Vérgaande maatregelen tegen Duitsche Joden EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 268 MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 Het leven wordt hun onmogelijk gemaakt Een milliard Rijksmark als boete STADSNIEUWS DE NEDERLANDSCHE VOLKSGEMEENSCHAP EN HET ANTISEMIETISME. §cl»curlemfssc« van Jen lit- ke >e- og lir. ut. ïkt iet lit- ten fct- eds ima LCÏL- van ruk er- lagt bet j*fst- [lijke ord- oor de bet [min- iets der >erkt caye aie m- ttft ht, wind, n het pera- plm. ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissf ngsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTTEPRU S Van 1—5 regels 1 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. AIleB bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOO R PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE D A_G_B_LA_D_P_ER_S^ ZULLEN NU DE KATHOLIEKEN EEN BEURT KRIJGEN? Onder voorzitterschap van den gevol machtigde van het Duitsche vierjaren plan, generaal-veldmaarschalk Goering, is Zaterdag een bespreking gevoerd, waar aan de rijksministers, dr. Friek, dr. Goebbels, dr. Guertner, graaf Krosigk en Funk deelnamen, om over de dringend noodig geworden oplossing van het Jo denvraagstuk te beraadslagen. ,Een reeks van zeer ingrijpende maat regelen werd tot oplossing van de Jo denkwestie besproken en voor een deel reeds aangenomen. Generaal-veldmaarschalk Goering, heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke Joden van 1 Januari 1939 af ver boden wordt een detailhandel te drijven, verzendhuizen of bestelkantoren te hebben, of zelfstandig éen handwerk uit te oefe nen. Evenzeer kan, volgens deze verorde ning, een jood van 1 Januari 1939 af geen bedrijfsleider meer zijn, in den zin van ie wet tot ordening van den nationalen laibeid van 1 Januari 1934. Is een Jood in een leidende betrekking in een handels onderneming werkzaam, zonder bedrijfs leider te zijn, dan kan de bedrijfsleider hem met een termijn van zes weken op zeggen. Joden moeten zelfs de schade herstellen. Voorts is een verordening uitgevaar digd, krachtens welke de geheele schade, welke door de „verontwaardiging van het volk over het gestook van het interna tionale Jodendom tegen het nat.socialis tische Duitschland" op 8, 9 en .10 No vember 1938 aan Joodsche zaken en wo ningen is aangericht, door de Joodsche eigenaars, resp. door de Joodsche handel- drijvenden, terstond moet worden her steld. De kosten van het herstel komen voor rekening van den eigenaar der be trokken Joodsche handelszaken, resp. woonhuizen. Aanspraken op verzekerings- uitkeeringen van Joden van Duitsche na tionaliteit, worden ten gunste van het rijk in beslag genomen. De verdere ingrijpende maatregelen die nende om „liet Jodendom uit het Duit sche bedrijfsleven uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden welke een provocatie vormen", zullen zeer binnen kort in verordeningen en wetten worden vastgelegd. In het bijzonder is nog het besluit ge nomen, om de Duitsche Joden, in hun to taliteit, in den vorm eener geldboete ten bedrage van een milliard rijksmark, te straffen voor den snooden moord in Pa rijs. Dit bedrag komt volledig ten goede aan het rijk. Beteekenfc „de boete" een hoof- delyken omslag van 3000 mark? Hoewel er geen officieele gegevens over het totale vermogen der Duitsche Joden bestaan, werd het drie jaar geleden door Duitsche statistieken geschat op 12 tot 20 milliard. Thans moet dit vermogen op niet meer dan 7 tot 10 milliard geschat worden, ook al, doordat het door ge dwongen verkoop van bedrijven sterk verminderd is. De boete van een milliard zou dus 10 tot 15 procent van het Jood sche vermogen betreffen. Goering heeft echter ook bepaald, dat de tijdens de laatste dagen aangerichte schade aan Joodsche eigendommen door de Joden zelf hersteld moet worden. Daar de schade voor