De Duitsche eischen gaan te ver, zegt Praag SCHEEPJESWOL êss EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 236 VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 STADSNIEUWS §cf>CMrlcMi$»cw Voor beter breiwerk betere wol, dus: "de WoUmualls&m.' UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VEissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRU S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESL OTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERIANDSCHE DAGBLADPERS" De persdienst van het permanente Tsje- cho-SLowaaksche bureau bij den Volken bond publiceerde gisteren een communiqué, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche ge delegeerden en deskundigen op de confe rentie te Berlijn territoriale eischen tegen over Tsjecho-Slowakije hebben geformu leerd, die uitsluitend gebaseerd zijn op het verlangen voor Duitschland een zoo groot mogelijk gebied met welvarende steden, centra van nijverheid en belangrijke ver keersmiddelen te annexeeren. Ongerustheid in politieke kringen. Tot nu toe over de onderhandelingen ontvangen berichten wekken in goed-inge- lichte politieke kringen eenige ongerust heid. Het Fransch-Britsche voorstel, zoo mede de z.g. overeenkomst van München, waren gebaseerd op het beginsel van de scheiding der Duitsche en Tsjecho-Slowaak- sche bevolkingsgroepen, teneinde het begin sel van het vrije beschikkingsrecht der Volken toe te passen. Hetgeen van de werkzaamheden der in ternationale commissie is uitgelekt ver dient evenwel onder de aandacht te worden gebracht der openbare meening in de Wes- tersche landen. De gedelegeerden en deskundigen van Duitschland hebben opnieuw territoriale eischen gesteld ten opzichte van Tsjecho- Slowakije, welke zich uitsluitend baseeren op den wensch bij Duitschland een zoo groot mogelijk gebied met rijke stei en en industriecentra en belangrijke verkeers middelen te roeden. De steden en centra zijn volkomen Tsjecho-Slowaaksch of zij hebben een zeer belangrijke Tsjecho-Slowaaksche. meerder heid. De Tsjechische bevolking, welke bijge volg bij het rijk zou komen, zou 815.000 personen tellen. Bovendien eischen de vertegenwoordigers van het rijk volksstemming in zekere dis tricten, waar de Duitsche bevolking slechts van 0.2 tot 6.5 pet. bedraagt. In deze streken wonen 1.116.000 Tsjechen en slechts 144.000 Duitschers. Om hun these te laten gelden, leggen de vertegen woordigers van Duitschland statische ge gevens van voor den oorlog voor, die door het Oostenrijksch-Hongaarsche regiem zijn opgesteld, waarin men geen rekening hield met de moedertaal van iederen Tsjech, doch slechts met de taal, waarvan de be volking zich volgens de Oostenrijksche wet in het verkeer met de overheid moest be dienen. In dien tijd hebben deze autoriteiten, Duitschers, in de statistieken van zekere districten met een Tsjechische bevolking opgegeven als districten met een Duitsch- sprekende bevolking. Deze onrechtvaardige stand van zaken werd op 28 October 1918 gewijzigd en de inheemsche bevolking de zer streken, welke zich vrijelijk konden uitspreken, gaven opnieuw blijk van haar zuiver Tsjechisch karakter. De eischen der Duitsche deskundigen be oogen de overeenkomst van München in gevaar te brengen door het Tsjecho-Slo waaksche volk dezelfde rechten op een vrije beschikking te weigeren, welke zij ten gunste van Sudetenduitschers op- eischen". Van Duitsche officieuze zijde wordt me degedeeld, dat de op grond van de over eenkomst van München ingestelde interna tionale commissie gisteren de door de sub commissie voor militaire aangelegenheden uitgewerkte definitieve lijnen van het vóór 10 October door de Duitsche troepen te be zetten gebied in Tsjecho-Slowakije heeft bevestigd. De commissie zal Maandag