Verwoede strijd in Spanje EERSTE BLAD „Mijnhardtje 76e JAARGANG - NUMMER 263 DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE KERK- EN SCH00LNIEUWS wan den Een MARINE EN LEGER abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VHssingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m AD VERTENTIEPRJJ S Van 1—regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANPSCHE DAGBLADPERS" II 'ge- -10 -12 -21 -24= jpevfj If ak teles Porti STork 'oron j van ;Iomi De gevechten aan het Ebro.front woeden voort Rechtsche oorlogsschepen loeren op linkschen torpedojager. Van de zijde der regeeringstroepen wordt medegedeeld, dat de luchtmacht der opstandelingen aan. het Ebrofront ver dubbeld schijnt te zijn en dat de vijand ook naar versterking der gemotoriseerde eenheden streeft. Op sommige oogenblik- ken hebben meer dan driehonderd vlieg tuigen boven de liniën der regeeringstroe pen gevlogen. Sedert twee dagen worden ook een honderdtal kleine Italiaansche tanks op het terrein van d:en strijd gezien. De artillerie, die reeds zeer uitgebreid was, is nog ver sterkt. De bedrijvigheid der luchtmacht beperkt zich niet tot het front. Niet min der dan 78 vliegtuigen hebben herhaaldelijk over de steden achter het front gevlogen. Uit Gandesa wordt gemeld dat de ver overing van het centrum van het regee- j-ingsfront als voltooid beschouwd kan worden. De rechtsehen hebben alle gestel de doelen bereikt. De bocht over den Ebro is in tweeën gesneden. De regee ringstroepen staan in twee zakkeneen ten noorden van Gandesa tusschen Pata- rella Asco en Ribarrrja, nauwelijks 15 KM. bij 12 K.M. diepte, en een tweede ten zuiden van Pinell, nog veel kleiner, die zich uitstrekt tusschen den weg van Gan desa naar Cherta en Benisanet, Mora de Ebro in rechtsche handen. Radio Malaga heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen zich meester hebben gemaakt van Mora de Ebro. De regee ringstroepen zijn naar den linker oever van de rivier teruggeslagen, de beide Voornaamste bruggen zijn vernield. Bovendien heeft radio Malaga gemeld, dat de luchtmacht van de regeering het dorp Cabra in de provincie Cordova heeft gebombardeerd. Dit dorp ligt 70 K.M. achter het front en biedt geen militair doel. Alle bommen vielen op de schooil van het dorp, waardoor 200 slachtoffers zijn gevallen. Uit Tarragona meldt men dat deze stad gisternacht tweemaal is gebombardeerd, zonder dat schade werd aangericht. Gis terochtend hebben tien vliegtuigen een derden aanval ondernomen. Daarbij zijn een ziekenhuis en een dertigtal woonhui zen vernield. Er zijn acht do,oden en veer tig gewonden. Radio Barcelona heeft het legerbericht van het ministerie van oorlog gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat aan den Ebro de regeeringstroepen weerstand bie den aan de aanvallen. Verrassend offensief der regee ringstroepen. De regeeringstroepen hebben bij verras sing een offensief aan de rivier de Segre ingezet. Zij zouden verscheidene honderden gevangenen gemaakt hebben en veel ma teriaal hebben buitgemaakt. Zij trokken ten zuiden van Lerida over de Segre en bezetten Seros, Aitona en Soses. Zij hebben den weg Fraga-Lerida afgesneden. Patrouillediensten bjj Gibraltar. Twee torpedojagers, twee gewapende trailers, een mijnlegger en een sloep der Spaansche opstandelingen patrouilleeren bij Gibraltar. De kruisers „Canarias" en „Almirante Cervera" bevinden zich te Ceuta. Men gelooft, dat deze patrouillediensten worden verricht naar aanleiding van ge ruchten, dat de torpedojager der regee ring „José Luis Diez", welke op 27 Au gustus tijdens een zeegevecht in de Straat ernstige averij opliep, deze week uit Gi braltar zal vertrekken. Wie laat St. Nicolaas ryden? Een officier aan boord van Hr. Ms. Sumatra" schrijft ons Op Maandag 5 December zal de „Su matra" te Algiers liggen en zullen wij daar zoo goed en zoo kwaad als het onder de omstandigheden gaat den St. Nicolaas- avond vieren. Hoewel