Steradent Overheid en Pers Raadsoverzicht van Vlissingen EËRSTË BLAD 76e JAARGANG NUMMER 256 MAANDAG 31 OCTOBER 1938 Korf commentaar it STADSNIEUWS Scll^ttgUwi sscw «BUI «IcBt Jttfl U KENT UW KUNSTGEBIT NIET MEER TERUG» loop, Oc- vor- Staal- le op- „Blijf uur. jov. •ritan- ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant »V UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 n. 9 9 advertentieprijs Van 1—6 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bjj abonnement speciale prijs. Reclames 60 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Kg driemaal plaatsing -«^ordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU V(j).6rR P U B L I C 1 T E,1 T S W A A R D E, I N GESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE TdEDEIjlANDSCHE DAGBLAD^gERS" lezing acert- Een onvoorzichtig raadslid Wij hebben op 6 dezer een hoofdartikel gewijd aan de opmerkingen die bij de voor behandeling der begrooting 1939 waren ge maakt met betrekking tot ons dagblad. De heer Van Oorschot heeft Vrijdag in den gemeenteraad over deze aangelegenheid het woord gevoerd het was ons bekend dat hjj degene was die ook tijdens de voor behandeling deze kwestie ter sprake bracht. Natuurlijk doet het ons genoegen dat de heer Van Oorschot zich in het publiek een overtuigd voorstander van persvrijheid noemde. Het geachte raadslid is echter niet gelukkig geweest met zijn pleidooi. Wij hadden het gewraakt dat anoniem en zonder de bedoelde artikelen met name te noemen, gepleit werd voor objectiviteit van berichten over „zekere" gebeurtenis sen. In den Raad is de heer Van Oorschot op dit punt opnieuw in gebreke gebleven en hij volstond met te zeggen dat „eenige berichten van ietwat sensationee- len aard waren, althans een ietwat sen- saticneelen tendenz hadden". Weer- vragen wij om welke berichten gaat het? Beschuldig op een wijze dat men elkaar begrijpen kan, maar lanceer niet zulke vaagheden waaraan niemand houvast lieeft. Noem man en paard, of zwijg anders lie ver. Ook iemand die veel en graag spreekt, moet op de beteekenis zijner woorden let ten. Wij zelden hierboven, dat het geachte raadslid niet gelukkig was met zijn plei dooi. Het heeft namelijk gepoogd ten aan zien van twee gevallen man en paard te noemen. Het eerste betrof de Schipbrug, waarover echtereen Ander blad bij zonderheden had gepubliceerd, die voor ons mede aanleiding zijn geweest tot het com mentaar dat wij indertijd leverden. En dan noemde hij nog de doortrekking van den boulevard bij den Gevangentoren, waarover wij op 27 September schreven de voor-behandeling der begrooting die voor dit raadslid aanleiding was tot het lanceeren zijner wenschen op pej^Tgebied werd gehouden op23 September, idus vóór ons artikel verschenen was 4' De Vrijdag in den Raad/ te berde ge brachte argumenten lijken dan ook nergens naai en hebben gjpen enker verpand &et hetgeen tijdens de voorbehandelingAcsver dit onderwerp is lee%d. 1/ enfhêer V Uit het betoog van denThèer Van' Oor schot bleek Vrij dag'overigens, (|at hij voor namelijk bedoelde dat* de), verhouding tus- schen B. en W. en; „bepaalde 'ambtenaren van dien aard moet zijn, cfat uitlekken van niet voor publiciteit bestemde onderwerpen oorkomen worde. H4fc is^tjn< goed recht y hiervoor te pleiten. M&ar -dan 'had dit raadslid zich van meet a£ aan moeten be- perken tot de verhoud^ig .tusschen B. en W. en ambtenaren. Hierover^'te spreken behoort inderdaad tot <fe competentie -wan den Raad. Maar het behoort beslist niet tot de bevoegdheid van den Raad* en dus ook niet tot die van Jiet hier bedoelde Raadslid, in die kwaliteit pressie te willen oefenen op de wijze waarop een dagblad zijn taak moet vervullend t Dat beoordeelt de Pers zelf Overigens verwijzen wij naar ons hoofd artikel van Donderdag 6 October. Wij heb ben geen behoefte in herhalingen te treden over de vraag welke de argumenten zijn die de Pers het volste recht geven zelf en zelfstandig te beslissen over hetgeen zij wel en niet zal publiceeren alsmede over de wijze waarop dit gebeurt. De Raads voorzitter