De laatste zone in Sudeten land is bezet EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 239 DINSDAG 11 OCTOBER 1938 STADSNIEUWS DE LUCHTBESCHERMINGS OEFENING OP 27 OCTOBER. UIT DE PROVINCIE Kort commentaar DOOR HET OOG VAN EEN NAALD. MIDDELBURG. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Setewrlcwisscw caii Jen TOESTEL VAN DE SABENA IN WESTPHALEN VERONGELUKT. ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlfcsingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 m ADVERTENTTEPRU S Van 15 regels 1 1.25, Iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BURE AU VOOR PUBL1CITEITSWAARPE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE WEDERIANDSC H_E DA_Q B L AD P_E R S" „Vandaag is de bitterste dag van ons bestaan" Hongarije zou vergaande eischen hebben gesteld De Duitschers en Polen bezetten meer dan werd overeengekomen „Vandaag is het de bitterste dag van ons bestaan". „Wij drinken de laatste droppels uit den beker der vernedering". Aldus leverden de Tsjechische bladen gisteren commentaar op de bezetting van de laatste zóne, die dien dag plaats vond. Gemeld wordt, dat de Duitsche troepen de grenslijn op meer dan een punt hebben overschreden, o.a. te Braunau, wiaar twee gemeenten te veel werden bezet. Tever geefs werd bij den Duitschen bevelheb ber geprotesteerd. Hij antwoordde, dat een deputatie der inwoners hem had verzocht, het gebied te bezetten, daar het voorname lijk door Sudetenduitschers bewoond werd. De Duitsche legerleiding deelde mede, dat het leger Maandag volgens program de vostgestelde bezetting van het Sudeten- land heeft volbracht. De luchtmacht heeft in het bezette gebied de opstellingen voor luchtdoelartillerie en vliegvelden van het Tsjechische leger overgenomen en afdeelin- gen vliegers en luchtdoelartillerie zijn hier heen verplaatst. De troepenafdeelingen hebben maatrege len genomen om de bevolking te helpen, speciale afdeelingen zijn te werk gesteld aan de beschadigde spoorlijnen, zoodat een groot deel der lijnen reeds door de Duit sche spoorwegen in gebruik kon worden genomen. Het Tsjechische radiostation Maerisch- Ostrau, welke ten westen der Oder bij Schönbrunn ligt, is in Duitsche handen ge komen. Sedert gisteravond 19 uur is de zender voorloopig aangesloten bij het pro gram van den rijkszender Breslau. De besprekingen met Hongarye. Maandag zijn de Tsjeeho-Slowaaksch Hongaarsche besprekingen hervat. Het is bekend, dat de Hongaren voor den dag zijn gekomen met hun maximum eischen, die Slowakije van al zijn vrucht bare vlakten zouden berooven en slechts de ruwe bergstreken voor het voorgestelde plebisciet zouden overlaten. De eischen worden te Praag sensationeel genoemd. De Hongaren eischen o.m. on- middellijken afstand van een strook grond gebied, waarin Bratislava, Kosice, Nitra, Muchacevo, Rognigovic en Kevime liggen. Voorts wordt een plebisciet voor de rest van Slowakije en een afzonderlijk plebisciet voor Roethenië geëischt. Muckacevo is op een na de grootste stad van Roethenië. Het feit echter, dat de onderhandelin gen voortduren zou er op kunnen wijzen, dat de mogelijkheid eener regeling niet uitgesloten is veel zal afhangen van het advies, dat gegeven wordt door bepaalde groote mogendheden, die direct bij de kwestie betrokken zijn. In Hongaarsche kringen legt men er den nadruk op dat de onderhandelingen, hoewel zij onvermijdelijk tijd zullen eischen, op vreedzame wijze vorderen. Een later bericht uit Boedapest meldt, dat de Hongaarsche en Tsjecho-Slowaak- sche delegaties gisteren de kwestie van de aanhechting bij Hongarije van de zuiver Hongaarsche gebieden hebben besproken. Op dit punt zijn de beide delegaties het in beginsel eens. De bespreking had dan ook 9lechts op details betrekking. De Hongaar sche delegatie had Zondag een ethnogra- fische kaart overgelegd, die als basis voor de aanhechting moest dienen. De Slcwaak- sche delegatie heeft de