geheel Duitschland wordt geschat op een milliard mark, zou in het geheel van het Joodsche vermogen een belasting van 20 tot 34 procent ge heven worden. Per hoofd beteekent dat een belasting van ongeveer 3000 mark. Men kan thans reeds zeggen aldus Havas dat door het verbod van han deldrijven de Joodsche bevolking een doodelijken slag wordt toegebracht, daar alle andere beroepen reeds bij de wot Voor Joden verboden zijn. Van. particuliere zijde wordt vernomen, dat Zondag Joodsche personen op het hoofdbureau van politie zijn ontboden om kennis te nemen van de wijze, waarop de collectieve boete moet worden betaald. Het schijnt dat de betaling op ernstige moeilijkheden stuit, aangezien het niet gemakkelijk is een zoo groote som vrij te maken. Maatregelen tegen Joden blijven van kracht. Alle maatregelen ten aanzien van de Activiteit der Joden, blijven van kracht tot -de positie dier Joden definitief gere geld is. Joodsche concerten en theater-, bios coop- en soortgelijke voorstellingen, wel ke tot nu toe in handen waren van het Joodsche cultureel verbond, blijven ver boden, Joodsche dagbladen zijn ook ver boden en Joodsche scholen blijven geslo ten. Arische onderwijzers te Neurenberg hebben besloten, de kinderen voortaan slechts op den grondslag van het Nieuwe Testament te onderwijzen. Over de Joden zal niet langer als het „uit verkoren volk" worden gesproken. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat minister Goebbels aan alle schouwburg en bioscoopondernemers, en aan organi satoren van dansuitvoeringen en open bare tentoonstellingen van cultureelen aard verboden heeft, Joodsche bezoekers toe te laten. Te Frankfort a.d. Main worden alle mannelijke Joden tusschen 18 en 60 jaar die Duitsche onderdanen zijn, door de politie opgespoord en naar een concen tratiekamp gezonden. Ook zijn eenige Joodsche vrouwen, die reeds eerder 'met de politie te maken hebben gehad, in hechtenis genomen. Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvestings- en onderhoudskos ten zullen moeten betalen, en dat de Joodsche gemeenschap kal hebben te be talen voor hen, die geen middelen hebben, zoodat de gearresteerde Joden niet ten laste van de Duitsche belastingbetalers zullen komen. De Joden boven de 60 jaar en Joodsche vrouwen en kinderen worden ongemoeid gelaten. Angst onder de Joodsche bevolking. Onder de Joodsche bevolking van Duitschland heerscht op het oogenblik, na de gebeurtenissen der laatste dagen, een ware angst. Hun arrestatie vreezen- de, zijn duizenden Joden uit hun wonin gen te Berlijn weggetrokken en daar z;j niet durven terugkeeren, zweiwen zij van plaats tot plaats, bezoeken zij hun vrien den en bedelen om onderdak. Zelfs wordt gezegd, dat zij in de bosschen rondom Berlijn verblijf houden. Berichten van het platteland toonen aan, dat de maat regelen tegen de Joden in vele kleine centra veel heviger waren dan te Berlijn en in de groote steden. Niet slechts enkele groepen herriemakers richtten schade aan aan Joodsche bezittingen, doch de geheele bevolking werd aangezet om hun afkeer van de Joden tot uiting te brengen. Ook in Dantzig vernielingen en brandstichtingen. Op het gebied van Dantzig hebben gisteren de anti-semietische uitspattingen voortgeduurd. Tegen drie uur gisternacht hebben jongelieden, die behooren tot nationaal- socialistische formaties, de synagoges te Langfuhr en Zoppot, een badplaats aan de kust, in brand gestoken. Gisterochtend stonden nog slechts de verschroeide mu ren overeind. In alle steden van Dantzig werden de meeste winkels van Joden verwoest en de ruiten vernield. De Joodsche pers meldt, dat tal van Dantziger Israëlieten ruw werden beje gend en dat verscheiden personen ern stige verwondingen hebben opgeloopen. Ruiten van kardinaal Faulhabers paleis ingeworpen. Zaterdagochtend vroeg zijn de ruiten