Schandelijke uitspattingen tegen Duitsche Joden Kalenders en Zakagenda's Jongens- U isters J. Bulthuis EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 266 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 Zij worden van alle have en goed beroofd Overal plunderingen en brandstichtingen voor 1939 D. GOETHEBR STADSNIEUWS §d»eurtcw«$sc« van cUqgs «las ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—6 regels 1 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prfls. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1-5 regels 50 cent. tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Ba driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bg vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUR EAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, IN GESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPE R_S" Fotografeeren was verboden Donderdagavond zijn uit alle deelen van Duitschland berichten binnengekomen over het verbranden van synagoges en het ver nielen van Joodsche zaken. O.m. zijn in de volgende steden synagoges in brand gesto ken Stettin, Konstanz, Essen, Dusseldorf, Krefeld, Cottbus, Brandenburg, Offenburg en Eberswalde. Joodsche winkelzaken zijn verwoest van Koningsbergen, in het uiterste Noordoos ten af, tot in de steden van Zuidwest Duitschland. Gisteravond waren in het westelijk deel van Berlijn de plunderingen in vollen gang. In de Tauentzienstrasse, een bekend win kelcentrum, stond een groote menigte te kijken naar hoeden en jassen, die van de tweede verdieping van een groote winkel zaak naar beneden werden geworpen. Som mige kijkers hielpen zichzelf aan wat zij van hun gading dachten. Ook in de Markgrafenstrasse hebben in fcurger gekleede nationaal-socialisten de meest uiteenloopende voorwerpen uit de vensters van Joodsche firma's op straat geworpen. Een voorbijganger werd bijna getroffen door een schrijfmachine, die uit de tweede verdieping gesmeten werd. In de naburige Kronenstrasse hebben de na tionaal-socialisten bontwaren weggehaald. De uithangborden van ritueele Joodsche restaurants zijn kapot geslagen. De aan gerichte schade wordt reeds op verschei dene millioenen R.M. geraamd. Niemand is toegestaan foto's te maken van de vernielingen. Vertegenwoordigers van Londensche bladen, die dat toch deden werden gearresteerd, doch later in vrijheid gesteld. Ministerie van propaganda aanvaardt de verantwoordelijkheid. Een verantwoordelijk ambtenaar van het ministerie van propaganda heeft gisteren gezegd, dat het juist is, dat het ministerie van. propaganda de verantwoordelijkheid op zich neemt in verband met de gebeurte nissen van Donderdag, maar, aldus voegde hij hieraan toe, het ministerie van propa ganda hebben geen mededeelingen bereikt over plunderingen van Joodsche zaken. De politie zal in gevallen van plundering zeer zeker zijn opgetreden. Rijksminister Goebbels maakte gister middag het volgende bekend „De gerechtvaardigde en begrijpelijke ver ontwaardiging van het Duitsche volk ovêr den laffen Joodschen sluipmoord op een Duitsch diplomaat te Parijs heeft zich in den afgeloopen nacht op groote schaal ge lucht. In talrijke steden en dorpen zijn da den van vergelding tegen Joodsche gebou wen en zaken verricht. Aan de geheele bevolking wordt thans de strenge eisch gesteld, dat van alle ver dere demonstraties en acties tegen de Jo den onmiddellijk wordt afgezien. Het defi nitieve antwoord op den Joodschen aanslag te Parijs zal den Joden gegeven worden langs den weg van wetgeving en verorde ning". Ondanks dit bevel gaat de plundering van winkels door. Langs den Kurfürsten- damm en aangrenzende straten trekken groepen van vier tot vijf jongelieden gewa pend met houten hamers of ijzeren staven. Zy voltooien de plundering der Joodsche winkels onder het geroep van „Juda ver- recke" en „dood aan de Joden". Een zwij gende menigte sloeg de betoogers gade. Ook de Joodsche koffiehuizen zijn geplun derd. De synagoge te Spandau is in brand gestoken. Boekhandel Paul Krugerstr. 41, Telef. 