J De verkiezingen in de Vereenigde Staten aart FI.3500.- AAN BELONINGEN GEMENGD NIEUWS EVENTJES LACHEN De abonnes 1000 500 300 150 l 10® 25 BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS een frta- 9.95. stof- ;tro- P. jurg. auto, niet ;e J« Tele. 4 ct., [itin- 17, 22 :ruis- eken en 5, 1 ct., ON- r.Rott. ■n. uur 9 9 9 -Mid- i. 2.25; ïnkele Dur 2e r van Erven l. 22727 NHEK, 'el. 153. Tel.282. etteu De ongergcidheden te Weenen. Radio-Vatikaan heeft gisteravond in de Engelsche taal een verslag uitgezonden van de incidenten hij het aartsbisschoppe lijk paleis te Weenen. Twee personen, wier identiteit niet werd onthuld, verklaarden voor den microfoon, dat zij drie weken na de onlusten een onderhoud hebben gehad met kardinaal Innitzer. Zij bevestigden, dat de sporen van de verwoesting nog zichtbaar waren in het paleisruiten wa ren vernield, kandelaars lagen op den grond, deuren waren ingeslagen, schilde rijen vernield en kruisbeelden beschadigd. Verder deelden zij mede, dat een jong priester, die uit een venster werd gewor pen, enkele dagen geleden is overleden. Examens. Bij het op 8 November gehouden examen van den R.K. politiebond „St. Michaël" zijn geslaagd de korporaals van de politietroe- pen E. v. d. Akker (diploma met aantee- kening) en A. L. Mintin (gewoon diploma). Eerstgenoersde was leerling van de politie- vakschool te Vlissingen. LUCHTVAART Haarlems K. v. K. wenscht Schiphol als centraal vliegveld. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en omstreken is besloten een adres te zenden aan de regeering, waarin verzocht wordt Schiphol aan te wijzen als centraal vliegveld, aangezien de belangen van het district der Kamer daarmede ten zeerste gediend zijn. Met de stichting van het centrale vliegveld op een andere plaats zou de Kamer zich slechts dan kunnen veree nigen, indien daardoor het landsbelang gediend wordt. De luchtvaart-taalcommissie is gereed. Gistermiddag zijn de vertegenwoordigers van organisaties op het gebied van de luchtvaart in het gebouw „Industrie" te Amsterdam bijeengekomen om te beraad slagen over het werk. van de „commissie voor luchtvaart-terminologie", welke op 2 Juni 1937 in het leven werd geroepen en tot taak kreeg na te gaan in hoeverre verschillende vreemde luchtvaartwoorden voor vervanging door Nederlandsche ter men in aanmerking konden komen. De vergadering besloot eenstemmig de lijst van luchtvaarttermen te aanvaarden en deze zoo spoedig mogelijk van defini ties en toelichtingen voorzien in druk te laten verschijnen. Vlucht zonder tusschenlanding van Singapore naar Engeland. De drie Britsche bommenwerpers, die een recordvlucht naar Australië hebben gemaakt, zullen volgens het plan, dat de leider der expeditie, escadrilleleider Kei- let, hedenochtend bekend heeft gemaakt, op de thuisvlucht zonder tusschenlanding van Singapore naar Engeland vliegen. Eerst zullen zij echter nog een rondreis door Australië maken. Ontijdig einde van Italiaansche recordvlucht. Vannacht is het Italiaansche vliegtuig „Santa Francesco" van het Romeinscbe vliegveld Monte Celio opgestegen voor een vlucht naar Tokio. Het toestel wordt bestuurd door den „vliegenden" journalist Lualdi van het blad Stampa, die door nog twee journalisten, een marconist en een werktuigkundige vergezeld wordt. Lualdi wil trachten met zijn tweemotorige fiat- machine, die een snelheid van 455 K.M. kan bereiken, het record te breken van het Japansche vliegtuig „Goddelijke Wind", dat den afstand Tokio-Rome in April van dit jaar in 90 uur heeft afgelegd.. Een Havasbericht uit Beiroet meldt, dat de Italiaansche vliegers hedenochtend op het strand van Birhassen nabij Beiroet zijn geland. Daar de toestand van het strand het opstijgen onmogelijk