BUITENLAND Een leger van meer dan 100.000 actieve Ivorol-schuim- LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN HOOGWATER TE VLISSINGEN Ttlet Mr.Tïïs. kruiser „Sumatra" naar het Zuiden si grooting van Economische Zaken, waar- deering. De toestand van den middenstand is echter nog allerminst gunstig, op. grond waarvan deze leden het gerechtvaardigd achtten opnieuw de speciale aandacht van de regeering voor de nooden van den mid denstand te vragen. Sommige leden, die in de voortdurende uitbreiding van het grootbedrijf een ern stig gevaar voor een gezonde ontwikkeling en zelfs voor het voortbestaan van den middenstand zagen, erkenden intusschen, dat de middenstand zich te weinig bewust is van de verdedigingsmid delen, die hjj zelf zou kunnen toepas sen, en dat het in de eerste plaats de taak van den middenstand zelf is deze verdedi ging te organiseeren. Echter gaat de toe stand van den middenstand huns inziens zoo snel achteruit, dat onherstelbare scha de zou kunnen zijn aangericht voordat de ze organisatie resultaat kan hebben opge leverd. Daarom dient, naar hun meening, door overheidsmaatregelen de uitbreiding van het grootbedijf gedurende een aantal jaren te worden stopgezet, ten einde den middenstand tijd te laten zich weer te herstellen. Andere leden zouden tegen den hier be pleiten maatregel ernstig bezwaar hebben. Verscheidene leden hadden den indruk, dat de vestigingseischen te hoog worden opgeschroefd. Ook zij achtten de overbe zetting van het middenstandsbedrijf een. ernstig euvel. Men mag dit euvel echter niet bestrijden door hoogere vestigings eischen te stellen dan voor een behoorlijke bedrijfsuitoefening noodig is. Van de noodzakelijkheid in 1940 een be- drijfstelling te houden, waarvan de kosten bijna 500.000 zullen bedragen, waren verscheidene leden geenszins overtuigd. Andere leden verklaarden zulk een toe lichting eveneens op prijs te stellen, doch ook thans reeds van het nut eener be- drijfstelling overtuigd te zijn. VOORLEZING VAN AKTEN DOOR AMBTENAREN BURGELIJKEN STAND De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten vervolge op zijn rondschrijven van 12 Juli jl. op verzoek van den Minis ter van Justitie het volgende ter kennis van burgemeesters en wethouders ge bracht. Bij genoemd rondschrijven werd er op gewezen, dat aan het voorschrift van arti kel 21 van het burgerlek wetboek nopens voorlezing van akten van den burgerlijken stand aan verschijnende partijen, mitsga ders aan de getuigen, stipt de hand dient te worden gehouden. Intusschen is geble ken, dat bij voltrekking van meerdere hu welijken achtereenvolgens, van den amb tenaar moeilijk kan worden gevergd, dat hij de akten zelf voorleest. Met het oog hierop kan er in worden berust, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand, in dien hieraan dringende behoefte bestaat, de huwelijksakten in zijn tegenwoordigheid en onder zijn verantwoordelijkheid doet voorlezen door een assistent. Hiertegen schijnt, gelet op artikel 21 van het burger lijk wetboek, geen overwegend bezwaar te bestaan, daar de met voorlezing belaste persoon, dan geen zelfstandige rol ver vult, maar geacht kan worden te zrjn het instrument van den dienstdoenden ambte naar. In alle andere gevallen zullen de ambte naren de akten zelf dienen voor te lezen. BELGISCHE PARLEMENT SZITTING BEGONNEN. Katholieken blijven by wensch een agent te Burgos te benoemen. De nieuwe Belgische Parlementszitting is Dinsdag begonnen. De Katholiek