EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 264 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 aart Nogmaals t Redlijnen bij brand Oefen er mede STADSNIEUWS De Spaansche hulpkruiser „Nadir" in actie? §cl»e«rtcw8sscf» «nn clean UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlyke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m ADVERTENTIEPRIJS Van 1—h regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN B IJ H ET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, I N GESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ?PE> ■oote ;t ze Straat ipend -9. den „DE lid 55. 225 kap, 175, |cher- Prima inden- z.Rott. n. uur 9 9 -Mid- F 2.25 Snkele bur 2e Erven 1. 22727 fNHEK, 6.153. 0.282. jetten nisterre jDurban ibraltar Seattle j Rott. Palmas iur G.Ti libraltar Amsti ap del ng iMarn* Nieuwe aanwijzigingen voor hun doelmatigheid Het is niet mijn gewoonte nog eens terug te komen op wat ik schreef, ten einde een betoog nog eens aan te dik ken. Dat lijkt zoo dwingerig. Maar thans doe ik het toch, omwille van het goede doel. Het gaat om net leven van zoovele menschen. Sedert ik de vorige week naar aanlei ding van den rampzaligen brand in Marseille over het nut van redlijnen schreef, hebben twee nieuwe feiten mijn betoog geaccentueerd. Ik wijs daar toe op een bericht van Maandag j.l. Het gaat over een feilen brand in de bovenverdie pingen der Coöp. bakkerij „Samenwer king" te Groningen. Ik citeer Op het oogenblik van het uitbreken van den brand bevond zich slechts weinig personeel op de bovenverdiepingen. Het meerend'eel was beneden aan den arbeid. Drie arbeiders, die boven aan het werk waren moesten zich langs een takel naar beneden laten glijden om zich in veiligheid te stellen. Ze „moesten", ja, maar wat een geluk, dat het m o g e 1 ij k was. Wat een uitkomst, dat daar toevallig een takel hing, terwijl rook en vlammen door gan gen en trapgaten joegen Voorts herinner ik aan de brandramp te Oslo, waarbij 30 menschen het leven verloren. Het gaat hier om een gecom pliceerd geval. De brand was waarschijn lijk het gevolg van een ontploffing en het zich zelf redden der aanwezigen is bemoeilijkt door de ontwikkeling van gas sen, welke de menschen bedwelmden. Hoe de omstandigheden' overigens ook waren vier menschen konden bij de vensters komen, maar het eenige middel om de veilige straat te bereiken was voor hen een sprong uit de vierde verdieping. Na tuurlijk vielen de ongelukkigen te pletter. Zij zouden zich hebben kunnen redden, wanneer aan een der vensters een red- ltjn had gehangen. Het is mij gebleken, dat mijn vorig artikel over deze zaak veler aandacht heeft getrokken. Ik vond daarin aanlei ding om nog eenige bijzonderheden ter aanvulling te geven. Ik bevestig nogmaals, dat zelfs op een eerste verdieping redlijnen noodig zijn, wanneer daar de slaapkamers zyn gelegen, of woonvertrekken er zijn ingericht. Het valt niet mee om een sprong uit de eerste verdieping te wagen. Onder mijn krantenknipsels bewaar ik nog de her innering aan een geval, waarbij een Hol- landische boerenjongen van 16 jaar in de vlammen omkwam, omdat hij niet uit het venster van zijn slaapkamertje durfde springen, dat vlak boven de gelijkgrond- sche woonkamer was gelegen. Er is mij tegengeworpen, dat het van uit een eerste verdieping gemakkelijk zou zijn om zich met behulp van lakens of overgordijnen te redden. Misschien als het alleen om zichzelf gaat... Hoe veel tijd echter heeft men om een stevig punt voor aanknooping te vinden? En zal men alles hecht en sterk verbinden in zijn verbouwereerdheid? Ik raad nog aan neem het touw voor de redlijn ruim lang, zoodat er, in dien noodig, onderaan een lus kan worden gelegd voor het laten afzakken van kleine kinderen. Moeten er knoopen of geen knoopen in het touw? Ik zou zeggenwat het meest geschikt is, kan men zelf door oefening ervaren. Oefening is