W apenstilstand 76e JAARGANG - NUMMER 265 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MARINE EN LEGER ËE^STBLAD HOTELLINNEN KERK- EN SCH00LNIEUWS RECHTSZAKEN abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zgner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTTEPRD S Van 1b regelb 1 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prjjs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal b erekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BI] H ET BUREAU VOOR PUBL1C1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 1918 -11 November -1938 De wereld heeft niets geleerd en alles vergeten nt JR. Df- 70, ier- ing van Dtel sa." isa- 5.15 "ing ,.C., gari kg:, igen iting 0.60 pelle- lam- 7 ct.j .lbert in 13 d 23 el 17 4 ct.2 Klei- Com- :t. 8 ct.| e 85 31— Een doodelijk vermoeide menschheid heeft den wapenstilstand van 11 Novem ber 1918 als een bevrijding van zwaren druk beschouwd. Meer een zucht van verlichting en op luchting ontsnapte aan een geprangde boe zem dan dat een hartelijke juichkreet van groote en grootsche vreugde weerklonk. Des avonds danste Parijs, of het ,,le quatorze juillet" ware. Maar het was een gr af dans. Des avonds galmde Londen „It i3 a long way to Tipperary Zij dachten daar al te zijn. Des avonds vierde Berlijn den val der Hohenzdllerns, de stichting van het Twee de Duitsche Rijk, waaruit het ontwaken vreeselijk zou blijken te zijn. Des avonds vierde Weenen niets, ook al waren de Habsburgers reeds weggevaagd, want het leed en de ellende in de oude Donaustad waren daarvoor al te groot. Wandelend op de Quai du Mont Blanc te Genève, waar wij dien avond vertoef den, juichte de stad, die straks Volken- bondsstad zou worden, met man en macht, want „de Génévois est plus frangais que la France Duitsch sprekend met een Bulgaar hoo- ren wij nóg een Geneefschen straatjongen ons toevoegen„Ah, le sale Boche, je J'empoche Onze tegenwoordige Staatsraad, mr. J. B. Kan, toentertijd nog secretaris-generaal in aïgemeenen dienst, kreeg van de Ne derlandsche regeering de weinig benijdens waardige opdracht den gevluchten Koning van Pruisen, Duitsch Keizer en den Kroon prins, vaii het grensstation Eysden naar het kasteel Middachten te begeleiden een moeilijk en delicaat cipierswerk, waarvan de kleine man met het sportieve uiterlijk zich schitterend moet gekweten hebben. Een aantal maanden later schreed Her mann Müller doodsbleek de Spiegelzaal te Versailles binnen, waar hij het voor Duitschland drukkende vredesverdrag te teekenen kreeg. St. Germain en Trianon zouden op Ver sailles volgen. Wat is er van 11 November 1918, wat is er van de vredesverdragen, precies twin tig jaren later overgebleven Minder dan niets Want tusschen 11 November 1918 en 11 November 1938 liggen geen twintig jaar, maar méér dan een eeuw De groote schuur te Brest-Litowsk, waar, pas één jaar tevoren, Von Kühl- mann en Czernin met Lenin onderhandel den, was 11 November 1918 reeds tot vaagheid verdoezeld. In Juli 1917 hadden de Mensjewiki onder Kerenski de Bolsje- wiki onder Lenin ten onder weten te hou den in October 1917 won de Russische voorganger van David Winkoop het van den Russischen evenknie van mr. Pieter Jelles Troelstra. Wie dacht 11 November 1918 nog aan Lenin's eindelooze redevoeringen te Brest- Litowsk gehouden? Wie wist één jaar la ter nog, dat generaal Von Hoffmann deze welsprekendheid in het zand had laten verloopen, door zijn sabel los te gespen, en haar op de conferentietafel te werpen met de woorden„Mit diesem treuen deutschen Schwert haben wir den Krieg gewonnen und werden wir den Frieden entscheidenwie wist dat nog? Het vredesverdrag van Brest-Litowsk was tot „vodje papier" verworden. Twintig jaren later dwarrelden de „vod jes papier" van Versailles, St. Germain en Trianon door de kanselarijen en hoofd straten van