y ijnen bij brand J EERSTE BLAD De automatiseering 76e JAARGANG - NUMMER 259 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 1 Zeegevecht nabij de Engelsche kust Engeland erkent de verovering van Abessinië STADSNIEUWS §clseMrle«issen unn Jew Jnq oan de telefoon in Zeeland abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ad VERTENTIEPRU S Van 1b regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Erven 1. 22727 Tel. 153 Tel. 282 HEEFT MARSEILLE HET ONS THANS GELEERD? Onze medewerker M. schrijft ons Jaren geleden voerde ik ih de pers een campagne ten behoeve van een voor schrift, dat in warenhuizen, kantoren, ho tels en andere groote gebouwen, waarin veel menschen plegen te vertoeven, als mede in woonhuizen met verdiepingen, redlijnen aanwezig zouden zijn. Aanleidirg daartoe gaf mij een tragische gebeurtenis in Rotterdam, wa -r in het centrum van de stad, op klaarlichten dag, een moeder en haar drie kinderen voor de oogen van het toegestroomde publiek een prooi der vlamm-'i werden, terwijl zij voor de ra men van een tweede etage hulpeloos en in wanhoop stonden te gebarer.. De man en vader had een sprong van het baleon gewaagd en was er met een paar gebro ken beenen afgekomer. Een stevige haak aan de binnenzijde van het raam of van de balcondeuren en een daaraan opgehangen rol touw zou het levensbehoud der vier ongelukkigen heb ben beteekend. Na de voornoemde gebeurtenis in Rot terdam kreeg ik. telkens en telkens weer gelegenheid om op nieuwe voorvallen te wijzen, welke den dood van „opgeslotenen" bij brand beteekenden en waarbij de aan wezigheid van redlijnen uitkomst uit den doodsnood had kunnen beteekenen. Ik kreeg enkele brieven van particulieren, die me dankten voor de „tip", maar de overheidsinstanties bieek ik niet te hebben kunnen bewegen tot eenige activiteit in de aangeduide richting. Nu, na Marseille, wil ik het nog eens probeeren. Het gaat niet om een idee van myzèl- ven. De redlijnen heb ik in mijn jeugd leeren kennen op het internaat, waar ik mijn opleiding genoot. Ruim 200 jongelui sliepen daar 's nachts in cellen, welke op een viertal groote zalen waren onderge bracht. Als er in zoo'n gebouw eens on verwachts een groote brand zou uitbre kenWelnu, deze gedachten benauwde ons nietop zulk een eventualiteit wa ren wij terdege voorbereid. Wij hadden onze eigen brandweer en en dat vooral gaf ons vertrouwen redlijnen aan alle ramen van de slaapzalen. Terzijde van elk raam was een stevige haak in den muur bevestigd en daaraan hing een rol touw, welks einde gemakkelijk naar den grond buiten kon worden uitgeworpen. Wij oefenden geregeld in touwklimmen, maar dat meer om, zoo noodig, reddend te kunnen optreden. Zich laten afglijden kan iedereen en óók vindt elkeen den moed daartoe, wie(n) de vlammen aan de hie len lekken. Menschen, die in den slaap door brand worden verrast, vinden veelal de gewone vluchtwegen afgesloten, ruiten sprin gen gauw en dan werken gangen en trappen als schoorsteenen, waar de vlam men en de rook doorheen jagen. Mijn beroep brengt mee, dat ik veel met hotels kennis maak. Als ik dan mijn slaapkamer betreed, bekijk ik altijd een oogenblik de situatie „voor het geval van brand". En in de meeste gevallen moet ik dan concludeeren hopeloos En welk een eenvoudige beschermings maatregel is het toch niet, zoo'n redlijn aan de binnenzijde van het raam Ook toe te passen in privé-woningen, waar de slaapkamers op een bovengrond- sche étage gelegen zijn. Nu de les van Marseille. Men kent natuurlijk vele bijzonderheden van den ontzettenden brand, welke aldaar de „Galéries Modernes" alsmede een groot hotel en een paar huizenblokken ver woestte. Het aantal slachtoffers bedraagt 80 A 100. Voor enkele bijzonderheden vraag ik speciaal de aandacht, het zijn citaten, welke ik knipte uit de verslagen in de bladen. „Verscheidene jonge vrouwen stonden voor de ramen. Zij konden niet meer langs den gewonen weg naar beneden. Op het balcon van de vierde verdieping stonden twee vrouwen, de rug reeds heelemaal door het vuur verbrand. Na eenige oogenblikken sprong er een, die de cassière bleek te zijn, met een kistje naar beneden. Zij sloeg op den grond te pletter. De kassa, die zij niet in den steek had willen laten, werd naast haar gevonden „Even