76e JAARGANG - NUMMER 241 DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 DE GRATIS-VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN DER VLISSINGSCHE COURANT één honderd gutden De komende luchtbeschermingsoefening Zeeland 27 October in actie Uitftigiarig bestaan sociëieitTlederlandsch Coo dsmezen tseedaebt EERSTE BLAD §el?em'len«sse« «I®« datgg i4BSS!flg abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissing sche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISS1NGEN TEL. 10 GIRO 66287 m AD VERTENTTEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Br) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bg driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onze abonné L. A. C. te Souburg, houder van Polis no. 2639, had op Maandag 3 October j.l. het ongeluk bij het machinaal houtzagen op de Kon. Mij, „De Schelde" zijn rechter wijsvinger te verwonden, met het gevolg dat deze moest worden geamputeerd. Ingevolge onze polisvoorwaarden werd heden aan den verzekerde een uitkeering gedaan van Vlissingen. DE UITGEVERS DER 12 October 1938 VLISSINGSCHE COURANT Wij hebben reeds eerder medegedeeld dat in onze provincie deze maand een groote luchtbeschermingsoefenirig zal worden ge houden. Zooals te doen gebruikelijk is, heb ben de autoriteiten met het oog op de groote beteekenis van een en ander, de pers-vertegenwoordigers uitgènoodigd tot een bespreking van de met deze oefening verband houdende kwesties. Deze -onferen- tie heeft gisterochtend in het gebouw der Provinciale Griffie te Middelburg plaats gevonden. Zij stond onder leiding yan den Commissaris der Koningin in onze provin cie, terwijl mede tegenwoordig waren de heeren dr. B. D. H. Tellegen Czn., griffier en di*. L. J. A. van der Harst, hoofdcom mies-referendaris ter provinciale griffie en de adjunct-inspecteur van den Rijks-lucht beschermingsdienst kapitein J. H. van Rie- sen. Voorts natuurlijk verschillende journa listen. Welkomstwoord van den Com missaris der Koningin. De Commissaris der Koningin herinnerde in zijn welkomstwoord aan de zoo goed ge slaagde oefening van 16 Mei 1936, waar van. vooral de avond-oefening een succes geworden is. Het vliegtuig dat de verduis tering moest controleeren en op een gege ven ocgenblik uit de richting Schouwen- Duiveland komend naar Goes wilde, kon deze plaats niet vinden en raakte ver dwaald. Sedert 1936 hebben de autoriteiten niet stil gezeten. In verschillende Zeeuwsche gemeenten zijn onder spreker's leiding en in tegenwoordigheid der burgemeesters en den Inspecteur van den Rijks-luchtbescher mingsdienst vergaderingen gehouden. De meeste gemeenten hebben sindsdien hun luchtbeschermingsplan ingediend en de meerderheid dezer plannen is intusschen ook goedgekeurd. De Commissaris der Koningin gaf ver volgens enkele inlichtingen over de binnen kort te houden oefening en hij deed een beroep op de Pers, er bij de bevolking op aan te dringen de vereischte medewerking naar beste krachten te verleenen. Iets waartoe wij natuurlijk gaarne bereid zijn. De gedachte van de luchtbescherming leeft thans meer, aldus spr., misschien wel mede naar aanleiding van gebeurtenissen van den jongsten tijd. De Commissaris der Koningin herinnerde aan de dezer dagen gehouden vergaderingen met de burge meesters en hoofden der luchtbescher mingsdiensten, om er vervolgens op te wij zen dat de bevolking paraat meet blijven. De oefening is voor de bevolking, maar ook voor de overheid die de paraatheid van de verschillende diensten op de proef gaat stellen. De luchtbeschermhigswet in werking. Voor de eerste maal zal thans een oefe ning worden gehouden waarvoor de bepa lingen van de inmiddels in werking getre den luchtbeschermingswet van kracht zijn. En er zal met gr-4- ngheid worden opge treden tegen hen die de voorschriften niet naleven. (Wij herinneren in dit verband aan hetgeen wij ten a~nzien v>n Vlissingen Dinsdag publicerden. Red. V.C.) De vuurtorens en het K.L.M.