergestelde richting komende verkeer niet goed kón zien. Toen hij de Lampsinsstraat wilde inrijden, werd hij plotseling door een uit de richting van den Watertoren komenden auto van den slager H. gegrepen en tegen den grond ge slagen. De wielrijder die aan het hoofd werd verwond, werd per auto naar de verband- kamer van „De Schelde" overgebracht, van waar hij later op doktersadvies naar zijn woning werd vervoerd. De ajuto liep bij deze botsing ook eenige schade op. Die kwamen en gingen. Lijst van gevestigde personen gedurende de le helft van de maand No vember 1938. L. C. Mulders, bankwerker, Groote Markt 21, van Eindhoven. I. Sinke, leeraar, Boulevard de Ruijter 48, van Middelburg. P. C. T. van Loon, monteur, Graven straat 6, van Ede. G. K. van den Berg, directeur vleesch- houwerij, Walstraat 62, van Koudekerke. J. H. M. Willems, zonder, Prinsenstraat 20, van Krimpen a.d. Lek. J. C. de Zwart, bankwerker, Konings weg 5, van Breda. P. Zandee, sluisbeambte, Binnenhaven 49, van Wemeldinge. W. H. Milder, monteur, Nieuwendijk 25, van Arnhem. S. J. Schouten de Jeï, monteur, Koe straat 69, van Maastricht. A. J. Labout, electro-technicus, Brouwe- naarstraat 8, van Schiedam. H. J. Joziasse, bankwerker, Aagje De kenstraat 161, van Middelburg. G. Köhlen, uitvoerder, Glacisstraat 31, van Sittard. A. J. Bosselaar, slager, St. Jacobastraafc 9, van Den Haag. J. Konings, werkman, Schuitvaartgracht 83, van Maastricht. J. Roelse, slager, Walstraat 27, van St. Laurens. E. H. Visser—Bakker, zonder, Boulevard de Ruyter 38, van Heerlen. J. Blaauw, constructiewerker, Lampsins straat 4, van Ravenstein. ]\I. J. Verhorst, zonder, Koudekerksche wèg O. 78, van Bergen op Zoom. F. Baljeu, chauffeur, Koudekerksche weg 99, Middelburg. H. W. Weegink, chauffeur, Bellamypark 32, van Hengelo. J. Beun, zonder, Nieuwendijk 53, van St. Kruis. J. I. Ekkebus, chauffeur, Weststraat 8, van Middelburg. J. H. C. v. Halteren, bankwerker, Slijk straat 2, van Arnhem. J. A. Mink, steenhouwer, Nieuwendijk 43, van Middelburg. A. de Raatj, bankwerker, Callenfelsstraat 15, van Groningen. L. J. Meeues, stafmuzikant, Wachtschip, van Haarlem. A. van Ooijen, bankwerker, Noordstraat 27, van .Ginneken. F. Schreurs, ijzerwerker, Callenfelsstraat 12, van Rotterdam. C. Ham, bankwerker, Koudekerksche weg 80, van Eindhoven. A. M, A. Holdrinet, bankwerker, Pa lingstraat 35, van Terneuzen. Lijst van vertrokken personen gedurende de 1ste helft van de maand No vember 1938. C. in 't Veld, matroos le klasse K.M., Glacisstraat 170, naar Den Helder. J. Mouter, zonder, Verkuijl Quakkelaar straat 5f, naar Amsterdam. P. J. Rijkse, electricien, Kanaalstraat 40, St. Laurens. M. PoizotLezwijn, zonder, Callenfeis- straat 12, naar Leiden. Openingszitting Provinciale Staten. Hedenmiddag heeft de Commissaris der Koningin in naam der Koningin de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland geopend, waarna hg in ambts gebed voorging. Aanwezig waren 38 ledenafwezig de heeren Dieleman en Stieger wegens onge steldheid, de Ridder met en Geelhoed zon der -üinisgeving. Een adres van den algemeenen bond van provinciepersoneel in Nederland inzake verhooging van de bezoldiging van het per soneel in dienst der provincie en rangsver- hooging van het waterstaatspersoneel, werd in handen van Ged. Staten gesteld om ad vies. De heer De Milliano kreeg gelegenheid tot nadere verdediging van een voorstel om Ged. Staten te verzoeken