Moyer- soen werd herkozen tot voorzitter van den Senaat, de socialist Huysmans tot voorzit ter der Kamer. Huysmans stelde de Ka mer voor van nu af aan het begrootings- jaar te doen aanvangen op 1 Juli in plaats van op 1 Januari. De Katholieke fracties van Kamer en Senaat hebben besloten haar houding te handhaven ten aanzien van het uitzenden van een Belgisch agent naar Burgos en gedelegeerden naar den eersten minister Spaak te zenden, ten einde hem het stand punt der fracties uiteen te zetten. HITLER DIENT CHURCHILL VAN ANTWOORD. Duitschland wil niets anders dan zyn koloniën terughebben. In zijn gisteren ter gelegenheid van de jaarlijksche bijeenkomst der oude nationaal-socialistische strijders in de Buergerbraeukeller te München uitgespro ken redevoering wees Hitier er o.m. op, dat ook in November 1918 door de tegen standers is gezegd, dat het slechts ging om de terzijdestelling der dynastiën, doch niet om het Duitsche volk. Het Duitsche volk heeft deze huichelaars toen leeren kennen. Een ineenstorting, zooals Duitsch land toen door zijn goedgeloovigheid heeft beleefd, zal in de volgende duizend jaar niet worden herhaald. Dat kan allen ver zekerd worden, die meenen tegen het Duitsche volk een oorlogsophitsing te kun nen ontketenen. Spreker ziet er een ge vaar in, dat in andere landen een ononder broken oorlogsophitsing plaats vindt. Wanneer men beweert, dat dit niet waar is, behoeft men zich slechts voor oogen te voeren, dat in het Engelische Lagerhuis onlangs door de oppositie gevraagd is of een nieuw burgervliegtuig ook bommen naar Berlijn zou kunnen voeren. Duitsch land is zeer dankbaar, wanneer de regee- rende mannen in Frankrijk en Engeland dergelijke gedachten van zich afzetten en blaasjes dringt bij elke poetsing met Ivorol reinigend door tot inde gevaarlijke schuilhoekjes tusschen tanden en kiezen en in de onzicht bare barstjes en gaatjes waar de borstel en gewone tandpasta niet komt. Zóó voorkomt U tandbederf. Tube 60-40-25 ct. Doos 20 et. wanneer zij werkelijk met Duitschland op gelijken voet willen leven. Het woord overeenstemming, aldus verklaarde Hitier, is ons op zichzelf bijna onbegrijpelijk want waarover moeten wij dan tot over eenstemming komen? Wij hebben meer dan eens verklaard, dat wij van deze lan den heelemaal niets willen. Behalve de teruggave der ons eens onder wederrech telijke voorspiegelingen afgenomen kolo niën. Ik heb steeds verzekerd, dat dat natuurlijk heelemaal geen kwestie van oorlog is, het is slechts een kwestie, laat cms zeggen, van gerechtigheid en van de werkelijke bedoeling een samenleving van volken mogelijk te maken. Overigens hebben wij van deze landen heelemaal niets te eischen. Wij verlangen van hen niets. Integendeel, wij moeten met hen slechts zaken doen, d.w.z. wij willen met hen handel dryven. In Frankrijk en Engeland zijn thans zekere mannen aan het bewind, die den vrede willen. Echter maken anderen er geen geheim van en de heer ChurchiU kan zich keeren en wenden zoo als hij wil dat zij den oorlog tegen Duitschland wenschen. Hij is gedwongen, dat zeer nuchter tegenover de natie uit te spre ken, opdat zij zich niet aan een illusie overgeeft en hij is gedwongen de conse quenties daaruit te tr~ een. Want ingevolge de grondwet deze sta ten kan morgen of overmorgen de heer ChurchiU ook minister-president zijn. Wanneer de heer ChurchiU verklaart, dat hij de Duitschers niet haat, dat hij in ien slechts een gevaar ziet, dan komt dat precies op hetzelfde neer. En