EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 262 MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 De leerlingenschaal STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 mi ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels L25, Iedere regel meer 25 cent. Brj abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A N G E S L O T E N BIJ HET BUREAU VOOR PUB LIC1TEITSWAARD E, I N GESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" m. De leerlingenschaal roept om verbete ring De toestanden op de scholen zijn zóó, dat er dringend verbetering moet komen. Iedereen, die met het onderwijs te maken heeft, erkent dat. De geheele Rijks-Inspectie zegt het hard- iop in de openbare officieele verslagen, die aan de Regeering worden, uitgebracht. Bij na alle gemeentebesturen en schoolbestu ren, tal van stands- en vakorganisaties, leeraren bij Middelbaar Onderwijs en pro fessoren van het Hooger Onderwijs (alle richtingen) steunden reeds de door de on derwijzersorganisaties verzonden adressen aan de Regeering. En de Regeering? Reeds (of eigenlijk „eindelijk") erkende de Regeering in 1937 in de Troonrede, dat noodzakelijk om hulp vroeg meer steun aan de werkloozen en verbetering van de leerlingenschaal. Bij de besprekingen zeide de minister-president, dat de Regeering zelfstandig diende uit te maken, wat het eerst in aanmerking kwam voor hulp. Wel nu dat was de grootere werkloozenuitkee- ring of steun. Alles kan niet ineens en Parlement en Nederland wachtten, wachtten vol hoop op de Troonrede van 1938. Maar niets over onderwijs. Niets, niets Dat was een bit tere teleurstelling. Werkelijk er zijn bij velen tranen ont sprongen door deze bittere ontgoocheling. Niets, niets - Ach, iedereen kent het motief er is geen geld voor, zegt de Regeering. Maar wel erkende de Regeering reeds in 1937 de groote urgentie, de noodzaak. Toen ging echter iets anders vóór. Welnu dat is af gedaan. Wat ligt er dan anders voor de hand, dan dat er nu, NU, wel degelijk een (zij het bescheiden) begin gemaakt wordt door de Regeering mét eenige verbetering van de onhoudbare leerlingenschaal Dat is toch logisch. Dat heeft toch eigenlijk de Regeering zelf zoo bedoeld en aangegeven. Maar weer niets van cenig- lichtend pers pectief, noch in de Troonrede, noch in de Millioenennota. Het is toch treurig. En dat alles om het motief er is geen. geld. Vorig jaar bij de algemeene beschouwingen en bij hoofdstuk „Onderwijs" toonde de Tweede Kamer een duidelijke groote meerderheid voor verbe tering van de leerlingenschaal, maar de Regeering meende geen. gevolg te kunnen geven. Is er dan nu geen hoop? Zij, die niet hopen, zijn niet waard te leven. Moge de gedachtenwissèling op dit punt tusschen de Staten-Generaal en de Regee ring er toe. leiden, dat er tenminste een begin gemaakt wordt met eenige verbe tering. Het dient zóó te zijn Elk bedrag1, dat beschikbaar is voor onderwijs, dient be steed te worden aan verbetering van de leerlingenschaal. Een afdoening, die tevre denheid zou schenken, vraagt 4 millioen. Daardoor worden de onredelijke toestan den op vele onzer scholen verbeterd en dat is een onderwijsbelang. En voorts worden daardoor werkloozen tewerk gesteld en dat is een groot sociaal belang. Niemand kan het groote leger van de 15.000 werklooze onderwijzers wegwerken, maar verbetering van de leerlingenschaal is het middel, ja het eenige afdoende middel om de werk loosheid zooveel mogelijk op te heffen en ook het meest geëigende middel, omdat en kel daarbij de nog wachtenden op werk komen in het gekozen ambt, dat roeping nabij is. Moge de regeering dit middel willen aanwenden. Alle andere ideeën, die zoo af en toe naar voren komen, zooals uitbrei ding leerplicht en dat van Nijverheidson derwijs, het lijkt mooi, maar verbetert ons lager onderwijs niet, het verzwaart zelfs de klassen, en geeft geen noemenswaardige