Overheid en Pers eeersteTIslap 76e JAARGANG - NUMMER 257 DINSDAG 1 NOVEMBER 1938 Een antwoord van het raadslid van Oorschot Niets bewezen l in STADSNIEUWS ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal ot 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 SS, AD VERTENTÏEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max 10 regels). B8 driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU B L ICIT E1TS W A ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" IS, surd. toch hnen dat :hul- yoor, geen uit- veel illen arde. toe ven s i af- vuil met klopt 'kant. Ischer ;rnee- ge- |n re en linden voor De heer L. P. van Oorschot schrijft ons het volgende, dat wij hier en daar van cijfers hebben voorzien, die men in ons onderschrift zal terugvinden Geachte redacteur, zult mij zeker wel gelegenheid wil len geven wat opmerkingen te maken naar aanleiding van uw „Kort Com mentaar" op wat in de Raad is gezegd over samenwerking tussen overheid, po litie en pers. Eerst iets over persvrijheid. Persvrijheid, vrijheid van gedachten en spreken, zijn kenmerkende eigenschappen van een democratische staatsvorm. Elke onderdrukking van deze eigenschappen wordt door mij, in welke vorm ook, af gewezen. Ieder in onze gemeente kan we ten, dat ik mg daar immer tegen heb verzet, ook als de Vlissingse Courant in het verleden wel eens de domper gebruik te t.a.v. de socialistische beweging en de vrijheid van gedachte. Daarom is het uit spreken van uw genoegdoening, dat ik mij in het publiek een overtuigd voorstander van persvrijheid noemde, een tikje be lachelijk. (1). Allerminst was het mijn bedoeling een besloten vergadering te gebruiken tot het maken van opmerkingen. De Redactie kan, moet zelfs weten, dat wanneer een Raadslid in de bijeenkomst waar de be grooting in onderzoek komt, zijn bemer kingen maakt, hij dit doet met de bedoe ling daar bij de openbare behandeling op terug te komen. Geen anonimiteit dus de Redactie is er hier naast maar vol ledige openhaarheid. (2). Het is zelfs zoo te zien, dat opmerkin gen juist gemaakt worden, om er in het openbaar over te kunnen spreken. Deze aantijging van de Redactie wijs ik af. Bovendien ben ik mij volkomen bewust dat de Redactie wist, dat ik de opmer kingen had gemaakt. Voor mij behoefde U heus die mededeeling niet te doen. (3). Waar ging het in hoofdzaak om. B. en W. geven opdracht aan den Com missaris van Politie een rapport samen te stellen in verband met het tijdelijk ver plaatsen van de Scheepjesbrug. Dit rap port verschijnt in extenso in een blad nog voor B. en W. inzage en kennis van dat rapport konden nemen. B. en W. waren daar verontwaardigd over. M.i. volkomen terechtJuist is, dat deze publicatie niet in de Vlissingse Cou rant geschiedde. (4). Daar ging het ech ter niet om. Alleen om de kernvraagHoe kan een rapport dat aan B. enVf. moet worden uitgebracht, in de Pers verschijnen voor dat dit college er kennis van kon ne men. (5). Hierover vroeg ik een nader onderzoek. Dit beteekent allerminst een aanval op de Pers (6) al ben ik van meening, dat ontijdige publicatie het algemeen belang kan schaden. lh dit opzicht dus, moet er samenwerking zijn tusschen Overheid en Pers. Dikwijls toch vindt publicatie in de pers plaats, omdat men de eerste wil zijn een nieuwtje te kunnen publiceeren. In de Vlissingse Courant verscheen een artikel over de doorbraak van de boule vard bij de Gevangentoren. Ook hier had den B. en W. kennis te nemen van ge meentezaken welke nog niet voor publi catie rijp waren. Het ging hier over amb telijke stukken, die de zaak, waarom het ging, hadden kunnen schaden (7). Boven dien bevatte die mededeling nog onjuist heden. Wil de redactie hier meer van weten, vervoege zij zich maar eens bij de se cretarie. Het is juist, dat dit artikel verscheen nadat de vergadering voor het begro- tingsonderzoek plaats vond. Het werd door mij gebruikt ter nadere illustratie dat aan een gezonde samenwerking tus sen Overheid en Pers nog al wat ont breekt (8). De bespreking nu van het eerstgenoem de geval, gaf aanleiding tot opmerkingen over de wijze waarop de berichtgeving in uw blad werd verzorgd. Gezegd