-baken op het i'hegveld Vlissingen blijven tijdens de avond-'-rrduistering branden. Met het oog op de belangen van de internationale scheepvaart zal dit eveneens het geval zijn met de verlichting van Wester- en Oo-1- -schelde, al is een beroep gedaan op het loodswezen om de lichten althans zoo veel mogelijk te dooven. De kanalen, vaar ten en havens in onze provincie worden geheel verduisterd, met uitzondering van enkele met name te noemen lichten, die in het belang van de veiligheid der scheep vaart zullen blijven branden. De Commissaris der Koningin somde voorts verschillende voorschriften op waar aan de bevolking zich tijdens de oefening zal h bben te houden. De burgemeesters zijn echter bevoegd nog verder te gaan en er is een gemeente in Zeeland, waar men wellicht zal voorschrijven dat de bevolking, tijdens de verduistermgsoefening zich niet op straat mag bevinden. De adjunct-inspecteur der lucht bescherming aan het woord. Vervolgens gaf de heer Van Riesen in lichtingen van meer technischen aard en hij wees er op, dat de 1 icht oesohermings- plannen der verschillende gemeenten thans tot werkelijkheid weden gebracht. Spr. achtte provinciale oefeningen van grooter beteekenis dan plaatselijke oefeningen, daar ook de onderlinge hulpverleening der gemeenten dan tot haar recht kan komen. De oefening van 27 October gaat uit van de veronderstelling dat een groep Westelijke staten (waaronder Nederland) in oorlog is met een groep Oostelijke sta ten. De geheele oefening staat onder lei ding van den Commissaris der Koningin en bestaat uit een middag- en een avondge deelte. 's Avonds moeten oefenin gen worden gehouden in de gemeenten van de le (Vlissingen en Veere) en de 2e ge- varenklasse (Middelburg en Souburg), ter wijl de 3e klas-gemeenten dan oefeningen mogen houden wanneer zij daar prijs op stellen. Medewerking wordt verleend door de directie der P.T. en T., die den zakelrjken omroep (radio Scheveningen) ter beschik king stelt en dcor de luchtvaart-afdeeling te Soesterb:~g terwijl door de Nederland- sche Spoorwegen, de rijks- en provinciale waterstaat, het Roode Kruis, door tram- en autobus-ondernemingen enz. wordt medege werkt, inzonderheid bij het tot stand bren gen van de verduistering tijdens de avond oefening. De middag-oefening zal van 14 u. 45 tot 16 u. 15 duren. De radiozender te Scheveningen (golf lengte 1205 M.) zal van 14 u. 45 af waar- schuwingsseinen en -berichten betreffende het overschrijden van de grens en het pas- seeren van verschillende luchtwachtposten door de vijandelijke luchtstrijdkrachten (voorgesteld door vliegtuigen van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg) aan de hoof den van den luchtbeschermingsdienst in de gemeenten mededeelen, die in verband daarmede, zoodra hun dat noodig voor komt, het rignaal „luchtalarm" doen geven door middel van sirenes, stoomfluiten, claxonneerende auto'- f motorrijwielen e.d. Bij een werkelijken luchtaanval is dit het teeken voor de bevolking om zich in veiligheid te stellen, d.w.z. de openbare en de particuliere schuilplaatsen op te zoeken. In de gemeenten worden eenvoudige on gevallen geënsceneerd, waarbij wordt aan genomen dat bommen gevallen zijn (voor gesteld door seinpatronen uit de vliegtui gen), waarop de humanitaire hulpdiensten in werking komen tot het vervoeren en behandelen van gewonden en gaszieken, het verrichten van opruimingen en herstel lingen, het blusschen van branden enz. Wanneer de vliegtuigen worden geacht de gemeente te hebben verlaten, worden de klokken geluid ten teeken dat het „lucht alarm geëindigd" is en dat de evolking haar schuilplaatsen kan venaten. De hulp diensten werken door tot hun taak is ge ëindigd. De vliegtuigen zullen in groepen over vrijwel