I Vlissingen en de Marine-opleiding 76e JAARGANG - NUMMER 240 WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 :nt DE GRATIS-VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN DER VLISSINGSCHE COURANT één honderd gulden Ruimere ligplaats voor de vaartuigen STADSNIEUWS Het Zeewsche geschenk aan Chamberlain wordt een geschenk oan Chamberlain aan Zeeland JBefcerü'ttt Trcuw ijCVurixije.Öiiiteman- qtooïe SeaiuscWn Sri "DtSfcs Io tijc jteaf ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal ot 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISS1NGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTTEPRIJ S Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A a N GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN 1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" jks- nd alad en en als itie an. itin- ad- de den, mid- nder Het lang g en ruik TIE MT" 10 Onze abonné L. A. C. te Souburg, houder van Polis no. 2639, had op Maandag 3 October J.L het ongeluk bij het machinaal houtzagen op de Kon. Mij, „De Schelde" zijn rechter wijsvinger te verwonden, met het gevolg dat deze moest worden geamputeerd. Ingevolge onze polisvoorwaarden werd heden aan den verzekerde een uitkeering gedaan van Vlisslngen. DE UITGEVERS DER 12 October 1938 VLISSINGSCHE COURANT Overplaatsing der opleiding thans van de baan Wie Vlissingen. zegt, zegtMarine en denkt daarbij niet in de laatste plaats aan Hr. Ms. „Noord-Brabant" en de opleiding, waar circa 330 jongelui worden gereedge maakt vcor hun loopbaan bij de Konink lijke Marine. Het zal slechts weinigen bekend zijn, dat er in de afgeloopen maanden ernstig spra ke van is geweest de opleiding naar elders over te brengen Zoolang de besprekingen over deze aangelegenheid nog gaande wa ren, hebben wij het beter geoordeeld hier niet over te schrijven. Maar nu het gevaar ala geweken kan worden beschouwd, kun nen wg in groote lijnen enkele bijzonder heden mededeelen. Grootere schepen. De Marine-vaartuigen worden steeds greoter gebouwd en waar te Vlissingen verschillende moderne vaartuigen gestatio neerd zijn, beteekent dit dat de beschik bare meer-ruimte langzamerhand beslist onvoldoende is geworden. De Marine heeft op het oogenblik lig plaatsen in de buitenhaven (aan het Wes telijk havenhoofd) en in de eerste binnen haven. Een belangrijk deel van de in de le binnenhaven beschikbare ruimte wordt ingenomen door het wachtschip „Noord- Brabant". Zooals reeds gezegd worden de schepen langzamerhand grooter. De „M"-booten waren bijvoorbeeld 30 Meter lang, doch de schepen van het type „Jan van Amstel" meten elk ca. 55 Meter, of ruim 25 Meter per stuk meer. Bovendien zijn thans 4 schepen van dit type te Vlissingen gesta tioneerd tegen 3 vroeger. De schepen zijn te kwetsbaar om bij ruw weer een aantal naast elkaar te meren en de eenige op lossing moest dus bestaan in het verkrij gen van meerdere ligplaatsen in de buiten haven. In de buiten haven, omdat het hier cm oorlogsschepen gaat, die in bepaalde omstandigheden snel moeten kunnen ver trekken, zoodat een ligplaats binnen de sluizen om tal van redenen niet in aanmer king kan komen. Een moeilijke kwestie. Hoewel dus theoretisch beslist was, dat de Marine in de buitenhaven over meer dere ruimte moest kunnen beschikken, was het in de practijk allesbehalve eenvoudig hiertoe over te gaan. De meerruimte in de Vlissingsche buitenhaven is volledig in ge bruik bij de Marine, het Nederlandseh en Belgisch Loodswezen, de Stoomvaart Maat schappij Zeeland, den Provincialen Stoom- bootdienst, de Steenkolen-Handelsvereeni- ging, de N.V. Haven van Vlissingen, de Belgische Société Remorquage Helice Anvers, enz. enz. Er was en er i9 geen vaste aanlegruimte meer beschikbaar, ter wijl de Marine deze toch beslist in de bui tenhaven wenscht te hebben. Overplaatsing der opleiding? Het bleek in de praktijk ondoenlijk ver schillende schepen van de hierboven ge noemde maatschappijen voortaan in een der binnenhavens te doen meren, om op deze wijze ruimte voor de Marine te krij gen. Teen de onderhandelingen in dit sta dium der zaak dus schenen te zijn vastge- loopen, deelde de Commandant Maritieme Middelen te Vlissingen mede, dat zeer ern stig overwogen werd ruimte te maken door het wachtschip „Noord-Brabant" met de daaraan verbonden matrozen-opleiding naar elders over