werd, dat deze berichtgeving een sensationeel karakter had, en daar door het aanzien van de gemeente ge schaad zou kunnen worden. Van meer dan een zijde, werd de vraag gesteld, of dit niet eens onder de aandacht van de redactie kon worden gebracht (9). Dit is alles. Laat mij u echter mogen verzekeren, dat over bovenstaande, noch rechts, noch links, enig verschil van ge weten bestaat (10). Van een inmenging, in de vorm van pressie, was hier allerminst sprake. U hebt dan ook volledig gelijk wanneer U opmerkt, dat de wijze waarop de publi catie geschiedt, uitsluitend tot Uwe be voegdheid en niet tot de competentie van de Raad behoort CU)' Wat hier naar voren werd gebracht, was een gevoelskwestie en in geen enkel opzicht bedeeld als inmenging. Met een variant op een opmerking Uwerzijds, zou ik willen antwoorden „Ook iemand die graag en veel schrijft moet letten op de indruk welke zijn pen- nevruchten maken" (12). Nu heb ik geen lust om een aantal zaken te gaan opsommen, die naar mijn gevoelen in uw blad een sensationeele tendenz hadden. Dit zou op zichzelf sen sationeel zijn (13). Alleen heb ik geprobeerd duidelijk te maken, dat er van een aanranding der persvrijheid, noch van het uitoefenen van pressie, ook maar enigszins sprake is. Hiermede is m.i. deze kwestie tot haar werkelijke proportie teruggebracht. Nieuwe spelling. ONDERSCHRIFT VAN DE REDACTIE. 1) Wij nemen gaarne aan dat de heer van Oorschot zich altijd tegen onderdruk king van persvrijheid, vrijheid van gedach ten en spreken heeft verzet. Maar hij is in het nog niet zoo verre verleden verschil lende politieke overtuigingen toegedaan geweest, die intusschen zijn losgelaten. Op zichzelf bewijst dit dus nog niet veel. Het geen hij tijdens de voorbehandeling der be grooting heeft gezegd, komt practisch neer op aantasting der persvrijheid, ook al zou dit in feite niet de bedoeling zijn ge weest. Onze verheugenis over het feit, dat dit raadslid in openbare raadsvergadering belijdt voorstander van persvrijheid te zijn, is dus allesbehalve belachelijk. 2) Lang niet alle opmerkingen, die tij dens de voorbehandeling worden gemaakt, komen ook in de openbare raadsvergade ring Vele leden voelen zich blijkbaar be vredigd door het schriftelijke antwoord van B. en W., komen althans in de openbare zitting niet op een en ander terug. Ieder die het rapport leest en de jongste begroo- tings-zittingen bijwoonde, kan dit consta- teeren. Dit beteekent dus, dat wel degelijk anoniem tijdens de voor-behandeling op merkingen kunnen worden gelanceerd, zon der dat iemand later officiëel kan weten wie de spreker(s) is (zijn) geweest 3) Dat is mogelijk, maar voor onze le zers was dit wèl gewenscht. De heer van Oorschot heeft dit balletje aan het rollen gebracht, zoowel tijdens de voor-behande ling als in den Raad. Slechts één persoon heeft hier dus zijn (gemakkelijk aanvecht bare) meening geuit. 4) Hiermede erkent de heer van O. dus, in den Raad onjuist te zijn geweesthij besprak deze kwestie daar in verband met de opmerkingen, die hij over ons dagblad meende te moeten maken 5) Wij schreven gisteren in ons commen taar dat een raadslid natuurlijk het recht heeft, de verhouding tusschen B. en W. en ambtenaren te bespreken. Als het dus inderdaad alleen om deze kernvraag ging (en wij nemen dit aan als de heer van O. het als serieus man verklaart), had heel de rest gevoeglijk achterwege kunnen blijven. 6) Dit moge niet de bedoeling zijn, het komt toch op hetzelfde neer. Men is er in den regel niet zoo gebrand op, de Pers eigener beweging kwiek in te lichten hierbij maken wij gaarne een uitzondering voor Burgemeester van Woelderen die het belang van een nauwe samenwerking tus schen Overheid en Pers goed inziet. Maar overigens beseft men niet voldoende dat het mede de taak der Pers is nieuws te brengen. En iets dat vrijwel geheel de Zeeuwsche of Vlissingsche bevolking als een publiek geheim weet, is geen nieuws meer. 7) Wij stellen er prijs op, hierbij aan te teekenen dat de gegevens die hiermede ver band houden ons niet onder geheim houding zijn verstrekt, zoodat wij ons niet schuldig hebben gem ikt aan misbruik van vertrouwen. Hoe ons blad overigens aan deze wetenschap wist te komen, is redactie geheim en voor publiciteit niet geschikt. Met de onjuistheden liep het nogal los de kosten waren lager dan wij veronder stelden. Maar de feiten waar het om ging (en dat was het nieuws) zijn juist geble ken. Men moge het in bepaalde kringen een beetje spijtig aanzien dat een journa list vlugger op de hoogte Is dan een raads lid, maar de Pers heeft nu eenmaal haar eigen werkmethoden. 