M. 9 Duitschland zal de Joodsche kunstwerken „bewaren" EERSTE BLAD de origineelste fout 76e JAARGANG - NUMMER 272 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 Een zee van leed Hulpmaatregelen in vele landen Heeft U al een nieuwe jas meneer STADSNIEUWS UW BRIEVEN ZOODRA ZE GEREED ZDN Raxon M §ej»eurfewisse«> Met plezier past U onze Ulsters Onze St. Tlècolaas- prijsvraag VRIJDAG verschijnt ons eerste St.Nicolaasnummer abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTTEPRIJ S Van 1b regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meet IC cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Donderdag zijn uit de huizen van ver scheidene Duitsche Joden te München kost bare schilderijen, collecties Chineesch por- celein en antieke meubelen weggehaald en overgebracht naar het Nationale Museum om er „veilig te worden opgeborgen". Leden van de Kulturkammer te Mün chen hebben, vergezeld van ambtenaren van de Gestapo, bezoeken gebracht aan de huizen en de artikelen op vrachtauto's ge laden. Dit was volgens de instructies van gouw leider Wagner, die onlangs heeft verklaard, dat hij er voor zou zorgen, dat kostbare aan Joden toebehoorende voorwerpen voor het Duitsche volk zouden worden behouden. De overheid is over het algemeen zeer beleefd, doch men heeft den eigenaars niet gezegd of zij eenige schadevergoeding zul len ontvangen. De opgelegde boete. Volgens inlichtingen uit goede bron, wel ke echter nog niet officieel zijn bevestigd, hebben de Duitsche belastingautoriteiten opdracht ontvangen, aleer de boete van een milliard ten volle zal zijn voldaan, aan Duitsche Joden geen certificaten meer te verstrekken, dat alle belastingen betaald z\jn. Zooals men weet zijn deze certificaten noodig om machtiging te kunnen krijgen Duitschland te verlaten. De huurovereenkomsten. Er zal binnenkort in Duitschland een decreet worden gepubliceerd op grond waarvan de bepalingen van de tegenwoor dige wetten op de huurovereenkomsten niet meer zullen gelden ten aanzien van Jood sche huurders. Naar schatting zullen op grond van dezen maatregel alleen te Berlijn ongeveer 80.000 woningen vrijkomen voor Duitsche huurders. Wetten van Neurenberg ook In Dantzig. Gouwleider Forster heeft in het openbaar medegedeeld, dat binnenkort de wetten van Neurenberg ook in de vrije stad zullen wor den ingevoerd. Op het oogenblik worden de bezittingen van Joden, die de vrije stad verlaten, in beslag genomen. Ongeveer tweehonderd Joodsche vluchte lingen uit Dantzig zijn te Gdynia aangeko men. Antisemietisme in Roemenië. De ijzeren garde heeft gepoogd in de Boekowina systematisch de winkels en fa brieken van Joden te plunderen en in brand te steken, politie ,en gendarmerie zijn even wel onmiddellijk krachtig opgetreden en hebben tot nu toe alle pogingen verijdeld. De agitatoren pogen ook hooi- en stroo- mijten in brand te steken. Talrjjke arresta ties zijn verricht en maatregelen zijn geno men om de orde te handhaven. Toelating van vluchtelingen in België. De Belgische Kamer heeft bepaald, dat Dinsdag a.s. gedebatteerd zal worden over de politiek, welke de regeering voornemens is te volgen tegenover uit Duitschland ko mende vluchtelingen en over de vraag of de regeering een overeenkomstigen maat regel zal nemen als de Nederlandsche re geering. Naar aanleiding van het protest van den communistischen afgevaardigde Relecom tegen de terugzending van uit Duitschland komende vluchtelingen, heeft de Minister van Justitie verklaard, dat de regeering zich, met beklemd gemoed, verplicht heeft gezien de contröle op buitenlanders te ver scherpen. De eischen van openbare orde moeten in overeenstemming worden gebracht met overwegingen van menschelgkheid. De re geering heeft bevel gegeven de uitleidingen op te schorten, indien de openbare, orde niet wordt verstoord. Matiging der Amerikaansche immigratiewetten. De Minister van Arbeid heeft gisteren, volgens een telegram van Dow Jones uit Washington, medegedeeld, dat het Congres in zijn volgende zitting zal worden ge vraagd de immigratiewetten op meer libe rale wijze toe te passen. Het ministerie van arbeid overweegt deze kwestie, doch heeft zich tot nu toe geen definitieve gedachten over deze aange legenheid gevormd. Hulp van Australië. De burgemeester heeft tegen 5 December een bijeenkomst belegd ter bespreking van de methoden van hulpverleening en het ver schaffen van onderdak aan Europeesche vluchtelingen. Joodsche vluchtelingen naar Britsche koloniën In antwoord op een in het Lagerhuis ge stelde vraag, heeft Chamberlain medege deeld, dat de mogelijkheid van vestiging van vluchtelingen uit Duitschland in studie is genomen met een aantal koloniale gou verneurs, o.m. den gouverneur