m l Hetvraagstukderjoodsche vluchtelingen de origineelste font EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 271 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938 Onze St. Tücoiaas- prijsvraag Donderdag verschijnt ons eerste St. Nicolaasnummer STADSNIEUWS Hierom vragen grage magen! ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zgner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVEPwTENTXEPRXJ S Van 1—6 regels 1 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel Kleine adver tenties van 1—6 regel3 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordttweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU BLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Wal onze Si. Nicolaas-prijsvraag beleekenl behoeven wij niel meer uit te leggen. Dat is voor de wjnkeliers en voor de lezers van ons dagblad een traditie geworden die ook dit jaar wordt voortgezet. ledereen geeft cadeaux op St. Nieolaas. Die geschenken moeten gekocht worden en iedere zakenman hoopt veel bestellingen te krijgen. Daartoe adverteert hij natuurlijk in onze drie speciale St. Nicólaasnummers. De drie winkeliers die kans zien in hun etalages te maken, ontvangen van ons een gratis-adver tentiecontract van 750, 500 of 250 regels. Onze lezers gaan straks in massa de mooie etalages bekijken om de fouten op te sporen die daarin opzettelijk gemaakt zijn. Zij kunnen daarmede aanzienlijke geldprijzen winnen, waarover nog mededeelingen volgen. H.H. Middenstanders Wacht dus niet tot het laatste oogenblik. Vraagt onze bijzondere condities voor dit prachtige reclamemiddel. Doet het vandaag nog In Engelsch diplomatieke kringen acht men het zeer waarschijnlijk dat binnen kort het „Comité der vice-presidenten" van de conferentie van Evian, waarin zitting hebben lord Winterton, Tayler, de Amerikaansche gedelegeerde, Henry Be- renger, de Fransche gedelegeerde, de Ne- derlandsche gezant te Londen en de Bra- ziüaanscbe gedelegeerde, Viera, bijeen zal komen. Het comité zou het probleem der immigratie en vestiging van Joden in het buitenland bespreken. Kolonisatie in Britsch Guyana overwogen. In welingelichte Britsche kringen ver luidt, dat de regeering van Brit3ch Guyana is uitgenoodigd onmiddellijk de mogelijkheid te bestudeeren van de vesti ging van Joodsche kolonisten. Voor alles moet worden nagegaan of deze kolonis ten in landbouw of industrie een be staan zullen kunnen vinden. Gift ten behoeve der vluchtelingen. De kerkeraad der Portugeesche Israë litische gemeente te Amsterdam, heeft in zijn gisteravond gehouden geheime verga dering zonder hoofdelijke stemming be sloten, een bedrag van 10.000 voor dit doel ter beschikking van de Nederland- sehe regeering te stellen. De kerkeraden der Gereformeerde kerk in Bazel en Zürich (Zwitserland) hebben bepaald, dat in alle kerken dezer kantons een inzameling zal worden gehouden voor de Duitsche Jocdsche vluchtelingen. Asylrecht in Nederland voor Duit sche vluchtelingen gevraagd. In verband met de petitie, welke een aantal hoogleeraren en andere vooraan staande intellectueelen tot den minister van justitie hebben gericht, waarin wordt verzocht asylrecht te verleenen aan de Duitsche vluchtelingen, mochten de on derteekenaars meer dan 50.000 adhaesie- betuigingen ontvangeri. Amerikaansch protest te Berlyn. De ambassade van de Vereenigde Sta ten te Berlijn heeft gisteren een protest- nota overhandigd tegen de schade, welke aan Amerikaansch eigendom is aange bracht tijdens de ongeregeldheden. De nota treedt niet in bijzonderheden, doch de regeering van de Vereenigde Staten behoudt zich het recht voor alle maat regelen te nemen, welke noodig zijn om de belangen van de Vereenigde Staten te verdedigen. Het Duische consulaat te New York bewaakt door Joden De burgemeester van New York, La Guardia, heeft opdracht gegeven, dat de afdeeling politie, welke het Duitsche consulaat moet bewaken, geheel zal worden samengesteld uit Joden. Commandant van de afdeeling zal zijn kapitein Finkelstein, bijge staan door luitenant Licker en ser geant Isaac Goldstein. Dezelfde afdeeling zal ook de dele