Het vluchtelingenprobleem De onteigening van De Abdij EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 270 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 Geen onbeperkte toelating in ons land PHILIPS I tfkoéectoé' STADSNIEUWS §elieMrleni$$ew dph Jen dog mam m^mm ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprd s Van 16 regels i 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prg's. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Veel tegenstand in de Tweede Kamer Donderdag wordt over het wetsontwerp gestemd Tweede Kamer H. V. SLEEN In de avondbijeenkomst van de Tweede Kamer kwam gisteravond o.m. de voor genomen onteigening van hotel De Abdij te Middelburg aan de orde. De heer Mes (r.k.) acht de op lossing, door de regeering voor de uitbreiding der Prov. Griffie ge zocht, voorbarig. Spr. acht het niet onmogelijk dat voor de ambts woning van den Commissaris der Koningin een an der pand wordt ■Mr. Dr. A. J. J. M. MES gevonden Spr. kan met het plan der regeering met meegaan, hoewel spr. haar liefde voor het monument de Abdij waar deert. De Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer en de gemeenteraad willen het bestaande hotel behouden. Dit wordt door velen bezocht juist om de bijzondere ligging. Zij zullen toch wel op de hoogte zijn, en het belang van Midelburg kennen. Het Abdijplein zal een dood plein worden tot schade van Middelburg. Br is wel een an dere oplossing te vinden. Spr. kan niet aannemen dat een nieuw griffiegebouw te veel zou kosten. Zelfs is deze oplossing beter ook al is zij duurderhet tegen woordige hotel is voor het beoogde doel niet geschikt. Spr. kan zijn stem aan het wetsontwerp niet geven. De sfeer op het Abdijplein gaat men noodeloos verstoren. De heer Van Sleen (s.d.) heeft in het voorloopig verslag gezien dat de stemming voor het ontwerp niet gunstig is. De re geering had het moeten terugne men of met nieu we argumenten komen. Voor den Minister is blijk baar de vraag op welke wijze komt de Abdij in het bezit van de regeering. Spr. kan zich aan dezen indruk niet onttrekken. Wat de Spr. geeft andere in overweging, b.v. aaneensluiting van het Venduhuis, reeds in het bezit van het rijk, met de hotel- dependance, welke gemakkelijk te krijgen is. Spr. zal niet alle oplossingen in het geding brengen. Verbetering en het aan zien van het Abdijplein kan geschieden met behoud van het hotel, een aantrek kelijke pleisterplaats voor de vreemdelin gen. De Nieuwe Rott. Courant beeft ook verklaard, dat het aantrekkelijke van het hotel zal gaan verdwijnen. Deze logeer- gelegenheid is met geen andere hier te lande te vergelijken. Gevoelsargumenten en zakenmotieven gaan hier hand aan hand. De Minister is blijkbaar blind voor deze motieven. Men heeft rekening te houden met dit belang van, de schoonste stad van Ne derland. Spr. erkent het nut van een behoorlijke huisvesting der griffie. Maar het hotel behoeft daar niet aan te worden opgeof ferd, daar een andere oplossing voor de griffie-uitbreiding mogelijk is. De heer Krij- I ger Cc.h.) zegt, dat wie weet, wat de Abdij voor I Middelburg betee- kent, begrijpt, hoe er beweging tegen het wetsontwerp is ontstaan'. Ook spr. zou zijn stem I' aan het ontwerp Plllj onthouden, als de §3§§}| omgeving der Ab dij er schade door J. M. KRIJGER Jr. .^u lijden. Doch die vrees deelt spr. niet. Om de tegenplannen aanneme lijk te maken, is meer noodig dan in de stukken en de redevoeringen der vorige sprekers tot uiting is gekomen. De regee ring heeft trouwens deskundigen geraad pleegd en is er volkomen in geslaagd, de superioriteit van haar plan aan te too- nen. Vermindering van het vreemdelin genverkeer is niet te duchten, is althans niet voldoende gegrond om tegen stem men te motiveeren. Bovendien kan een deel van het hotel worden gereserveerd als plaats van samenkomst van vreemde lingen. Ook het adres van het gemeente bestuur van Middelburg is niet beslist af wijzend. Een voordeel van het ontwerp is, dat een einde wordt gemaakt aan de on zekerheid dat het eigendom van het hotel in particuliere handen is. Het is het eeni- ge pand, nog niet in rrjksbezit