wanneer een leider der Britsche oppositie ver klaart niet het Duitsche volk, doch slechts het regiem moet vernietigd wor den, dan is dat ook hetzelfde. Want het regiem kan niemand vernietigen zonder tevoren het Duitsche volk te vernietigen. Voor het Duitsche volk zijn die heeren heelemaal niet bevoegd. Wanneer er één mensch bestaat, die bevoegd is voor een volk te spreken, mijne heeren Britsche parlementsleden, dan ben ik dat. De heer Churchill heeft misschien 15.000 of 18.000 of 20.000 stemmen. Ik heb nog steeds zoo iets van meer dan 40 milUoen achter mg. Over het Duitsche volk te oordeelen, is een binnenlandsche aangelegenheid van het Duitsche volk en wy verzoeken met nadruk verschoond te blijven van iedere schoolmeesterachtige of gouvernante achtige contröle. 9 NOVEMBER 1923 IN DUITSCHLAND HERDACHT. De Duitsche bladen herdenken den 15en verjaardag der historische gebeurtenissen van den 9en November 1923 te München. De „Völkischer Beobachter" schrijft, van de hand van minister Frick De 9e No vember 1923 is behalve de dag der afkon diging van het partijprogram der N.S.D. A.P. door den Führer, de gedenkwaardig ste dag in de geschiedenis der nationaal- socialistische beweging. Deze dag heeft bewezen, dat het denkbeeld van het derde rijk, dat de Führer verkondigd heeft, on- uitwischbaar in de harten der Duitschers was gegrift. Over de graven heen, moest de weg der beweging tot de overwinning tot de redding van het rijk en tot de nieu we toekomst van het Duitsche volk leiden. TRANSPORTSTAKING TE DUBLIN THANS ALGEMEEN. De gisteren begonnen transportstaking te Dublin is thans algemeen geworden. De tram3 en autobussen zijn niet uitgereden. De staking omvat 2000 man, en hoewel zy niet de goedkeuring van den vakbond heeft, hebben de stakers besloten het werk pas te hervatten, wanneer voldaan is aan hun eisch het weder in dienst nemen van een lid van net personeel, dat ontslagen was omdat men den man in werktijd uit een café had zien komen. DE AANSLAG IN DE DUITSCHE AMBASSADE TE PARIJS. Nadat de rechter van instructie Tessier den dader van den aanslag In de Duitsche ambassade te Parijs, de jeugdige Herschel Grunszpan, in staat van beschuldiging had gesteld, wegens noging tot moord, werd de jongeman gisteren in de gelegenheid ge steld de motieven tot zijn daad uiteen te zetten. Met behulp van zijn advocaat, die als tolk optrad, verklaarde Grunszpan o.a.„Ik heb gehandeld noch uit haat, noch uit wraak, doch alleen uit liefde voor mijn ouders en voor mijn volk, dat on schuldig lijdt." Hij verklaarde verder de daad zelf te betreuren, doch hij zag geen ander middel om zijn wil tot uiting te brengen. Hij weidde lang uit over het lijden van zijn volk en zyn ras en in het bijzonder van zijn ouders. Reeds vóór zijn ouders deel uit maakten van de 20.000 Poolsche Joden, die bedreigd werden met verbanning heeft Grunszpan persoonlijk een brief aan presi dent Roosevelt geschreven, waarin hij hem toestemming verzocht voor zijn ouders zich in de Vereen. Staten te vestigen. Hijzelf bood aan voor hen te werken. PRINS VAN TRIVULZIO VERMOORD. Gisteravond is te Milaan op straat de 69-jarige Italiaansche prins Luigi Alebe- rico Trivulzio, door een 40-jarige vrouw met vijf revolverschoten vermoord. De vrouw, Maria Antonietta Lazzarini ge naamd, is gearresteerd. De Prins behoorde tot den oudsten Mi- laneeschen adel. Zijn gemalin is hofdame van de koningin-keizerin en zijn dochter is hofdame van de prinses van Piëmont. DE POOLSCH