i Wereldspaardag Groote luchtbeschermings oefeningen in Zeeland EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 254 VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 SPAREN EEN DEUGD. SPAREN EEN BRON VAN VOLKSKRACHT! Belangstelling uit binnen- en buitenland De verduistering vrij behoorlijk geslaagd Westminster-model Hoeden waar wat van uitgaat iepen» luenos pay a,r de Mar* bile naar >ar es latavia Dakar list. •alle [rleans naar llombo atavia »raltar JSaid traltar ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 15 regels 1 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer It cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles b|) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dierbare lezers en lezeressen, a.s. Maan dag is het Wereldspaardag. Zóó wil het, voor eiken. 31en October, het Internatio nale Instituut voor het Spaarwezen. En wij gehoorzamen. Zooals wij hebben gehoor zaamd aan den wil der georganiseerde sigarenwinkeliers, die den Vaderdag (3 October) uitvonden, nadat de bloemisten en banketbakkers voor een schoonen dag in Mei den Moederdag hebben afgekondigd. Het ia onze journalistieke taak om alle verheven maatschappelijke strevingen te ondersteunen, dus schrijven wij ook thans een woordje ter opwekking. Wij deen het met eenigen schroom, want wat de deugd, van het sparen betreft, ge voelen wij ons persoonlijk weinig vol maakt méér belijder dan martelaar. Om tot sparen te komen, daartoe be hoort heden ten dage moed. Sparen is, lijkt althans, zoo weinig voor- deelig. Stellen wij ons eens voortwee personen A. en B., even oud en wijs, het zelfde vak beoefenende,^ een gelijk inko men genietende, levende voorts, onder ge lijke gezinsomstandigheden. A. is een „onmaatschappelijk" individu, een opmaker B. is een keurige kerel, want hy spaart. Ze betalen natuurlijk even veel inkomstenbelasting, méar B. betaalt méér „personeele", want deze zuinige kerel heeft een mooi boeltje en misschien nog een motorfiets en een daghitje. Reden om hem driedubbel te treffen Na een aantal jaren heeft B. zich bo vendien een klein kapitaaltje gespaard. Dan komt de fiscus wederom en eischt: vermogensbelasting. B. gaat tenslotte dood en dan eischt de overheid successiegeld I Terwijl alle baten van B. toch verkregen zijn uit het inkomen, dat gelijk was aan dat van A. I Wij zeiden bet reedssparen is een deugd, welke de overheid zwaar straft. En van de andere zijde aanmoedigt, omdat ze de bron is van „de openbare middelen", Hiervoren hebben wij B. laten doodgaan, maarstellen wij ons nu eens voor, dat het voorloopig nog niet zóó erg met hem is gesteld, maar dat hij helaas een „gewoon" iets voor dezen tijd werkloos wordt. Dan zegt de overheid hem prijzend jij bent een flinke kerelje hebt niet voor niets gespaard, want nou kun je van je spaarcentjes leven. En je bent de gemeen schap niet ten laste. Maar A., ook werkloos geworden, lacht B. hartelijk uit. Die gaat dadelijk naar het stempelkantoor en begint direct zijn steun te incasseeren. Daarop heeft hij recht. Omdat hij niets gespaard heeft 9 En toch, en tóchAl is het dan waar, dat de overheid de deugd van het sparen niet beloont, daarom moeten wij haar toch beoefenen. Elke deugd draagt haar beloo ning in zich, het prettige gevoel zijn plicht te hebben gedaan. Sparen levert een mate van waarschijnlijkheid op, dat men zich en de zijnen in moeilijker omstandigheden des levens zal kunnen „redden", zonder de overheid De persoonlijke zorg voor lf.