HEEM AF Aspirin NOOTJES STOFZUIGER *Jic ~plMdfry I De om Wegens de zeer groote belangstelling uit alle deelen van het land voor de te Amster- dam gehouden luchtbeschermingstentoon stelling, heeft het comité besloten deze te verlengen tot en met 15 November a.s. Tot nu toe is de tentoonstelling door meer dan 20.000 personen bezocht. Gistermorgen is het zesjarig zoontje van de familie J. Kloosterhuis te Zrjldrjk (Gr.) bij het oversteken van den weg door een autobus gegrepen en op slag gedood. De politie stelt een onderzoek in. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer van boter gedurende deze maand een globaal contin gent van in totaal 100.000 kg. heeft vast gesteld. Het aandeel van Nederland be draagt hierin 27% procent. De betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 30 dezer in Bel gië worden ingevoerd. De Luxemburgsche Kamer heeft den ka tholiek Reuter met 46 van de 49 stemmen herkozen tot voorzitter. Het bureau van de Kamer bestaat thans uit vertegenwoordi gers van de drie partijen. De Poolsche staatscourant van 7 Novem ber publiceert nieuwe deviezenbepalingen welke terstond in werking zijn getreden. Volgens deze bepalingen wordt de handel in goud, de in- en uitvoer in iedere vorm, als mede van platina, edelsteenen en andere sieraden verboden. Met algemeene stemmen zijn Attlee en Greenwood herkozen resp. als leider en plaatsvervangend leider van de Engelsche Labompartij. S De directeur van het Fransche blad „Action Francaise", Delest, is voor den rechter gedaagd wegens ophitsing tot moord. Ongeveer een maand geleden heeft hij in zijn blad een parodie op de „Interna tionale" opgenomen, waarin verscheidene politici werden genoemd. Als opvolger van den Australischen mi nister van handel, White, die is afgetreden, is Perkins aangesteld. Kapitein ter zee Elias Ayala is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken van Paraguay. Prins George van Rusland is gisteren ïn een ziekenhuis te New York overleden ten gevolge van buikvliesontsteking. Hij was een zoon van groothertog Constantijn en een neef van den overleden czaar. «t Te Harlan Country in Kentucky (V. S.) zijn in een verkiezingsrelletje vier personen gedood en een gewond. Acht personen wer den gearresteerd. mers in oorlogstijd komt te rusten op lucht- beschermsters en dusdames, stelt U op de hoogte van die taak. Groslijst S.D.A.P. Zeeland. Op 20 November a.s. zal te Middelburg de jaarvergadering plaats vinden van het Gewest Zeeland der S.D.A.P. Op deze ver gadering zal o.a. de groslijst worden aan geboden met de candidaatstelling voor le den van Provinciale Staten, welke gros lijst als volgt is samengesteld1. L. On- derdijk, Middelburg2. A. C. de Baare, Vlissingen 3. A. C. de Pauw, Terneuzen 4. C. Hamelink, Axel; 5. A. Rorije, Vlissin gen 6. J. de Priester, O. en W. Souburg 7. J. C. de Bruine, Haamstede 8. P. N. Kruithof, Breskens; 9. A. Weststrate, Hansweert; 10. P. M. Baijens, Middelburg; 11. C. van Bendegem, Axel12. C. Hoek, Bruinisse 13. B. P. Burkunk, Hansweert; 14. A. J. Berenpas, Middelburg 15. J. N. 