er bij de regee ring op aan te dringen de grenskantoren te Eede, Sluis en IJzendijke (Veldzicht) voor den uitvoer van aardappelen en uien open te stellen. De heer De Milliano wees er op dat uit West. Zeeuwsch-Vlaanderen zeer groote hoeveelheden van deze producten naar België en Frankrijk worden uitge voerd, maar dat men tegenwoordig den grooten omweg over Oost. Zeeuwsch-Vlaan deren moet maken. Spr. meende dat juist in deze dagen nu door het bezoek van den Koning van België aan ons land bewijzen van groote vriendschap worden gegeven, er alle aanleiding is om in het belang van een bepaalde streek ook de medewerking van België in te roepen, temeer, waar het reeds gebleken is dat toen Eede opengesteld werd, Stroobrugge voor den invoer gesloten bleef. In September dacht men dat het na een paar dagen in orde zou zijn, doch het is nog niet het geval. De voorzitter zegde toe dat Ged. Staten bereid waren o.m het verzoek aan de regeering te doen. Hierna werd besloten de volgende open bare vergadering te houden op Dinsdag December te 10 uur en werd de vergadering gesloten. De werkloosheid in onze omgeving. De stand der werkloosheid in het district Middelburg luidde per 31 October 1938 Vlissingen 484, Middelburg 776, Aagte- kerke Arnemuiden 111, Baarland 4, Biggekerke Borssele Brouwershaven 3, Bruinisse 50, Burgh Colijnsplaat Domburg 54, Driewegen Dreischor Duivendijke Eikerzee Ellemeet Ellewoutsdijk Goes 161, 's-Gravenpolder 3, Grrjpskerke 1, Haamstede 12, 's-Heer- Abtskerke 1, 's-Heer-Arendskerke 6, 's- Heerenhoek 14, Heinkenszand 4, Hoede ken skerke 9, Yerseke 62, Kapelle 6, Kats 1, Kattendijke Kerkwerve Kloetinge 4, Kortgene - Koudekerke 32, Krabben- dijke 3, Kruiningen 49, Meliskerke Nieu- werkerk 1, Nieuwland 3, Nisse Noord- gouwe 1, Noordwelle Oosterland Oostkapelle 15, Oudelande 6, Ouwerkerk 8, Ovezand 12, Renesse Rilland-Bath Ritthem 2, Schore 2, Serooskerke (W.). 10, Serooskerke (S.) St. Laurens 4, Souburg (O. en W.) 100, Veere 1, Vrouwenpolder 1, Waarde 3, Wemeldinge 18, Westkapelle 82, Wissenkerke 4, Wolphaartsdijk 2, Zierikzee 97, Zonnemaire Zoutelande 2. Totaal stonden per 31 October 1938 2224 personen als werkzoekenden ingeschreven. Goedkoope reisgelegenheid voor bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen. Met ingang van 30 dezer zullen de be woners van Zeeuwsch Vlaanderen op de dagen dat er een goedkoope trein rijdt, d.i. des winters iederen Woensdag om de veertien dagen, met gewone treinen, nl. heen met trein 215 en terug met de treinen 1089/415 of 1121/417/224 van Vlissingen, Hoedekenskerke of Kruiningen tegen den prijs van de goedkoope treinen kunnen rei zen. Dit wordt gedaan omdat op de goed koope treinen geen aansluitingen zijn voor de bewoners van deze streek. Natuurlijk kan men alleen, zooals met de goedkoope treinen het geval is, naar Rotterdam, Den Haar of Amsterdam reizen. Marnix-herdenking. De Maatschappij der Nederïandsche Let terkunde te Leiden heeft het initiatief ge nomen tot de vorming van een algemeen comité, dat een passende Marnix-herdenking in 1940 zal voorbereiden. Zij heeft daartoe een voorloopig comité benoemd, waarvan prof. dr. A. A. van Schelven als voorzitter en prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink als secretaris zal fungeeren. Het comité mag van de medewerking der regeering verzekerd zijn. Nadere mededeèlingen be treffende de planner voor deze herdenking zullen binnenkort