TRIUMPH De Tweede Kamer over de begrooting 1939 I CENT VIRGINIA OVERAL BEKEND ALGEMEEN ERKÈND DE BESTE EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 249 ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 STADSNIEUWS SdteurlcwUscw ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zjjn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1b regels 1.25, iedere régel meer 25 cent,. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing' wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR,FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, ING ESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Critiek op het beleid der regeering Is de financieele positie rooskleuriger dan wordt voorgesteld zal oots irom met il" IZEN cent, Vlis- i-60. Aan het voorlooplg verslag der Tweede Kamer betreffende de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting 1939 wordt het volgende ontleend Verscheidene leden noemden den toe stand, waarin het land verkeert,, uiterst zorgwekkend. Van een economisch herstel kan nog steeds niet worden gesproken. De mil- lioenennota constateert, dat de opleving, die zich in 1937 heeft vertoond, weder tot het verleden behoort. In die nota ontbreekt dan ook elk optimisme. Zij opent het voor uitzicht op 'een reeks van jaren met een zeer groote werkloosheid. Naar het oordeel dezer leden is de be treurenswaardige stand van zaken op eco nomisch en financieel gebied geenszins uit sluitend te wijten aan de ongunstige con junctuur en aan de internationale politieke spanningen. Evenmin als zij vroeger ooit den invloed van deze verschijnselen op den toestand van ons land hadden ontkend, wil den zij dien nu ontkennen. Evenmin als vroeger wilden zij thans aan de Nederland- sche regeering voor die verschijnselen eeni- ge aansprakelijkheid toedichten. Echter stond het reeds lang en staat het ook nu nog voor hen vast, dat het bel ei 3 dier re geering de gevolgen van de crisis in ons land heeft verergerd in stede van vermin derd. Eenerzijds zijn door de bezuinigïngs- politiek, zooals deze is opgevat, de koop kracht van het volk en da bedrijvigheid binnenslands aanhoudend verminderd, an derzijds is nagelaten het bedrijfsleven door forsche maatregelen krac' tig te stimulee- ren. In de .millioenennota wordt een aantal voornemens opgesomd, welke weliswaar niet zonder beteekenis zijn, maar die toch mede op grond van den langen duur, welke met hun doorwerking is gemoeid onvoldoende moeten worden geacht. De forsche maatregelen, welke noodig zijn, worden nivt genomen. Wel wordt ge sproken over de noodzakelijkheid van con sequente concentratie van alle krachten op het groote probleem der welvaartsbevorde ring, doch de concrete plannen der regee ring zijn met deze kloeke terminologie niet in overeenstemming. In de uitwerking van hetgeen de regeering zich voorstelt te doen heeft zij blijkbaar zelf ook geen groot ge loof. Anders zou zij niet rekenen met een zeer belangrijke- blijvende werkloosheid en met zeer gr cote begrootingstekorten in de eerstvolgende jaren. Financieele overwe gingen menigmaal averechtsche weer houden de r jeering van krachtige bevor dering van het economisch leven. De toe stand van onzen kapitaaldienst laat toe, dat op dien dienst aanzienlijk meer wordt gebracht, dan thans geschiedt. Vergelijkt men de kapitaalsuitgaven van het rijk met de in de maatschappij ter belegging be schikbare gelden, dan springt een wanver houding in. het oog. Door het ondernemen van groote openbare werken i het bij wij ze van aanvulling investeeren van over heidsgeld in g ->te bedrijven na te laten, oefent de regeering op de arbeidsmarkt een ongunstigen invloed. De defensie. Op het gebied der defensie is men door tastender. Daar laat men zich niet door financieele bezwaren weerhouden van het nemen van forsche maatregelen. Erkend moet worden, dat een en ander in de be staande omstandigheden onvermijdelijk was. Maar waarom kon wel 100 millioen voor defensiedoeleinden beschikbaar wor den gesteld en niet b.v. voor