De dubbele roofmoord op het echtpaar Lauwereins EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 246 WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Vraag mijn merk!" SANOSTOL §d>cm»lci»isse«i van «len di mg ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zrjn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dezer dagen worden de verdachten in vrijheid gesteld In den nacht van Woensdag op Donder dag 3/4 Maart 1937 werden hier ter stede de bejaardeechtelieden Lauwereins op gruwelijke wijze om het leven gebracht in het door hen geëxploiteerde „Café Keer sluis" aan den Koningsweg Nr. 47. Een dubbele moord was in deze omgeving nooit eerder gepleegd, zoodat dit ernstige misdrijf allerwege schrik en ontsteltenis verwekte. De deernis met de slachtoffers was groot en niet minder groot was de afschuw voor de onbekende daders die yoor een vrij geringen buit niet waren te ruggedeinsd voor het op een niet te be schrijven wijze om het leven brengen van een 75 jarigen man en een 63 jarige vrouw wanneer wij in herinnering bren gen dat de vrouw meer dan 50 messteken had ontvangen, zal men begrijpen waarom wij verdere bijzonderheden maar liever achterwege laten. De hoop dat de daders voor de recht bank gebracht kunnen worden om daar hun veroordeeling te hooren uitspreken, zal echter voorloopig niet in vervulling kunnen gaan. Dit is ongetwijfeld een groo- te teleurstelling voor het rechtsgevoel van het publiek dat speciaal te Vlissingen en elders in Zeeland sterk heeft meegeleefd en in de verwachting verkeerde dat de justitie de daders in handen had. Op 6 Augustus 1937 werden immers twee verdachten gearresteerd B. P. de K. en L. B. beiden uit Maassluis de laatste in zijn woonplaats en de eerste op het oogenblik dat hij aan boord van het uit Zuid-Amerika terugkeerende stoomschip „Stad Haarlem" den Nieuwen Waterweg binnen kwam. Een derde arrestatie volgde op 25 Dec. 1937 toen de sleepboot „Schel de" den Nieuwen Waterweg opvoer. Aan boord bevond zich de eveneens uit Maas sluis afkomstige D. van T., die van een sleepreis naar Madagascar terugkeerde. Sindsdien zijn de verdachten in voorar rest gehouden en de rechtbank heeft vol doende termen aanwezig geacht om dit voorarrest eenige malen te verlengen. Men had hiertoe temeer aanleiding, aangezien verdachte L. B. de bekentenis heeft afge legd, met zijn medeverdachten naar de plaats van het misdrijf te zijn gegaan om daar te stelen. Hij heeft ook verschillende bijzonderheden medegedeeld over de wijze waarop de moorden zijn gepleegd en van hetgeen hieraan is voorafgegaan. Ook te gen de andere verdachten meende de Justi tie zeer bezwarend materiaal in handen te hebben. Het onderzoek vastgeloopen. Het onderzoek is echter vastgeloopen en jl. Dinsdag is de instructie gesloten. De Officier van Justitie te Middelburg zal de zer dagen aan de verdachten een kennis geving van niet verdere vervolging doen beteekenen en krachtens artikel 70 van het Wetboek van Strafvordering wordt het bevel tot voorloopige hechtenis hier door van rechtswege opgeheven, zoodat de verdachten hoogstwaarschijnlijk nog deze week in vrijheid zullen worden gesteld. Daar vele lezers waarschijnlijk niet zul len begrijpen hoe het mogelijk is, dat een verdachte die bekend heeft, toch in vrij heid wordt gesteld, vestigen wij de aan dacht op het laatste lid van artikel 341 W.v.S. dat luidt„Het bewijs dat de ver dachte het telaste gelegde feit heeft be gaan, kan door den rechter niet uitsluitend worden aangenomen op de opgaven van verdachte". Een bekentenis van den verdachte is dus niet voldoende voor een veroordeeling, maar zij moet door ander bewijsmateriaal worden gestaafd. Hier kwam in dit geval nog bij, dat uit getuigenverklaringen af doende gebleken