EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 258 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 Vijftigduizend man Chineesche communistische troepen vernietigd? STADSNIEUWS ter opwekking en verkwikking UIT DE PROVINCIE Sdjewienissew «nu <le«8 sltag abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1regels 1.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 11 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bjj vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB L 1 C1TE1TS WA ARDE, I N GESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De woordvoerder van het Japansche de partement van oorlog heeft verklaard, dat omstreeks 50.000 man Chineesche commu nistische troepen, die onder bevel stonden van de generaals Tsjautoen, Yang Tsjeng Woe en andere, in den pan zijn gehakt door een Japansch expeditiecorps bij Woetaisjan, een der vier Boeddhistische heilige bergen in China, waar de Chineesche communisti sche troepen de basis gevestigd hadden van hun guerilla. Volgens de Nitsji Nitsji Sjimboen is hiermede een der beide basis van den guerilla in Noord-China opgeheven. De tweede, in de Fransche concessie te Tientsin, bestaat nog. De Japansche marine deelt mede, dat aan het Zuid-Chineesche front een gevecht is geleverd tusschen twee Chineesche kanon- neerbooten en een Japansche batterij bij Samsjoei. Daarbij werd een der booten tot zinken gebracht. Japansche oorlogsschepen hebben verder een jonk buitgemaakt, waar op veertig mijnen geladen waren. De Ja- panneezen hebben te Kwangnan een scheepswerf bezet, waar groote hoeveelhe den kruit van Britsch fabrikaat gevonden werden. Bij een gevecht te Janjoen zijn 200 Chineezen gesneuveld. Te Kanton is thans een militaire tele foondienst geopend. Het telefoon- en tele- graafverkeer zal binnenkort hersteld zijn. Er zal een commissie tot handhaving van orde en vrede ingesteld worden. Volgens berichten van het front heeft de Jap-nsche af deeling, die reeds tot voorbij Hankau gevorderd is, zich vereenigd met de troepen, die langs den straatweg Han kauTeianfouJangsjan opereeren. De vereenigde troepenmacht bereidt den verde ren opmarsch naar het westen voor. Zij zal oprukken langs verscheidene straatwegen, die midden door het gebergte tusschen de rivieren Han en Jangtse leiden. In deze streek zouden reeds vrij sterke Chineesche troepenafdeelingen nieuwe stellingen be trokken hebben. In. verband mèt de nieuwe Japansche krijgsverrichtingen zijn de ste den aan den bovenloop --n de Jangtse reeds door een groot deel der bevolking ontruimd, dit is bijvoorbeeld het geval te Annoefoe en te Itsjang. Een stroom van vluchtelingen geweegt zich naar het wes ten. Gevaar op den weg. In den afgeloopen nacht heeft de politie een man aangehouden, die in dronken toe stand een rijwiel bereed in de Walstraat. Niet alleen leverde de man hierdoor gevaar voor zichzelf op, doch erger nog, bijv. ook voor autobestuurders die de kans liepen plotseling een dronken man. op een fiets op hun rijbaan aan te treffen. De beschonkene is in bewaring gesteld. Uitreiking van medailles en getuig schriften by „De Schelde" voor 40- en 25-jarigen dienst. Gisteren had de jaarlijksche uitreiking plaats van medailles, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst en wel aan 13 ambtenaren, 1 baas en 59 werklieden. De uitreiking geschiedde door de Dire- tie, in tegenwoordigheid van hoofdambte naren, afdeelingschefs, het bestuur der bazenvereeniging, het bestuur der arbei ders-vertegenwoordiging, de bazen der fa- brieksafdeelingen, waaruit werklieden voor een medaille in aanmerking kwamen, als mede van het bestuur der afdeeling Mid delburg van de Nederl. Maatschappy voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelyke ge- lukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt De gouden medaille van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" met bij- behoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 1 ambtenaar en 11 werklieden, nl. J. C. Dommisse, B. C. Baljé, C. Dom misse, W. P. Fens, G. W. Geeve, J. v. d. Loos, C. Maartense, J. P. Timmerman, A. Tromp, J. L. Wigard, J. v. Zalen, C. v. Zweeden. De zilveren medaille van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" met bijbehoorende gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 12 ambtenaren en 1 baas, nl. A. A. v. d. Berge, J. Blokland Visser, C. V. v. d. Eijk, E. Geljon, G. Huser, M. Ize- boud, L. J. Jansen, M. C. J. Koper, L. Lan- geraar, P. S. Lenselink, J. A. Smit, J. H. Verdonk, C. W. Theune. De zilveren medaille met vereerend ge tuigschrift van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, en gratificatie van de N.V. Kon. Maatschap pij „De Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 48 werklieden P. v. Bel le, B. v. Belzen, M. Boer, H. Boogaard, A. Boone, A. L'. H. Bos, J. Braat, I. de Bree, J. Castel, J. J. F. Corveleijn, P. J. v. Die- rendonck, A. v. Egeraat, B. Fleurbaaij, A. Gillesse, J. C. Gillissen, W. A. Gillissen Ver- schage, J. v. d. Heijden, H. L. v. Houcke A.P. Kesteloo, F. Kopmels, J. J. Lute, J. F. J. Machgeels, P. Meeuse, J. Mulder, S. Nagtegaal, L. de Nooijer, P. Ooms, J. de Pagter, D. Peeman, D. F. Polderman, P. Polderman, J. Puijpe, J. de Regt, B. de Ridder, G. Schot, H. Sieger3, J. Sinke, J. S.. Steendam, A. Steketee, P. Stroo, J. Sturm, J. Sturm, P. Suurmond, C. Valkier, L. C. Villée, A. de Visser, A. G. J. Weer- pas, P. Willeboordse. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan 322 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medaille van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor 40-jari gen dienst 136 ambtenaren en bazen de zilveren medaille van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" voor 25-jarigen dienst 920 werklieden de zilveren medaille met vereerend getuigschrift van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor 25-jarigen dienst 43 ambtenaren, bazen en werklieden de gratificatie der Mij. voor 50-jarigen dienst. Wichelroede-aardstralen en onze gezondheid. Voor een klein gehoor heeft gister avond in het Concertgebouw de heer J. G. Mieremet uit Wassenaar een causerie ge houden over de wichelroede, de aardstra- len en den daarmede in verband staanden gezondheidstoestand van den mensch. De heer Mieremet gaf eerst een korte uiteenzetting van hetgeen onder aardstra- len moet worden verstaan. Wetenschappe lijk is hierover feitelijk nog niets ver klaard. Het woord „aardstralen" is dan ook nog maar een voorloopige naam. In het magnetische veld dat de aarde omgeeft is verschil in spanning. De mensch, die hiervoor zeer gevoelig is, kan op den duur geen andere spanning ver dragen, dan waarop by is ingesteld. Wordt zijn „golfevenwicht" verstoord, dan treden ziekteverschijnselen op, die bij een groot verschil in spanning zoo ernstig kunnen zijn, dat de dood het gevolg is. In elk gevalde aardstralen kunnen funest op het lichaam inwerken. Met de wichelroede kan nu worden aan getoond waar de aardstralen zich bevin den en hun intensiviteit kan zeer zuiver worden bepaald. De sterkte der aardstra len wordt uitgedrukt in cijfers van 116. Sterkte 14 is onschadelijk, 5 en 6 scha delijk na langeren tijd, 7 en 8 na korteren tijd al naar gelang van aanleg kunnen optreden rheumatiek, zenuwpijnen enz. 910 of hooger kanker, t.b.c., gewrichts- rheumatiek enz. Waar 2 stralen