8) Ook van deze erkenning nemen wij nota. De heer van O. had goed gedaan ook in den Raad duidelijk te zeggen, dat hij een en ander vertelde „ter nadere illustratie", van hetgeen hij nu schrijft. Dit bleek uit zijn redevoering tijdens de begrooting niet; integendeel, daaruit bleek duidelijk dat hij dit zei als een nadere illustratie van het gesprokene tijdens de voor-behandeling. En tóen kon de geachte spreker van het be wuste artikel nog geen kennis hebben, om de eenvoudige reden dat het toen nog niet gepubliceerd was en zelfs nog niet ge schreven. 9) en 10) Iedere particulier heeft als lezer van ons blad moreel bet recht iets onder onze aandacht te brengenen dan plegen wij daar met belangstelling kennis van te nemen en er ook rekening mede te houden wanneer men ons althans kan over tuigen. Van welke zijde werd de be wuste vraag echter gesteld, heer van Oor schot en wanneer? En waaruit blijkt, dat er rechts noch links verschil van meening bestaat over dit onderwerp? Tijdens de begrooting is hier niet over gesproken. Misschien tijdens de voor behandeling Het rapport spreekt van „een der le den" Dus van tweeën één de heer van O. fantaseert, óftijdens de voorbehande ling hebben ook anderen over dit onder werp het woord gevoerd en dan is het rap port onvolledig. Maar bovendien zou hier dan uit blijken dat wel degelijk de moge lijkheid bestaat om anoniem opmer kingen te maken (Men zie ook punt 2). 11) Ook hiervan nemen wij met genoe gen kennis. 12) Dit plegen wij ook steeds te doen. 13) Alweer blijft de heer van Oorschot in gebreke. Hij heeft blijkens het rapport, tijdens de voor-behandeling gesproken over „beschouwingen welke in de „Vlissingsche Courant" zijn verschenen naar aanleiding van zekere gebeurtenissen welke zich hier ter plaatse hebben voorgedaan". Hij heeft in den Raad nagelaten hoe wel wij daar in ons hoofdartikel van 6 October op aandrr-igen deze beschou wingen nader aan te duiden. In zijn hierboven gepubliceerd stuk er kent hij zijn in den Raad gemaakte fout ten aanzien van de beide feiten, die hij wèl noemde het eene had betrekking op een Ander blad en het tweede kon hem niet bekend zijn tijdens de voor-behandeling der begrooting. De beschouwingen waar het dan wèl om zou gaan, zijn ook na onze sommatie van gisteren nog steeds niet vermeld nog af gezien van het feit, of iets dat naar de opinie van den heer van Oorschot „een sensationeele tendenz" heeft, inderdaad sensationeel verdient te worden genoemd. Om dit te kunnen beoordeelen dient men te weten welke beschouwingen bedoeld worden. De heer van Oorschot is drie maal in gebreke gebleven zijn aantijgingen te bewijzen op 23 September, Vrijdag in den Raad en thans in bovenstaand stuk. Wij concludeeren dus dat hij wat onvoorzichtig gesproken heeft en dat er niets te bewijzen valt. Anders was dit intusschen wel ge schied wij hebben er hem althans royaal de gelegenheid toe geboden. De persvrijheid is naar onze waarachtige overtuiging een kostelijk goed van dusda nige beteekenis voor heel onze samenleving dat wij haar onder geen omstandigheden ook maar in geringe rrate laten aantasten. Als wij den heer van Oorschot dus nogal van repliek hebben gediend in de afge- loopen weken, geschiedde dit niet om den betrokkene eens te kfk te zetten. Onze persoonlijke verhouding is van den meest aangenamen aard en dit geldt ook voor de partij die dit raadslid vertegenwoor digt. Maar wie in het openbaar onjuiste dingen zegt, stelt er zich aan bloot ook in het openbaar ter verantwoording te wor den geroepen. En dit was in het onderha vige geval beslist noodig omdat wij ten aanzien van de objectiviteit en waardig heid onzer berichtgeving geen sprookjes dulden. Spreekuur