volgen. MIDDELBURG. Overneming onderhoudsplicht Nadorstweg. B. en W. van Middelburg stellen om ver schillende redenen voor het onderhoud van den Nadorstweg geheel voor rekening van de gemeente te nemen, met opheffing van den gedeeltelijken onderhoudsplicht der aanpalende landgebruikers. Ten overvloede voegen B. en W. hieraan toe, dat zij geen termen vinden om de betrokkenen te ver plichten tot een afkoopbare jaarlijksche uitkeering, nu hun onderhoudsplicht prac- tisch elke beteekenia miste. Gemeentebedrijven in 1937. Verschenen is het verslag van het ge meentelijk gas-, water- en electrisch be drijf over 1937. Het gasbedrijf leverde een winst op van 11.507.29bij een raming van 4846.56. In verband met de onderhandelingen met de N.V. ZEGAM over een levering engros aan Middelburg beperkte zich het onder houd aan de fabrieksgebouwen en toestel len tot het noodzakelijkste. Verwerkt werden 3.775.080 kg steenko len, de totale gasproductie bedroeg 1.823.380 M3 tegen 1.832.510 M3 in 1936, de productie per 1000 kg steenkolen was resp. 496 en 462, de totale gasverkoop 1.822.980 en 1.833.660 M3. De duinwaterleiding gaf een winst van 27.364.86 bij een raming van 4671.46/2 verlies. Het waterverbruik af watertoren bedroeg 799.967 M3, waarvan 306.759 M3 werden afgeleverd via watermeters en de overige volgens abonnement. Rekening houdende met het aan Vlissingen, Domburg en Vrouwenpolder geleverde water, resp. 155.662, 29.401 en 2229 M3, bedraagt het watergebruik voor het Middelburgsche dis- tributiegebied 612.675 M3 tegen 588.620 M3 over 1936. Het verbruik per aansluiting was 117.48 M3 tegen 115.51 M3 in 1936. Het electriciteitsbedrijf bracht een winst van 67.164.65i/2 bij een raming van 60.657.26y2. Aangekocht werden 2.489.800 kWh te gen 2.260.500 kWh in 1936 en verkocht werden 2.224.558 kWh tegen 2.033.054 kWh in 1936. De luchtbescherming. Gisteravond werd de eerste van een reeks van vier cursusavonden uitgaande van de Vereeniging voor luchtbescherming voor Middelb'^g en omgeving in de bo venzaal van het Nederlandsch Koffiehuis geopend door der algemeenen leider, den heer H. Bierman. Vervolgens sprak jhr. mr. E. W. F. Wittewaall van Stoetwegen, die dezen eer sten avond een uiteenzetting gaf van het doel der luchtbescherming in het algemeen en daarna over de inrichting der schuil kelders en andere schuilplaatsen, verschil lende wenken en toelichtingen verstr^-te met het doel, dat zij, die zich er voor wil len spannen propagandisten te worden, deze wenken verder kunnen uitdragen. Op 28 November heeft de tweede cur susavond plaats met dr. J. Dekker als leider. Een mooi succes. Op de te Zutphen gehouden nationale tentoonstelling van konijnen behaalde de heer A. A. Clement een tweeden prijs G met wit Weener ram, jong en de heer P. J. den Hollander een eersten prijs G. en een eereprijs met Havanna ram, jong. Te Velp behaalde de heer Clement een ARNEMUIDEN Van spoorwagon gevallen. Gistermiddag omstreeks half drie is de arbeider bij de Ned. Spoorwegen J. M., bij het lossen van dwarsliggers tusschen Mid delburg en Arnemuiden, van een der wa gons gevallen, waardoor enkele ribben gekneusd werden. Hij is per auto naar zijn woning te Sou burg overgebracht. Propaganda-avond Ned. Bijbel* genootschap. De plaatselijke afdeeling van het Ned. Bijbelgenootschap hield Zondagavond een propaganda-avond in de Geref, Kerk. Deze bijeenkomst werd geopend door ds. H< Scholing, Geref. predikant