er natuurlijk onder de beman ning zijn die van thuis of van goede vrien den een pakje ontvangen op dien dag, zoo zijn er vooral onder de jeugdige licht matrozen toch vele voor wie zulk een avond betrekkelijk weinig vreugde biedt, al wordt dan door ons zoo veel mogelijk gedaan om het allen zoo gezellig mogelijk te maken. Zou het niet mogelijk zijn om eens in Vlissingen, dat toch voor een groot deel sterk afhankelijk is juist van de lichtma trozen-opleiding, te trachten iets bijeen te krijgen dat onze jongens op tastbare en sympathieke wijze de in hen gekoesterde belangstelling demonstreerde Het behoeft niet een geweldig uithalen te zijn, een aardigheid in den vorm van wat sigaretten en chocolade zou reeds buitengewoon door de jongens worden op prijs gesteld. Vanzelfsprekend heb ik ook in dezen geest nog met niemand aan boord gespro ken. Zooals men uit de in ons blad gepubli ceerde reisbrieven zal hebben gelezen, gaat het .hier om de jongens van de opleiding die tot 1 September jl. aan. boord van Hr. Ms. „Noord-Brabant" „in de leer" zijn geweest en die nu voor de eerste maal een groote reis maken. Mochten er onder onze lezers zijn die er voor gevoelen dezen jongens een prettige St. Nicolaas te bezorgen, dan zal onze administratie zich gaarne met de door zending hunner gaven belasten. Natuurlijk zullen ook giften in geld, aan boord van de „Sumatra" him bestem ming vinden in den vorm van versnape ringen wie het schenken op deze wijze dus gemakkelijk vindt, kan bij onze ad ministratie eveneens terecht. Ons dagblad opent de rij met een bedrag van 10. Wie volgt? Vacature gemeenteraad. De assistent der directe belastingen enz. te Vlissingen, de heer J. Nieuwschepen, is met ingang van 1 December a.s. overge plaatst naar Rotterdam. Door dit vertrek ontstaat een vacature in den gemeenteraad voor de a.r. partij. Opvolger op de lijst is de heer J. L. de Wit. VLissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) terug uit zee en op de reede geankerd Noorsch m.s. „Mor genen" Nederlandsch m.s. „Succes" van Zeebrugge naar Rotterdam. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Victoria" van CyprusItaliaansch s.s. „Agelina Lauro" van Spezzia „Valdarao" van Civita VecchiaNoorsch m.s. „Thors- hovöi" van Sandefjord. Vertrokken: „Teuna" naar Lon den „Zeemeeuw" naar Londen „Angeli na Lauro" naar Gdynia„Athos" naar Falmouth „River Afton" naar Freetown; „Thorshovdi" naar Antartic Se,as j „Val- darno" naar Gdynia. Geen alcohol by snelverkeer l ïn den afgeloopen nacht om even 12 uur, zag de politie zich genoodzaakt een 42- jarigen autobestuurder uit Eindhoven in de Badhuisstraat aan te houden, daar deze onder zoodanigen invloed van sterken drank verkeerde, dat hij niet in staat was zijn wagen naar behooren te besturen en hierdoor gevaar voor zichzelf en voor anderen opleverde. De telefoondistricten Vlissingen en Breda worden samengevoegd. In den loop van het volgend jaar zullen de telefoondistricten Vlissingen en Breda worden samengevoegd. Het hoofd van het Telefoondistrict Vlissingen, de heer J. W. Komijn, zal nl. op 1 Juni 1939 den pensioen gerechtigden leeftijd hebben bereikt. Wan neer deze met ingang van genoemden da tum of wellicht nog een maand eerder den P.T.T.-dienst zal hebben verlaten, wordt geen opvolger te Vlissingen benoemd, doch zal de samenvoeging van genoemde distric ten plaats vinden. Een definitieve datum is hiervoor nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk zal de leiding in Breda worden gevestigd, doch dit is nog geenszins een vaststaand feit. Met betrekking tot overplaatsing van het personeel hier ter stede is eveneens nog geen beslissing ge nomen. Wegsluiting voor rijwielen. Gedeputeerde Staten hebben besloten le. het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van den weg St. Anna- polderZaamslagscheveer, voor zoover daarnevens een vrijliggend rijwielpad aan wezig is, voor het zonder noodzaak berij den