Vlissiiosche Courant SCHUDT UW LEVER WAKKER TWEEDE BLAD dij léver zie- GEMEENTEBESTUUR^ De dokter aan het woord Twaalf duizend bacteriën op een peer. SPORT ♦AKKERTJE FEUILLETON De strijd om do BETTY BQNN van de op de dat de retaris, gewond het isteerd, jvaarbij elingen werd i huis dader v&n be- leider tiek te snel egeven over igen. .mbas- ht aan linister lag in jsadeur rd een aar de doel l toe, :e heb- m ge- wer- ïle po- lat de anslag hreven wan- Dolsche 7erdre- van dat jetrof- beide n ver- et ge- Dinsdag 8 November 1938. No. 263 AFSLUITING SINT JACOBSSTRAAT Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat voor het verkeer met alle motor rijtuigen, met rijwielen, met alle rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, en vee, de Sint Jaeobsstraat zal zijn afgesloten vanaf heden tot en met Vrijdag 11 November vanaf 7.30 uur voormiddag tot 5.30 uur namiddag. Vlissingen, 8 November 1938. Burg. en Weth. voornoemd, W. P. EDELMAN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Vrijstellingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt, Ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 3 November 1938, 7e afd. No. 578 V met ingang van 15 November 1938 voor één jaar van den dienstplicht zijn vrijge steld wegens het verkeeren in een geval als bedoeld in artikel 15, le lid C der Dienst plichtwet (het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt), de ingeschre venen voor den dienstplcht dezer gemeente, lichting 1940 Johan Antonius Josephus Maria Bitter en Marinus Somers. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algameene kennis is gebracht in beroep komen de imgechrevene wien de uitpraak geldt, elk der overige voor deze gemeente en voor dezelfde lichting inge schreven personen of de wettige vertegen woordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissinigen, 8 November 1938. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal !n Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0,75. Waarschuwende resultaten vaij bacteriologisch onderzoek. OPGEPAST VOOR RAUW FRUIT Alleen goed gewasschen vruchten zijn gezond. door Dr. G. W. M. Verhaar. In dezen tijd van het jaar, nu de spoel en perenoogst weer binnen is, lijdt me nigeen aan maag- en darmstoornissen, die in vele gevallen nergens anders hun oorzaak in vinden dan in het eten van ongewasschen fruit, waarbij men onge wild een fantastische hoeveelheid bacte riën mee naar binnen krijgt. Wanneer wij in dezen tyd van het jaar langs fruitwinkels en vruchtenstalletjes komen en daar de manden vol van de meest verschillende vruchten zien, dan loopt ons het water in den mond en wij koopen van al die heerlijke gaven der na tuur. Thuis gekomen, tasten wij gretig toe, de kinderen zetten gulzig de tanden in een mcoien roodwangigen appel en zij hebben er geen flauw vermoeden van, dat zU daarmede tegelijk een heele partij kleine levende wezens naar binnen wer ken, die het hun soms maar al te ïastig kunnen maken naderhand. Trams, auto's, fietsen en voetgangers, kortom al het stadsverkeer, stuift voorbij de open stal letjes of karren met fruit en dat ver- ker jaagt stof op, dat zich op de vruch ten afzet en op de schil blijft hangen. Maar ook het fruit in de zuidelijkste en ordelijkste winkels is nog niet vrij van bacteriën, want door hoeveel handen is het niet gegaan en met hoeveel voorwer pen niet in aanraking gekomen, eer het in de hygiënisch afgesloten etalage ligt uitgestald Niet ten onrechte is de groote-stads- lucht als bijzonder rijk aan bacteriën ge doodverfd. Slechts op grond van nauw keurige, wetenschappelijke onderzoekingen kan men een inzicht nry gen in het bac teriegehalte van de lucht. Interessante onderzoekingen te Parys. Dergelijke onderzoekingen zijn eenigen tijd geleden in Parijs verricht. De daarbij verkregen uitkomsten zijn zeker afschrik wekkend