De Sch. 102 vergaan EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 238 MAANDAG 10 OCTOBER 1938 Zeer moeilijk reddingswerk STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Dit nummer bestaat uit 2 bladen §d>c»rltwi8»«n «POT Jew ttesfg Chamberlain wil geen Zeeuwsch geschenk. ZtQ" OQT". der ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTTEPRIJ S Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale priis. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—6 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bil driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Drie opvarenden overleden Terugkeerend van de haringvangst is de Scheveningsche logger Sch. 102 van de reedenj N.V. Fr. Vrolijk, schipper Piet van der Zwan, Zondagmiddag aan de buitenzij de van de Scheveningsche haven op de Noorderhavenpier geslagen en vergaan. Het schip telde een bemanning van 14 koppen, waarvan er 11 zijn gered. De veer tigjarige matroos Jan Bruin is in het zie kenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overleden, terwijl de „jongste" Hendrik Roeleveld en de af houder Cornelis Bruin vermist worden en vermoedelijk in de gol- yen zgn omgekomen. Het was guur herfstweer en de Zuid westenwind joeg de golven hoog op tegen de havenhoofden. Velen wilden dezen mid dag genieten van het machtige schouw spel, dat de wilde golven bieden en-de vis- schersbevolking van Scheveningen trot seerde de wind- en regenvlagen om hun familieleden, die. aan boord van haring- loggers lange weken de zee hadden beva ren, een vroolijk welkom toe te roepen, zooals men dat gewoon is van de haven hoofden af. Om 12 uur ongeveer kwam er een logger in zicht, onmiddellijk gevolgd door een tweeden, die koers zetten naar de haven om met hoog water binnen te loopen. De wind had een kracht van 6 A 7 en men vreesde het weer niet, want in de afgeloopen week waren verschillende log gers binnengekomen toen de wind het wa ter feller opzweepte dan Zondag het geval ^as. De Sch. 102 was om ongeveer 1 uur fin de zuidzijde van de haven aangekomen de schipper zette zijn logger in den jfliisten koers om de rustige haven binnen te loopen, na een reis van ruim 4 weken, waarop 38 last haring was gevangen. Voor den haveningang evenwel werd de stroom te sterk, de logger liep zeer sterk uit zijn roer en naderde de gevaarlijke Noorder- pier. Nog dacht men van den wal af, dat de logger zonder ongelukken deze manoeu vre zou volbrengen, toen twee geweldige golven vlak achtereen het schip totaal uit den koers brachten. En voordat de beman ning zich kon herstellen sloeg de Sch. 102 aan de buitenzijde van de Noorderpier op de bazaltblokken welke de zeewering vor men. De schok kwam hevig aan, want het was van den wal af te zien, dat de logger water maakte en dat de bemanning een geweldigen strijd zou moeten voeren om het leven te behouden. Hoog over de bruine zeilen van de vis- schersboot spatte het schuim en met iede- ren slag kwam het schip dieper te liggen en gevaarlijker voor de 14 opvarenden. De redding. Oogcnblikkelijk werden de verschillende reddingsdiensten gewaarschuwd. De be manning van de reddingboot der Noord- Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij „Zeemanshoop" spoedde zich naar de eer ste binnenhaven, waar de boot gemeerd ligt en na korten tijd voeren de redders onder leiding van schipper M. Bruin uit om te trachten de opvarenden van den logger aan boord te nemen. Inmiddels waren op het Noorder-haven hoofd ook alle voorbereidingen getroffen om van den kant af reddingspogingen te ondernemen. Drie leden van de bemanning van de Sch. 102 sprongen overboord en bereikten het strand, daarbij geholpen door vier mannen, die zich onmiddellijk na de stranding te water hadden begeven. De ze drie werden gered, maar één van hen, de ongeveer 40-jarige Jan Bruin, overleed in het ziekenhuis. De „Zeemanshoop" zwoegde