MOTJES BRIEVEN UIT DE HOFSTAD i J BUITENLAND Het bezoek van H.M, de Koningin aan Groningen Vanochtend verschenen te Den Haag tien politie-agenten voor de garages welke „wilde" busdiensten op Amsterdam onder houden. Een politiewacht voor de deur ver hinderde dat de bussen de garages verlie ten. Twee van de wagens van Sommeling, die vanochtend niet in de garage waren, hebben echter de vrijheid behouden en rij den nu op en neer tusschen Amsterdam en het Wassenaarsche viaduct, op de grens van de gemeente Den Haag. Tijdens zijn verblijf hier te lande zal ko ning Leopold van België op 23 November 6en bezoek aan den Haag brengen. Het Ko ninklijk gezelschap zal de reis van Amster dam per auto maken. Ter eere van den vorstelijken bezoeker wenschen B. en W. de stad op enkele plaatsen, welke daarvoor het meest in aanmerking komen, een fees telijk aanzien te geven. De kosten worden geraamd op 6000. Twee Nederlanders hebben gisteren in een herberg te Mechelen (België) ruzie ge kregen met Belgische bezoekers. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de Belgen sngwonden opliepen. De Nederlanders zijn door de politie gearresteerd. Nabij Finnsbury Park te Londen zijn van nacht een autobus en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Zeventien per sonen werden gewond. Vandaag zou worden begonnen met de plechtige inlijving van de Sudetenduitsche partij by de N.S.D.A.P. Rudolf Hess, de vertegenwoordiger van den Fuehrer, en Henlein, zouden het woord voeren in de groote zaal van de jaarmarkt te Reichen- berg. De Roetheensche oud-premier, Brody, die op 27 October gearresteerd is onder be schuldiging van gevaarlijk optreden voor den staat, heeft verzocht zijn proces te verwijzen naar de rechtbank van Uzhorod. Het verzoek is van de hand gewezen. Bro dy is in hongerstaking gegaan. In het officieel Palestijnsche blad wordt een verordening gepubliceerd, volgens wel ke in de havens van Gaza en Akko de in- en uitvoer Vin alle goederen wordt verbo den. De douane-kantoren in de havens zijn gesloten. De vorige week is buitengewoon veel re gen gevallen in de provincie Nha Trang (Indo China), tengevolge waarvan over stroomingen zjjn ontstaan. Naar schatting zijn omstreeks honderd personen om het leven gekomen. De koloniale weg no. 1 en de spoorweg zjjn op verscheidene plaatsen afgesneden. Honderden verwoestende boschbranden woeden in een zich over twaalf staten uit strekkend gebied van Ohio tot de Golf van Mexico en van de Atlantische kust tot de Mississipi. Er wordt geweldige schade toe gebracht aan bosch en graanoogsten. Dui zenden werkloozen en farmers zyn betrok ken by den strijd tegen de branden. Tegen de zeventig personen in de Ver. Staten zijn in staat van beschuldiging ge steld wegens misbruik maken der post voor bedriegeiyke doeleinden. De beklaagden staan in verbinding met de in het voorjaar ontdekte racket voor tips op paardenren nen. De racket bracht door verkoop van valsche tips jaarlijks ongeveer 15.000 dol lar op. naast is echter ook bepaald dat elke andere grootmeester eveneens zijn rechten kan doen gelden. Dr. Aljechin houdt zich der halve het recht voor te onderhandelen met eiken serieuzen candidaat, die garanties kan stellen en met aannemeiyke voorstellen kan komen. Hierna vond onder regie van Kommer Kleyn het ceremonieel der loting plaats. Het resultaat van de loting was, dat Eu9we in de eerste ronde met wit speelt tegen Keres. De andere partijen zyn Flohr- Capablanca, AljechinIeshewsky en Fine- Botwinnik. De eerste ronde begint Zondag om 12 uur in Krasnapolsky te Amsterdam. Zwitsersch© keurturners naar Zeeland. Het mag bekend worden geacht, dat de Zwitsers op het gebied van turnen boven Nederland staan. Wel hebben ook wij goede keurturners, maar Zwitserland heeft er veel meer. Het K.N.O.V, dat alles doet om het turnen in Nederland naar boven te bren gen, heeft ook voor het komende winter seizoen een troep Zwitsersch© keurturners uitgenoodigd voor een tournée door oma land. -Dank zy het werken van het bestuur van den Zeeuwsch-Brabantschen