alle Zeeuwsche gemeenten vliegen. Boven de gemeenten in de eerste en twee de gevarenklasse (Vlissingen, Veere, Mid delburg en Souburg dus) zullen zij rond cirkelen en seinpatronen afschieten, die bommen moeten voorstellen. Wil de bevolking de beteekenis van deze oefening goed leeren inzien en er van doordrongen worden dat het hier om een zeer ernstige zaak gaat, dan moeten na tuurlijk dwaze vergissingen zooals die vroeger wel zijn begaan, vermeden wor den de veronderstelde rampen mogen bij voorbeeld niet plaats vinden vóór de vlieg tuigen boven de stad zijn en evenmin wanneer de toestellen de gemeente reeds lang hebben verlaten. De paraatheid der diensten die dus niet van te voren weten of en wanneer zij moeten optreden, wordt hierdoor goed op de proef gesteld daar ook het hoofd der Luchtbeschermingsdienst overdag pas uit de signalen van radio- Scheveningen te weten komt wanneer vliegtuigen naderen hij moet dan beslis sen wanneer alarm gemaakt wordt en de diensten uitrukken. De avond-oefening wordt van 20 uur tot 22 uur gehouden. Vóór 20 uur treedt in alle gemeenten de „verduistering" inaan alle inwoners wordt bij openbare bekendmaking gelast, te zorgen dat geen licht uit woningen en gebouwen kan uitstralen. De straatver lichting wordt gedoofd, met uitzondering van de lampen, die voor het verkeer abso luut noodig zrjn en die afgeschermd wor den. Stations en treinen van de Nederlia/nd- sche spoorwegen nemen aan de verduiste ring deel, evenals de andere openbare mid delen van vervoer. Wij verwijzen wat dit betreft nogmaals naar de mededeelingen in ons blad van jl. Dinsdag. Medewerking is noodzakelijk. Ondanks de toepassing van de wet, spreekt het vanzelf, dat vooral de ver duistering niet kan slagen zonder de mede werking van de geheele bevolking. De medewerking van de burgerij bij de ver duistering geeft dan ook weer, hoe ver de luchtbeschermingsgedachte bij haar ingang heeft gevonden en in welke mate zij ge negen is volkomen in haar eigen belang en jn dat van het geheele land de over heid te steunen en hiermede zich zelf te beschermen. Niemand kan zeggen, waartegen moge lijke aanvallen gericht zullen zijnwat heden nog volkomen veilig schijnt, kan morgen een doelwit van den vijand zijn en een aanval tot zich trekken. De bevolking moet dus onderricht worden hoe de kansen op luchtaanvallen moeten worden beperkt en in de wijze waarop men zich kan be veiligen tegen de gevolgen van luchtaan vallen het begrip „luchtbescherming in eigen huis" ofgezinsbescherming moet nog meer burgerrecht verkrijgen. In deze materie is ons volk nog ten achter bij dat van andere landen van Europa. Nadat de aanwezigen diverse vragen hadden gesteld die tot een vrij uitvoerige gedachtenwisseling aanleiding gaven, sloot de Commissaris der Koningin deze bijeen komst. Het bestuur recipieert Op waardige wijze is gisteren het 50-ja rig bestaan van de r-~cóeteit van het Neder- landsch Loodswezen herdacht. Van het gebouw woei de Neder!andsche driekleur met het loodsen-embleem terwijl de ingang met groen en vlaggen was ver sierd. Ook de zaal had een feestelijk aan zien, waartoe niet het minst de schat van bloemen heeft bijgedragen. In totaal wer den 25 bloemstukken ontvangen, o.m. van den directeur van het loodswezen, kapitein ter zee R. H. Arntzenius, den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woel- deren, kapitein ter zee H. J. van der Stad, commandrnt der maritieme middelen te Vlissingen, Kon. Mij. „de Schelde", N.V. Haven van Vlissingen, Steenkolenhandels- vereeniging, inspecteur Belgisch loodswe zen, Belgische loodsensociteit, bond van lager loodspersoneel, directeur en leeraren „de Ruyterschool", vereeniging van oud leerlingen en leerlingen van deze school, loodsenvereeniging „Nederland", sociëteit IJmuiden, Vlissingsche cargadoors en ver eeniging van werktuigkundigen