later zag ik een andere vrouw naar beneden springen en nog iemand. Zij waren op slag dood. Een derde vrouw werd in een tapijt gewikkeld naar beneden gegooid, waar zij in een laken werd opgevangen". Nog een tweede citaat „Voor verschillende ramen van het gebouw zag men menschen. inwanhoop heen en weer loopen, totdat zij meestal plotseling verdwenen met de instorten de vloeren". En nu het derde en laatste citaatLet goed op „Een dertigtal arbeiders, dat in het gebouw reparaties moest verrichten, kon zich langs een takel naar beneden laten zakken. Zoo ontkwamen zy aan de vlammen". Ziet u op één plaats hing toevallig een redlijn. Niet als zoodanig bedoeld, maar te gebruiken. En allen, die bij deze lijn kienden komen, wisten zich het leven te redden, vlug en vlot, safe Onderwijl 80 tot 100 ongelukkigen op andere plaat sen in de brandende gebouwen handen wringend, met uitpuilende angstoogen, ra deloos voor de vensters heen en weer liepen en een van meelij sidderende me nigte beneden machteloos en hulpeloos toezag hoe de vlammen en het instortende geweld zich eindelijk over de ongelukkigen ontfermden, door. aan hun lijden een einde te maken. Wanneer zal het in ons land, in onze gemeente voorschrift worden, dat in groote openbare gebouwen r e d- 1 ij n e n zullen zijn aangehaakt aan de binnenzijde van vensters en balcondeuren? Wanneer, lezer, zult gij zelf op deze eenvoudige, afdoende en goedkoope wijze, het leven van de uwen beveiligen? HULPKRUISER VAN FRANCO BE SCHIET SPAANSCH STOOMSCHIP. Het aangevallen schip is gezonken, de opvarenden gered. Een hevig kanonvuur ter hoogte van Cro mer (Norfolk) heeft Woensdagmiddag om streeks 3 uur een groote menigte naar de klippen gelokt. Met behulp Van kijkers kon een kruiser worden waargenomen in de na bijheid van een schip, dat in rook gehuld staat. Later werd van het Britsche stoomschip „Monkwood" een mededeeling ontvangen volgens welke een gewapende kruiser meer dan een uur lang het. Spaansche stoomschip „Cantabria" onder vuur had genomen. Het schip scheen aanzienlijke schade te hebben opgeloopen. De kruiser seinde met vlaggen „draai bij of ik vuur." Als positie van de „Cantabria" werd op gegeven een plaats tien mijlen ten noorden van den vuurtoren van Gromer. De „Cantabria", afkomstig uit Santan der, was in ballast op weg van Immungham naar Londen. De reddingboot van Cromer voer uit. Zij kon de plaats van het zeegevecht in vijf kwartier bereiken. De reddingboo* is teruggekeerd met den kapitein van de „Cantabria", diens vrouw en twee kinderen aan boord. De rest van de bemanning van de „Cantabria" was door het Britsche schip „Pattersonian", dat op weg was naar Londen, aan boord genomen. De bemanning van de reddingboot deelde mede, dat de „Cantabria" thans een verla ten wrak is. De Spaansche hulpkruiser, welke de „Cantabria" heeft beschoten, is verdwenen. Het Britsche admiraliteitsvaartuig „Pen zance" van de visscherijbescherming was tegenwoordig bij de beschieting van de „Cantabria" en lette op, dat de interna tionale wet inzake de territoriale wateren niet werd overtreden. Ook bleef het schip in de nabijheid om eventueel te kunnen helpen bij het reddings werk. Later werd nog gemeld dat zich aan boord van het schip 37 personen bevonden, waaronder 3 vrouwen en 5 kinderen. Het aanvallende vaartuig was het motor schip „Nadir" van de vloot van Franco. Het Britsche schip „Pattersonian" is omstreeks tien minuten voor tien gister avond voor Great Yarmouth aangekomen en vroeg de reddingboot uit te varen om een aantal menschen, waarvan sommigen gewond waren, af te halen. Aan de kade stonden ziekenauto's op hen te wachten, doch niemand bleek gewond te zijn. De reddingboot van Cromer heeft behal ve den kapitein met zyn gezin, ook den steward van de „Cantabria" gered. De ove rige opvarenden zijn door de „Nadir" aan boord genomen. In een interview heeft de kapitein van de „Cantabria" medegedeeld, dat de aanvaller een gewapende treiler was, welke zes stuk ken geschut voerde. Gedurende twee en een half uur werd de „Cantabria" beschoten. BRITSCH AMBASSADEUR TE ROME GEACCREDITEERD BIJ KONING VAN ITALIË, KEIZER VAN ETHIOPIË. Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis bekend gemaakt, dat de Engelsche ambassadeur in Rome geaccrediteerd zal worden bij „den koning van Italië en kei zer van Ethiopië". De eerste minister voegde hieraan toe, dat de premiers van Australië en Zuid- Afrika hun goedkeuring hebben gehecht aan maatregelen, die onder oogen zijn ge zien als bijdrage tot den vrede. DANKBETUIGING VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. Luchtbeschermingsdienst. De Burgemeester van Vlissingen heeft van den Commissaris der Koningin in Zee land het volgende schrijven ontvangen „Het is mij aangenaam, U mijnen dank te betuigen voor de medewerking, door U verleend bij de op 27 October j.l. gehouden gewestelijke oefening in de luchtbescher ming. Ik verzoek U tevens, dezen dank over te brengen aan het hoofd van den luchtbe schermingsdienst in Uwe gemeente en aan het met dezen dienst verbonden personeel, alsmede aan het politiepersoneel, waaron der ook begrepen zij, die voor dien dag een aanstelling hadden als onbezoldigd gemeen teveldwachter. Van. de aanwezige deskundige autoritei ten mocht ik tot mijne voldoening verne men, dat deze oefening zeer geslaagd kan heeten." Openbar© Leeszaal en Bibliotheek. Gedurende de maand October was de Openbare Leeszaal 26 dagen geopend en werd bezocht door 1176 personen 1110 mannen en 66 vrouwen. Per dag kwamen er dus gemiddeld 45 bezoekers. In de uitleenbibliotheek werden aan 1521 lezers 1908 banden uitgeleend 1276 ro mans, 92 buitenlandsche romans, 173 kin derboeken, 367 populair wetenschappelijke werken en tijdschriften. 24 nieuwe leden traden toehiervan le zen 3 personen gratis. Nieuwe aanwinsten JS Romans. Bundel novellendoor Bordewijk, Koe nen en Philips. Dijke, van Vierde wijze uit het oosten. Praag Man van aanzien. UndsetBrandende braambosch. Populair wetenschappelijke werken. Adler Levensproblemen. ChurchillGroote tijdgenooten. Ritter Wisselend getij. Feith, en Behrens Zwerftochten door Zuid-Holland. WerumeusBuning Ik zie, ik zie wat gij niet. D 12. Illion Geheim Thibet. TaïensEbbens: Moderne vrouwenkruis tocht. GoemanLinthorstLiplezen voor slechthoorenden en dooven. Ridder Luchtbescherming. Portielje Dieren zien en leeren liefheb ben. WittopKoning Wat de huisvrouw van voedingsleer moet weten. Flohr EuweAljechin. Kmoeh Tagebuch, vom Wettkampf Al jechinEuwe. SeegersAfrichting van den politie hond. Mérode, deOvergave. PoortOpstellien en lezingen. RavesteynHerman Gorter. Zamenhof Proverbaro esperanta. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Hinde" van Temeuzen„Progres" van Goole naar Breskens „Zeehond" van Manchester naar Duisburg Belgisch t.s. „Belgian Gulf" van Port Arthur om te los sen bij de Vlismar. Om te bunkeren: Noorsch s.s. „Trajan" van Londen; Grieksch s.s. „Ioan- nis Fafalios" van Rotterdam. Vertrokken: „Prinses Juiana" naar Harwich; „Hinde" naar Blyth; „Toan- nis Falalios" naar Piraeus „Trajan" naar Zee. Jubileum by „De Schelde". Hed'en herdenkt de heer J. D. Fregeres, machine-constructeur aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" alhier, den diag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij ge noemde maatschappij. By monde van den chef, ir. C. Kapsen- berg, werd de jubilaris toegesproken en namens hoofdchefs, chef en collega's werd hem een geschenk aangeboden. De jubilaris dankte tenslotte in treffen de woorden voor het fraaie cadeau. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een zeegevecht nabij de Engelsche kust. (Pag. 1, eerste blad)j Redlynen by brand. (Hoofdartikel), Nieuwe grenzen vastgesteld voor Tje- cho-Slowakye en Hongarye. (Buitenland1)] Engeland erkent de ïtaliaansche ver overing van Abessinië. (Pag. 1, eerste blad) De provinciale begrooting 1939 is verschenen. (Provincie) Chamberlain zou weer met Hitier gaan onderhandelen. (Buitenland) Hevige gevechten in Palestina. (Buitenland)"* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Een populaire lezing over een interessant onderwerp Voor de af deelingVlissingen van het Nutsdepartement hield de heer J. W. Ro- mijn, hoofd van liet telefoondistrict Zee land, gisteravond in de groote zaal van het Concertgebouw een lezing over bovenge noemd onderwerp. Voor deze bijeenkomst bestond veel be langstelling, o.a. merkten wij op den bur gemeester, den heer C. A. van Woelderen, den gemeente-secretaris, den heer F. Bisschop, den