werkverruiming. Onderwijs moet niet dienstbaar gemaakt worden aan een ander Ministerie, maar Onderwijs dient zelfstan dig met verbetering te komen. Moge het gewenschte overleg tusschen Parlement en Regeering dit brengen. BADHUIS AAN DE BONEDIJKE- STRAAT. Men schrijft ons o.m. Gedurende de week van 31 October tot 5 November werden in het badhuis 565 baden genomen en wel 434 door heeren, 113 door dames en 18 door kinderen. Zaterdagmiddag te kwart over twee pas seerde dit jaar de 20.000e bezoeker van het badhuis de controle en wel de heer P. Bos sen, leerling van de „De Ruyterschool" al hier* Een der bestuursleden der woningbouw vereniging „Goed Wonen" heeft den heer Bossen met dit voor hem zoo onverwachte feit gelukgewerischt én als blijvend aan denken een zilveren vulpotlood aangeboden. Werd vorig jaar de 20.000e bezoeker eerst genoteerd in de week van 24 December, dit jaar was dit reeds7 weken vroeger het geval. Opvallend is dat in deze badinrichting de heeren het leeuwenaandeel hebben, wan neer men dan ziet dat de. baden aan het strand in den zomer juist door dames zoo veel, zoo niet het meest worden gebruikt, dan bevreemdt dit toch wel eenigszins. Eenige jaren géleden heeft het bestuur getracht het instituut „schoolbaden" in te voeren. De bedoeling hiervan was om schoolgaande kinderen in de gelegenheid te stellen voor een luttel bedrag een douche- bad te nemen. Of de hygiëne van het kind zoo weinig belangtelling heeft, of dat men het voor den geheelen winter voldoende acht dat de kinderen zich in de weinige zomermaanden aan het strand baden, is het bestuur niet bekend, alleen weet het dat het instituut „schoolbaden" een mislukking is geworden. Mocht er echter meer belangstelling van de zijde der ouders voor bestaan, dan zal het bestuur zeker niet aarzelen de daarvoor noodige maatregelen te nemen opdat ook dit deel van de volksgezondheid wordt ver zorgd. DE SCHIPBRUG WORDT TIJDELIJK VERVANGEN DOOR EEN VLOTBRUG. Vorige week Maandag berichtten wij reeds dat van Waterstaatszijde plannen werden beraamd om een betere verbinding- te verkrijgen tusschen de Houtkade en de Dokkade, daar de afwezigheid van de Schipbrug misschien van langen duur zal zijn. Naar wij thans vernemen zal een vlotbrug worden gelegd voor voetgangers en fietsers en dames met kinderwagens. Op het oogénblik wordt bij de Mij. „De Schelde" met man en macht gewerkt aan de 75 M. lange en ca. 2 M. breede brug, die wel eenigszins zal dóen herinneren aan de bij de oudere Vlissingers bekende „tonnen- brug". Misschien zal de brug op het eind van de week gereed zijn. Spoedig zal dus een einde zijn gekomen aan het overzetten met de motorboot, het geen geen ideale oplossing is gebleken voor het onderhouden van het voetgangers verkeer tijdens de afwezigheid van de Schipbrug. MET EEN BEETJE FANTASIE Diamantsmokkel met valscherm. In de posteditie van de Leipziger Neueste Nachrichten van Zondag 6 dezer trok een bericht onder het kopje „Diamanten- schmuggel mit Fallschirmen" onze aan dacht. Het luidt vertaald aldus „Een boer uit Vlissingen had opgemerkt dat zijn velden eens per week gepasseerd werden door een vliegmachine van waaruit telkens een heel klein val scherm werd neèrgeworpen. Direct daarop kwamen steeds twee mannen uit een wachtende automobiel, die het valscherm meenamen. De boer stelde de politie van een en ander in kennis. Beambten stelden zich verdekt op en toen het vliegtuig op nieuw een valscherm had afgeworpen, ar resteerden drie beambten de inzittenden van den auto, terwijl de vierde de para chute in veiligheid bracht. Aan het val scherm was een pakje met diamanten vastgemaakt, die in Amsterdam moesten worden verkocht. De arrestanten deelden mede reeds 20 maal met behulp van para chutes diamanten te hebben binnenge smokkeld. Tot dusver staat nog niet vast of het hier gaat om gesmokkelde, dan wel om gestolen goederen". Zekerheidshalve