maakt, wordt de vlucht echter voorloopig onder broken. SCHEEPVAARTBERICHTEN DE NEDERLANDSCHE HAVENS WORDEN AAN HUN LOT OVERGELATEN. Regeeringssteun verzocht, net zoooals bij Antwerpen het geval is. Verscheidene Tweede Kamerleden be pleitten volgens het voorloopig verslag over de bespreking van de begrooting van Economische Zaken, krachtiger steun van de regeering voor onze havens. Deze heb ben eenerzijds te lijden van de pogingen der Duitsche autoriteiten om het verkeer zooveel mogelijk over Duitsche havens te leiden, anderzijds van de Belgische maat regelen ten gunste van het verkeer in de Belgische havens. Ten aanzien van Ant werpen is de oestand nc-ar de meening van deze leden zeer onbevredigend. De belan gen van deze haven worden door de Belgi sche regeering krachtdadig voorgestaan. De Nederlandsche havens daarentegen worden aan haar lot overgelaten. Deze leden zouden willen vernemen, wat de regeering nu voornemens is verder tot steun aan de havens te doen. Zij zouden geenszins willen bepleiten een tarieven- oorlog met buitenlandsche havens moge lijk te maken, waarvan slechts derden zouden profiteeren, dat wil ook niemand. Het ware huns inziens redelyk de Neder landsche havens op dezelfde wijze te steu nen als de Belgische regeering dat met de Belgische doet. Dan zou ook een basis ver kregen worden voor overleg met België om tot een voor beide partijen aannemelij ke regeling te geraken. Geestelijken opgelicht. De recherche te Den Bosch heeft zeke ren H. aangehouden, wonende te Amster dam, die te Den Bosch verschillende gees telijken heeft opgelicht. H. zal ter beschik king worden gesteld van den officier van justitie. —-Fraude in Maastricht. In verband met de berichten in som mige bladen over de onregelmatigheden, welke op het kantoor Maastricht van de Nederlandsche Middenstandsbank zrjn ge pleegd, vernemen wij, dat gebleken is, dat de procuratiehouder N. reeds gedurende eenige jaren boeken en bescheiden heeft vervalscht teneinde speculatieverliezen van hem en een der cliënten te camoufleeren. De Bank heeft de betrokken cliënt, die over belangrijke middelen beschikt, tot aanzuivering van het tekort aangesproken. Bovendien is de bank tegen fraude verze kerd bij Lloyds te Londen. Finland door wolven geteisterd. Dorpsbewoners in het noordelijk deel van Finland worden geteisterd door wolven uit Sovjet-Rusland. Een meisje dat des avonds per fiets huis waarts keerde, ontmoette plotseling mid den in het dorp twee wolven. Zij liet haar rijwiel in den steek en liep een naburig huis binnen, terwijl de wolven haar tot op den drempel volgden. Kudden schapen zijn overvallen, en vele dieren zijn gedood. Stretcher een tegen stander van tabak. Julius Streicher, de hoofdredacteur van het anti-Joodsche orgaan Der Stürmer, heeft in een rede verklaard, dat nicotine het grootste vergift is voor het Duitsche volk. Joden hebben, volgens Streicher, de Duitschers geleerd te rooken, om het Duit sche volk te vernietigen en geld te verdie nen. Red.) Tabak verzwakt de vrucht baarheid der Duitsche vrouwen. Wij moe ten onze vrouwen niet laten rooken. Er dient een algemeen rookverbod te komen voor de Duitsche jeugd. Een rookende vrouw vernietigt niet slechts haar lichaam doch ook haar ziel. De Führer en Mussolini rooken in he4- geheel niet, en zijn daarom tot groote dingen in staat Nieuwe methode van radio-weerberichten. Zooals wjj lezen in „Vliegwereld", stijgt el- ken dag een militair vlieger van Soester- berg op, die, voorzien van de noodige zelf- registreerende instrumenten, op een hoogte van 5000 meter de gegevens verzamelt, welke het Kon. Meteorologisch Instituut onontbeerlijk acht voor de weersvoorspelling voor de eerstvolgende 24 uren. De meteorologische wetenschap