aan het Abdijplein. De Minister aan het woord. De Minister van Binnen!andsche Zaken, de heer van Boeyen, zegt dat het ruimte gebrek der Provinciale Griffie zoo groot is, dat de Commissaris der Koningin geen eigen werkkamer heeft .en audiëntie moet verleenen in zijn ambtswoning. Tusschen d'e 40 en 50 ruimte ontbreekt er in de griffie. Ir. H. van Boeijen Minister van Binnenl. Zaken Het provinciaal bestuur van Zeeland is gehuisvest op en bij het Abdijplein. Juist met het oog op de groote beteekenis der gebouwen is het streven der regeering gewenscht. Het is een omsloten geheel in handen van de overheid, behoudens het vrij breede hotelgebouw. Is het inderdaad verantwoord, dat de beschikking hierover niet in handen is van de overheid, juist ter veiligstelling der groote belangen van Middelburg De regeering is allerminst blind geweest voor de motieven der hee- ren Mes en van Sleen. Nauwkeurig is gezocht naar een rede lijke andere oplossing in deze omgeving, redelijk ook voor de financieels belangen des rijks. Het rijksarchief ontruimen en gebruiken voor griffie, of het stichten elders van een nieuw gebouw, is door den rijksgebouwendienst ontraden, voor zoo veel het eerste betreft, om technische re denen. Spr. wil het niet beter weten, dan de rijksgebouwendienst. Afbraak van pan den aan de Korte Giststraat en bouw van een nieuw griffiegebouw moet ook wor den ontraden. De nuttige ruimte aan be schikbare bodemruimte zou te gering zijn, er zou een gebouw van vier hoog moeten komen, een verwoesting in deze omge ving waar heel Nederland en een deel van het buitenland tegen in het geweer zou komen. Er is over dit vraagstuk een diepgaand onderzoek geweest. Er is maar één oor deel dat het voorgestelde de eenige op lossing is. Ook al zijn er bezwaren aan verbonden. B.v. dat het voor den hotel eigenaar niet aangenaam is, te verhuizen, al moet men dit bezwaar niet te hoog aanslaan. Aan den buitenkant van het Abdijplein heeft het rijk nog een gebouw beschikbaar. Spr. wil alles doen om op deze geschikte plek den hoteleigenaar te gemoet te komen. Deze onteigening ge beurt in het algemeene, in liet grootste belangdat het Abdijcomplex bewaard blijft, en wel voor het provinciaal be stuur. Het is nuttig, het hotelgebouw te brengen in rijkshanden, ook ter wille eener algeheele restauratie. Zoo wordt een kunstgewrocht voor het nageslacht bewaard, als een levend geheel. Over het wetsontwerp wordt Donderdag bij den aanvang der vergadering gestemd. DE REIS VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Gisteren deed te Warschau het gerucht de ronde, dat Prinses Julia- na gisteravond of vanochtend te Iwno bij Poznan zou aankomen, waar zij een bezoek zou brengen aan het landgoed van de grafelijke familie Mielzynski, die bevriend is met Prins Bernhard. De Prins is daar gistermiddag aangekomen. Er komen twee barakkenkampen De Tweede Kamer heeft gistermiddag de algemeene beschouwingen over de rijks- begrooting 1939 geëindigd. De replieken, welke reeds Vrijdag waren begonnen, zouden in het geheel geen nieuws hebben geleverd immers zij bevatten slechts nadere uiteenzettingen van de in eersten termijn ingenomen standpunten indien de gebeurtenissen in Duitschland geen aanleiding waren geweest voor een bespreking van de houding van Nederland tegenover het vluchtelingenprobleem. Bij den aanvang der vergadering wenschten de heeren De Visser (comm.) en Albarda (s.d.) de regeering over dit vraagstuk te interpelleeren, maar de voorzitter bewerkte, dat het onderwerp werd ingeschakeld in de loopende algemeene beschouwingen. Na den tweeden termijn werd namelijk aan de Ka merleden uitsluitend over het vluchtelin genprobleem nog spreektijd toegestaan. De heer Bierema (lib.) was de eerste, die het vraagstuk behandelde door het in te lasschen in zijn repliek. Na hem volgden de heeren Schouten (a.r.), De Visser (comm.) die van de gelegenheid gebruik maakte zijn vragen, die hij de regeering bij interpellatie had willen stellen, toch nog te plaatsen. Alle drie de sprekers drongen aan op ruimer toelating van de vluchtelingen. Bij zijn antwoord verklaarde minister Colijn, c^.t