zijn wij even op onder zoek uitgegaan, waarbij wij ons o.m. in verbinding stelden met den commissaris van politie te Vlissingen. Natuurlijk wist deze van niets de inhoud van het be richt is dan ook wel zeer fantastisch en ook de Koninklijke Marechaussee en de douane hadden nergens van gehoord. Boer, vliegmachine, parachute, diaman ten, automobiel, smokkelaars en politie agenten zijn dus blijkbaar alle ontsproten aan het vruchtbare brein van een schrij ver die het met de waarheid niet al te nauw neemt. Het is voor de berichtgeving bij onze Oosterburen te hopen dat het ove rige nieuws van de Leipziger Neueste Nachrichten minder fantasie bevat dan het gesignaleerde berichtje uit Vissingen dat van a tot z verzonnen is. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht)'; Nederlandsche m.s. „Riebo", „Novatie", „Vledderveen I", „Vledderveen II", „Noordstad", „Irene", „Trio" en „Da Costa", alle van Antwerpen; „Helena" van Ramsgate" j „Jura" van Londen r.aar UtrechtDuitsch s.s. „Usen- stein" van Antwerpen, embarkeeren pas sagiers. Om te bunkeren: Fransch s.s. „Ciree" van BrusselDuitsch m.s. „Naja de" van Antwerpen Grieksch s.s. „Athos" van Hamburg; Engelsch s.s. „River Af ton" van Zee. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Vledderveen I en II", „Da Costa", „Novatie", „Irene" en „Trio" naar Londen „Noordstad" naar Zee „Gejo" naar Fareham „Morgenen" naar Abadan; „Elziena" naar Londen „Fivel" naar Ant werpen „Eton" naar Londen„Circe" naar St. Nazaire„Najade" naar Bilbao „Helena" naar Duisburg (binnendoor). Wie kwamen en gingen. Aantal inwoners op 1 October22.412 op 1 November22.507. Lijst van gevestigde personen gedurende de 2e helft van de maand Octo ber 1938. J. G. Dockbrijder, bankwerker, Bellamy- park 32, van Nijmegen. L. Acda, winkelier, St. Jacobstraat 1, van Middelburg. W. H. van Zadelhoff, luit. ter zee,' Kou- dek. weg O. 76, van Den Helder. W. H. van Steveninck, bankwerker, Ro- chussenstraat 11, ■"•an Halsteren. G. H. de Bad, koperslager, Breewater- straat 22, van Amsterdam. K. W. Haaze, stoker, Glacisstraat 168, van Middelburg. L. Molhoek timmerman en C. J. Mol-' boek, timmerman, Kanaalstraat 140, bei den van Krabbendijke. J. W. Klooster,fabrieksarbeidér, Groe- newoud 19, van O. en W, Souburg. P. A. J. Bertens, bankwerker, Bellamy- park 32, van Nijmegen. J. van Amerongen, korp.-machinist, Noordstraat 39, van Den Helder. A. Hoogesteger, bankwerker, Steenen- beer 17, van O. en W. Souburg. C. Komen, zonder, West Bermweg 14, van Den Helder, H. Ronhaar, f raiser, Coos je Buskenstr. 61, van Rheden. M. P. den Outer, bankwerker, Leliën- laan 10, van O. en W. Souburg. H. Nienhuis, metaaldraaier, Kanaalstr. 68, van Amsterdam. J. G. Claus, electro-monteur, Leliënlaan 4, van Nijmegen. J. A. Peters, onder-machinist N.S., Pa lingstraat 14, van Nijmegen. C. Hoogendam, timmerman, Noordstraat 9, van Rotterdam. J. Meerman, marinier, Van Dishoeckstr. 3, van Amsterdam. J. J. Eickelsheim, bankwerker, Evertsen- straat 14, van Nijmegen. J. B. Nieuwenhuijse, timmerman, Aagje Dekenstraat 7, van Rilland-Bath. A. J. Steketee, bankwerker, Achter de Kerk 1, van Breskens. P. Goudriaan, zonder, Singelweg 190, van O. on W. Souburg. G. Born,, electricien, Leliënlaan 18, van Rheden. P. J. A. Out, monteur, Leliënlaan 14, van Hilversum. A. v. d. Wal, scheepswerktuigk., Noord straat 19, van Leeuwarden. D. P. Smoor, zonder, Kasteelstraat 42a, van Rijswijk. A. J. H. van Halteren, metaaldraaier, C. Buskenstraat 69, van Bergh. L. Dekker, kantoorbediende, Anjelieren laan 49, van Middelburg. P. van Sorge, bankwerker, Leliënlaan 12, van Amsterdam. L. Wagenaar, bankwerker, Hendrikstr. 