wethouder van onderwijs. De wethouder van onderwijs kan morgen wegens uitstedigheid geen spreekuur hou den. De A. V. R. O. op stap met Snip en Snap. Tegen den aanvang van ieder wintersei zoen vraagt men zich afwat zal de A.V.R.O. nu weer voor nieuws hebben Welnu, laten wij het antwoord maar niet lang schuldig blijven door te verklaren, dat zij voor haar tournée weer iets heeft gevon den, waardoor zij haar uitstekende reputa tie meer dan handhaaft n.l. een revue, geti teld „De A.V.R.O. op stap met Snip en Snap", welke ten tooneele wordt gebracht door René Sleeswijk's Nederlandsche Revue en waarin, natuurlijk naast de vermaarde A.V.R.O.-sterren, Juffr. Snip en Juffr. Snap, een aantal "bekende altisten mede werkt als daar zijn Cisca Harms, Mimi Matthijsen, Gerard Walden, Jean du Bela, Lam - ly van den Hout, Die Moser Buebe en The Zio Blonds. Was succes alzoo bij voorbaat verzekerd, thans, na de kennismaking met deze schit terende revue op gisteravond, kunnen wij zeggen, dat een volle Britannia-kurzaal zich kostelijk heeft geamuseerd en dat de her haaldelijk betoonde geestdriftige bijval, waarmede de spelers voor hun arbeid wer den beloond, alleszins verdiend was. Na een met applaus bezegeld inleidend woord van den A.V.R.O.-voorzitter den heer De Clercq, waarin deze het vele goede en nuttige werk memoreerde, dat de A.V.R.O. heeft verricht in de bange dagen, welke thans achter ons liggen en waarin de we reldvrede aan een zijden draadje hing, en verzekerde, dat de A.V.R.O. steeds klaar zal staan om het publiek van alles, wat er gebeurt, op de hoogte te houden, werd de opening- verder overgelaten aan Piet Muy- selaar en Willy Walden, alias Snip en Snap, die reeds door hun met vreugdekre ten begroet verschijnen de gewenschte vroolijke, opgewekte stemming in de zaal deden nederdalen. Van het uitgebreide, afwisselende pro gramma een proloog en 20 tafereelen valt zooveel te prijzen, dat het bepalen van een voorkeur verre van gemakkelijk is. Op zichzelf beschouwd leveren de opeenvolgen de nummers evenzoovele keurige presta ties. Natuurlijk mogen juffrouw Snip en juffrouw Snap met recht een groot deel van het succes voor zich opeischen. Zij zijn inderdaad twee pilaren, die de revue schra gen. Hun vindingrijke geest brengt zooveel grappigs van opzet en komisch van uitwer king, dat de aanwezigen van de eene lach bui in de andere vielen. Men moet dat dolle stel in travesti b.v. zien in de modeshow en als mannequin. Dat is eenvoudig om te be zwijken van den lach. Een andere extra beurt geeft dit span bij de opvoering van de opera „Carmen". Dit moet men gehoord en gezien hebben om het komisch effect naar waarde te kunnen schatten. Met woorden is zulks waarlijk niet weer te geven. Na het Snip-Snap-duo moeten onmiddel lijk genoemd worden de Zwitsersche paro- disten „Die Moser Buebe" met hun Alpen klanken, die meerdere pijlen op hun boog hebben. De accordeonist is een volbloed vir tuoos. In samenwerking met het orkest vergastte hij op een weergaloos knap ge speelde „Guillaume Tell" van Rossini. En dan het ballet„The Zio Blonds". In één woord hartveroverend. Alleraardigst, die boerendansen van Siep l Alle tooneelen opsommen zou ons veel te ver voeren, maar „Menschen in het hotel", „The Potatoe-Syncopators" (aan herhaling viel niet te ontkomén de heerlijke her innering aan de geboorte van Prinsesje Beatrix, het sprookje „Sneeuwwitje" in teekenfilmstijl en de „Good Night-selectie" van den tenor Lammy van den Hout verdie nen toch speciaal vermelding. Doch laten wij allen optredenden in deze revue recht laten wedervaren. Alle artisten hebben met gloed gespeeld en gezongen en daarvoor maken wij hun hier gaarne ons compliment. Aan de monteering is de uiterste zorg besteed evenals aan de costumes, terwijl ook de lichteffecten het voortreffelijk „doen" en de regie niets te wenschen over laat. Den man in de loopgraaf, kapelmeester Pim de la Fuente, en zijn orkest onze hulde voor de knappe, muzikale illustratie, al was die dan ook wel eens te volumineus. Van deze fraaie show van groote ver scheidenheid („Een beetje van dit en een beetje van datom het met Willy Walden te