tegelijker tijd tegen de geweldige deining op en in angstige spanning keken de duizenden toe zonder dat zij in staat waren de menschen aan boord de helpende hand te kunnen reiken. Aan boord van den logger wachtten nog 11 mannen op hun redding Twee van hen waren in den achtermast geklommen om zoo voor de mokerslagen van de golven bevrijd te blijven en zij moesten voor hun redding langs het ver bindingstouw tusschen de masten naar vo ren klimmen, want de reddingboot had zich tusschen de pier en den logger inge- wrongen en was gereed de opvarenden aan boord te nemen. Om 2 uur maakte de „Zeemanshoop" zich gereed om de geredden in veilige ha ven te brengen. Maar de kleine boot had de grootste moeite om zich tegen den stroom en de golven te handhaven. Tel kens weer sloegen de zeeën over het dek het was inderdaad een worsteling om het bestaan van velen Van het noorden van de haven voer de reddingboot ver naar het zuiden en daar draaide het schip voor den wind om bin nen te komen. Het was precies drie uur toen de „Zeemanshoop" de visschershaven binnenvoer, waarbij de duizenden, die het angstige tafereel hadden bijgewoond, juichten om de geweldige prestatie van schipper Bruin en zijn stoere mannen. Bij de loods van de Noord-Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij kwamen de op varenden van den logger aan wal, doodelijk vermoeid en verkleumd van de kou, maar gelukkig, omdat zij aan den greep der gol ven ontsnapt waren. Wij telden 9 koppen, zoodat nog 2 leden van de bemanning vermist werdende „jongste" Hendrik Roeleveld en de „a£- houder" Cornelis Bruin, die waarschijnlijk in de vischnetten verward is geraakt en zoo een prooi der golven werd. De reddingboot voer onmiddellijk door naar de helling ter reparatie, want twee maal was het schip in botsing met den ge- stranden logger gekomen. Twee auto's van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst vervoerden de gered den deels naar huis, deels naar het zieken huis aan den Zuidwal. De 15-jarige Evert Groen werd opgenomen in het Roode Kruis ziekenhuis. Tegen de haven lag de Sch. 102 vrijwel onder de golven, welker kracht verminder de, omdat de vloed afnam. Onder ramp Sch 102, De zee is tot rust gekomen, want de wind is in den afgeloopen nacht tot matig'e kracht afgenomen. Voor de Schevening sche haven ligt het wrak van de Sch. 102. Aan het strand voor Scheveningen en Wassenaar spoelden steeds wrakstukken van het schip aan. Op het dek was alles radicaal stuk geslagen. Hedenochtend is op het Wassenaarsche strand het lijk van den 16-jarigen Hendrik Roeleveld aange spoeld. Vermist wordt dus nog de 14-jarige Cor Bruin. Zooals wij reeds meldden is de redding boot „Zeemanshoop" tijdens de reddings pogingen beschadigd. De steven werd ge deeltelijk ingedrukt, evenals de onder-kim- kiel aan stuurboord, waar ook lichte deuken in den want werden geconstateerd. De „Zeemanshoop" is tweemaal door een golf tegen den logger aangeslagen en eenmaal stond de reddingboot met de kiel op het boord van den logger. De reddingboot is thans in reparatie. Begin van brand. Hedenmorgen is, doordat het reservoir van een petroleumvergasser lek was, brand ontstaan op den zolder van een perceel op den hoek van de Scheldestraat en de Kas teelstraat. De oogenblikkelijk gewaar schuwde politie heeft den brand gebluscht. Familiedrama. Zaterdagavond heeft de politie in het Tuinstad een 30-jarige vrouw moeten ar resteeren die in de woning van haar man en van haar ouders ruiten had stukgesla gen. Deze vrouw had haar echtgenoot verlaten cm in Den Helder een anderen man te volgen. Daar aangekomen bleek die man getrouwd te zijn en niet genegen er nog een. Vlissingsche vrouw bij te ne men. Deze laatste kocht in Den Helder een. dolkmes, keerde vervolgens naar Vlissin- gen terug en wilde haar man even spre ken, niet langer dan één minuut. Toen deze echter het