't Gilde, Terneuzen. Deze candidatenlijst zal in alle distric ten van de provincie dezelfde zrjn. Mr. P. Dieleman 65 jaar. Heden herdenkt de heer mr. P. Diele- raan, lid van Ged. Staten, zijn 65sten ver jaardag. De jarige, die voor verder herstel van ge zondheid hij is reeds eenige weken ziek ten gevolge van een hem overkomen onge luk buiten Zeeland vertoeft, werd op November 1873 onder Axel geboren, doch vertrok reeds na 2 jaar naar Zaamslag. Na studie aan het gymnasium te Zetten en de Vrije Universiteit te Amsterdam en promotie aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, vestigde mr. Dieleman zich in 1899 te Middelburg. Op 26-jarigen leeftijd werd hij in 1900 reeds tot lid van de Provinciale Staten ge kozen en in 1905 tot lid van Ged. Staten. In 1907 werd hij in het toenmalige district Middelburg niet herkozen doch in 1910 vaardigde het district Hulst hem af. Sedert dien is mr. Dieleman steeds herkozen. In 1911 weder tot lid van Ged. Staten geko zen, moest hij dit college in J.913 wederom verlaten, toen links een meerderheid in de Staten had gekregen. Ten derde male trad hij in 1916 in het dagelijksch bestuur der provincie en heeft daar dus 22 jaar onaf gebroken, doch in totaal 26 jaar zitting in. Het mag bekend worden geacht, dat op velerlei gebied de invloed van den jarige groot is en dat niet alleen bij het besturen der provincie, maar ook daarbuiten. Mr. Dieleman is deken van de orde van advocaten te Middelburg en kantonrechter plaatsvervanger en wie in Zeeland kent hem niet als voorzitter der Z.L.M. Deze func tie bekleedt hij sedert 1920. Verder is hij voorzitter van de Vereeniging tot verbete ring van het geitenras in Zeeland, den Zeeuwschen Polder- en waterschapsbond en de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg. Verder heeft hij zitting in verschillende financieele instellingen. Overtuigd anti-rev. heeft mr. Dieleman zich nimmer doen kennen als een drijver en zoo kan hij op velerlei gebied samenwerken met personen van andere levensopvattingen. Fransch schip naby Bath omhoog gevaren. Het Fransche s.s. „Charles L. D.", uit gaande van Antwerpen, is in het nauw van Bath omhoog gevaren. Hedenmorgen is het schip met hoog wa ter op eigen kracht vlot gekomen, en heeft de reis naar Montreal voortgezet. Bestedingen. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland heeft heden te Middelburg aanbesteed a. Uitvoeren van baggerwerk tot onder houd der bodemdiepte in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissin- PASSAGE- EN REISBUREAU „VLISSINGEN" Boulevard de Ruyter 40. Tefef. 38 bestaat (deze is in 1884 door ds. Chr. L. Laan opgericht) heeft mej. A. de Jager dan bijna 36 jaar onderwijzeres der school geweest. Zij was de opvolgster van haar zuster, mej. E. de Jager, die er 10 jaar aan verbonden was. De eerste onderwijzeres was mej. C. W. E. Lareman. OOSTBURG. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Erasmus. Een der ingekomen stukken vermeldde de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit tot aankoop van een parkeerterrein. Vastgesteld werd een verordening tot heffen van rioolrechten. Het Onverwoestbare hart van den De rotor van den S.K.A. patentmotor, d© wereldberoemde Nederlandsche vinding, ook toegepast bij den groot-» sten ventilator ter wereld, van de Staatsmijn Hendrik. Slijtage, defecten en radiostoring zijn uitgesloten! De eenige stofzuigermotor met con-t stant toerental. Laat U vooral demon- streeren hoe belangrijk dit is. gen met bijkomende werken, gedurende de jaren 19381939. Inschrijvers N.V. Aannemersmaatschap pij v.h. F. Looyen, Gorinchem 11% ct. Hollandsche Aannemersmaatschappij, Den Haag 11% ct.N.V. Aannemersmaatschap pij A. Prins Tzn., Sliedrecht 11.3 ct. N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, Am sterdam 11.3 ct. N.V. Nijmeegsche Bagger en Aannemingsmaatschappij te Nijmegen 11.2 ct. N.V. Baggermaatschappij