Stapels Hoeden Onderhandelingen tusschen Hongarije en Tsjecho-Slowakijc afgebroken. EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 242 VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SeB»e«artcw»ss«ii unn clew «Igsgg Goede smaak! ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Yllssingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 M ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaalberelcend. Alles bj) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEIT SWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Geen volksstemming in het Sudetenduitsch gebied De onderhandelingen tusschen Hongarije en Ts jecho-Slowakije zijn Donderdagavond om 19.12 uur afgebroken, nadat de dele gaties slechts 5 minuten bijeen waren ge- Het Hongaarsche Telegraaf-agentschap meldt De Tsjecho-Slowaaksche delegatie heeft haar tegenvoorstel en de kaart, waarop de nieuwe door haar aangeduide grenslijn voorkomt, ingediend. Dit tegenvoorstel is echter onder dezen vorm voor de Honga ren onaanvaardbaar. De Tsjecho-Slowaak sche delegatie is reeds bereid een deel van het zuiver Hongaarsche gebied af te staan, maar zij behoudt nog alle groote Hon gaarsche steden. In verband hiermede heeft de Hongaarsche regeering, voor zoover het haar betreft, besloten deze onderhande lingen als geëindigd te beschouwen en aan de vier mogendheden, welke de overeen komst van München hebben gesloten, te verzoeken zoo spoedig mogelijk een rege ling van haar territoriale eischen ten aan zien van Tsjecho-SIowakije tot stand te hrengen. Omtrent de gebeurtenissen van Donder dag meldt de Havas-correspondent te Ko- marona nog het volgende Volgens bepaalde berichten heeft Van Kanya gisterochtend te Boedapest aan zijn regeering een Slowaaksch plan voor gelegd, dat bestond uit afstand aan Hon garije van 55.000 vlerk. Km. Slowaaksche grondgebied met 318.000 Hongaren. Men weet nog niet of dit plan ook de 21.000 vierk. Km. Roetheensch grondgebied met 17.000 Hongaren omvatte. Voor de 300.000 Hongaren die in Slowakije moesten blijven, en die op zouden wegen tegen de minder heid van 300.000 Slowaken in Hongarije, stelde Slowakije een zeer uitgebreide auto nomie voor. De Hongaarsche regeering achtte de Slo waaksche voorstellen onaanvaardbaar en droeg Kanya op aan de Slowaaksche de legatie een nota te overhandigen, waarin kennis werd gegeven van een tijdelijke ver breking der onderhandelingen. Dreigende taal van Hongarye. Na het mislukken der besprekingen te Komarom zijn de Hongaarsche gedelegeer den gisteravond te Boedapest teruggekeerd. Van officieele zijde werd gisteravond verklaard, dat Hongarije van de vier mo gendheden van München verwacht, dat zij snel zullen handelen, aangezien het anders zelf stappen zou moeten nemen om een einde te maken aan de vervolging van de Hongaarsche minderheid door de Tsjecho- Slowaken. Voorts werd verklaard, dat Hongarije de algeheele mobilisatie alsnog zou uitstellen. Na het vertrek der Hongaarsche dele gatie heeft een menigte van eenige dui zenden Hongaarsche nationalisten in de straten van Komarom betoogd. Zij schreeuwden„Wij willen dat men ons alles teruggeeft". De menigte liet een fluitconcert hooren en wierp met steenen naar een passeerende militaire transportauto, waarin zich echter soldaten van Hongaarsche nationaliteit bevonden, die de menigte groetten. Het standrecht afgekondigd in vyf Slowaaksche districten. Naar te Pressburg bekend wordt heeft de Slowaaksche regeering in het geheel in vijf districten in Oost-Slowakije het stand recht afgekondigd. In deze gebieden was het tot botsingen gekomen tusschen leden van verschillende volksgroepen. Geen volksstemming in het Sudetenduitsche gebied. In een gisteren uitgegeven officieel com muniqué van de internationale commissie tot regeling van het Sudetenduitsche vraagstuk te Berlijn wordt medegedeeld, dat in het Sudetenduitsche gebied géén volksstemming zal worden gehouden. De commissie is, naar medegedeeld wordt, in de gistermiddag gehouden bijeen komst