van kardinaal Faulhabers paleis te Mün- chen ingeworpen. Dit geschiedde als reactie op eer Vrijdag door Wagner gehouden rede. Een groote menigte trok naar het paleis van kardinaal Faulhaber, wierp daar een aan tal ruiten in en verdween vervolgens. De politie verrichtte geen arrestaties. Katholieken te München lastig gevallen. Een katholieke plechtigheid voor het op het voornaamste plein van München staande monument, der H. Maagd is gis teravond door betoogers onmogelijk ge maakt. De betoogers begonnen den ge- loovigen uit te jouwen en lastig te vallen. De politie leidde twee betoogers weg en gelastte den katholieken, zich te ver spreiden. Kort daarna kwamen opnieuw betoogers opzetten, die de versieringen rond het beeld vernielden en de kaarsen en andere religieuze voorwerpen vertrapten. Ditmaal trad de politie niet op. Wat den katholieken nog te wachten staat. In een rede te Gaenserdorf heeft Jury, gouwleider voor heneden-Oostenrijk, Zater dag verklaard„Wij zullen het vraagstuk van het politieke katholicisme oplossen op dezelfde wijze als het joodsche vraagstuk". Rijksminister Goebbels over de jongste maatregelen. Rijksminister dr. Goebbels heeft Zondag voor de helpers van het winterhulpwerk in dé Germaniazalen in het noorden van Berlijn in' een toespraak o.m. over „den te Parijs door den jood Gruenspan ge- pleegden moord, en de vergeldingsmaat regelen der rijksregeering" gesproken. Dr. Goebbels schetste o.m., aldus het D.N.B., hoe „belachelijk de bewering van een zekere kwaadwillige buitenlandsche pers is, dat de Duitsche joden voor de te Parijs begane misdaad niet verantwoorde lijk zouden kunnen worden gesteld. Hij constateerde daartegenover, dat juist de Duitsche joden de eigenlijke schuldigen zijn. Zij werken in de geheele wereld tegen Duitschland en moeten nu ook de gevol gen dragen van hun veelvuldige misda den". Binnen het kader der thans genomen maatregelen zouden de joodsche zaken uit hét Duitsche economische leven moeten verdwijnen en overgaan in arisch, bezit. Er bestaat thans geen mogelijkheid meer door acties tegen zaken of onder nemingen de joden te treffen, daar hun bezit in den kortst mogelijken tijd in Duitsche handen overgaat. Wie zich der halve voortaan tegen dergelijke zaken of bedrijven wendt, schaadt slechts het ver mógen van het" Duitsche volk. - Daarom mogen voortaan dergelijke acties niet meer voorkomen. Wie deze zou willen On dernemen bezondigt zich aan het Duitsche volksvermogen en is de overeenkomstige straf te wachten. De regeering houdt de wacht. Zij zal geen provocatie van het internationale jodendom onbeantwoord laten. li Vlissingsche Intieme Reïsvereeniging. „D.V.R.C." Het is voorwaar een voorrecht, dat men aan alle narigheid en onverdraagzaamheid, welke de krant dagelijks helaas moet pu- bliceeren, toch ook nog mededeelingen, wel ke van harmonie getuigen, kan toevoegen. Wij spreken in dit geval op de Vlissingsche Intieme Reisvereeniging, alias „D.V.R.C.", een vereeniging van gemoedelijke, eenvou dige menschen, welke zich ten doel stelt, eens per jaar een uitstapje per autobus te maken en daartoe per lid en per week een dubbeltje uitlegt. Zij handhaaft daarbij een strikt neutraal karakter, getuige het feit, dat zij, om niemand aanstoot te geven, steeds den 2en Pinksterdag als reisdag houdt. Ten einde de vriendschapsbanden te ver sterken en aan haar doel en werken meer dere bekendheid te geven, gaf D.V.R.C., zoogoed als met eigen krachten, Zaterdag avond voor een geheel gevulde Concert gebouwzaal een uitvoering. Bij deze gele genheid vernamen wij van de voorzitster, mevr. S. Verplakkevan den Broeke, dat het ledental in drie jaar tijds van 8 tot 102 was geklommen, dat reizen waren gemaakt naar Antwerpen, Brussel en Soestdijk met resp. 1, 2 en 3 autobussen, dat men om lid te kunnen worden 14 jaar