heeft Vrijdag blijk gegeven van een gezond begrip len aanzien van de oe- vcegdheden op dit gebied. Dit verheugt ons en maakt vruchtdragende nauwe sa menwerking mogelijk. Hieraan heeft het trouwens ook nooit ontbroken en dit zal zoo blijven. De Schipbrug komt terug. Nieuw lid geïnstalleerd. éf Over het voorstel inzake het Gasthuis moet wederom worden gestemd. Opheffing van het tapverbod ver worpen. Opcenten vastgesteld op 75. De wet houderssalarissen worden waarschijnlijk verhoogd. De Vlissingsche Gemeenteraad heeft Vrij dag do begroeting 1939 in één dag, zij het dan ook na 7% uur vergaderen, behandeld en aangénomen. Déze prestatie, waardoor Vlissingen de eerste 'der middelbaar-groote gemeenten is, die haar begrooting aangeno men ziet, was alleen mogelijk door de goede verstandhouding, die in dit bestuurs college heerscht. De burgemeester (die zijn twintigste begrootings-zitting presideerde) heeft den Raad hiervoor in zijn slotrede Vrijdagavond dan ook hulde gebracht. Plet raadslid de Bart was door ziekte verhinderd. Alvorens met de behandeling der agenda een aanvang werd gemaakt, werd de heer J. de Wilde (v.d.) geïnstalleerdhg neemt de plaats in die door het overlijden van den heer Hildemisse Vacant was gekomen. Uit de discussie naar aanleiding van een brief van den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat bleek, dat de schipbrug in ieder geval over enkele maanden naar Vlissingen terugkeert. De raadscommissies werden samenge steld. Tot onderwijzeres aan school B werd, nadat aanvankelijk de stemmen gestaakt hadden, nummer twee van de voordracht met kleine meerderheid benoemd. De zekerheidsst elTng van den oud-ge meente-entvanger is opgehevenhet sa laris van den gemeente-röntgenoloog met 500 's jaars verlaagd de exploitatiekos ten 1939 voor l.o. en u.l.o. werden^ bepaald en die over 1936 voor de bijzondere^TtOr* scholen en voor vakonderwijs op de bijzon dere scholen, vastgesteld. De Raad heeft de wenschelijkheid Ken baar gemaakt, het leerplan van de binnen- vartschool uit te breiden met Duitsche taalhet grafmonument van Barwell in de St. Jacobskerk wordt gerestaureerd en verschillende andere voorstellen gingen on der den hamer door. Nadat de begroeting 1939 van het Gast huis, Burger Weeshuis en Maatschappelijk Hulpbetoon waren goedgekeurd, was de Raad toe aan de sehoofdschotel der agenda de begrooting 1939. Zooals gebruikelijk opende de heer Van Oorschot (s.d.a.p.) de algemeene beschou wingen met een uitvoerige rede, waarin hij critiek oefende op de landsoverheid, die zoo bitter weinig beeft gedaan om Vlissingen als eerste-gevaren-kiasse-gemeente in staat te stellen haar ingezetenen tegen luchtge- vaar te beveiligen. Ook besprak hij uitvoe rig de verhouding tusschen overheid, poli tie en pers en drong er op aan te bevor deren, dat geen publicaties kunnen plaats vinden alvorens B. en W. en de Raad de feiten kennen. Hij achtte de permanente werkverschaffing uit den booze, bepleitte o.m. den spoedigen bouw van 'een nieuw gemeentehuis, sancering van oude wonin gen, aanleg van sportvelden, ondergrondsch maken van het bovengrcndsche electrici- teitsnet, verlaging der grondprijzen, het tewerk stellen van voornamelijk Vlissing sche losse arbeiders bij de S.H.V., reorgani satie# van den bestuursvorm van het Gast- hdis en billijker condities voor minvermo- gend|. ziekenhuispatiënten. Hij bracht B. en W. hulde voor het vele dat in het afge- loopen jaar bereikt kon worden. Ook de a.r. heer Sorel bleek over de werkverschaffing niet tevreden hij hoop te op terugkeer der gemeentelijke finan- cieele zelfstandigheid, toonde zich verheugd dat de soc.