juistheid van deze Hongaarsche kaart betwist en Maandag een andere kaart overgelegd. Men meent te Boedapest te weten, dat de hevigste strijd zal gaan om de aan hechting van de steden Pozsony (Bratis- lawa) en Kaussa (Kosice). Polen bezetten overwegend Tsjechische stad. De Poolsche troepen zijn gistermiddag Orlova in het gebied van Morawska Octra- wa binnengerukt. De bevolking van Orlova bestaat uit ongeveer 1000 Polen en 7000 Tsjechen. De Poolsche troepen werden voorafgegaan door een particuliere auto, voorzien van een witte vlag, waarin zich een Tsjecho-Slowaaksche officier en een Poolsche officier bevonden, een witte band can de pet. De menigte juichte den Tsje- chischen officier geestdriftig toe en sloeg in stilte het voorbij trékken van de gemo toriseerde voorhoede der Poolsche troepen gade. Slechts de Polen wierpen den solda ten bloemen toe. Terwijl tachtig vliegtui gen over Orlova vlogen, trok de voorhoede door de stad om halt te maken bij de grens van de neutrale zóne. Intusschen waren voor het stadhuis tien auto's aange komen, waarin gewapende Poolsche politie agenten en gendarmes zaten. Het gebouw werd bezet en de Poolsche agv .ten en gen darmes gingen vervolgens met tweeën door de stad patrouilleeren. Polen bezetten Karwina. In overeenstemming met het schema hebben de Poolsche troepen gisteren de stad Karwina, in een rijk steenkolenbek ken gelegen, bezet. Toen de Poolsche troepen Karwina bin nenrukten, werden zij geestdriftig toege juicht. De bevolking bracht hoera's uit op Moscicki, Smigly Rydz en Beck en deed een regen van bloemen op de soldaten neerdalen, aldus wcirdt uit Warschau ge meld. De klokken luidden en sirenes loei den. De burgemeester begroette de troepen en gaf uiting aan de voldoening, die de geheele stad voelt, nu zij bij het moeder land gevoegd is. Wenken voor de bevolking. Het hoofd van den Gemeentelijken Lucht beschermingsdienst, de heer A. O. F. W. C. Gasinjet, vestigt er de aandacht op, dat cp Donderdag 27 October a.s. des namid dags van 8 tot 10 uur, de bevolking dezer gemeente zich zal moeten gedragen naar verschillende door den Burgemeester nader vast te stellen gedragsregels. O.a. zullen de eigenaren, bewoners of ge bruikers van woningen en andere gebouwen alsmede van schuren, verplicht zijn zorg te dragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei wijze naar buiten straalt, alsmede, dat voorwerpen, welke aan den buitenkant van gebouwen zijn bevestigd of zich bevinden op de bij die gebouwen be- hoorende open perceelen, geen licht uit stralen. De verlichting van voertuigen. Voorts zal het verboden zijn, zich met verlichte motorrijtuigen of andere ry- en voertuigen te bevinden of deze te laten staan buiten gebouwen, tenzij de in- en uitwendige verlichting zoodanig is afge dekt, dat niet meer dan de hoogst nood zakelijke directe omgeving wordt besche nen. Het verdient aanbeveling de verlich ting van motorrijtuigen en voertuigen te bedekken met zwart of blauw papier of andere vrijwel ondoorschijnende stoffen waarin een spleet van ten hoogste 5 c.M. breed en ten hoogste 1 c.M. hoogte onder het brandpunt van de lamp kan worden vrijgelaten en daarbij voorts uitsluitend de z.g.n. stadslichten te gebruiken. Rijwielen bakfietsen inbegrepen zullen in het geheel geen verlichting mo gen voeren. Men neme tijdig maatregelen. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst dringt er bij de ingezetenen op aan tijdig maatregelen te nemen en zich van het noodige afschermings- en verduiste ringsmateriaal te voorzien, opdat stipt aan het vorenstaande zal kunnen worden voldaan, waarbij vooral ook aandacht moet worden geschonken aan de achterzijde van de huizen, dakvensters, W.C.