GEWORDEN TSJECHEN. liet blad „Narodni Osvobozewi" beves tigt, dat de 130.000 Tsjechen, die zich vol gens het blad in het aan Polen afgestane gebied bevinden, „gedenaturaliseerd" zul len worden. De Poolsche autoriteiten heb ben onmiddellijk alle Tsjechische scholen gesloten en het onderwijzend personeel uitgewezen. Volgens een officieele statis tiek moesten 10.000 Tsjechische staatsamb tenaren, die lid van Tsjechische nationale organisaties waren in allerijl de gebieden, welke door Polen zyn bezet, verlaten. GEEN STAATSBETREKKINGEN VOOR GEHUWDE VROUWEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. In een wetsontwerp, dat is uitgewerkt door de permanente parlementaire com missie, wordt bepaald, dat gehuwde vrou wen in Tsjecho-Slowakije geen staatsbe trekkingen .nogen bekleeden. Dit heeft tengevolge gehad, dat reeds talrijke echt scheidingen zyn aangevraagd. De autori teiten hebben een rondschrijven gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat zelfs de vrouwen, die na .de afkondiging gescheiden zijn, haar plaatsen moeten afstaan aan mannen, die uit de grensstreken komen. KEMAL ATATURK ERNSTIG ZIEK. Officieel wordt uit Istanboel medege deeld, dat Kemal Ataturk plotseling ern stiger ziek is geworden. In een communi qué, dat gisteravond te 18.30 uur is gepu bliceerd werd gezegd, dat de ziekte van Kemal Ataturk plotseling een ernstige wending heeft genomen. De pols is regel matig en telt 100 slagen per minuut, de ademhaling is 22, de temperatuur 36.4. Acht geneesheeren verblijven voortdu rend bij den zieke. VALENCIA GEBOMBARDEERD. De rechtsche luchtmacht heeft Dinsdag ochtend Valencia gebombardeerd en ver scheidene gebouwen verwoest. Drie per sonen werden gedood en dertig gewond. Later hebben vijf Savoia-toestellen de havenwijk van Valencia gebombardeerd. Vier personen zijn om het leven gekomen, een dertigtal gewond. De rechtsche Spaamsche bladen berich ten, dat Maandag bij het bombardement van Cabra door de vliegtuigen der regee ring negentig personen zijn gedood, waar onder 18 vrouwen, 8 kinderen, 10 soldaten en 52 burgers, alsmede twee gevangenen, 80 personen werden ernstig en 100 perso nen lichter gewond. De opmarsch der rechtschen. De rechtsche troepen berichten, dat de opmarsch aan den Ebro wordt vortgezet. terwijl de regeeringstroepen aan de Segre teruggeslagen zijn. Aan den Ebro hebben de rechtsche troepen de brug tegenover net dorp Garcia, acht kilometer stroomop waarts van Mora, bereikt. Volgens andere berichten is de eerste faze van het offensief der regeeringstroe pen aan de Rio Segre volkomen geslaagd. Op verschillende plaatsen zijn de troepen de rivier overgetrokkenzij zijn 10 kilo meter opgerukt over een front van 15 kilometer. Seros, Soses en Aytona zijn be zet, terwijl de weg Lerida-Saragossa op twee plaatsen is doorgesneden. De aan dacht van den vijand is van het Ebrofront afgeleid. In het legerbericht der regeering wordt voorts medegedeeld, dat de regeeringstroe pen het bezette gebied hebben gezuiverd. Verscheidene tegenaanvallen werden afge slagen. Onder de 650 gevangenen is de commandant van een halve brigade en vele andere officieren. Aan den Ebro blijven de rechtschen ster ken druk uitoefenen op de stellingen van de regeering. Bij Mo-ra zijn zy ten koste van zware verliezen iets opgerukt. VAN HET CHINEESCHE OORLOGS- TOONEEL. De Japansche troepen, die van Po.etsji naar Tsjangtsja oprukken, hebben Lioelin bereikt. Na een stryd van twee dagen, waarin beide partijen zware verliezen heb ben geleden, is Toengsjan, ten oosten van Poetsji, ontruimd. Thans wordt verwoed gevochten om Hsiangsjan en Tsjaagts- jiwan. Volgens een Chineesch bericht is de re organisatie van het Chineesche leger in zuid-China voltooid. Binnenkort zullen aanvallen op groote schaal ondernomen worden. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche kustverdediging de bewe gingen der Japansche oorlogsschepen voor de kust van Foekien met de grootste oplettendheid gadeslaat, vooral na de mislukte landingspoging der Japanneezen ten zuiden van Foetsjau. Een Chineesch hoofdofficier heeft ver klaard, dat uit de evacuatie van burger bevolking en regeeringsbureaux te Foets jau blijkt, dat de Chineezen vastbesloten zijn zich tegen een Japanschen inval te verzetten. De militaire autoriteiten en een deel der burgerlijke zijn in de stad geble ven om toezicht te houden op de militaire voorzorgsmaatregelen. De Japansche .„-luchtmacht dringt thans door tot de westelijke streken van China. Gisterochtend hebben zeventien toestellen een aanval op de hoofdstad van Stsech- wan, Tsjengtoe, gedaan, die 1000 kilometer van Woehan ligt. De vliegers lieten haas tig een grooten bommenvoorraad op de voorsteden vallen, doch de schade was zeer gering. Enkele personen werden gewond er is één doode te betreuren. Japan zou geheelen toevoer van China willen afsnijden. Volgens Japansche waarnemers is het doel va: luchtraids over langen afstand, de afsluiting van de laatste wegen,, waar langs voorraden voor Tsjang Kai Sjek zouden kunnen worden aangevoerdBur ma, Indio-China en de Sovjet-Unie. Men kan een krachtige ontwikkèling van de luchtraidis tot geheel achter in China verwachten, met als uitgangspunt Hankau, dat Japan tot een machtige luchtvaartbasis zou maken. Japansch protest aan Brltsch adres. De Japansche autoriteiten hebben bij de Britsche diplomatieke vertegenwoordiging te Sjanghai een scherp protest ingediend naar aanleiding van een incident, dat zich op 24 October op 15 kilometer van Klang- jin, aan den zuidelijken oever van de Jangtse,. zou hebben afgespeeld. Volgens de door de Japanneezen overhandigde nota zou van het Britsche rivierschip „Whang- poo" met geweren en zelfs machinegewe ren zijn geschoten op Japansche troepen, die Chineesche guerillabenden bestreden. De Japanneezen kunnen zich niet ver gist hebben aldus de nota daar de officieren nauwkeurig hebben kunnen vaststellen, hoeveel manschappen aan boord van de „Whangpoo" hebben gevuurd. Verscheidene Japanneezen zouden ge wond zyn. De eigenaars van de „Whangpoo" en de Britsche autoriteiten verklaren dat het schip op het aangegeven oogenblik vijf tien mijl verwijderd was van de plaats, waar het incident zich zou hebben voor gedaan. November Woensdag Donderdag 4.46 4.44 November Donderdag 10 Vrijdag 11 uur 2.21 2.59 uur 14.39 15.22 O De gelukzalige eilanden. Aamkomst te Funchal. „Het lijkt wel Trétes'\ De post uit Holland. VIL a.b. Hr. Ms. „Sumatra' 28 October 1938. Als men van uit Noordelijke richting Madeira nadert, dat in dezen tijd van het jaar vrijwel voortdurend schuil gaat ach ter zware regenwolken, en men heeft juist gelegenheid gehad om het kale, droge Porto Santo van nabij te aanschouwen, dan is men by een eerste bezoek aan deze stre ken geneigd om te denkenZijn dat nu de voorposten der „Gelukzalige Eilanden" Toch moeten de Romeinen die hen ont dekten, wel degelijk reden hebben gehad om Madeira, tezamen met de Canarische Eilanden en de