Turn kring komen de Zwitsers ditmaal ook naar Zeeland en zij zullen op Donderdag 15 December in Britannia te VLissingen een bewys van het hooge peil, waarop hun werk staat, geven. LUCHTVAART Recordvlucht der Britsche bommen werpers. Vannacht om 3.55 uur G.M.T. zyn drie Vickers-Wellesley bommenwerpers van de Britsche luchtmacht, die een poging zul len doen om het afstandsrecord te ven- beteren, van Ismöüia naar Australië ge start. Om het record te verbeteren is het reeds voldoende wanneer een der vliegtui gen het zuidelijk deel van Celebes bereikt. De Zuidpunt van Celebes ligt 6368 mijl van Ismailia, en het bestaande, door Sov jet-Russische vliegers gevestigde, record bedraagt 6306 mijl. De route, die voor het grootste deel langs den groictcirkel loopt, leidt over de Arabische Zee, de Golf van Bengalen en de Timor Zee. In deze zeeën zijn marine vaartuigen gestationneerd, die in den nacht hun zoeklichten zullen laten schij nen, waardoor de oriëntatie der vliegers vergemakkelijkt wordt. De eerste M-vïiegers naar Ned. Oost-Indië. Van de met behulp van het luchtver dedigingsfonds voor het vliegbrevet M ge slaagde adspirant-officier-vliegers met kort dienstverband bij het Kon. Ned.-Indische leger zullen de eerste zeven op 16 Novem ber naar Ned.-Indië scheep gaan. Een wilde daad. De herrijzenis van de forensenbelasting, die iedereen voor goed dood en begraven achtte, zal weer heel wat gekibbel in het leven roepen. Ditmaal zal het geval groo- tendeels buiten de betrokkenen omgaan, aangezien het nu alleen geldt een verdee ling der belastingpenningen ever de werk en de woongemeente, maar in het ver schiet kan men gemakkelijk weer andere verwarringen vreezen. Een belasting staat of ligt nooit stiler wordt altijd aan ge dokterd en gekwakzalverder zgn altijd onbillijkheden en oneffenheden die wegge nomen moeten worden, zoodat er steeds weer lappen op den deken gezet moeten worden. Bekykt men deze kwestie op een af stand, dan valt aanstonds weer op hoe zonderling de overheid in haar werk kan zijn. Alles wordt er op gezet om het ver keer te verbeterendure en mooie wegen worden aangelegd, waardoor heel wat goe de en vruchtbare grond aan de productie wordt onttrokken de spoortreinen rijden steeds sneller de vliegmachines nemen allen afstand weg, maar als nu als gevolg daarvan allerlei nieuwe situaties ont staan, dan gaat men die eigenlijk tegen werken. Niemand zou het vroeger in zijn hoofd hebben gehaald om in Wassenaar te gaan wonen als hij zijn arbeid in Rotter dam had; niemand zou in Heemstede gaan huizen als hij dagelijks naar Amsterdam moet trekken. Nu het echter door de ver keersmiddelen volkomen van alle bezwaren bevrijd is, rgst het vraagstuk van de be lastingen en legt men in ieder geval moei- lykheden in den weg. Men kan in Voorburg of in Rijswijk wo nen en in korter tijd in het centrum van Den Haag zijn dan iemand die op Kijkduin woont. Dat is nu eenmaal het gevolg van den groei der situaties en in plaats van daar vrede mee ti nemen, gaat men er aan peutoren en prutsen. Het is te verwachten, dat deze gansche toestand zich hoe langer hoe breeder zal ontwikkelen, maar dat is nog geen reden om daar tegen in te gaan. Wat de financieele gevolgen voor buiten gemeenten en ook voor Den Haag zullen zijn als deze belasting wordt verdeeld, is door niemand te schatten. Na de opheffing van de oude forensenbelasting heeft men er geen aanteekening meer van gehouden wie als forens was te beschouwen en dus ontbreken op dit oogenblik de gegevens om een globaal overzicht te verkrygen. Deze greep van den Minister is dus geheel en al in het wilde en de ervaring zal pas kunnen leeren hóéveel de ééne gemeente wint en de andere verliest. Natuurlijk 2al de winnende party het bedrag dankbaar opstrijken, maar de verliezende zal naar middelen moeten zoeken om het nieuwe tekort te dekken. Wie eens ter plaatse gaat zien hoe de beide gemeenten Voorburg en Rijswijk aan Den Haag zijn vastgebouwd, krijgt wel een vreemden indruk van de situatie. Steeds meer groeien deze