oud moet zijn en dat de prettige verstandhouding in de vereeniging wordt aangekweekt door het zenden van een bloemetje, wanneer een lid een kroonjaar viert. Inderdaad een aardige attentie. Nadat de secretaris, de heer F. Everaers, een welkomstwoord had gesproken, kwam een heel aardig in Vlissingsche kleuren ge- costumeerd elftal (6 dames en 5 heeren) op populaire wijsjes het wedervaren en den lof der club bezingen, waarna de door zeven personen gespeelde propaganda- schets „Haastige spoedis toch wel goed verdere inlichtingen over de ver eeniging gaf. Daaruit bleek, dat niet alleen de reiskosten, doch ook de verblijfkosten, tot versnaperingen in de bus toe, uit de vereenigingskas worden betaald. Dat het huisgezin, dat door den propagandist met vrouw en bijdehandte dochter werd inge licht, niet aarzelde zich als lid te laten in schrijven en zich bij voorbaat verheugde over het op komst zijnde uitstapje, was al leszins begrijpelijk, daar de club voor men schen met smalle beurzen op gemakkelijke voorwaarden de mogelijkheid opent ook eens een reisje te maken en er eens een dagje uit te zijn. Daarna ging de hoofdschotel van het pro- door Mr. J. G. VELTMAN FRUIN, Oud-Consul van Duitschland voor de provincie Zeeland. Elk tijdvak der geschiedenis van het menschelijk geslacht heeft zijn eigen bij zondere doelstellingen, die het leven en streven van het individu richten en be palen. Uitgerust met de denkschema's, waar mede de Duitsche cultuurphilosophen ons hebben geleerd den onuitputtelijken rijkdom van het Al zoo volledig mogelijk te begrij pen, trachten wij ons verstandelijk reken schap te geven van de ingrijpende gebeur tenissen, die een kloof doen gapen tusschen de Duitsche wereld en het overige West- Europa. De Eeuwige Waarden, die in onvermin derde glans onze cultuurwereld lichtend bevruchten, worden door het huidige Duit sche regiem als evenzoovele tooneelrequi- sieten achteloos terzijde geworpenhet Ware, het Goede, het Schoone, het Heilige, worden door den almaehtigen staat met nieuwen inhoud gevuld en in dienst gesteld van de tijdelijke wereldsche doeleinden, door de machthebbers van dit oogenblik tot absoluutheden gedecreteerd. Dit alles ge schiedt onder het rhythmiseh bijvalsbetoon van het in formaties optrekkende volk en het gejuich en gejubel der jeugd, wier psyche deze nieuw geschapen waarden wereld gretig in zich opneemt In deze wereld staat eenzaam, vernederd en gehoond, verguisd en belasterd de Duit sche Jood Juda Verrecke Wij beseffen pijnlijk, dat in de tegen woordige tijden de courant niet het aange wezen forum is, waarop wij vrijelijk uiting mogen geven aan de gevoelens van mede- doogen en verslagenheid, weerzin en ver ontwaardiging, die ons gemoed in zoo'n- hef tige beroering brengen. Wij beperken derhalve ons gezichtsveld tot binnen de eigen landspalen, dankbaar dat de voorzienigheid ons hier een plaats aanwees, doch tevens ons bewust van ver antwoordelijkheid tegenover eigen geweten en dat der menschheid In Nederland zal het antisemie tisme geen wortel schieten, dat verhoede de almachtige God. Op ieder onzer rust de plicht onver moeid mede te werken, deze pest, die ook onze volksziel bedreigt, uit te roeiende justitie door de overtreders der op dit stuk bestaande wetsbepalingen zonder aanzien des persoons aan de gerechtigheid over te leveren de regeering door te overwegen, hoe de bestaande mazen kunnen worden gedichtde publieke opinie in de allereerste plaats door zich ervan bewust te worden, dat het antisemietisme het in zoovele eeuwen veroverde peil onzer algemeene menschelijkheid bedreigt. Wij betreuren het, dat wij het gezag mis sen, noodig en gewenscht om aan dezen strijd voor onverkorte handhaving van onze menschelijke waardigheid, leiding te geven. Bewust van eigen zwakte nemen wij niette min de vrijheid, met