bij het loodswezen. Voorts waren tal van. telegrammen en brieven met gelukwenschen ontvangen. Rond de portretten van kolonel Span jaard en mevr. Spanjaard, die indertijd zoo veel hebben gedaan om de sociëteit op te richten, was een stemmige versiering aan gebracht. Om twee uur des middags werd begonnen met een Kinderfeest voor een honderdtal kinderen der leden. Enkele uren hebben zij zich kostelijk ge amuseerd, want men had zich verzekerd van de medewerking van den bekenden „professor" Hassan Ben Ali, alias Adrie van Oorschot. Deze heeft met zijn goochel toeren, poppenkastvertooning en buikspre ken de kinderen, de ouderen trouwens niet te vergeten, aardig bezig gehouden. Het is opvallend hoe de „prof" met de hummels weet om te springen en wij behoeven zeker niet te vertellen dat het aan liefhebbers niet ontbrak wanneer hij een helper voor zijn goocheltoeren wenschte. De voorzitter van het bestuur, de heer S. Groot, heeft de kinderen nog met een enkel woord toegesproken. De kleintjes hebben een middag gehad waarover ze nog lang zullen napraten. Hierna kwam het meer officieele ge deelte van de herdenking aan de beurt, nl. De receptie. Verschillende autoriteiten en vooraan staande personen uit scheepvaartleringen hebben daar het bestuur der sociëteit hun gelukwenschen met het heuglijk feit aan geboden. Burgemeester van Woelderen had met genoegen de gelegenheid te baat genomen om een oogenblik in deze sociëteit te ver toeven. In zijn ambtsperiode van burge meester, ruim 19 jaar, was hij hier nog nooit geweest. Zijn herinneringen aan de sociëteit dateerden echter van 40 a 50 jaar geleden. Kolonel Spanjaard, was nl. een groot vriend van spr.'s vader. Meermalen had hij „Oom Jan", al was het geen fa milie toch noemde spr. hem zoo over de sociëteit hooren spreken en was hij er ge weest met zijn vader. Ingenomen met de prestaties van de loodsen, speciaal de Vlissingsche, twijfelde spr. er niet aan dat de uitstekende eigen schappen en de goede geest zich nog steeds in deze sociëteit zullen ontwikkelen. Spr. besloot met den wensch dat de sociëteit tot in lengte van dagen zal mogen bloeien. Vervolgens sprak de directeur van het loodswezen, kapitein ter zee R. H. Arntze nius. Deze bracht hulde aan diegenen die 50 jaar geleden het plan voor den bouw van deze' sociëteit hadden opgevat en dit tot uitvoering hadden gebracht. Spr. ging de verschillende moeilijkheden na die zich in den loop der jaren voordeden, speciaal wat de exploitatie betreft. Deze moeilijkhe den is men weer te boven gekomen, mede dank zij de medewerking van het departe ment van defensie. Spr. geloofde dat men thans tot een veel gezondere exploitatie -is gekomen. Met de beste wenschen voor de toekomst, besloot spr. Verder voerde nog het woord de heer R. Zwolsman, secretaris van de loodsenveree niging „Nederland", die er op wees boe vooral in Vlissingen de aanwezigheid van een sociëteit noodzakelijk is. Voorts boden o.m. de volgende heeren hun gelukwenschen aan kapitein ter zee H. J. van der Stad en zijn adjudant, G. Bakker, commissaris Ned. Loodswezen, E. L. M. J. Stroobants, inspecteur Belgisch Loodswezen, H. J. M. van Raalte, directeur Rotterdamsche Bankvereeniging en vice- consul van Denemarken, P. Vijn, directeur „de Ruyterschool", K. van Everdingen, di recteur S.H.V., dr. Reynhold, die op de loodsbooten zeemetingen verricht en hier door veel met de loodsen in contact komt, vertegenwoordigers der vereeniging van oud-leerlingen en leerlingen der „De Ruy terschool", S. Visser, oud-directeur van de ze school, afgevaardigden der vereeniging van werktuigkundigen bij het loodswezen, vereeniging lager loodspersoneel en de ver- eenigde cargadoors. Ook waren de twee oudste leden der sociëteit aanwezig, nl. de heeren R. Sorgedrager, die reeds 49 jaar lid is en C. H. Willemse, laatstelijk haven meester alhier. De