573 Heftige tooneelen spelen zich af. Bij het vallen van den avond zyn de be toogingen nog heftiger geworden. Er speel den zich tooneelen af, zooals men ze op den Kurfürstendamm niet gezien heeft. Het centrum der operaties is overgebracht naar de wijk der confectiezaken. Heele troepen drongen de huizen binnen en vernielden alle ramen. Rinkelend vielen de scherven op straat, sommigestraten waren er als het ware mede overdekt. Een menigte van honderden personen sloeg het schouwspel gade. Niettemin kon men op menig gelaat een uitdrukking van nauw verholen afkeu ring lezen. Volgens een Havas-bericht zou sedert gisteravond 8 uur de rustin Berlijn zijn hersteld. Wel trekken nog groepen nieuws gierigen door de voornaamste straten om te kijken naar het resultaat der vernielin gen, doch er werd geen melding meer ge maakt van betoogingen of incidenten. Omtrent de branden in de Berlijnscbe synagoges wordt gemeld dat groepen jon gelieden zich gistermorgen tegen vier en vijf uur naar de verschillende Joodsche kerken begaven, waar zij de banken en het houtwerk "langs de muren met benzine be goten, waarna zij den brand er in staken. Dit verklaart de snelheid, waarmede het vuur zich uitbreidde en boe bet kwam, dat de brandhaarden zoo'n felle hitte uitstraal den. De troepen jongelieden maakten zich gereed gistermorgen betzelfde lot te be reiden aan de synagoge in de Müncbner- strasse in de Schönebergwijk, toen een ka pitein van politie arriveerde, die den be toogers aanraadde dit gebouw te sparen, omdat er twee woonhuizen dicht bij ston den, dié'dóór bet vuur zouden kunnen wor den aangetast. Te Frankfort a.d. Main is niet één Jood sche winkel gespaard gebleven. Zelfs par ticuliere woningen moesten het ontgelden. Meubelstukken werden uit de ramen ge worpen. De demonstraties te Frankfort hielden gisteravond op, nadat de proclama tie van Goebbels was ontvangen. ZOO JUIST ONTVANGEN Een pracht collectie Werkelijk leuke jassen en niet duur. Leeftijd 8 jaar 9.75 met kleine stijging per maat. Komt U eens kijken. WALS 1 RAAT 17 VLISSINGEN Soortgelijke tooneelen in Weenen. Te Weenen zijn alle synagogen ver woest met slechts één uitzondering in bet centrum der stad. Naar verluidt is in al de vernielde Joodsche gebedshuizen de brand met behulp van brandbommen gewekt. De arrestatie van Joden gaat voort. Alle mannelijke Joden beneden zestig jaar, die men ontmoet op straat, in trams en zelfs in de woningen, die door de politie, welke door S.S.-lieden wordt bijgestaan, door zocht worden, worden in arrest gesteld. Gemeld wordt, dat sommige Joden naar de Weenscbe bosschen gevlucht zijn om aan arrestatie te ontkomen. Er zijn geen officieele getallen uitgege ven omtrent bet aantal arrestaties, bet wordt echter geraamd op minstens 10.000. Naar verluid zullen de gearresteerde Jo den worden overgebracht naar een nieuw Oostenrijksch concentratiekamp in de steengroeven van Mauthausen. Gisternacht is het Joodsche warenhuis van Bamberger en Hertz te Leipzig geheel door brand verwoest. Het Duitsche Nieuws bureau zegt daarover „Uit het onderzoek is gebleken, dat de Joodsche eigenaars, die gebruik wilden maken van de spontane antisemietische betoogingen, persoonlijk of door middel van helpers brand in hun eigendom hebben gesticht om de verzeke ringssom in handen te krijgen. Op deze wijze willen zij het volle profijt van hun zaak hebben, daar zij vreezen, dat zij ten gevolge van den moord te Parijs geen af zet voor hun goederen zullen vinden". Joden moeten binnen 24 uur Miinchert verlaten. Alle Joden te München hebben zich vóór gisteravond zes uur bij de politiebureaux moeten aanmelden en er de sleutels afge ven van hun woningen en garages. Voorts werd hun 48 uur gegeven om München te verlaten. Deze 48 uur zijn op 10 Novem ber des middags om vier uur ingegaan. Vele Joden hebben hun woningen en ho telkamers moeten verlaten. Er zijn nog eenige particuliere huizen in brand gesto ken. Er zijn tot nu 500 personen, allen Jo den, zoowel mannen als vrouwen,, gearres teerd. Vooraanstaande leden der regeering byeen. Vooraanstaande leden der regeering, o.m. Hitier, Goering, Hess, Goebbels en Von Ribbentrop zijn gisteravond bijeengekomen om maatregelen te beramen, welke tegen de Joden zullen worden genomen. Verwacht wordt, dat deze maatregelen vandaag zullen worden afgekondigd. In officieele kringen gelooft men, dat zij zeer streng zullen zijn. De meening in politieke kringen. Politieke kringen toonen zich zeer gere serveerd. Men wacht thans op de wetten en verordeningen, die Goebbels in zijn op