dolkmes zag, weigerde hij zijn wettige vrouw binnen te laten. Rui tenvernieling volgde. Tegen haar arresta tie verzette de vrouw zich zoo hevig dat zij per taxi naar het bureau moest worden overgebracht. Daar verklaarde zij haar man niet te hebben willen kwetsen dcich zichzelf onder zijn oogen te hebben willen dooden. Natuurlijk is haar het dolkmes af genomen. Na kalmeering is zij voorloopig in een logement ondergebracht. Werkman mishandelt zijn baas. Een werkman van „De Schelde" vroeg verlof aan zijn baas. Hij bleef een dag langer weg dan geoorloofd was. Dit werd gerapporteerd en een straf volgde. Hier over was de man zoo verstoord dat hij zijn baas mishandelde. Deze nam de politie in den arm die proces-verbaal tegen den wildeman heeft opgemaakt. Kinderfeest buurtvereeniging Tuindorp. Men schrijft ons De buurtvereeniging Tuindorp ging Za terdagmiddag in optocht met een 100-tal kinderen naar de Noordstraat, om een kin derfeest, te vieren. Hst feest werd geopend met het zingen van het Wilhelmus. Daarna speelde de heer Adriaansen verschillende H.M. de Koningin wekt Haar volk op tot moreele en geestelijke herbewapening „Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbe wapening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend ge vaar ons zoo duidelijk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mo gelijkheid van de algeheele vernie tiging onzer beschaving is afgewend, is het een verheffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelf den wenschden zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zijn zoo moet hij gedragen worden door de gedachte gegrondvest in den oproep. Allen zonder onderscheid kunnen wij persoonlijk bijdragen tot den groei en de ontplooiine van die ge dachte, door van heeler harte mede te werken tot de moreele en geeste lijke herbewapening dien innerlij- ken drang, welke ook uitwendige ommekeer te weeg brengt en tot ge volg heeft dat eerlijkheid, vertrou wen en liefde richtsnoer worden tus schen personen en volken. Behoef ik u te verzekeren dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uit draagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat- thans van ons gevraagd wordt eene daad van vertrouwen, van zelfopoffering - en zedelijken moed en van geloof. WILHELMINA. .J vaderlandsche en andere liederen, welke door de kinderen spontaan werden meege zongen. Juist toen de kinderen een dansje uitvoerden onder leiding van den heer Jac. de Koning, trad de heer Schout binnen (vertegenwoordiger van het hoofdbestuur). Hij had geen beter moment kunnen treffen om de kinderen in een echte feeststemming te zien. De heer Schout voerde even het woord om de kinderen eraan te herinneren waar om zij feest vierden, want door de span nende dagen die wij hebben meegemaakt, is 6 September wel wat op den achtergrond gekomen. De heer Schout besloot zijn rede met het laten zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Na nog wat spelletjes gespeeld te hebben, en nadat verschillende versnaperingen wa ren uitgereikt, was het uur van scheiden aangebroken en gingen de kinderen weer huiswaarts, met stil verlangen uitziende naar een volgenden keer. Voor eventueele ongevallen was een lid van de E.H.B.O. vereeniging aanwezig om zoo noodig hulp te verleenen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De restauratie van het Kon. Paleis op den Dam is thans zoo ver gevorderd, dat de voorgevel gereed is. Vlïssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje-Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Wocana" van Gravelines „Dacosta" van Plymouth„Albatros" van Londen naar ArnhemEngelsch m.s. „Alpheus" van Antwerpen Nederlandsch m.s. „Sirius" van Rochester naar Zaltbommsl. Om te bunkeren.: Noorsch s.s. „Gro" van LondenNoorsch m.s. „Mor genen" van TonsbergItaliaansch s.s. „Luigirazza" van Gent; Fransch m.s. „Char les