zeggen) kan men ook vanavond nog pro- f'^eren. Wij twijfelen niet of het wordt wederom een „luisterrijke" avond o. Een excursie. Op 18 en 19 November a.s. zal de veree- niging „William Froude", een vereeniging van aan de Technische Hoogeschool te Delft studeerende studenten, een excursie naar Vlissingen maken. Hier zal een be zoek gebracht worden aan de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", waar speciaal aandacht zal worden geschonken aan de nieuwe Dit nummer bestaat uit 2 bladen d^eurfenissen Overheid en Pers. (Pag. 1, eerste blad» Hevige strijd in Spanje. (Buitenland!)] Zuiveringsactie in Palestina. (Buitenland)] Twee Braziliaansche vliegtuigen neer gestort. (Luchtvaart); ZIE VEEDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Zeeland-booten. Een dag tevoren zal de heer J. Blokland Visser, ingenieur bij de Mij. „de Schelde", te Delft voor hetzelfde gezelschap een lezing houden over de nieu we Zeeland-schepen. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar-, beidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen6 grondwerkers, 1 mastieker, 9 metselaars, 7 opperlieden, 39 schilders, 8 stucadoors, 9 timmerlieden, 1 verver, 1 opzichter, 1 machinaal-houtbewerker, 1 meubelmaker, 1 politoerder, 4 stoffeerders, 5 kleermakers, 2 schoenmakers, 38 me taalbewerkers, 13 brood/banketbakkers, 1 kok, 7 slagers, 1 tuinman, 3 magazijnbe dienden, 9 reizigers/agenten, 5 winkelbe dienden, 5 chauffeurs, 13 kellners, 21 loo- pers, 2 portiers, 2 sleepers, 50 transport* arbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 musicus, 2 onderwijzers, 1 operateur, 33 varensge zellen (w.o. stuurlieden, machinisten, eton kers, matrozen enz.), 148 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 4 dienstboden en '5 werksters. Totaal 484 ingeschrevenen, vorige week 478, waarvan 221 in zorg, te weten 130 in de werkverschaffing, 24 in de plantsoe nen, 49 crisissteuntrekkers en 18 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon* Alzoo een vermeerdering van 6 werk zoekenden. Jubileum in het Gasthuis. Heden herdenkt mej. M. C. van de Visse den dag, dat zij 25 jaar als beambte in het Gasthuis werkzaam is. Gisteravond heeft de jubilaresse den oudjes een prettigen avond bezorgd door een filmvoorstelling te laten geven. Bij de opening hield de Vader een korte toespraak en heette o.a. de dames-regentessen hartelijk welkom. Tevens werd spontaan een driewerf hoera op mej. Van de Visse uitgebracht. Ook werd de heer J. H. van Westen met een driewerf hoera verwelkomd. In de pauze bood een der vrouwtjes (mej. Suze Roelofb) de jubilaresse een ge schenk aan, dat onder groot applaus werd aanvaard. De oudjes werden getracteerd, hetgeen zij natuurlijk niet versmaadden. Bij het einde der samenkomst dankte een der familieleden, de heer Bouman, er voor dat men zgn schoonzuster dezen pret tigen avond had bereid. Ook bracht hij dank aan den heer Van Westen voor de mooie films die hij vertoond had en den Vader en de Moeder van het Gasthuis voor de goede zorgen en toewijding aan dezen avond bereid. Met nog wat napraten werd deze gezel lige avond beëindigd. De voorzitter van het college van regen ten en regentessen heeft mej. v. d. Visse vanmorgen in de directiekamer ontboden en heeft haar met een toepasselijk speechje een geschenk overhandigd. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nas sau" van Harwich (verwacht) Neder- landsch m.s. „Maria" en „Antares" van Antwerpen„Remi" van Londen„Ma- grietha" van Gravelines naar Middelhar* nis„Oostzee II" en „Mudo" van Londen naar Duisburg„Da Costa" van Londen Duitsch m.s. „Weg©." van Langebrugge. Om te bunkeren: Duitsch „Dalalfven" van Londen„Umealf" van AalborgGrieksch s.s. „Nicilaosfilimis" van NordenhamnNed. m.s. „Mars" en „Crescendo"Noorsch m.s. „Torvang", alle drie van Antwerpen. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Wolanda" naar Londen j „Maria" naar Foole„Antares" naar Southampton„Dalalfven" naar Gyon „Umealf" naar Londen„Sniaamba" naar Gdynia„Torvang" naar Alebund „Cres cendo" naar Plymouth„Mars" naar Kopenhagen; „Wega" naar Horsen©,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1