TRIUMPH S. WIENER Co. ALS R00KER VAN SMAAK I CENT VIRGINIA EERSTE^BLAD -'N TRIOMF VAN SMAAK! 76e JAARGANG - NUMMER 261 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938 TREINBOTSING OP HET STATION TERBORG. STADSNIEUWS SMAAKT U ALLEEN UIT DE PROVINCIE MARINE EN LEGER 9el»CMr5ewSssew «row deal «Irogg Griep, ECou, Pijn. ^^1*» KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Ma ntels Swaggers Wollen-en Zijden Japonnen SPORT abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 mi ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Br) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N G E SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOO R DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 4 personen gewond. Aanzienlijke materieele schade. Vrijdagavond zijn op het station Terborg, de treinen uit Winterswijk en Arnhem, wel ke ongeveer gelijktijdig binnenloopen, met elkaar in botsing gekomen. Van de reizigers liepen twee dames, als mede de machinist, van een der treineu, kwetsuren op, voornamelijk aan het hoofd. Zij konden ter plaatse door een dokter, die spoedig aanwezig was, worden behandeld. De materieele schade, vooral aan de lo comotieven, is zeer aanzienlijk. De bumpers van de machine van den trein uit Arnhem drongen in den locomotief van den anderen trein en braken af. De goederenwagon van den trein uit Winterswijk liep bij de botsing uit de rails. Het treinverkeer heeft als ge volg hiervan aanzienlijke vertraging. De doorgaande reizigers werden per autobus naar de plaats hunner bestemming ver voerd. Nader wordt gemeld, dat vier personen gewond zijn, namelijk de dames Miedema uit Silvolde en W. A. Willink uit Winters wijk. de heer Tjeenk Willink uit Winters wijk, die allen in den Arnhemschen trein zaten, en de leerling-machinist de Koe, die op de machine van den trein uit Winters- wijk stond. Allen kregen snij- en schaaf wonden aan het hoofd, doch de blessures waren niet van ernstigen aard. De ver pleegster W. de Bruin, die zich in den Win- terswijkschen trein bevond, verleende on middellijk de eerste hulp. Na mede door een dokter verbonden te zijn, werden de vier genoemde personen per auto naar huis ver voerd. Eenige andere reizigers liepen bui len en schrammen op. Het staat thans vast, dat een verkeerde wisselstand de oorzaak van de botsing is. De trein uit Winterswijk stond voor het perron reeds stil, toen de trein uit de rich ting Arnhem binnenkwam. Met zulk een vaart botste deze op den Winterswykschen trein, dat de bagagewagen hiervan in het derde klasserijtuig schoof. Men mag van geluk spreken, dat zich op dat oogenblik niemand in de vernielde compartimenten bevond. De trein uit Winterswijk was samenge steld uit een bagagewagen, twee personen rijtuigen en een postwagen, die uit Arnhem uit een bagagewagen en twee personenrij tuigen. Het opruimingswerk, waartoe een mate riaalwagen uit Arnhem is gerequireerd, zal geruimen tijd in beslag nemen. Het treinverkeer zal geen vertraging on dervinden, omdat de andere sporen vrij zijn. Do nieuwe veerboot. De provincie Zeeland bezit tot nu toe drie motorveerbooten. Twee onderhouden de verbinding VlissingenBreskens, de derde doet den laatsten tijd dienst op de lijn HansweertWalsoorden. Binnenkort zullen Ged. Staten voorstel len over te gaan tot den bouw van de vierde motorveerboot, waarvan het model is ontworpen door de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen. De uitbreiding van de provinciale ferry- vloot is het gevolg van de uitbreiding van het auto-vervoer, zoowel op de lijn Vlis singen—Breskens als op die tusschen Hans- Weert en Walsoorden, schrijft de N.R.Crt. Vooral op Donderdagen in het reisseizoen is het vervoer op eerstgenoemde lijn zoo druk, dat de drie ferry-booten, waarover men thans de beschikking heeft, het nau welijks kunnen verwerken. Tot nu toe pleegt men de motorveerboot, die tusschen Hansweert en Walsoorden vaart, op drukke dagen dienst te laten doen tusschen Vlissin gen en Breskens en haar te vervangen door een ander model schip. Binnenkort zal dat echter op bezwaren stuiten, daar ook de verbinding HansweertWalsoorden hoe langer hoe meer auto's tot zich trekt. En straks, als tegen het einde van 1939 de hieuwe aanleghaven in den Perkpolder in gebruik zal zijn genomen, waardoor de dienst HansweertWalsoorden in staat zal zijn de zwaarste vrachtauto's te vervoeren, 2?' het absoluut onmogelijk