elkaar kruisen wordt de intensiviteit nog ver hoogd. Als eerste voorbeeld noemde de heer Mieremet een geval uit Middelburg. Op de Rouaansche kade werd een huis op aardstralen onderzocht. Voordien wist de heer Mieremet van het gebouw of zijn bewoners niets af. Een zeer sterke be straling (9) van 1.20 M. breed werd ge vonden. Op die baan moest kanker voor komen. Wat bleek nu? Dat juist in die baan een ledikant stond, waarin twee per sonen, die hier geslapen hadden, eenige jaren na elkaar aan kanker waren ge storven. Spreker wees op den tegenstand, welke aanvankelijk werd ondervonden, vooral van medische zijde. Men noemde het on derzoeken op aardstralen een misdadig bedrog, maar als spreker den doktoren aanraadde dit dan te ontmaskeren, kwam er niet één. De eerste proef voor de medische we tenschap, welke de heer Mieremet mocht verrichten, was op uitnoodiging van den bekenden kankeronderzoeker dr. J. van Dam te Rauwerd (Fr.) in wiens omgeving vele kankergevallen voorkwamen. Van een drietal dorpen in de nabijheid werden kaarten in duplo gemaakt. Eén stel, waar op de huizen waren aangegeven, waarin kanker was voorgekomen, ging achter slot en grendel, andere ^el werd den heer Mieremet ter hand gesteld om er de wo ningen op aan te geven, waar naar rijn meening kanker was voorgekomen of nog voorkwam. Onder zeer strenge contróle werd gewerkt. Bij vergelijking der kaar ten bleek dat kanker gevallen nagenoeg uitsluitend voorkwamen in de door den heer Mieremet als bestraald aangegeven huizen. Door deze woningen liepen zware stralen of kruisingen van stralen. Op een zware straal, die door 8 huizen liep, kwa men 7 kankergevallen voor. In eenige an dere woningen liep de straal juist over de bedden. Allen stierven aan kanker. Firma TONNEMA CIE- Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaJiteitsariikelen Sneek De heer Mieremet verhaalde verder van een tweetal ziekenhuizen. In een hiervan kwamen vele trombose-gevallen voor. Zen der dat spreker ook maar iets van beide ziekenhuizen afwist, kon hij met de wi chelroede aantoonen, in welk gebouw de trombose gevallen moesten voorkomen. Dokteren en particulieren, die zeer sceptisch tegenover de proefnemingen op aardstralen stonden, moesten, als de heer Mieremet hun mededeelde dat die of die ziekte op een zekere plaats voorkwam, toegeven dat zulks inderdaad het geval was. Het eene voorbeeld na het andere, met namen en adressen en woonplaatsen noem de de heer Mieremet op. Tevens liet hij brieven circuleeren van personen, die cp enthousiaste wijze schreven over het gun stige resultaat. Door het verplaatsen van een bed, het veranderen van zitplaats konden velen zich van ernstige riekten vrijwaren. Sla- pelooze nachten of pijnen verdwenen, doordat men na onderzoek van de woning een kleine verandering aanbracht, waar door men zich niet meer in de stralen- banen bevend. Er zijn ook proeven op vee genomen. Zeer gunstige resultaten zijn hier verkre gen, zeide de heer Mieremet. Vee dat te voren onrustig of ziek was, werd na ver plaatsing buiten de aardstralenbanen, ge heel normaal en de boer ondervond niet meer de minste last met zyn beesten. Tot slot deelde de heer Mieremet nog eenige bijzonderheden mede over de wi chelroede en het roedeloopen. Verschillende aanwezigen mochten hun bekwaamheid p robeeren, hetgeen echter niet veel resultaat had. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Oise" van Londen„Noordzee" (sleepboot) van Zee. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Europa" van Memel. V ertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Europa" naar Calais „Oise" naar Middelharnis. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een nagelgarni tuur kinderringetje twee damesrijwie- lenwit kindertaschje heerenrijwiel, en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent witte speelgoedhond bij Sorel, Geranium laan 3 vulpotlood bij Dorsman, Paul Kru- gerstraat 38 doublé armbandje met gou den slot by Mallie, Ridderspoorlaan 11 licht-biauwe alpine-muts bij ten Hacken, Paardenmarkt 8 rozenkrans bij K. v. d. Berg, Koningsweg 25 paar turnslofjes bij Baart, Crocuslaan 16 oud heerenrijwiel, voorzien van kosteloos rijwielbelasting- merk bij W. Vos, Wilhelminastraat 17 bruine heerenhoed met dito das bij Ahn, Coosje Buskenstraat 15 rood bruine man. telbam" bij A. H. van der Linden, Bree- straat 2 groen wollen kinderhandschoen bij H. van der Sanden, Spuistraat 68 be neden bruine ceintuur van mantel met witte gesp bij Jilleba, Walstraat 59 twee strengen wol (rood en wit) bij Hilbert, Anjelierenlaan 60 vulpotlood te bevragen op het postkantoorpakje cassabons bij Braat, Verk. Quakkelaarstraat 28 bruine wollen handschoen bij Keim, A. Deken straat 81 blauw lederen bril-étui bij Geertse, Molenstraat 69 drie onderdeel tjes van(nekjes met schroefjes in papieren zakje) bij Snaaijer, Vlamingstraat 22 roode damesportemonnaie bij Jansen, Kohdenhoek 6 zilveren vulpotlood bij Van Dis, Hurgronjestraat 5 bruine met bont gevoerde motorhandschoen bij T. van Belzen, Beursstraat 37 knipmes bij J. C. Leuvelink, Schuitvaartgracht 57 kinder armbandje bij P. Sanderse, Breestraat 1 bruine alpinomuts bij Meulmeester, Bak kersgang 1 bankbiljet van 10 bij G. van den Driest, Glacistraat 20 rijwielbe- lastingmerk in étui bij H. Kodde, St. Ja- cobsstraat 18 rijwielbelastingmerk bij Bostelaar, Oranjestraat 21ledige kinder- portemonnaie bij Korstanje, Evertsen- straat 24. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Li het Tesselschade-ziekenhuis te Am sterdam is dezer dagen een groote lucht beschermingstentoonstelling de „Lubeta" geopend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het gebouw van de Ncord-Holland- sche Bank aan het Damrak te Amsterdam een brutale inbraak gepleegd, waar voor een bedrag van 7000 aan munten werd gestolenexterieur van het gebouw. De enorme overspanning van de nieuwe verkeersbrug die te Alblasserdam over de Noord in de verbinding Rotterdam Gorinchem wordt gebouwd, is thans vrij wel gereed. De hooge boog, waaraan de laatste hand wordt gelegd. Op het landgoed „Duinrell" te Wasse naar werd Zondagochtend de kunstskibaan van de Ned. Reisvereeniging officieel ge opend. Zondagmiddag werd te Den Haag de voetbalwedstrijd V.U.C.Ajax gespeeld <10) en te Deventer de wedstrijd Go AheadEnschedé (01 Dakpannen voor de oestercultuur. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is wederom een bedrag van 10.000 uit het Landbouwcrisisfonds voor den aan koop van dakpannen ten behoeve van de oestercultuur beschikbaar gesteld. De pannen worden door de oesterkwee kers gebruikt als collecteurs van oester- broed en daartoe in een gedeelte van de Oosters ihelde uitgezet. Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen. Dinsdag hield de Ring Walcheren van bovengenoemd verbond met ongeveer 350 leden een ringavond te Middelburg. De presidente, mevrouw Spijkerboer, opende met de liturgie en heette allen wel kom. Daarna besprak mevr. Korevaar het boek „Gösta Berling" van Selma Lagerlöf. Eerst gaf zij een inleiding over het leven der schrijfster en daarna de voornaamste episoden uit dit omvangrijke, moeilijk te begrijpen boek. Na de pauze draaide de verbondsfilm „Op weg". Hier werd kennis gemaakt met het veelzijdige wérk van het verbond. Voorts gaf de film nog aardige tafereeltjes van öe jeugd- en bondsdagen. De bijzonder mooie