VERPLICHTE ARBEIDSDIENST? EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 248 VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE §cl>curlctiiUsct| vnn Jen Jan abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijner woon-' plaats. Afzonderlgke nummers 5 cent per stuk. Vllssingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m AD VEBTBNTTBPBIJ S Van 1b regels S 1-25, Iedere regel meer 25 cent. Br) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 11 cent (max. 10 regels). driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Het vraagstuk der jeugdwerkloosheid eischt een oplossing De jeugdwerkloosheid is het ernstigste der crisisvxaagstukken, voor zoover het vrijwel normaal geworden samenstel van economische wanverhoudingen heden ten dage tenminste nog „crisis" kan heeten. De oudere werkloozen, de gezinshoofden vooral, zijn tenminste nog te helpen, met steun en zoo meer. Ook zij loopen overigens het gevaar van demoralisatie als gevolg van den lediggang, maar toch, wie een beetje kérel is en zich zijn verantwoor delijkheid tegenover het gezin bewust blijft, zal steeds hunkeren naar de mogelijkheid om door arbeid de levensomstandigheden van zich en de zijnen wat te verbeteren. Erg is het evenwel, dat in verscheidene streken des lands de loonen in het vrije bedrijf niet -cf uiterst weinig verschillen van de steunnormen en de basis-uurloonen in de werkverschaffing, waardoor de vreug de van den arbeid sterk wordt gedrukt. De huidige jeugd voelt in vele gevallen, voor wat de bestaanszekerheid betreft, weinig verantwoordelijkheid. Zoowel ten aanzien van zich zelf als tegenover het gezin, waarvan de jongeman deel uit maakt. Het verantwoordelijkheidsgevoel ter zake werd in tal van gevallen nim mer gewekt. De jongen gr-ceit op buiten de idee van arbeidsnoodzaak. Zijn vader is altijd thuis en haalt wekelijks zijn stem pelgeld bij de gemeente. De jongen leert uit deze praktijk, dat het zoo hoort. Nu en dan moet vader naar de werkverschaf fing en de zoon leert deze verplichting zien als een soort straf of een onbillijke dwang. De jongen, komt van school en hij vindt geen werk. Hij zoekt er trouwens ook niet bijzonder naar, want de heele gedachte „werken" is hem vreemd. Enfin, na de noodige aansporingen en soms uit een in- stinctieven arbeidsiust, komen sommigen aan den slag. Ze verdienen een grijpstuiver en.met een bedrag, gélijk aan twee/ derden van het eerste arbeidsloon van den knaap, wordt de schamele steunuitkeering verminderd. Dat is de straf van mijn wer ken, denkt de jongen Wij bedoelen geen critiek te leveren op de bij ons bestaande steun- en werkver- schaffingsregelen. Ook wie deze onvoldoen de oordeelt, weet dient althans te weten -dat die regelingen voor de werkloozen gunstiger zijn dan waar ter wereld ook. Wij wilden slechts duidelijk maken, dat de werkloosheid als maatschappelijk ver schijnsel voor de jeugd het bijzondere ge vaar meebrengt, dat zij tot een zin voor werkloosheid, tot arbeidsschuwheid zal lei den. Zonder dat men zulks den jongelui ten volle kan aanrekenen. Wanneer men terzake oordeelt en veroordeelt zonder den ondergrond te peilen, dan is dat on rechtvaardig. De jeugd moet aan arbeid worden ge holpen, niet enkel om de financieele voor- deelen van dezen, maar om den arbeid zei- ven aan de jeugd moet de arbeid als een noodzakelijke levensfunctie worden geleerd. In deze richting ondernamen de vak centrales tot heden iets door de inrichting van arbeidskampen voor de jeugd, velen vonden in die kampen een moreele ver kwikking. Maar het wordt hoe langer hoe moeilijker de leiding van zoo'n kamp verzekerde het ons onlangs nog met groo- ten nadruk om de jongelui bereid te vinden een achttal weken gezond buiten werk te komen doen, een prettige kame raadschap onder velen te komen deelen en nog met een paar gulden zakgeld per week beloond te worden. Men vroeg ons om een opwekkend stukje in de krant Dat zóó iets noodig is, zegt duidelijk, hoe mis het op het oogenblik met de werklooze jeugd is. Maar, lezer, veroordeel