Holland, Hardingsveld 10.9 ct. per opgebaggerde M3. specie. b. Leveren betontegels en betonbanden ten behoeve van den aanleg van rijwiel paden langs den Rijksweg van Nieuwland naar Middelburg. Inschrijvers J. Haringman, Colijnsplaat 12.083 W. G. Holland, Westervoort 11.681N.V. Banden- en Tegelfabriek „De Bandtegel", Roermond 11.270 N.V. Enkhuizer betonindustrie 10.934 Bos Zoon, Alphen a.d. Rijn 10.838 N.V. v.h. van Drjk Jr., Alphen a.d. Rijn 10.733 N.V. Bouwmaterialenhandel „De Hoop", Terneuzen 10.620 N.V. Maldensche Be- tonfabriek, Nijmegen ƒ10.279. Voor een gedeelte van het benoodigde was nog ingeschreven voor ƒ4830 door de N.V. Beton Maatschappij „De Peel" te Roermond. Nieuw gemaal. Dinsdagmiddag heeft de dijkgraaf, de heer C. D. Vereeken van Kapelle in tegen woordigheid van het geheele bestuur van het waterschap de Breede Watering be westen Yerseke, den eersten steen gelegd van het electrisch gemaal aan het kanaal door Zuid-Beveland. Dit gemaal wordt gebouwd om aan het deel van het waterschap beoosten het ka naal (Yerseke e.o.) een betere afwatering te geven. Tot heden kwamen daar des win ters bij regen veel landerijen onder water te staan. Dit zal nu verbeteren. Het gemaal komt niet op de plaats van de. oude sluis te Yerseke, maar aan het kanaal. Dit is speciaal voor de belangen van de oester- en mossel cultuur, die be lang heeft bij zuiver water in de Ooster- Sehelde. Het Rijk heeft om deze reden de meerdere kosten voor zijn rekening geno men. MIDDELBURG. De Mimuco. Gisteravond vergaderde het permanent werk-comité der Mimuco onder leiding van den waarnemenden voorzitter, den heer L. Leijdesdorff. In de vacature voorzitter werd met alge meene stemmen gekozen de heer Chr. J. Mazure. Reeds hadden de eerste besprekingen plaats over een in het voorjaar 1939 te houden uitvoering. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Padvindersriem bij Leeman, Spoorstraat 18paar klompen en portemonnaie bij Amperse, Abeelsche weg 20. SEROOSKERKE Eervol ontslag. Mej. A. de Jager heeft tegen 1 Februari 1939 ontslag aangevraagd en eervol ver kregen als hoofd der Christelijke bewaar school alhier. Van de 54 jaar dat de school Met de gemeentebegrooting werd on middellijk tot artikelsgewijze behandeling overgegaan, waarbij geen verandering in de uitgetrokken bedragen werd aange bracht. Het onkostenbedrag van het openbaar lager onderwijs werd vastgesteld voor 1939 op 8.03 per leerlingde opcenten op de gemeentefondsbelasting werden on veranderd bepaald op 70. Voor de werkverschaffing werden ver schillende nieuwe werkobjecten genoemd, al®verder afgraven van dijken, dempen eener sloot bij Scherpbier, delfwerk in het zoogenaamde „vestje" (oude stadsgracht), verdere verbetering Raamstraat, St. Mi- chielstraat en Oudestad, verbetering van het plein by de openbare lagere school, in orde brengen van het parkeerterrein en het leggen van een klinkerpad langs den Grootendam. De heer Roman vroeg of het mogelijk zou zijn zoo vroeg mogelijk met de werk verschaffing aan te vangenimmers bin nen zeer korten tijd is voor velen het werk afgeloopen. De heer dr. Philips verklaarde zich hier voor, want dan ontstaat er zoo weinig mogelijk stagnatie in de verdiensten, het geen uit maatschappelijk en sociaal oog punt menschelijk is. De voorzitter zei. dat zóo spoedig mogelijk met inachtne ming der voorschriften begonnen zal wor den. De begrooting werd met algemeene stemmen vastgesteld voor den gewonen dienst op 124591 ontvangsten en uitga