-democraten meer doordrongen zijn van de noodzaak weerbaar te zijnhij ondersteunde den wensch spoedig plannen voor een nieuw raadhuis te maken, be pleitte voorzichtigheid ten aanzien van cri tiek op de S.H.V., twijfelde aan de moge lijkheid van grondprijsverlaging, deed blij ken tegenstander te zijn van de door B. en W. voorgestelde reorganisatie van het Gasthuis-bestuur. De heer De Ruiter (c.h.) oefende even eens critiek met betrekking tot de lucht bescherming en verdedigde den bestuurs vorm van het Gasthuis. De a.r. heer Marijs constateerde dat de S.D.A P. zich meer op den bodem der wer kelijkheid is gaan stellen, bepleitte ver- lagjng der grondprijzen, verlaging van den norm van 27 voor een eventueele foren sen-belasting, tewerkstelling van gesteun- den in het Nollebosch en bij den bouw van schuilkelders, arbitrage inzake moeilijkhe den bij ziekenhuisverpleging, voorzichtig heid ten aanzien van de S.H.V. De heer Paap (v.b.) huldigde B. en W.F doen betrok hierin ook de vorige ooileges onder dezeD voorzitter. Spr. vroeg inlich tingen over de voor luchtbescherming uit getrokken bedragen en toonde zich geen voorstander van de plannen ten aanzjen van het Gasthuis. Het nieuwe lid de v.d. heer De Wilde hie'd zijn maidenspeech door den huidigen bestuursvorm van het Gasthuis te verde digen. De algemeene beschouwingen in eerste instantie waren hiermede ten einde. B. en W. aan het woord. De raadsvoorzitter dankte voor de woor den van hulde en prees den prettigen tcon bij de gehouden beschouwingen. Hij toonde zich verheugd over de belangstelling voor de luchtbeschermingbuiten de schuld van het college bestaat op dit gebied een groote achterstand, maar hij verwacht dat het tempo nu versneld zal worden. Spr. toonde zich overtuigd voorstander van persvrijheid, wees er op dat overheid en pers beide in dienst zijn van het alge meen belang en dat overal licht moet kunnen schijnen hij kon niet zeggen boe bepaalde publicaties over neig niet in den Raad behandelde onderwerpen mogelijk waren en vertrouwde op de samenwerking met de Pers. Op den moeilijken financieelen toestand der gemeente zal binnenkort de aandacht worden gevestigd. De raadsvoorzitter on derschreef de noodzaak van een nieuw stadhuis, maar verwachtte niet dat hij daar den Raad nog zal presideeren. Aan de '-sportveldenkwestie wordt in het uit breidingsplan aandacht gewijd aan de vervanging van het bovengrondsche net -wordt geleidelijk gewerkt, het grondbedrijf moet zich kunnen blijven bedruipen, het vraagstuk van het personeel bij de S.H.V. is delicaat maar de directie is welwillend. De voorzitter verdedigde tot slot de reor ganisatie van het Gasthuisbestuur. De wethouder van Fiu^eiën en Sociale Zaken verwachtte van dé nieuwe regee- ringsplannen geen heil voor dé financieele zelfstandigheid van Vlissingen, vreesde in tegendeel dat de gemeente dan van hulp behoevend, noodlijdend zal worden J Door het huidige systeem van werkver schaffing wordt het werk veel duurder dan bij arbeid tegen normale Ioonen en des kundig personeel het geval zou zijnalleen zou dan geen bijdrage ontvangen worden spr. gaf hiervan sprekende voorbeelden naar aanleiding van de beduidende over schrijding van de begrooting voor den doortrekking van den boulevard bij het haventje van Meijer. De wethouder zette met betrekking tot de S.H.V. uiteen, dat de gemeente reve nuen wil zien van het in de haven gesto ken kapitaal, o.m. door het tewerk stellen van Vlissingsche arbeiders bij dit bedrijf hetgeen de gemeentefinanciën ontlast (steun). Uitvoerig besprak de wethouder de moeilijkheden voor de bijdragen wegens ziekenhuisverpleging. Spr. verdedigde het voorstel inzake het Gasthuis en zou per soonlijk nog veel verder willen gaan en de instelling onder Sociale Zaken brengen. Ook de wethouder van Openbare Wer ken besprak de boulevard-doortrekking en de moeilijkheden die veroorzaakt worden doordat dit werk in werkverschaffing moet worden uitgevoerd het is een bittere pil die geslikt moet worden. De re- en duplieken. In de avondvergadering werd begonnen met de re- en duplieken. De heer Van Oorschot zette het standpunt zijner partij uieen met betrekking tot militairisme en luchtbescherming. De S.D.A.P. ia in den raad gematigder kunnen worden sinds zy een wethouder heeft waardoor nauw con tact bestaat tusschen raadsfractie en col lege van B. en W. en veel critiek in den Raad achterwege kan blijven men is nu beter geïnformeerd. Spr. behandelde den gang van zaken bij Maatschappelijk Hulp betoon en noemde de functie van den wet houder van Sociale Zaken de minst benij denswaardige in het college. Over de ver goelijkende woorden van den voorzitter in zake de verhouding tusschen overheid, po litie en pers was spr. niet tevreden. De a.r. heeren Sorel en Marijs bespraken de houding der S.D.A.P. ten aanzien van regeering en militairisme en verklaarden zich tegen de Gasthuisplannen die naar dictatuur rieken. De heer De Ruiter (c.h.) poogde een brug te slaan door voor nau wer contact tusschen B. en W. en regenten zijn tusschenkomst aan te bieden. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd kregen B. en W. gelegen heid voor dupliek, waarbjj de raadsvoor zitter en de wethouder van financiën er sociale zaken o.m. zeiden dat bij de Gast huis-kwestie een principe nu eenmaal bo ven een persoon moet gaan en dat behoor lijke verwezenlijking van hetgeen B. en W. willen, alleen mogelijk wordt dooir het t.z.t. bezetten van den voorzitterszetel in het college van regenten en regentessen. De mogelijkheid van eenige prijsverlaging van bouwgrond voor bepaalde womingsoorten zal eens bezien worden. Enkele stemmingen. Het voorstel om in de volgende raads vergadering een voorstel ter tafel te bren gen met de strekking een lid van B. en W. te benoemen tot regent van het Gasthuis met de bedoeling dat deze regent op 1 Januari 1942 voorzitter wordt, kwam ver volgens in stemming. Er zal echter de vol gende maal opnieuw over moeten worden gestemd, aangezien de stemmen staakten Bij de artikelsgawijze behandeling der begrooting werden nog tal van opmerkin gen gemaakt over de meest uiteenloopende onderwerpen. Wij stippen hieruit nog aan, dat gepoogd zal worden de bewaarschool- subsidiën verhoogd te krijgen veel hoop heeft men er echter niet op. Ook is nog gediscussieerd over de wenschelijkheid om één watermeter ze plaatsen in elk der groote woningcomplexen die nu gebouwd worden, in plaats van een meter in elke woning. Het bleek echter dat de nadeelen niet zouden opwegen tegen de voordeelen. Te half 12 's avonds was het financieele deel der begrooting afgehandeld en goed gekeurd. Het aantal opcenten is bepaald op 75. Het voorstel van B. en W. tot opheffing van het tapverbod, werd daarna verworpen met 108 stemmen het alternatief-voor stel van het college, het tapverbod alleen gedurende de kermis voor de seizoenzaken op den boulevard op te heffen, onderging hetzelfde lot met 144 stemmen. Het voorstel om met Ged. Staten te overleggen over de mogelijkheid de wet houders-salarissen tot 1855 te verhoogen, werd met algemeene stemmen aangeno men. De woorden van hulde die de raadsvoor zitter aan het slot der avondzitting sprak aan het adres van raadsleden en gemeen tesecretaris met zrjn staf, waren alleszins op hun plaats. Er is inderdaad op aange name wijze gedebatteerd en de leden heb ben er blijk van gegeven dat een goede verstandhouding mogelijk is, ondanks alle verschil van politieke overtuiging. HET TWINTIGSTE RAADSLID. Nog éénmaal de gemeentelijke luchtbeschermingsdienst. Het Hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst schrijft ons Reeds tweemaal in de afgeloopen dagen heeft de redactie dezer courant den lucht beschermingsdienst op een der beste plek jes van haar orgaan gastvrijheid verleend. Ik waag het nog éénmaal een beroep op haar te doen om mij de gelegenheid te bieden den ingezetenen dank te brengen voor hun medewerking, welke zij op 27 dezer bij de groote oefeningen hebben ge toond. Een woord van bijzonderen dank dient hier te volgen aan de uitgevers en de re dactie der Vlissingsche Courant die de kolommen van hun orgaan in het algemeen belang steeds ter beschikking stelden, wanneer de luchtbeschermingsdienst een verzoek hiertoe deed. Last not least spreek ik mijn groote erkentelijkheid uit jegens den secretaris van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst en de hoofden der hulpdiensten met hun personeel, die bij de organisatie, on der moeilijke omstandigheden, een om vangrijk werk hebben verricht, waar bui tenstaanders