TRIUMPH ROOK EERSTE BLAD Een bezinnings- en overdenkingsbijeenkomst TOPPRESTATIE VOOR DEN PRIJS 76e JAARGANG - NUMMER 237 ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 'Oe'Vlsssitixgsclie uut*«le«*$lsGn< §el»ettrle«issew gjigi» daag 1 CENT VIRGINIA ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal ot 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 m AD VERTENT1EPRIJ S Van 1b regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). By driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ H ET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 1»es§csca§ 3© jaar Van onbeteekenend vereenigingeije tot invloedrijke organisatie Dat de vak-organisaties van groote be- teekenis zijn niet alleen voor hun leden, maar ook als maatschappelijk verschijnsel zal in onzen tijd wel niemand betwisten. Er is dus alleszins aanleiding even stil te staan bij het feit dat de Vlissingsche Bestuurdersbond dezer dagen 30 jaar be staat. Voor het eerst sinds do oprichting in 1908 zal de organisatie het bereiken van een mijlpaal in haar bestaan feestelijk vie ren. O.m. wordt gedurende drie dagen in het Concertgebouw een groote bazaar gehouden waaraan verschillende attracties verbonden zijn. De Vlissingsche Bestuurdersbond waar bij thans 13 organisaties met een gezamen lijk ledental van meer dan 1800 zijn aan gesloten, werd in 1908 opgericht door de afdeelingen van Spoor- en Tramwegperso neel, slagersgezellen, metaalbewerkers en S.D.A.P., die tesamen ongeveer 60 leden telden. Dat is .dus wel een klein verschil met de huidige situatie en dit wordt ook aardig geïllustreerd door het feit dat de afdeeling metaalbewerkers die in 1908 een tiental leden telde, er thans meer dan 1000 beeft. Een moeilijke begintijd. In de eerste jaren na de oprichting wilde het met het ledental niet vlotten. De syn dicalistische beweging had te Vlissingen grooten invloed en de belangstelling der arbeiders voor vakorganisatie was slechts zeer klein. De geldmiddelen om schriftelij ke propaganda te voeren en openbare ver gaderingen te houden, ontbraken, zoodat men voornamelijk tot huisbezoek zij i toe vlucht moest nemen. Men had in de begin- periode, naar het bestuur ons mededeelde, zelfs zóó weinig kasmiddelen, dat de be schikbare gelden schoon op waren wanneer één vergadering moest worden gehouden Verschillende leden. -ïbben dan ook her haaldelijk uit eigen middelen moeten bij springen om schulden te vereffenen die de organisatie had moeten maken. Wij vertelden reeds dat de syndicalisti sche beweging hier ter stede grooten in vloed had. En mede als gevolg hiervan, verliepen de zeldzame openbare vergade ringen die men kon houden, lang niet altijd even ordelijk. Het waren felle debat-bijeen komsten die herhaaldelijk in vechtpartijen ontaarden, zoodat de politie menigmaal moest ingrijpen en vriend en vijand buiten de deur werden gezet. Maar langzamerhand kreeg de moderne arbeiders beweging te Vlissingen meer vasten grond onder de voeten en sindsdien is het ledental regelmatig, zij het ook langzaam gestegen. Vooral in de mobilisa tiejaren heeft de V.B.B. nuttig werk ge daan in verband met de distributie van le vensmiddelen, brandstoffen enz. In die pe riode werden van overheidswege vertegen woordigers van den V.B.B. benoemd in ver schillende commissies die met de distribu tie verband hielden, in de prrjzen-commissie enz. Hiermede werd de organisatie voor de eerste maal officieel erkend. De invloed stijgt. Na ''en wapenstilstand kon de aandacht weer meer op de propaganda gericht wor den en mèt het ledental steeg ook de be- teekenis en invloed der organisatie. Het N.V.V. waarbij de V.B.B. is aange sloten, had intusschen besloten dat geen afdeelingen van politieke organisaties deel mocht a - itmaken van de bestuurdersbon den. De afdeeling der S.D.A.P. kon van dat moment af dus niet meer tot de bij den V.B.B. aangesloten organisaties worden