-raampjes, raampjes van bergplaatsen e.d. Op verzoek van hoogerhand zal namelijk streng en onverbiddelijk tegen eventueele nalatigen worden opgetreden. Het opzettelijk niet voldoen aan de hiervoren vermelde voorschriften wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste 2 jaar of geldboete van ten hoogste 1000. (Een maand gevangenisstraf werd geëischt tegen iemand, die bij de luchtbe- schermingscefening te Assen zijn lichten in de kamer niet doofde, terwijl deze licht uitstraalden naar buiten). Hulppolitie. In verband met het vorenstaande zal gedurende den avond van den 27 October a.s. de politie met een groot aantal hulp politiemannen worden versterkt. Voor dien dag wordt deze hulppolitie voorzien van een aanstelling tot onbezoldigd gemeente veldwachter en als zoodanig beëedigd. Dit heeft tot gevolg, dat deze hulppolitie welke om den Linkerbovenarm als onder- scheidingsteeken zal dragen een blauw witte band met daarop een zwarte letter P geheel zelfstandig zal kunnen optre den en van eventueele overtredingen pro ces-verbaal zal kunnen opmaken. Behalve nog nader hekend te maken verdere gedragsregels is ieder verplicht on middellijk gevolg te geven aan de bevelen of aanwijzingen, welke hem in het belang van de oefening door of vanwege de poli tie dus ook de hulppolitie worden gegeven. Spreekuur wethouder van financiën en sociale zaken. De wethouder van financiën en sociale zaken zal Donderdag a.s. geen spreekuur houden. De Bestuurdersbond jubileert. Naar wij vernemen zal de burgemeester onzer gemeente a.s. Donderdagmiddag in het Concertgebouw den bazaar openen dien de Vlissingsche Bestuurdersbond daar hcudt in verband met zijn 30-jarig be staan. Vrijdagavond vindt in dezelfde zaal de trekking der verloting plaats, terwijl het bestuur Zaterdag recipiëert. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's m onze Tijdinghal. Zondagmiddag is de Sch. 102 buiten het havenhoofd teScheveningen vergaan be langstelling tijdens de redding. Achter den gestranden logger snelt de reddingsboot te hulp. Het Roode Kruis hield Zaterdag groote oefeningen te Den Haag. Bij een veronder steld gevecht in de provincie waren vele gewonden gevallen die te water naar de ziekenhuizen in de residentie vervoerd werden. Zondag werd te IJmuiden de voetbal wedstrijd StormvogelsSparta gespeeld het eerste doelpunt van Stormvogels werd door Prins met de hand gemaakt. De Pangeran Hangabehi heeft Maandag een bezoek gebracht aan de Ned. Ford Automobielfabriek te Amsterdam. De Pan geran vond het electrisch lasschen van een benzinetank zoo interessant, dat hij niet kon nalaten een film hiervan te maken. Binnenkort wordt in het voormalige Tesselschadeziekenhuis te Amsterdam de groote luchtbeschermings-tentoonstelling Lubeto 1938 geopend. Thans is men druk bezig aan den bouw en inrichting dezer tentoonstelling. Vlissingsch sch eep va ar tni eu ws Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandscbe m.s. „Cabo" van Londen naar Amsterdam; „Vledderveen II" van Londen naar Utrecht„Donau", sleepboot met bagger- materiaal van Ostende naar Gorkum. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Sirio" van Livomo. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Hebe Nobel" naar Ant werpen „Sirio" naar Rotterdam „Ex celsior", „Gorecht", „Jantina", „Broeder trouw", „Vesta", „Gejo", „Oise", „Margi- na", „Trio", „Catharina", „Saturnus", „Novatie", „Meeuw", „Immanuel", „Vled derveen", „Noordzee", „Polaris", „Maria", „Argus", „Hendrika" en „Johanna", alle naar Londen. Mutaties personeel Loodswezen. Den binnenloods A. G. de Groot, ter standplaats Antwerpen, wordt met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag ver leend. Verlichting spoorwegovergang bij Krabbendijke. De bewaakte spoorwegovergang in den rijksweg Bergen op ZoomGoes bij Krab bendijke is slechts verlicht met een petro leumlamp naast de afsluitboomen, zoodat deze in gesloten stand, vooral aan de zijde van Bergen op Zoom, des avonds zeer moeilijk zijn waar te nemen, waardoor het is voorgekomen, dat een met matige snel heid rijdende auto tegen een afsluitboom is gereden. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. om bij dazen overweg een doelmatige verlichting te doen aanbrengen, heeft de directie der Nederlandsche Spoor wegen bericht, dat de bestaande petro leumverlichting door gasverlichting zal worden vervangen, zoodra het gasbedrijf der gemeente Goes een nieuwe gasperslei- ding in den rijksweg KrabbendijkeRilland Bath heeft gelegd, waarover zij met dit be drijf heeft gecorrespondeerd. Vlissingen heeft 133 gasmaskers voor ruim 22000 zielen One" r eerstgenoemden titel heeft de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam gisteren voor de contact-commissie Rot terdam van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming een door talrijke aanwezigen aangehoorde rede uitgesproken. Mr. Einthoven deelde o.m. mede, dat de regeering 28 September een telegram heeft verstuurd, waarin stond dat de luchtbe scherming in werking moest treden, wan neer de voor-mobilisatie doorgang zou heb ben. De Rotterdamsche hoofdcommissaris heeft echter uiteengezet dat Rotterdam (en dit geldt natuurlijk evengoed voor tal van andere Nederlandsche gemeenten in geenendeele gereed was en dat de ge volgen zeer ernstig zouden zijn geweest, ware werkelijk een oorlog uitgebroken. Rotterdam is door het oog van een naald gekropen Voor een bevolking van ruim 600.000 zielen, waren bijv. slechts 700 gasmaskers beschikbaar. De sirenes die in werking zouden moeten worden gesteld, waren niet aanwezig. En zoo somde mr. Einthoven nog tal van andere belangrijke punten op, ten aanzien waarvan de luchtbeschermings organisatie (in de eerste plaats door on voldoenden steun van het Rijk) in gebreke zou moeten zijn gebleven. s Wij hebben eens geïnformeerd hoeveel gasmaskers men nu in Vlissingen bezit. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst deelde ons mede, voor onze bevolking van ruim 22.000 inwoners te beschikken over... 85 gasmaskers, die natuurlijk in de eerste plaats voor de leden der verschillende diensten bestemd zijn. Voorts zijn j.l. Za terdag 48 z.g. „volksgasmaskers" ontvan gen, waarvan de bestemming echter nog niet vast staat en waarvan evenmin be kend is of zij gratis ter beschikking ge steld worden, dan wel te koop zullen zijn. Wij meenen echter *e weten, dat het volks gasmasker gekocht zal moeten worden en dat de prijs ca. 5.— per stuk zal bedra gen. Laten wij blij zijn, dat de oorlogsdrei ging verminderd is en dat het ergste ons nog bespaard bleef. Maar laten wij uit de bange dagen die nog maar zoo kort ach ter ons liggen de leering trekken, dat het meer dan tijd is om eindelijk de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen. Vlissin gen ligt in de eerste gevaren-klasse en als er onverhoopt iets mocht gebeuren, is do luchtbescherming absoluut onvoldoende voorbereid. En dit is dan niet in de eerste plaats te wijten aan den gemeente lijken dienst Gemeenterekening 1987. ia de raadsvergadering van 27 Juli bo den B. en W. de gemeenterekening 1937 aan met een nadeelig saldo van 70.007.72 en werd deze ter onderzoek in handen ge steld van de commissie van financiën. Intusschen hebben Ged. Staten de ge meenterekening over 1936 vastgesteld, waarbij de ontvangsten 1885 hooger werden gesteld dan was verantwoord. Dit betreft de op 25 Juni 1937, dus nog vóór het afsluiten van de rekening 1936, ont vangen afrekening wegens hoofdsom en opcenten grondbelasting en hoofdsom per- soneele belasting over het belastingjaar 19361937. Hoewel de rekeningvoorschrif ten inderdaad bepalen, dat ten aanzien van deze uitkeeringen de bedragen moeten worden verantwoord, die worden ontvangen tot het sluiten der rekening, was genoemd bedrag op den dienst 1937 geboekt, omdat tegelijkertijd een restitutie moest plaats hebben wegens te veel ontvangen opcenten personeele belasting. Intusschen zal ge noemd bedrag van 1885 nu Ged. Staten de rekening 1936 gewijzigd hebben vastge steld, niet ten goede kunnen komen