ven met 2649 voor onvoorziene. De ka- pitaaldienst op 29054.19. Na breedvoerige gedachtewisseling werd een nieuwe werkverschaffingsrege ling vastgesteld, waarbij het loon per X Januari op 1.80 per dag komt. Voor werkverschaffing, die nog in het oude jaar valt blijft het oude loon. Dr. Philips sprak een woord van dank tot B. en W. en zijn mederaadsleden voor de getroffen regeling. Met algemeene stemmen werd daarna besloten een contract aan te gaan met de N.V. Gekro (destructiebedrijf) te Over- schie met ingang van 1 December a.s. De vergadering werd daarna met ge sloten deuren voortgezet. TERNEUZEN Nieuw kantoor van den Prov. Stoomboot- dienst officieel geopend. Het nieuwe kantoorgebouw van den provincialen stoombootdienst te Terneu zen, dat verrezen is op de plaats waar het oude gebouw vroeger stond, nl. nabij de aanlegplaats van de provinciale booten, is thans gereed gekomen. Het gebouw dat een keurigen indruk maakt bevat een wachtkamer, kantoor, magazijn en een garage, terwijl er voorts verschillende ge riefelijkheden zijn aangebracht. Hedenmorgen heeft de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten, het gebouw van het architectenbureau overgenomen. Voor deze plechtigheid hadden zich in de wachtkamer verzameldde griffier van de provincie Zeeland, dr. B. D. H. Telle- gen, de directeur van den stoombootdiensc op de Westerschelde, G. J. de Jonge, de inspecteur van dezen dienst, J. J. P. Geldof, de burgemeester van Terneuzen, mr. P. Tellegen, wethouder D. van Cadsand, de ingenieur van rijkswaterstaat, ir. P. Stel ling, de ingenieur van den Prcv. Water staat, ir. H. G. C. Cohen Stuart, de agent van den prov. stoombootdienst, J. I. de Waal en de vertegenwoordiger van het architectenbureau de Bruijne, D. de Bruyne. De heer Van Rompu heeft hier een hal ve eeuw stoombootdienst gememoreerd en gewezen op de gebrekkige inrichting toen de eerste verbinding Vlissingen-Terneuzen tot stand kwaim en hierbij vergeleken de goede inrichting van thans, mede ook door het totstandkomen van dit nieuwe gebouw. Voorts prees hij nog het mooie ontwerp en de degelijke uitvoering van het bouw werk. Burgemeester Teilegen betoogde dat dit gebouw zeker een sieraad en een aanwinst voor de gemeente mag worden genoemd. De directeur, de heer De J-onge ver klaarde, dat de uitvoering en inrichting zijn verwachtingen verre hadden overtrof fen. Vervolgens werd het gebouw bezichtigd en werden in het kantoor enkele verver- schingen aangeboden. IJZENDIJKE Failissement, Uitgesproken het faillissement van J. M. A. de Lozanne, automobielhandelaar-repara teur, IJzendijke, Markt 8. Rechter-commis- saris mr. C. E. Muller, curator mr. P. Groe- newegen, Oostburg. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Verkeersovertredingen s M. A. A. te Koudekerke 5 b. of 5 dh.J. R. te Kou- dekerke 3 b. of 3 dh.; P. J. B., te Nieuw en Sint Joosland 6 b. of 3 dh. J. C. K. te Domburg 3 en 2 b. of 3 en 2 dh.J. J. N. te Vlissingen 1 b. of 1 dh. A. B. te Domburg 3 b. of 3 dh. L. J. L. te Mid delburg 1 b. of 1 dh.Th. V. te Middel burg 3 b. of 3 dh.J. v. H. te Middelburg 2 b. of 2 dh.F. F. te Vlissingen 0.50 b. of 1 dh. F. S. B. te Middelburg 1 b. of 1 dh.L. K. te Biggekerke I b. of 1 dh. C. A. J. E. te Middelburg 2.50 b. of 2 dh.A. W. te Middelburg 1 b. of 1 dh.A. B. te Middelburg 1 b. en 5 b. of 1 dh. en 3 dh,J. G. te Vrouwenpolder 3 b. of 3 dh.A. C. C. te St. Laurens 2.50 b. of 2 dh.A. B. te Middelburg 3 en 5 b. of 3 en 5 dh. In de gemeente Vlissingen