eenstemmig tot dit besluit geko men, daar zij bericht had ontvangen, dat de Duitsche en de Tsjechische regeering tot overeenstemming waren gekomen. Een Hongaarsche overval in Oost-Slowakije Uit Uzhorod wordt gemeld Bi den nacht van 12 op 13 October heeft een groep Hongaarsche terroristen die het deden voorkomen alsof zij een Hongaar sche militaire patrouille waren, een aanval gedaan op het spoorwegstation van Per- benik (Oost-Slowakije). Zij hebben drie ambtenaren, o.w. de stationschef, en drie soldaten gevangen genomen. Toen zij naar de grens teruggingen, dooden zij een tolbeambte. In het geheele Sub-karpatische gebied was de nacht kalm, met uitzondering van eenige op zichzelf staande schietpartijen. Tsjecho-Slowaak sche müitaire vliegers hebben tienduizen den in het Russisch, het Oekrainisch en Hongaarsch gestelde pamfletten uitgewor pen, waarin de vorming der eerste Sub- karpatisch Russische regeering wordt be kend gemaakt en de bevolking wordt uit- genoodigd tot eenheid, tot werken, tot kalmte en tot het hebben van vertrouwen. De positie der Tsjechen ïn het door de Polen bezette gebied. Meer dan 1000 Tsjechen werden uit de dcor Polen bezette gebieden verdreven. Er werd hun 24 uur tijd gegeven om het land te verlaten. Alle Tsjechische scholen wer den gesloten en de leeraren en onderwij zers verwijderd. Tsjechische arbeiders in de fabrieken en mijnen in de buurt werden op staanden voet ontslagen. Arbeidsdienst in Tsjecho-SIowakije. De Tsjechische bladen brengen bijzon derheden over den arbeidsdienstplicht, wel ke in Tsjecho-SIowakije is ingevoerd. Voor dan arbeidsdienst kunnen worden opgeroe pen allen, die 18 jaar oud zijn, geen werk hebben en gezond zijn. Ook werklooze vrouwen, die door niemand worden onder houden, kunnen worden opgeroepen. De arbeidsdienstplichtigen zullen worden ondergebracht in kazernes, leegstaande fa brieken en scholen, alsmede houten barak ken. Zij zullen militaire uniformen zonder distinctieven dragen en behalve verpleging en onderdak de gewone soldij van den sol daat, anderhalve kroon per dag, ontvan gen. De legerleiding; zal zorgen voor kamp commandanten en instructeurs. De arbeidsdienstplichtigen zullen alleen- te werk worden gesteld bij ondernemingen, welke niet concurreeren met particulieren. Hr. Ms. „Tromp" bezoekt onze haven. Na Hr. Ms. kruiser „Sumatra" brengt thans de nieuwste aanwinst van onze marine, Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", een bezoek aan einze haven. Dat de Vlis- smgsche bevolking, wier belangstelling bij zonder uitgaat naar alles wat de marine en de scheepvaart in het algemeen betreft, het bijzonder op prijs stelt van tijd tot tijd de verschillende elders gestationneerde oorlogsbodems hier te zien verschijnen, is v/el overduidelijk tot uiting gekomen door het drukke bezoek aan de „Sumatra" toen men in de gelegenheid werd gesteld dezen kruiser te bezichtigen. Rond tien uur verscheen de „Tromp", onder commando van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, op de reede alhier. Een heerlijk najaarszonnetje zette de golven in een zilveren glans en temidden hiervan teekende zich het silhouet van den flottiel jeleider af, hetgeen een mooien aanblik opleverde. Nog eenigen tijd bleef het schip op en kele honderden meters van de havenmon- ding liggen. Toen werd een motorsloep uitgezet, die dansend op de glinsterende, vrij onstuimige golven, de haven binnen voer even later gevolgd door de „Tromp", Op eigen kracht kwam het oorlogsvaar tuig langzaam tn statig binnen en voer in de richting van den havenmuur. Motor sloepen brachten de lijntjes met de tros sen naar den wal en een kwartiertje la ter lag de „Tromp" gemeerd. Aan boord van het fraaie schip, dat er keurig ver zorgd uitziet en waarop de verschillende kanonnen, lanceerbuizen, en het afweer geschut als evenzoovele waarschuwingen voor een eventueelen aanvaller, naar alle kanten zijn gericht, ging alles zijn gewone gangetje. Het afweergeschut kreeg een gcede beurt, het koper werd gepoetst