te brengen. Het niet mi litair-noodzakelijke deel van de Marine zou hiermede uit Vlissingen verdwijnen. Kapitein ter zee H. J. v. d. Stad deelde ons indertijd mede, dat de Marine hiertoe zeer ongaarne zou overgaan, omdatmen te Vlissingen goed zit, met de overplaat sing beduidende kosten gepaard gaan, vele Marinemenschen Vlissingen boven Nieuwe- diep prefereeren, talrijke Marinemenschen hier gezinnen hebben gesticht, de jongens hier niet de verleidingen vinden die de aan wezigheid van een wereldstad met zich brengt, enz. enz. Om tal van redenen zou de Marine er dus de voorkeur aan geven de opleiding te VliS3mgen te houden. Maar...... er moest mee^ ruimte be schikbaar kómen, op welke wijze dan ook. Niet alleen de Marine, ook de burgerlijke overheid stelde er prijs op dat de opleiding te Vlissingen blijft. Gedeeltelijk om redenen die hierboven reeds genoemd werden, maar ook omdat hier zakelijke belangen voor de neringdoenden, gemeentelijke bedrijven enz. mede gemoeid zijn. Er loopen bijv. con tracten voor de voeding der schepelingen tot een bedrag van ca. 38.000 's jaars. Aan tafelgeld voor officieren, onderofficie ren en manschappen wordt ca. 12.000 uit gegeven. In Vlissingen wonen ca. 125 en in Oost- en West-Souburg ca. 38 gezinnen van op de „Noord-Brabant" thuisbehooren- de Marinemenschen. Die gezinnen koopen hun levensbehoeften in dit gewest, betalen huur, belastingen, schoolgeld, electriciteit, gas, water enz. enz. Het is dus zoowel in het belang der Marine als van het gewest, (gemeente Vlissingen, provincie Zeeland, middenstand, overheidsbedrijven) dat de opleiding blijft waar zij is te Vlissingen. De oplossing gevonden. Na langdurige en moeizame onderhande lingen is thans eindelijk een oplossing ge vonden die hieruit bestaat, dat voor reke ning van Defensie in de buitenhaven een twee-deelige ponton wordt gebouwd. Deze komt tusschen de ducdalven (een dezer zal moeten worden gewijzigd) te liggen die zich voor de keersluis nabij het Eiland be vinden tegenover de afbaalbooten van het Nederlandsche en Belgische Loodswezen dus. De twee-deelige ponton zal niet bui ten de ducdalven uitsteken met het oog op de veiligheid der scheepvaart en wanneer een schip de keersluis moet passeeren, is het straks mogelijk een deel van de ponton weg te sleepen om ruimte te maken dit zal echter niet dikwijls behoeven voor te komen. Een loopbrug die met enkele rol len op de ponton moet komen te rusten en die dus met het tij kan rijzen en dalen, zal de verbinding met den wal tot stand brengen. Op deze wijze krijgt men lig plaats voor twee naast elkaar gemeerde mijnenvegers, zoodat althans voor de naaste toekomst in de moeilijkheden is voorzien. Op de nieuwe begrooting is voor dit doel een post uitgetrokken, zoodat nu wel mag worden aangenomen, dat de plannen om de opleiding uit Vlissingen te doen vertrek ken, van de baan zijn. Iets wat zoowel de Marine als de burgerbevolking verheugt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Kolonel Charles Lindbergh en zijn echt- genoote zijn op weg naar Berlijn Zondag op Waalhaven geland en Maandagochtend weer vertrokken. Maandag heeft wethouder E. Boekman een bezoek gebracht aan de drijvende dag nijverheidsschool voor schippersjongens „Koningin Wilhelmina" van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. De school ligt a. d. overzijde van het IJ te Amsterdam. „ZIJNE EMINENTIE DOET ZAKEN". Opvoering voor A.G.O. In het Concertgebouw heeft A.G.O. gis teravond haar eerste bijeenkomst van het nieuwe winterseizoen gehouden. Wie ver wacht mocht hebben Cor v. d. Lugt Melsert ten tooneele te zullen zien, is weliswaar bedrogen uitgekomen, maar wij voegen er onmiddellijk aan toe dat men van dit gemis niet lang sp:"t heeft behoeven te hebben. De acteurs en actrices die gisteravond voor een stampvolle zaal Ben van Ysselsteyn's „Zijne Eminentie doet zaken" opvoerden, hebben groot en ten volle verdiend succes In dit luchtige blijspelletje, dat toch hier en daar een ernstigen inslag heeft, maakt de schrijver ons duidelijk dat het schoon is in een mooien droom van het verleden te leven, maar dat wij toch den plicht hebben, de realiteit van het heden onder de oogen te zien en er naar te handelen. Het stuk verhaalt van een episode uit het leven van den „comte de Bersae", de na komeling van een oud Fransch