eigenlijk noodig, althans gewenscht, al is het maar van een geringe hoogte, bijv. van een lagen boomtak af. Wie er niet op rekent dat er knoopen in het touw zitten, waar-langs hij moet afglijden, kan door deze van het touw lósschokken. Rekent hij er wèl op, dan kunnen zy hem tot gemak en steun zijn en een tè snel afglijden tegengaan. Knoopen kunnen echter óók aanleiding geven tot getreuzel, dat het leven van anderen, die nog niet aan de afdaling toe zijn, in gevaar brengt. Ik meen, dat touwen zonder knoopen voorkeur verdienen. Iemand, die zich laat afglijden, houdt instinctief stevig vasthet eenige gevaar, dat hij loopt is verbranding der handpalmen door onbe- heerschte snelheid, maar het ergste is in dit geval een nietigheid tégenover het veel grootere gevaar, dat hij ontkomen is. Tenslotte wil ik nog waarschuwen tegen onjuiste conclusies uit de ervaring van den inbreker, die zich. van het dak van de Bijenkorf in Rotterdam liet glij den. Hij gebruikte een singel van gladde nieuwe stof als lijn om af te dalen; bovendien had hij handschoenen aan. en deze waren nat. En ook had hij zijn gewicht verzwaard door zich een vol geladen koffer op den rug te binden... Dat hij er op déze manier met een paar gebroken enkels afkwam, toen hij zich van 35 meter hoogte naar beneden liét glijden, is een aanwijzing van de deug delijkheid van het middel der red lijnen, zeifis als het op de primitiefste wijze en onder de ongunstigste omstan digheden wordt toegepast. Jaarvergadering Chr. Vereen, voor Jonge Mannen. Gisteravond hield de C. V. v. J. M. in haar gebouw in de Noordstraat haar 79e jaarvergadering. De voorzitter, de heer Joh. P. Ventevogel, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, en heette leden ep. afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen welkom. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer K. Boone, bleek, dat het ledental der vereeniging eenigszins was terugge- loopen. De verschillende onderafdeelingen verkeeren in bloeienden staat. Dr heer J. Schipper, van 't Zand, hield een onder groote aandacht gevolgde cau serie over: „De weg van de voetwassching". Na de pauze werd door de Chr. tooneel- en reciteerclub opgevoerd „Onterfd", spel in drie bedrijven door Han Rema. jiê Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd bruin lederen kin- derportemonnaie met inhoud, lange huis sleutel, roode ceintuur, twee sleutels, kap van een electrische rijwiellantaarn, oranje sjaaltje, groene handschoen, heerenporte- monnaie en een bankbiljet van 10 en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent bankbiljet van 10 bij J. de Korte, Schelde- straat 10bruin jongenspetje bij Rolandus, Gravenstraat 10 rood lederen kinderporte- monnaie bij van Rijswijk, Anjelierenlaan 88; roode alpinomuts by N. Vader, Spuistraat 61; gouden colliertje bij E. van Os, Noordstraat 22parapluie bij Belasting kantoor gryze jongensjas bij Van der Meule, Breewaterstraat 1rijwielbelasting- hierk bij Sijbrands, Badhuisstraat 45 huis sleutel bij Cornelisse, Nieuwendijk 21een pakket sigaren bij P, de Visser, Hoogeweg 171 Z rywielbelastingmerk bij J. Stroo, Bakkersgang 9 bruine boodschappentasch bij L. Bok, Noordstraat 54 blauw-grijze wollen handschoen (linker) bij du Pon, Bree- straat 5 doos inhoudende pepermunt bij J. de Jonge, van Nispenplein 34armbandje, waarin vermeld de naam „Truus" by Frenks, Glacisstr. 61paar lichte dames handschoenen bij Corbijn, Groote Markt 11; juten boodschappentasch bij Coppejan, Cruijsstraat 6 blauw wollen kinderhand schoentje bij Lorier, Verk. Quakkelaarstr. 