is n.l. van oordeel, dat de sleutel van de weersveran deringen en weersvoorspellingen ligt in de studie van de atmosferische omstandig heden op groote hoogte. Vanaf 1930 zijn op verschillende punten-in de wereld dagelijks weervluchten gemaakt. De vliegers moes ten daartoe; weer of geen weer, zeer vroeg in den morgen opstijgen tot hoogten van 4500 tot zelfs 6000 M. toe, om met de in strumenten den luchtdruk, de temperatuur en vochtigheid van de lucht te meten. Deze vluchten zijn niet vrij van romantiek, maar in het barre winterweer is het geen pretje, om als Eskimo gekleed in een of meer pak ken in de vrieslucht op te stijgen naar een grauw wolkendek, dat nauwelijks wordt verlicht door het ochtendgloren. Onbeweeg lijk moet de vlieger deze by het toenemen der hoogte dalende temperatuur verdragen, terwijl hy wolkenlagen doorboort van soms duizenden meters dik. Als hij een paar uur later weer door de wolken prikt, is het luk raak waar hij terecht komt en het kan soms geruimen tijd duren voor de vlieger zich aan het onder hem liggende land heeft verkend, om den koers naar huis te kunnen vaststellen. Het spreekt vanzelf, dat er weersomstan digheden zijn, die zulk een vlucht beletten, waardoor de meteorologen gegevens mis sen, die juist bij slecht weer de hoogste waarde hebben. Daardoor kwam het Har vard Observatorium te Milton (Mass.) in Amerika er toe de weervluchten, die van zelfsprekend zeer duur zijn, te vervangen door een radio-meteorograph. Deze meteorograph is een ballon, waarin zich een parachute bevindt, waaraan de instrumenten na het barsten van den ballon in de ijler wordende lucht weer naar de aarde terugzweven. Op ingenieuze wijze wordt elke halve minuut de stand der 3 instrumenten per radiozender met 5 M. golflengte naar de aarde uitgezonden, waar door het groote voordeel wordt verkregen, dat de gegevens onmiddellijk ter beschik king staan van de meteorologen. Het voor deel van zulk een installatie is voorts, dat het aanmerkelijk goedkooper is dan een vliegtuigvlucht, dat de oplating van den ballon ook bij de slechtste weersomstandig heden (storm, mist, ijsafzetting enz.) kan plaats hebben en dat de ballon veel hooger kan stijgen dan het vliegtuig. De instru menten, die de ballon meevoert, zijn een aneroïde barometer, thermometer en hygro meter, elk voorzien van een pennetje, dat langs een draaienden trommel loopt. Deze trommel wordt bewogen door een gewone dollarwatch, die met dubbele snelheid loopt en volledig is gezuiverd van olie en ten be hoeve van de lage temperaturen gegrafi- teerd. De radiozender is in een balsahou ten kistje gesloten, opdat de droge batte rijen en de klok niet aan te lage tempera turen worden blootgesteld. Het poreuze balsahout isoleert namelijk. Bij iedere om wenteling van den contactcylinder wordt contact gemaakt met den radiozender, die de aanwijzingen der drie instrumenten uit zendt en welk bericht op den grond grafisch wordt opgeteekend. De proeven met dit toestel genomen, be wezen, dat de radio-uitzending zeer goed op den grond werd ontvangen en dat de ballons zelfs tot 30.000 meter hoogte zijn gestegen, waarbij de instrumenten goed hieven werken. Vanzelfsprekend komen niet alle parachutes op zulke plaatsen op den aardbol terug, dat de instrumenten behou den blijven, maar niettegenstaande dat ver lies blijft het onderzoek nog belangrijk minder kostbaar dan een vliegtuigvlucht. Vanaf October 1937 heeft nu Boston Airport voor haar weerberichtenbureau het bovengenoemde systeem aanvaard, ter ver vanging van de tot nu toe geregelde dage- lijksche ochtendvluchten. Het gouvernement heeft de waarde van deze onderzoekingen erkend en is er toe overgegaan, voor haar weerstations in Alaska en Californië de