is, dat een deel van het geen B. bekende, onmogelijk juist kan zijn; en als gevolg hiervan durft de Justitie niet zonder meer de juistheid aanvaarden van het overige deel der bekentenis dat niet gecontroleerd kan worden. Tegen de beide andere verdachten kon de Justitie niet voldoende bewijsmateriaal bijeen brengen, zoodat geen andere weg open bleef dan de instructie te sluiten en de arrestanten in vrijheid te stellen dit zal dezer dagen geschieden. Ongetwijfeld is dit een zeer teleurstel lend einde en men moet thans wel aanne men dat deze dubbele moord tot de nooit opgehelderde misdrijven in ons land moet worden gerekend. Een openbare Esperanto-les. Men schrijft ons Gisteravond had verzorgd door de neutrale Esperanto-vereeniging „Dr. L. L. Zamenhof" in het Concertgebouw een openbare'proefles plaats, gegeven door den Tsjechischen professor Julius Glück. De heer Glück is reeds meer dan 30 jaar Es perantist en was een vriend van wijlen dr. Zamenhof, den samensteller van het Espe ranto. Nadat de bijeenkomst met enkele woor den van welkom, in het bijzonder aan den wethouder van onderwijs, den heer Edel man, door den voreenigingsleider, den heer Adriaansen, was geopend, nam de heer Glück het woord en richtte zich in het Esperanto tot de aanwezigen, welke pro- pagandarede dcor den heer Adriaansen vertaald werd. Spreker betoogde het be staansrecht van Esperanto door te wijzen op het luchtverkeer door middel waarvan men in één dag diverse landen bereiken kan, waar overal verschillende talen ge sproken worden. Ook wees spr. op het contact, dat men verkrijgt met de geheele wereld door het correspondeeren met geestverwanten in verre landen. Vervolgens toonde prof. Glück enkele kleine boekjes en deelde mede, dat die boekjes nu een geheel complete taal bevatten (het Esperanto) nl. de gramatika, bestaande uit 16 regels zónder uitzonderin gen en de woordenlijst. Welk een verschil met andere talen, met massa's taalregels met uitzonderingen, op die uitzonderingen wéér uitzonderingen enz. tot in het on eindige. Spr. toonde leesboekjes voor Ja pan, Arabië enz. Spreker vervolgde, dat op een viool slechts vier snaren zitten, waarmede echter een meester in staat is de grootste vreugde en de diepste smart uit te beelden. Dit is eveneens het geval met Esperanto, ook dat is werk van een meesterhand. Tusschen u en mij (aldus prof. Glück, die geen Hollandsch spreekt) staat een hooge dikke muur, op dien muur zit de heer Adriaansen voor contact tusschen u en mij, doch wij samen zullen steen voor steen, dien muur afbreken en over enkele weken zit de tolk niet meer boven op een hoogen, dikken muur, maar plat op den grond. Na deze inleiding ving spreker de eigen lijke proefles aan, welke met belangstel ling gevolgd werd. Hierna wees spreker op de bijeenkomst te München, waar door vier staatslieden die elkaar totaal niet verstaan over het lot van z\jn vaderland beslist werd. Wethouder Edelman dankte vervolgens voor de ontvangen uitnoodiging en ver klaarde overtuigd te zijn van het be staansrecht en het nut van Esperanto. Zag hij zijn leeftijd niet als een bezwaar, dan zou spreker geen moment aarzelen Esperanto te leeren. Waar mogelijk zou spreker gaarne zijn steun verleenen voor het propageeren van deze mooie hulptaal. Nadat de heer Edelman benevens enkele niet-Esperantisten de bijeenkomst ver laten hadden, leidde de heer Glück be sprekingen teneinde te geraken tot het oprichten van een cursus voor gevorderden. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd Fransch leer boek leerboek Zeevaartkunde heerenrij wiel en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen kunstgebit bij A. Janssen, Bonedijkestraat 3 boven gouden oorbel bij Mej. Bokkers, Kolvenierstraat 18 nieuwe roode pantoffel bij Roedoe, Achter de Kerk 1 blauwe muts bij N. Labruijère, Slijk straat 23 wit hondje met bruine ooren bij Schout Velthuis, Koudekerkscheweg (O.) 44 groene mantelceintuur bij van de Burg, Flesschenstraat 19 rozenkrans bij Loeke- meijer, Koudekerkscheweg (O.) 18 huis sleutel bij Mej. Wüleboer, kiosk, Prins Hendrikweg huissleutel bij G. van Belzen, Meidoömlaan 1knipmes bij Mej. van As, Molenstraat 17 bruine alpinamuts bij. Tie- lei-ian, Koren straat 9gebloemd zijden ceintuur bij Bark, v. Hoorn van Burgstraat 21paar zwarte pantoffels bij de Nooijer, Zandweg 22 imitatie zilveren broche bij den heer Montfoort, Singel 135 donker blauwe jongensregenjas brj van Belzen, Breewaterstr: at 6 paar bruine glacé hand schoenen bij G. J. Timmerman, Rozengracht 6huissleutel bii Geldof, Schotsenhoek 7 blauwe ceintuur brj Verhage, Glacisstraat 156 kosteloos rrjwielbelastingmerk bij Lin- ders, Noordstraat 47 ijzeren 1 K.G. ge wicht bij Groeneveld, J. de Moorstraat 21 knipmes bij Roelse, Marinestraat 7 hee renrijwiel bij Soolsma, Dokkade 53 bruin lederen portemonnaie niet inhoud bij Min- naart, Boschjeslaan 11bruine mantelband met gesp bij van der Sande, Brugwachters huisje Keersluis paar blauwe zijden da meshandschoenen, stalen duimstok en een sleutel bij kantoor P.Z.E.M. kosteloos rij- wielbelastingmerk en polshorloge bij Berto, B. Ewoutstr. 62 heerenpet brj van de Buu- se, Aagje Dekenstraat 71 paar glacé handschoenen bij Timmerman, Schelde- straat 7 kam in étui bij Despinoir, Anje lierenlaan 4 bruine portemonnaie met in houd bij Fleurbaaij, Evertsenstraat 29 rij- wielbelastingmerk bij Daniëlse, Evertsen straat 9 en dat voorts aan het bureau nog is gedeponeerd een nikkelen polshorloge met dito band. Bevordering der Belangen van SI echthoorenden. Gisteravond hield de Vereeniging tot be vordering der belangen van Slecht Hooren den, afdeeling Vlissingen, in de gewone localiteit haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. De opkomst was groot, hetgeen wel grootendeels te danken was aan het feit, dat mr. Harff van Nieuw- en St. Joostland zich bereid verklaard had een film te vertoonen van een zijner reizen. De voorzitster verwelkomde de aanwezi gen, in het bijzonder mr. Harff. Nadat allen het bondslied gezongen had den volgde, als gewoonlijk, de lipleesoefe- ning. In de pauze werd thee geschonken, waarna de kleurenfilm van Zweden en Lap land vertoond werd. Een gul applaus be wees hoezeer alle aanwezigen genoten van de prachtige opnamen van steden, land schappen en zeegezichten, en van de kleu rige kleederdrachten der bevolking wier gastvrijheid mr. Harff in een geestig reis verhaal vertelde. Woningbouw „Gemeenschappelijk Belang". Maandag jl. is met den bouw der 89 woningen voor „Gemeenschappelijk Be lang" een aanvang gemaakt. Tot len apzichter bij dezen bouw is be noemd de heer J. Versluijs en tot 2en op zichter de heer W. Stroo, beiden alhier. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Duitsche sleepboot „Simson" van Gravesend „Frieda Peters" van SluiskilAmeri- ka'inch s.s. „Desoto" van Rotterdam. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Simson" naar Borkum „Frieda Peters" naar Umea „Ergo"naar Bru iel. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's i7i onze Tydinghal. De tentoonstelling „100 jaar Fransche Kunst" in het Stedelijk Museum te Amster dam, die duizenden bezoekers uit het ge heele land heeft getrokken, is thans geslo ten. Dinsdagmorgen werd reeds een begin gemaakt met het inpakken der schilderijen. Aan de overzijde van het IJ te Amster dam werd Dinsdag in samenwerking met den politiepost Adelaarsweg een luchtbe schermingsoefening gehouden. HET NEDERLANDSCH— BELGISCH VERDRAG. Vrijstelling van wegenbelasting. Van bevriende zijde uit België verneemt de A.N.W.B., dat de uitvoeringsbepalingen van het Verdrag van 30 April 1938 tusschen Nederland en België, hetwelk op 2 Juli jl. van kracht is geworden, thans uit Brussel aan de Belgische douane-ambtenaren zijn doorgezonden. Het verdrag houdt o.a. in, dat Neder- laadsche vervoerders uit de grensstrook, die goederen vervoeren voor eigen rekening in België in een grensstrook van 10 kilo meter op Belgisch grondgebied vrijgesteld zijn van het betalen van de wegenbelasting van 40 francs per dag (voor motorrijtuigen door zware olio voortbe- ogen 80 francs per dag), mits zij in het bezit zijn van een grenskaart, welke zij kunnen verkrijgen brj den ontvanger der directe belastingen van hun woonplaats, of bij den ontvanger van invoerrechten en accijnzen te Budel (sta tion), Eindhoven, Eysden (station), Kerk- rade (station), Maastricht en Simpelveld. Tot nu toe was aan deze bepaling van Belgische zijde nog geen uitvoering gege ven, zoodat de A.N.W.B. meermalen op uitvoering van het verdrag had aangedron gen, opdat de betrokken vervoerders niet langer ten onrechte wegenbelasting zouden behoeven te betalen. Nu de Belgische douane-ambtenaren ten aanzien van de toepassing van deze bepa lingen de noódige instructies hebben ont vangen, kan verwacht worden, dat binnen enkele dagen van deze vrijstelling kan wor den gebruik gemaakt. Van deze gunstige regeling kunnen ge bruik maken houders van motorrijtuigen uit geheel Zeeuwsch Vlaanderen, de eilan den Walcheren en Zuid-Beveland, het zui den van Limburg, incl. Roermond, het zui den van Noordbrabant, met bovendien plaatsen als Eindhoven, Tilburg, Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. De najaarszitting van Provinciale Staten. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de opening van de tweede gewone zitting der Staten van dit gewest vastge steld op Dinsdag 22 November a.s., des namiddags te 2 uur, terwijl het in de be doeling ligt om de verslagen der afdeelin- gen te behandelen in een vergadering op Dinsdag 20 December a.s., des voormid dags te 10 uur en zoo noodig op Woensdag 21 December d.a.v. DE VISSCHERIJ IN HET TWEEDE KWARTAAL 1938. Het blijft voor de Zeeuwsche garnalen- visschers ongunstig. Aan het aan de Staten-Generaal uitge bracht verslag over de landbouwcrisis maatregelen over de maanden April, Mei en Juni 1938, ontleenen wij De aanvoer van oesters in de verslag periode vertoont eenigen achteruitgang ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De uitvoer daarente gen blijkt iets grooter te zrjn. De verbetering van het product bleef ge handhaafd. Aangevoerd werden 53.950 kg, voor een bedrag van 50.599 tegen 60.228 kg en 56.986 in het 2e kwartaal van 1937. De uitvoer van oesters, oesterbroed en zaaigoed bedroeg 106.000 kg voor 82.000 tegen in 1937 84.000 kg en jr 67.000. In de verslagperiode werden eenige par tijen dakpannen aangekocht, welke werden gedistribueerd onder de daarvoor in aan merking komende oesterkweekers, die hun natuurperceel hadden schoongevischt. De aankoop en daarmede verbonden onkosten vorderden een bedrag van 1706.35. Wegens het zoogenaamde „melken" van de mosselen in het voorjaar is de omzet in de maanden April, Mei en Juni steeds ge ring. Van 17 April 1938 tot 29 Mei 1938 wer den verkoop en verzending van mosselen dan ook stilgezet. In de verslagperiode werd aan den han del verkocht 1.733.200 kg met een waarde van 39.736.41 netto tegen 1.641.200 kg met een waarde van 35.980 netto in het tweede kwartaal van 1937. De uitvoer van mosselen was hooger dan in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. De uitvoer in kg bruto bedroeg in het 2e kwartaal 1938 1.878.600, in het 2e kwar taal 1937 1.624.400 kg. In de maand