De as. Cuchtbeschermingsoefemng EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 245 DINSDAG 18 OCTOBER 1938 27 October zal de straatverlichting niet ontstoken worden De memorie van antwoord verschenen van eten Jen <1 i 29 abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 JL AD VERTENHEPRIJ S Van 15 regels f 125, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaal berekend. Alles b(j vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN B IJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Gistermiddag is ten stadhuize onder voorzitterschap van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den heer A. O. F. W. C. Gasinjet en in tegenwoordigheid van den burgemeester onzer gemeente, een ver gadering gehouden met de hoofden van de verschillende hulpdiensten der gemeente lijke luchtbeschermingsorganisatie. Op deze vergadering werden verschillen de plaatsvervangende hoofden van hulp diensten geïnstalleerd nl. de heer W. M. van Aller voor den alarmeeringsdienst, G. Barth voor den maskeeringsdienst (deze beide heeren waren ter vergadering aan wezig), F. G. Lemmers (brandweer), dr. W. F. Th. van der Bijl (geneeskundige dienst) en J. Götzen (technische en che mische dienst) Geldgebrek veroorzaakt onzekerheid. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst heeft in zijn openingswoord de rede nen uiteengezet die ertoe hebben geleid dat in zoo langen tijd niet is vergaderd. Voorts wees hij er op, dat men bij de voorbereiding voor de komende oefening met groote moeilijkheden te kampen heeft, niet in de laatste plaats omdat nog altijd niet vast staat over hoeveel geld men voor dit doel kan beschikken. De oefening van 1936 heeft ca. 1000 gekost en gezien den grooteren omvang van de komende oefe ning, is te verwachten dat deze duurder zal zijn. Het was dus wel zaak te weten over welk bedrag men beschikken kan, daar hiervan natuurlijk de omvang der oefening afhangt. Dit staat echter noig al tijd niet definitief vast en het behoeft geen betoog dat het werken onder zulke om standigheden allesbehalve eenvoudig en be moedigend is. Vervolgens werd het programma bespro ken van hetgeen hier ter stede tijdens de oefening van 27 October zal plaats vinden. Om voor de hand liggende redenen kunnen wij hieraan nog geen bekendheid geven, aangezien de oefening die immers mede ten doel heeft de paraatheid der verschil lende diensten op de proef te stellen haar doel vrijwel zou missen, wanneer van te voren bekend werd welke gebeurtenis sen zullen plaats vinden. Men was aanvankelijk van plan geweest tijdens de avondoefening alle verkeer te verbieden en dus ook het zich zonder nood zaak op straat bevinden van voetgangers strafbaar te stellen. Daar de autoriteiten echter rekenen op de welwillende medewer king van het publiek, is men hierop te ruggekomen, mede omdat het om een oefening gaat. Men begeve zich echter, ook met het oog op eigen veiligheid, niet on- noodig op straat. Oefening in een deel der stad. Door het ontbreken van de benoodigde materialen en het niet toestaan van de noodzakelijke gelden, is het ditmaal niet mogelijk de oefening volledig te doen be antwoorden aan de eischen van het door de Rijksinspectie goedgekeurde luchtbescher mingsplan voor onze gemeente. Daarom wordt alle materiaal geconcentreerd in vak IV (omgeving Badhuisstraat), dat tijdens de oefening op oorlogssterkte zal zijn ge bracht. De hoofdcommandopost voor dit vak zal in het Burger Weeshuis gevestigd zijn. De grenzen van dit vak volgens het lucht beschermingsplan worden niet volledig in acht genomen, daar op „De Schelde" (even als bij de Vlismar) bedrijfsoefeningen wor den gehouden. Het laatste is van groote beteekenis, daar de groote bedrijven in onze gemeente in oorlogstijd zeer kwetsbare punten betee- kenen waarop aanvallen kunnen worden verwachthet is dus zaak dat men op deze gevaarlijke punten weet hoe men bij een luchtaanval handelen moet. De vakleiders voor de verschillende vak ken (vier stuks) zijn nog niet benoemd, daar voor een volledige bezetting van alle vakken nog niet voldoende materieel en personeel beschikbaar is. De heer J. Spaan derman, het waarnemend hoofd van den luchtbeschermingsdienst hier ter stede, zal tijdens de oefening optreden als voorloopig hoofd van vak IV. Hierbij zullen ongetwij feld ervaringen worden opgedaan waarvan men zal kunnen profiteeren bij h«st t.z.t. instrueeren van de te benoemen hoofden der vier stedelijke vakken. 