kapitaalsin- vesteering ter vergrooting van de werkge legenheid Met bezorgdheid hadden deze leden ken nis genomen van het voornemen der regee ring, de voorziening in het geraamde te kort voor een deel te zoeken in het op nieuw invoeren van. belangrijke bezuini gingen. Welke die bezuinigingen zullen zijn, blijkt uit de millioenennota niet. Te vree zen is echter, dat zij wederom evenals de vele groote bezuinigingen in vooraf gegane jaren de koopkracht van het volk en daarmede de bedrijvigheid zullen ondermijnen, terwijl juist vermeerdering van de bedrijvigheid allereerst voorwaarde voor het herstel van de welvaart is. Zeker zullen de bezuinigingen niet worden ge zocht op het gebied der defensie-uitgaven. Toch past naar de meening dezer leden juist op dat gebied een zekere matiging. Zij erkenden, dat de internationale poli tieke omstandigheden, ernstiger dan ooit, een vermindering van onze militaire toe rusting thans niet gedoogen. Bij hen be stend echter de indruk, dat wij roor een stelsellooze verhooging van de militaire uitgaven staan. Men mocht aannemen, dat het kabinet, in Juni 1937 opgetreden, ver leden jaar bij de behandeling van de be grooting zijn plannen inzake de weermacht in hoofdtrekken volledig had ontvouwd. De ontwerp-begreoting voor 1939 over schrijdt echter verre de grenzen, welke ten vorige jare zijn getrokken. Men gaat in dit opzicht veel verder, dan uit de in overleg met de Kamer vastgestelde regelen voort vloeit Over den thans aangevraagden vijf den kruiser is tot dusver nimmer gespro ken. Te vreezen is, dat in volgende jaren de ten behoeve van de defensie uitgetrok ken bedragen telkens weer zullen worden verhoogd, zoowel voorzoover zij den gewo nen als voorzoover zij den kapitaaldienst betreffen. In steeds ernstiger mate zal dan het nu reeds bestaande beswaar worden ondervonden, dat bij de defensie-uitgaven het draagvermogen des volks uit het oog wordt verloren. Invoering van nieuwe belastingen ongewenscht geacht. Ook het andere middel, dat de regeering wil toepassen om het begrootingstekort te overbruggen, te weten de invoering van nieuwe belastingen, achtten deze leden al lerminst zonder bedenking. In de eerste plaats schijnt het tijdstip niet zeer gunstig gekozen om over te gaan tot een herzie ning van ons belastingstelsel, als dat waarop de invoering van hetgeen de regeering noemt een „nationale inkomsten- en winst belasting" en de daaromheen gegroepeerde wijzigingen van bestaande fiscale wetten neerkomen. De crisis brengt op zich zelf reeds een zóó groote verwarring in het economische leven met zich, dat het weinig raadzaam moet worden geacht, daaraan nog die zij het slechts tijdelijke ver warring toe te voegen, welke aan een wij ziging van het belastingstelsel nu eenmaal onafscheidelijk is verbonden. De eenige nieuwe heffing, welke zonder bezwaar zou kunnen worden ingevoerd, be staat in een verhooging van de successie belasting, waarop reeds zoovele keeren is aangedrongen. Deze wordt echter ook thans door de regeering niet voorgesteld. Ook van de mede bij herhaling aanbevolen opheffing van het bankgeheim schijnt de regeering niet te willen weten, hoewel daarvan naar de overtuiging der hier aan het woord zijnde leden het achterhalen van zóó vele en zóó groote voor de inkomsten en vermogensbelasting verzwegen bedragen is te verwachten, dat aan het heffen van nieuwe belastingen zeker in veel mindere mate zou behoeven te worden gedacht. Met groot leedwezen hadden deze leden geconstateerd, dat in de Troonrede zoowel als in de millioenennota elke mededeeling ontbreekt met betrekking tot verbetering van het onderwijs en van de ouderdoms zorg. De bestrijding van de werkloosheid. Andere leden betreurden, dat met betrek- ging tot de bestrijding van de werkloos heid niet steeds de noodige harmonie be staat tusschen de door de regeering aange kondigde .voornemens en de uitvoering daarvan. Als voorbeeld noemden zij de in poldering van het voormalige Zuiderzeege bied. Gaarne zouden zij vernemen, hoe lang het nog