gerekend, doch daar beider doel in groote lijnen rallel liep, bleef tot op heden een vriendschappelijk contact bestaan en wordt op velerlei gebied nauw samengewerkt. Werd de Bestuurdersbond in de mobili satiejaren officieel erkend, in de periode na den wapenstilstand werd de toenemende invloed der organisatie erkend door het verzoek van verschillende instellingen om afgevaardigden in haar bestuur te benoe men. Zoo is de Bestuurdersbond tb ar--, ver tegenwoordigd in het bestuur van den Raad van Arbeid, van het Algemeen Af- deelings Ziekenfonds Walcheren, de Ver- eeniging Ziekenhuisverpleging, Maatschap pelijk Hulpbetoon, de Vereenigmg voor Beroepskeuze, het Zonnestraal-comité, de arbeidsbemiddeling, enz. enz. Arbeid op cultureel terrein. Hoewel om voor de hand liggende rede nen, de arbeid van den Bestuurdersbond in belangrijke mate op het verwezenlijken van stoffelijke wenschen was ingesteld, betee- kent dit allerminst dat aan de cultureele ontwikkeling der leden geen aandacht werd geschonken. Het tegendeel is het geval en tot het tijdstip waarop het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling in het leven werd geroepen, heeft de bond op dit gebied veel gedaan. Men heeft filmvoorstellingen en lezingen gehoudenlater werden ook kunstavonden en cursussen over verschil lende onderwerpen georganiseerd. Sinds hier ter stede een afdeeling van het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling werd gesticht, is dit werk grootendeels aan ge noemd instituut overgedragen. De toeneming van het ledental en de be tere materieele toestand der leden hebben de geldmiddelen van den V.B.B. verste vigd, zoodat het eigen werk naar behooren kan worden gefinancierd, terwjjl daar naast zoo noodig hulp wordt verleend aan bevriende instellingen de jeugdbeweging, zang- en tooneelvereenigingen, enz. enz. Ook de leden geven zelf blijk van groote offervaardigheid wanneer voor een bijzon der doel een beroep op hen wordt gedaan. Giften van meer dan 5000 (voor Vlissing sche verhoudingen een heel bedrag) behoo ren dan niet tot de zeldzaamheden. Mèt den Bestuurdersbond vieren ook de heeren J. v. d. Peijl, A. R. König en P. A. Praag een jubileum. De beide laatsten tra den kort na de oprichting tot het bestuur toe, terwijl de voorzitter, de heer J. van der Peijl tot de oprichters behoort. Het zal den Vlissingschen Bestuurders bond de volgende week ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Jubileum bij P.T.T. Vandaag herdenkt de brievenbesteller J. W. Buter alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de Posterijen in dienst kwam. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdin glial. De beroemde pianist-componist Sergei Rachmaninoff vertoeft momenteel in ons land voor het geven van eenige concerten. Prof. dr, Willem Mengelberg in gesprek met den pianist, na afloop vai een repeti tie, die Vrijdag in het Concertgebouw te Amsterdam werd gehouden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Hebe Nobel" van Grangemouth „Sirius" van Londen „Teuna" van Lon den „Telegraaf XXI" van Brugge. Om te bunkeren: Noorsch s.s. „Suderoy" van Haugesund; Yoegoslaaf s.s. „Dubravka" van Stettin Nederlandsche m.s. „Havik" van Danzig„Prinses Beatrix" en „Sumatra" van Antwerpen „Latona" en „St. Myriel" van Antwerpen. V ertrokken: „Mecklenburg" n. Harwich„Suderoy" naar Curasao „Du bravka" naar Susak „Buccaneer" naar Rotterdam„Havik" naar Rouaan „La tona" naar Stavanger „St. Myriel" naar j&iie nos-Ayres. „Alhambra'-Theater. Paramount wereldnieuws geeft als bij zonderheden een één-persoons onderzeeër en marcheerend Duitschland bij het N.S.P.