gatie van vooraanstaande nationaal- socialisten beschermen, welke binnen kort naar New York zal komen. Het stoffelijk overschot van Von Rath. Vele duizenden hebben gisteren in de Rheinhalle te Dusseldorf, waar het stof felijk overschot van den vermoorden ambassade-secretaris Von Rath op een baar is gelegd, een laatste bezoek ge bracht aan den doode. De doodenwaoht was betrokken door twee vertegenwoor digers van het ministerie van buitenland- sche zaken, een leider van de N.S.K.K. en een politiek leider. Tallooze bloemstukken en kransen waren rond de baar gelegd. De staatsbegrafenis van Von Rath heeft hedenmorgen plaats gehad, o.m. in tegen woordigheid van Hitier. Ellendige tooneelen aan de grens. Een medewerker van het Volksblad is te Vaals en in de Zuid-Limburgsohe grensstreek op onderzoek uitgeweest naar aanleiding van geruchten, dat er Duitsche Joden met geweld waren teruggedreven. Hij schrijft o.m. De opperwachtmeester te Vaals erken de, dat tegen groepen Joden met de gum miknuppel is opgetreden. Groepen vertwij felde Joden, meerendeels vrouwen en kin deren, waren reeds op Nederlandsch. ge bied gekomen en „hoe hard het ook voor ons is", zoo verklaarde dit politiehoofd, „wij moesten ze terugsturen. Toen de .bijna waanzinnig geworden menschen weiger den, zijn vrij genoodzaakt geweest, hard handig op te treden". Hij voegde er aan toe, dat met de knuppels alleen ge dreigd is. Deze drang naar de grens was het ge volg van een gerucht, te Aken verspreid, als zou de Nederlandsche regeering be sloten hebben de Joden toe te laten. Inwoners van Vaals verklaarden, dat de marechaussee steeds humaan is opge treden en dat van een ranselpartij geen sprake is geweest. Toch is het hartver scheurend te zien en te hooren, zoo ver telde men, hoe. de arme opgejaagde Joden in wanhoopskreten uitbarstten als ze aan de grens werden tegengehouden. De men schen smeken op de knieën, werpen zich ter aarde, ja zelfs bidden zij, dat men hen toch zou .arresteeren. Liever wenschen ze doodgeschoten te worden dan teruggejaagd. In een boschje bij Vaals waren twee be jaarde Joodsche vrouwen met een kind tot over de grens kunnen kernen. De mi litairen moesten hen terugdrijven. De vrouwen smeekten haar liever dood te schieten. De jonge militairen zeiden „Het hart brak ons van woede en schaamte, maar onze instructies zijn onverbiddelijk". Aan de Locht, evenals te Kerkrade, heerscben dezelfde toestanden. Aan eerst genoemde plaats kwam een Joodsche arts met zijn vroiiw en kind aan. Het onver biddelijke parool wais„Terug". De vrouw stortte zich met haar kind in eén greppel en begon hartverscheurer te jammeren. Een oude Jood, zwaar gewond aan arm en hoofd, die uitgeput de grens bereikte, moest terug. Zoodra deze óngelukkigen enkele schreden in Duitsche richting doen, worden zij door de Gestapo gearresteerd. Bij de grens te Kerkrade woonde een Joodsch gezin, vader, vrouw en zeven kin deren in een klein huisje. Dit huis werd m brand gestoken. De grensbewoners weten niet wat er van de bewoners geworden is. Aanhoudende Amerikaansche be toogingen tegen Duitschland. De protestactie tegen de gebeurtenissen in Duitschland duurt .voort. Te New York hebben 3000 studenten van de Columbia universiteit tot president Roosevelt een brief gericht, waarin zijhem verzoeken de handelsbetrekkingen met Duitschland te verbreken. De Amerikaansche bond voor vrede en democratie heeft een ver gadering belegd, waarin terugroeping werd geëischt van den Amerikaanschen ambassadeur en een embargo op Duitsche goederen. Gisteravond waren 20.000 per sonen aanwezig bij een vergadering, waar 400 bekende artisten gelden inzamelden voor de vestiging van Duitsche en Oos- tenrijksche Joden in Palestina. Een hon derdtal geestelijken van de Methodistische kerk heeft een motie aangenomen, waar in. zij de anti-Jocdscbe maatregelen ver oordeelden. Zes Katholieke hoogwaardlg- heidsbekleeders, waaronder de aarts bisschop van San Francisco, hebben voor de radio de vervolgingen tegen .de geloo- vigen afgekeurd. Te Pittsburgh heeft het congres der industriebonden eenstemmig een motie aangenomen, welke