zal duren, eer dat werk ge heel voltooid is. Wellicht zou een versnel ling van het tempo, waarin die voltooiing plaats vindt, een middel tot opvanging van althans een deel der huidige werkloosheid zqn. Voorts noemden deze leden het nood zakelijk, dat bijzondere aandacht wordt ge wijd aan de werkloosheid ten plattelande. Daarbij zal, naar zij meenden, het streven der regeering moeten zijn, de werklooze landarbeiders weder in het landbouwbedrijf aan" het werk te brengen. Indien daarbij een zekere mate van dwang zou moeten worden toegepast, zou daar, naar zij meen den, niet tegen behooren te worden opge zien. Ten slotte meenden deze leden er op te moe-teh wijzen, dat, waar de tegenwoordige .werkloosheid voor 'n niet onbelangrijk ge deelte" do"ór bedrijfsratiönalisatie is veroor- zaakt, maatregelen als inkrimping van den arbeidsduur, verdere beperking van den kinderarbeid en verplichte afvloeiing van oudere arbeidskrachten zeer ernstig dienen te worden overwogen. Vrge ruilverkeer bepleit. Andere leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de eenige maatregel, welke zeker tot een vergrooting van den export zal leiden, bestaat in het herstel van het vrije ruilverkeer. Uiteraard kan de Nederlandsche regee ring dien maatregel niet alleen nemen. Daartoe is de medewerking van andere landen rncodig. Toch is hier voor de regee ring een taak weggelegd, nl. te streven naar internationale verhoudingen, welke een vrijer economisch verkeer mogelijk ma ken. Het voeren van. een zelfstandigheids- politiek is goed, mits daarbij niet uit het oog verloren worde, dat ons land deel uit maakt van een economisch geheel, waar van het zich niet dan tot schade van zich zelf geheel - kan losmaken. Een tweede, niet minder belangrijke voorwaarde voor de noodzakelijke verle vendiging van het bedrijfsleven zagen de zelfde 'leden in een -verlaging van de pro ductiekosten. Deze moet worden gevonden door een verlaging van de loonen en van de vaste lasten, welke op de bedrijven drukken. De uiteenzettingen, in de millioenennota omtrent 's Rijks financiën gegeven, achtten verschillende leden in pessimistischer toon gesteld dan noodig ware geweest. Deze leden waren van oordeel, dat de financieele positie des lands minder ongunstig is, dan de regeering zich voorstelt. Het ligt voor de hand, dat die positie niet rooskleurig is, maar z£j is toch ook niet zóó slecht, dat niet zou kunnen worden overwogen, in afwachting van gun stiger jaren een deel der uitgaven, b.v. van die verband houdende met de werkloosheid, ongedekt te laten. Op grond van deze zienswijze meenden zij zich nog hun oordeel te moeten voorbe houden over de vraag of het gewenscht is, in vollen omvang over te gaan tot de ver wezenlijking van de aangekondigde belas tingplannen. Een deel van deze leden meende nog een bijzonder woord te moeten wijden aan het vraagstuk van de Zondagsrust. Naar hun meening spreidt de regeering in dit opzicht niet de gewenschte activiteit ten toon. Met name oefent zij met betrekking tot deze aangelegenheid onvoldoenden invloed uit op de gemeenten. Hier en daar is zelfs het regeeringsjubileum op Zondag gevierd. Voetbalwedstrijden en goedkoope treinen blijft men op dien dag in onverminderde mate aantreffen. In verband met een van andere zijde in die richting gedane suggestie meenden deze leden reeds thans te kennen te moeten geven, dat zij tegen het opleggen van een arbeidsplicht, in welken vorm ook, onover komelijk bezwaar hebben. De diepste oorzaak van alle ellende. Weder andere leden spraken als hun oordeel uit, dat het geestelijk verval van ons volk de diepste oorzaak is van alle ellende, welke het beleeft. Het stelsel van vrijheid van godsdienst met een neutrale overheid, waaronder wij leven, leidt tot een volstrekte verwaarloozing van alle geboden Gods. De economische en financieele toestand va ons land aldus deze leden is on houdbaar. De werkloosheid houdt aan, en de financiën van Rijk en gemeenten raken uitgeput. Maatregelen dienen te worden genomen om tot