Londen, Parijs, Berlijn, Wee nen, Boedapest en Praag. Het leven is enorm versneld, de wereld geschiedenis ook wij doen nu in weken af, waarover onze voorouders 3 ren peins den. Wie de jaren 19141918 niet van nabij heeft meegemaakt, wie de weeë ellende en de bittere wrangheid, vooral in de oor logvoerende landen en aan de Westelijke en Oostelijke fronten, niet persoonlijk heeft aanschouwd, kan nu misschien de opluchting voor de gekwelde menschheid op 11 November 1918 niet meer verstaan. Toch was die verademing op den Wapen stilstandsdag ongetwijfeld volkomen be grijpelijk bekeken natuurlijk in het licht der toenmalige jongste historie Plechtig pleegt de wereld dit in de groote Europeesche hoofdsteden te her denken met een doodsche stilte van enkele minuten, met kransleggingen, met neigend gestreken vaandels, met èering van ge vallen dooden, die hun levens als offers voor volk, vaderland en vorst hebben ge bracht. Is er op 11 November 1938 nog wel aanleiding dit ceremonieel nogmaals te volgen Eenerzijds ja, dubbel en dwars Want het handhaven eener traditie is eerbiedwaardig, een der beste uitingen van den menschelijken geest, die daarvan toch reeds niet al te overvloedig is voorzien, zoodat de menschheid deze enkelingen heusch wel in eere mag houden. Is er op 11 November 1938 nog wel aanleiding dit ceremonieel nogmaals te volgen? Anderzijds neen, niet in het minste, of geringste Want gansch dit gedoe is een malle, goedkoope, zelfs lichtelijk weerzinwekken de, zichzelf-voor-de-gekhouderrj, die iede- ren ondergrond mist, daar de menschheid wèlbewust, met open oogen, naar een nieuwen wereldoorlog schijnt te hollen. Op 11 November 1938 schijnt de op luchting voer de gekwelde menschheid, die op 11 November j.^18 alreszins ver klaarbaar was, sléchts een vage herinne ring aan een vreemd droombeeld. Maginot-linieSiegfried-liniemilliar- don ponden sterling voor Engelsche vlo ten, vliegtuigen en luchtafweergeschut milliarden dollars voor Amerikaansche paraatheid te 1n.nd, ter zee, in de lucht en in de fabrieken een kostelijk en kost baar Italiaansch vlootplan, dat in 1945, of daaromtrent, voltooid zal zijn iedereen wil haantje-de-voorste zijn. Haast-je-rep-je is in alle defensie-bureaux en bij alle ge nerale staven de eenige, de hoogste troef Japanners vermoorden Chineezen, Chi- neezen laten Japanners, die een onder mijnden weg, of brug willen overtrekken, in de lucht vliegen. Op het Iberisch schier eiland doen de Spanjaarden het elkaar het blijft dan meer in do familie. Wjjlen Arthur Henderson's werkkamer in het Volkenbondispaleis te Genève komt een werkster iederen dag schoonmaken, omdat alles in orde moet zijn, wanneer een nieuwe voorzitter von een nieuwe ont- wap enings-com m issie daar zijn intrek mocht komen nemen. Zij doet dat zeer plichtsgetrouw, want monsieur Avenol heeft haar gezegd „Wees vooral netjes op de papieren, stof ze iederen dag af, ze worden anders zoo gauw geel, dat staat niet netjes voor den opvolger van meneer Henderson, wiens benoeming nog in deze eeuw is te verwachten V' Nu stoft ze, de werkster, dat het een lieve lust is. Waar gaan wij heen? Naar een nieuwen wapenstilstand op 11 November 1958? Of al eerder soms? Weet u het misschien Wij niet Vereeniging van apothekers-assistenten- opgericht. Hier ter stede werd gisteren een Zeeuw- sche vereeniging van apothekers-assisten ten opgericht, onder den naam „Desunt multa". Tot leden van het voorloopig bestuur werden benoemd B. Crucq, voorzitter, J. M. den Hartigh, secretaresse, Scheldestraat 98, J. M. Heuse, veldt, penningmeesteresse, J. HattinkTaal en A. de Rooy, commis sarissen. Kinderfeest buurtvereeniging. De buurtvereeniging Koningsweg, Lamp- sinsstraat en omgeving hield gistermiddag haar kinderfeest in één der zalen van het station. De voorzitter opende met een kort welkomstwoord, waarna alle aanwezigen het Wilhelmus zongen. De middag werd verder gevuld met het optreden van een goochelaar-buikspreker en een poppenkast- vertooning, waarvan de kinderen en ook de ouderen genoten hebben. Tusschen d:e bedrijven door werden de kinderen ver schillende malen getracteerd. Aan het einde van don welgeslaagden middag sprak de voorzitter een dankwoord tot de mede werkers voor het welslagen van dit kin derfeest. Om 6 uur keerden allen voldaan huiswaarts. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dinsdagavond had de lustrumviering van de Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam plaats met een openbare se naatsvergadering in de „Doelen", waar prof. dr. Z. W. Sneller, rector magnificus, een bijzondere rede uitsprak. Dinsdag heeft men een aanvang gemaakt met het opruimingswerk van het op den Nieuwen Waterweg gezonken Grieksche s.s. „Chryssi". Het opruimen van dit schip zal geschieden met dynamiet en in opdracht van waterstaat. De lading van de vergane Schevening- sche logger Sch. 102 is Woensdag publiek verkocht. Dinsdag werd het publiek in de gelegenheid gesteld om de lading, welke hoofdzakelijk uit tonnen haring bestond, te bezichtigen. Ten einde zich te bekwamen, in de meer technische uitdrukkingen van het leger in de Nederlandsche taal zijn van 7 tot 21 No vember aan de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda drie officieren van. het Belgi sche leger gedetacheerd. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht)terug uit zee wegens defect motor Nederlandsch m.s. „Neerlandia" en „Jantje". Om te bunkeren: Engelsch s.s. „St. Rosario" van HuilItaliaansch s.s. „Ercole" van LivornoEngelsch s.s. „Alchymist" van Antwerpen Nederlandsch m.s. „Vida" en „Prinses Beatrix" van Ca- pelle „Koert" van Swansea. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Immanuel" naar Antwer pen „Vida" naar Lomma„Prinses Bea trix" naar Dublin„Koert" naar Rotter dam „Ercole" naar Emden. Mr. P. Dieleman 65 jaar. In zijn tijdelijke verblijfplaats heeft het gisteren, zooals te verwachten was, mr. Dieleman ter gelegenheid van zijn 65sten verjaardag niet aan blijken van belangstel ling ontbroken. Van zeer vele zijden wrren bloemen ge zonden en dit deden o.a. de medeleden van Ged. Staten, de Z.L.M. en andere organi saties, waarmede mr. Dieleman in relatie staat. Een zeer groot aantal telegrafische en schriftelijke naast enkele persoonlijke be wijzen van vriendschap, waaronder een groot aantal schriftelijke, die hem vanuit Middelburg werden gebracht, overtuigde den jarige hoe hoog hij in vele kringen staat aangeschreven. Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig be taalde invoerrechten hij den ontvanger der invoerrechten te Terneuzen 15. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 October tot en met 5 November kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, nl. 1 in ieder der gemeenten Aardenburg, Koude- kerke, Krabbendijke (het 2de geval in één gezin) en Middelburg. MIDDELBURG. De werkzaamheden aan de kanaalbrug. Nadat verleden week de schipbrug in dienst was gesteld, is de kanaalbrug open gebleven en is men met kracht begonnen haar ten deele te demonteeren. Het gevolg is, dat er thans van het dek van de brug niet veel meer te bekennen is en wat er nog te zien is spoedig ook in deelen naar elders zal zijn gebracht. Maar tevens is een ander belangrijk on derdeel van de noodige werkzaamheden aangevangen en wel alle deelen van de brug, die ook in de toekomst hun diensten zullen bewijzen, en dat is de ijzerconstruc tie, van de verflaag te ontdoen. Voor dit werk worden scheepsladingen zand aangebracht, dat in een groote kachel, die op de Loskade is geplaatst bij hooge temperatuur, goed gedroogd en daardoor heel fijn wordt gemaakt. In bakken wordt dit fijne zand tot bjj de kanaalbrug gebracht en hier wordt het met groote kracht tegen de verf gespoten, die er spoedig voor wijkt. Ten spoedigste worden nu die deelen, die blank gespoten zijn, in de roode menie gezet om later te worden afgeschilderd, als de brug her steld is. De bridge- en whistwedstryd. Gisteravond werd in het Schuttershof te Middelburg een bridge- en whistwedstrijd gehouden ten bate van de t.b.c. -bestrij ding. De voorzitter der plaatselijke t.b.c.