- congres te Neurenberg. Filmisch mooi ge nomen zijn de massale sportdemonstraties en in he bijzonder de vlaggen dragende jeugd. Het spoor der verschrikking. De bekende romans van Zane Grey heb- Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant De Vlissingsche Bestuurdersbond be staat 30 jaar. (Pag. 1, eerste blad) De Duitschers bezetten de Tsjechische verdedigingswerken. (Buitenland) Gespannen toestand in Palestina. (Buitenland) Schip bij Ameland in nood de opva renden gered. (Scheepvaart) Den Haag verklaart zich vóór Leider dorp. (Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. ben reeds meermalen stof tot een „adem benemende" cowboy sensatie, vol spannen de actie geleverd. Deze, welks oorspron kelijke titel „Thunder Trail" is, behoort zeer zeker tot het beste in dit populaire genre der Westerns. Krachten, die ook in grootere films gespeeld hebben dragen bij tot het succes. Een der meest sensationeele opnamen is, dat Gilbert Roland, bekend uit „De laatste trein uit Miv.-,;J". achtervolgd door de traditioneele bende schurken, wel ke niets ontzien, ontkomt door met zijn paard van een 20 meter hooge rots in een rivier te springen en deze over te zwem men. Sensatieoneel is eveneens de scène c'er ertswagens. De boekanier. Deze kleurige en opwindende, zeer ro mantische schepping van Cecil B. de Mille is een wel zeer boeiende verfilming van Jean Lafitte, den laatsten piraat van de Caraïbische Zee.' De sportieve, durvende, moderne „he-man", Fredric March, ver beeldt den zeeroover, die, aan het hoofd van een uitgezocht stelletje boekaniers, ras-echt, onvervaard en samengespoeld uit alle oorden der wereld, berucht werd als een der meest meedoogenlooze vrijbuiters in Napoleon's tijd. Historischen roem ver wierf hij als de redder van New Orleans uit de handen der Engelscben in 1815. Francisca Gaal, de Hongaarsche, die in een Amerikaansch. Hollandsch-nationaal costuum, als de allerliefste Greetje van Doornspijk aan de Zuiderzee fungeert, wordt door Lafitte uit de handen der op roerige zeeroovers gered, nadat zij van de loopplank af den verdrinkingsdood onder de oogen zag. Zij blijft haar held getrouw, ook wanneer ze een uiterst knappe rivale weet. In den veldslag, waarin de door ver raad gevangen vrijbuiters ook hun vrijheid herwinnen, wijkt ze niet van zijn zijde. On danks haarzelf verraadt zij echter haar ge liefde op het overwinningsbal. Door de sierlijke kleedij en juweelen komt het uit, dat de piraten een Amerikaansch schip buit maakten. Slechts de tusschenkomst van den vechtgeneraal Jackson redt La fitte het leven. Daar de laatste zijn mannen niet afvalt, verkeert de plotselinge volks gunst weer in afkeer en verachting. Als 'n eenzaam en opgejaagd man moet de kaper kapitein zijn leven verder voortzetten. Onder de vele andere acteurs, actrices en typeeringen willen wij nog in het bijzonder vermelden Akim Tamiroff, heerlijk humo ristisch als Lafitte's luitenant. In tal van groote scènes met een heir van figuranten en schilderachtige costu mes of décor heeft De Mille weer een film naar zijn aard gemaakt. De aanval der Am ikaansche oorlogsschepen op het zee- rooversnest, het optrekken der roovers uit de moerassen, het rustig voorwaarts ruk ken der Schottc i en Eng lschen in den slag bij New Orleans, het overwinningsbal, de piraten thuis of aan boord, het zijn alle ta- fereelen ontsproten aan zijn fantastische brein, geschikt door zijn vaardige hand. Wel een prestatie, deze film. Goedkeuring Statuten. Met de Staatscourant van heden zijn af drukken verzonden van de „Vlissingsche Cargadoors-Vereeniging", gevestigd te Vlissingen. Het Vlissingsch Vredescomité hield gis- T teravond in samenwerking met de afdee ling Vlissingen van „Volkenbond en Vrede" en het Vlissingsch Jongeren-comité in. het Concertgebouw een openbare vergadering. De heer J. L. Verhagen opende de tame lijk goed bezochte bijeenkomst met een woord van welkom namens het Vlissingsch vredes-comité. De publieke opkomst is het comité bijzonder meegevallen. Spr. heette in het bijzonder welkom notaris Paap, als lid van het Vlissingsch huldigingscomité van minister Chamberlain. Spr. herinnerde aan de ondragelijke spanning der gepas