drie gemeenten aan elkander en de scheidingslijn is -olkomen imaginair. Het „grensverkeer" wordt dus niet meer te controleeren en het zal aller lei verwikkelingen geven als men wil gaan uitmaken wie al dan niet als forens zal zijn te beschouwen. Of de herroeping van deze gehate wet een gelukkige greep is, moet de ervaring leeren. Hoe minder de overheid zich inlaat met huiselijke aangelegenheden van haar bur gerij, hoe verstandiger zij doe.t. Er is al zoo veel getornd £ian de individuecle vrijheid dat men daar nu een3 af moet blijven. Misschien komt door deze nieuwe belas ting-regeling weer eens de oude annexatie poging voor onze stad op het tapijt. Van de huidige Regeering is dienaangaande niet veel te verwachten maar dat neemt idet weg, dat men er weer over kan gaan pra ten enkankeren. De Hollandsche diplo matie is nu eenmaal die van kankeren en volhouden waardoor men op don duur wel iets wint. Inmiddels hebben Voorburg en Rijswijk zich steeds meer uitgebreid, wat natuurlijk voor een zeer groot deel het ge volg is van de onmiddellijke nabijheid van den Haag. Zelfs een stad als Delft heeft den invloed van die nabijheid ook altyd sterk ondervonden, maar meer in voor die gemeente ongunstiger zin. Het aantal in Delft studeerende jongelui, dat in den Haag woont, is naar men zegt grooter dan het getal van hen die in de plaats der hcoge- school zelf wonen. Hetzelfde is ten opzich te van Leiden het geval met dit gevolg dat in den Haag meer studenten wonen dan in die twee steden bij elkaar. Er komt zelfs nog een contingent van de Rotterdamsche hoogeschool bij. En dit alles is mogelijk door de verbetering der verkeersmiddelen. Er zijn heel wat jongelui die van den Haag PASSAGE EN REISBUREAU „VLISSfiNGEft" Boulevard de Ruyter 40. Telef. 38 uit per motorrijwiel naar Delft heen en weer gaan. Zg zijn dan heelemaal niet aan trein of tram gebonden. Langs den nieuwen weg naar Rotterdam is het een wipje, vooral als men niet te ver van de ge meentegrens af woont. Zoo is door de nauwe opeenhooping der gemeente een toestand gegroeid dien men te aanvaarden heeft. Moet de fiscus dien nu weer uit één rafelen om dien eigenlijk te zetten op een basis die niet meer be staat? Die basis is dan dat een gemeente een maatschappeiyk complex vormt, dat zelfstandig moet beheerd worden. Maar dat maatschappelijke complex heeft niet meer die oude afbakening van vroeger. De gren zen zgn door de verbindingswegen en ver keersmiddelen grootendeels uitgewischt. En dat proces zal nog verder voortschrij den dan thans het geval is. Van het groote centrum uit gaat ook de „pénétration pacifique" in de kleinere steeds verder. Ook de winkels doen daar aan mede, het voorbeeld volgend van de overheid die voor gas, water, electriciteit en telefoon de kleinere gemeente al in zich heeft opgenomen. Misschien zal het noodig zgn de bestuursvorming van deze „conglo meraten van maatschappelijke complexen" anders te maken en dan komt die forensen kwestie wellicht ook weer om den hoek kgken. Op dit oogenblik is het minder ge schikt om daarover te discussieeren, want men zou er alleen de natuurlijke ontwikke ling door tegenhouden. En dat is altijd een fout van de overheid, die zich vroeg of laat moet wreken omdat die ontwikkeling alle grenzen trotseert. EIBER. CHAMBERLAIN EN HALIFAX NAAR PARIJS. De Britsche minister-president Chamber lain en de Minister van Buitenlandsche Zaken, Halifax, hebben een uitnoodiging van de Fransche regeering aanvaard om van 23 tot 25 November een bezoek aan Parijs te brengen. In het algemeen zal het bezoek de ge legenheid bieden voor een verdere gedach- tenwisseling over den toestand in Europa en de wez'eld, zooals die zich sedert de over eenkomst van München ontwikkeld heeft. Ten deele beteekent het bezoek ook een beantwoording van het bezoek der Fran sche ministers, die gedurende de crisis tweemaal naar Londen zijn gekomen. Dat de reis niet alleen politieke beteekenis heeft, biykt uit het feit, dat Chamberlain en Halifax van hun echtgenooten vergezeld zullen zijn. ZONDAG