BONT gaat zijn glorie-tijdperk tegemoet Knippatroon BLOEMEN IN HUIS. ook 's winters Voor lange avonden Doelmatige verlichting het halve werk Bont beheerscht een groot deel van het gebied, waar over Vrouwe Mode haar scep ter zwaait en heeft ieders belangstelling. Reeds in den nazomer werd aan bont een groote toekomst voorspeld voor de komende seizoenen en de herfst-shows hebben deze profetie inderdaad ver wezenlijkt. Bontwerkers hebben be wezen welke meesterstukken zij weten te wrochten van een verscheidenheid van kostbare vellen, die echter niet onder het bereik van ieders beurs vallen. Geruststellend kunnen wij hieraan toevoegen, dat ech ter vele andere bontsoorten verwerkt worden, die ook de vrouw met een beperkt kleed geld haar wenschdroom een bontmantel te bezitten, in vervulling kunnen doen gaan. Trouwens, de aanschaffing van een bontmantel behoeft geen luxe uitgave te betee- kenen, wanneer men be denkt, dat hij jaren mee gaat, gemoderniseerd, ver maakt en gerepareerd kan worden. Onder de uitgebreide bont- collecties vinden wij o.m. hermelijn, vos, eekhoorn, pe- tit-gris, breitschwanz, persia- ner, bever, Nerz, nurria, seal, ocelot, kolinsky. Indisch lam, oppossum, marter, pan ter, alsmede kalf, veulen en last-not-least konijnen-velle tjes. De lengte der bontmantels is geheel verschillend en va rieert van ongeveer zeven achtste tot korte, even over de heupen reikende modellen, terwijl bolero's en capes ook acte de présence geven. Nagenoeg alle modellen leenen zich om de tailleurs en complets op koude herfst- en winterdagen te completeeren. Over het algemeen kan men zeggen, dat de mantels, hoewel niet bepaald ruim, toch geen getail leerde lijn brengen. Voorts ziet men zeer korte bont jasjes, die een klokkend rugpand aangeven en slechts geschikt zijn om door zeer slanke dames gedragen te worden. Wat ons bij de verschillende bontsoorten opvalt, is, dat zij op zeer kunstige wijze verwerkt worden, zich door hun soepelheid mooi naar het lichaam voegen en zeer ele gant kleeden. Meer en meer legt men zich toe op het verven van bont, hetgeen groote vakkennis vereischt. Kalfsvel wordt op veulen „afgestemd'*, terwijl petit gris en hermelijn in warme tinten bruin geverfd worden. Gracieus vallen de vos-capes, waarvan het bont op georgette gewerkt is. Bontgarneeringen vinden veel toepas sing zoowel op wollen weefsels (laken-zi- beline-velours de lame) als op fluweel en alhoewel de gladde bontsoorten hiervoor 't meest in aanmerking komen, valt de keus ook menigmaal op vos. We zagen bij een Fransche collectie een halflange avondcape van zwart drap satin met een groote pas en opstaande kraag, die ons aan de Stuart-modellen herinnerde, en zeer chique kleedde, alhoewel op avond robes overwegend veel bonten mantels en capes gedragen worden o.a. van wit vos en wit hermelijn. De halsafwerking is geheel verschillend en past zich aan het model van den mantel aan. De shawlkraag, die eertijds het meest gangbare model was, wordt weinig meer gezien en heeft plaats moeten maken voor de kraag met revers, welke laatste soms in klokkende lijn als een bonten jabot werkt. De eostumemantels hebben weinig gecom pliceerde halsafwerkingen, aangezien meestal volstaan wordt met een rechte col, die een enkele maal in een paar lussen ein digt. Onder de gladde bontsoorten, die als gar neering worden toegepast, neemt bever een groote plaats in. Inderdaad is de werking hiervan buitengewoon voornaam door de soepelheid, de warme kleur en diepe glans die deze bontsoort kenmerken. De mantel links op onze schets is van groene wollen, diagonaal geweven stof, ter wijl de opstaande kraag en de voorpanden van bever zijn. Zeer geslaagd is de lijn der garneering, die zich naar den onderkant verbreedt. Rechts een mantel met eenigszins ruimen rug en garneering van marter in den vorm van een rij breed plastron, dat onder de JONGE DAMES JURK. Succespatroon 2597. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. EN DOCHTERS. Succespatroon 3493. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. De prinsesse japon handhaaft zich nog steeds en dames dra gen deze maar te graag vanwege de afkleeden- de lijn. Smalle baan tjes, die zich naar den zoom toe verbreeden, vormen dit model, waarvoor fluweel zich zeer goed leent. Rug bestaat uit drie banen, terwijl de halslijn aan de voorzijde vier kant is uitgesneden. Garneering met enke le bloemen, b.v. souple wit glacé leer en gardenias. Patronen voor dames in de maten 4243. E597 Ben. stof 3 x hoogte en lengte van c.M. breed. Besteladres: Het Practisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel oi per Gekleede middagjurk van wijnroode wollen stof of fluweel gemaakt in prinsesse model. Kor te en lange mouwen, de eerste zijn echter gekleeder, terwijl de blouse mouwen en de ceintuur, alsmede de omliggende kraag meer beantwoorden aan de eischen van een daag- sche jurk. Garneering met enke le bloemen langs hals en op de mouwtjes. Ben. stof 3 x de hoog te van 90 c.M. Patronen voor meis jes van 1618 en 18 20 jaar. PRINSESSE JAPON VOOR MOEDERS bontmantel van Skunks, ontwerp Paquin. Shawl- kraag en wijde mouwen. Donker groen vilten hoed je met herfstwruch taillelijn een kleine mof vormt. Bijzondere aandacht vragen de chique hoeden, die bij deze mantels gedragen worden! Wie in de meest sombere en korte win terdagen een stukje natuur in huis wil hebben in den vorm van heerlijk geurende narcisj es, of iets later hyacinthen en tul pen, moet zoo langzamerhand beginnen met het koopen van de bollen. Poreuse terracotta aardewerk, ronde, ovale, of langwerpige bakken, worden ge vuld met kiezelsteenen en water, en hier- tusschen komen de bollen voor de narcis- jes, die eenigen tijd in een donkeren kast worden gezet en pas, wanneer het groen pl.m. 15 c.M. hoog is in de kamers verder tot ontwikkeling komen. De hooge hyacin- thenglazen, die thans ook door meer lage, moderne modellen zijn vervangen, worden gevuld met water, en wel zóó, dat er tus- schen de bol, die op het glas gelegd wordt, en het water pl.m. 1 c.M. tusschenruimte is. De onderkant mag niet met de bol in aan raking komen. Het verdampen van het wa ter brengt de worteltjes tot ontwikkeling en reeds na drie of vier weken, soms zelfs eerder, zien wij de kleine witte puntjes langer en langer worden. Het beste is om boven op de bol een papieren „punthoed je" of zooals ze wel eens genoemd worden, een narrekapje te plaatsen en de glazen vooral donker weg te zetten. Heeft de bol zich ook aan den boven kant reeds goed ontwikkeld, dan worden de kapjes verwijderd. De glazen worden echter niet in de vensterbanken geplaatst voor èn al eer de bladeren pl.m. 10 c.M. hoog zijn en de bloemknoppen zich ge vormd hebben. Wanneer het water in de glazen begint te verminderen, worden de bollen uiterst voorzichtig omhoog gehaald en het glas bijgevuld. Geduld is een eerste vereischte om de bloemen zoo goed moge lijk tot ontwikkeling te doen komen, en een ieder, die van bloemen houdt, zal dit met genoegen gadeslaan. Oppassen, dat de bollen niet bevriezen is noodig, doch even verkeerd is het, indien ze te warm staan. Moderne garneeringen in haak- en breiwerk. Zeer praktische en tevens origineel wer kende garneeringen kan men krijgen door banden van haak- of breiwerk in zeer een voudige tricot-steek of vasten uitgevoerd. Verschillende najaarscollecties, die in Pa rijs werden getoond, hadden deze aparte afwerking, die niet alleen geschikt is voor japonnen, doch ook voor mantels. Bont staat steeds zeer gekleed, dat valt niet te ontkennen, doch het is een kostbare gar neering, die men ook door bontstof zou kunnen vervangen als het gaat om een of ander kleedingstuk te moderniseeren. De vele mooie soorten wol met ongelijk ge werkte draad geeft byzondere effecten, evenals de z.g. astrakanwol en op weinig kostbare wijze kan een japon of mantel een apart aspect verleenen. Het principe, waarnaar men te werk ten gegarneerd en strak om het gelaat voile gaat, is uiterst eenvoudig, men breit smal le of breede reepen, vierkantjes, driehoe ken, en willekeurige