van Tanga- jika. De zaak wordt behandeld als een urgente aangelegenheid en Chamberlain hoopt in het begin van de volgende week een verklaring hierover te kunnen afleggen. Verscheidene Duitsche ochtendbladen be spreken vandaag de verklaring gisteren door Chamberlain in het Lagerhuis afge legd, over de mogelijkheid, Joodsche emi granten uit Duitschland op te nemen in Britsche koloniën, o.a. in Tanganjika. De „Lokal Anzeiger" schrijftHet Brit sche Imperium beschikt over reusachtige weinig gekoloniseerde gebieden, waarin vol doende mogelijkheden aanwezig zijn om deze immigranten op te nemen. Wanneer Engeland daarbij echter ook de „Duitsche koloniale gebieden" wil betrekken, .kan daartegen niet scherp genoeg geprotesteerd worden. Het denkbeeld, den stroom van Joodsche immigranten naar de „Duitsche koloniale gebieden" te sturen, is frivool en zou een herhaling beteekenen van de fout der Engelsche politiek in Palestina. Het Berliner Tageblatt schrijftWanneer Engeland werkelijk ernstig het plan zou overwegen, Joodsche kolonisaties te vesti gen in de vroegere Duitsche koloniën, vooral in Tanganjika, het vroegere Duitsche Oost-Afrika en in Kameroen, dan is dat een doorzichtige zet, welke van Joodsche zijde geïnspireerd is. Reeds thans kan ge constateerd worden, dat dergelijke slinksch- heden de regeling van den eisch naar ko loniën, waarover de Führer in zijn ïede te Weimar gesproken heeft, slechts des te dringender doet uitkomen. Wordt Toscanini Amerikaan De New-York Times verneemt, dat de beroemde dirigent Arturo Toscanini beslo ten zou hebben de Amerikaansche nationali teit aan te nemen. Toscanini zou tot dit besluit gekomen zijn door de Jodenvervolgingen in Duitsch land en de antisemietische houding van Italië. De Amerikaan sche handelsattaché te Berlpn teruggeroepen. Op de frontpagina's van alle te New-York verschenen middagedities zijn gisteren be richten gepubliceerd over een „terugroe ping" van Douglas Miller, den handels attaché der Vereenigde Staten te Berlijn. Patterson, de waarnemend Minister van Handel, heeft 'ater op den middag echter verklaard, dat Miller een reeds twee maan den geleden vastgesteld bezoek aan Ame rika zal brengen. Vrijheid van hulp gevraagd. De kerkeraad van de Remonstrantsch- Gereformeerde gemeente te 's-Gravenhage heeft in een telegram bij den Minister van Justitie aangedrongen om maatregelen te willen nemen, waardoor het deel van het Nederlandsche volk, dat dit wenscht, zijn roeping als christen kan volgen en zich ontfermen over de gekwelde en tot wanhoop gedreven weerloozen, die thans aan onze grens worden opgehouden. De kerkeraad der Nederlandsche Her vormde gemeente Ammerstol heeft zich telegrafisch tot den Minister van Justitie te 's-Gravenhage gewend met het dringend verzoek, „de Joodsche vluchtelingen zoo veel mogelijk toe te laten, opdat ook Ne derland zich niet aan het volk van Jezus Christus bezondige". Een gift. Het departement Amsterdam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft 500 gulden geschonken aan het comité voor Joodsche vluchtelingen. Hulpactie van beeldende kunstenaars. De leden van den Hollandschen kunste naarskring, kunstschilders en beeldhouwers hebben het initiatief genomen tot organi satie van een steunbeweging onder de Ne derlandsche beeldende kunstenaars. Hun zal worden verzocht ten bate van deze zwaarbeproefden een werkstuk af te staan. De middelen, die daardoor worden bijeen gebracht, zullen ter beschikking worden gesteld van het hulpcomité. Duitsche ambassadeur uit Washing ton naar Berlijn ontboden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt De Duitsche ambassadeur in Washing ton, dr. Hans Dieckhoff, is naar Berlijn ontboden om rapport uit te brengen. De ambassadeur zal den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken uitvoerig op de hoog te brengen van de stemming in de Ver eenigde Staten en de eigenaardige houding tegenover binnenlandsch-Duitsché gebeurte nissen, welke spreekt uit verscheidene ver klaringen van Roosevelt en andere toon aangevende persoonlijkheden der Vereenig de Staten. dan hoort daar een nieuwe hoed bij. Voor de prijs heeft U het heusch niet te laten, ziet U maar LIDO HAT, in 3 kleuren ...........i 2.50 RIVAAL, in alle kleuren 2.95 MAY SER, prima haarhoed 5.75 BROADWAY, in 3 kleuren 6.75 Voor het arme Joodsche volk. Van de zijde van bet alhier opgerichte comité tot 't organiseeren van een collecte ten bate van de Joodsche bevolking in Duitschland en/of de Joodsche vluchtelin gen uit dat land deelt men ons mede, dat Burgemeester van Woelderen het eere voorzitterschap daarvan op zich heeft ge nomen. Het comité zal morgenmiddag in verga dering bijeenkomen, tot het verkiezen van een