Azoren, den naam „Insuiae Fortunate" te schenken al zal de omstan digheid dat zij er na een voor dien tjjd ge weldige reis behouden arriveerden, er wel toe hebben bijgedragen dat zy optimistisch waren gestemd. Een gezegend klimaat. Ook nu weder zien wij vanaf de „Suma tra" in de eene richting de geel-bruine rots klomp Porto Santo en in de andere richting de laaghangende grijze regenwolken die de bergtoppen van Madeira vrijwel volkomen aan het gezicht onttrokken. Maar gelukkig weten wij uit ervaring dat ons schip met een gerust hart kan doorvaren naar Fun chal en daar mooi weer zal treffen als de weersomstandigheden althans normaal blij ven. De Noordkust van Madeira is wat de weersomstandigheden betreft altijd wat aan den somberen kant, doch de daar hangende regenwolken worden door de dwars over het eiland loopende bergketens tegengehou den, zoodat het aan de Zuidkust gelegen Funchal een waarlijk gezegend klimaat be zit, met een temperatuursverschil van slechts 10° tusschen zomer en wintereen klimaat, waarin tropische en sub-tropische gewassen, bananen, druiven en granen, tamme kastanjes, eiken en wierookboomen zich tot een ware „Arke Noach's" van plantengroei konden ontwikelen. Voortgezette schietoefeningen. De dag vóór aankomst te Funchal staat nog hl het teeken van schietoefeningen. De gierschijf is nu reeds zoo'n beetje afge dankt en er wordt gevuurd op de groote schyven van zeildoek, die door een der motorsloepen worden gesleept. Ook de ge- weerschietinrichtingen behooren hiermede alweer tot het verleden en de battery vuurt nu met kleine 3,7 cm. kanonnetjes, die kunstig binnen in de groote geschutloopen zyn aangebracht en dus nog meer dan de geweerschietinrichtingen een idee van wer- keiykheid geven. Ook wordt er nog geoefend met luchtaf- weermitrailleurs. Funchal in den nacht. De nacht is reeds een heel eind gevor derd als wy Funchal zyn genaderd, dat op grooten afstand als een lichtende plek af steekt tegen het diepe zwart van den ach tergrond van bergen. De smalle maansikkel staat op het punt van ondergaan en is dus geen concurrent meer voor het werkelyk feëerieke schouwspel dat de verlichte stad by nadering biedt. Zoo in het nachtelijk duister lijkt het alsof een wereldstad zich tegen de style berghellingen heeft aangevleid en de dui zenden lampen vormen als evenzoovele hel der lichtende puntjes een merkwaardig zui veren plattegrond van Madeira's hoofdstad Toch is het slechts een plaats van om streeks 50.000 inwoners en worden de lot hoog in de bergen zich slingerende lacht- guirlandes slechts gevormd door de straat lantaarns der zich tot smalle bergpaden vormende straatjes der spaarzaam bebouw de buitenwijken. Tot over half twee kunnen wij met <m- zen kyker het woord „Casino" ontwaren dat, in reusachtige lichtende letters tegen de rotsen aangebracht, den vreemdeling ~~eds op mijlen afstand te kennen geeft dat Funchal's speel- en danszalen hem wach ten, By het zien van de verlichte stad gaan onze gedachten als vanzelf uit naar Vlis- singen, waar juist op dien avond de ver duisteringsoefening zal worden gehouden I Vergelyking met ons Indlë. Als de dag aanbreekt gaat het lichten- spel geleidelijk aan verdwijnen om plaats te maken voor het zeer mooie beeld dat Funchal biedt zooals het daar ligt met zyn tallooze roodgedakte, wit en crème gekalk te huizen. Mooi, maar toch voor hen die ons Indië kennen en op Java plaatsen als Bandoeng en Trètes hebben gezien, niet van een bepaald uitzonderlijke