- ter aan anderen over laten» is wel makke lijk, maar niet fier En daarom zal sparen een deugd b 1 ij- v e n, want altijd zullen er menschen zijn gelukkig die him zuinigheid voldoen de rentegevend achten, wanneer deze hen voor het verlie9 van hun zelfstandigheid heeft behoed. Er wordt nog veel gespaard. Bij de 181 spaarbanken, welke b|j den Ne- derlandschen Spaarbankbond zyn aange sloten, is voor ongeveer 480 millioen inge legd door 1.150.000 spaarders. Bedenkt men, dat per gezin vaak op slechts één naam wordt gespaard, dan mag men con- cludeeren, dat half Nederland op de spaar banken een vermogentje van gemiddeld 410 „per boekje" heeft belegd. Men make voor zich zelf nu maar eens uit, in hoeverre men ten deze bij den ge middelden Nederlander vóór ofAchter staat Het sparen mag overigens nimmer in oen dwaas °en nutteloos oppotten ontaar den. Sparen moge een deugd zijn, niet in alle omstandigheden ontspruit ze aan de wijsheid. Het geld, dat men verwerft, be hoort ons en anderen ten dienste te wezen. Op verstandige manier uitgeven, zóó, dat bet geld nieuwe voordeelen verschaft, is beter nog dan sparen. Geld moet rollen, maar niet in roulette. D.w.z. wij moeten er niet mee gokken. Wees dit ten besluite van dit artikel tje tevreden met een matige rente. Gisteren hebben in onze prc-vincie de provinciale luchtbeschermingsofefeningen plaats gevonden waarover wij reeds enkele malen schreven en die onder leiding ston den van den Commissaris der Koningin in Zeeland. Deze had tot het bijwonen dezer oefeningen een groot aantal autoriteiten uit Nederland en België uitgenoodigd wier namen wij reeds gisteren hebben gepubli ceerd. De oefening ging uit van de veronder stelling dat een groep Westelijke staten, waartoe ons land behoort, in oorlog is met een groep Oostelijke staten, zoodat uit Oostelijke richting vliegtuigaanvallen te duchten zijn. In vrijwel alle Zeeuwsche ge meenten zijn in verband hiermede de lucht beschermingsdiensten in actie geweest en in het bijzonder was dit het geval in de gemeenten die in de eerste en tweede ge- varenklasse zijn ingedeeld en waar dus in oorlogstijd in bijzondere mate gevaar ge- loopen wordt. In onze provincie is dit het geval met Vlissingen en Veere (le klasse) en Middelburg en Souburg (2e klasse). Medewerking is verleend door P.T.T., dat radio-Scheveningen beschikbaar stelde, welke zender 's middags van 14 u 45 af waarschuwingsseinen uitzond alsmede be richten inzake het passeeren van de grens en diverse luchtwacktposten in den lande door de vijandelijke luchtstrijdkrachten. De hoofden van de verschillende gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten lieten deze be richten ontvangen en deden het signaal „luchtalarm" geven op het daartoe door hen noodig geachte tijdstip-. Dit was dan het teeken voor de bevolking om zich in veiligheid te stellen. Voorts is medewer king verleend door de luchtvaartafdeeling Soesterberg, de spoorwegen, rijks- en pro vincialen waterstaat, tramwegen, Roode Kruis, enz. enz. Kortom een grootscheep- sche organisatie van welker omvang een buitenstaander zich moeilijk een voorstel ling kan maken, is gisteren in actie ge weest en voor het eerst zijn thans oefenin gen gehouden waarvoor de bepalingen van de luchtbeschermingswet van kracht wa ren. Deze wet geeft den autoriteiten groote bevoegdheden, zoodat men thans met ge strengheid kon optreden tegen hen die den goeden gang van zaken wilden saboteeren. Op het moment dat wij deze inleiding tot ons verslag schrijven is het ons niet be kend, of men inderdaad verbaliseerend heeft moeten optreden zoo noodig zullen wij daaT elders nog op terugkomen. MET AUTORITEITEN DOOR ZEELAND. De Commissaris der Koningin is zoo vriendelijk geweest ons in de gelegenheid te stellen per auto door een deel van Zee land te reizen teneinde in enkele gemeen ten de oefeningen van nabij gade te slaan. Verschillende genoodigden (men had drie groepen gevormd) kwamen in hotel De Burg te Middelburg bijeen voor het nutti gen van een haastigen lunch. Een en an der moest onder vriendelijke pressie van mr. L. J. A. van der Harst van de Provin ciale Griffie in sneltreintempo geschieden, daar de beschikbare tijd zeer beperkt was. De Minister van Defensie dr. J. J. van Dijk, die aan dezen tocht eveneens had zullen deelnemen en die ook 's middags naar Vlissingen had zullen komen, was evenals zijn ambtgenoot van Binnenland- sche Zaken op dat tijdstip verhinderd en kon pas eenige uren later verwacht wor den. 3h