wethouder van sociale zaken en financiën, den heer A. Rorije, verschil lende leden van den gemeenteraad en hoof den v n bedrijven hier ter stede. De voorzitter, de heer J. C. Paap, opende dezen eersten Nutsavond met woorden van welkom tot autoriteiten, hoofden van scho len en hun leerlingen enz. Het Nut achtte het wenschelijk nu wij in Vlissingen staan aan den vooravond van de automatiseering der telefoon, dit onder werp op zoo bevattelijk mogelijke wijze te doen behandelen. Spr. dankte den heer Komijn, dat hij zich hiervoor beschikbaar heeft gesteld. De heer Romijn begon zijn causerie met een herinnering aan den vooruitgang der techniek gedurande de laatste 50 jaar op verschillend gebied, waarvan de eindmijl- paal nog wel niet bereikt zal zijn. De tele foon maakt hierop een uitzondering. De energiebron hiervan is nog dezelfde als vóór 50 jaar eveneens is dit het geval met den microfoon. De bovengenoemde lijnen zijn het ideaal voor de telefoonverbindingen, doch helaas zijn deze onderhevig aan verschillende storingen, zoowel moedwillige als natuur lijke. Tegenwoordig worden dan ook kabelge- leidingen gebruikt. Technische verbeterin- ben hebben het mogelijk gemaakt op schier oneindige afstanden door middel van ka bel-leidingen te telefoneeren. Hoe gesprekken tot stand komen. Spr. zette hierna uiteen hoe telefoon gesprekken in het locaal en interiocaal verkeer tot stand komen. Ook hier hebben de uitvinders niet stil gezetende handbediening is nu grooten- deels vervangen door de mechanische be diening. Spr. zal zich dezen avond niet bezig houden met de vraag of deze mecha» niseering de werkloosheid bevorderthij wil de mechaniseering alleen bespreken, bezien uit het oogpunt van het belang voor den gebruiker. Aan de Handbediening waren zeer veel bezwaren verbonden. De opleiding der tele fonisten eischt bijzondere nauwkeurigneid. Deze ambtenaren moeten aan hooge eischen volu:eii. Hoezeer dit noodig is, blijkt wel uit de mededeelingen van den spreker met hoeveel soorten van menschen, die aan de telefoon komen, men te maken heeft. Er zijn bezwaren tegen het lange wachten voor verbindingen op lange afstanden de hoorbaarheid op kleine telefoonkantoren geen dag- en nachtdienstslechte doorver bindingen op kleine plaatsen, enz. Aan ai deze bezwaren zal de automatiseering als bij tooverslag een einde maken. Onvoor ziene omstandheden voorbehouden, zal de automatiseering voor geheel Nederland binnen zes jaren een feit zijn geworden, en een buitengewone verbetering in den tele foondienst teweegbrengen, speciaal voor het platteland. Voor zoover de automati seering reeds is ingevoerd, blijkt uit de practijk voldoende hoe vele klachten, welke bij handbediening voorkwamen, achterwege blijven. Spr. somde verschillende voordeelen van de automatiseering op. Op het oogen blik zijn er aan de automatiseering nog wel enkele nadeelen verbonden o.a. het collectieve tellen, zoodat men op de nota niet kan zien, hoeveel gesprekken men gevoerd heeft. Men zal dit dus zelf nauw keurig moeten noteereh. De balans ech ter zeer in het voordeel van den automaat* Een groot voordeel is zeker, dat de abonné's niet meer behoeven te wachten op» aansluiting. Nauwkeurig is op het hoofd kantoor bekend, hoeveel gesprekken elk half uur in de verschillende deelen van ons land gevoerd worden. Met het aantal tele fonisten is hierop gerekend. Alleen bij buitengewoon groote drukte zal de automaat het publiek soms in den steek laten. Spr. wees er op dat de abonné's bij het telefoneeren kalm moeten blyven en be daard spreken, want de microfoon is een. zeer fijn instrument en zeer gevoelig voor klankvolumes. Vervolgens liet de heer Romijn aanschou welijk de samenstelling zien van een tele foontoestel en de manipulaties die men moet verrichten om een automatische aan sluiting te verkrijgen. Hoe zit het telefoonnet in elkaar? Hierna gaf spr. een uitlegging van de samenstelling van het landelijke telefoon net. Het land is verdeeld in zgn. minimum tariefskringen, die in dien kring een zelfde tarief betalen. De kring Vlissingen is aanmerkelijk uit gebreid, hetgeen ten goede komt aan het publiek, in het bijzonder op de dorpen. Trouwens de automatische telefoondienst

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1