60 rood kindertaschje met inhoud bij Kort, Pluimstraat 4 grijze ceintuur van een jas bij Kaak, Marinestraat 22 medaille esta fetteloop bij Lemmers, Koudekerkscheweg W. 5 pincettenmesje in étui bij Martens, van Dishoeckstraat 20 twee kisten druiven en één kist appelen bij de Hamer, Konings weg 47geel kindertaschje met inhoud bij van Aken, Vork. Quakkelaarstraat 135 lichtbruine handschoen (linker) bij Izebout, Clijverstraat 49 duif no. 86294, Holland '37 bij P. Sinke, Nieuwstraat 45paar bruine dameshandschoenen, taschje met inhoud, sigarettenkoker, portemonnaie met inhoud en 3 enveloppen op het kantoor van de P.Z.E.M.bril met hoornen montuur bij Engering, Nieuwstraat 79 blauwe autostep met gele wielen bij W, Luwema, Evertsen- straat 8. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Busken- straat werden in de maand October 1130 inlagen gedaan tot een bedrag van 133.997.99 en 597 terugbetalingen tot een bedrag van 157.209.27. Er werden in die maand 67 nieuwe boekjes uitgegeven waar door het aantal spaarders steeg tot 8601. Hun tegoed werd gebracht op 3.249.301.65. Ter lediging werden aangeboden 82 spaarbusjes inhoudende 1022.24 en met 2096 zegels werd bespaard 104.80, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Koopvaardijschip zou tot zinken zijn gebracht Nasporingen leverden echter niets op m den afgeloopen nacht bereikten ons van verschillende zijden inlichtingen en verzoeken om informatie over een scheeps ramp die nabij het lichtschip „Wandelaar" zou hebben plaats gevonden. Naar verluidde zou het Spaansche stoom schip „Elcandal" beschoten en tot zinken zijn gebracht door den inmiddels berucht geworden rechtschen Spaanschen hulpkrui ser „Nadir". Daar op het oogenblik dat wij dit schrij ven nog steeds geen positieve feiten be kend zyn, maken wij onder alle voorbe houd melding van onderstaande berichten die ens in verband met een en ander in- tusschen bereikten Lloyds meldde gisteravond uit Cromer, dat een vliegtuig van de Royal Air Force heeft medegedeeld, voor de Belgische kust bij de Westerschelde, op vijf mijl van het lichtschip „Wandelaar", een vrachtschip in zinkenden toestand gezien te hebben. Het Spaansche schip „Nadir" bevond zich in de nabijheid. Ook te Vlissingen werden gisteravond berichten ontvangen, dat op. vijf mijl van het lichtschip „Wandelaar" voor de Belgi sche kust een stoomschip, vermoedelijk van Spaansche nationaliteit, in zinkenden toe stand verkeerde en dat de Spaansche hulp kruiser „Nadir" van de zeemacht van Franco zich in de buurt zou bevinden. De Belgische sleepboot „Max", welke al hier is gestationneerd, is gisteravond om 8 uur ter assistentie uitgev uen en in den loop van den nacht, onverrichterzake terug gekeerd de „Max" heeft niets bijzonders geconstateerd. Ook te Oostende niets bekend. Een onderzoek aan de Belgische kust heeft niets opgeleverd, dat wijst opeen bevestiging van het bericht, dat bij het lichtschip „Wandelaar" een schip in nood zou zijn. Alle gewaarschuwde Belgische posten meldden dat zij van een dergelijk bericht niets weten. Ook het onderzoek, dat door den loodsdienst van Oostende is ingesteld, heeft geen resultaat opgeleverd. Op het lichtschip „Wandelaar" zelf heeft men niets gemerkt, evenmin aan boord van de loodskotters, die in deze wateren kruisen. De havendienst van Oostende heeft de sleepboot „Zeeleeuw" gezonden om een on derzoek in te stellen, terwijl uit Zeebrugge een politievaartuig is uitgevaren. De „Nadir" gezien. Volgens een bericht uit Londen heeft het stoomschip „Hawkwood" gisteravond medegedeeld, dat het een schip is gepas seerd, dat op de „Nadir" geleek, op 40 mijl ten zuidoosten van Mabletborpe. Hieraan werd toegevoegd, dat dé schoor- steenen gemerkt waren als van een Noorsch schip. Een oud wrak van gezonken Zweedsch schip? Het ziet er naar uit, dat het. gerucht, als zou nabij het lichtschip, „Wandelaar", dicht bij de Nederlandsche en. Belgische kust, een Spaansch stoomschip door den hulpkruiser „Nadir" van Franco tot zin ken zijn gebracht, op een misverstand be rusten. Het gerucht won aan waarschijnlijkheid doordat de „Nadir" in de omgeving was waargenomen, terwyl een Engelsch mili tair vlieger gerapporteerd had, op deze