Oajerfaesel cm &rs EERSTE BLAD van Opmerkingen naar aanleiding van de gemeente-begrooting 76e JAARGANG - NUMMER 235 DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 STADSNIEUWS §elieur8eiiissen ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Yllssinosche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 Jt ADVERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer It cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TE1TSW A ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLAD PERS" Op den verkeerden weg 1 Zooals den lezer uit het elders in ons "bjad gepubliceerde rapport zal blijken, heeft een der leden van den Vlissingschen gemeenteraad gemeend, bij de jongste vóór-behandeling van de gemeentebegroo- ting 1939 verschillende opmerkingen te moeten maken c.ver de verhouding tusschen Overheid en Pers en tusschen Politie en Pers. Ware dit het eerste en eenige geval van dezen aard, wij zouden er waarschijnlijk stilzwijgend aan voorbijgaan men kan nu eenmaal niet op alle slakken zout leggen. Er hebben echter den laatsten tijd te Vlis- singen verschillende gebeurtenissen plaats gevonden die niet alle publiek zijn gewor den en waarbij de persvrijheid in eeniger- lei mate in het geding is geweest. Enkele malen hebben wij reeds zij het dan ook mondeling en niet met de pen op ver schillende plaatsen moeten duidelijk maken dat de Pers een eigen taak en een eigen verantwoordelijkheid heeft. En wij voe gen er dit met voldoening aan toe steeds hebben deze besprekingen het resultaat ge had dat de betrokkenen de juistheid en redelijkheid van hetgeen wij te berde meenden te moeten brengen, onderschre ven. Pers en Overheid pogen elk op hun ma nier de gemeenschap te dienen. Of, zooals de Commissaris der Koningin in Zeeland het pas Zaterdag 24 September zei: „Over heid en Pers zijn dienaren van het groote volksbelang en daarom is een nauwe sa menwerking zoo noodig". Het schijnt echter anno 1938 nog nood zakelijk te zijn sommigen leden van den Vlissingschen gemeenteraad aan het ver stand te brengen dat het beslist niet tot de taak noch tot de bevoegdheden van dit gemeentelijke college behoort, zich zeg genschap aan te matigen in de wijze waar op dagbladen meenen hun taak te moeten vervullen. En voorts ligt het evenmin op den weg van den gemeenteraad om via burgemeester en commissaris van politie te trachten een soort van preventieve cen suur in het leven te roepen. Tenslotte zal de Raad er ook vrede mee moeten hebben, dat een actief dagblad er de noodzakelijk heid niet van kan inzien dat een aangele genheid in den gemeenteraad moet zijn be handeld, alvorens er over zou mogen wor den geschreven. Dat in 1938 in een gemeentelijk rapport de zinsnede kan voorkomen „Hij is van meening dat dergelijke berichten niet in de Pers mogen verschijnen zoolang Burge meester en Wethouders en de raadsleden daarvan geen kennis dragen", pleit niet voor de ruimheid van opvattingen die men te dien aanzien in ónzen tijd toch zou mo gen verwachten. s Alweer, wij zouden het bovenstaande waarschijnlijk in de pen hebben gehouden, wanneer dit de eerste maal was dat leden van den gemeenteraad meenen over de wijze waarop de Pers haar taa.k vervult, te moeten oordeelen. Het is echter niet de eerste maal en daarom moet nu eindelijk maar eens in het openbaar worden gezegd dat wij niet van zins zijn, aan onze rech ten als zelfstandig Nederlandsch dagblad ook maar in het minst te laten tornen. Een courant die haar lezers voorlicht over be langrijke feiten en over gebeurtenissen die te wachten zijn in een bepaalde gemeente, doet niet meer dan hetgeen haar taak is. Hiervoor behoeft men haar waarlijk niet te bedanken maar anderzijds moet men niet verwonderd zijn, wanneer diezelfde Pers op haar rechten staat. Wie aanmerking meent te moeten maken op hetgeen ons dagblad op eenigerlei ge bied schrijft, is op ons Redactiebureau van harte welkom en van eventueel gegronde opmerkingen zullen wij gaarne kennis ne men en er eventueel ook rekening mede houden wanneer daartoe aanleiding be staat. Maar wij ontzeggen iedere over- heids-instantie het recht, ons voor te schrij ven hoe wij onze taak behooren te vervul len. Blijkens het officieele rapport is dezer dagen in de besloten vergadering van raadsleden waar de gemeentebegrooting 1939 behandeld