volgens de inlichtingen der re geering de grenzen in de andere landen ge sloten zijn, en daarom kan Nederland niet onbeperkt alle vluchtelingen toelaten. Sinds verleden Donderdag zijn allen, die de noo- dige papieren hadder. toegelaten. Ook zijn groepen Joodsche kinderen die zich aan de grens bevonden, opgenomen. Nederland kan niet als eenig land rijn grenzen openstellen, daar er dan een te groot aantal vluchte lingen hierheen zouden komen. Daarom heeft de regeering via haar gezanten in Kopenhagen, Brussel, Londen, Parijs en Bern laten vragen of de mogelijkheid van een gemeenschappelijk optreden aanwezig was. Tot op heden was er nog geen ant woord ontvangen en daarom heeft de re geering telegrafisch op spoed aangedron gen. Er rijn reeds maatregelen genomen om hier te lande twee barakkenkampen in te richten, waarin de Joodsche vluchtelin- Moge de tijd nimmer komen, dat elk uitstra lend licht een doelwit zal zijn voor vijande lijke vliegers Reeds bij verduisteringsoefe ningen, is het zaak, Philips „Protector" lampen toe te passen, Deze lampen geven voldoende licht in huis, zonder dat eenig schijnsel van uit een vliegtuig zichtbaar is. LAMPEN NENVERLICKTING PRIJS F. 1.65 gen voor een deel zullen worden onderge bracht. Over de plaats van deze kampen zal de ministerraad vanavond of morgenoch tend beslissen. Minister Colijn achtte het onbeperkte toe laten echter ook daarom ongewenscht om dat een te groote toevloed 't anti-semietis me in ons land voedsel zou kunnen geven. Op de verklaring van den minister-presi dent volgde eenig debat, waarbij de heeren Albarda (s.d.), Deckers (r.k.), Joekes (v.d), De Visser (comm.), Rutgers van Ro zenburg (c.h.) en Bierema (lib.) de regee rmg aanmoedigden om toch vooral al het mogelijke voor de vluchtelingen te doen. De heer De Marchant et d1 Ansambourg (n.s.b.) stelde de regeering eenige vragen, welke vragen echter oorspronkelijk als schriftelijke vragen aan de regeering ble ken te rijn bedoeld en als zoodanig door den voorzitter waren geweigerd. Minister Colijn liet ze daarom onbeantwoord. Naar aanleiding van de opmerkingen van de an dere sprekers zeide de minister, dat het van de omstandigheden zou afhangen hoe ver de regeering bij de toelating zou gaan. Het is van de regeering niet te eischen, dat zij niet letten zal op de gevolgen van haar houding, want als her-emigratie niet moge lijk zal blijken zullen wij voorgoed de uit gewekenen te onzen laste hebben. De re geering zal" ook hebben te rekenen met de belangen van het eigen volk. 8 Nadat de algemeene beraadslagingen over de rijksbegrootïng waren gesloten, zijn er in de Kamer nog eenige schermutselin gen geweest, over een wetsontwerp, dat de strekking had den duur van de werking van een aantal belastingen, welke slechts tot 1 Januari 1939 of tot 1 Mei 1939 zouden worden geheven, met drie jaren te verlen gen. Onder deze belastingen bevond zich de belasting op de doode hand. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) verdedigde een amendement, dat beoogde de voor den openbaren eeredienst bestemde zaken buiten de verlenging der belasting te brengen. De heer Van den Tempel (s.d.) was het daar niet mee eens. De heer Teu- lings (r.k.) ging nog verder en zeide dat zijn fractie, welke in 1934 de belasting slechts als tijdelijk had aanvaard, niet ver lengd wilde zien. De minister van finan ciën, de heer De Wilde, kwam toen over de brug en wijzigde het voorstel in dien zin, dat de doode hand-belasting slechts een jaar wordt verlengd. Tevens beloofde hg het volgend jaar geen nieuwe verlenging meer te zullen voorstellen. In dien tusschen- tijd kan de minister dan deze wijziging in het belastingcomplex verdisconteerd hebben in de voorstellen tot belastingherziening, welke binnen eenige maanden de Staten- Generaal zullen bereiken, De heer Rutgers van Rozenburg trok daarna zijn amende ment in, waarna de heer Teulings zich tegen de verlenging toch bleef verzetten; daarin gesteund bien étonnés de se trou- ver ensemble door den heer Kersten (st, ger.) Bij Stemming werd het wetsontwerp aan genomen met 38 tegen 33 stemmen. Tegen stemden de c.h., de r.k., (behalve