a.s. opnieuw bijeenkomen. Zij zal dan kunnen beschik ken over nieuwe gegevens van de militai re, economische en financieele subcommis sies. Ten aanzien van het vaststellen van de gebieden, waar een volksstemming zal ge houden worden, is de internationale com missie van meening, dat zij slechts op be hoeft te treden, wanneer dienaangaande geen overeenstemming tot stand kan ko men tusschen Duitschland en Tsjecho- Slowakije. Volgens schatting van bevoegde zijde maakt het gebied, dat tot 10 October door de Duitsche troepen bezet zal worden, een vijfde tot een zesde van het geheele gebied van Tsjecho-Slowakije uit. Wat betreft de berichten in de buiten- landsche pers, dat een overeenstemming is bereikt inzake de gebieden, welke tusschen 7 en 10 October zulen worden bezet, merkt men op, dat Tsjecho-Slowakije zich hierbij heeft neergelegd. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Ber lijn, Matny, heeft in de vergadering ge zegd ,,Pe Tsjecho-Slowaaksche regeering neemt met droefheid kennis van de beslis singen, welke de vier groote mogendheden 5 October hebben genomen, zij aanvaardt de grens van het gebied, dat van 7 tot 10 October door de Duitsche troepen zal wor den bezet en zal de maatregelen nemen, welke noodig zijn." Na de gisteren gevallen beslissing over de grensafbakening van de vijfde zóne, welke door Duitsche troepen tusschen 7 en 10 October zal worden bezet, is men in welingelichte Duitsche kringen van mee ning, dat ongeveer 300.000 Duitschers in Tsjecho-Slowakije zullen blijven. Overigens zullen naar schatting ongeveer 300.000 Tsjechen door de bezetting van deze zóne van Tsjecho-Slowakije voor 10 October onder Duitsche souvereiniteit ko men. Daarbij wordt dan geen rekening ge- houdc.i. met de vele Tsjechische ambtena ren of bedienden in deze streken en met al degenen, die de Duitschers „immigran ten" noemen, de door de „politiek van Tsjechisatie" uit Sudetengebied aangeko men personen. Het aantal Tsjecho-Slowaaksche immi granten wordt op eenige duizenden ge schat en over him lot, evenals over dat der Sudetenduitsche ambtenaren, die voor dienst naar Tsjechische of Slowaaksche streken zijn gezonden, zal door de beide regeeringen moeten worden onderhandeld. Geen dierenvergiftiging. Wij plaatsten dezer dagen een ingezon den stukje waarin de heer W. Vermeulen te Middelburg als zijn meening te kennen gaf, dat te Koudekerke in het zomersei zoen honden en katten zouden worden ver giftigd. Dit blijkt niet het geval te zijn, hetgeen niet wegneemt dat het in dierenbescher mers-kringen op prijs wordt gesteld, dat men aan een en ander aandacht schenkt. Deze kwestie was reeds onderzocht en de voorzitter van de afdeeling Vlissingen van den Bond van Politieambtenaren tot Be scherming van Dieren, de heer A, Goet- hart, deelde ons mede indertijd een der ca davers naar de Rrjks-seruminriehting te hebben opgezonden voor onderzoek. Hierbij is echter gebleken, dat aan vergiftiging niet behoeft te worden gedacht. De dood schjjnt een gevolg te zijn van een besmet ting onder de dieren zelf. Nu wij toch over dierenbescherming schrijven, maken wij van de gelegenheid gebruik door Arie (men zie onze „moment opname" van eergisteren) te vertellen dat do vogel het best maakt en gauw een veilig plaatsje in het Nollebosch krijgt. De heer Quasters neemt ontslag. Naar de heer L. J. M. Quasters ons mededeelt, heeft hij ontslag genomen als voorzitter en administrateur van de mid- denstandsvereeniging „Gemeenschappelijk Bejang", aangezien zijn gezondheidstoe stand het hem niet mogelijk maakt deze functies waar te nemen zooals hij dat graag zou willen. Om dezelfde reden is hij voornemens te bedanken als lid van den bondsraad van den Nederlandschen Middenstandsbond. Ledenvergadering „Gemeenschappelijk Belang". Men schrijft ons Donderdagavond hield de Middenstands- vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" haar eerste ledenvergadering in het aange vangen winterseizoen. De vergadering stond nder leiding van den vice-voorzitter die in zijn openings woord mededeelde, dat de voorzitter door voortdurende ernstige ongesteldheid nog steeds verhinderd is de bestuursvergaderin gen bij te wonen. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van den heer Quasters waarin deze mededeelt om bovengenoemde reden ontslag te nemen als voorzitter. De vergadering betreurde, dat ziekte den voorzitter tot .dit besluit noodzaakt. Uit een door den penningmeester voor gelezen kas-overzicht bleek, dat de finan cieele toestand van de vereeniging sinds de vorige vergadering verstevigd is, doch dat groote zuinigheid voorloopig geboden is. De werkzaamheden van den administra teur zijn sedert Mei waargenomen door eenige bestuursleden, waarbij is gebleken dat deze werkzaamheden van dien aard zijn dat het met het oog op de kaspositie niet verantwoord is een gesalarieerden ad ministrateur te handhaven, waarom beslo ten werd deze functie op te heffen. Het salaris van den administrateur zal nog eenigen t-id worden doorbetaald. De verkiezing van een voorzitter is tot de volgende vergadering uitgesteld. Bij de rondvraag vroeg een lid of het niet mogelijk zou zijn nu en dan een spre ker uit te noodigen om een onderwerp voor de leden te behandelen dat voor den mid denstand van belang is. Een ander lid sprak er zijn afkeuring over uit dat tijdens de jubileumfeesten op het Bellamypark een nougat-kraam heeft gestaan, wat volgens zijn meening zeer ten nadeele van diverse omwonende win keliers is geweest. Hij drong er op aan dat het bestuur aan B. en W. zal verzoeken in het vervolg buiten de kermisweek geen vergunning te verleenen voor het plaatsen van dergelijke inrichtingen. De vergade ring ging daarmede accoord. Op een desbetreffende vraag deelde de wnd. voorzitter mede, dat hij zich naar aanleiding van vroegere besprekingen in contact had gesteld met het bestuur van de Middenstandscentrale, doch door de ziekte van den administrateur heeft dat geen verderen voortgang gehad. Groot deel van onze provincie van elecMschen stroom verstoken. In de electrische centrale van de P. Z. E. M. alhier heeft zich heden een storing voorgedaan waardoor een groot deel van onze provincie, nL de eilanden Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland gedurende ca. 1 Ys uur van electrischen stroom verstoken is geweest. Het was ongeveer tien minuten voor twaalf toen een motor van de condensatie- groep defect geraakte tengevolge waarvan alle lampen, motoren enz. in genoemd ge bied plotseling hun we».k staakten. Ook de voedingsdraden van de tram kwamen zon der spanning, zoodat de trams niet -rerder konden. Vanzelfsprekend bracht een en an der vooral in bedrijven met machines, welke door electrischen stroom worden aangedreven, vele moeilijkheden met zich mede. In de centrale werd echter direct met man en macht begonnen om het euvel zoo vlug mogelijk te herstellen. Om ongeveer 10 minuten voor half twee was men door het inschakelen van een andere machine gelukkig zoover dat, te beginnen met Vlis singen, weer stroom geleverd kon worden. Intusschen hebben, zooals men begrijpen zal, in het bijzonder de bedrijven hinder van deze stagnatie ondervonden, daar het gebruik door particulieren in de middag uren niet zoo grcot is als des avonds. De komende en gaande man. Aantal inwoners op 1 September 22.369 op 1 October 22.411. Lijst van gevestigde personen gedurende de 2e helft van de maand Sep tember 1938 C. J. Raats, marechaussee, Bloemenlaan 60, van Axel. J. A. Zwaan, korp. der mariniers, Ho- beinstraat 2, van