VERKIEZINGEN IN POLEN. Morgen zullen 17.400.000 Polen, onge veer de helft van de bevolking, hun stem uitbrengen tot het aanwijzen van de 208 afgevaardigden, waaruit de Poolsche Landdag bestaat. Aangezien de candidaten werden aan gewezen door de kiescommissies, welke voor de regeering zijn, is het succes voor het kamp der Nationale Unie verzekerd. De drie groote oppositiepartijen, de na- tionaal-democraten, de volksparty en de socialisten, hebben besloten de verkiezing te boycotten. GEVECHTEN TE LWOVV. Gistermiddag zgn nationalistische Pool- sche studenten slaags geraakt met de Oekrainsche bevolking. Na een vergade ring van de studenten trokken zg naar het „Oekrainsche hotel" en wierpen hier de ruiten in. Uit het hotel werd geschoten, waardoor verscheidene studenten werden gewond, de studenten beantwoordden het vuur. De politie verspreidde de betocgers en deed een huiszoeking in het hotel, waarbg vgftien Oekrainers, waaronder een vrouw, gearresteerd werden omdat zg in het bezit waren van revolvers. De studenten verzamelden zich later weer en sloegen in de Oekrainsche stads wijken de winkelruiten in. De bevolking wierp de studenten met steenen. De poli tie herstelde de orde en arresteerde een dertigtal studenten en vyftig Oekrainers. Thans trekken sterke politiepatrouilles door de straten en handhaven de orde. Eenige tientallen personen werden ge wond. DE TOESTAND EN PALESTINA. De algemeene staking der Arabieren in Palestina duurt voort, doch hier en daar, bgvoorbeeld te Nabloes en Haifa, schijnt het einde in zicht te zgn. Er hebben zich gisteren weer incidenten voorgedaan te lefoondraden zyn doorgesneden, bommen zyn tot ontploffing gebracht en er is ge schoten. Op verschillende plaatsen worden de huiszoekingen door de troepen voort gezet. Bij huiszoekingen te Nabloes zijn twee Arabieren gearresteerd en belang rijke documenten in beslag genomen. Te Nazareth is een bom geworpen naar het Franciscanerklooster „Casanova", dat op het oogenblik dient tot kazerne voor de Britsche troepen. Twee Arabieren werden hierbij gedood. In verband met dezen aanslag is ver boden zich op straat te bevinden. Een ge lijke maatregel is genomen in de omge ving van Remleh, aangezien hier een auto van een jood is aangevallen. DE FRANCO-TROEPEN RUKKEN OP LANGS DEN EBRO. In een door het ministerie van lands verdediging gepubliceerd communiqué wordt toegegeven, dat regeeringstroepen in de zone van Pinell aan het front van den Ebro zijn teruggetrokken. Verklaard wordt, dat de troepen Donderdagmiddag en Donderdagavond over een zeer smal front in volmaakte orde zonder verliezen aan menschen of materiaal zijn terugge trokken op tevoren door het opperbevel aangegeven stellingen. Vrijdag hebben zij hun heldhaftigen tegenstand voortgezet. Uit Saragossa wordt gemeld, dat de rechtsche troepen gistermiddag bruggen over den Ebro, welke bezet waren door regeeringstroepen in bezit hebben geno men, nadat de dorpen B nisanet en Mira- vet waren veroverd. De rechtervleugel en den centrumgroep zgn gisteren gemiddeld 4 mglen opgerukt. Zg hebben stellingen bezet, die het mogelijk maken de bewe gingen der regeeringstroepen verder tot stilstand te brengen. De rechtsche troepen oefenen nog steeds druk uit in de richting van Mora de Ebro. Gisteravond werd nog gevochten. Puerto de Ia Selva gebombardeerd. Vier rechtsche vliegtuigen hebben gis termiddag bommen geworpen op het dorp Puerto de la Selva in de provincie Gerone. Tien personen werden gedood, en 25 ge wond. STILSTAND AAN HET FRONT IN CHINA. Volgens Chineesche berichten is er in de krijgsbedrijven aan de belangrijkste fronten een stilstand ingetreden. Men ver wacht, dat de Japanneezen spoedig van Woetsjang naar het Zuiden zullen opruk ken. Aan den noordelijken oever van den Jangtse hebben de Japansche troepen bg Sjanghai getracht de Chineesche guerilla- benden uit haar stellingen te verdrgven. De Chineezen trokken eerst terug, toen hun munitie verbruikt was. Aan het front in midden-China hebben volgens Domei, de Japansche land- en