vormen in tricot- of gerstekorrel-steek, zelfs kan men bont imi- teeren door angora wol te verwerken. De Herfst vraagt nü eenmaal iets anders dan de zomersche garnituren op japonnen en vooral voor werkende vrouwen zijn de ze moderne gebreide garneeringen prak tisch en werken apart. Een bestaande ja pon wordt bijv. verwerkt tot rok en apart bovendeel. Aan dit laatste werkt men in ge ribd patroon een zeer aansluitend onderge deelte, dat over de rok sluit en pl.m. 25 cm. lang is. Ondermouwen worden op de zelfde wijze versierd, terwijl op taille en voorpand twee paar zakjes komen. Men verkrijgt op deze wijze een origineel ge heel. Breede reepen kan men bij wijze van plastron op korte en lange mantels aan brengen, ook op mouwen. Men kan zijn fantasie in dezen vrij spel laten en de meest verschillende vormen breien volgens een van papier geknipt patroon. Bijzonder aardig werken ook smalle strepen, op het bovendeel eener japon, zooals o.a. op beige van kastanje-bruin, roestkleur, zacht groen, oud-rose, enz. Wanneer men deze proeve van garnee ring neemt, dan zal het resultaat, zoowel voor dames- als kinderkleeding verrassend zijn. Probeert U het eens, lezeressen! De jonge meisjes deux-pièce, die deze schets aangeeft, is gemaakt van kastanje bruine wollen stof, heeft een rokje, dat uit verschillende, zich naar den onderkant ver- breedende baantjes bestaat en een zeer apart bovendeel, waarvan de rug en mou wen gebreid zijn in geribd patroon,even eens in kastanjekleur. Omtrek omgehaakt met picot en sluiting met kleine bolletjes knoopen. Omtrek zakjes eveneens omge haakt. Het is een geheel nieuw en apart idee om jurken te maken, dat ongetwijfeld toe passing zal vinden! Wanneer men eenigen tijd in een huis woont leert men naast de vele goede dingen ook de gebreken ken nen en hierin verbete ring te brengen zal in vele gevallen mogelijk zijn. Weliswaar zal men niet steeds onmiddel-- lijk uitvoering aan zijn plannen kunnen geven, doch door verstandig overleg en zuinigheid zal men het gewensch- te doel bereiken. Een euvel, dat in vele wo ningen voorkomt, zijn de op weinig doelma tige wijze geplaatste lichtpunten, doch niet minder de verkeerd gekozen lampen. Het probleem der ver lichting is van veel meer beteekenis dan men oppervlakkig meent, en heel vaak wordt hiertegen uit verkeerde zuinigheids overwegingen tegen ge zondigd. De lamp in de huiskamer moet niet te hoog boven de tafel hangen en evenmin te laag geplaatst zijn, wil men voldoende licht hebben om te werken. Sommige huisvrouwen meenen te bezuinigen door gloeilampen van onvoldoende sterkte te koopen, doch zien over het hoofd, dat alle mogelijke arbeid, men verricht; veel meer inspanning van oogen en zenuwen vereischt, en vroegtij dig slijtage beteekent. Waarom niet in be paalde gevallen een advies aan een vak man gevraagd? Men heeft in den loop der jaren lampen in den handel, die zich voor verschillende doeleinden leenen en zeer zuinig in het ge bruik zijn. Wij noemen o.a. de kleine, han dige lampjes voor naaimachines en de lees lampjes, die aan het hoofdeneinde van het ledikant worden bevestigd. Vele keukens worden wat de verlichting betreft, stiefmoederlijk bedeeld, waardoor strijken en koken zeer bemoeilijkt worden De pendels, welke in den regel in het mid- Strijken met goede verlichting. die den hangen, verspreiden schaduwen, waar door men onvoldoende verlichting heeft om te koken en af te wasschen. Zeer billijk in aanschaffing zijn de groote glazen bol len, die met een metalen plaat aan het plafond bevestigd worden en goed licht door de keuken verspreiden. Strijken met goede verlichting gaat vlug en netjes en spant niet in. In werkelijkheid bespaart men meer, indien men een lichtpunt teveel dan te weinig heeft, want menige onverlichte zol der of kelder bieden voortdurend gevaar voor ongelukken. Men moet zich vooral ook bij het verlichtingsvraagstuk hoeden, dat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Driekwart lange

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 6