adellijk ge slacht, die zich met het republikeinsche Frankrijk maar matig ingenomen toont en graag over het glorierijke verleden droomt. Theo Frenkel had in deze rol herhaaldelijk uitstekende momenten. Zijn leven verloopt echter niet zoo glad jes als hij, die volkomen buiten de realiteit staat, wel had verwacht. Zijn financiën ra ken in de war en notaris Fontain (behoor lijk gespeeld door Eduard Palmers) dreigt ,met maatregelen deze hoopt twee vliegen in één klap te slaan een winstgevend zaakje te maken met de beroemde wijnber gen van den graaf èn een huwelijk met zijn nicht die pas uit Amerika is teruggekeerd. De laatste steekt echter een stokje voor de notarieele plannen en ziet kans de zaken van haar oom weer te regelen, zoodat deze zij het dan ook wat wijzer geworden door de harde lessen rijn schoonen droom kan voortzetten. De titel van het stuk is minder gelukkig. Want het is veel meer M?rie Thérèse de Bersae die zaken doet, dan. „monsieur le curé". Anton Roemer had gisteren een uit stekenden avond en hij heeft van de rol van den bejaarden pastoor iets heel moois gemaaktgoed spel dat den rustigen gees telijke met zijn stille wijsheid en bezonken humor in levenden lijve op de planken bracht. Myra Ward komt echter het leeuwendeel toe van het groote succes van gisteravond. Zij bracht een Marie Thérèse de Bersae ten tooneele zooals wij ons die niet beter zou den kunnen wenschen tintelend van le venslust, in een geweldige vaart alle hin dernissen onder den voet loopend, volhou dend en doorzettend tot zij haar doel be reikt heeft. Kostelijk was het moment als zij opkomtde pastoor speelt een statig menuet op het clavecymbel (het klonk uit stekend en de graaf en madame Lamar- tine dansen op de tinkelende toontjes van het oude instrument. En midden in dit her leefde verleden, klinkt een auto-hoorn en dan stuift een zeer moderne Marie Thérèse de kamer binnen een Marie die rookt, ge blondeerd is, zich poedert, haar oom „Sun ny boy" noemt, een koffer-gramofoon met jazz-platen meezeult enz. Dat was een kos telijk gevonden tegenstelling. Het was een genoegen Myra Ward op de planken te zien en zij vond in Anton Roemer als pastoor en Theo Frenkel als graaf de Bersae uitste kende tegenspelers, zoodat men van menig goed momentje genieten kon. Vermelden wij van de kleinere rollen nog Helen' Berthé die het ongetwijfeld goed bedoelde, maar van de rol van madame La- martirie niet veel maaktedeze actrice spreekt veel te geaffecteerd en zegt zoo echt een van buiten geleerd lesje op, zoodat zij herhaaldelijk de sfeer brak. Dat is een zwakke stee in het overigens uitstekende gezelschap van „Het Nederlandseh Too- neei". Da.t van een kleine rol waarlijk wel iets goeds valt te maken, bewees daarentegen Hans van Meerten als kamerdienaar An- toine, d'e geestig spel met tal van fijne trekjes bood. Al met al een uitstekend geslaagde eerste tooneelavond van A.G.O. Het zeer talrijke publiek heeft genoten en was terecht gul met applaus. J. Storing in do electriciteitsvoorziening. In de centrale der P.Z.E.M. alhier deed zich gisternamiddag omstreeks vijf uur weer een storir- voor waardoor Walche ren, Zuid- en Noord-Beveland een tiental minuten van stroom verstoken zijn geweest. Door de ingewikkeldheid der machinerie is het uiteraard moeilijk om reeds thans de juiste oorzaak van de storing vast te stel len. Vermoed wordt dat er zich een con structiefout bevindt in een van enkele nieuw aangebrachte schakelaars, waardoor het mogelijk was dat de schakelaar kon uitvallen. Door het in werking stellen van een andere machine kon zooals gezegd, na tien minuten weer stroom geleverd worden. Een gift van ruim f lOOO,- voor het aanvullingsverpleegfonds der Prov, Zeeuwsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose "Sk.injStjtimïrr tSJS.Ijit vm trac-ic- wréUoorlM wo-.'"'iljf ouIbVeak oj a «corifcrwtuMwr iuóatii ïioor -(un van ijls action.'Jjrrabu bearing feè- - - -- - - - fuvgrnSe ojpfwSSn .^rmcijtes af jE?< mimeT'é'&rli'e'Scrtaiit'wft prcoinnc inhabitants of jjjeï)uk1jrcaiitce of 'Oe co nuttin?!ie cr.L. TOP. .Fruiten! cómmtiie? - - - -- 7 - -- S~>vvssèföcr^.X».Ii.'O.;<i3[0cii fi L•?