genoeg, om ons in menig opzicht in onze dagelijksche handelingen tot groo- ter voorzichtigheid te manen. In een van de drukste Parijsche straten, de Rue de Rivoli, bleek de lucht gemid deld 1460 bacteriën per vierkante meter te bevatten. Uit dit cijfer blijkt overigens, dat het bacteriegehalte niet te allen tijde en onder alle omstandigheden gelijk is. In het bijzonder doet zich hier de invloed van het jaargetijde gelden. Zoo telde men in het voorjaar 2175, in den zomer 1670, in het najaar 1540 en in den winter 514 bacteriën gemiddeld in eiken kubieken me ter lucht. Interessant zijn ook de schom melingen, welke binnen htt tijdsverloop van 1 dag werden geconstateerd. In de Avene de l'Opéra heeft men gevonden, dat een kubieke meter lucht in deze straat na besproeiing in Juli om 7 uur 's morgens 398 bacteriën bevatte, om 10 uur als het ver keer drukker begon te worden, 4300, des middags om 12 uur 7400 en om 2 uur 10300. Om drie uur 's middags werd de straat nogmaals besproeid, met het ge volg, dat het bacte': ^gehalte tot 5200 daalde, om 's avonds om 7 uur weer tot 10800 te zijn gestegen. Duidelijk blijkt hieruit, welk een enormen invloed het ver keer en de droogte hebben op het bacte riegehalte van de lucht. Het waschvvater wordt onderzocht. Het stof wemelt dus van allerlei soort bacteriën en op de vruchten, waarop dit stof neerdaalt, bevindt zich voldoende vocht en voedingsstof, om de bacteriën in staat te stellen niet alleen in leven te blijven, maar zich zelfs te vermenigvul digen. Vooral als de vruchten langen tijd in de warme lucht liggen, krijgen de bac teriën hiertoe volop gelegenheid. Het be tasten en aanraken van de vruchten door koopers en verkoopers, het met de hand in den zak doen en al dergelijke kleinig heden meer, dragen er het hunne toe bij, om de vruchten als het ware onder de bac teriën te zetten. Wascht men de vruchten, die op straat of op de markt werden gekocht en onder zoekt men vervolgens het waschwater op zijn bacteriegehalte, dan komt men tot cijfers, die weinig minder dan fantastisch aandoen, maar nog niet eens het werkelij ke aantal bacteriën aangeven, dat zich op de vruchten bevindt, want natuurlijk kan zelfs de zorgvuldigste afwassching niet alle kiemen van de vruchten doen verdwijnen. Nauwkeurige bacteriologische onderzoe kingen bij verschillende vruchtensoorten hebben leerzame feiten betreffende het aantal bacteriën op fruit aan het licht ge bracht. Zoo kon men door eenvoudig af spoelen van een kers 20.000 bacteriën ver wijderen, in een ander geval 52.000 en eens zelfs 900.000 bacteriën Van een zwarte boschbes werden 20.000 bacteriën afgewasschen, van een aalbes 8000, van een andere aalbes 14.000, van een gele pruim 38.000 en van een peer 12.000. Dit alles zijn cijfers, die zelfs den leek te den ken moeten geven. Welk een ontzaglijke hoeveelheden bac teriën men met ongewasschen fruit naar binnen krijgt, kan nog door een ander voorbeeld worden duidelijk gemaakt. Een kers weegt gemiddeld 2.1 5.5 gram. Neemt men 5 gram als gemiddeld gewicht en 10.000 bacteriën als gemiddeld aantal bacteriën, dan komt men tot de slotsom, d-at 1 kilogram kersen het ontstellende aantal van 2 millioen bacteriën huisvest. En dan is dit gemiddelde ongetwijfeld nog aan den lagen kant berekend. Onschadelijke en gevaarlijke bacteriën. Zoo haalde men bijv. van een kilo aal bessen ongeveer 15 millioen bacteriën. En in alle gevallen betrof het op het oog vol komen gaaf en onberispelijk fruit; bij de aalbessen zelfs bijzonder mooie, uitge zochte vruchten. Tot geruststelling van onze lezers moet hier echter worden opgemerkt, dat de bacteriën welke op vruchten leven, voor het overgroote. deel onschadelijk zijn, in zooverre, dat zij geen levensgevaarlijke ziekten veroorzaken. Toch moet een groot deel van de maag- en darmstoornissen, waaraan de menschen