enz. Direct na aankomst heeft de officier van piket, de luitenant ter zee 2e klasse J. L. van Meeuwen, zich aan boord bege ven ter verwelkoming. Later op den dag bracht de commandant, kapitein ter zee Doorman, een bezoek aan kapitein ter zee H. J. van der Stad, commandant der mari tieme middelen te Vlissingen, die op zijn beurt een tegenbezoek heeft gebracht. Daar het hier slechts een kort bezoek geldt, zal alleen het marinepersoneel met familieleden het schip kunnen bezichtigen. Het ligt in het voornemen bij een vol gend bezoek de burgerij hiertoe in de ge legenheid te stellen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Tromp" (Neder- landsch oorlogsschip) van Nieuwediep „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) „Brinda" en „Da Costa" van Antwerpen Nederlandsche sleepboot „Donau" met bag gerbakken van Ostende „Eton" van Londen Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Adamanthios J. Pithis" van Wiborg Zweedsch s.s. „Vigsnes" van Gdynia. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Adamathios J. Pithis" naar Alexandria; „Eton" naar Antwerpen; „Vigsnes" naar Bayonne „Donau" (sleep boot) naar Maassluis. Het nieuws van den dag in beeld. Minister prof. dr. J- R. Slotemaker de Bruine heeft Woensdag een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „100 jaar Fransche kunst" in het Stedelijk Museum. De oud-Indische stafleden van de Ba- taafsche Petroleum Mij. 'hebben Pcmder- dagmorgen in het gebouw der maatschap pij een tweetal portretten aangeboden van sir Henry Deterding, geschilderd door den Antwerpschen schilder Jan van Puyen- broeck, waarvan een schilderij bestemd is voor sir Henry Deterding en de andere voor den directeur der Bataafsche. Te Den Haag had Donderdagmorgen de begrafenis plaats van den matroos W. de Bruin, een der slachtoffers van de ramp van de Sch. 102. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het Post- en Telegraafkantoor al hier, is op Zaterdag 15 October van 3 tot half 5 uur, een loket voor postzegelverza melaars geopend. Aldaar zijn verkrijgbaar de diverse postzegels van Nederland, bene vens de post- en portzegels van Neder- landsch-Indië, Curacao en Suriname. Ook zijn nog aanwezig de jubileumzegels van Nederlandseh-Indië, Curasao en Suriname. Slechts één keer zijn verkrijgbaar de koloniale luchtpostzegels' in de waarden van 17Vz en 20 et., resp. voor 22en 25 ct. DERTIG JARIG BESTAAN LIS SING SCHE BESTUURDERSBOND. Burgemeester Van Woelderen opent den bazar. Na maandenlange voorbereidingen was Donderdag de dag aangebroken dat de bazar, die de Vlissingsche Bestuurdersbond ter gelegenheid van zijn 30-jarig bestaan tot en met Zaterdag in het Concertge bouw organiseert, werd geopend. Tegen drie uur hadden zich velen, zoo als voor de hand ligt meerendeels vrouwen, in de voorzaal verzameld voor de officieele opening. Toen de voorzitter van de bazaar commissie, de heer A. Rorije, zijn korte ope ningsrede begon, waren behalve burge meester Van Woelderen, die de officieele opening zou verrichten, ook de wethou ders Edelman en Anker aanwezig. In het kort gaf de heer Rorije een uit eenzetting van de totstandkoming van den bazar. Tot nu toe was nog geen enkele „jaardag" van den bond gevierd, zoodat men van meening was dat deze ditmaal niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Be sloten werd om dit heuglijke feit te vie ren door middel van een grooten bazar. De leden hebben zich hier veel moeite voor getroost. Daar bet bij een bazar nu een maal ook om financieel voordeel te doen is, moest alles zoo goedkoop mogelijk ge schieden. Hierin is men, dank zij de mede werking van den Vlissingschen midden stand en de coöperatie „De Broederband", mogen slagen. Spr. bracht vervolgens een woord van dank aan het college van B. en W. dat ook medegewerkt had door het verleenen van een ontheffing van de Winkelsluitingswet en het beschikbaar stellen van een lokaal in de voormalige Willem III-kazerne voor het in gereedheid brengen van een en ander. Voorts