22, van Borssele. B. A. G. Peters, monteur, Margrieten laan 37, van O. en W. Souburg. P. Schuls, smid, Coosje Buskenstraat 11, van Den Haag. Lijst van vertrokken personen gedurende de 2e helft van de maand Octo ber 1938. W. Heidoorn, werktuigkundige, Nieuw- straat 78, naar O. en W. Souburg. C. Engelsman, rijksklerk, Kanaalstraat 4, naar Middelburg. A. H. v. d. Sloot, werktuigkundige, Bid. de Ruyter 66, naar Soerabaya. D. K. Smit, smid, Acacialaan 5, naar Nijmegen. J. M. StroosnijderOkker, zonder, Clij- verstraat 41, naar Rotterdam. S. Herder, lasscher, Wijnb. kade 29, naar O. en W. Souburg. H. L. Koster, bootsman K.M., Wacht schip, naar Den Helder. H. Franken, bankwerker, Tulpenlaan 9, naar Beerta. H. W. J. N. Pijpers, zonder, Spuistraat 63, naar West-Terschelling. C. de Jonge, timmerman, Noordstr. 9, naar Middelharnis. J. F. E. Plouvier, werkman, Nieuwdrjk 12, naar Bergen op Zoom. B. J. Kramer, hotelportier, Scheldestr. 58, naar Koudekerke, F. de la Cousine, ijzerwerker, Tulpen laan 8, naar Hedel. C. van Ruiten, wagenvoerder N.S.. Ka naalstraat 40, naar O. en W. Souburg. A. Hamelinck, matroos le kl., Bouwen Ewoudstraat 42, naar Den Helder. R. W .de Vries, metaalschaver, Mar- grietenlaan 47, naar Koudekerke. G. v. Aggelen, korp. pol. troepen, Mari niersplein 6 naar Roosendaal e.a. D. J. v. d. Linden, sigarenmaker, Kl. Kerkstraat 5 naar Leiden. De schatten van de „Thorpehall". De behandeling in kort geding voor den president van de rechtbank te Middelburg van den eisch tot teruggave van verschil lende effecten, behoorende tot de „Thorpe- hair'-sehatten, is naar wij nader vernemen, uitgesteld tot Zaterdag 10December a.s. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tij&inghal. Ter gelegenheid van het 8e lustrum van de Groningsche vrouwelijke studentenver- eeniging „Magna Pete" bracht H. M. de Koningin Vrijdag en Zaterdag een bezoek aan Groningen. Vrijdagavond vond in het Amstelhotel te Amsterdam de loting plaats van het A.V.R.O.-schaaktournooi. De bouw van het viaduct nabij het Feijenoord stadion te Rotterdam, hetwelk een breedte krijgt van 27 meter en een zeer belangrijke schakel zal vormen tusschen de Maastunnel en het zuiden des lands, vordert snel en zal vermoedelijk in het be gin van 1939 in gebruik genomen worden. Thans zijn de werkzaamheden zoover ge vorderd dat de vier groote bogen ge plaatst zijn en men begonnen is met het storten van beton voor den rijweg. De verkeerspolitie in Den Helder wordt uitgerust met een verkeersmegafoon met geluidsversterker. Over grooten afstand kan de verkeerszondaar nu op zijn fouten gewezen worden. Federatie Zeeland van den Vryzinnig Democratischen Bond. In de Zaterdagmiddag te Middelburg ge houden vergadering van de Federatie Zee land van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, werd besloten de herkiezing van den voorzitter, den heer C. Ouwehand, te blijven volhouden, in het vertrouwendat het bondsbestuur alsnog despensatie zal willen verleenen van de reglementaire voorschrif ten, dat bestuursleden van een federatie, niet herkiesbaar zijn. Uitvoerig werd de voorloopige lijst van candidaten voor de verkiezing van de Pro vinciale Staten besproken, waarover onder de leden een referendum zal plaats hebben. Een propagandacommissie werd inge steld. Bij de bespreking van de agenda voor de op 26 en 27 November te houden algemeene vergadering van den Bond, werd tot afge vaardigde der federatie benoemd mevrouw E. J. van den Broekede Man en tot plaatsvervanger de heer G. F. Maris. In bespreking kwam een motie inzake de wenschelijkheid om meer aandacht te schenken aan de lichamelijke opvoeding der jeugd, waarvoor thans de turnorganisaties en sportlichamen een actie voeren, o.a. in den vorm van een adres aan den Minister raad, waarin op overheidszorg door subsi dies enz. wordt aangedrongen. Een met algemeene stemmen aangenomen motie terzake zal aan de Kamerfractie wor den toegezonden. Een tweede met klem naar voren ge bracht onderwerp was dat inzake het wei nige gebruik, dat de regeering maakt van de bevoegdheid, haar bij de desbetreffende wet verleend, om op te treden tegen hen, die in woord of geschrift tegenwoordig op ergerlijke wijze bepaalde volksgroepen be- leedigen. Dat daarin zou opgesloten liggen, dat men moet geraken tot aantasting van de persvrijheid, kon de vergadering niet in zien. Besloten werd een schrijven te rich ten tot het bondsbestuur en ook tot de Kamerfractie, waarin op meer activiteit terzake van dit onderwerp wordt aange drongen, o.a. door invloed op de regeering. Klachten van het P.T.T.