gezelschap van den Commandant der Maritieme Middelen te Vlissingen met zijn adjudant, den adjunct-inspecteur van de luchtbescherming, den president der Middelburgsche arrondissementsrechtbank, den Officier van Justitie, den voorzitter van den Zeeuwschen Provincialen Brand- weerbond (burgemeester M. Fernhout van Beleg dus uw spaarpenningen veilig op een goede spaarbank. Laat de duivel van de hebzucht u niet verleiden om groote win sten te willen verwerven met een klein kapitaaltje. Degenen, die u de mogelijkheid daarvan voorspiegelen, zijn, in 90 der gevallen zwendelaars, die van u w sparen willen profiteeren. Zelfs al zou het verwerven van een bui tensporig hooge rente een reëele mogelijk heid zijn, verwerp dezelve dan tóch, want onder normale omstandigheden kan geld zich niet vermenigvuldigen. Te hooge rente beteekent het gestolde bloed van uit geperste zwoegers. M. Middelburg), den districtscommandant der Rijksveldwacht, den commandant brand weer te Middelburg, den garnizoenscom mandant van Vlissingen, dl'. J. Dekker en mr. Van der Harst, ging het in snelle vaart naar Borssele. Ware modderfonteinen spoten ondeiweg onder de autowielen van daan, als een kleine maar veelzeggende illustratie van het minder fraaie weer waarmede deze inzet der oefeningen „be gunstigd" werd, IN BORSSELE. Ih Borssele heeft burgemeester Bax ons alweer in ijltempoden commandopost, het noodlazaret, een schuilloopgraaf en den brandweerpost getoond, terwijl tot slot de alarmsirene werd gedemonstreerd hetgeen enkele over-ijverige dorpsgenooten reeds de huizen uitlokte, hoewel het tijdstip der oefeningen nog lang niet was aangebroken. De organisatie aldaar beschikt over enkele bijzonder belangwekkende instrumenten om de naderingen der vliegtuigen te contro- leeren, doch vertoont overigens een aantal ernstige denkfouten geen gassluis in het o.m. voor gaspatiënten bestemde noodzie kenhuis volgens het programma zou eerst een half uur na het vallen van een gas bom, een gasverkenner er op uit trekken, gevolgd door den geneeskundigen dienst die „oogenblikkelrjk" (het staat er een gaszieke buiten het besmette terrein brengtde man zou er Ir^us-schen al een half uur zonder hulp gelegen hebben, enz. Maar de goede wil van de autoriteiten en bevolking in een klein plaatsje als dit moet toch gewaardeerd worden en men heeft er met de beschikbare middelen in-, derdaad iets van weten te maken, NAAR VLISSINGEN. In snel tempo ging-het, met een deel der genoo'dgden (de anderen bezochten Mid delburg en Veere) toen naar Vlis singen, Onderweg werden in Middelburg de Belgische gasten die wij gisteren reeds noemden in de autocolonne opgenomen en toen reden wij naar vakcommandopost IV in de Badhuisstraat, waar burgemeester Van Woelderen ter begroeting aanwezig was en <ms ónder voorlichting van com mandant Spaanderman de inrichting toon de. De burgemeester wees er o.m. op, dat men overal soortgelijke oefeningen zou zien, maar dat Vlissh-gen den autoriteiten iets bijzonders kon bieden, nl. de luchtbe scherming van de kwetsbare groote indus trieën, die onze stad bezit. Het is mis schien nog vermeldenswaard, dat juist toen de auto-colonne met autoriteiten over den Singel reed, de alarm-sirénes hun naar geestige geluid deden hooren een luguber welkom op het juiste oogenblik. Vervolgens werden de Vlismar en De Schelde bezichtigd. Op eerstgenoemd be drijf werden wij door den met een gasmas ker getooiden directeur dr. Van der Hoog ontvangen, waarna de demonstraties op het terrein van dit interessante bedrijf ge volgd werden. Tijdens dit bezoek cirkelden 4 bombardementstoestellen geruimen tijd over de Vlismar. Op „De Schelde" werden de autoriteiten door den heer Matzlnger begroet die ons naar de directiekamer leidde, waar de di recteur de heer A. Smit, zijn gasten ver welkomde en vervolgens den heer Matzin- ger gelegenheid bood tot het houden van een belangwekkende causerie over de luchtbeschermingsorganisatie van dit groo te bedrijf. Een rondgang over