geen flauw begrip van heb ben. Zij hebben getoond dat de uitdrukking „Geen geld, geen Zwitsers" voor hen geen barrière opleverde. Dezen stille werkers, die den eigenlijken arbeid hebben verricht slechts om den arbeid, zonder meer, be tuig ik mijn eerbied en waardeering. Tenslotte nog het volgende. De lucht beschermingsdienst alhier is nog verre van volmaakt en heeft steeds gebrek aan me dewerking. Ingezetenen, die zich aan dezen dienst, die zoo specifiek het algemeen be lang nastreeft, willen verbinden, wordt verzocht zich schriftelijk op te geven aan het Hoofd van den luchtbe schermingsdienst hier ter stede. In geza menlijk overleg is ook voor hen bij den luchtbeschermingsdienst een taak te vin den. M.S.F. Was bij de première van de cabaret revue „Blijf liever gezond" de groote zaal van het Concertgebouw in schouwburgop- stelling gevuld, Zaterdagavond bij de twee de opvoering was het M.S.F. een volle zaal in cabaretstijl beschoren. Ook nu heeft het publiek genoten van deze aan trekkelijke revue en de uitvoerende krach ten met bewijzen van instemming overla den. Dit nummer bestaat uit 2 bladen v Raadsoverzicht. (Pag. 1, eerste bl^d) Overheid en Perseen onvoorzichtig raadslid. (Kort commentaar). Verschillende ernstige verkeersonge vallen. (Gemengd nieuws) Belangrijke inbraak te Amsterdam. (Pag. 1, tweede blad)- Nog steeds terreur in Palestina. (Buitenland1),' ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. r Voordat U zich ter ruste begeeft, roert wat Ste- radent in een bakj^*) warm (geen heet) water en laat daarin Uw kunst gebit gedurende den nacht liggen. Haal het er Js morgens weer uit en spoel het af (vooral niet borstelen) en al was het nog zoo verkleurd en beslagen, U zult het haast niet terug kennen, zoo mooi, frisch en vlekke loos is het weer geworden. Aanbevolen door 10.000 Tanricrttan voor het doae- lijksch onderhoud van Uw kunstgebit. In bussen van 60 en 90 ct. bij apoth. en drogisten. Na storting oan 50 ct. op postrek. no, 118638 fan N.V. HandelmijReckitts, Pharm. afd.. DeBilt. ontvangt U franco het hiernaast afgebeelde sier lijke bakje (met gepatenteerd ventilatiesysteem) waarin plaats is voor boven- en ondergebit Proefbusje gratis op aanvraag aan bovenstaand adres. Het overzetveer nabij het Stadhuis. Over de wijze van overzetten nabij het stadhuis oordeelt het publiek niet onver deeld gunstig. Zooals wij hebben kunnen constateeren, bestaat hiertoe ook wel eenigszins aanleiding. Doordat bijv. de motorboot, waarmee de veerdienst werd uitgevoerd, defect raakte, is het publiek Zaterdag en Zondag, met een roeibootje overgezet. Dit bleek echter geenszins vol doende, om den toeloop normaal te kunnen verwerken. Gistermiddag stond bijv. aan beide zijden een groot aantal menschen te wachten. Ook het toezicht laat somwijlen wel iets te wenschen over, zoodat ongeluk ken niet onmogelijk zijn. Een persoon met een rijwiel is dan ook reeds te water ge sukkeld terwijl anderen natte voeten op liepen. Van de zijde van den Waterstaat deelde men ons mede dat men plannen heeft om in een en ander beter te voorzien, daar de afwezigheid van de Schipbrug van betrek kelijk langen duur zal zijn, misschien wel vier maanden. Voorts werd ons van dezelfde zijde medegedeeld, dat op de spitsuren steeds politietoezicht aanwezig is. Een kinderfeest. Men schrijft ons Zaterdagmiddag hield de buurtvereeni- ging Bonedijkestraat in het gebouw der C.J.M.V, in de Noordstraat een goedge slaagd kinderfeest. Verschillende leden met hun dame 3 woonden het feest bij. De tweede voorzitter, de heer Koster, opende de bijeenkomst en liet eerst het Wilhelmus zingen. Daarna trad prof. Hassan Ben Ali voor de kinderen op. Met zijn goocheltoe ren heeft hij de kleintjes en ook de oude ren aangenaam bezig gehouden. De heer Adriaanse, die het muzikale gedeelte verzorgde, heeft er het zijne toe bijgedra gen om dezen midd - te doen slagen. Na tuurlijk ontbrak het niet aan versnaperin gen, De vereeniging kan op een geslaag den middag terugzien.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1