dankte de heer Rorije de Radiodistributiemaat- schappij die op verschillende plaatsen luidsprekers heeft aangebracht en hier mede voor de noodige muziek zorgt, de middenstandsvereenigingen die enkele spe len in bruikleen afstonden en de firma Witte die voor een palmenversiering zorg droeg. Spr. memoreerde hierna nog de mooie resultaten die bereikt werden met den lotenverkoop voor de verloting ten bate der cultureele organisaties, waarvoor in twee maanden tijds drieduizend loten werden geplaatst. Dit getuigt van groote belangstelling voor deze organisaties. Spr. bracht B. en W. nog dank voor de ver leende toestemming tot het houden van deze verloting. Tot slot heette spr. den burgemeester en de wethouders Edelman en Anker nog maals hartelijk welkom. Hun komst ge tuigde, naar spr.'s meening, dat in de dertig jaren ten aanzien der arbeiders beweging veel veranderd is. Hierna verkreeg burgemeester Van Woelderen het woord die aanving met zijn hartelijke gelukwenschen uit te spreken staan voor U gereed, daar onze collectie thans geheel compleet is. Lido hoed, grijs en blauw ƒ2.50 Rivaal, alle kleuren 2.95 Combiaghi, de nieuwe sport- hoed, groen, blauw bruin 3.50 Colibri, in de nieuwe petro leum kleur 3.90 Kayser, prima haarhoed 5.75 met het dertig jarig bestaan van den Be stuurdersbond. Als men ziet wat er in die jaren is gebeurd, is het' thans inderdaad op zijn plaats dit feit te herdenken. Spr. wees op den groei van den bestuurders- bond en van de arbeidersbeweging in het algemeen. Hij wilde gaarne zeggen dat hij respect heeft voor wat de voormannen van de Vlissingschen Bestuurdersbond hebben verricht. Dit is niet gering, aldus spr., en men kan hierop met recht trotsch zijn. Naast de behartiging der materieele be langen is ook die der cultureele belangen der arbeiders gegroeid. Hiervoor moet men waardeering hebben, want wat kan men beter doen dan het lot der mensehen te verbeteren. Spr. noemde het een verblij dend teeken des tijds dat deze vakorgani saties, ook de Christelijke en R. Katho lieke, groeien. In vele belangrijke vereenigingen, waar sociale belangen moeten worden behartigd, zien we bekwame menschen. Daar is in den loop der jaren zoowel in materieelen als in cultureelen zin veel verbeterd. Spr. wilde ook van de gelegenheid gebruik ma ken om hun, die van den begin af leiding aan dezen bond hebben gegeven, de hee- ren v. d. Peijl, König en Praag, te verze keren, dat hij hun werk in het belang der arbeiders zeer waardeert. Spr. besloot met de hoop uit te spreken dat de opbrengst van den bazar aan de verwachtingen zal mogen voldoen en dat de commissie suc ces van haar werk zal mogen hebben. De bazar. De heer Rorije verzocht hierna den bur gemeester als eerste de groote zaal te betreden waarin de verschülende attrac ties zijn opgesteld. De zaal is aardig versierd, terwijl langs de wanden de attracties in smakelijk ver zorgde vakken staan. Niemand zal kunnen zeggen dat er niet voldoende spelen zijn. Er is ruimschoots gelegenheid om zijn dub beltjes te offeren voor het goede doel en... bovendien nog prijzen te winnen. Voor het „sterke" geslacht is er een drietal schietgelegenheden, buks en pistool, net zoo men wil. Verder zijn er grabbeltonnen, een werptent, sjoelbak, ballerospel en een rad van avontuur. Voor een gering be drag kan men lijntrekken, in letterlijken zin natuurlijk, en een stand verder zijn vernielzucht eens botvieren in de „vroo- lijke keuken". Reeds direct na de opening bestond hiervoor groote belangstelling en het duurde dan ook niet lang of de lamp en de spiegel waren „heel" geweest. In de achterzaal is de verkoopafdeeling ingericht. Naast een mooien stand van de coöperatie „De Broederband" vindt men er handwerkjes, toiletartikelen, etsjes, fraaie foto's, schilderijen, plaatwerken, enz., teveel om op te noemen, die voor een re delijken prijs te koop worden aangeboden. Ook staat er het fraaie slaapkamerameu blement uitgestald dat den eersten prijs vormt voor de verloting voor de cultureele