Rotterdam. W. Bol, electricien, Kanaalstraat 14, van Rotterdam. C. M. A. Bignell, kok, Nieuwstraat 78, van Dordrecht. R. J. Baron van Hoevell, ingenieur, Bad huisstraat 45, van Haarlem. F. J. Rademaker, bankwerker, Breewa- terstraat 36, van Eindhoven. A. C. Vandepitte, roeier B. LSpuistraat 66, van Terneuzen, A. de Massier, bankwerker, Kr. Elleboog 7, van Brouwershaven. A. J. Havermans, metselaar, L. Zelke 46, van Bergen op Zoom. W. Stefarius, matroos le kl.,- Groene- woud 27, van Soerabaja. G. Houwer, machinist, Coosje Busken- straat 5, van Singapore. A. van Maldegem, pensionhouder, Clij- verstraat 41, van Middelburg. D. F. van Geel, onderwijzer, Van Dis- hoeckstraat 59, van Nijmegen. M. K. van Beers, transportarbeider, Hen drikstraat 32, van Amsterdam, P. Lameir, bankwerker, Molenstraat 41, van Woensdrecht. H. Willemse, bankwerker, Breewaterstr. 36, van Eindhoven. H. J. A. v. d. Boogaart, chauffeur, Sin- gelweg 159, van Hoboken. B. S. J, Olfers, bankwerker, Kasteelstr. 118, van Nijmegen. J. M. A. van Bokhoven, vliegtuigmaker, Cliyverstraat 48, van O. en W. Souburg. C. J. E. Lucas, teekenaar, Tulpenlaan 5, van D$n Bosch. W. Dingemanse, sergt.-konstabel, Wal- straat '107, van Soerabaja. P. Verwoerdt, korp.-machinist, P. fïein- straat 14, van Soerabaja. 0, zulke mooie Overhemden hebben wij geëtaleerd 2 krimpvrije boorden 2.®® geweven dessins, gevoerde borst, 2 stijve boorden of n 7c met patentsluiting O.' geweven dessins, met boor- den die U niet hoeft te stijven O,"" P. Kosten, metaalboorder, Lambrechtsen- straat 9, van Schiedam. H. Franken, bankwerker, Tulpenlaan 9, van 3eerta. A. Jansen, bankwerker, Tulpenlaan 9, van Beerta. C. E. Peijpersvan Beek, zonder, Rozen gracht 14, van Den Helder. J. Kabbedijk, zonder, Noordstraat 16, van Den Haag. S. M. Ekkebus-le Feber, zonder, West straat 8, van Oostburg. H. N. J. de Nooijer, zonder, Singelweg 108, van St. Laurens. I. Luteijn, ijzerwerker, Wilhelminastraat 7, van Rotterdam. J. Hokke, ijzerwerker, Nieuwstraat 31, van Vierpolders. Lijst van vertrokken personen gedurende de 2e helft van de maand Sep tember 1938 H. G. Borghstijn, zonder, Boul. de Ruy- ter 48, naar Moortsel (B.). C. Stam, bootsman K.M., Palingstraat 14, naar Den Helder. P. G. Suurmond, ambtenaar ter secreta rie, Kasteelstraat 40, naar Ede. P. v. d. Bergen, chemisch-technicu 3, Sin gelweg 42, naar Doetinchem. G. J. van Herrel, kapper, Schuitvaart- gracht 59, naar Sluis. P. Zwartepoorte, koopman, Noordstraat 30, naar Middelburg, P. van Es, loods N.L., Schuitvaartgracht 39, naar Terneuzen. Th. A. Fievez, matroos le kl., Kanaal straat 132, naar Soerabaja. A. W. Kramers, sergt.-monteur, Wacht schip, naar Soerabaja. P. Cool, luit. ter zee, Wachtschip, naar Den Haag. A. Proost, varensgezel, Beursstraat 1, naar Rotterdam. A. Penning, marechaussee, Bloemenlaan 60, naar Axel. A. A. Goethart, scheepswerktüigkundige, Oranjestraat 2, naar N. O. Indië. P. P. J. de Jager, stoker S.M.Z., Kouden hoek 22, naar O. en W. Souburg. F. J. van Leen, vertegenwoordiger, Boul. Bankert 42, naar Dordrecht. E. G. P. Passier, metaaldraaier, Hen drikstraat 22, naar Bergen op Zoom. M. M. StofbergMaas, zonder, Noord straat 9, naar O. en W. Souburg. A. L. G. Standaert, hofmeester, Duijven- drechtstraat 29, naar Den Haag. M. Garama, maj.-machinist, Eedestraat 19, naar Slaardinger-Ambacht. "Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Noorsch m.s. „Buc caneer" van Havre, lossen bij de Vlismar Nederlandsche m.s. „Gees", „Irene" en „In- sulinde" van Antwerpen „Grietje" van Gent. Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Atos" van Zee Engelsch s.s. „Thistle- brae" van Buenos Ayres Nederlandsch s.s. „Tiba" van Antwerpen. Vertrokken „Oranje Nassau" naar Harwich „Atos" naar Gent„Gees" „Irene" en „ïnsulinde" naar Londen „Thistlebrae" naar Oslo. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Oirsehot had Donderdag de officieele opening plaats van het nieuwe werkkamp in het Dioc. Jeugdcentrum „De Witte Ber gen". Het motorschip „Bandjermasin", groot ca. 1400 ton, in aanbouw voor rekening van de Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam bij de Scheepswerf Gebrs. Pot te Bolnes is Donderdag te water gelaten. Hr. Ms. „Tromp" komt naar Vlissingen. Binnenkort zal Vlissingen ook kennis kunnen maken met de nieuwste aanwinst van onze marine, Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp". Deze oorlogsbodem, onder com mando van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman zal van 14 tot 17 October een bezoek aan onze haven brengen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen De motie van vertrouwen in het En- gelsche regeeringsbeleid is met groote meerderheid aangenomen. L(Buitenlanö); De convooidiensten in de Straat van Gibraltar zijn voorloopig stopgezet. (Marine en Leger)] Mierlo is gisteren door een zware windhoos geteisterd. (Gemengd nieuws)] Ernstig arbeidsongeval te Amsterdam; heistelling omgevallen. t( Gemengd nieuws)] Te Middelrode is een moord gepleegd. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN! WED. D. S. VAN SCHUBP-E'N - VEEiOTNDifrffL Provinciale afd. Zeeland van de Ned. Middernachtzendingsvereeniging. Onder leiding van ds. J. W. Dippel te Middelburg vergaderde het bestuur van de afdeeling Zeeland van de Ned. Midder nachtzendingsvereeniging. De vergadering werd mede bijgewoond door de heeren Van Munster en Brusse namens het hoofdbe stuur. Uitvoerig werd de vraag besproken of het mogelijk zou zijn te komen tot aan stelling van een vasten werker voor deze provincie. Het moderamen zal hierin dili gent blijven, terwijl aan het hoofdbestuur; zal worden verzocht den heer Van Lint te Rotterdam, die reeds geruimen tijd in Zee land op geregelde tijden werkt, voorloopig nog voor dit werk te blijven afstaan. De heer Van Lint deed verschillende mededeelingen over den arbeid van het consultatiebureau, waaruit bleek, dat er; reeds veel gedaan is. Er kan echter nog veel meer gebeuren. Daarom is voortduren de propaganda noodig. Besloten werd te Vlissingen in Januari een openbare verga dering te beleggen, terwijl op de provin ciale jaarvergadering in Maart a.s. een referaat over het Neo Malthusianisme zal v/orden gehouden en aan den avond van dien dag een openbare samenkomst zal worden belegd. Het aantal contribuanten op het platte land van Walcheren is belangrijk gestegen.- Ook in de andere deelen der provincie zal hiernaar worden gestreefd. Ds. Vossers te Vlissingen sloot hierna; de vergadering met gebed. MIDDELBURG. De bazaar van Crescendo. Gistermiddag is in St. Joris de bazaar voor de muziekvereeniging Crescendo ge opend bij monde van den voorzitter, den heer W. F. Willems zulks bij ontstentenis van den heer L. A. Stofkoper, die aanvan- ten. Spreker wees er op, dat Crescendo als neutrale vereeniging geheel op haar eigen krachten is aangewezen en daarom o.a, langs den weg moet trachten haar finan ciën te versterken. Was het bezoek des middag nog niet; groot, gisteravond zijn er een paar uur van groote drukte geweester is al flink ge kocht en velen hebben op verschillende wij zen hun geluk beproefd. Begrooting 1938. Bij schrijven van 4 Maart brachten Ged. Staten een aantal bezwaren ter kennis van B. en W., die bestonden tegen de op 27, October 1937 vastgestelde gemeentebe- grooting c.a. voor 1938. Aangezien B. en W. zich met een groot aantal van deze bezwaren niet of niet ge heel konden vereenigen, hebben zij hen in een uitvoerig schrijven weerlegd en tevens

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1