haar niet. Om u van haar geestesgesteldheid inzicht bjj te brengen daartoe diende de aanloop tot dit artikel. De jeugd beseft niet, wat zij verwerpt ze gaat blindelings haar moreelen onder gang tegemoet. Ze moet worden beschermd tegen zich zelfze moet worden g e- dwongen in het zegenrijke gareel van den arbeid. Dus verplichte arbeidsdienst? Wij hebben het woord nog niet willen noemen, want het maakt vele menschen kopschuw. Wij zouden willen raden noem het Anders, maar Iaat het verplichte arbeidsdienst z ij n. De idee „verplichte arbeidsdienst" scheidt de massa in twee groepen, vóór- en tegenstanders. En toch is het eigenlijk, zooals wij het zien, niet de idee als zoo danig, welke deze scheiding wekt. Het woord is verbonden helaas aan een practijk, welke velen verwerpelijk achten. Dat is de Duitsche practijk. In de Duit- sche arbeidskampen wordt den jongelui marcheeren geleerd hun wordt de mili taire tucht bijgebrachtze worden te werk gesteld aan militaire wegen en aan de in richting van verdedigingswerken het is er een soldatenscholing. Wij hebben er geen bezwaar tegen, dat de jeugd haar bijdrage levert aan de natio nale verdediging, maar daartoe dient het leger. Soldaterij kan niet worden be schouwd als een opleiding tot normalen maatschappelijken arbeid. In de Arbeiderspers lazen wij onlangs een artikel, waarin de redactie, polemisee- rend tegen „Ons Noorden", zich tegen den verplichten arbeidsdienst verklaarde op grond van de Duitsche praktijk. Op dien grond is men er ook in kerkelijke kringen tegen. Néén, zei de redactie van de A.P., geen verplichte arbeidsdienst, maar een ver plichte vakopleiding. Gedurende een aantal jaren. Zooals dat bijv. reeds gebeurt in Ossendrecht en Oostelbeers en in. Egmond. Maar dan uitgebreid, dus niet beperkt tot acht weken. „Dat ware aldus de A-P. een goe de en Nederlandsche methode". Inderdaad Maar het zou dan toch ver plichte arbeidsdienst wezen. Daar is veel vóór en nog meer tegen geschreven, terwijl wij het over het wezen van de zaak eigenlijk allemaal eens zijn. Wij willen de jeugd beschermen door haar tot arbeid en het leeren van een vak te verplichten. Wij willen niet de Duitsche praktijk van den verplichten ar beidsdienst. Welnu, laten wij de zaak dan andera noemen. Maar haar spoedig aanpakken, M, APARTE KLEUREN en nieuwe modellen vindt U thans in de Hoedencollectie van De sociale verzekeringswetten in Nederland, Gisteravond werd voor de leden der or ganisaties, aangesloten bij de verschillende vakcentrales, bovengenoemde film, uit gaande van de vereeniging van Raden van Arbeid vertoond. De grootte zaal van het Concertgebouw was geheel met belangstellenden gevuld toen de heer J. M. C. de Roo met een kort woord van welkom de bijeenkomst opende en allen welkom heette, in het bijzonder de wethouders W. P. Edelman en A. Rorije en den heer A. de Bruijn, ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Middelburg. De heer De Roo zag in de groote op komst een bewijs van groeiende belang stelling bij de arbeiders voor de sociale verzekeringswetten. De onkunde omtrent de werking daarvan is echter nog zeer groot en avonden als deze zullen er onge twijfeld toe meewerken dat steeds meer het groote belang der sociale wetten wordt ingezien. Nadat de heer De Bruijn den organisa ties voor het genomen initiatief had dank gezegd, werd de film vertoond. De geluids smalfilm ving aan na een muzikale inleiding met een openingswoord van dr. E. B. F. F. Baron Wittert van Hoog land, voorzitter van de vereeniging van Raden van Arbeid, die o.a. zei, dat de so ciale verzekeringswetten in de eerste plaats een arbeidersbelang zijn, doch evenzeer een belang van het gansche Nederlandsche volk. Een krachtige arbeidsstand is een versteviging van de volkskracht. Met trots mogen wij vaststellen, dat Nederland ook wat betreft zijn sociale wetgeving zich plaatst in de eerste rij der volken. Op het doek verscheen daarna achtereen volgens de namen van de bestaande ver zekeringswetten, benevens de bedragen der uitkeeringen