-ver- eeniging, de heer L. Onde^dijk, sprak een openingswoord. De heer J. A. Tavenier Sr. had de leiding van dezen wedstrijd, waaraan 168 dames en heeren deelnamen. Het was ongeveer één uur, toen de laat ste ronde was beëindigd en verschillende tellers zich over de staten bogen om de eindresultaten vast te stellen. BridgenGroep I oneven nummers le prijs de heer en mevrouw Mol met 15% punt2e prijs de heeren van Altena en van Riesen te Goes met 22 p. Groep I even nummers le prijs de hee ren Vriesman en Jongepier met 18 p. 2e prijs de dames Rutgers en de Lange uit Vlissingen met 21% p. Groep II oneven nummers le prijs mej. Ickler, Vlissingen en de heer J. Delzenne, Middelburg met 22 p.2e prijs mevr. ter Weer en de heer Dockheer met 24 p. Groep II even nummers le prijs de hee ren Breel en Marinissen met 15% p.2e prijs de heeren de Groot Sr. en Jr. met 22% punt. Groep III oneven nummers le prijs de heer en mevr. Knoop te Vlissingen met 20 punten2e prijs de heer mevr. Volmer te Wolfaartsdijk met 22% punt. Groep ni even nummers le prijs mej. en de heer L. Minderhoud met 20 p.2e prijs de heer en mevr. A. Dronkers met 23 p. Groep IV oneven nummers le prijs mevr. Koers en de heer Oldeman met 20 p.2e prijs de heeren L. v. d. Veen en J. A. Minderhoud met 23% p. Groep IV even nummers le prijs de hee ren van 't Gilde en van Hertum met 17 p.; 2e prijs mevr. de Roos en de heer Scheltens met 20 p. Groep V oneven nummers le prys de heer en mevr. Voorthuijzen met 19 p.2e prijs de heeren Demmer en Lichtendahl met 20 p. Groep V even nummers le prijs de heer en mevr. van Dulden, 2e prijs mevr. Hattink en de heer v. d. Berg, Vlissingen, beiden met 20 punten na loting. De prijs voor abbonceeren en maken van klein slem werd na loting met andere paren behaald door de heeren Vriesman en Jon gepier. Bij het whisten waren winnaars De heer Hoogesteger eerste met 65 pun ten na loting met den heer Wiesner, die een tweeden prijs kreeg. De heer Fastenau eerste met 69 p., de heer van Overbeeke tweede met 66 punten. De heer de Jonge, Breda eerste met 83 p., de heer Ludekuse tweede met 77 p. Mej. Joosse eerste met 74 p., de heer Jesaijes tweede met 73 p. De dames en heeren, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Middel burg. De voorbereidende klasse der Rjjksleerschool. In de algemeene vergadering van de Ver eeniging tot instandhouding van een voor bereidende klasse aan de Rijksieerschool, werden de verslagen van den secretaris en den penningmeester goedgekeurd. Daaruit bleek, dat de klasse in een groote behoefte blijft voorzien, doch dat de financiën, voor al door het bedanken van verschillende con tribuanten, achteruitgaande zijn. De heer W. L. M. P. Thieme, die aan de beurt van aftreding was, werd als bestuurs lid herkozen en nam die herbenoeming aan. De fröbelonderwijzeres, mejuffr. H. M. Caro, hield een causerie over het onderwijs, dat zij geeft. Alle werkzaamheden werden door mej. Caro aanschouwelijk naar voren gebracht, waarbij het niet ontbrak aan betuigingen van bewondering voor sommige scheppingen der kleine kinderhandjes. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Een schryven aan de Marine-vereeniging te Den Helder. De vice-admiraal b.d. mr. J. C. Jager te Bilthoven heeft het volgende schryven ge richt tot met bestuur der Marine-vereeni ging te Den Helder „Als lid van uwe vereeniging zou ik gaarne de volgende vraag aan uw bestuur willen voorleggen. Op 19 September van dit jaar werd in de pers een oproep tot geestelijke en mo- reele herbewapening gepubliceerd, uitgaan de van elf vooraanstaande Nederlanders. Deze vond in wijden kring weerklank en werd op 8 October door een nadere toe lichting gevolgd. Kort daarop richtte H. M. de Koningin zich met een persoonlijk woord tot haar volk om op de beteekenis dier herbewape ning te wijzen, doch zij ging nog verder, door eerst met haar naaste omgeving en vervolgens met de personen, werkzaam op het domein Het Loo, daarover een bespre king te houden, waarbij gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. Met dit Koninklijk voorbeeld voor oogen, rijst de vraag of het niet op den weg van de Marine-vereeniging ligt in een vergade ring den oproep tot geestelijke en moreele herbewapening te doen inleiden en gelegen heid tot bespreking te geven, waarbij het Dit nummer bestaat uit 2 bladen gebeurtenissen «es— cl'issm elesg Wapenstilstand. (Hoofdartikel), Moorddadige Japansche luchtbombar dementen. (Buitenland)] Critiek van Kamerleden op de land- bouwcrisispolitiek der regeering. (Landbouwrubriek) De Parijsche Duitsche legatiesecretaris op wien een aanslag was gepleegd, Is overleden. (Buitenland) Windhoos vernielt 34 huizen is Ned.- Indiëverschillende gewonden. (Gemengd nieuws): De terreur in Palestina breidt zich uit. (Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. 5X sterker dan GRASLINNEN is 150 160 180 200 breed 59 66 72 79 ct. p.el HF QTFR" St* Jacobsstr, S«UE. öIEIl Telefoon 4 8 494 wel een bijzonder gelukkige omstandigheid is, dat de vice-admiraal J. Th. Fürstner een der elf onderteekenaars van den eer sten oproep is en dus wel allereerst aange wezen om dezen nader toe te lichten, voor al in verband met het marineleven en de daarin heerachende stroomingen. Ongetwijfeld zal er voor een zoo belang rijk onderwerp onder de leden van uw ver eeniging een niet minder groote belang stelling bestaan als voor die onderwerpen, welke tot nu toe zijn behandeld of bereids werden aangekondigd. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luitenant ter zee der 2e kl. J. Focke, dienende bij den radiodienst der marine te Amsterdam, 11 November ter be schikking gesteld. Bij K. B. van 7 November 1938 zijn bij de rijkswerf, met ingang van 1 November 1938 benoemd, in vasten dienst, tot hoofd commies de commies H. W. Spoon, en tot commies de adjunct-commies Th. W. Zijp en de adjunct-commies J. D. Mahieu. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulp prediker te Terneuzen, cand. H. G. van Beusekom te Aarlanderveen (Z.H.), Examens. Voor het gewone politiediploma van en R.K. politiebond „St. Michael" is geslaagd de heer A. L. Wientjes, korporaal van dé politietroepen te Vlissingen. VERDACHTE EN EEN GETUIGE TER ZITTING GEARRESTEERD. Meineed afgelegd. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde eenige maanden geleden den rechts kundig adviseur en zaakwaarnemer B. Q, wegens oplichting tot een jaar gevangenis straf. Het O.M. had twee jaar gevorderd. De zaakwaarnemer, die op brutale en geraffineerde wijze iemand geld uit den zak had geklopt en die zich voor de rechtbank door den officier hoorde betitelen als „aas gier" en „rat" stond gisteren in hooger be-, roep terecht voor het gerechtshof te Am sterdam. Om zijn onschuld te „bewijzen" had hij zijn halve familie als getuigen h décharge meegenomen, maar bij de eerste de besta décharge getuige liep het reeds mis. Een nog jeugdige jongeman verscheen voor het hekje, hij bleek verloofd te zijn met een dochter van verdachte en de liefde had hem fantastische dingen doen hooren. Ik ben er bij geweest, toen verdachte die Duitsche juffrouw bezocht, zoo begon hij met groote zekerheid. Meneer G. heeft zich alleen maar zaakwaarnemer genoemdLater

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1