seerde weken. Deze vergadering is geen politieke bijeenkomst, doch wij willen ons vanavond bewust rekenschap geven van wat ons in de toekomst te doen staat. En dan stelt spr. de vraag of het mogelijk is dat in do toekomst de vrede in Europa denkbaar is. Spr. zegtwaarom niet. Doch dan moet de mentaliteit der volkeren veranderen niet de gepantserde vuist, maar vooral de conferentietafel. In vergelijking met 1914 zijn wij veel vooruitgegaan wie had toen kunnen den ken aan een conferentie zooals nu heeft plaats gehad tusschen Chamberlain, Dala- dier, Mussolini en Hitler? Met genoegen kan geconstateerd worden, dat de volkeren van Europa geen oorlog willen,, zelfs in Duitschland niet, ondanks het bulderen van Hitier. Eerbiedige hulde bracht spre ker aan Chamberlain, doch niet minder aan den afgetreden president van Tsjecho-Slo- wakije, Benesj, de twee. mannen, die den vrede in Europa bewerkstelligden. 'Spr. weet "wel; dat er velen ook in ons land waren, die nu de kans schoon zagen met de Duitschers af te rekenen. Vooral de mannen, die vroeger met het gebroken geweer op de borst liepen, legden een be denkelijke mentaliteit aan den dag. Ideologische oorlogen noemt spr. echter de verderfelijkste van alle. Spr. waardeert de houding van Duitschland niet, doch hij dankt den hemel, dat het dreigend oorlogs gevaar is afgewend. Mr. van Zanten aan het woord. Na dit openingswoord sprak mr. H. L. van Zanten. Spr. wees er op, dat wij hier samengekomen zijn om te herdenken dat het oorlogsgevaar geweken is. Het merk waardige feit is nu, dat wij niet weten of wij te vroeg deze bezinnings- en over- denking'sbij eenkomst houden. De vraag is of Hitier alles gemeend heeft, wat hij ge zegd heeft. In ander opzicht is deze bijeen komst misschien al te laat. Wij leven snel en indrukken vervagen spoedig. Wij heb ben gehuiverd over wat dreigde te komen en spr. hoopt dat die huivering blijvend zal zijn. Wie thans zegt, dat Chamberlain voor het behoud van den vrede een te hoogen prijs betaald heeft, moet bedenken wat het zeggen wil als men bedreigd wordt door lucht- en gasaanvallen. Chamberlain is waarlijk niet zoo 'enthousiast over de resultaten van München, doch dit verhoogt de waardeering voor dezen staatsman, die als een paard heeft gezwoegd om den vrede te behouden. Het kan waar zijn, dat de dreiging van Hitier geen ernst was, doch moest Chamberlain dit riskeeren? Ook Daladier betrekt spr. in deze hulde. Wat Mussolini betreft, deze heeft in de laatste jaren meermalen getoond, niet af- keerig te zijn van een oorlog. Of wij hem dankbaar moeten zijn, valt te betwijfelen. Uit de feiten bleek, dat een oorlog Mus solini op dit oogenblik niet paste. Spr. bracht groote hulde aan het Tsje- cho-Slowaaksche volk en zijn president Benesj, die met ijzeren discipline al de be- leedigingen van Duitschland heeft verdra gen. Spr. besprak nu, wat de gebeurtenissen der laatste weken in het algemeen tot ons te zeggen hebben. In het particuliere leven is er in het nationaal recht een weg otm op wettige wijze zijn recht te doen gelden. Waarom is dit in de internationale recht spraak vrijwel onmogelijk? vraagt spr. De publieke opinie moet er steeds op aandrin gen, dat alle internationale geschillen aan rechtspraak onderworpen worden, zooals onlangs tusschen Nederland en België het geval is geweest. Spr. noemde de gebeurtenissen der laat ste maanden geen rechtsgeschil, doch een belangengesc'hil, en zette dit van juridisch standpunt bezien nader uiteen. Naar spr.'s overtuiging is het beroep van Kitler op het zelfbeschikkingsrecht niet de ware oorzaak, want dan zou hij evenzeer op moeten komen voor de Duitsche groe pen in Italië. Hier blijft bij echter onaan doenlijk tegenover staan. Het is Hitier meer te doen om de verkleining van den Franschen invloed in Europa, om den rij ken bodem van het Sudetenland en de vermeerdering van de Duitsche bevolking en van