de terreinen deed ons de fabrieksbrandweer in actie zien, een thermiet'oom werd onschadelijk gemaakt en de ontsmettingsploeg deed haar nuttige werk. Van hetgeen op verschillende punten in de stad gebeurde, vindt men hieronder in op zich zelf staande stukjes nadere bijzon derheden verteld bij elk dezer gebeurte nissen was een verslaggever van ons dag blad geposteerd teneinde 'n behoorlijk over zicht van het ingewikkelde geheel mogelijk te maken. Wij geven dus nu onzen ver schillenden medewerkers het woord, doch herinneren er eerst nog even aan dat in verband met het gebrek aan voldoende materiaal en personeel, de oefening te Vlissingen bewust niet beantwoordde aan het voor onze gemeente goedgekeurde luchtbeschermingsplan. Vak IV in de Bad huisstraat was echter geheel op oorlogs sterkte gebracht, evenals de reserve. Ook hiervan vertellen wij in afzonderlijke stuk jes meer- Een Jas persoonlijk voor U is het nieuwe In onze étalage van deze week vindt U ze geëta leerd. Gekleed en toch sportief. W|j hebben deze Heerenjassen in voorraad in uiterst chique en be schaafde dessins. Komt U deze eens bekijken De prijzen zullen U aan staan. 22.50, 29.75 tot ƒ42 Heerenmodehuis Walstraat 32. IN DE KEUKEN VAN HET LUCHTBESCHERMINGSBEDRIJF. De hoofdcommandopost was gevestigd in het bureau van politie. Behalve het hoofd van den dienst, de heer A. O. F. W. C. Gasinjet, waren hier verschillende functionnarissen van den luchtbescher mingsdienst aanwezig. Vijf van de opgestelde sirenes werden vanuit den hoofdcommandopost bediend alleen die op den landtong bij de binnen haven werd in werking gesteld door tus- schenkomst van de Maatschappij „Zee land". De sirenes zijn zóó geplaatst dat naar men berekend heeft de alarmsignalen de geheele stad bestrijken. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst heeft in verband hiermede aan een 120 ingezetenen, verspreid over de geheele gemeente, een vragenlijst gezonden met verzoek hun bevindingen mede te deelen. Te tien minuten voor drie werd op het hoofdcommando de eerste waarschuwing ontvangen dat luchtgevaar voor ons land aanwezig was Een eskader vijandelijke vliegtuigen werd gesignaleerd boven Nij megen, enkele minuten later gevolgd door de waarneming van vijandelijke vliegtuigen boven Noord-Limburg. Vanuit het hoofdcommando werd direct (te 2.49) het bericht doorgezonden„ge- reedstelling hulpdiensten". Nadht de vliegtuigen boven Den Bosch waren gesignaleerd, werd te 3.03 uur de alarmtoestand ingeluid en de 5 sirenes in werking gesteld, door middel van een handle op het hoofdcommando, terwijl even eens direct de maatsch. „Zeeland" werd gewaarschuwd, die de sirene bij de binnen haven in werking stelde. Te 3.13 uur werd bericht ontvangen, dat 2 vliegtuigen blijkbaar van een ander eskader Krabbendijke waren gepas seerd in Oostelijke richting. Het was de bedoeling dat de sirenes ge durende 7 minuten hun waarschuwend ge luid zouden, doen hooren, doch toen de commissaris weder den handle overhaalde, bleef de sirene bij de firma Polak door- loeien. Uit de ontvangen berichten bleek duide lijk, dat de vliegtuigen zigzagsgewijze naderden, want achtereenvolgens rappor teerde men de toestellen boven Kruiningen, St. Maarte.'isdijk, Tholen, Haamstede enz. Te 3.35 werden vliegtuigen boven Veere gesignaleerd -n te 3.42 boven Middelburg, te 3.45 boven Westkapelle. Enkele minuten later werd van den St. Jacobstoren bericht, dat er vliegtuigen wa ren boven het vliegveld, terwijl een mo ment later de vliegtuigen reeds boven de stad cirkelden. Onophoudelijk rinkelden op het hoofd commando de telefoons met meldingen van branden bij de Vlitfnar, de school in de Bonedijkestraat. De verschillende hoofden van dienst namen direct hun maatregelen. Vanuit den hoofdpost werden Middel burg, Zierikzee enz. gewaarschuwd dat de vliegtuigen van Vlissingen uit in Noorde lijke richting waren vertrokken. Uit het feit, dat dezelfde berichtgeving via Sche- veningen verschillende minuten later werd