L. D." en Duitsch m.s. „Bessel" van AntwerpenEngelsch m.s. „Derrynana van Blacksea Nederlandsch m.s. „Henrica" var. Londen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Gro" naar New-York„Mor genen" naar Abadan„Luigirazza" naar Emden „Charles L. D." naar Montreal „Derryanna" naar Rotterdam „Bessel" naar Bilbao „Henrica" naar Vlaardingen; „Dacosta" naar Antwerpen; „Wocana" naar Gent„Alpheus", „Wega", „Oise", „Atlan tic" naar Londen „Liberty" naar Lomma „Eland" naar Ipswich„Sumatra" naar Courseuilles„Prinses Beatrix" naar Dum fries. Ongeval aan boord van een Noorsch stoomschip. Toen vanmorgen omstreeks 7 uur het Noorsch stoomschip „Gro" alhier op de haven kwam om te bunkeren, is een der opvarenden uitgegleden, waarbij hij een been heeft gebroken. Dokter Lacomblé heeft zich aan boord begeven, waarna de man naar het ziekenhuis „Bethesda" is overgebracht. Motorschade. Het Ncorsche motortankschip „Morje- nen" dat hier gebunkerd had en voor or ders naar de reede was vertrokken, is he denmorgen in de haven teruggekomen en naar de werf „de Schelde" gesleept voor het herstellen van eendge kruklagerschade. Het schip was bestemd van Vlissingen naar Abadan. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 3 tot 9 October werden in het badhuis 478 baden genomen en wel 372 door heeren, 85 door dames en 21 door kinderen. ACTIE VAN DEN ZEEÜWSCHEN BOND VAN GARNALENVISSCHERS. De „zoodjes" in gevaar. De Zeeuwsche Bond van Garnalenvis- schers heeft een telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken van den volgenden inhoud Bestuur Gewest Zeeland Nederland sche Visschersbond dringt er met de meeste klem op aan dat uitvoering circulaire 4 October Nederlandsche Visscherij Centrale inzake minimum- maten bijvisch voorloopig wordt op geschort aangezien dit voor de garna- len.vissch.erij volledige catastrophe be- teekent. De nieuwe voorschriften vanwege de Ned. Visscherij Centrale zijn van zeer ver- strekkenden aard en bepalen o.a., dat de minimum-maten voor schar, schol en tong minstens 23 c.M. moeten zijn voor de bij visch, welke gevangen wordt tijdens de uitoefening der garnalenvisscherij. Deze z.g. zoodjes vormen een niet onbelangrijk deel van de besommingen dezer vaartuigen en kunnen begroot worden op plus minus 10 van hun inkomsten. Toepassing van de in deze circulaire genoemde maten zal tengevolge hebben, dat de garnalenvis- schers practisch geen bijvisch meer mogen aanvoeren. De thans gemaakte bepalingen door de Ned, Visscherij Centrale wekken des te meer verwondering, wijl de Vis- scherijwet in haar Reglement voor de vis scherij op de Zeeuwsche stroomen bepaalt, dat schar en schol tenminste 16 c.M. en tong tenminste 20 c.M. moeten zijn. Er heerscht in de Zeeuwsche garnalen- vïsscherskringen groote ontstemming over deze circulaire. De burgemeesters van Vlis singen, Breskens, Arnemuiden en Veere hebben gelijksoortige telegrammen verzon den ter opschorting van dezebepalingen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. feestelijkheden in Nederland, dat zich te gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, wees de voorzitter, de heer J. A. van Rompu op de tegenstelling met de feestelijkheden in Nederland, dat izch te zelfder tijd donkere wolken samenpakten aan den internationalen politieken horizon van ons werelddeel. Dank zij de pogingen der Kamer, is, toen het voornemen bleek aan het hulpkantoor der P.T.T. te Sas van Gent alle gegradueerd personeel te onttrekken, de verplaatsing van den daar nog in dienst zijnden kantoor- bediende-adj. commies voorloopig voor een jaar bestendigd. Met voldoening vernam de Kamer, dat een regeling is tot stand gekomen, waar door het aan de vereeniging van Ned. Ge meenten mogelijk is geworden bij centralen inkoop den plaatselijken middenstand bij de distributie van benoodigdheden in te scha kelen. Medegedeeld werd, dat, naar