radio-meteorolograph te aanvaarden, met de bedoeling binnen 2 jaren 60 harer sta tions er mede uit te rusten. Hiermede is wederom een belangrijke stap gedaan in de richting van betrouwbare weervoorspel lingen. „Heb je de poeders tegen drankzucht in de koffie van je man gedaan?" „Ja „En nou laat ie het drinken toch ze ker?" „Ja, maar alleen van de koffie"* Zij „Tom, ik wil dien rooden mantel beslist niet meer dragen Hij „En waarom niet Zij „Toen het laatst zoo mistte heb ben vier auto's bij me gestept, daar ze dachten, dat ik een benzinepomp was". Man„Ben je nu eindelijk klaar, vrouw Vrouw„Wees toch niet zoo ongedul dig Ik heb je immers al een uur geleden gezegd, dat ik over vijf minuten klaar ben 1" in het bezit eener Polls, ctyn gratis verzekerd tegen ongelukken voor gulden bU levenslange on geschiktheid tot werken. gulden dood door «en ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bfl verlies van duim. gulden bfl verlies van een wysvmger. gulden btJ verlies van een anderen vinger. MR. OUD BEDANKT ALS LH) DER TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kamer is heden ingeko men een schryven van mr. P. J. Oud, hou dende mededeeling dat hij bedankt heeft als lid der Kamer wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam. INTERPELLATIE—WOUDENBERG TOEGESTAAN. De Tweede Kamer heeft den heer Wou denberg (n.s.b.) toegestaan den Minister van Justitie te interpelleeren over zrjn be leid in zake de wilde autobusdiensten. De interpellatie is toegevoegd aan de lijst der aan de orde zijnde onderwerpen. Hr. Ms. „SUMATRA" TE CASABLANCA. Hr. Ms. kruiser „Sumatra", onder be vel van den kapitein ter zee L. F. Klaas- sen, is heden te Casablanca aangekomen. DE VERDEELING VAN PALESTINA VAN DE BAAN. De voornaamste punten van de voor stellen der Britsche regeering na bestu deering van het rapport van de verdee- lingscommissie inzake Palestina zijn net opgeven van het plan tot verdeeling van Palestina en het houden van een ronde tafel conferentie. De conclusie van het rapport van de commissie is, dat de commissie niet in staat is de grenzen aan te duiden voor de bedoelde gebieden, op zoodange wijze, dat een redelijk uitzicht bestaat op het even tueel tot stand komen van een Arabischen en een Joodschen staat, welke in staat zijn zichzelf te onderhouden. De verklaring van de Britsche regee ring, welke het rapport vergezelt, stelt o.a. vast, dat vier leden van de commis sie eensgezind afraden het door de ko ninklijke commissie voorgestelde verdee- lingsplan te aanvaarden. Behalve het voorstel van de koninklijke commissie zijn nog twee -andere voorstellen in het rap port bestudeerd. Na te hebben uiteenge zet, dat de meening van de leden der com missie c.ver deze voorstellen verdeeld was, wordt in de regeeringsverklaring gezegd, dat volgens deze beide voorstellen de Joodsche staat vermoedelijk een begroo ting met een overschot zou krijgen, terwijl de Arabische staat, met inbegrip van Transjordanië, vermoedelijk een tekort zou aanwijzen. De commissie verwerpt als on bruikbaar de aanbeveling van de konink lijke commissie tot ondersteuning van den Arabischen staat door den Joodschen. Zij is van oordeel, dat om economische rede nen een douane-overeenkomst tusschen beide staten en mandaatgebieden nood zakelijk zou zijn. De commissie heeft de mogelijkheid van het vinden van een op lossing van de financieele en economische vraagstukken van de verdeeling gezocht door middel van een plan, gebaseerd op zulk een overeenkomst doch zij is van meening, dat een dergelijk plan niet ver- eenigbaar is met hetbeginsel van fiscale onafhankelijkheid van beide staten. Na een grondige studie van het rapport der commissie is de regee ring tot het besluit gekomen, dat