te Arnemuiden, waarna de spreker van dien avond ds. P. Fa gel,, Herv. predikant te Veere het woord verkreeg. Deze bepaalde zijn gehoor bij Joh. 16 6—11. Hierna schetste spreker in het kort het doel en de werkwijze van het N.B.G, AXEL Een zeldzaamheid. Ongeveer 20 jaar geleden verloor zekere F. bij het visschen in de Kreek te Axel zijn verlovingsring. Deze dagen was de man, die inmiddels reeds getrouwd is, weer aan het hengelen. Toen zijn vischbaak tusschen het kroos verward geraakte, vond hij tot zijn groote verrassing zijn ring te rug. Zeker een zeldzaamheid. HULST Overplaatsing by de belastingen. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen, enz., R. W. P. de Vries verplaatst van het kantoor Hulst naar het kantoor Woerden. ST. PHILIPSLAND Benoeming burgemeester. Bij Kon. besluit van 18 November 1938 is opnieuw benoemd tot burgemeester van St. Philipsland, H. P. Kleppe, secretaris die- gemeente. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Intrede ds. Penninga. Zondag werd candidaat Penninga van Breskens bij de Vrije Evang. Gemeente te Oude Pekela door ds. Enter van Rotterdam in het ambt bevestigd. De bevestiger koog tot tekstGalatiers 115 en 16. Ds. Pen ninga deed hierop des namiddags zijn in trede en sprak naar aanleiding van Han delingen 8 12, middelste gedeelte „Filip- pus verkondigde het Evangelie". Vervolgens spraken verschillenden den nieuwen predikant toe. Nadat deze de spre kers had bedankt, zong een koortje een welkomstlied. Vertegenwoordiging van den Heiligen Stoel in Engeland, In welingelichte Vaticaansche kringen verluidt, dat nog geen definitieve stappen zijn ondernomen ten aanzien van de ver tegenwoordiging van den Heiligen Stoel bij het Britsche Hof. Ten aanzien van de be richten in de pers dienaangaande verklaart men in deze kringen, dat de Heilige Vader gaarne een vertegenwoordiging te Londen zou zien. Plechtige Hoogmis voor het Belgische Koningshuis. Vanmorgen is in de hoofdkerk van Am sterdam, de St. Nicolaaskerk aan de Prin3 Hendrikkade, een plechtige Hoogmis ge celebreerd voor het welzijn van het Bel gische koningshuis. Dr. P. A. Klap f In den ouderdom van 76 jaar is te Haar lem dr. P. A. Klap, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam overleden. De overledene, die in 1863 te Schore werd geboren en eerst een opleiding voor onder wijzer genoot, werd 15 October 1891 te Oosterland in het predikambt bevestigd. Vele werken van zijn hand zijn verschenen, o.m. een studie over het geestelijk leven in Zeeland in de 16e en 17e eeuw Voor heen in Zeeland. Dr. Klap was ridder in de Orde van Oranje-Nassau en lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. tweeden prijs G. met wit Weener voedster, jong en de heer Den Hollander met Ha vanna ram en voedster, jong, voor beide een tweeden prijs, vrij goed. Het zijn alle dieren van eigen fok van genoemde inzenders, die beide lid zijn van „Nut en Sport" te Middelburgs KOUDEKERKE Gewapend betonwerk te Dishoek, De minister van defensie heeft den bouw van eenige gewapend betonwerken te Dis hoek (Koudekerke) opgedragen aan de laagste inschrijvers P. J. v. d. Sande te Breskens en J. Haringman te Colijnsplaat. I hé st fe ja, ge Sc hc ee bel de vil lin; ste I Ron VAn H zijn keell in h steei Hij gev< schii stei stort roem was men; den. He| bego: klonl „N met Zei „Ei maar „Ze keljjk kertö daad

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 10