aanleiding van een daartoe ingekomen verzoek inlich tingen zijn verstrekt aan Gedep. Staten van Zeeland, betreffende de op initiatief van den directeur-generaal van den landbouw ge- vormde vlasstudiecommissie. Zeeuwsch-Vlaanderen is daarin vertegen woordigd door vertegenwoordigers van telers- en vlasbewerkersorganisaties, nl. de heeren P. C. van Helsland te St. Jansteen, M. A. de Waele te Koewacht, A. E. Langen- horst te Hulst en C .de Putter te Axel. Toen de weg langs de Roode Sluis naar België berucht was om den slechten toe stand waarin die verkeerde, was er een (Zie verder pag. 2.j Chamberlain weigert huldeblijk van de Zeeuwsche bevolking. {Pag. 1, eerste blad). Een deel der Italianen wordt uit Spanje teruggetrokken. .(Buitenland)] Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad. (Gemengd nieuws)] De Sch. 102 is vergaan; 3 dooden. {Pag-, 1, eerste blad)] Nog steeds onrust in Palestina. .(Buitenland)] De Chineezen zijn weer in den aanvaL Geruchten over Duifcsche bemiddeling» {Buitenland) Hitier geeft Engelseheu politie! een standje. [(Buitenland)] Ongeregeldheden té Weenen. {Kerknieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Groote waardeering voor de be weegredenen. Men schenke het geld echter uit zijn naam aan plaatse lijke instellingen van liefdadigheid, Het eindresultaat van de in Zeeland spontaan georganiseerde inzameling ten behoeve van een Zeeuwsch geschenk aan Neville Chamberlain, „de man, die den vre de voor Europa redde", is thans, met enkele nagekomen giften, definitief vastgesteld op 707 schenkers met een totaal bedrag van 1139.23, afkomstig uit verschillende deelen ojizer provincie, en ingezameld op de bu reaux van de „Middelburgsche Goeschö Courant" en de „Vlissingsche Courant". Hedenochtend werd nu evenwel van Hr. Ms. gezant te Londen het teleurstellende bericht ontvangen, „dat de heer Chamber lain het Zeeuwsch huldeblijk tot zijn leed wezen niet kan aanvaarden". Het ant woord, hetwelk onzen gezant door tusschen- komst van het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken bereikte, luidt aldus i „Mr. Chamberlain asks us to say that; while he greatly appreciates the motive which has prompted the suggestion, it is sufficient satisfaction to him that he has been able to do something in the cause, of peace he would much prefer that any appreciation of his efforts should not be put into concrete form and that* if well-wishers desire to do something to mark what has been achieved during the past few weeks, they should devote any monies which they may collect to al local charity in his name", (Vertaling,: De heer Chamberlain heeft ons verzocht mede te deelen, dat hij de be weegreden, die tot het denkbeeld gevoerd heeft op hoogen prijs stelt. Het is hem evenwel genoeg voldoening, dat hij iets tot bevordering van de zaak des vredes heeft kunnen doen, en hij zou er bepaald de voor keur aan geven, dat voornemens tot het uiting geven aan waardeering voor zijn streven, niet verwezenlijkt werden. Indien goedgezinde lieden evenwel iets zouden wil len doen ter herinnering aan wat in de laatste weken bereikt werd, dan zouden zij eventueel ingezamelde gelden uit naam van den heer Chamberlain aan plaatselijke lief dadigheidsinstellingen moeten doen toe komen.) Naar wij vernemen zal thans morgen een vergadering van de, onder voorzitterschap van mr. H. F. Lantsheer staande, commissie va- toezicht op en beheer van het Zeeuw sche fonds worden gehouden, teneinde te beslissen, wat thans met het ingezamelde geld zal worden gedaan. De vervaardigde oorkonde zal men den heer Neville Chamberlain natuurlijk in elk geval doen toekomen, zoodat het Zeeuwsch blijk van waardeering, zij het dan niet in den vorm van een tastbaar geschenk, toch in schoonen en duurzamen vorm dengenef yoor wien het bestemd was, zal bereiken.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1