de verkla ring van president Roosevelt waarin hij het Duitsche anti-semietisme afkeurt, goedkeurt. De gouverneur van Massa chusetts heeft verklaard het beste mid del voor de Vereenigde Staten om een betere behandeling te verkrijgen voor de verdrukte minderheden in Duitschland is, het gebruik van Amerikaansche havens door Duitsche schepen te beperken. Oogstdankdxenst in de Ned. Herv. Kerk. Een reeds eeuwen in Engeland bestaan de traditie heeft in de laatste jaren ook in ons land in meerders grootere steden in gang gevonden, nl. dat men op een be paalden dag in het jaar uit dankbaarheid voor den door God ontvangen zegen ande ren met zijn gaven gedenkt. De Ned. Herv. gemeente alhier heeft in navolging van andere Herv. gemeenten in ons land, het vorig jaar voor het eerst zulk een oogst-dankdienst gehouden, met ver blijdend resultaat, zoodat het daartoe ge vormde comité van dames en heeren ook nu weer besloot vanwege de Hervormde gemeente zieken, ouden van dagen, ge- brekkigen en eenzamen een „groet van de Kerk" te doen toekomen, bestaande uit bloemen of fruit. De oproep van het comité aan de gemeente is ook thans weer niet tevergeefs geweestkonden het vorig jaar 230 personen ..met een dankoffer verblijd worden, thans bedroeg dit aantal niet min der dan 430, een stijging dus van bijna 100 procent. Van alle kanten heeft het comité dan ook medewerking ondervonden, niet alleen door het ontvangen van zoovele ge schenken, doch ook van predikanten, dok toren en wijkzusters die de aandacht ves- stigden op personen, die met een dankof fer verblijd konden worden. Niet enkel voor hen, die tot de Ned. Herv. kerk behoo- ren, maar eveneens voor hen, die tot geen enkel kerkverband behooren en voor pa tiënten in de ziekenhuizen, alle oudjes in het Gasthuis, enz. waren deze gaven be stemd. In het koor der Groote of St. Jacobs- kerk, waar des avonds een oogst-dank- dierst plaats vond, waren de bloemen, planten en bakjes met fruit op met wit papier bekleede plankiers, uitgestald, het geen vanuit de kerk een fleurigen aanblik bood. Dit alles was geflankeerd door pal men en zelfs twee korenschoven, als sym bool van den oogst ontbraken niet. Te 8.15 uur opende ds. J. S. Hartjes den door een talrijke schare bijgewoonden dankdienst met votum en introïtus, waar na gezongen werd Psalm 66 :2. Na het voorgaan in gebed las ds. Hartjes Gen. S Bij een stevig stamppotgerecht is Zwanenberg's rookworst on ontbeerlijk. Zij verhoogt de voedingskracht van den maal tijd en doet de smulgtagen smullen. LI kont Zwanenberg s rookworst duidelijk herkennen aan het loodje en den smaak. vs. 1522, waarna hij een toespraak hield over 2 Cor.9 vs. 611, met als thema „Zégen, uit aardscben oogst voor de hemel- sche schuren" hij behandelde achtereen volgens de taak, de mogelijkheid en den zegen hiervan. Na den dienst werden de 430 dankgiften door 90 jongens en meisjes uit de Herv. Jeugdbeweging bij de hiervoor in aanmer king komenden thuisbezorgd. Het was de bedoeling, dat allen deze gaven zoo mo gelijk nog gisteren zouden ontvangen. Aan elk geschenk was een gedrukt, program van den gehouden dankdienst gehecht. SLUITING MIDDENSTANDSCURSUS. Een pleidooi voor middenstands-organisatie Gisteravond vond in een der zalen van het Concertgebouw de sluiting plaats van den eersten door de Chr. Middenstandsver- eeniging georganiseerden cursus voor het behalen van het middenstandsdiploma. Namens het bestuur der Chr. Midden standsorganisatie feliciteerde de voorzit ter, de heer P. I. Hamming de geslaagden. In zijn welkomstwoord wees spr. op de medewerking van de pers bij de cursussen en bij het examen ondervonden. De voor zitter hoopte dat ook in de toekomst de pers krachtig voor de belangen van den middenstand zal opkomen. Spr. deelde me de dat bericht van verhindering was inge komen van den we'chouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman. Vervolgens besprak de heer Hamming de vestigingswet. De middenstanders heb ben wel eens gemopperd dat deze wet hen weer naar de schoolbanken terugvoerde. Dit viel ook inderdaad niet mee. Maar men heeft volgehouden, een