de moeilijkheden van politieken, administratieven en financieelen aard, welke rijzen bij het uitvoe ren van het voorstel een onafhan- kelijken Arabischen en Joodschen staat in het leven te roepen, zoo groot zyn, dat deze oplossing niet uitvoerbaar is. De regeering wil derhalve de verantwoordelijkheid voor de re geering van geheel Palestina blij ven dragen. Het is duidelijk, dat de meest zekere grondslag voor vrede en welvaart in Pa lestina een overeenstemming tusschen Jo den en Arabieren zou zijn en de Britsche regeering is bereid in eerste instantie een poging te doen om een dergelijke overeen stemming te bereiken. Te dien einde stelt zij voor onmiddellyk de vertegenwoordi gers van de Palestijnsche Arabieren en de Arabieren van de aangrenzende staten aan de eene zijde en de vertegenwoordigers van het Joodsche agentschap aan de ande re zijde, uit te noodigen tot een bespre king, welke zoo spoedig mogelijk te Londen zal worden gehouden, teneinde de toekom stige politiek te bespreken, hierbij inbe grepen het vraagstuk van de immigratie in Palestina. Ten aanzien van de vertegenwoordigers van de Palestijnsche Arabieren maakt de Britsche regeering het voorbehoud die lei ders, welke zij verantwoordelijk acht voor de gewelddaden en moorden, te weigeren. De regeering hoopt, dat deze besprekingen te Londen zullen helpen tot het tot stand komen van een overeenstemming inzake de toekomstige politiek ten aanzien van Pa lestina. Zij hecht er evenwel waarde aan, dat de overeenkomst spoedig tot stand komt. Indien derhalve de besprekingen te Londen niet binnen redelijken tijd tot een overeenstemming leiden dan zal de Brit sche regeering zelf een beslissing nemen in het licht van de studie van het vraag stuk en van de besprekingen te Londen en haar politiek, welke zij denkt te voeren, uiteenzetten. Bij het vaststellen van de politiek zal de Britsche regeering steeds in gedachten houden, dat het mandaat, waarmede zij is belast, een internationaal karakter draagt en zal zij acht geven, op haar verplichtin gen, welke hieruit voortvloeien. Republikeinen winnen, doch democraten behouden meerderheid in congres De republikeinen .schijnen definitief op de candidaten van den New Deal te hebben gewonnen. De verliezen van de New-Deal- aanhangers schijnen niet zoo groot te zijn, dat hun meerderheid in het Congres er door bedreigd wordt, doch wel is het reeds dui delijk, dat de uitslag niet zulk een over weldigende zege zal zijn als de president in 1936 behaalde. De voornaamste verliezen boekt de New Deal in de landbouwdistric ten, waar de dalende prijzen voor land bouwproducten ontevredenheid hebben ge wekt over de landbouwpolitiek der regee ring. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat de democratische candidaten voor den post van gouverneur en dien van senator door hun republikeinsche tegenstanders verslagen zijn. Republikeinsche meerderheid in den staat New-York. In beide huizen van het parlement van den staat New-York hebben de republikei nen voor het eerst sedert 1932 weer de meerderheid behaald. Bij de verkiezingen voor het gouverneur schap van den staat New-York is de repu blikein Dewey verslagen door den demo craat Lehman. Op Lehman zijn 2.381.491 en op Dewey 2.311.421 stemmen uitge bracht. De republikeinen dreigen op de demo craten acht gouverneurschappen te ver overen, namelijk Rhode Island, Massachu setts, Connecticut, Iowa, Pennsylvania, Kansas, Michigan, Oregon en bovendien Minnesota en Winconsin op andere partijen. Er wordt aan herinnerd, dat men ver wachtte, dat Dewey, die als openbare aan klager bekendheid heeft verkregen door zijn strijd tegen de „rackets" (verboden loterijen), indien hij bij deze verkiezingen succes zou hebben