voorzitter, de ho-er Groot, heeft allen dank gebracht, o.m. den directeur van het loodswezen, tevens eere-voorzitter, voor den steun die de sociëteit steeds heeft mo gen ondervinden van het loodsbestuur. Te genover den heer Stroobants sprak hij de hoop uit dat de goede betrekkingen tus- schen het Nederlandsch en het Belgisch loodswezen mogen worden bestendigd. Feestavond. Des avonds was het feest voor de leden met hun familie en genoodigden. En het kan reeds direct gezegd worden, het was een feest Jat klonk als een klok. Onder de vele aanwezigen de zaal was tot in alle hoeken bezet heerschte den geheelen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bijzonderheden over de op 27 October in Zeeland te houden luchtbescher mingsoefening. (Pag. 1, eerste blad)] De sociëteit van het Nederlandsch Loodswezen viert het 50-jarig bestaan. (Stadsnieuws) Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. ^(Gemengd nieuws), Hevig verzet in Palestina. (Buitenland): ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN^ Het beste deel van den dag op de schoolbanken. Goed voor hun geest - schadelijk voor hun lichaam. Vervangt de zon door de beste, zuivere levertraan, door Jecovitol. Die maakt ze dóór en dóór gezond! 75' avond een opgewekte, vroolijke stemming. Het was een groot „familiefeest", dat on getwijfeld er veel toe zal hebben bijgedra gen om den onderlinge band nog te ver stevigen. De voorzitter van het bestuur der socië teit, de heer S. Groot, sprak bij de opening een korte rede uit. In de eerste plaats heette hij allen welkom, inzonderheid dr. Reynhold. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de geschiede] is van de sociëteit. In het stads- koffiehuis „de Beurs" op het Beursplein waar het loodspersoneel in 1884 samen kwam en contact zocht, hadden de eerste besprekingen plaats over de oprichting eener sociëteit. Een voorloopig bestuur werd gevormd en op 19 Mei van hetzelfde jaar werd onder leiding van Kolonel Span jaard in het zaaltje der Vrijmetselaren in de Noordstraat de eerste algecmeene verga dering gehouden. Het bestuur werd geko zen en kolonel Spanjaard aanvaardde het eere-presidentschap van de sociëteit. Het doel der sociëteit zou zijn door samenkom sten en onderling gezellig verkeer de ka meraadschap en goede verstandhouding onder het loodspersoneel te bevorderen. Eerst kwam men nog samen in „de Beurs" totdat dit te klein werd. De eigenaar van dit café liet toen op den boulevard de Ruy- ter een modern café, „Internationaal" ge naamd, bouwen. Er waren hier ook wacht en slaapkamers voor loodsen en roeiers in aangebracht, die door het departement van Marine werden gehuurd. Enkele jaren heeft men hier vergaderd. Toen ontstonden moei lijkheden tusschen eigenaar en sociëteit. De wensch kwam naar voren om een eigen sociëteit te bouwen teneinde vrij te zijn. Een commissie waarin o.m. de heeren Spanjaard en Siegers, deze laatste als fi nancieel adviseur, zitting hadden, werd hiertoe gevormd. Na veel overleg en het overwinnen van verschillende moeilijkheden werd op 12 October 1888 de eerste steen gelegd. Het volgende jaar werd het nieuwe gebouw feestelijk geopend door kolonel Spanjaard. Een lang gekoesterd ideaal was tot werkelijkheid geworden. Groot was de dankbaarheid, aldus spr., jegens kolonel Spanjaard en diens echtgenoote die zoo stuwend en bezielend achter dit plan ge staan hadden. Spr. ging hierop in het kort nog de afgeloopen vijftig jaar na. Er zijn financieele en andere zorgen geweest en niet altijd was de waardeering van de leden voor dit gemeenschappelijk bezit even groot. Tot slot bracht spr. hulde aan wijlen ko lonel Spanjaard en diens echtgenoote en aan alle leden die in den loop der jaren heengingen eh gewaagde met waardeering van den steun die men steeds van het

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1