werd, de samenwerking tusschen gemeente-politie en Pers bespro ken, „zulks in verband met de beschouwin gen welke in de „Vlissingsche Courant" zijn verschenen, naar aanleiding van ze kere gebeurtenissen welke zich hier ter plaatse hebben voorgedaan. Het is niet in het belang der gemeente indien zii naar buiten in opspraak komt. De sa menwerking tusschen politie en pers moet zoodanig zijn dat, indien wantoe standen gesignaleerd worden, eenerzgds niets verzwegen behoeft te worden, doch anderzijds de noodige soberheid betracht worde. Hij zou derhalve gaarne zien, dat de Burgemeester zooveel mogelijk bevor dert dat bedoelde berichten zoodanig in de pers kwamen, dat le: de objectiviteit betracht werd en 2e het gevoel van sensatie weggenomen werd". Aldus de in het rapport opgenomen wijs heid, voor zoover ons dagblad hierbij rechtstreeks betrokken is. Wij zouden de opmerking kunnen maken, dat het een goede gewoonte is, een „be klaagde" in kennis te stellen van de tegen hem ingebrachte „beschuldiging". Het is ietwat wonderlijk te spreken van „be schouwingen naar aanleiding van z e k e- r e berichten", zonder die berichten met name te noemen. En hetzelfde geldt voor de poging, den burgemeester te bewegen te bevorderen „dat bedoelde berichten zoodanig in de pers komen dat de objecti viteit betracht werd en dat het gevoel van sensatie weggenomen werd". In welke gevallen is de objectivi teit dan in het gedrang gekomen en is on ze berichtgeving sensationeel geweest? De Edelachtbare spreker blijft in gebreke dit duidelijk, te makenhg noemt zelfs de beschouwingen niet, die hij op het oog be weert te hebben. Dit is een manier van aanvallen waar voor. wij al heel weinig bewondering heb ben. Wij eten waarlijk niemand op die met gerechtvaardigde klachten voor den dag komt. Dat een raadslid een dagblad met zulke vaagheden anoniem meent te moeten aanvallen, is toch wel heel kras. Wij gaan hier dan ook niet dieper op in. Wie klachten heeft, vindt op ons Redactie bureau steeds een open oor en een vriende lijk woord. Da&r en nergens anders behoo ren opmerkingen van dezen aard thuis. Ook al om de eenvoudige reden dat dit de eenige weg is, waarvan het bewandelen de mogelijkheid op succes opent. De courant beslist nu eenmaal zelf, hoe zij haar taak moet vervullen. Het zal bepaalden leden van den ge meenteraad in dit verband misschien inte- resseeren, dat de Minister van Justitie nog in October van het vorige jaar een beslissing heeft genomen die betrekking heeft op de verhouding tusschen Justitie, Politie en Pers. In de toen gehouden ver gadering van den Nederlandschen Journa listen Kring heeft de chef van den Regee- ringspersdienst hiertoe door den Minister gemachtigd namelijk medegedeeld dat le. de tegenwoordige Minister van Ju stitie, Mr. C. M. J. F. Goseling niets voelt voor beperking van het geven van inlich tingen aan de Pers door officieele instan ties 2e. Z.E. geen aanleiding ziet om deze aangelegenheid centraal te regelen 3e. Hij een soepele regeling van een en ander overlaat aan de betrokken instan ties zelf. Wij voegden hier destijds aan toe, dat de regeering zich dus nog altijd op het standpunt stelt, belichaamd in de indertijd door den Minister van Justitie nir. D. Don ker Curtius uitgezonden circulaire Nr. 51 van 20 Januari 1849. Hierin worden de be trokken instanties aangespoord tot de grootst mogelijke openbaarheid en deze wensch werd op 7 Maart 1849 nog eens herhaald. Heusch, de gemeenteraad late de behar tiging van belangen die met pers-publiciteit verband houden, liever over aan hiertoe bevoegden. Of meenen sommige Raadsle den het misschien beter te weten dan de Minister van Justitie? En overigens geven wij den Edelachtba- ren in overweging hun oor eens te luiste ren te leggen bij de Justitie te Middel burg Er zou over een en ander natuurlijk nog zeer veel gezegd kunnen worden. Wij heb ben hiertoe echter geenerlei behoefte, daar wij leden van den gemeenteraad geen ver antwoording schuldig zijn en ons, voor zoo ver dit noodig mocht zijn, wel weten te verdedigen op de plaats waar eventueele klachten thuis behooren het bureau van ons blad. De eenige bedoeling van dit artikel is him die dit noodig mochten hebben, duide lijk te zeggen dat men niet met den mond persvrijheid kan belijden en tegelijk metter daad handelen