-personeel. Zondag vergaderde in het Schuttershof te Goes het P.T.T.-personeel georgani seerd in den Centralen Bond van Ned, Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, den C.B.P.T.T. Uit alle deelen van Zeeland was het personeel opgekomen en vulde de groote zaal geheel. Na opening door den voorzitter van de afdeeling Goes, trad als eerste spreker op de heer C. van der Baan, bondspenning- meester, die er op wees, dat ook het P.T.T.-personeel zijn verdrag van Versail les heeft en tracht onder de daarin opge- Dit nummer bestaat uit 2 bladen ffdgeiaytewtssew «an Jew tjeagg De leerlingenschaal. L(Pag. 1, eerste blad) Omvangrijke Amerikaansche bewape ningsplannen. (Buitenland)] Stroopers schieten op veldwachters. (Gemengd nieuws.)] Groote brand te Oslo eischt SO dooden. .(Gemengd nieuws.)] Handel in valsche Nederlandsche pas sen ontdekt. [(Gemengd nieuws) Ernstig vliegtuigongeluk in China i meer dan 20 slachtoffers. Luchtvaart)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Nü Sanostol, het levertraanproduct met frisschen sinaasappelsmaak, Sanostol, rijk aan vitaminen, in de voordeelige „familieverpakking" 'k f. 2.75. Bevat 2VS maal zooveel als de welbekende flacon a f. 1.40. Sanostol geeft weerstandsvermogen en kracht aan de kinderen, doch ook aan U. Vraagt U eens 'n gratis smaakmonster in Uw apotheek of drogisterij t Doe het heden. SANOSTOL „Het lekkere levertraan -product BRÓGADES-STHEEMAN PHARMACIA nomen schrijnende bepalingen uit te ko men. Als rijkspersoneel hebben de P.T.T.- menschen hun deel gedragen, doch als P.T.T.-personeel kregen zij nog een extra- kruis. Door de jacht naar vooraf vastge stelde winst en de vrees die niet te berei ken, zijn tal van maatregelen genomen die bestaande rechten aantasten. Deze maatregelen werden opgelegd in naam van noodzaak tot hulp van de schatkist. Spr. behoefde niet lang terug te gaan, slechts tot 1931. Werktijdverlenging, vervallen gratificatie bij 25- en 40-jarige ambtsju bilea, vervallen vacantie-toeslag enz. enz. In 1932 ging het verder, de berekening van de nachturen moest gewijzigd worden. Inplaats van hen te vermenigvuldigen met 1 Yz werd na veel geschacher 13,4 vastge steld. De verlaging van vergoeding voor eigen rijwiel werd een feit, hoofdkantoren werden hulpkantoren, hulpkantoren sta tions. Steeds meer diensten werden opge dragen aan hulppersoneel en locale krach ten. Spr. zeide, dat door opvoering van ar beidsprestatie tegenwoordig in 8 uur meer gepresteerd wordt dan vroeger in 10 uur, Verschillende besteldiensten worden ge splitst zgn. voor een spoedige bezorging der correspondentie. In wezen is het ech ter niets dan bezuiniging op personeel, omdat men nu hulppersoneel kan nemen tegen e~n plaatselijken loonstandaardhet loon van een ongeschoolden arbeider of landarbeider. Moet bij collectieve con« tracten een loon worden betaald voor een bepaalde groep, dan hebben de hulpbestel lers ook recht op het loon van den bestel ler. Spr. behandelde nog .de arbeidscon tractanten, die steeds meer worden aan genomen en dan nog brj voorkeur vrouwe lijk personeel. Al deze maatregelen brach ten kapitalen op, en wat bleek ten slotte? Ze waren niet noodig geweest want in plaats van de gevreesde tekorten waren er overschotten. In 1931 zes millioen winst, in 1932 raamt men te kort, doch wederom winst. Zoo gaat het verder, ieder

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1