worden de mo torveerboot op deze lijn tijdelijk te ver vangen door een schip, dat geen vracht auto's kan bergen. De nieuwe motorveerboot, die bovendien het nijpende tekort aan reserve-materiaal gaat opheffen, zal aanmerkelijk grooter worden dan het tegenwoordige vlaggeschip der provincie, de „Prinses Juliana". Het schijnt ook in de bedoeling te liggen haar sneller te maken, opdat zij eventueel tus schen Vlissingen en Breskens een uur-dienst inplaats van een vijfkwartierdienst zal kun nen onderhouden. Hieronder volgen enkele getallen over de nieuwe boot. De tusschen haakjes geplaat ste hebben betrekking op de „Prinses Juliana". Lengte 74 M. (65) breedte 12.19 (10.96) maximum diepgang 4.30 M. (3.40), opper vlakte rijdek 734 M2. (560 M2). Het rijdek zal ook oeconomischer wórden ingericht dan dat van de „Prinses Juliana". De eene luchtkoker voor de machinekamer op het middendek wordt vervangen door twee kokers ter zijde. Het rijdek zal in vier banen worden verdeeld, en de in- en ont scheping van auto's zal gescheiden zijn van die der passagiers, tengevolge waarvan een aanzienlijke tijdsbesparing zal ontstaan. De kosten van de nieuwe boot worden geraamd op ƒ1.325.000. Daar het niet meer mogelijk is het voor stel tot den bouw in de najaarszitting van provinciale staten aan de orde te stellen, schijnt het in het voornemen te liggen dit in het begin van het volgende jaar in een extra-zitting te doen. Naar het blad verneemt zal de ferry boot worden aanbesteed onder Nederland- sche werven. Vredesavond. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande Door samenwerking van verschillende vrouwenclubs hier ter stede is een Vre- dés-avond belegd op den Wapenstilstands dag Vrijdag 11 November. Sprekers van verschillende richtingen zullen het woord voeren, terwijl het pro gramma wordt aangevuld met zang, licht beelden en een tableau. Het is zeker een taak der vrouwen in het bijzonder om den vrede in onze we reld te helpen beverderen en de vredes- gedachte uit te dragen. En stellig in on zen tegenwoordigen tijd is dit dringend noodig. Wij hopen zeer hartelijk dat velen, zoo wel mannen als vrouwen, deze vredes bijeenkomst zullen komen bijwonen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. „Alhambra"-Theater. Een uitgebreide variatie van kleingoed gaat de sterke avonturenfilm „De Zee wolf", een nieuw meesterwerk van Henry Hathaway, in „Alhambra's gedenkweek" vooraf. Twee journaals, van Paramount en van Polygoon, geven gebeurtenissen van binnen en over de grenzen. De aanminnige Betty Boop wisselt af met Popey, den zee man, die door zijn spinazie kracht op het juiste moment en een algemeen lachèucces oogst. Zeer elegant met een schat van mooie toiletten is een show-nummertje, dat weer gevolgd wordt door een aardig soort van documentaire over het vangen van wilde dieren voor de dierentuinen. De Zeewolf. n dan volgt het geniale meesterwerk van den regisseur, die o.m. „Bengaalsche lan siers" maakte. In gave filmische composi tie, als gesloten eenheid met een groote ge schakeerdheid en rijke gevoelswaarden, is deze sterke film zeker niet minder dan voorgenoemde. Reeds aanstonds grijpt ze de aandacht door de wijze, waarop zij hier in het Noor den van Alaska den zalmtrek weet weer te geven. Den dieren brengt die voedsel, den Indianen ook, den blankengeld en tweedracht. Want de kern van het verhaal is de eenvoudige geschiedenis van de vriendschap tusschen twee krachtige, jonge mannen, waarvan de een, de zalmvisscher, aan de zjjde van de wet blijft en in eerlijk werk zijn bestaan vindt. De tweede, begee- rig naar het bezit van een grooten schoe ner, sluit zich aan bij een Russischen fui- kendief en zondigt, waardoor zijn vriend verplicht is hem in een woest gevecht neer te schieten. In een geweldigen climax en een alles overtreffende eind-scène boet de eerste door zijn vriend te redden, zelf on dergaande. Regelrecht stuurt h\j zijn boot op den gletscher af om vermorzeld te wor den onder het oergeweld der neerdaverende ijslawine, die wij reeds te voren in moord dadige kracht een geheel schip hadden zien treffen en doen kapseizen. Hathaway is een regisseur, die zijn stof aan kan en er allereerst een grootsch kijk spel van maakt. Dankbaar maakt hij ge bruik van de imponeerende decors, die de natuur hier met milde hand schenkt. Diep dringt hij in dit pioniersleven, ge zond, krr '~rig, manlijk, een leven van den