zeestrijdkrachten Kiajoe, 100 kilometer stroomopwarts van Hankau, bezet, waar door zij zijn gevorderd tot halverwege Hankau en Jotsjau. Andere afdeelingen hebben Poetsji bezet, terwijl ook Toeng- sjan, 40 kilometer ten Westen van Poet sji, genomen is. NA 10 NOVEMBER PRESIDENTS- VERKIEZINGEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. De voorzitters der Tsjechische coalitie partijen hebben besloten na 10 November, op welken dag de gebiedsoverdracht aan Hongarge voltooid moet zijn, de nationale vergadering bijeen te roepen voor de presi dentsverkiezing. Vrijdag onderhandelden de vertegenwoordigers der partijen met de leden van het Slowaaksche kabinet over de candidatuur en de regeling der verkiezing. Vandaag zal definitief gesproken worden over den persoon van den candidaat tus schen de voorzitters der coalitiepartijen, vertegenwoordigers der Slowaaksche en Karpatho-Oekrainische regeering en minis ter-president Syrovi. De Duitschers in Slowakije* De Slowaaksche autoriteiten hebben be sloten den Duitschen autoriteiten in Slo wakije toe te staan het Swastica-embleem vrijelijk als armband te gebruiken. Men beschouwt dit besluit als een ver dere aanwijzing voor den toenemenden Duitschen invloed in den nieuwen autono men staat. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Bratislava, dat de Slowaaksche regeering gisteren de eerste maatregelen tegen de Joden heeft genomen. Te Bratislava wer den eenige Joden uit hun woningen gehaald en in hechtenis genomen. Voorts werden eenige duizenden geïmmigreerde Joden ge arresteerd, die over de Slowaaksche grens naar Hongarije zullen worden afgeschoven. In do straten van Bratislava staat op sommige zaken aangegeven, dat het Arische ondernemingen zgn. Gistermiddag, na de plechtigheid in de academie, heeft H. M. de Koningin zich, wederom toegejuicht door een groote menigte, naar het Provinciehuis begeven, waar aan haar werden voorgesteld de leden van Gedeputeerde Staten van Groningen en van het college van B. en W. van de ge meente Groningen. In dezen kring heeft zg zich doen voorlichten over verschillende economische onderwerpen het belang der provincie rakende. Na een algemeene inleiding van den Commissaris der Koningin, zijn korte uit eenzettingen gegeven door den hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat over de kanalenplannen in de provincie, door den voorzitter der Groninger Maatschappij van Landbouw over den landbouw, door den voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken over industrie en handel en door den rijksinspecteur van de werk verschaffing over het werkverschaffings- vraagstuk en de toekomstige werkobjecten. Na deze uiteenzettingen heeft H. M. zich met de aanwezigen over de behandelde on derwerpen onderhouden en over nog andere aangelegenheden gesproken. De burgemeester van Groningen deed o.a. mededeeling over den stand der res tauratiewerkzaamheden aan de Martini toren. Te vijf uur keerde H. M. naar het Gou verneurshuis terug, waar zij den verderen avond doorbracht. Zg had er echter in toe gestemd, dat de verschillende Groninger zangvereenigingen te negen uur vóór het Gouverneurshuis een zanghuïde zouden brengen, waarvoor ook van de zijde van het publiek groote belangstelling bestond. Het wan een herhaling van de op 6 September jl. gegeven uitvoering van een cantate geschreven door M. H. van 't KrutJs, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum door ongeveer 1000 zangers. Onder dave rend gejuich verscheen de Koningin op het bc-'des en vriendelijk dankte zij, zoowel het publiek voor de hartelgke begroeting als de zangers voor de haar gebrachte hulde. H. M. de Koningin doopt het nieuwe van Starkenborghkanaal. Heden, den tweeden dag van haar be zoek aan Groningen, is H. M. de Koningin reeds des morgens te 10 uur van het Gou vernementshuis uitgereden om door de ont hulling van een gedenksteen bij de Ooster- sluis in het nieuwe van Starkenborgh kanaal, tevens de doopplechtigheid te ver richten en het kanaal, dat voor de binnen- scheepvaartverbindingen