doorgegeven, bleek dat deze onderlinge berichtgeving goed functionneerde. Precies te 4.15 kwam het bericht „Luchtgevaar geweken" en behoorde de middagoefening tot het verleden. IN DEN VAK-COMMANDOPOST. De vakcommandopost IV in het Burger Weeshuis aan de Badhuisstraat, welke on der commando stond van den heer J. Spaanderman, was op volle oorlogssterkte gebrachthetwelk beteekent dat alle dien sten, zooals geneeskundige dienst, brand weer, herstellingsploegen voor electriciteit, gas- en waterleiding, waarschuwings-, alarmeerings- en verbindingsdienst, ont- Dit nummer bestaat uit 3 bladen §clicariciii»»«ii «mi dero eilng Groote luchtbeschermingsoefeningen in Zeeland. Belangstelling uit binnen- en buitenland. De verduistering vry be hoorlijk geslaagd. Pag. 1, eerste blad.); Gemeenteraad van Vlissingen. Pag. 1, tweede blad.)] Nog steeds nieuwe branden in Kant-om (Buitenland.); Weinig kans op berging van de „Chryssi". (Scheepvaart.); Naar verluidt wordt de Engelsch— Italiaansche overeenkomst 15 Novem ber van kracht. (Buitenland.)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. die U het gevoel geven, van goed gekleed te zijn, vindt U vanaf 12.25 tot f8.50 bij smèttingsploegen, politie enz. aanwezig waren om op het eerste bericht dadelijk in actie te komen. Er waren vier zalen in gebruik geno men, één voor den staf en één voor het personeel, terwijl er twee als ziekenzaal waren ingericht en wel één voor de mos terdgas-zieken en één voor de overige ge* wonden resp. onder leiding van de doki toren Grippeling en Vermaas. De laatste zaal l'^.ek wel wat te klein te z|jn om een zestal gewonden met brancard te herber gen. Er bleef nagenoeg geen r.mimte voor het personeel van den geneeskundigen dienst over om zijn werkzaamheden naar behooren te verrichten. De telefonische berichten die regelmatig binnenkwamen, waren in den beginne van den aard dat nog niet direct daadwerkelijk moest worden opgetreden. Eerst om 3.38 kwam de geneeskundige dienst in actie, daar ziekenauto no. 1 direct naar de Vlis mar werd ontboden, waar 4 A 5 personen door mosterdgas waren aangetast. Hierna volgden de berichten elkaar spoe dig op 3.37 uur Hoofdbureau bericht dat 2 vliegtuigen boven Middelburg cirkelden f 3.47 uurPost Watertoren bericht dat be doelde vliegtuigen over genoemden post z|jn gevlogen. Om 3.56 uur komt van den post Watertoren het volgende bericht bin nen „Ik neem waar dat in de buurt van de school aan dë Sottegemstraat hoek Boi nedijkestraat een groote brand is uitgebro ken. Zeer waarschijnlijk school zelf". Hierop werd een enveloppe geopend, wel ke de instructies bevatte voor de verschil lende diensten welke onmiddellijk werden doorgegeven. Achtereenvolgens kwamen de brandweer, electriciteit, gas en waterlei ding in actie, terwijl na een waarschuwing dat er 6 gewonden bij dezen brand waren, de geneeskundige dienst eveneens uitrukte om zich over hen te ontfermen en over te brengen naar den commandopost. Het bleek dat de brand in de school woedde en dat de linkervleugel der school was ingestort. Vooral kwam de activiteit van verschil lende diensten tot uiting, o.a. electriciteit, gas en waterleiding, welke binnen de 10 minuten weer op hun post terug waren, nadat zij ter plaatse de verschillende leii dingen hadden afgesloten. Om 4.20 kon de post Watertoren inruk ken, terwijl om 4.23 de ziekenauto met de gewonden van den brand arriveerde. Ruim half vijf kwam als laatste de brandweer terug, waarvan commandant L. van der Steen kwam berichten dat de brand gebluscht waj, waarmede tevens de middagoefening was beëindigd. OP DE WERF VAN „DE SCHELDE". Omstreeks half vijf arriveerden de auto riteiten ten kantore der Kon. M|j. „de Schelde" ter bijwoning van de oefeningen der bedr|jfsluchtbescherming. Alvorens met de oefening werd begonnen, werden allen in de directiekamer ontvangen waar de chef van den bedrijfsluchtbescher- mingsdienst, de heer ir. F. C. Matzinger een

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1