in millioenen guldens aan de verzekerden en hun nagelaten betrekkin gen uitgekeerd over verschillende jaren. Krachtens de industrieele ongevallenwet werd in 1936 uitgekeerd een bedrag van 13.4 millioenvan de Land- en Tuin- bouwonge vallen wet 1.7 millioen van de Ziektewet 11.8 millioeri en van de Inva- liditeits- en Ouderdomswet 59.6 millioen. Na dit algemeen overzicht vingen de beelden aan van de verschillende verzeke ringswetten. Eerst werden vertoond beelden van de Ongevallenwetten en zagen wij ar beid in verschillende vormen arbeid bij het heien, bouwen, glazenwasschen, leidek- ken, gieten van 'ijzer en vervaardigen van machines. Ook op de uitvoering van de Land- en Tuinbouwongevallenwet werd de aandacht gevestigd. De arbeid in den landbouw, vee teelt enz. gaf aantrekkelijke beelden te zien- Een vertrekkend zeeschip, de trotsche „Marnix van St. Aldegonde" en enkele ta- fereelen van zeevisscherij wezen op het bestaan van de zee-ongevallenwet. Vervolgens vertoonde de film de ziekte wet, de invaliditeits- en ouderdomswet, tel kens door practische raadgevingen afge wisseld, hce ongelukken op fabrieken en werkplaatsen, op de straat verkeers- voorschriften voorkomen kunnen wor den en wat de verzekerde in dergelijke gevallen te doen heeft. Duidelijk werd o.a. aangetoond van hoe groote waarde de rentekaart voor den werknemer is, en hoe groote nadeelen kunnen voortvloeien, ver oorzaakt door onbekendheid met de wet telijke bepalingen. Niet minder dan 1.730.000 mannen en 1.290.000 vrouwen hebben een rentekaart en sedert de inwerkingtreding der invali diteitswet werden ruim 60.000 personen voor rekening van het invaliditeitsfonds verpleegd, waarvan de kosten ongeveer 28 millioen bedroegen. Aan ouderdomsrente wordt per jaar uit gekeerd 18 millioen, aan invaliditeits- rente 7.500.000, aan weduwenrente 6.100.000 en aan weezenrente 2.000.000. Met groote aandacht werd deze interes sante film door de aanwezigen gevolgd. Na de vertooning werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt en waarbij de heer De Bruijn gelegenheid vond de zegenrijke werking der sociale wetten op duidelijke wijze uiteen te zetten. De Commandant van het Regiment Kustartillerie neemt afscheid. De com.mandr.nt van het regiment kust artillerie luitenant-kolonel J. H. C. Bentz van. den Berg, die op 1 November a.s. den militairen dienst met pensoen gaat verlaten verzamelde gisteren de officieren en de onderofficieren van de 2e schooleompagnie van het regiment kustartillerie in een der lokalen van de Bomvrije kazerne alhier, om van hen persoonlijk afscheid te nemen- In een zeer hartelijke toespraak bedankte de commandant voor de medewerking, die hij bij het vervullen van zijn taak van de offi cieren en de onderofficieren en van de 2e schooleompagnie heeft ondervonden. Spreker schetste hierbij de meerdere en groeiende belangstelling voor de weer macht en sprak den wensch uit, dat allen bij het uitgroeien, ook van het regiment kustartillerie, het hunne zullen blijven bij dragen tot grootmaking van het regiment, mede ter eere van onze nationale verdedi ging. Spreker besloot met de beste wenschen aan allen, mede voor hun gezinnen. Namens alle aanwezigen sprak daarna de kapitein, mr. F. M. W. J. van der Slikke den scheidenden commandant toe, waarbij hij er op wees, dat vooral dit persoonlijk afscheid allen zoo goed deedimmers wordt hiermede blijk gegeven van de zeer goede verstandhouding, die tusschen den regimentscommandant en. de 2e schooleom pagnie bestaat, terwijl het tevens in zich sluit met welken goeden wil allen, de na hem komende commandanten, naar hun bes te weten en kunnen terzijde zullen staan wat niet anders dan vruchtdragend kan zijn voor de geheele weermacht en voor het regiment ^"startillerie in het bijzonder. Met een handdruk aan allen persoonlijk nam daarna de commandant van alle offi cieren en onderofficieren afscheid. Vlissïngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Voorwaarts" en „Excelsior" van Lon den naar Duisburg. Om te bunkeren: Egyptisch s.s. „Radames" van Copenhagen Noorsch m.s. „Britta" van SarpsborgNoorsch s.s. „Ha- vorn" van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje-Nassau" naar Harwich „Britta" naar Corpuschristi; „Radames" naar Alexandrië„Havorn" naar Leningrad. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De nieuwe bu-gemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, is Donderdagmiddag ten stadhuize aldaar als zoodanig geïnstal leerd. Het stoffelijk overschot van Karl Kauts- ky is Donderdagmiddag op Westerveld ge cremeerd. Volgende week vertrekt de Schipbrug naar Middelburg. De Schipbrug die zooals bekend te Mid delburg zal worden gebruikt in verband met de werkzaamheden aan de Kanaalbrug aldaar, zal naar wij vernemen Maandag 24 October a.s. of enkele dagen later, daarheen worden gesleept. Voetgangers en wielrijders zullen dan kosteloos door een pont-, motor- of roeibootveer over het Marinedok worden gezet, en wel op werk dagen van des morgens 6 uur tot des avonds 10 uur en op Zon- en feestdagen van des morgens 8 tot des avonds 11 uur. DE KEURINGSDIENST VAN WAREN IN 1937. Aan het verslag omtrent de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes over het dienst jaar 1937, ontleenen wij o.m. Een vacature van keurmeester 2e klasse werd vervuld door de benoeming van den heer A. H. Hoegen, terwijl de scheikundige mej. ir. M. Beekman door Burg. en Weth. werd aangewezen om den directeur bij af wezigheid te vervangen, zoodat op 31 De cember van het verslagjaar het personeel bestond uit 1 directeur, 1 scheikundige plaatsvervangend directeur, 1 scheikundi ge, 1 analyst 2e klasse, 1 boekhouder, 1 klerk, 1 amanuensis, 1 laboratoriumbedien- de, 1 hoofdkeurmeester en 4 keurmeesters 2e klasse. Het keuringsgebied onderging geen wij ziging. Op 1 Januari omvatte het keurings gebied Goes 122 gemeenten met totaal 372.281 inwoners. Het aantal bedrijven dat voor de heffing krachtens het Heffingsbesluit in aanmer king kwam bedroeg 9587. Het aantal vergunningen afgegeven voor het vervoer, het in voorraad hebben of be handelen van melk en/of melkproducten bedroeg in totaal 1997. Door de keurmeesters werden 11.021 in specties van bereid-, bewaar- en verkoop plaatsen enz. verricht en wel 7277 inspec ties van kruidenierswinkels, 1755 inspecties van broodbakkerijen en bakkerswinkels, 342 inspecties in melkverkoopersbedrijven, 613 in veestallen, 1034 inspecties op mark ten, veilingen, vischverkoopgelegenheden enz. In het laboratorium werden 15.392 monsters onderzocht, waaronder 10.527 monsters melk en 590 monsters melkpro ducten 91 processen-verbaal werden op gemaakt, 738 waarschuwingen gegeven en 773 partijen buiten consumptie gebracht. Evenals vorige jaren bereidde het arti kel consumptie-ijs weer veel zorg. De consumptie-ijsverkoopers zijn door den dienst jaren lang zoowel mondeling als schriftelijk van voorlichting voorzien, zoodat zij ten volle verantwoordelijk kun nen worden gesteld voor de bereiding van hun product. De dienst s:al steeds krachti ger tegen het verkoopen van ondeugdelijk consumptie-ijs optreden. Het aantal genomen monsters, dat in het laboratorium werd onderzocht, werd uitgebreid tot 554. Wegens hel verkoopen van consumptie-ijs, dat niet aan de in het eonsumptie-ijsbesluit gestelde eischen vol deed werden 86 waarschuwingen en mon delinge inlichtingen gegeven, terwijl 18 processen-verbaal werden opgemaakt. In Vlissingen vonden 472 inspecties van bereid-, bewaar- en verkoopplaatsen plaats; 16.761 ter plaatse gekeurde partijen 578 in het laboratorium onderzochte monsters; 22 buiten consumptie gebrachte partijen 23 waarschuwingen en 3 processen-verbaal. In Arnemuiden rerp. 231, 2513, 134, 3, 10 en 1 in Biggekerke resp. 25, 954, 30, 6 en 2 in Breskens 164, 5549, 167, 14, 5 en 1 in Goes resp. 323, 13.032, 563, 58, 38 en 5 in Groede resp. 81, 2281, 149 en 8 in IJzendijke resp. 104, 3419, 129, 6 en 5 in Koudekerke 68, 2537, 165, 7 en 8 in Mid delburg resp. 677, 14.471, 721, 22, 26 en 9 Neuzen 272, 10.105, 472, 19, 8 en 2 in Oostburg 118, 