6 sirenes zullen alarmeeren. Men west dat eenigen tijd geleden in Vlissingen geluidsproeven met sirenes zijn genomen. Men is er inmiddels in geslaagd nauwkeurig op kaart te brengen waar sire nes moeten worden opgesteld om de geheele gemeente te kunnen bestrijken. Indien het Rijk zijn, toezegging nakomt en de in uit zicht gestelde 6 sirenes tijdig arriveersn, zullen ztj waarschijnlijk worden opgesteld op de daken van de R.H.B.S., de in aan bouw zijnde brandweerkazerne in de Van Dishoeckstraat, het Alhambra theater, de N.V. v.h. Gebr. Polak op den Nieuwendijk, terwijl voorts een sirene in de haven bij de „Zeeland" komt en één op palen op den Vrijdomweg wordt opgesteld. Als dit mate riaal tijdig te Vlissingen is, zullen de sirenes (die electrisch werken) tegelijker tijd in werking worden gesteld met behulp van. een automatische schakeling die vanuit den hoofd-commandopost van den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst (het bu reau van politie) wordt bediend. Wat de dienst bezit. Het is misschien interessant een greep te doen in de bezitting v-n den dienst. Na tuurlijk niet in letterlijken, doch in figuur lijken zin. De dienst beschikt over een aantal rie men ingericht voor het bevestigen van de gasmasker-draagzakken en tevens geschikt voor het meevoeren van een veldflésch en een zaklantaarn 34 electrische zaklantaarns met veilig heidsinrichting systeem van Zadelhoff 6 rookkaarsen die bij de oefening ge bruikt zullen worden om gasaanvallen te imiteeren 6000 exemplaren van de algemeene ge dragsregels voor de bevolking (inmiddels huis aan huis verspreid) een hoeveelheid chloorkalk een radio-installatie met accu-voeding zoodat het hoofdbureau dat ook over een ander toestel beschikt, altijd van ontvangst verzekerd kan zijn de benoodigde armbanden voor het per soneel der hulpdiensten 10 ziekenramen twee 4-persoons vervoertoestellen voor gewonden te gebruiken in vrachtauto's 3000 noodverbanden1000 driekante doeken 720 spalken 56 gas-verband- doozen. Voorts veldflesschen, paardedekens, ver- bandtrommels ten gebruike bij de bran cards en zooals reeds eerder vermeld 85 gewone en 48 volksgasmaskers er is nog geen nader bericht ontvangen met be trekking tot de distributie der volksgas maskers. Diverse proefnemingen. Tijdens de luchtbeschermingsoefeningen zullen verschillende proeven worden geno men o.m. met lichtgevende verf voor het tijdens de verduistering kenbaar maken van verkeersteekens, brandkranen e.d. en met het witkalken van trottoirbanden en vluchtheuvels. Deze proeven houden na tuurlijk in het bijzonder verband met de verduisteringsoefening en hetzelfde geldt voor de proef die het hoofd van den mas keeringsdienst, ir. G. de Regt zal nemen met een aantal Philips Protectorlampen. Deze lampen schijnen uitsluitend naar be neden en zouden volgens de fabrikanten uit de lucht absoluut onzichtbaar zijn. Men zal er een proef mee nemen in een deel der gemeente. Mocht het droog weer zijn, dan zal hier en daar het plaveisel nat worden gespoten om te onderzoeken of de natte oppervlakte misschien dusdanig licht weer kaatst dat het uit de lucht toch zichtbaar zou zijn. Is deze noodverliching bestemd voor straatgebruik, men heeft 100 soortgelijke lampen besteld die voor het gebruik bin nenshuis dienen en die beproefd zullen worden in het stadhuis, den hoofdcomman dopost en den vakcommandopost. De verduistering. Over de verduistering hebben wij reeds eerder geschreven. Van twet hooge punten in onze gemeente (St. Jacobstoren en wa tertoren) zal de doeltreffendheid der ver duistering worden gecontroleerd. Men neme ei" nota vandat op 27 Octo ber de