der noordelgke provinciën een zoo groote verbetering be teekent, den naam te geven van het ge slacht, waaruit na elkaar twee Commissa rissen der Koningin de provincie Groningen hebben bestuurd. Evenals gisteren begeleidde de Commis saris der Koningin, mr. J. Linthorst Ho- man, de Koningin via Turfsingel, Antonius Deusinglaan, Petrus Compasingel en Buiten Damsterdiep naar de Oostersluis, waar de plechtigheid zou geschieden. Op de brug voor de Oostersluis zou de plechtigheid plaats hebben. Tegenover de plaats, waar de nog door een zwart doek verborgen steen is inge metseld, was een tribune opgeslagen in het midden waarvan zich een loge bevond, met zetels voor H. M. de Koningin en haar gevolg en voor verschillende andere ge- noodigden. Toen de koninkiyke stoet gearriveerd was en de Koningin de voor haar bestemde loge had betreden, werden verscheidene aanwe zigen aan haar voorgesteld. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen nam, toen allen hun plaat sen hadden ingenomen, het woord voor het uitspreken van een begroetingsrede. Het was een verrassend en voor velen zelfs een ontroerend moment toen uit de bij de tribune aangebrachte luidsprekers plot seling de stem klonk van den vorigen Com missaris dezer provincie, jhr. mr. A. W* L. Tjarda van Starkenborgh, die Gronin gen verliet om als gezant Harer Majesteits regeering te vertegenwoordigen in Brussel en die thans als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië in het paleis te Buiten zorg zetelt. De rede van den landvoogd was opge nomen op gramofoonplaten en was over gebracht door de Nirom. Nadat de woorden uit den luidspreker waren verklonken, sprak H. M. de Koningin eenige woorden. Toen H. M. had uitgesproken drukte zij op een knop, die in haar loge was aange bracht, terwijl de muziek twee coupletten van het Wilhelmus speelde. Het doek, dat den gedenksteen verborgen hield, schoof weg. Hare Majesteit trad naar voren om den steen in oogenschouw te nemen en den tekst van den steen te lezen, waarna me vrouw Hacsma BumaTjarda van Star kenborgh haar zoon en diens verloofde aan de Koningin voorstelde. Hiermee was de plechtigheid ten einden Nadat de Koningin van verschillende aan wezigen afscheid had genomen, vertrok zij in gezelschap van den Commissaris der Koningin en van haar gevolg, terwijl de genoodigden naar de stad terugkeerden. De Koningin had het voornemen te ken nen gegeven, een der steeds meer de Euro- peesche zeeën bevarende Groninger motor- kustschepen bij deze gelegenheid te bezoe ken. Aan de sluis lagen er toevallig twee, feestelijk gepavoiseerd, die by de aankomst van Hare Majesteit met hun sirenes een welkom hadden geloeid. Voorafgegaan door den inspecteur van de scheepvaart, den heer Korstanje en vergezeld door den com missaris der Koningin en de leden van haar gevolg, begaf Hare Majesteit zich langs de sluistrap, aan boord van het Groninger kustscheepje „Wegro", waar de schipper en eigenaar, J. Wester, de Koningin het schip, de motoren en de woonaccommodatie toonde, waarna Hare Majesteit hem ver schillende vragen stelde. Over Plantsoenbrug en Friesche straat weg reed de koninklijke stoet over Dok- werd naar Zuidhorn, om een deel van het nieuwe kanaal in oogenschouw te nemen. Te Zuidhorn werd halt gehouden voor de boerderij van den heer E. J. Aukema, die H. M. verwelkomde en haar de boerderij toonde. Tevens was hier aanwezig de in specteur van den veeartsenijkundigen dienst, die de Koningin op haar verzoek uit voerige inlichtingen gaf over het heer- schende mond- en klauwzeer en zijn gevol gen voor de veehouderij. Vanzelfsprekend was ook in Zuidhorn en Igngs den weg erheen de belangstelling van het publiek zeer groot Evenals trouwens in de straten van de stad Groningen, toen H. M. rond het middaguur voor het Gou vernementsgebouw terugkeerde om daar de lunch te gebruiken. Daarna reed de Koningin voor de laatste maal tijdens dit bezoek uit voor een bezoek aan de FrieschGroningsche beetwortel suikerfabriek.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2