op een wgze die beoogt de vrijheid en zelfstandigheid der Pers te be knotten. Dat deze pogingen ten overvloede vruch teloos zijn, laten wij verder ook maar bui ten beschouwing. Het gaat er nu maar om, dat verschillende instanties de grenzen van hun taak en bevoegdheid duidelijk leeren inzien. Wij wachten thans met belangstel ling op het schriftelijke antwoord dat het College van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het thans besproken rapport het licht pleegt te doen zien. Een vechtpartij die geld kostte. Gisteravond bevonden zich in een café aan het begin van de Walstraat eenige matrozen van alhier liggende motorschepen die wegens den storm niet konden uitva ren. Op een oogenblik kwamen wedercxm een paar zeelieden binnen. Sommigen hun ner verkeerden onder drankinvloed. Ruzie ontstond en een vechtpartij was er het ge volg van. Nadat de onruststokers uit het café waren verwijderd en de orde zoo goed en zoo kwaad als dat ging, was hersteld, bemerkte een der zeelieden dat hem tijdens de vechtpartij zijn portefeuille met geld en papieren was ontroofd. De politie werd in den arm genomen. Een onderzcfek werd ingesteldook in den afgeloopen nacht aan boord van sommige schepen, Gisteravond laat moest de politie ook nog handelend optreden voor een automa tiek in. de Walstraat waar een vechtpartij plaats vond. De ontevredenen werden naar het bureau overgebracht. Ongeval aan boord van Duitsch schip. Gistermiddag heeft dr. Detmar zich met een politieambtenaar aan boord begeven van het Duitsche stoomschip „Lividia" dat van Sluiskil op weg was naar Teneriffe. Een Duitsche dekjongen bleek- in een der i ruimen te zijn gevallen. De jongen is naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje-Nassau" van Harwich (verwacht)Nederl. m.s. „Cormoran" van Londen naar Brohl„Ac tinia" van Antwerpen; Zweedsch s.s. „Sign- fred" van Watchet met machinereparatie „Ang-eja" van Antwerpen. Om te bunkeren: Yoegoslaaf s.s. „Koranna" van Hamburg Grieksch s.s. „Konistra" van Gent. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Troma" naar Stettin„Adel- fotis" naar Gdynia„Gonzenheim" naar Hamburg. Een jubileum bij „De Scheldek. Heden herdacht de heer L. J. Jansen, teekenaar op de bedrijfsafdeeling, zijn 25- jarig ambtsjubileum. In den loop van den morgen werd de jubilaris bij de directie ontboden, waar hij hartelijke gelukwen- schen in ontvangst kon nemen. In aanwe zigheid van collega's en vrienden werd de heer Jansen vervolgens toegesproken door den afdeelings-chef, die de verdiensten van den jubilaris uit zijn 25-jarige ambtsperiode memoreerde, waarna hem een blijvend aan denken werd aangeboden. De jubilaris dankte met enkele welgekozen woorden, de hoop uitsprekend, nog vele jaren in pret tige samenwerking op „De Schelde" te mo gen doorbrengen. C. K. W. O. Gisteravond heeft de Vereeniging C. K. W. O. het winterseizoen ingezet met een familieavond. De groote zaal van het Con certgebouw was zoo goed als geheel bezet. De voorzitter, de heer J. Marijs, wees er in zijn openingswoord op, dat het ledental eenigszins terugloopt. Spr. hoopte, dat alle leden propagandist zullen zijn om het le dental weer op te voeren. Vóór de pauze verzorgde de Chr. Mando- linevereeniging onder leiding van mej. M. Kuypers op verdienstelijke wijze het pro gramma. Het aandachtig publiek was gul met applaus. Na de pauze werd opgevoerd het blijspel in twee bedrijven „Een zekere meneer For tuin", door Dick Faber. Het spel werd over het algemeen goed vertolkt en vond veel bijval. Waarschuwing voor zeevarenden. De fgd. Waterschout te Vlissingen deelt op verzoek van den Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart te 's-Gravenhage me de, teneinde betrokkenen zoo min mogelijk last te veroorzaken, dat de daarvoor aan gewezen geneesheeren in den vervolge slechts dan tot de bij de wet vereischte keuringen van schepelingen zullen over gaan, indien belanghebbenden hun mon sterboekje overleggen. Voor zooverre noodig wordt medege deeld, dat bij Koninklijk Besluit van 10 September 1937 zijn aangewezen als amb tenaren van aanmonstering, die, naast het Hoofd van de Scheepvaartinspectie, belast zijn met de afgifte van monsterboekjes de Waterschout te Amsterdam de Waterschout te Rotterdam de Waterschout te IJmuiden de Commissaris van Politie