plaats een zinkend schip te hebben ge zien. Het onderzoek heeft echter geen resul taat opgeleverd, terwyl, voor zoover men kon nagaan, zich evenmin een Spaansch stoomschip in de buurt zou hebben be vonden. Men meent dan ook als vrywel zeker te mogen aannemen, dat de Britsche vlieger uit de lucht het wrak heeft gezien van het Zweedsche stoomschip „Nippon", dat twee maanden geleden, tengevolge van een aanvaring nabij de „Wandelaar" is gezonken, en dat nog steeds bij eb boven water uitsteekt. Kleedt U persoonlijk Neemt dit jaar een betere Ulster. Een jas speciaal voor U. Een aparte sortee ring en rijke dessins kunnen wij U voorleggen. Maarde prijs Heusch niets duurder dan U denkt te besteden. Komt U vrijblijvend eens kijken Betere Ulsters en Winter jassen vanaf 24.50 tot 42. Heerenmodehuis Walstraat 32. De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen4 grondwerkers, 1 mastieker, 4 metselaars, 4 opperlieden, 42 schilders, 8 stucadoors, 8 timmerlieden, 1 verver, 1 opzichter, 1 machinaal houtbewerker, 1 meubelmaker, 1 politoerder, 3 stoffeerders, 4 kleermakers, 2 schoenmakers, 39 metaal bewerkers, 11 brood/banketbakkers, 1 kok, 7 slagers, 1 tuinman, 3 magazijnbedienden, 10 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 13 kellners, 20 loopers, 2 por tiers, 2 sleepers, 48 transportarbeiders, 19 kantoorbedienden, 1 musicus, 2 onderwij zers, 35 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 157 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 2 dienstboden, 6 werksters. Totaal 487 ingeschrevenen, vorige week 484, waarvan 224 in steun te weten 125 in de werkverschaffing, 25 in de plantsoe nen, 57 crisissteuntrekkers en 17 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermeerdering van 3 werkzoe kenden. Mutaties P.T.T. In verband met de opheffing van het telefoondistrict Vlissingen zal de heer J. Duns Wzn., adjuncthoofd van het telefoon district Vlissingen met ingang van 1 Maart 1939 in gelijke functie worden benoemd te Leeuwarden. Vlissmgsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Noorsch m.s. „Teddy" van Port Arthur om te lossen bij de S.H.V. Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Maria Gorthon" van Londen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Roelfiena". „Antilope", „Neerlandia", „Tromp", „Remi", „Riebo" en Jantje" naar Londen„Thorshavdi" naar Antartic Seas. Dronken fietser aangehouden. Gistermiddag tegen zes uur heeft de po litie in de Palingstraat een 35-jarigen man gearresteerd die onder drankinvloed ver- keerend, daar op een rijwiel reed, waarbij hij tweemaal tegen den grond sloeg. De man is naar het bureau overgebracht en na ontnuchtering heengezonden* Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdmghal. In den nacht van Zater -.g op Zondag heeft zich in „De Bijenkorf" te Rotterdam een 25-jarigen zeeman laten insluiten, om na sluiting een strooptocht door dit ge bouw te ondernemen. Met een grooten kof fer, gevuld met alle mogelijke gestolen goe deren gleed de man langs een 25 meter lange lap langs den gevel naar beneden. De man stortte hierbij van een zeer groote hoogte naar beneden, waarbij hij zwaar ge wond werd. In den Koninklijken Schouwburg te Den Haag werd Maandagavond een opvoering gegeven door de Italiaansche Opera van „Cavallerla Rusticana", gedirigeerd door den schepper van deze opera, de Italiaan sche componist maestro Pietro Mascagni. Voor den aanvang van de opvoering werd den krassen componist een krans aange boden. Het bezoek van Z.M. de koning van Bel gië nadertDe eerste paal voor de fees telijke versiering op het Damrak te Am sterdam, ter gelegenheid van het a.s. be zoek van koning Leopold, is reeds ge plaatst. In West-Friesland bestaat nog steeds de oude methode om, door middel van den wind, erwten en boonen uit te wannen. De tuinder neemt n.l. een schop vol gedorschte erwten en boonen, die nog vol kaf