bekoring. Een der opvarenden maakt dan ook al spoedig de opmerking„Het lykt Trètes wel J" en inderdaad, de aanblik van Funchal vertoont verrassend veel gelijkenis met dit vereuro- peeschte Javasehe bergo-ord. Alleen zijn het déér allemaal villahuisjes en hier grooten- deels eenvoudige werkmanswoningen en mist men hier uiteraard de van bamboe en atap opgetrokken kamponghuizen. Vroeger bezochten wy Funchal eens in den zomer, toen alle plekken die nu slechts groen zijn voor een groot deel waren be dekt met een kleurige bloemenpracht. Dén vervaagt het Indische beeld wel iet of wat Aankomst. 's Morgens vroeg op den 28en October laat de „Sumatra" haar ankers vallen op de reede, na op de gebruikelijke wyze het Portugeesche gouvernement met 21 scno- ten te hebben begroet. Direct worden wij omzwermd door bootjes met kooplui die hun borduur- en vlechtwerk, vogels in kooitjes, wynen en vruchten ten verkoop aanbieden. Ook de muntenduikers mankee- ren niet op dit typisch zuidelijk program ma. Zij allen schreeuwen natuurlyk wel om het hardst, doch gedragen zich vo^nmea correct en het valt ons op, als even later onze scheepskapeï, by vlaggeparade, na het Wilhelmus ook het Portugeesche volkslied ten gehoore brengt, °Uen, zelfs de kleine havelooze schooiertjes, eerbiedig het hoofd ontblooten en onder de muziek een volmaakte st'1f- in acht nemen. Een zeer typeerend verschijnsel bij het Portugeesche volk van dezen tyd De groote lichtletters „Casino" zien wij nu ook van vlak bij en constateeren de merkwaardige toevalligheid dat deze speel zaal grenst aanhet kerkhof Wij wil len liever niet aannemen dat dit kerkhof zich op den duur eeft gevormd uit de wanhopigen die aan de speeltafels hun be zit hadden verloren De post aan boord. Even later is onze eerste sloep te water gelaten, waarmede zich de officier van pi ket naar den wal begeeft voor de gebruike lijke formaliteiten en niet lang duurt het of een der van den wal terugkeerende sloepen neemt de voor ons bestemde postzakken mede, die door den „facteur" onder toe zicht van den officier van het benedenschip worden geopend. De post geeft altijd weer enkele oogen- blikken van bijzondere sfeer aan boord. Zij brengt het beeld van wat wij In Holland achterlieten weer eens te sterker naar vo ren en geeft telkens weer dat spannende gevoel r „Zou er voor mij iets by zijn en zouden het goede berichten zijn?" Met een zekere spanning is het telkens dat de brieven uit het vaderland worden geopend, nadat eerst de gelukkige ontvan ger zich zwijgend met zijn bezit naar een rustig hoekje heeft teruggetrokken. Als de post aan boord komt, dan be merkt men pas hoe vrijwel allen zich ver bonden gevoelen aan het brokje klei en zand aan de Noordzeekust en hoe daar door zeer velen belangen worden achterge laten, die ongeacht den afstand dien zij er van zyn verwijderd en ongeacht de vreugde waarmede het zeemanswerk wordt ver richt, diep in hun geestesleven blijven ge worteld. we| wal heH mie t us One gehf ren| gev den heb| twe verJ af ge trajl Goo: gche sagi sum teerij char| gave| in i de, middj heet aan d ge ca: t r el terhof op wi gewo ten, school boere te halvef vroeg Zoowci woorcj was, spron| had ter pd! deliyk bereid! tief i werd i dekkeJ een sp( trein Toen Ze hetl maar 1 maar e schrik [1 veerde j hoekscj tjes, vertra: der, aardigd El beta] meen haar iel geld tel misschi! bij een i de luie11 betalen er betrl ontken Dient| Eich va

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 4