een eenvoudiger levens wijze te geraken. Er moet veel ernstiger bezuinigd worden, opdat de belastingen, die thans veel te hoog zijn opgevoerd, kunnen worden verlaagd. Voorts moet worden ge broken met de huidige landbouwpolitiek, die tegen het belang van ons volk indruischt. Er moet weder vrijheid van bedrijf komen, al behoeft dit nog niet de afschaffing van allen steun te beteekenen. Andere leden verklaarden met de uiteen zetting, welke in de millioenennota van den toestand van 's lands financiën is gegeven, te kunnen instemmen. Naar hun meening is daarin de financieele positie van het Rijk geenszins te donker gekleurd. Die positie is weinig hoopgevend voor een afzienbare toekomst. Nieuwe belastingen en wijzigingen van bestaande heffingen worden i~ uitzicht ge- steld. De desbetreffende plannen komen hierop neer, dat per saldo 50 millioen meer van ons volk zal worden gevorderd. Bij de behandeling van de daarop betrek king hebbende wetsontwerpen zal de vraag moeten worden beantwoord, of dat volk een dergelijke verhooging van den belasting druk nog kan ondergaan. Deze druk is sedert het intreden van de crisis zeer sterk gestegen, nl. ongerekend de jongste hef fingen ter dekking van de defensie-uitga ven en ongerekend de landbouwcrisishef fingen met ongeveer 200 millioen. Aan genomen voor een oogenblik, dat het ant woord op de bovenbedoelde vraag bevesti gend luidt, dan zal toch in elk geval deze nieuwe last door de bevolking zeer zwaar worden gevoeld. Mede en niet het minst daarom is beperking van uitgaven dringend noodzakelijk. Bezuinigen Met de regeering waren deze leden van oordeel, dat een sluitend budget richtsnoer moet zijn voor haar beleid. Naar hun mee ning dient dat sluitende budget echter zoo veel doenlijk te worden verkregen door beperking van de uitgaven, terwijl nieuwe belastingen slechts een aanvullende bron mogen vormen. Bij dezen aandrang tot bezuiniging sloten zich verscheidene leden aan. Tenslotte werd in verband met de be- zuinigingsnoodzaak van verschillende zijden de wensch uitgesproken, dat de regeering er vooral ook de militaire autoriteiten van zal doordringen, dat zuinigheid met 's lands gelden een strikte eisch is. Aan de defensie worden thans zeer groote bedragen ten koste gelegd. Het budget wordt daardoor zwaar belast en de burgers worden er voor aan heffingen onderworpen, welke niet ge makkelijk te dragen zijn. Dit alles ge schiedt omdat regeering en volk gevoelen, dat het noodzakelijk is. Maar de eisch mag en moet dan ook gesteld worden dat van de beschikbaar gestelde gelden een zoo groot mogelijk profijt wordt getrokken en dat uit die gelden geen enkele uitgave wordt gedaan, welke niet in het belang der defensie werkelijk noodzakelijk moet worden geacht. Vlissingsch scheepvaartnleuws. A a n^g e k o m e n „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlanösch m.s. „Da Costa" van Londen naar Utrecht. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Frankenwald" van HamburgNoorsch m.s. „Ornefjell" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Ornefjell" naar Rotter dam „Corona" naar Londen. „Alhambra"-theater, Paramount wereldnieuws geeft nog vele flitsen uit de zoo bewogen dagen achter ons. Praag, Londen, de Sudetenduitschers, doch vooral uitvarende Britsche oorlogs schepen en Fransche militaire maatregelen. Bij het nakaarten in velerlei veronder stelling denkt men toch wel even bij het zien van het rustige, zoo ontroerende af scheid nemen dier talrijke burgers, dier vooral kleine burgers, welke weer het ge lag zouden betalen, aan de overvelen, wel ke nooit meer of slechts verminkt zouden teruggekeerd zijn, indien het anders ware geloop en. CMneescli goud. Het is niet de eerste keer, dat wij deze avonturenfilm van zeer bijzondere klasse mochten genieten. Deze suggestieve rol prent, die na „Blauwbaard's achtste vrouw" voor Alhambra ongetwijfeld de beste film is en welks oorspronkelijke titel „The Ge neral died at Dawn" luidt, bevat alle in grediënten voor een groote en succesrijke