-*• '•.sji'Cv fcura.T-.TaftMtrcr oan iBtrcoêl&rlwjn'- Bovenstaande oorkonde wordt den heer Chamberlain binnenkort aangebodem Wij hopen 't origineel over enkele dagen korten tijd in onze Tijdinghal te etaleeren. Gistermiddag is in Hotel „De Burg" te Middelburg een vergadering gehouden van de op één na voltallige commissie van toe zicht op en beheer van de gelden, bestemd voor een Zeeuwsch huldeblijk aan den heer Neville Chamberlain, den man, die in de nu achter ons liggende dagen den vrede voor Europa wist te behouden. Slechts mr, R. M. van Dusseldorp, bur gemeester van Goes, was door ambtsbezig heden verhinderd. De heer A. J. Barto, calligraaf te Mid delburg, was ter vergadering verschenen, teneinde de commissie zijn oorkonde, be stemd voor den heer Chamberlain, aan te bieden. Deze oorkonde is een meesterstuk van calligraphisch talent, met zwarte, roo- de en blauwe inkt, zilver en bladgoud op echt perkament vervaardigd. Zij bevat bo ven in het midden het Zeeuwsche wapen, terzijde daarvan het Britscbe en het Ne derlandsche rijkswapen, verbonden door een schets van een Nederlandseh landschap en van de zee met een mailboot der S.M. „Zeeland", die de verbinding van onze pro vincie met Engeland onderhoudt. Ook de tekst is rijk versierd. De voorzitter der commissie, mr. H. F. Lantsheer, heeft den bekwamen calligraaf niet uit naam van de commissie, maar uit naam der 707 Zeeuwen, recht hartelijk dank gezegd voor zijn fraaien en geheel belangeloozen arbeid het moet hem een genoegdoening zijn te weten, aldus spr., dat deze oorkonde onder de oogen van den Eersten Minister van het Britsche wereld rijk zal komen. Vervolgens heeft de commissie breed voerig beraadslaagd en zorgvuldig gewikt en gewogen, op welke wijze zij thans, ge volg gevende aan de haar kenbaar gemaak te wenschen van den heer Chamberlain, de onder haar beheer berustende gelden moest besteden. De secretaris had zich gisteren nog tele fonisch met Hr. Ms. gezantschap te Londen in verbinding gesteld, teneinde een nadere bepaling van het begrip „local charity" te erlangen. Uit een kort voor den aanvang der vergadering van bet gezantschap te Lon den ontvangen telegram bleek toen, dat „Chamberlain's bedoeling is de gelden te besteden aan provinciale behoeftigen of zie ken". Na ampele beraadslaging, daarbij over wegende, dat de tuberculose een volksziekte is die met name op de minder bedeelde volksklassen het zwaarste drukt dat de vóórzorgende behandeling van jeugdige patiënten, of kinderen die tuber culose-patiënt dreigen te worden, uit welk oogpunt ook bezien, het beoefenen van so ciale weldadigheid in den besten zin des woords is dat eén besteding der gelden in deze richting zoowel geheel in overeenstemming is met de uitdrukkelijk kenbaar gemaakte wenschen van dengene, voor wien de gelden oorspronkelijk bestemd waren, als ook ge* acht mag worden de instemming van iede- ren weldenkenden en warmhartigen Zeeuw van hoog tot laag te mogen verwerven dat er slechts één algemeene vereeniging ter bevordering dezer specifieke belangen in onze provincie is, waarnaast géén gelijk* soortige vereenigingen van een bepaalde politieke of godsdienstige richting aange troffen worden, zoodat dus de vereischta algemeenheid hier geheel gewaarborgd is 5 dat het echter vast moet staan dat de gelden, in Zeeland gegeven, voor Zeeuwsche kinderen besteed zullen worden* heeft de commissie besloten® het netto bedrag der inzameling in haar geheel te schenken aan het zgn. „aanvul lingsverpleegfonds" van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, onder beding evenwel, dat dit geld uitsluitend besteed zal mogen worden tot hulp van in Zeeland wonende patiënten of voorbeschikte patiënten, die op andere wijze niet ten volle geholpen kunnen wor den. Wij spreken onze blijdschap uit over deze gelukkige oplossing, die zeker ook de instemming zal hebben van allen die, via ons blad, aan het huldeblijk bijdroegen. Het is verheugend dat de gelden thans ten goede zullen komen aan de „Provin ciale Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose", de sympathieke organisatie die in haar 25-jarig bestaan met zoo zegen rijke gevolgen in onze provincie heeft deelgenomen aan de bestrijding van een volksziekte die oorzaak is van zooveel leed en rouw. Door wèl te doen om ons heen aan allen die hulp noodig hebben, versterken wjj mede de vredesgedachte en arbeiden wij zoo voort aan het werk dat Chamberlain begonnen is* _J

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1