organisaties. Vanavond vindt de trekking plaats en zal dus bekend worden wie eige naar wordt van dit mooie stuk of van de andere 49 prijzen. Wanneer men na een rondgang moe gekeken, geworpen, geschoten of gegrab beld is, kan men in de voorzaal uitrusten onder het genot van een verfrissching, om zoo men wil, na een oogenblikje zijn geluk wederom te gaan beproeven. Zoo men ziet, een bazar waar men en kele uurtjes gezellig kan doorbrengen. De samenstellers hebben zeer zeker een pluim verdiend voor het vele werk dat zij heb ben verricht. DE REGEERING BLIJFT VASTHOUDEN AAN HAAR VOORNEMENS HET HOTEL TE ONTEIGENEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp be treffende de onteigening van het hotel de Abdij te Middelburg, wordt het volgende ontleend, Dit nummer bestaat uit 2 bladen De onderhandelingen tusschen Honga rije en Tsjecho-SIowakije zijn afgebro ken. .(Pag". I* eerste blad); Hevige strijd in Zuid-China. {Buitenland) De regeering blijft voornemens Hotel de Abdij te onteigenen. (Provincienieuws) Talryke daden van terreur in Pales tina. (Buitenland)', Nieuwe betoogingen te Ween en. {Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Apart gekleed gaan, maar opzichtigheid vermijden. Deze wensch vindt U terug in onze aparte najaarscol lectie Tweed-demi's en Ul sters. Komt U nu eerst eens zoo'n Peca jas passen, er hangt nu een complete sorteering voor U klaar. Prijzen vanaf ƒ19.75 tot 46.— Heerenmodehuis Walstraat 32. De leden, dit uiting gaven aan de mee ning, dat het algemeen belang de voorge stelde onteigening niet vordert, waren van oordeel dat in de ook volgens hen onvol doende huisvesting der provinciale griffie op andere wijze zou kunnen worden voor zien. Zij zijn in gebreke gebleven een oplos sing aan de hand te doen, bevredigend door efficiency. Het rijksarchief in Zeeland is zeer rijk en zeer omvangrijk. Werd het uit het Abdij-complex weggenomen, dan zou de gelukkige verbinding van archief en pro vinciale griffie verloren gaan. Bovendien zou een nieuw gebouw moeten worden ge sticht van niet gering te schatten omvang. Deze oplossing zou in ieder geval duurder uitkomen dan die door de regeering voor gesteld. Ook de woning van den Commissaris der Koningin zou voor huisvesting van de griffie te klein zijn, een bezwaar, dat nog te ernstiger zou klemmen, indien tot res tauratie zou worden overgegaan. Nu zou ir. dit bezwaar misschien kunnen worden voorzien door in de ambtswoning de verga derzaal van Gedeputeerde Staten en de sectiezalen onder te brengen. Dan zouden echter de bestaande vergaderzaal en sectie zalen moeten worden omgebouwd tot bu- reauvertrekken. Afgescheiden van de daar aan verhonden kosten zou hier toch wel ernstig als bezwaar worden gevoeld, dat de inwendige luister van het gebouw zou worden geschaad. Dat de dépendance van het hotel de Abdij bij aankoop een aanmerkelijke uit breiding zou geven, is niet wel vol te houden. Deze dépendance, ook de zich daarin bevindende zeer fraaie kamer in rococo-stijl, is veel te klein en door gebrek aan licht als bureauruimte volkomen on geschikt. De oprichting van een nieuw gebouw aan de Oostzijde van de Korte Burg met bij trekking van het gymnastieklokaal kan ook geen oplossing bieden. Het gymnas tieklokaal is voor kantoorruimte geheel ongeschikt en aan de Oostzijde van de Burg is de ruimte te ondiep dan dat dah-r een griffiegebouw zou kunnen worden op gericht. Deskundig voorgelicht moet de regeering weerspreken, dat het hotel, zonder afbraak en herbouw, niet voor kantoorruimte voor de griffie zou zijn geschikt te maken. Het vreemdelingenbezoek. Wat het vreemdelingenbezoek betreft meent de regeering als haar inzicht te mogen stellen, dat het vreemdelingenbe zoek integendeel bevorderd zal worden, in dien het Abdij-complex nog meer dan tot dusver in vroegeren toestand zal worden hersteld. De regeering maakt zich sterk, dat geen vreemdeling van een bezoek aar» Middelburg, een stad rijk als weinige aan

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1