publiekfilm. In feite komt men hiervoor naar de bioscoop. Het steeds wisselend rhythme, actie en snel volgende sensaties, de welsprekendheid van het plotselinge vallen van een paar seconden merkwaar dige stilte, de Oostersche maskers, waar achter een wereld van onrust, haat en hartstocht, de onverwachte overgang der camera van een rumoerig avontuur naar een idyllisch tafereel, deze spanning en dit snel tempo brengen een ongehoord sterk en boeiend meesterwerk. Naast dit alles zeer scherpe creaties. Akim Tamiroff is onherkenbaar en ook on overtroffen als de Chineesche generaal Yang, die terroriseerend en plunderend, Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Heftige rede van den Paus tegen de kerkvervolging in Duitschland en het voormalige Oostenrijk. (Kerknieuws)) De Tweede Kamer heeft de wijziging der Tariefsmachtigingswet met een kleine meerderheid goedgekeurd, (Binnenland), Raiehenbach blijft wereldkampioen dammen. L(Sportrubriek)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. steunend op zijn stoïcijnsche lijfwacht, op jacht is naar een greote som gelds, door; vaderlandslievende Chineezen bijeen ge bracht. Gary Cooper is de vechtlustige en on dernemende O'Hara, die het geld moet overbrengen om het broodnoodige oorlogs materiaal te koopen. De Engelsche schoone, Madeleine Carroll, speelt de dochter van een verraderlijken, verloopen Amerikaan en lokt O'Hara in de val door mede te wer ken aan een trein-overvaL Te Shanghai gaat het sluwe en woeste spel om het geld verder. Een dramatisch hoogtepunt vormt het imposante slot, wanneer het geld ge vonden Wordt, doch de generaal sterft* Fenomenaal is de slotscène, waarin O'Hare's geliefde voor bet vuur-peleton ge sleept wordt. De stervende generaal wordt echter op zeldzaam suggestieve wijze over tuigd, zoodat met hem ook zijn tot den dood getrouwe lijfwacht ondergaat. De geheele sfeer en de overige eveneens voortreffelijke bezetting met haar realis tische uitbeelding maken, dat deze film schepping boeit als weinig andere. Vooraf gegaan wordt dit sublieme werk door Professorpas op 'l Evenmin als bij de eerstgenoemde een moment de aandacht verflauvt, is dit het geval met de nieuwe film van Harold Lloyd. Het is niet mogelijk deze aaneen schakeling van malligheden na te vertellen'. Overtalrijk zijn de komische scènes, waar bij het publiek zich telkens kostelijk amu seert. Het is Harold als professorHarold op de vlucht voor de liefde Harold In een veewagen, in een koelwagen, op de vlucht voor de politieHarold op den trein Harold als lafaard en als heldHa rold, die op z'n origineelst oen bende vech ters verzamelt. Het is „Harold op zijn best". Een uitstekende inleiding voor een pracht program. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdi/nghah Amsterdam heeft zich Vrijdag den ge- heelen dag kunnen voorbereiden op de groote luchtbeschermingsoefening, die des avonds werd gehouden, in verband waar mede de geheele stad gedurende 5 kwar tier volledig verduisterd werd. De randen van de perrons op het Cen traalstation werden witgekalkt, opdat de treinpassagiers in het nachtelijk duister geen „misstappen" zouden begaan. De lichten op de Oranjesluizen, die voor de scheepvaart onontbeerlijk zijn, werden met speciale kappen afgedekt om de licht- uitstraling tot een minimum te beperken* Inmetseling oorkonde enz. in den gevel van de „De Ruyterschool". Vrijdag is in den gevel van de „De Ruy terschool" boven het gedenkteeken van wijlen Z.K.H. Hendrik Prins der Nederlan den beschermheer van de school de looden koker ingemetseld, oie de oorkonde en de lijsten met namen bevat van de leden van het eere-comit, van het huldigings-co- mité en van c.e officieel genoodigden, die bij de onthulling van het gedenkteeken door H. M. de Koningin op 2 Mei 1938 aanwezig waren en van hen die hun bijdrage hier voor gegeven hebben. Bij de inmetseling waren de directeur van de „De Ruyter school" en de voorzitter van het werk comité tegenwoordig.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1