der kenmerkende eigenschappen van het Nederlandsche volk. De middenstanders hebben getoond de moeilijkheden aan te kunnen. Zij hebben laten zien „Wij zijn er en blijven er". In geheel Nederland hebben rond 5000 candidaten examen gedaan. Wij zijn op den goeden weg, aldus spreker. De midden stand heeft zich niet bezorgd te maken. Schouder aan schouder zal men vechten voor het bestaan en voor den stand. Het resultaat van de examens is voor dezen cursus zeer goed. Een 5-tal candida ten van de 27 moest worden afgewezen. De cursisten van den tweeden cursus kun nen leering trekken uit de ervaringen op gedaan bij dezen aanvangscursus. In de nu volgende pauze werd in opge wekte stemming nog eens gepraat over het dezer dagen afgelegde examen. Een trac- tatie van een der cursisten werd met een hoeratje beloond. Verbolgens bracht de heer J. Blanken- burgh namens de cursisten dank aan de leeraren I. Sinke en P. H. Meerholz voor de gegeven lessen. Spr. begreep dat dit niet gemakkelijk was, want de leeraren moesten les geven aan jongeren en aan menschen met grijze haren (daverend ge lach). Allen hebben echter met genoegen het onderwijs gevolgd en als blrjk van dankbaarheid overhandigde de heer Blan- kenburgh aan beide leeraren een geschenk. Spr ker bracht tevens dank aan de Chr. Middenstandsvereeniging voor bet initia tief nemen tot dezen cursus. De heer I. Sinke dankte voor de verras sing. De afgewezenen wilde spreker een riem onder het hart steken. Bij eenigen is gebleken dat zij die de haver -erdienden, deze niet kregen. Het bereikte resultaat is echter zeer goed te noemen en spreker wees hierbij speciaal op het aantal lesuren Dit nummer bestaat uit 2 bladen fjekewiewlgsew t>aw dew Jaf De grensbewaking moest versterkt worden om den druk der Joodsche vluchtelingen te weerstaan. (Pag. 1, eerste blad) Chineesche tegenaanval op Kanton. (Buitenland), Er komt vermoedelijk geen proces te gen Scbuschnigg. buitenland) Bandoeng door een wolkbreuk geteis terd. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. dat slechts 4 per week bedroeg, in tegen stelling met de voorgeschreven 6 lesuren per week. Ook na dit examen zullen de leeraren de geslaagden gaarne verder helpen. In zijn humoristisch dankwoord merkte de heer Mecrnolz op dat hij zelf ook nog wat op deze lessen geleerd heeft, nl. dat hij als „schoolmeester" niet alleen tot kin deren, maar ook tot groote menschen het woord kan voeren. Van groot tot klein zijn de leerlingen „zoet" geweest. Spr. hoopte dat het geleerde niet zoo spoedig in rook zc.L opgaan, als de hem aangeboden siga ren. In zijn slotwoord hield de heer Hamming een warm pleidooi om zich aan te sluiten bij de organisatie waar men volgens zijn overtuiging thuis hoort. Er zijn drie mid denstandsbonden, dus voor ieder is er ge legenheid. Vele zegeningen zijn reeds door de organisaties verkregen. Uitvoering stond spr. stil bij den grondslag van de Chr. Middenstandsorganisatie, welke ge fundeerd is op de Heilige Schrift en de traditiën uit de geschiedenis. De drie organisaties werken eendrachte lijk samen. Een belangrijk uitvloeisel van dit gezamenlijk optreden is de instelling van een middenstandsraad en het econo misch instituut. Slechts 12 van de middenstanders is georganiseerd. Waneer allen zich aanslo ten zou er nog veel meer te bereiken zijn, maar thans worden kracht en invloed on dermijnd door de houding van deze niet georganiseerden, cie echter wel van alle voordeelen profiteeren. Spr. betoogde niet te pleiten voor eigen parochie, maar voor organisatie in het algemeen, want alleen door organisatie kan een krachtige mid denstand worden verkregen. Den bedien den wees spreker op de organisaties van kantoor- en handelsbedienden, in welks gelederen zij thuishooren. Nadat de heer Hamming dank had ge bracht aan de leeraren, waarbij hij tevens met groote waardeering sprak over den vertrokken leeraar, den heer G. M. A, Laernoes, sloot hij dezen cursus-sluitings avond met dankgebed. De cursisten zonden den heer Laernoes een telegrafische dankbetuiging.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1