zitten, houdt deze volle schop in den wind en laat deze langzaam leegloopen. De boonen, die het zwaarst zyn, vallen regelrecht naar be neden, terwyl het stof en kaf wegwaait, zoodat men een op een goedkoope manier schoongemaakt product overhoudt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nogmaals redlijnen bij brand. (Hoofdartikel)] De verkiezingen in de Vereenigde Sta ten. Republikeinen winnen doch de mocraten behouden meerderheid in Congres. De Spaansche hulpkruiser „Nadir*5 weer in actie Het s.s. „Elcandal" zou tot zinken zijn gebracht. t(Pag. 1, eerste blad); Felle rede van Hitier tegen buitenland- sche critiek. .(Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. DE VERNIEUWING EN MODERNISEE RING DER VISSCHERSVLOOT. Hoe zal de regeering daartoe medewerkend Aangedrongen op verlichting der vaste lasten voor garnalenvisschers. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Land bouwcrisisfonds ontleenen wij Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat in verscheidene landen vernieuwing en moderniseerrng van de visschersvloot plaats vindt met behulp van de regeering. Gaarne zouden zij vernemen, in hoeverre en op welke wijze dè Nederlandsche regee- ring in de naaste toekomst hetzelfde denkt te doen. Met betrekking tot de haringvisscherij gaven verscheidene leden te kennen, dat zij het ernstige arbeidsconflict, hetwelk dit bedrijf in het voorjaar van dit jaar gedu rende langen tijd heeft stilgelegd, zeer be treurden. Zij verzochten den Minister; maatregelen te willen beramen teneinde een herhaling van zulk een conflict te voorkomen. Het verlangen der visschers om na binnenkomst van het schip eenige dagen vrij te zijn teneinde hun gezinnen te bezoeken en hun uitrusting in orde te brengen achtten deze leden alleszins billijk. Sommige leden drongen aan. op maatregelen ter verlichting van de zware vaste lasten, waaronder de garnalenvisschers gehukt gaan, ge paard met het verschaffen van de mogelijkheid om crediet te ver krijgen op gemakkelijker voor waarden dan langs den weg der particuliere credietverstrekking mogelijk is. Luchtbeschermïngs-cursussen. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de verschillende cursussen, die binnen kort gehouden zullen worden voor de vor ming van instructeurs, die de geheele be volking zullen inlichten omtrent de gevaren* welke ons bedreigen in oorlogstijd. De be doeling daarvan is, dat na een viertal les sen van twee uur de cursisten zich tot hun buurt- en wijkgenooten wenden om een be hoorlijk antwoord te geven op de vragen* wat er aan hun huis gedaan kan worden* hoe zij zich het best beschermen tegen bommen enz. De cursussen worden gehouden te Mid delburg, Goes, Oostburg, Zierikzee, Tholen* Hulst en Krabbendijke, als er althans voor al die plaatsen belangstelling bestaat. Tot nog toe is er bijv. in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren en Tholen nog maar matige belang stelling en daarom mag het worden toege juicht, dat nog tot Zaterdag a.s. gelegen heid bestaat zich op te geven bij den secre taris der plaatselijke afdeeling van Ie Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, die daarvan wel dadelijk opgave zal doen aan den hoofdleider der cursussen, den heer H. Bierman te Middelburg, Segeer- straat 2. Medeleiders zijn de heeren dr. J. Dekker* jhr. mr. E. W. F. Wittewaal van Stoet wegen, A. J. W. Mathijssen en M. Polak, al len te Middelburg drs. A. J. S. van Dam té Oostburgdrs. C. A. Campagne te Terneu- zendr. E. L. Krügers Dagnaux te Goes en De Bruijne te Zierikzee. De lessen beginnen in de week van 21 tot 26 November en duren telkens twee uren. De juiste plaats en het uur van aanvang worden in de week van 12 tot 19 Novem ber bekend gemaakt aan de deelnemers. Wellicht ten overvloede willen wij er aan herinneren, dat de taak der luchtbescher-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1