werkcomité en het vaststellen van de richtlijnen van zijn arbeid. Definitieve mededeelingen zullen wij in ons blad van a.s. Maandag publiceeren. Reeds nu vragen wij de bevolking van onze stad met klem den arbeid van het co mité naar de mate van ieders krachten financieel en metterdaad te willen steu nen. Algemeens ledenvergadering Vlissingscbe IJsclub. Gisteravond hield de Vlissingsche IJs club haar algemeene ledenvergadering. De heer Korteweg presideerde de ver gadering wegens het aftreden van den voorzitter, de heer Agterberg. Uit de uiteenzetting van den waarne- menden voorzitter bleek, dat de vereeni- ging er, hoewel verleden jaar niet van de IJsclub genoten kon worden, gunstig voor staat. Niet alleen kon geconstateerd worden, dat de vereeniging schuldvrij is, doch er bleek nog een behoorlijk kassaldo te zijn. Voorts memoreerde de waarnemende voorzitter de voor de vereeniging belang rijke gebeurtenis, dat het ijsclubterrein met plm. 2000 M2. is vergroot. Dit zal er z.i. zeker toe bijdragen, dat de ijs-enthousias ten, die de vorige baan te klein vonden om lid te worden, thans van zienswijze zullen veranderen. In de bestuursvacatures ontstaan door het aftreden van. de heeren Agterberg en Visser, werden gekozen de heeren De Jong en Kleisma, terwijl de heer Dert, die periodiek aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. Nadat verschillende leden nog eenige vragen hadden gesteld, o.m. omtrent het tijdstip, waarop de baan gereed zou zijn, en verder nog eenige interne aangelegen heden de ijsclub betreffende, werden be handeld, sloot de voorzitter, na de leden aangespoord te hebben nieuwe leden voor de vereeniging te winnen, de geanimeerde vergadering. Hierna bleef het bestuur nog eenigen tijd bijeen en werd in deze vergadering de heer Korteweg benoemd tot voorzitter, de heer Quasters tot vice-voorzitter. Het nieuws van den dag in beeld. Woensdagmorgen is op de sleepershelling te Scheveningen, de logger Sch 102, die op 9 October jl. bij de haven van Schevenin gen is vei'gaan, publiek verkocht* Het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam, krijgt, in verband met het bezoek van Z. M. den Koning van België, een groote schoonmaakbeurt. Het Damrak werd feestelijk versierd. In het Weeshuis te Naarden is een 25- tal Duitsche Joodsche kinderen liefderijk opgenomen. Zaterdag a.s. wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam de schilderijen tentoonstelling van Sint Lucas geopend. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Irene" en „Jura" van Londen „Net tie van Rotterdam. Om te bunkeren: Hongaarsch s.s. „Szent Gellert" van Rotterdam; Zweedsch s.s. „Soderhoim" van Zee. V ertrokken; „Mecklenburg" naar Harwich „Irene" en „Jura" naar Antwer pen „Nettie" naar Antwerpen.„Szent Gellert" naar Braila „Geziena" en „Ex celsior" naar Lmden. dassen, een geheel nieuw soort zelfstrikkei's, abso luut kreukvrij. U vindt ze natuurlijk bij Dit nummer bestaat uit 3 bladen C5CCCC güffisti Joodsche kunstschatten „in bewaring" genomen. [(Pag. 1, eerste blad), De Chineezen rukken opJapansche tegenaanvallen afgeslagen. {Buitenland)] Er hebben weer diverse verkeersonge vallen van verschillenden aard plaats gevonden. [(Gemengd nieuws); Studentenrelletjes tegen Nieuw-Maï- thusiaanschen Bond te Arnhem. [(Gemengd nieuws)] Felle rede van oud-minister Verschuur tegen het nationaal-socialisme» {Binnenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. stuk voor stuk zijn zij het aantrekken waard. Ook XJ zal zoo'n betere jas keurig staan. Geen over dreven opzichtige dessins, maar chique geweven Engelsche stoffen. Juist in dit genre in deze betere Ulsters, kunt XI nu keus maken. U vindt ze natuurlijk bij Heerenmodehuis Sportulsters vanaf 22.75 tot 42— Wat onze St. Nicolaas-prijsvraag befeekenl behoeven wij niet meer uit te leggen. Dat is voor de winkeliers en voor de lezers van ons dagblad een traditie geworden die ook dit jaar wordt voortgezet. ledereen geelt cadeaux op St. Nicolaas. Die geschenken moeten gekocht worden en iedere zakenman hoopt veel bestellingen te krijgen. Daartoe adverteert hij natuurlijk in onze drie speciale St. Nicolaasnummers. De drie winkeliers die kans zien in hun etalages te maken, ontvangen van ons een gratis-adver tentiecontract van 750, 500 of 250 regels. Onze lezers gaan straks in massa de mooie etalages bekijken om de fouten op te sporen die daarin opzettelijk gemaakt zijn. Zij kunnen daarmede aanzienlijke geldprijzen winnen, waarover nog mededeelingen volgen, H.H. Middenstanders Wacht dus niet tot hel laatste oogenblik. Vraagt onze bijzondere condities voor dit prachtige reclamemiddel. Doet het vandaag nog

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1