5074, 186, 10 en 3 in Oost en West-Souburg 108, 3925, 165, 6, 32 en 3 in Ritthem resp. 13, 385 en 29 in Schoon- dijke 90, 3374, 70, 3 en 3 in Westkapelle resp. 48, 1862, 61, 3 en 1 in Yerseke resp. 160, 5027, 263, 4, 9 en 1in Zoutelande 28, 1109, 40, 5 en 1. Ongeluk voorkomen. Toen gistermiddag de trein welke om 4 uur 21 van het station Rilland Bath naar Bergen op Zoom was vertrokken, den overweg bij den derden weg te Rilland naderde, bevond zich op dien overweg een personen-auto van C. v. B. uit Krabben- dfcke, welke in de richting van het dorp Rilland wilde rijden en waarin twee dames waren gezeten. De auto had op den over weg moeten stoppen, omdat van tegenover gestelde richting een landbouwersknecht met drie paarden aankwam en passeeren niet mogelijk was. Toen men de auto weer Dit nummer bestaat uit 3 bladen Verplichte arbeidsdienst (Pag. 1, eerste blad)] Nog steeds strijd om Hankau. ^Buitenland)] Verdubbeling voorgesteld van de men torrijtuigenbelasting op diesel-auto's. (Binnenland)] Britsche militaire actie in Palestina. ^Buitenland)] Locomotief ontspoord op het Amster- damsche Centraalstationgeen per-* soonlijke ongelukken. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEQ LAATSTE BERICHTEN. op gang wilde brengen, weigerde deze te starten. In tusschen kwam de trein in zicht* Een der dames is toen den trein tegemoet geloopen. Het gelukte den machinist den trein tot stilstand te brengen vóór den overweg, zoodat een ongeluk werd voor-* komen. Benoeming brigadier-majoor Rijksveldwacht. Met ingang van 1 November is tot briga- dier-majoor der Rijksveldwacht ter stand* plaats Loenen aan de Vecht benoemd de heer J. de Man, brigadier der Rijksveld wacht te Sas van Gent. Nationaal huldebetoon op 6 September jl» Men deelt ons mede dat de prijs voor de meest geslaagde groep deelnemers uit Zee land aan het nationaal huldebetoon op 6 September jl., is toegekend aan de muziek vereniging „Volharding" uit Zaamslag die 78 van de 302 uitgebrachte stemmen ver wierf. Behalve een bedrag in geld voor de kas der vereeniging, zal haar als blijvende herinnering aan haar deelneming aan het huldebetoon een medaille worden geschon ken. Een groot aantal stemmen werd verder, uitgebracht op de Stoomvaart Mij. „Zee land" (52) groep leden van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek Sas van Gent (38) fa. Van; Melle, Breskens (36); landbouwmaatschap- pij „de Bathpolders" (23) groep pachters kroondomeinen Zeeuwsch Vlaanderen (20)* MIDDELBURG. De a.s. luchtbeschermingsoefening. Te Middelburg zal de provinciale lucht beschermingsoefening op Donderdag voor afgegaan worden door twee proefverduiste- ringen op Dinsdag van 910 uur en op Woensdag van 7.3010 uur. In verband hiermede heeft de burge meester zich met een circulaire tot de be volking gewend. Benoeming ontvanger registratie en domeinen. Bij K. B. van 17 October 1938 is, met in trekking van zijn benoeming tot ontvanger der registratie en domeinen te Raalte, be noemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Oldeberkoop, A. Peters, commies te. directie der registratie en domeinen te Middelburg. Het. Gasthuis. De verbouwing van het Gasthuis nadert thans ook aan de zijde van het Noordplein met rasse schreden haar voltooiing en het is nu te overzien hoe het aanzien zal zijn* want nog alleen enkele vertrekken beneden# die waarin de kantoren der godshuizen en van het gasthuis alsmede de kamer van de portiers komen, zijn nog niet van gordijnen; voorzien en dus nog niet in gebruik. Het door een muur van den openbaren w afgescheiden voorplein is keurig be straat en een zacht glooiende oprit leidt naar de voordeur, zoodat zieken daar mak kelijk kunnen worden binnengebracht. Het zal wel zeer wenschelijk zijn, dat de jeugd wordt duidelijk gemaakt, dat dit geen speelplaats voor haar is. Gisteren zagen wij haar daar met autopeds en een klein rijwiel manoeuvrecren. Nu het Gasthuis bijna gereed is, zullen velen zich afvragen of een en ander nu een

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1