zonder ver gunning van B. en W, waren, andere dan gedrukte stukken aan de huizen te koop aanbiedenP. de V. te Helder 2 b. of 2 dh. W. F. V. te Helder 2 b. of 2 dh. In de provincie Zeeland handelen in strijd met het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland G. de V. te Aagte- kerke ƒ1 b. of week tuchtschool. Een trekdier op den openbaren weg la ten staan zonder voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te heb ben genomen L. B. te Oost- en West' Souburg 2.50 b. of 2 dh. Strooperrj A. J. D., te Sint Laurens 1 b. of 1 dh,L. D. te St. Laurens 0.50 b. of 1 week tuchtschoolC. D. te St. Lau rens 0.50 b. of 1 week tuchtschoolM. M. te Middelburg 1 b. of 1 dh.J. J. te Middelburg 1 b. of 1 dh. In de gemeente Middelburg Zich leunende bevinden met den rug te gen de ramen van een perceel zonder daartoe gerechtigd te zijnL. H. te Mid delburg 0.50 b. of 1 dh.P. A. te Mid delburg 0.50 b. of 1 dh. Het voetbalspel beoefenen op andere dan daarvoor door B. en W. aan te wijzen plaatsenP. A. te Middelburg 1 b. of 1 dh. Loopen in een plantsoen buiten wegen en voetpadenA. F. D., te Middelburg 2 b. of 2 dh. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, vee laten loopen op eens anders grond die be zaaid is W. L. te Vrouwenpolder 3 b. of 3 dh.K. M. te Oostkapelle 5 b. of 5 dh. M. K. te Ritthem 5 b. of 5 dh, Groote belangstelling in het paleis van justitie voor de behandeling van de zaakSommeling. In een kort geding pleegt in de kamer van den president van de rechtbank ge pleit te worden. Gewoonlijk is de belang stelling voor dergelijke zaken gering. Van daag echter was het al lang voor elf uur zeer druk voor het paleis van justitie aan het Korte Voorhout te 's-Gravenhage. Het kort geding van de N.V. Sommeling tegen den Staat der Nederlanden en den Minis ter van Justitie had een honderdtal be langstellenden voor de deuren doen posten. Er waren rijksveldwachters en agenten van de Haagsche politie die de menigte belet ten naar binnen te gaan. Om elf uur kre gen de meesten toegang tot het gebouw. De president besloot deze zitting niet in zijn kamer maar in de zaal van de eerste (civiele) kamer te houden. Deze zaal was om elf uur geheel gevuld met advocaten, ondernemers van zgn. wilde diensten, chauffeurs en ander personeel in dienst van autobusondernemers. Voor den Staat en den Minister van Ju stitie stelde zich mr. D. J. Veegens en voor Sommeling mr. G. de Grooth. Voordat de president aan mr. de Grooth het woord verleende verzocht hij den aan wezigen zich van elke goed- of afkeuring te onthouden, opdat deze zaak rustig be handeld zou kunnen worden. Mr. G. de Grooth voerde hierna voor de N.V. Sommeling het woord. Pleiter was van meeningdat beide vorderingen kunnen worden toegewezen. Mr. D. J. Veegens zeide in zijn pleidooi voor den Staat en voor den Minister het nu gevoerde kort geding ondoelmatig te ach ten, nu de beslissing van den .Hoogen Raad Neen, ik ben alleen maar nauwkeurig. Eb dat is niet overdreven, neen, het is dikwijls zelfs noodzakelijk I Bijvoorbeeld bij het koopen van Aspirin. Daarbij moet men terdege toezien, dat de verpakking en de tabletjes het«-kruis dragen» het product van vertrooweo? in zicht is. De dagvaarding van den Minis ter in privé achtte mr. Veegens onjuist. Hoogstens zou men schadevergoeding van den Minister kunnen vorderen, geen dwangsom. Bij repliek zei mr. de Grooth o.m. 7, „Wanneer mr. Veegens handhaving van het vonnis van den Amsterdamschen pre sident eischt, dan