juist in den vruch- tentijd lijden, op rekening van de op vruchten levende bacteriën worden gezet. Ook mag men niet vergeten, dat er behal ve de „onschuldige" bacteriën tallooze gevreesde ziekteverwekkers bestaan (ty phus, diarrhee, cholera, diphterie, tuber culose, enz.), waarvan de vruchten ook hun deel krijgen. Met het bovenstaande wil natuurlijk niets gezegd zijn tegen het gebruik van rauw fruit. Het nut daarvan zal niemand tegenwoordig meer ontkennen en het dient veeleer ten sterkste bevorderd te worden. Doch aan den anderen kant is het absolute eisch, dat fruit, alvorens het rauw genuttigd wordt, terdege wordt ge wasschen. Slechts op deze wijze kan men zich voor bedenkelijke gevolgen vrijwaren. HOOGWATER TE VLISSINGEN November uur uur Dinsdag 8 1.04 13.18 Woensdag 9 1.42 13.58 Donderdag 10 2.21 14.39 Vrijdag 11 2.59 15.22 VOETBAL: Wedstrijdprogramma voor Zondag IS November. Afdeeling I. le klasse. C.V.V.Blauw-Wit. K.F.C.Sparta. XerxesA.D.O. D.W.S.Stormvogels. H.B.S.Hermes-D.V.S. Afdeeling II. le klasse. D.F.C.D.O.S. V.U.C.—D.H.C. V. SV.Feij enoord. R.F.C.Ajax. Haarlem't Gooi. Afdeeling III. le klasse. HeraclesQuick. HengeloGo Ahead. EnschedeZ.A.C. A.G.O.V.V.—Tubantia. N.E.C.Wageningen. Afdeeling IV. le klasse. JulianaN.O.A.D. Willem II—N.A.C. EindhovenL.O.N.G.A. B.V.V.P.S.V. M.V.V.Roermond. 2 e klasse A. MiddelburgT.S.C. GoesVlissingen. R.C.S.De Baronie. De ZeeuwenZeelandia. R.B.C.Breda. 3 e klasse A. HoofdplaatHulst. OostburgTerneuzensche Boys. SluiskilAxel. IJzendijkeBreskens. Com. BoysBiervliet. 3 e klasse B. E.M.M.Middelburg 2. Vlissinigen 2Goessche Boys. BurghEiland Boys. Zeelandia 2Goes 2. Temeuzen 2De Zeeuwen 2. Afdeeling V. le klasse. VelocitasH.S.C. G.V.A.V.Heerenveen. LeeuwardenBe Quick. SneekAchilles. VeendamF.V.C. Wedstrijdprogramma Zeeuws,che Voetbalbond. Zaterdag 12 November 1938. Zaterdagcompetitie „Walcheren". R.C.V. 1Aroemuiden. Adspiranten. WalcherenMiddelburg. Zondag 13 November 1938. Adspiranten. Vlissingen AEiland Boys. Vlissingen BR.C.S. le klasse A. Ierseke 1Goes 3. Kruiningen 1Hansw. Boys. Zierikzee 2Dreischor 1. lè klasse B. Domburg 1Walcheren 1. Middelburg 3Vlissingen 3. Zeelandia 3De Zeeuwen 3. Ie klasse C. Teraeuz. Boys 2Philippine 1. B.K.V.V. 1—Sluiskil 2. Axel 2Hontenisse 1. jrooeven noq zoo z'ek o\$ 'yi Lond otaor no lteer zoo f leider al$ kip o Ongeëvenaard bij gevatte kou, Griep, Hoofdpijn, Zenuwpijn, enz. le klasse D. Groede 2Breskens 2. Aardenburg 1Hoofdplaat 2. Schoondijke 2Oostburg 2. le klasse E. Biervliet 2Schoondijke 1. Breskens 3Aardenburg 2. Overgangsklasse. Middelburg 4Eiland Boys 2. R.C.S. 3Nieuwland 1. Walcheren 2Vlissingen 4. 2e klasse A. Walcheren 3E.M.M. 2. Vlissingen 5Middelburgsche Boys 1 2e klasse B. B.K.V.V. 2Sluiskil 3. Hontenisse 2Terneuzen 4. S.V.O. 2Com, Boys 2. Hulst 2Hontenisse 3. 2e klasse C. Zierikzee 3Dreischor 2. 3e klasse A. Middelburg 5Walcheren 4. ATHLET1EK: Vyf nieuwe Nederlandsche records erkend. De recordcommissis van de K.N.A.U» heeft de volgende Nederlandsche records erkend 300 meter hardloopen in 33.8 sec, geves tigd door K. Baumgarten op 22 Juli 1938 te Stockholm 400 meter hardloopen in 48.6 sec., gevestigd door K. Baumgarten op 20 Juli 1938 te Stockholm 800 meter hardloopen in 1 min. 52.3 sec. door S. B. Bouman, gevestigd op 4 September te Pa rijs 110 meter hordenloop in 14.6 sec., gevestigd door R. J. Brasser op 4 Septem ber 1938 te Parijs en 9 k.m. hardloopen in 29 min. 59.8 sec., gevestigd door D. van Yperen op 17 Augustus 1938 te Rotterdam. SCHAKEN: Het A.V.R.O.-toumooi. De afgebroken partij tusschen Aljechin en Reshevsky is gisteravond in „Krasna- polsky" te Amsterdam voortgezet. Alje chin, die een pion meer had, slaagde er niet in, dit materieele voordeel in winst om te zetten. Na 60 zetten werd de partij remise. Fine heeft thans de leiding met 1 punt, op hem volgen Aljechin, Reshevsky, Flohr, Capablanca, Euwe en Keres, ieder met f2 punt, terwijl Botwinnik de rij sluit met 0 punten. Vanavond wordt te Den 1-Iaag in den Dierentuin de tweede ronde gespeeld. 