straatverlichting in het geheel niet zal worden ontstoken. Dit besluit houdt verband met het feit, dat een deel der electrische verlichting reeds vóór acht uur gedoofd zal moeten zijn om technische redenen, terwijl een an der deel vervangen wordt door de genoem de Projector-noodverlichting. In verband met de duisternis die heerschen zal, begeve men zich dus niet onnoodig op straat, daar dit gevaar kan opleveren. Na afloop der verduistering (10 uur) wordt de gas- en electrische straatverlich ting weder zoo snel mogelijk in orde ge maakt, zoodat enkele uren later alles weer normaal zal zijn. De sociale verzekering in Nederland. Zooals elders in dit blad vermeld, wordt Donderdag 20 October een geluidssmalfilm vertoond betreffende „de Sociale Verzeke ring in Nederland". Deze film geeft op zeer bevattelijke wijze een overzicht van de be teekenis en ontwikkeling van de sociale wetgeving met pakkende voorbeelden. Aan de practijk ontleend zien wij de ge varen verbonden aan het wegnemen van beveiligings-maatregelen. Alle sociale wet ten passeeren de revue zooals ongevallen wet, land- en tuinbouwongevallenwet, ziek tewet en invaliditeitswet, terwijl op fijne wijze de groote waarde wordt gedemon streerd van de rentekaartieder die weet hoe groot de onkunde omtrent de rechten verbonden aan het bezit van de rentekaart is, kan niet genoeg waardeeren dat deze film is tot stand gekomen. Met belangstelling is de totstandkoming van deze film tegemoet gezien en het be stuur van de Vereeniging van Raden van Arbeid heeft met de vervaardiging hiervan een zeer nuttig werk gedaan. Deze film moet door ieder gezien wor den Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bekende filmactrice Zarah Leander is Maandagmorgen uit Stockholm te Am sterdam aangekomen voor een bezoek aan ons land en om de heropening van het Asta Theater te Den Haag bij te wonen. Van de werf der Rotterdamsehe Droog dok-Mij. te Rotterdam is Maandag de in aanbouw zijnde Poolsche onderzeeër „Sep" te water gelaten. Vóór den stapelloop vond de inzsgeningsplechtigheid van het schip plaats, welke werd verricht door pater P. W. Hoffmann. Mevr. Babinsky, echtgenoo- te van den Poolschen gezant, verrichtte de doopplechtigheid. Vlissmgsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranjë-Nassau" van Harwich (verwacht). Om te bunk' e "r e n Noorsche walvischjagers „SuderGy" I, 11, Uil, V, VI van HaugesundFinsch s.s. „Ergo" van ArchangelDuitsch m.s. „Thalia" van Ant werpen. 1 m\~ Vertrokken.:. „Prinses Juliana" naar Harwich „Suderoy" I, H, IHE, V, VI naar Dakar „Thalia" naar Corcubion. verver, 1 opzichter, 1 machinaal-houtbe- werker, 1 meubelmaker, 1 politoerder, 4 stoffeerders, 4 kleermakers, 3 schoenma kers, 41 metaalbewerkers, 11 brood/banket bakkers, 7 slagers, 1 tuinman, 3 magazijn bedienden, 7 reizigers/agenten, 5 winkelbe dienden, 4 chauffeurs, 15 kellners, 19 loo- pers, 2 portiers, 2 sleepers, 48 transport arbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 musicus, 3 onderwijzers, 1 operateur, 36 varensge zellen (w.o. stuurlieden, machinisten, sto kers, matrozen enz.) en 150 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 2 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 5 dienstboden en 5 werksters. Totaal 480 ingeschrevenen, vorige week 479, waarvan 221 in steun te weten 126 in dé werkverschaffing, 23 in de plantsoe nen, 52 crisissteuntrekkers en 20 gesteun- den vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon. Alzoo een vermeerdering van 1 werk zoekende. Gouden medaille uitgereikt. Vanochtend heeft op het wachtschip al hier een korte plechtigheid plaats gehad. Omstreeks half twaalf heeft de comman dant der maritieme middelen te Vlissingen, kapitein H. J. van der Stad, terwijl alle hens voor den boeg waren opgesteld, aan den militair werkman J. J. van der Meij- den, meer bekend als de facteur der ma rine alhier, de gouden medaille uitgereikt die H. M. de Koningin hem heeft toege kend voor 50-jarigen eerlijken, langdurigen en trouwen militairen dienst. De „Morgenen" keert weer terug. Het Noorsche motortankschip „Morge nen", dat gisteren van hier naar Abadan is vertrokken, nadat bij de maatschappij „De Schelde" de machineschade, welke de „Morgenen" had opgeloopen, was hersteld, is vanochtend weer teruggekeerd en op de reede voor anker gekomen. Het blijkt, dat het schip opnieuw motorschade heeft ge kregen. Men zal onderzoeken, of de boot op de reede hersteld kan worden. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 5 grondwerkers, 1 mastieker, 6 metselaars, 7 opperlieden, 39 schilders, 2 stucadoors, 13 timmerlieden, 1 De oorkonde aan Minister-president Chamberlain. De fraai uitgevoerde oorkonde die na mens een aantal Zeeuwen aan den Engel- schen minister-president, Chamberlain, zal worden overhandigd, is tot en met Vrijdag in onze Tijdinghal te bezichtigen. Nieuwbouw „Goed Wonen". Bij den bouw van de 154 arbeiderswonin gen voor de woningbouwvereeniging „Goed Wonen" is tot eersten opzichter benoemd de heer ir. A. W. J. Bruijnooge en tot tweeden opzichter de heer P. Vrolijk Jr. Gemeentebegrooting 1939 Wethouders-salarissen te laag geacht. Plannen voor een nieuw Raadhuis te verwachten. B. en W. erkennen de rechten van de Pers ten voUe. Restauratie van de Visschershaven? Andere bestuursvorm voor het Gasthuis ongewenscht geacht. Intrek king van het tapverbod voorgesteld. Wij publiceerden kort geleden het rap port betreffende het onderzoek der ge- meentebegreoting voor 1939. Thans is het volgende antwoord van Burgemeester en Wethouders verschenen UITGAVEN. Hoofdstuk il (Algemeen beheer). De vooratter van ons college onder schrijft ten volle de door een der leden geuite meening, dat de salarissen van de wethouders te laag zijn. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de regeling der be zoldiging van de wethouders in gemeenten, welke ongeveer naar zielental en aard met Vlissingen zijn te vergelijken, teneinde uw Raad in de gelegenheid te stellen, dienaangaande aan Gedeputeerde Staten van Zeeland een voorstel te doen. Ten aanzien van de jaarwedde van den administratieven ambtenaar bij den vee- en vleeschkeuringsdienst deelen wij U mede, dat de bezoldiging van dezen ambte naar te vorigen jare met ingang van 1 Januari 1938 met 100 is verhoogd en ge bracht op 1500, met 100 wegens kin dertoelage. Met het oog op den aard der werkzaamheden, welke deze beambte ver richt, kunnen wij geen vrijheid vinden U voor te stellen, weder zijne bezoldiging te verhoogen, of hem in een hoogere salaris schaal te plaatsen. In verband met den hinder welke men op het gemeentehuis soms ondervindt van het zich steeds uitbreidende bedrijf van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde", als mede met de toeneming van den omvang der administratie welke vergrooting der localiteiten eischt, is ook reeds door ons gedacht aan den bouw van een nieuw stad huis in het meer westelijk gedeelte der gemeente. Zoodra de groote werken welke thans in voorbereiding of in uitvoering zijn, hunne voltooiing naderen, ligt het in ons voorne men, U een voorstel te doen voor het toe kennen van een credlet, benoodigd voor het ontwerpen van plannen voor dat doel. Af gescheiden van de verwezenlijking van die plannen is het dringend noodig het voor malige stalgebouw voor archief-bewaar plaats in te richten, waarvoor reeds een plan was gemaakt, doch dat, op aandrang van Gedeputeerde Staten, door een minder kostbaar project moest worden vervangen. Eenige jaren geleden is het archief van de tweede verdieping van het stadhuis over gebracht naar de vertrekken welke gelijk vloers liggen met den tuin, teneinde zoo veel mogelijk het archief voor brandgevaar te behoeden. Tegelijkertijd zijn allerlei maatregelen genomen, .welke bij brand kunnen worden toegepast. Het brandgevaar in het museum en het oud-archief aan het Bellamypark heeft bij herhaling onze aandiacht. Het is ons geble ken, dat het brandvrij maken van dat ge bouw of een gedeelte daarvan met groote kosten gepaard zal gaan. Wij zullen deze aangelegenheid nogmaals ter hand nemen en den directeur