met rijwielen gesloten te verklaren 2e. het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van den voortgezette verbindingsweg tusschen West- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, van den dijk tus schen de polders Koninginnen en Van Dunné tot den wag op den oostelijken leidijk van den boezem der Isabellawate- ring, voor het zonder noodzaak berijden met rijwielen gesloten te verklaren. Wegkwestie op St. Philipsland. Het Tweede Kamerlid Mes heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld 1. Is het juist, dat het gedeelte op St. Philipsland van den rijksweg no. 18 van Oudenbosch naar Zijpe voor paardentractie is gesloten? 2. Is het juist, dat door den aanleg van dezen weg verschillende bedrijven op St. Philipsland in twééën zijn gedeeld en dat verschillende perceelen bouwland in stuk ken zijn verdeeld, hetgeen een rationeele exploitatie zeer moeilijk maakt 3. Is het eveneens juist, dat bij de schatting van den grond ten behoeve van de onteigening voc - den aanleg van dezen weg door een commissie van deskundigen, geen rekening is gehouden met schade- snijding en edrijfsschaae, omdat er bij de waardeering van den onteigenden grond van werd uitgegaan, dat de nieuwe weg van groot belang zou zijn voor de landbou wers voor het vervoer van hun producten met behulp van paardentractie, terwijl vanwege den rijkswaterstaat niet werd medegedeeld, dat de weg voor paarden tractie zou worden gesloten? 4. Is het bovendien juist, dat deze weg slechts door zeer weinig auto's wordt bere den en dei halve sluiting voor paardentrac tie overbodig is? 5. Is de Minister niet van oordeel, indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, dat, gezien het feit, dat bij de waardeschatting geen rekening met deze sluiting voor paardentractie is gehouden, en mede vanwege het geringe autoverkeer en het groote belang voor den landbouw, de sluiting voor paardentractie aldaar moet worden opgeheven? R.-K. Lagere Landbouwschool te 's-Heerenhoek geopend. Maandag is te 's-Heerenhoek de derde Zeeuwsche lagere landbouwschool geopend. Te Axel is een Prot.-Christelijke, te Schocndijke een neutrale, terwijl die te 's-Heerenhoek een Roorroch-kathclieke is. Het maximum aantal leerlingen (24) is reeds aanwezig. De school is gevestigd in de voormalige openbare school te 's-Hee renhoek, door het gemeentebestuur voor dit doel beschikbaar gesteld. De voorzitter, de heer prof. A. Cleo- phas te Haarlem, kon tal van autoriteiten verwelkomen, w.o. den Commissaris der Koningin, in Zeeland, de burgemeesters van 's-Heerenhoek en omliggende gemeen ten, verschillende rijksconsulenten, verte genwoordigers van landbouworganisaties, enz. Na een inleidend woord van den voor zitter, waarin hij er op wees, dat Zuid- Bevéland lang op een school als deze heeft moeten wachten, en waarin hij de betrok ken gemeentebesturen dank bracht voor de verleende medewerking sprak de Com missaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, de openingsrede uit. Daarin gaf spr. blijk van hartelijk medeleven met den landbouw en het landbouwonderwijs. Verheugd was spr. toen hij vernam dat een van de 10 lagere landbouwscholen waarvoor de regeering subsidie gaf, op Zuid-Beveland zou worden gevestigd. De ze school is geen plaatselijke, maar een streekschool. Met de stichting daarvan is een groot sociaal werk tot stand geko men. Met den wensch dat Gods zegen op de school in rijke mate zou rusten, verklaar de spr. haar voor geopend. Verder voerde nog het woord de bur gemeester van 's-Heerenhoek, ir. Droo- gendijk, rijkslandbouwconsulent te Goes, de zeereerw. heer Pastoor van 's-Heeren- hoek, de heer Wit, inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, de heer Steijn, namens het kringbestuur van den L.T.B., de heer Van Baar, namens het hoofdbestuur van den L.T.B., de heer Van den Dries, namens de vereeniging van R.- K. onderwijzers en de heer Duijvesteijn, het nieuwe hoofd der school. S. A, de Visser overleden. In het R.