avond werd verder met 2-stemmig gezongen liederen uit „Blijde stemmen", met fluit en pianobegeleiding en werd met dankzegging gesloten. MIDDELBURG, DE KANAALDRUG BUITEN GEBRUIK GESTELD. Ongeval op de Schipbrug. De Kanaalbrug is hedenmorgen buiten gebruik gesteld en de Schipbrrg vormt nu de verbinding over het kanaal. Aan eerstgenoemde brug zijn de ontta- kelingswerkzaamhed direct begonnen. De autobussen naar Goes vertrekken thans van af bet Stationsplein in plaats van af de Markt. By het dicht doen van de Schipbrug ge raakte hedenmorgen een monteur met zijn hand onder een klep, die dicht werd gesla gen en werd daarbij vrij ernstig verwond. Het zware verkeer, dat den weg over Vlissingen zal moeten nemen, treft het bijzonder slecht, daar ook de Nieuwe Vlis- singsche weg tusschen Souburg en Vlis singen voor het rijverkeer is afgesloten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Hoe de Duitsche Siegfried-linie ont staan is. .(Buitenland), Felle strijd in China. (Buitenland) Doodelyk ongeval op onbewaakten overweg. (Gemengd nieuws) De PoolschTsjecho-SIowaaksche grenskwestie is geregeld. (Buitenland); Groote activiteit der luchtmacht in Spanje. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. naar de Breestraat passeerde. D. heeft vermoedelijk niet het verkeer in de straat voorrang gegeven en reed tegen den auto aan. Het motorrijwiel werd beschadigd en een wiel van den auto reed tegen het been van D. aan, welk lichaamsdeel werd ge kneusd. De motorrijder is ter verpleging naar het gasthuis overgebracht. Verkeersongeval. Gisteren kwam de aannemer D., wonen de alhier, op zijn motorrijwiel uit de gara ge van de firma Boutens in de Brakstraat, toen een vrachtauto uit de richting Dam KOUDEKERKE Gebouw van gewapend beton aanbesteed. Dezer dagen werd in het bureel der genie in het voormalig militair hospitaal te Bergen op Zoom het maken van een ge bouw van gewapend beton te Dishoek aan besteed. De inschrijvers waren L. Ahn te Vlissingen 34.560 W. Ro- senburg te Oosterhout 28.000 J. F, Berting P. Post te Vlissingen 27.900 A. J. Beek Co. te Terneuzen 26.60Q J. de Boer te Bussum 21.800 J. M|^ Goedemondt te Vlissingen 21.300 E. G.. Lindenberg te Vlissingen 20.300 S. J, Mielen te Terneuzer 21.300 Sanders Aann.-bedr. te Rijswijk 20.700 C. van de Klippe te Vlissingen 19.950 fa. Gebr. van der Poel te Terneuzen 19.850 P, F. de Waal te Kuitaart (Z.) 19.800 fa. Gebr. Kloppert te Grave 19.470 P. C. Voet te Kloosterzande 19.460 fa. Riet veld en Verdoorn te Papendrecht 18.990 J. L. Dekker te Veere 18.970; J. La Gasse en E. A. Scheele te Koudekerke 17.500 P. J. van de Sande en J. Haringman te Breskens en Colijnsplaat 14.377. YERSEKE Sabotage by de luchtbeschermingsoefening. Naar vernomen wordt, waren onbevoeg den met de laatste verduistering (Donder dag 1.1.) voornemens om de klok te gaan luiden en daarmede de verduisteringspogin- gen te saboteeren. Een der daders is be kend de politie onderzoekt de zaak. Reeds waren zij aan het luiden, toen een contro leur hen opmerkte en wegjoeg. GOES Het millioen overschreden. Gisteren overschreed de omzet van de veilingsvereeniging Zuid-Beveland te Goes in het seizoen dat met 1 April j.L is aan gevangen, het millioen. In het vorig seizoen is dat niet gebeurd, terwijl het ook in het seizoen 1936'37 plaats had, doch aanmer kelijk later. Naar aanleiding van dit verheugend feit voerde de voorzitter der veiling, de heer H. A. Hanken het woord, terwijl de heer R. Mol te Rotterdam namens den handel het veilingsbestuur hiermede feliciteerde. Hierna werden ververschingen aangeboden. Ter aanvulling van bovenstaande kan

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1