daad en in gebaar en woord recht op den man af. Meesterlijk zijn. tal van kleine speelscènes getroffen, waarin hij alle spe lers en velen zijn van groote reputa tie tot een groote intensiviteit weet te bezielen. En hoe krachtig blijkt weer de sug gestie van deze film, wanneer het geluid zwijgt en slechts de camera spreekt. Dorothy Lamour ontpopt zich als een dramatisch actrice van groote gaven. Niet minder prachtig zijn Henry Fonda en George Raft. Zelfs John Barrymore komt uit zijn geijkte gebaren. Akim Taminoff de Chineesche generaal van laatst is als de Rus niet minder geslaagd. En onder deze schitterende spelers mogen wij niet nala ten te noemen Slicker, den zeehond, en den trouwen vriend van Tyler (George Raft). Diens „mimiek" en rol doet voor geen der anderen onder. Inderdaad een film, spelend in een niet alledaagsch milieu, waarop de Paramount trotsch kan zijn en een voorbeeld van de hedendaagsche film-capaciteiten en film inzichten. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen. „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Valverde" van Algiers „Inga Ess- berger" van Selzaete. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Valverde" naar Danzig „Inga Essberger" naar ÜX'bro. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdmghal. Woensdag herdacht de Chr. Militaire Bond voor Oost- en West-Indië, die 9 mili taire tehuizen voor Europeesche militairen in Indië in stand houdt, haar 50-jarig ju bileum met een feestavond in Pulchri-Stu- dio te Den Haag. Donderdagmorgen kwam te Amsterdam een tractor met oplegger op den Haarlem merweg ter hoogte van den Uitweg door nog niet opgehelderde oorzaak in aanra king met een bermpaaltje, waarna het ge vaarte tegen een lichtmast opbotste. De tractor, waarvan de beide inzitten den wonder boven wonder slechts onbe- teekenende kwetsuren opliepen, werd zwaar gehavend. Donderdag hield de Kon. Militaire Sport- vereeniging in de omgeving van 's-Herto- genbosch een dubbele cross country voor officieren, waarvan een te paard en een per motorrijwiel. Donderdagavond huldigde Amsterdam Tilly Lus in verband met haar 40-jarig tooneeljubileum in den Stadsschouwburg. Vandaag zal H. M; de Koningin het van Starkenborghkanaal doopenhet yan Starkenborghkanaal, Wie wordt de gelukkige Hedenmiddag vermoedelijk tusschen 2 en 3 uur wordt in het badhuis van de woningbouwvereeniging „Goed Wonen" de 20.000e bezoeker (ster) in 1938 verwacht. Zooals gebruikelijk staat de(n) gelukkige een aardig geschenk als aandenken te wachten. Wij veronderstellen dat vanmiddag velen dringend behoefte zullen voelen om met bekwamen spoed een bad te nemen De Zeeuwsche kleederdrachten. De bestuursvergadering van de Vereenl- gïng tot behoud der Zeeuwsche kleeder drachten heeft besloten, een prijsvraag uit te schrijven voor een sprekende plaat, waarin het streven der vereeniging op pakkende wjjze tot uitdrukking wordt ge bracht. In Zeeland woonachtige schilders en elders wonende Zeeuwsche schilders kunnen aan deze prijsvraag deelnemen. Het bestuur zal zich tot de Inspectie van het Nijverheidsonderwijs en van hetLand- bouwhuishoudonderwijs wenden met ver zoek, aandacht te schenken aan het onder wijs in knippen en naaien van gewestelijke kleederdrachten, teneinde aldus te voorko men, dat van overheidswege de vervanging yan de schoone en yolkseigene gewestelijke kleedrj in Zeeland en ook elders in den lande door de vlakke burgerdracht in de hand worde gewerkt. In studie zal worden genomen een plan tot fotografische registratie van de ver schillende nog levende Zeeuwsche kleeder drachten, teneinde aldus op den duur tot een fotografisch drachtkundig archief te kunnen geraken. Mogelijk zal dat eens van belang kunnen worden voor een voortzet ting of nieuwe uitgave van het boek van Frederiks over de Zeeuwsche kleeder- drachten. :Ook zal overwogen worden de mogelijk heid van het inrichten eener costuumkun- dige tentoonstelling en van een tentoon stelling van schilderkunst op het gebied der Zeeuwsche kleederdrachten. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden, Middelburg. W ij z i g i n g e n Hotel „Van Heijl", Stationsstraat 34, hotel, café-restaurant. Overl. E. J. C. A. van Heijl. Nieuwe E. Mevr. de Wed. J. A. de Lange-van Heijl. De Kléine Bazar, Vlissingen, St. Jacobs- straat 4, bazar. Overl. E. Ja van Boven. Nieuwe E. Mevr. de wed. A. M. van Boven-Fastenau. Proc. aanJ. J. van Boven. MIDDELBURG. Het verkeerslokaal. Eenmaal in de maand, den eersten Vrij dag, is des avonds het verkeerslokaal van de Vereeniging voor Veilig Verkeer in de Sint Janstraat geopend en gisteravond hebben wij er ook weer eens een kijkje genomen. Gezien het groote nut van deze verzameling, betreuren wij het zeer, dat er niet meer gebruik van gemaakt wordt. Het lijkt ons dan ook nog steeds voor ieder weggebruiker, die nog met verkeers problemen zit, de aangewezen plaats om zijn kennis te vermeerderen. TERNEUZEN Aan den grond gevaren. Bij het binnenkomen van de Westhaven te Terneuzen geraakte de motor van de sleepboot „Belgique" onklaar, met het ge volg dat de sleepboot en de daarbij behoc- rende lichter H. R. I. verlagerden en op de glooiing van de oostelijke havenpier aan den grond geraakten. Na gedeeltelijke reparatie kon de sleep weer in diep water geraken. De sleepboot is daarna opgeschut en op het kanaal vast- gemeerd, alwaar getracht zal worden de schade met eigen middelen te herstellen. A very gevaren. Tijdens de vaart op de Westerschelde bekwam het Nederl. sleepschip „Mor genster", dat deel uitmaakte van. een sleep van twee schepen, averij aan het roer. De „Morgenster" ging daarop langs zij van het andere sleepschip, de „Ma- chiensteen 18" liggen, waardoor de eigen sleepboot, mede tengevolge van het storm achtige weer, in haar bewegingen werd belemmerd. De te Terneuzen gestation- neerd liggende sleepboot „Holland" is daarop uitgevaren voor het verleenen van assistentie. Een nader bericht meldt dat beide sleepschepen, getrokken door de sleepboo- ten „Holland" en „En Avant 8", in de ha ven van Terneuzen zijn binnengebracht. De „Morgenster" was op weg van Lobith naar Gent en zal vermoedelijk hier repareeren. Correspondentie voor Hr. Ms, „Tromp". De onlangs in de pers bekend gemaakte verzendingen van brievenmalen voor Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" zullen in ver band met het gewijzigd vaarplan van dit schip geen doorgang vinden. Tot nader order wordt de corresponden tie voor de opvarenden van de „Tromp" naar Den Helder gezonden. De hoofdofficier van administratie der tweede kl. der Kon. Marine, H. P. Ver schuur is ter beschikking gesteld. De officier van administratie der 2e kl. der Kon. Marine B. G. A. Mahicv reist naar Ned. Indië met m.s. „Indrapoera"4 2 Nov. j.L uit Rotterdam vertrokken* Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant 4 personen bij treinbotsing gewond. Pag. 1, eerste blad Het bezoek van H. M. de Koningin aan Groningen. (Binnenland), De vliegramp in Engeland heeft 14 Gooden g^ëischt. (Luchtvaart) Nog steeds daden van terreur in Pa lestina. .(Buitenland)! ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. altijd een poeder of cachet van Mijnharde» Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct\ Cachets.genaamd„Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50c.ji De sergeant der le klasse J. Groote, van het le bataljon van het regt. kust-artillerie te Den Helder, is overgeplaatst bij het 2e bataljon van het korps te Vlissingen. Bevorderingen in Indië. Korpl.-vlieger H. J. P. Poestkoke tot sergt.-vlieger. Bootsman H. Jobse tot schipper. Korp.-kok J. P. C. van Hout tot sergt.- kok. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulp prediker te Eenum, cand. K. C. van der Graaf te Terneuzen. Geref. Gemeente. Op een tweetal te' Dirksland komt voor ds. J. y. d. Berg te Krabbendijke. MIDDELBURG Groote keuze Laatste Nouveauté's Voordeelige prijzen SCHAKEN: Avro-Schaaktouraooï, In het Amstel-hotel te Amsterdam is Vrijdagavond onder groote belangstelling de schaakkamp tusschen de acht groot meesters, die Zondag een aanvang neemt, officieel geopend. Van de grootmeesters was alleen Capa- blanca nog niet gearriveerd. De andere deelnemers dr. Aljecliin, dr. Edwe, Bot- winnink, Fine, Flohr, Keres en Reshewsky werden welkom geheeten en toegespróken door den heer G. de Clercq, den voorzitter van de A.V.R.O., die, zooals men weet* dezen belangrijken schaakkamp organi seert Nadat de heer De Clercq zijn openings rede had uitgesproken voerde dr. Euwe namens de spelers het woord. Vervol t.s legde de wereldkampioen, dr. Aljechin een verklaring af. Hij zei dat in zijn contract met de A.V.R.O. is vastge legd, dat de winnaar van het tournooi het recht heeft dr. Aljechin uit te dagen, Daar-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1