29 ROMAN UIT HET ZEEMANSLEVEN VAN FRIEDRICH LINDEMANN „Meneer, u zult het wel belachelijk vin den, maar ik heb het werkelijk niet ge daan". Meer niet. Alleen dit. En toch, als hij ge zworen, gesmeekt, gevloekt had, had ik hem zeker niet geloofd. Maar dit hulpe- looze, in dezen toestand bijna zinlooze woord „belachelijk" trof mij. Het klonk, alsof iemand naast zichzelf zat en toekeek, wat er uit hem geworden was. Met dit eene woord gaf hij eigenlijk alles toe zijn degeneratie, zijn bekende en onbekende zonden. Hij zei me zelf, dat bij wist hoe de menschen over hem dachten. Hy gaf hun eigenlyk gelyk, als z\j hem verdachten. Hij had zichzelf makkelijk tot die daad in staat geacht, ja van zichzelf verwacht. En toch had hij haar niet bedreven? Dat scheen hemzelf zoo onmogelijk, ja zelfs belachelijk voor te komen als Thompson, als Trevor, als allen, die hem kenden, het meest misschien zichzelf. Ik kan niet zeggen, dat ik nu met één slag van zijn onschuld overtuigd was. Maar het ging net zoo als bij de vorige malen, dat ik hem gezien had, ik begon te ver moeden, dat er nog iets anders, iets die pers bij dezen man aanwezig was, iets, dat met de vraag schuldig of onschuldig in het geheel niets te maken had en het was wer kelijk niet alleen uit nieuwsgierigheid, dat ik mij weer door een zekere macht aan getrokken voelde en mij bij hem aan tafel zette en tegen hem zei„Ik geloof u". Hy zat ineen gedoken. De grijze behaarde schedel stak diep tusschen zijn beide schou ders. Zijn handen had hij nu beide in zijn zakken verborgen. Ik kon het aan hem zien, dat mijn ant woord hem verrastte. Misschien was dit voor de eerste maal in zijn leven, dat iemand zooiets tegen hem zeidit ik geloof u. Daarom was hij ook niet dank baar alleen schoot een wantrouwende blik uit zijn oogen mij tegemoet, een blik, die my tot in de uiterste hoeken van mijn her sens drong, waar nog een laatste restje twijfel aanwezig was. „Gelooft u het werkelijk?" En door dezen doordringenden blik werd ik toch weer onzeker. Ik kon hem niet precies antwoorden. Ik krabbelde terug. Nu wilde ik ook meer van hem te weten ko men, meer van datgene, dat als een geheim zinnig waas, als een onzichtbare vlam, om dezen man hing. Ik rekte mijn woorden. „Ja, ziet u, kapitein om eerlijk te zijn... het valt niet gemakkelijk... na alles wat... uw stuurman..." Daar schoot zijn hoofd alweer tusschen zyn schouders, alsof hij den minsten twijfel in de kiem wilde smoren. „...Is een zwendelaar, een zwetser. Geef hem een papier en hij liegt er een heel schip op". Dit was de langste zin, dien hij tot nog toe gezegd had. Ik weet niet, waarom hij het deed, maar ik was er zeker van hy moet spreken, hij is beladen met iets, met iets zwarts, .met een ondervinding, die hem zwaar drukt, en, ja, met eenzaamheid. Op nieuw had zijn beeld een geheel anderen indruk bij mij wakker gemaaktzooals hij daar nu zat, was hij plotseling niet meer de smerige kleine piratenhoofdman met zijn duistere zaken, ma-,r een eenzaam mensch door het noodlot achtervolgd. Ik weet, het klinkt een beetje pathetisch. Maar op m:., maakte het dien avond zoo'n indruk, in de ellendige kroeg, tusschen de kunstmatige bloemen en de meedoogenlooze spiegelwanden, een eenzaam mensch, dat vertellen .moest. Alleen ik zelf was op dit oogenblik, waar op ik zoo dicht bij de deur was, die toegang tot het geheim verleende, niet genoeg mensch, niet genoeg medemensch, om het juiste woord te vinden. Het woord, dat niet meer vragen, doch helpen wil. Ik geef toe, ik schoot voor dit noodlot tekort. Ik was toen misschien nog te jong. Ik kon geen ander woord vinden dan de vraag, door mijn