geboekt, de volgende candidaat voor het presidentschap zou zijn geweest. Verliezen van den New Deal grooter dan venvacht. De New Deal heeft meer terrein verloren dan men verwachtte. De republikeinen heb ben overal in het land zeer aanzienlijke winsten gehoekt, ten koste van de demo cratische partij en de onafhankelijke link- sche partijen. De republikeinsche party komt derhalve in een sterkere positie dan zij sedert het begin van den New Deal, zes jaar geleden, ooit ingenomen heeft. De stand om 9.20 uur. Om 9.20 uur (Ned. tijd) was de stand der partijen in het Huis van Afgevaardigden 216 democraten, 87 republikeinen en 2 progressisten, terwyl nog 130 uitslagen bin nen moesten komen. In 40 van de distric ten, waarvan de uitslagen nog niet bekend zyn, hadden de republikeinen de leiding. De republikeinen hebben een winst ge boekt van minstens 23 zetels in het Huis en 8 in den Senaat. De democraten, die in het Congres niet zijn vooruitgegaan, hebben 2 gouverneur schappen gewonnen, doch de republikei nen 9. De voornaamste verliezen heeft de New Deal geleden in Pennsylvania en andere staten van New England, alsmede in de landbouwgebieden in het Midden-Western In de groote steden behoudt Roosevelt een sterke meerderheid. Uitslag der verkiezingen een slag voor Roosevelt. Op grond van de tot dusver bekende uit slagen verwacht men, dat de republikeinen in den Senaat negen of tien zetels zullen winnen, en in het Huis van Afgevaardigden waarschijnlijk 60. Het lijkt waarschijnlijk, dat zij in een dozijn staten het gouverneur schap zullen winnen en dat zij het in slechts twee of drie staten aan de democraten zul len moeten afstaan. Het resultaat is een persoonlijke slag voor Roosevelt. De candidaten, die hij aan bevolen heeft, zijn in. een zestal staten ver slagen. De conservatieve democraten, die Roosevelt heeft weg trachten te werken, zijn met slechts een enkele uitzondering herkozen. Pennsylvania is naar de repu blikeinen overgegaan, niettegenstaande Roosevelt nog op het laatste oogenblik in een brief de democratische candidaten had aanbevolen. De gouverneur van Michigan, de democraat Frank Murphy, wiens her kiezing speciaal door Roosevelt was ver zocht, bleef in de minderheid tegenover zijn republikeinschen tegencandidaat, Fitzge rald. De interventie van den president heeft echter meer succes gehad in den staat New-York, waarschijnlijk een gevolg van zijn krachtige rede, waarin hy Lehman steunde, waardoor voorkomen is, dat de heftigste campagne, die de laatste tien jaar is gevoerd, door Dewey is gewonnen. Incidenten. Bij ongeregeldheden te Harlan in Ken tucky zijn zes personen gedood, terwijl voor het leven van drie anderen wordt gevreesd. By een schietpartij in het dorp Etowah in Tennessee zijn twee personen levensge vaarlijk getroffen. Tijdens de schietpartij werd de stembus meegenomen. Tot nu toe is deze nog niet teruggevonden. Verder wordt melding gemaakt van fraude op verscheidene plaatsen, niettegen staande de terke politiemacht, welke op de been is. Zes democraten en een republikein werden gearresteerd en zijn weer vrijgela ten na verhoord te zijn en een waarborg som te hebben gestort. DE UITSLAGEN DER AMERIKAAN- SCHE VERKIEZINGEN. Om 12.50 (Ned. tijd) was de stand der partyen in het Huis van Afgevaardigden democraten 199, republikeinen 117, pro gressisten 1, terwijl nog 11G uitslagen moesten binnen komen. Voor den Senaat waren de cijfersdemocraten 65, republi keinen 22, andere partijen 4, met 5 uitsla gen nog onbeslist. De republikeinen hebben een nettowinst van 12 gouverneurschappen. Zij hebben er 12 veroverd op de democraten en 2 op de andere partijen, doch er 2 verloren op de democraten.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 7