soldaten. Onze taak is duidelijk Wij moeten de geesten rijp maken voor het tot stand komen van een internationale rechtsorde, al ontveinsde spr. zich niet dat dit een lan ge weg is. Spr. merkte nog op, dat als één land recht heeft op het terugkrijgen van zijn grondgebied, dat Hongarije is, dat tegen zijn wil aan den oorlog van 19141918 moest deelnemen. Krijgt Hongarije zijn verloren gebied niet terug, dan drijft men het in de armen van Duitschland. Zoo zijn er nog meer dreigende conflic ten en het eerste wat komen moet is een internationale vredesconferentie, waar de ze geschillen behandeld worden. Het behoud van den vrede is ook voor onze jongeren van groot belang. Spr. brengt hulde aan onze jongens, die in de ure des gevaars het vaderland zouden verdedigen,- Spr. hoopt dat dit voor de regeering een spoorslag zal zijn de jonge menschen, die in nood verkeeren, zoo goed mogelijk te hel pen. Dat er wel geld is, is dezer dagen ge bleken toen ineens 120.000.000 gulden be schikbaar werd gesteld. (Applaus). Licht en schaduw van de laatste weken. Hierna verkreeg ds. D. J. Vossers het v/oord, die begon met te.zeggen dat hij met genoegen de uitnoodiging hier te spreken heeft aangenomen. Het speet hem, dat en kelen zich hebben teruggetrokken, Ds. Vos sers wilde spreken over licht en schaduw van de laatste weken. De ramp van den oorlog kwam al naderbij en niets scheen haar te kunnen keeren. Laten wij ons eens realiseeren wat een verschrikkingen er ai plaats konden gehad hebben als de oorlog werkelijkheid was geworden. Er is in Euro pa gebeden en niet minder in ons land, en wij zijn God dankbaar dat Hij den oorlog heeft afgewend. Spr. noemt den oorlog do ergste zonde die er bestaat. Er is nog een ander lichtpuntDe grooten der aarde heb ben op het critieke oogenblik met elkande? gesproken en spr. geeft zijn bewondering te kennen voor den staatsman Chamber lain, die deed wat zijn plicht hem gebood. Dit was een daad van grooten moed, want hij wist niet toen hij voor het eerst naar Duitschland ging, wat het Engelsche volk, wat de wereld hiervan zeggen zou. Elke oorlog is uit den booze, zoolang niet alles gedaan is dezen te verhinderen. Hier toe moeten de volkeren en de kerken mede werken. Een de? de lichtpunt is, dat men een on- rechtvanrdig verdrag onder de oogen heeft willen zien. God geve dat de volkeren tot de overtuiging mogen komen, dat de mis standen moeten worden opgeruimd. Doch naast deze lichtpunten, moet spr. ook wijzen op schaduwen. Er is te München onderhandeld met het pistool op de borst. De macht heeft gezegevierd over het recht. Hoe verkeerd de geweld oplossing van München is geweest, bewijzen de gebeurte nissen dezer dagen. Dit blijft een donkere bladzijde in de mod yn e geschiedenis. Meer dan 800.000 Tsjechen en Slowaken worden thans zonder dat zij het willen bij een vreemd land gevoegd. Dit is een groot on recht. Onze gedachten gaan daarom uit naar die duizenden vluchtelingen, naar het arme Tsjechische volk in deze dagen van beproeving. Het wantrouwen onder de volkeren is door deze gebeurteniss' -> niet verminderd, doch veeleer vergroot, r^e vrede van thans is een schijnvrede, want deze vrede berust op geen rechtvaardigen grondslag. De be- wapeningswedstrijd zal worden voortgezet. Het gebouw van den vrede in Europa staat op een wankelen grondslag en straks ko men d© scheuren, die nu gepleisterd zijn, weer voor den dag. De vrede kan enkel blijvend zijn, als deze berust op het recht Gods. Vrede kan er alleen zijn, als de volkeren weer vragen naar God en Zijn woord. Het is de taak van ons 'deine Neder landsche volk, te ijveren voor een vrede ge grondvest op het recht. Wij hebben een in ternationale rechtsorde noodig en de Vol kenbond moet op een nieuwe, sterkere rechtsorde worden opgebouwd. Het Christelijk vredeswerk moet 'echter beginnen met de bekeering van

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1