April werd nadeel onder vonden van het warme weer. De grootere omzet is geheel toe te schrijven aan de ver meerdering van den uitvoer naar België in de maand Juni. De export naar Frankrijk stond in de maand Juni nog geheel stil en zou eerst in den loop van Juli met kleine hoeveelheden beginnen. De verzending naar het binnenland was van geringe beteekenis, nl. 13.400 kg tegen 24.400 kg in het tweede kwartaal van 1937. In aansluiting aan de reeds gedane sup- pletie-uitkeeringen uit het kweekersfonds werden in April en Juni wederom uitkee- ringen gedaan tot een totaalbedrag van ongeveer 57.000, waardoor de uitkeerin- gen over 1937/1938 zijn gestegen tot 0.30 per 100 kg. Per 1 Mei 1938 trad het nieuwe Crisis- Mosselbesluit 1938 in werking, terwijl even eens van kracht werd de Crisis-Mosselbe schikking 1938 ter uitwerking van de in het besluit getroffen regelingen. Uit de gecontroleerde voorraden leverba re consumptiemosselen bleek, dat ook voor het a.s. seizoen een groote overproductie bestaat. Garnalen. Evenals in het eerste kwartaal van 1938 bestond er ook in deze verslagperiode een ruime vraag naar pellerijgarnalenin het bijzonder uit België. Nietf genctaande de betrekkelijk schrale vangsten en minder gunstige weersom standigheden, kon er behoorlijk aan die vraag worden voldaan. De totale aanvoer Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vraag 't lékkere levertraanprodüct Sanostol in de-flesch met ha&r foto er op! Want dat is het levertraan product, dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A, B, C en D! Sanostol, noodzakelijk voor Uw kind, onontbeerlijk ook voor U! De „familieverpakking" van f2.75 is 234 X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeligerl Het lekkere levertraan-product F B R O C A D E S - S T H E M A N P H A R M A CIA; De verdachten van den roofmoord op het echtpaar Lauwereins worden dezer dagen in vrijheid gesteld. JPag. 1, eerste blad)] Alweerverschillende ernstige ver keersongelukken. [(Gemengd nieuws)! Koudekerke behandelt de gemeente- begrooting in record-tempo. (ProvincienieuwsX Groote spanning in Palestina. ^Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. van pellerijgarnalen vertoont dan ook een aanzienlijke stijging, vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De aanvoer van levende garnalen, die veelal uitsluitend in open zee worden ge vangen, was door de ongunstige weersom* standigheden aanmerkelijk lager dan in het tweede kwartaal 1937. De totale aanvoer van consumptie-gar nalen was in de verslagperiode ongeveer even groot als in het tweede kwartaal 1937, De door de visschers gemaakte besommin gen waren evenwel ongeveer 15.000 hoo ger. Afgeleverd werden ïn kg netto in het 2e kwartaal 1938 1.022.123 kg, 2e kwartaal 1937 1.024.169 kg. Uitgevoerd werden 71.195 kg gepelde en 258.836 kg ongepelde tegen resp. 44.198 en 331.788 in 1937. Ingevolge de Crisis-Steunbeschikking 1936 (Consumptie-Garnalen) werd in de verslagperiode aan de garnalenvisschers uitgekeerd 30.954.05. Door het Verkoopkantoor voor Garnalen werden 73.211 kg ongepelde garnalen naar Engeland uitgevoerd. De visschers, die voor garnalenpellerijen vischten, maakten over het algemeen gun stige besommingen. De visschers, die voor den aanvoer van levende garnalen vischten, maakten tenge volge van de ongunstige weersomstandig heden minder gunstige besommingen, waarbij evenwel in aanmerking genomen moet worden, dat visschers, die over daar toe geschikte vaartuigen de beschikking hadden, zich gingen toeleggen op de zee- visscherij. In Zeeland bleef de toestand nog ongun stig tengevolge van de invoerbelermnerin- gen van de andere landen, hoewel de toe stand niet slechter was dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1