nieuwsgierigheid ingegeven „Vertelt u mij eens, wie was de vrouw?" Ik wist toch, dat hij al eenmaal ontkend had de vrouw te kennen, cn hij had zoo ge logen, dat de naiefste het had moeten mer ken. Hij wilde liegen. En daar was reden voor. Misschien was het wel diezelfde reden, die hem als een last drukte. En dat moest ik aanroeren? „Wie was die vrouw?" Weer verbaasde hij mij door zijn ant woord. Bliksemvlug richtte hij zich op, zoo ver als zijn schouders het toelieten. Zijn spitse baard, die als 'n snavel op zijn borst gerust had, kwam omhoog. In zijn kleine oogen blonk een diepe haat. „Die Hij siste het woord tusschen zijn tanden. Woede en verachting drukte het uit. Als een steekvlam sloeg het in mijn gezicht. Even zoo vlug als hij omhoog gekomen was, zonk hij weer terug, alsof hij zich aan zijn eigen haat gebrand had. Zijn hoofd was weer tusschen zijn schouders gezakt. Zijn stem klonk merkwaardig week, tusschen haat en streeling, toen hij nog eenmaal zei „Betty Bonn". Lieve hemel, die naamhet monogram, B. B. „Als het schip?" Hij knikte. „Naar haar had hij het genoemd". Hij herhaalde, als het ware om zijn moed bijeen te rapen tot spreken „had het naar haar genoemd...". Een heesche zucht van woede brak uit hem los, toen hij verder ging heeft haar alles geschonken... de piano... de kleeren... het schip... zich zelf... alles... zwendel... leege woorden... een man die zich zelf schenkt... bedrog... hij heeft haar bedrogen... vrouwen laten zich bedrie gen... geld... een glad gezicht..." Schokkend als het bloed door zijn aderen kwam het er uit. De ellende was hem de baas geworden en zijn gal liep over. Hij kon zich niet meer inhouden. Hij moest spreken. Hij wist misschien zelf niet, dat hij sprak. Met starenden blik keek hij naar het marmeren blad, met een blik, die niets meer zag, die slechts zijn heele iel weer spiegelde. Ik zat naast hem, maar het had net zoo goed een ander kunnen zijn. Hij had alleen maar het gevoel noodig, een ademend wezen in zijn nabijheid te hebben, een oor, dat naar hem luisterde, opdat zijn woorden niet in het niet zouden verdwijnen. Ik zweeg. Ik durfde ook niets anders dan zwijgen. Ieder vreemd geluid had hem di rect doen verstommen. Hij hing op zyn stoel. Hij bewoog zich niet. Hij bewoog alleen zijn lippen en vormde klanken, die voor mij woorden werden, zinnen, een menschennoodlot, een tragedie van een man, de strijd om Betty Bonn. Deze strijd was begonnen als zoovele zeemansliefden in een havenkroeg, in All Nations Saloon, Southstrcet, Manhattan. Drie jaar later, 1904 ik was als bui tengewoon correspondent op het Internati onale Phsiologencongres te New York heb ik den oorsprong dezer tragedie be zocht. Toen heb ik pas goed begrepen wat Spuriing voor drie jaren te Gibraltar ge biecht had. Het was, zoowat daar, waar de toegangsboog tot de Brooklyn-brug be gint een grijs, nuchter, door kolenstof besmeurd gebouw, zooals er aan den water kant van alle havensteden te vinden zijn. In de vier bovenste verdiepmgen kantoren van makelaars, scheepsagenten, assura deuren, die den glans hunner, firmanten door prachtige gouden letters op borden trachten te verhoogen. Beneden de haven kroeg, die het internationaal karakter op dezelfde wijze vertoont, of ze nu „City of Antwerp, Zum Leuchtturm" of „L'ancre d'Or" heet. Hier luidde de naam zooals reeds gezegd „All nations saloon" en deze werd versierd door een kleurrijke decora tie, waartoe zich de vlaggen van alle zee varende naties in een schitterende groep vereenigd hadden. Achter dit pronkstuk hing, met spelden aan de smerige gordijnen vastgemaakt een verzameling foto's der leden van een achthoofdige dameskapel. Wie echter door deze papieren sirenever lokkingen vol hoop gestemd was, werd door de werkelijkheid grenzeloos ontnuchterd. XWordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3