de hee ren Truyen en Van der Putt) en de staatk. gereformeerden. Om kwart voor zes werd de vergadering verdaagd om te 8 uur weer te worden voort gezet. STEUN VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Een collecte om gelden byeen te krygen? Naar wij vernemen is hier ter stede een breed samengesteld comité, omvatten de alle gezindten, in wording, teneinde te trachten op korten termijn een huis- en straatcollecte ten bate van de Joodsche bevolking in Duitschland en/of eventueele Joodsche vluchtelingen uit dat land te organiseeren. De mist belemmert het scheepvaart verkeer. De dichte mist die het scheepvaart- eu luchtverkeer moeilijkheden in den weg legt, heeft ook te Vlissingen groote stag natie veroorzaakt. Wij melden reeds dat het vliegverkeer was gestaaktvandaag is ook de ochtenddienst niet doorgegaan. De mailboot „Oranje Nassau" is met Dit nummer bestaat uit 2 bladen Geen onbeperkte toelating van vluch telingen in ons land j er komen 2 barakken-kampen. (Pag, 1eerste blad), Amsterdam besluit op groote schaal huisvesting te verschaffen aan Jood sche vluchtelingen zoodra de regee ring hnn het betreden van ons land toestaat. (Binnenland)] Nederlandsch initiatief voor Joodsche kolonisatiereeds meer dan 1 mil- lioen gulden toegezegd. (Binnenland)] Nadere bijzonderheden over nieuwe wijze van crisiscredietregeïing voor den middenstand. (Binnenland)] Ongeluk op onbewaakten overweg by Nootdorp als gevolg van den mist. (Gemengd nieuws)) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. ruim een uur vertraging op de haven ge komen de mailtrein op Zuid-Duitschland is in verband hiermede zonder aansluiting op tijd vertrokken. Die op Noord-Duitsch- land is te 19 u. 28 vertrokken in plaats van zooals gebruikelijk om 17 u. 39. De veerdienst op Terneuzen heeft niet gevarendie op Breskens is te half vijf gestaakt. Het ligt voor de hand dat een en ander groote moeilijkheden oplevert voor de verbindingen met Zeeuwsch- Vlaanderen en dat velen gedupeerd moes ten worden. Het Engelsche stoomschip „Malines"' van de Harwich-Antwerpen lijn is gister-' avond te half zes voor de haven geko-' men en heeft aanvankelijk geprobeerd binnen te loopen. De kapitein heeft er echter de voorkeur aan gegeven 's nachts op de reede te blijvenhedenochtend te ca. half 10 is de „Malines" op de haven gekomen en heeft daar 88 passagiers en de post aan wal gezet. Het schip is ver volgens naar Antwerpen vertrokken. Ook vandaag ligt de scheepvaart ten« gevolge van den mist vrijwel geheel stil; Eenbrandje. Gisteren was een 11-jarig meisje in een perceel in den Tulpenlaan bezig met de kachel, toen door nog niet bekende oorzaak plotseling zich in de nabijheid bevindende gordijnen vlam vatten. De be woners hebben, het binnenbrandje met een paar emmers water zelf gebluscht. Loopjongen verdwenen en weer terecht. Op 7 November heeft een 16-jarige jongen de ouderlijke woning te Vlissin gen heimelijk verlaten. De politie heeft zijn opsporing bevorderd, doch de jongen bleek tot gisteren onvindbaar. Gister avond te 7 uur is nog een politiebericht per radio rondgezonden en gisteravond te 10 uur heeft de jongen zich bij de politie in Den Haag aangemeld. Hij wordt door de zorgen der politie weer onder het ouderlijke gezag teruggebracht. C.K.W.O. Men vraagt ons even de aandacht te vestigen op de advertentie van C.K.W.O. elders in dit nummer, waarin mededeelin- gen voorkomen over de lezing van a.s Vrijdag en den filmavond op Donderdag 24 dezer. Vrijdag gaat Luxor open. Zooals men weet is het Luxor-theater geruimen tijd gesloten geweest om ver schillende verbeteringen te kunnen aan brengen. Deze werkzaamheden, zijn sinds korten tijd gereed en nu aan alle ver- eischte formaliteiten is voldaan zal de bioscoop a.s. Vrijdag weer voor het pu bliek toegankelijk worden gesteld. Vïissingsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Prinses Juliana'* van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Aldebaran" van Londen. V ertrokken: „Mecklenburg" naar Hawich„Aldebaran" en „PascholP naar Antwerpen„Morgenen" naar zee<

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1