eisch i k dat voor het vonnis van den Haagschen president". Na dupliek van mr. Veegens werd de uit* spraak bepaald op Maandag 14 Novem ber a.s. Ronselaar staat terecht. Tot ver in den avond heeft de Aïmelo- sehe rechtbank gisteren de zaak behandeld tegen het Enschedesche communistische raadslid H. J. G., die er van beschuldigd wordt in Juni jl. enkele jongelui naar Span je te hebben willen ronselen. Door het in grijpen der politie is dit echter voorkomen. De rechtszitting nam een eenigszins dramatische wending, doordat twee getui gen, w.o. een der jongelui, die naar Spanje zouden gaan, ontlastende verklaringen voor G. aflegden, zoodat de rechtbank meende, dat er aanleiding was om een on derzoek in te stellen cf deze getuigen wel licht meineed pleegden. Zij werden eenige uren in verzekerde be waring gesteld en de zitting werd ge- schorst. Na de hervatting kwam de één, V. K., op zijn verklaring terug, dat men met G. een vergadering in Arnhem wilde bezoeken en niet op weg was naar Spanje. Enkele andere getuigen, o.w. de tweede j jongeman, die naar Spanje zou gaan, leg den eveneens bezwarende verklaringen voor verd. af. De officier had aanvankelijk een lichte straf willen eischen, maar gezien de hou ding van G., die volgens spr. andere tot meineed dwong, vorderde hij acht maanden gevangenisstraf. Van de verklaringen der getuigen werd acte opgemaakt in verband met eventueele 1 vervolging wegens meineed. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Tromp" te Portsmouth. Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" is gis teren te Portsmouth aangekomen voor een niet formeel bezoek, dat tot Zaterdag zal duren. Te Spithead waren saluutschoten gelost. Naar de Oost. In het laatst van December 1938 of in Januari 1939 zullen naar Oost-Indië wor den uitgezonden Schippers H. H. Schipperijn en W. H. de Vries bootslieden A. v. d. Linden en S. Jonker majoor-celegr. P. J. Zegers maj.- torpmkrs. C. H. ten Boden en L. Groen huizen sergt.-torpmkr. G. Sontmaj.- macht. R. K. v. d. Sluis sergt.-macht. H. A. M. Lambregtse, G. Geene, J. B. Nuijten, G. Jorissen, A. Nederhand maj.-monteur A. Boom sergt.-monteur P. M, A. Wil- derssergt.-vliegtmkr. (H) W. v. d. Geer; maj.-schrijver A. v. d. Heiden, J. Burger, R. J. Koelman. De plaatsing van den officier van den Marinestoomvaartdienst 2e kl. P. J. Drijver bij den onderzeedienst te Willemsoord op 21 dezer, is ingetrokken en is hij met dien da tum geplaatst te Rotterdam, voor het hou den van toezicht op den aanmaak der werk- tuigelijke inrichtingen voor onderzeebooten, bij de Rotterdamche Droogdokmaatschappij aldaar. De le luitenant der mariniers C. J. L. Hamel, wordt 9 dezer gepatst bij de ma rine-kazerne te Willemsoord en de idem E. J. baron Lewe van Aduard, met 14 d.a.v. overgeplaatst van de marine-kazerne te Willemsoord aan boord van Hr. Ms- „Tromp". De reserve le luitenant J. v. Bragt is op 7 November j.l. bij het 14e regt. inf. te Bergen op Zoom voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekom» De sergeant-fourier der le kl. A. P. Nijssen van het 14e reg. inf. is aangesteld tot sergeant-majoor-adm. bij het 22e regt» infanterie. lu wetr die zij z W| een ge o: heefl richt volk< D3 het i baar ROM 1 VAN Wa zich h plotse met ren e Van e Daa geheel ren, d midde; de om Allnat teins, niet zc de k£ zeilscb er tijd niet b matros zelfde zij net lui vai binnen aan geg kapitei lijke k|| ergens vourscl Verban

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2