klem een beroep te doen op alle geestelijke leiders in Neder land om ons volk, in al zijn lagen, te door dringen van het besef, dat, naar Nederland- sche opvattingen, menschelijkheid en anti- semietische elkaar uitsluitende begrippen zjjn. gramma, de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „Jonge Harten", waarin sprake is van. het bekende oude-bokken- groene-blaadjes-thema. De opvoerenden kweten zich zeer verdienstelijk van hun rollen en de grappige geschiedenis wekte terecht groote vroolijkheid. De vertolking van de rol van den gepensionneerden ma joor Marsten vermelden wij gaarne nog even apart: deze speler wist de allure van diens hoofdofficier zeer goed te be naderen. Vlekkeloos was de weergave der overigen niet, doch dit schrijven wij voor debutanten gaarne op rekening van de zenuwen. De bijval, allen uitvoerenden dezen avond betoond, was wel verdiend. Vervolgens liet het elftal zich nog in en kele leutige liedjes op bekende wijsjes hoo- ren, waarna de heer Everaers de hoop uit sprak dat de reisclüb in de toekomst het resultaat van dezen avond zal boeken in den vorm van nieuwe leden, nog eens extra wees op het absoluut neutrale karakter der vereeniging en besloot met een „Leve D.V.R.C.", waarmede de aanwezigen spon taan instemden. De heer A. Wagenaar kweet zich naar wensch van zijn taak als wandelend pro gramma, terwijl 't muzikale deel bijCorns. van Beers als naar gewoonte in vertrouwde handen berustte. Een gezellig samenzijn met .een dansje vormde het dessert* Dit nummer bestaat uit 2 bladen Maatregelen tegen de Duitsche Jodem ,(Pag. 1, eerste blad)j De Nederlandsche volksgemeenschap» en het anti-semietisme. ;(Pag. 1, eerste blad)] Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad. .(Gemengd nieuws)] De Chïneezen maken vorderingen bij hun tegen-offensief. .(Buitenland)] Dr. Metzger herdacht. t(Provincienieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Proeibusje gratis op aanvraag aan bovenstaand adres. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdingUal, Nieuwe brandweerkazerne vrijwel vol* tooid Vlissingen krijgt met behulp van het Werkfonds een bijzonder moderne brand weerkazerne, die aan de hoogste eischen op dit gebied zal beantwoorden en o.m. een hoogen toren bezit, die gebruikt zal worden voor het drogen van slangen, springoefe ningen, uitkijkpost van den luchtbescher mingsdienst enz. Dei. foto's toonen een voor-aanzicht dei; kazerne en den toren. Van schipbrug tot vlotbrug De Vlissingrche Schipbrug is voor min stens vier maanden naar Middelburg ver voerd om daar de plaats van de Kanaalbrug in te nemen, die gemoderniseerd wordt. Zaterdag is een vlotbrug gelegd, die al thans voor voetgangers een verbetering be teekent fietsers kunnen met eenige moeite van de brug gebruik maken. Het overige verkeer blijft gedwongen een groo- ten omweg te maken. Ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand werd Vrijdagmorgen op de algemeene begraafplaats te Den Haag* op de graven van de Engelsche militairen* die hier geïnterneerd waren en hier over leden zijn, door den Engelschen gezant, Sir, Neville Bland, een krans gelegd. Dezer dagen werd te Den Haag voor het, Koninklijk Instituut voor Ingenieurs de nieuwe auto-laadkist der Ned. Spoorwegen gedemonstreerd. Ter gelegenheid van den 85sten verjaar dag van Mary Fleischman, de Haarlemschei soldatenmoeder uit de mobilisatietijd, defi leerde het corps motordienst Vrijdagmorgen langs haar woning. Over sport gesproken...... In den wedstrijd Vlissingen IIGoessche Boys had een der Goessche spelers het on geluk een. been te breken, waarna de ont moeting ongeveer 18 minuten voor het ein de werd gestaakt. Op advies van dokter ten Have werd hij per zieken-auto naar het ziekenhuis „Bethesda,? yervoerd*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1