roep heeft aangekondigd. Niettemin kent men in zekere Duitsche kringen den ge beurtenissen „historische beteekenis" toe. Men zegt zelfs wel, dat zij haar weerslag in de geheele wereld zullen hebben. In die zelfde kringen verklaart men, dat in ver band met den aanslag te Parijs het Jood sche probleem voortaan geen zuiver Duitsch, maar een internationaal vraag stuk is geworden, dat elk land zal hebben op te lossen. Tot dusverre heeft men in po litieke kringen deze opvatting niet met zooveel stelligheid tot uiting gebracht. Mededcelïsig van Joodsch wereld congres. Havas meldt uit Genève, dat het Jood sche wereldcongres gisteravond een com muniqué heeft gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat het zich, terwijl het den aanslag met doodelijken afloop betreurt, welke een Poolsche Jodenjongen heeft ge pleegd op een lid der Duitsche ambassade te Parijs, zich verplicht ziet met kracht te protesteeren tegen de hevige beschuldi gingen, welke bij deze gelegenheid door de Duitsche pers tegen het geheele Jodendom worden gericht en vooral tegen de vergel dingsmaatregelen, welke thans genomen worden tegen de Duitsche Joden". Na er aan herinnerd te hebben, dat tal- looze Joden tijdens de vervolgingen der laatste jaren werden gedood, betoogt het Joodsche wereldcongres, dat de werkelijk verantwoordelijken voor de misdaad te Pa rijs degenen zijn, die deze vervolgingen verheerlijken door niet op te houden te pre diken, dat geweld boven recht staat. Engelsche pers veroordeelt eenstem mig de actie tegen de Joden in Duitschland. De meeste Engelsche bladen wijden van daag hoofdartikelen aan de antisemietische uitspattingen in Duitschland. De „Times" is van oordeel, „dat geen buitenlandsche propagandist, die erop uit is, Duitschland zwart te maken voor het oog der wereld, de beschrijving van de brandstichtingen, mishandelingen en laag hartige aanvallen op een weerloos en on schuldig volk, die Duitschland gisteren be dreef, zou kunnen overtreffen. Millioenen Duitschers moeten afschuw hebben voor de oneer, die hun naam gisteren is aange daan en de verantwoordelijkheid, waarin men hen heeft laten deelen". De „Daily Telegraph" verklaart, dat de orgie van beestachtigheid „die men giste ren in Duitschland kon zien, overal in de beschaafde wereld een rilling van afgrijzen zal verwekken. De wraak der nazi's is een der verschrikkelijkste dingen in deze eeuw geweest". De „News Chronicle" schrijft, dat de progrom, die sedert de donkere middel eeuwen nauwelijks in felheid is overtrof fen, overal in Groot-Duitschland met wei- berekende grondigheid is uitgevoerd. Niet op basis van zulke beestachtigheid kan er eenige hoop op begrip zijn tusschen de leiders van Duitschland en het volk van dit land. De „Daily Herald" scbryftSedert lan gen tijd is niets van dien aard in een land van de grootte van Duitschland voorgeko men, en het eerste resultaat ervan moet zyn, dat alle voorstanders van internatio nale samenwerking met zooiets als hope loosheid worden vervuld. De eenige hoop gevende omstandigheid is, dat naar het schijnt de Duitsche openbare meening ertoe heeft bijgedragen, dat do Duitsche regee-. ring last gegeven heeft, dat een einde aan de pogrom moest komen. ontvingen wij een bijzonder mooie sorteering wolhoeden, b.v. „SPLENDID", een vlot model, in nan 4 kleuren2«2O „KINGSON", een sportief en toch chique model, blauw-grijs, bruin, a fic groen en grijs 2*Oü „ROBERT-TAILOR", de mode- hoed, leuk model, prettige pas- pa vorm, 4 kleurenOiO'J f\ O Heerenmodehuis g Walstraat 32. De indruk in Amerika. De Duitsche anti-semietische betoogin gen hebben algemeene afkeuring gewekt in de Vereenigde Staten. Amerikaans che kringen zijn verontwaardigd over het „ge organiseerde" karakter der betoogïngen. Men is van meening, dat Duitschland over de geheele wereld haat zaait tegen het hui dige regiem in Duitschland. In de Joodsche kolonie te New York, waar tal van personen familie in Duitsch land hebben, heerscht hevige beroering. In de buurt van het Duitsche consulaat is de ordedienst op discrete wijze versterkt. Over de gebeurtenissen van gisteren in Duitschland schrijft de „New York Times" in een hoofdartikelde tooneelen, die zich gisteren hebben afgespeeld, kan nie mand aanzien zonder zich te schamen voor de ontaarding