aan 1937, doch gerekend moeten worden ten goede te zijn gekomen aan den dienst 1936, zoodat het naar 1938 overgebrachte saldo van dien dienst met 1885 wordt ver hoogd. Als gevolg daarvan echter wordt het vorengenoemde nadeelig slot van den dienst 1937 met dit zelfde bedrag ver hoogd. Een bridge drive. Men zal zich herinneren, dat reeds een paar maal alhier een bridge drive gehou den is ten bate van de plaatselijke vereeni ging tot bestrijding der t.b.c., wier kas dergelijken steun maar al te goed gebrui ken kan. Verkeersvliegtuig van de „Sabena" verongelukt20 dooden. (Pag. 1, eerste blad); Wenken voor de bevolking in verband met de Iuchtbeschermingsoefening op 27 dezer. L(Stadsnieuws)] De Chineezen melden een groote over winning. (Buitenland)] Franco wil geen bemiddeling. (Buitenland)' Twintig dooden. Een vliegtuig der Belgische luchtvaart maatschappij Sabena, is gisteren bij Soest ten zuiden van Dortmund (Westphalen)I verongelukt. Er zijn twintig personen om het levert gekomen, n.1. zestien passagiers en de vier leden der bemanning. Het vliegtuig, de „O.O.A.G.T." van de lijn BrusselDusseldorfBerlijn, was gis terochtend om half elf van het Belgische vliegveld Haren vertrokken- De bemanning bestond uit den gezag voerder Van den Eynde, den tweeden be stuurder Moulin, den marconist Baus en den werktuigkundige DeHeuse. De zestien passagiers zouden allen van Duitsche nationaliteit zijn. De correspondent van Het Vad. te Brus sel telefoneerde gisteravond Het bericht van het ongeluk met het Bel gische vliegtuig O.O.A.G.T. in Westfalen heeft in Belgische luchtvaartkringen groo te verslagenheid gebracht. Het toestel van het driemotorige Savoya-type was niet nieuw en had reeds een paar jaar dienst gedaan. Volgens dehier ontvangen berichten zijn zoowel de vier leden van de bemanning als de 16 passagiers omgekomen. V. d. Eynde was een van de populairste en voor zichtigste vliegers van de Sabena. Hij had in totaal reeds 1.400.000 km afgelegd en was sedert 1925, nadat hij de militaire luchtvaart had verlaten, in dienst van de Sabena. Verschillende leden van de Belgi sche koninklijke familie, alsmede Prins Karei van Zweden, vader van wijlen konin gin Astrid, Prins Axel van Denemarken en andere vorstelijke personen, hebben met hem gevlogen en vaak groote afstanden afgelegd. Hij was drager van het Kruis van ridder der Leopoldsorde. Moulin maak te vroeger deel uit van het personeel van de Sabena in de Kongo-kolonie. V. d. Eynde, Braus en Delleuse waren gehuwd, Moulin was vrijgezel. Drie van de passagiers kwamen uit Brussel, de anderen zijn te Dusseldorf aan boord gegaan. Omtrent de oorzaak van de ramp was te Brussel nog niets met zekerheid bekend. Men wist alleen maar te zeggen, dat het toestel volgens de laatste ontvangen be richten op een hoogte van 1500 meter vloog en dat op dat oogenblik alles wel aan boord was. Eenige oogenblikken daar na is het te pletter gevallen. Onmiddellijk heeft de Belgische minister van Verkeerswezen Marck, drie deskundi gen naar Duitschland gezonden, ten einde een onderzoek in te stellen. Ook eenige le den van de directie der Sabena zijn, ver gezeld van deskundigen, naar Soest ver trokken. Besloten is begin November wederom zulk een drive te houden in de groote zaal van het Schuttershof en wederom onder de beproefde leiding van den heer J. A. Tave- De bazaar van Crescendo. Niettegenstaande het een week verschui ven van de dagen voor den bazaar ten bate van de kas van de Muziekvereeniging Crescendo, is het iederen avond druk ge weest in St. Joris en hebben niet alleen de verkoopsters, doch ook zij, die de verschil lende attracties onder hun leiding hadden, meermalen de handen vol gehad om alle bezoekers te helpen. Er heerschte een goede stemming en het is te hopen en te verwachten, dat de eind- rekening een goed bedrag voor Crescendo aan zal geven.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1