-K. ziekenhuis te Goes is overleden de heer S. A. de Visser te Kruiningen. De heer De Visser, die den leeftijd van 78 jaar bereikte, was voor zitter van den slagerspatroonsvereeniging op Zuid-Beveland, voorzitter van de af- deeling Zuid- en Noord-Beveland van de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland en lid van het hoofdbestuur van deze vereeniging. VALSCHE SCHETSEN IN OMLOOP. Verdachte landbouwer aangehouden. Uit Temeuzen wordt gemeld, dat door een controleur van de Veehouderij-Centrale vorige week op de markt te 's-Hertogen- bosch enkele valsche kalverschetsen wer den ontdekt uit de provincie Zeeland. Zij waren zeer nauwkeurig nagemaakt. Het watermerk was aanwezig terwijl de schet sen de valsche handteekeningen droegen van den voorzitter P. J. Dekker en den secretaris der Zeeuwsche Landbouw-Crisis- organisatie, J. D. Dorst. Slechts viel het op, dat in de handteekening van den se cretaris de letter s ontbrak en dat de val sche schetsen niet de eenigszins bruine schroeikleur hadden van de echte, welke in de provincie Zeeland langs lichtfotografi- schen weg vervaardigd worden. De valsche schetsen waren blank. In verband met de ontdekking van de valsche kalverschetsen kon spoedig daar op aangehouden worden een landbouwer uit den Bonten Polder te Terneuzen, meldt het Dbld. v. N.B. en Z. Op het oogenblik is nog niet bekend waar de valsche kalverschet sen vervaardigd werden. Bij een huiszoe king in de woning van den gearresteerden landbouwer werd een cahier gevonden, dat namen, adressen en nummers van land- bouw-organisaties bevatte. Ook moet reeds gebleken zijn, dat de verdachte handel wilde drijven in deze schetsen. MIDDELBURG. Het vijf en twintigjarig bestaan van de Coöperatieve Ijsfabriek Walcheren. Bestuur en leden van de Coöperatieve Ijsfabriek Walcheren te Middelburg heb ben gisteren onder groote belangstelling het zilveren jubileum hunner coöperatie feestelijk gevierd. Eerst is met vele der 'leden een bezoek gebracht aan de fabriek aan de Loskade. Om half drie had in een der zalen van hotel de Nieuwe Doelen een buitengewone aandeelhoudersvergadering plaats. De voorzitter, de heer L. Leijdesdorff, sprak daar een welkomstwoord, waarbij hij er op wees dat men met trots terug mag zien op de 25 jaar van het bestaan de fa briek heeft het goed gemaakt. Spr. richtte zich nog speciaal tot den machinist, den heer Geertse en bracht hem dank voor zijn arbeid gedurende meer dan 20 jaar aan de fabriek gegeven onder aanbieding van een enveloppe met een extra weekloon. Ook de heer Joosse, die al jaren lang het ijs rond brengt, ontving een extratje in enveloppe. Hierna gaf de heer G. Wolders als voor zitter van de feestcommissie een terugblik op de jaren van wording en ontwikkeling der fabriek. Na het met groote aandacht gevolgde overzicht richtte de heer Wolders zich tot den voorzitter en zei dat bestuurders, di recteuren en personeel zeker alles gedaan hebben in het belang der coöperatie, doch dat er maar één is die steeds op zijn post bleef, dat is de voorzitter. Spr. bracht hem daarvoor namens aandeelhouders hartelijk dank en bood den heer Leijdesdorff een bureau, een groot bloemstuk en een oor konde aan. Na deze buitengewone vergadering volg de in de aangrenzende zaal de receptie. Van hen die op de receptie hun opwachting kwamen maken noemen wij het volledig college van Burg. en Weth. de directeuren van gemeentewerken en van gemeentebe drijven, vertegenwoordigers van de Hanze, van Handelsbelang en van de afdeeling Middelburg van den Nederl. Banketbak- kersbond en andere belangstellenden. Des avonds vereenigden het bestuur, de raad van toezicht en vele aandeelhouders zich in het Grand Hotel aan een gemeen- schappelijken maaltijd. 