van gemeentewerken ver zoeken daarvoor een plan gereed te maken. Indien voor het verrichten der werk zaamheden verbonden aan de aanstaande verkiezingen extra hulp noodig is, zal van tijdelijk personeel gebruik worden ge maakt. De inlichting van de stembureaux vindt steeds op de gebruikelijke wijze plaats. Daar in het schoolgebouw in de Joost de Moorstraat geen waterleiding meer aanwe- Dit nummer bestaat uit 2 bladen De memorie van antwoord van B. en. W. op het rapport inzake de begrooting 1939 is verschenen. (Stadsnieuws); Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad. (Gemengd nieuws); Geweldig bewapeningsprogramma der Vereenigde Staten. (Buitenland), Bethlehem is in handen der opstanden Iingen. (Buitenland); Heftige tegenstand der Chineezen. .(Buitenland) Moord te Eindhoven. (Gemengd nieuws); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" zig is, wordt daarin voorzien door het plaatsen van een handwaschbak. Getracht zal worden zooveel mogelijk rekening te houden met de wenschen der leden van het stembureau. In verband met de geldelijke moeilijk heden verbonden aan het zitting nemen irt een stembureau, heeft de Kieswet be paald, dat a,an de leden een presentiegeld kan worden toegekend, waarvan de Raad het bedrag bepaalt. Intusschen zouden de gerezen bezwaren kunnen worden onder vangen, indien de gemeente de te maken „verletkosten" zou vergoeden. Dienaan gaande zijn wij bereid met Gedeputeerde Staten overleg te plegen. De voorbereiding voor het verstrekken van ververschingen voor de stembureaux geschiedt steeds met de grootste zorg en met inachtneming van de gelden welke voor dit doel bij de begrooting zijn toege staan. Ofschoon verschillende leden van stembureaux hoogst tevreden waren over de wijze waarop de ververschingen bij de vorige stemming zijn verstrekt, zal niette min getracht worden met de geuite wen schen rekening te houden door de levering der benoodigdheden aan verschillende leve ranciers op te dragen. Het is ons gebleken, dat de benaming van „Ridderspoorstraat" naast de bestaan de „Ridderspoorlaan" tot verwarring aan leiding geeft, zoodat daarin zal worden voorzien. Wij kunnen echter onze mede werking niet verleenen aan de verwezen lijking van het denkbeeld, om den naam „Singel" te veranderen in „Wilhelmina- singel" en aan de Willielminastraat een anderen naam te geven. De bezwaren welke daaraan verbonden en daarvan het gevolg zijn, zoowel voor de bewoners als voor de administratie van verschillende overheidslichamen, wettigen eene dergelijke verandering niet. Het is mogelijk om aan de boden eene rijwieltoelage te verstrekken in plaats van een dienstrijwiel, doch zulks verdient ech ter in het belang van den dienst geen aan beveling, daar van het rijwiel der boden veel wordt gevergd. Voor de levering van twee complete huurrijwielen wordt jaarlijks 93.32 gevraagd, voor welk bedrag alle reparatiën worden verricht. Ingevolge de tusschen de gemeente en de Zeeuwsche Gasmaatschappij gesloten overeenkomst, waarbij voor de gasvoor- ziening concessie is verleend, moet het te leveren gas een warmtegevend vermogen hebben van 4200 calorieën. Uit de con trole-rapporten was ons gebleken, dat het gas op verschillende tijdstippen aanmerke lijk minder dan. de voorgeschreven 4200 calorieën warmte bevatte. Wij hebben dit ter kennis gebracht van het bestuur der „Zegam", met verzoek daarin verbetering te willen brengen. Naar aanleiding hiervan is een meeningsverschil ontstaan over de nauwkeurigheid van den calorie-meter, waarover onze deskundige beschikt. Daar ook de directie van die Zegam gaarne zou zien, dat misverstanden over de kwaliteit van het geleverde gas zouden worden op gelost, verklaarde zij zich bereid tot eert oplossing daarvan te komen. Daar het ons gebleken is, dat ook een andere groote afnemer van gas dezelfde bezwaren ten opzichte van het gas heeft als wij, wordt thans getracht, zoo noodig door een arbitrale uitspraak, verbetering in den toestand te verkrijgen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1