te Vlissin gen en de Burgemeester van Delfzgl. (Overname in andere Zeeuwsche bladen wordt verzocht). De reis naar Engeland gaat niet door. Het aantal voorloopige opgaven voor deelname aan den tocht naar Engeland bij de aanbieding van het Zeeuwsche hulde blijk aan Neville Chamberlain, is te gering en daarom is van dit plan afgezien. Het nieuws van den dag in beeld. De troepen, welke op last van de regee- ring onder de wapenen zijn geroepen ter versterking van de grensbeveiliging, en welkë weer naar de mobilisatie-centra zijn teruggekeerd, zijn Woensdag met groot verlof vertrokken. De Pangeran Hangabehi van Jogjakarta en de Pangeran Mario Soerjosoemarno van het Mangkoenegorosche zelfbestuur, die het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin hebben bijgewoond, zijn Woensdag middag van station Hoilandsche Spoor te Den Haag vertrokken. ZE VUEfiEIW* Dat kan reusachtig aardig zijn... op Schiphol of zoo. Maar als u op straat loopt of rijdt en ze dan ziet vliegen.... dan ziet u direct daarna dikwijls sterre tjes. En morgen zeggen ze van u.... „hij zèg ze vliegen!" BjjDT VEILIG Dit nummer bestaat uit 2 bladen ten lag Overheid en Pers. Op den verkeerden weg (Hoofdartikel) President Benesj van Tsjecho-Slowakije is afgetreden. (Buitenland) Opmerkingen naar aanleiding van de gemeentebegrooting. (Stadsnieuws) Beperking van den Spaanschen burger oorlog in zicht. (Buitenland) Familiedrama in Limburg. (Gemengd nieuws) Nog steeds gevechten In Palestina. (Buitenland) De Heldring gestichten te Zetten. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld, heeft de gemeenteraad Vrijdagavond 23 September in de gebruikelijke vóór-be spreking, de begrooting onder de loupe ge nomen. Het rapport van dit „onderzoek" laten wij hieronder volgen. Aanwezig waren de heeren E. Andries- sen, A. Cappon, W. J. Castel, A. R. König, J. Marijs, J. Nieuwschepen, L. P. van Oor schot, J. C. Paap, L. J. Polderman, J, Post Jr., W. de Ruiter, H. C. V. Sorel, Mevr. J. van der Vlistvan den Broeke, Ph. J. Wol tering, de wethouders W. Anker Sr., W. P. Edelman en A. Rorije, alsmede de burge meester en de secretaris. Voorzitter de burgemeester. Als rapporteur treedt op de heer A. de Baijl, hoofdcommies ter secretarie. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. UITGAVEN. Hoofdstuk II. (Algemeen beheer). Een der leden is van meening dat de sa larissen van de wethouders te laag zyn. Hij wg'st erop, dat het voor personen die, als gevolg van hun benoeming tot wethouder, hun be' ekking moeten verlaten en geen andere inkomsten genieten, bezwaren zal opleveren het wethouderschap te aanvaar den. Hij zou er derhalve gaarne bij Gede puteerde Staten op aangedrongen zien, dat bedoelde salarissen verhoogd werden. Hetzelfde lid herinnert aan de discussies, v/elke het vorige jaar zijn gehouden met betrekking tot de salarissen van het ge- meentepersoneél. Toentertijd zijn enkele ambtenaren in rang verhoogd, hetgeen ten aanzien van een enkele andere thans even eens voorgesteld wordt. Echter heeft de wethouder van financiën liet vorige jaar de toezegging gedaan te zullen overwegen of het mogelijk was ook nog enkele andere ambtenaren in een bepaalde salarisklasse onder te brengen. Het ging hier o.a. over den ambtenaar bij den Vee- en vleeschkeu- ringsdienst. Hij dringt er thans weder op aan hiervoor een regeling te treffen. Een <"er leden stelt de vraag of de tijd nog niet aangebroken is om plannen te ontwerpen voor een nieuw gemeentehuis. Hij wijst erop, dat het gebouw geleidelijk te klein is geworden, terwijl voorts veel last wordt ondervonden van het lawaai van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Overigens betreft het hier «en mooi object voor werkverruiming. Een ander lid sluit zich hierbij aan en zou gaarne zien dat -etracht werd voor dit doel steun van de regeering te verkrijgen bijv. uit het Werkfonds. Van andere zijde wordt de vraag gesteld of het alsdan nog wel verantwoord is nog kosten te maken voor de inrichting van een archief-bewaarplaats in het gebouw naast het gemc-ntehuis. Weer een ander lid heeft zich afgevraagd of het archief wel voldoende brandvrij is, hetgeen van het grootste belang geacht moet v/orden. Hi; denkt hierbij ook aan het museum aan het Bellamypark,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1