van het menschdom. De „New York Herald Tribune", welk blad evenals de „Times" zeer fel is in zijn uitlatingen, schrijftwat men niet kan begrijpen is, hoe zelfs de tegenwoordige meesters in Duitschland zich kunnen ver beelden, dat zij, door dit soort dingen toe te laten, zich voor hun groote schepping iets anders verwerven dan den afschuw van alle beschaafde menschen. Het oordeel der Fransche pers. Over de gebeurtenissen in Duitschland schrijft de „Petit Parisien" de wereld verwondert er zich met verontwaardiging over, dat in een zoo beschaafd land als Duitschland demisdaad van een enkeling kan leiden tot represaillemaatregelen te gen slachtoffers, die met den moordenaar in niets anders dan het ras in betrekking staan. De „Populaire" schrijftde misdaad van een kind maakt het mogelijk, dat de re geering van een rijk met 80 rullioen in woners de meest sombere gebeurtenissen in de middeleeuwen doet herleven. In den loop van den nacht zijn te Ber lijn de straten schoongeveegd, en behalve de vensters zonder ruiten en de gesloten Joodsche winkels is er niets, dat de voor bijgangers aan de gebeurtenissen van gis teren herinnert. In de kranten komen slechts een paar korte berichtjes over anti-Joodsche betoo gingen voor. „KERKO" en „FABLO" SHIRTS met de beroemde „Trubenijs" boorden. Natuurlijk bij Heerenmodehuis Walstraat 32 p De „Red-Star-Line" doet Vlissingen aan. Naar wy vernemen zullen de schepen van de „Red-Star-Line" tot nader order iederen Zaterdag te Vlissingen binnen- loopen teneinde passagiers voor de Ver eenigde Staten aan boord te nemen. JJ. Zaterdag heeft de „Usenstein" hier ter stede 60 passagiers aan boord geno men. Morgen wordt de „Westerland" verwacht. De schepen nemen ligplaats aan de kade in de buitenhaven. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Schandelijke uitspattingen tegen Duitsche Jodenoveral plunderingen en brandstichtingen. (Pag. 1, eerste blad.)] Minister Colijn verdedigt de regee- ringspolitiek. (Binnenland.)) De Chineesche troepen naderen Kan ton. (Buitenland.)] De N.I.R.O.M. breidt zich uit. (Radio-rubriek.)] Z3E VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. De vlotbrug ligt op haar plaats. De vlotbrug, welke de Schipbrug tijdelijk zal vervangen, is vandaag op haar plaats gelegd, nl. voor de Onderstraat en de; Lampsinsstraat, waar anders de Schipbrug ligplaats heeft. Vanmiddag was men nog druk bezig om een en ander af te werken,; doch verwacht werd dat men hiermede tegen het invallen van de duisternis gereed zou komen, zoodat de brug voor de voet gangers, fietsers en voor het vervoer met kinderwagens misschien vanavond zou kun nen worden opengesteld. In ieder geval zal dit morgen het geval zijn. Met het leggen van deze brug is een goe de oplossing gevonden. Aan de zijde van de. Onderstraat is een breede trap aange bracht om op de brug te komen. Aan de; overzijde heeft men doorvaartgelegenheid voor zolderschuiten, roeibooten enz. ge maakt. Hiertoe is ongeveer 10 M. van den walkant een ponton gelegd, waarop het bruggedeelte rust dat met den wal verbonden ?s. Een breede zolderschuit kan hier nog gemakkelijk onder door va ren. Moet er een grooter schip passeeren* dan wordt de geheele vlotburg weggehaalde Hiertoe heeft men aan beide zijden van het kanaal een winch geplaatst. Spoedig misschien is het bij het ver schijnen van dit nummer reeds het geval zal dus het motorbootveer hebben afgedaans Door het leggen van deze brug wordt na tuurlijk thans ook het verkeer des nachts niet meer gestagneerd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghczl. Woensdagmorgen arriveerde Josephine Baker uit Parijs te Schiphol, op doorreis naar Stockholm. In het theater Carré te Amsterdam werd Woensdagavond een uitvoering gegeven van Mascagni's opera „Cavalleria Rusticana",- onder leiding van den grooten componist maestro Pietro Mascagni. Ter gelegenheid van het 5de lustrum van het Rotterdamsch Studentencorps, is Don derdagavond in den grooten schouwburg te Rotterdam het lustrumspel „Jacatra" op gevoerd. Donderdagmorgen hebben de drievoudige wereld-kampioenen paartijden Maxie Her- ber en Ernst Baier, getraind op de over dekte kunstysbaan te Den Haag, waar zij des avonds een demonstratie hebben ge geven.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1