'S-HEER ABTSKERKE Burgemeestersvacature. De heer W. van Liere, sedert .1921 bur gemeester der gemeente 's-Heer Abtsker- ke, heeft tegen 17 Januari a.s. ontslag verzocht. Deze burgemeester van een van Zeeland's kleinste gemeenten (zij telde per 1 Januari 1937 444 zielen) draagt nog al tijd, evenals zijn collega uit Kloetinge, de Zuid-Bevelandsche kleederdracht. Geref. Gemeenten, Bedankt .oor het be roep naar AagtekerkeOostkapelle ds. A. van Stuyvenberg te Benthuizen. Vrije Evang. Gemeente. Aangenomen naar Oude Pekela, cand. T. H. Penninga te Breskens. Jubileum ds. H. Janssen. Hoewel ds. H. Janssen, leger- en vïoot- predikant in algemeenen dienst te 's-Gra- venhage voornemens was den dag waarop hij 40 jaar geleden het predikambt aan vaardde, onopgemerkt te doen voorbijgaan en hij dan ook Zondag op zijn gedenkdag in een der Chr. Geref. Gemeenten voor ging, is hem gisteren naar de N.R.Crt. meldt, bij zijn thuiskomst een verrassende belangstelling ten deel gevallen. Een schat van bloemen is aan het woon huis van ds. Janssen in de residentie be zorgd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^ciicurlcwasscn d «9 Verwoede strijd in Spanje. t(Pag 1, eerste blad.)] Vandervelde zou aftreden als voorzit ter van de Belgische werkliedenparty. .(Buitenland.); De „Ibis" heeft vertraging. [(Luchtvaart.)] Aanslag op den Duitschen legatie- secretaris te Parijs, (Buitenland.)] Vandaag stemmen 40 millioen Ameri kanen. [(Buitenland.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN^ bij Griep en Gevatte koude De kouverdrijver bij uiinemendhei3 1 „Mijnhardtje" 5et. 12stuks 50et. Bij Apoth» en Drogisten! Buitengewoon groot wag het aantal schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen, dat ds. Janssen heeft ontvangen* Dankdag Chr. Geref. kerk. De dankdag der Chr. Geref. kerk te Vlissingen zal niet op Woensdag 9 Novem ber, zooals was vastgesteld, doch op Woensdag 16 dezer worden gehouden, Nederlandsehe kerk in Berlijn. Op Zondag 13 November zal ds. J. G. Panhuise, Nederlandsch Hervormd predi kant te Aagtekerke, in een godsdienst oefening voor de Nederlanders te Berlijn, die in den „Duitschen Dom" (Neue Kirche) op de Gendarmenmarkt wordt ge houden, voorgaan. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan de Chr. school voor B.L.O. te Middelburg is benoemd ie heer A. Huigens te Sassenheim. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzeres aan de Chr. school Jozinastraat te Terneuzen is benoemd mej* G. E. Boelens, wachtg;-kweekelinge met acte aan de Chr. school te Herkingen. Examen middenstandsdiploma. De Commissie voor het examen Midden standsdiploma (alg. handelskennis), dat te Middelburg 15 en 16 November a.s. wordt afgenomen, is als volgt samengesteld Voorzitter: Drs J. Modderaar, Hille- gersberg secretaris P. I. Hamming, Vlis singen RijksgecommitteerdeJ. F. Lan- kamp, Den Haag Leden Drs. J. J. Bezem, Hillegersberg M. F. van Hijfte, Vlissin gen I. Sinke, Vlissingen F. J. J. van Makkelenbu^o-, Middelburg J. IJsselstein* Middelburg Th. v. d. Mast, FijnaartAug. Weiss, Rotterdammr. G. P. van Herk, Rotterdam F. P. Fuykschot, Utrecht if H. C. van Donk, Goes. HK. MS. „BANCKERT" WORDT OPLEIDINGSSCHIP VOOR KANONNIERS. Het Indische eskader weer uitgevaren. Naar wij vernemen zal Hr. Ms. torpedo- bootjager „Banckert" op 7 December a.s, te Soerabaja in dienst worden gesteld als opleidingsschip voor kanonniers. Het com mando zal worden opgedragen aan den luitenant ter zee eerste klasse J. S. Bax, die uit Holland wordt verwacht, aldus het „Soer. Hbld", Tot nu toe waren vier jagers bij het es kader, terwijl de andere vier in conserva tie waren. Vanaf 7 December zullen dus nog drie jagers in conservatie zijn. Een apart opleidingsschip voor kanonniers heeft Indië een tijdlang niet gehad. De „Ban ckert" zal eenigermate te vergelijken njn met het artillerie-instructieschip „Van Kinsbergen" in Nederland, met dien ver stande dat daar ook officieren worden op geleid voor vuurleider. Bij de „Banckert" gaat het in hoofdzaak om inlandsche ka nonniers.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1