De Duitschers bezetten Sudetenland Polen rukken Teschen binnen Zeeland s hulde aan Neville Chamberlain EERSTE~BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 232 MAANDAG 3 OCTOBER 1938 Hongarije verlangt onmiddellijke inwilliging zijner eischen The right honourable Neville Chamberlain abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissinqsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 9. AD VERTENTTEPRU s Van 1—regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max, 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN B Ij HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCH E JD A_Gj_L_A_DPJE_Rff' Duitsche troepen, onder bevel van gene raal Ritter von Leeb, hebben Zaterdag om 14 uur de vroegere DuitschTsjecho-Slo- waaksche grens in het Boheemsche woud tusschen Helfenberg en Finsterau over schreden en zijn begonnen met de bezetting van het gebiedsdeel, dat is vastgesteld in het accoord van 29 September. De Tsjechische troepen hadden des nachts Eger verlaten. Zonder eenige waar schuwing verlieten zij met vijftien vecht- wagens de stellingen bij Oberlohna en in vrachtauto's vertrokken zij via Franzenbad en Asch. Volgens mededeeling van den burgemees ter van Siefhennersdorf hadden Tsjechische soldaten Vrijdagavond zonder de bevolking te waarschuwen, drie bruggen in de lucht laten springen. De omliggende huizen wer den zwaar beschadigd. Eenige Sudetenduit- sche burgers werden gewond. Alle elec- trische en telefoonleidingen, werden ver nield. De correspondent van Reuter heeft het binnenrukken van de troepen in het dorpje Vogelwald gadegeslagen. Even voor zij het dorp binnentrokken, werden zij door den divisie-commandant geïnspecteerd. De sol daten werden door de bevolking aan beide zijden van de grens toegejuicht. In de velden in de omgeving lagen afdeeïingen van het Sudetenduitsche vrijkorps te rusten. In hun burgerkleeren staken zij sterk af bij de Duitsche soldaten. Het Zaterdag bezette gebied is heuvel achtig en dun bevolkt. Langs de wegen naar de grens reden lange convooien vrachtwagens, artillerie, luchtdoelartillerie en zoeklichten. Vele wa gens waren met bloemen getooid. Langs de wegen werden de soldaten toegejuicht, doch de burgerbevolking mocht de troepen niet volgen bij het overschrijden van de grens. Om 13.30 uur is de voorhoede van de Duitsche troepen in Hohenfurth aangeko men. Aan beide kanten van de smalle hoofd straat stonden de inwoners van het stadje. Ook hier luidden alle kerkklokken, orde bewaarders van de Sudetenduitsche partij hielden de straten vrij, doch de menigte brak door de versperringen heen. De door tocht der troepen duurde verscheidene uren. Aan het hoofd rukten gemotoriseerde een heden binnen, op korten afstand gevolgd door de andere troepeneenheden. Een deel der uit Leonsfelden komende troepen boog reeds spoedig na het overschrijden van de grenzen af in de richting van Rosenberg. Nergens is het tot incidenten gekomen. Achter de troepen trekken de uit het grens land gevluchten naar hun woningen terug. De tweede zone wordt bezet. Duitsche troepen onder bevel van gene raal von Bock zijn gisternacht om 13 uur nabij Rumburg en Friedland in den Ober- lausitz over de vroegere DuitschTsjecho- Slowaaksche grens getrokken en met de bezetting van de in het accoord van 29 September vastgestelde zone 2 begonnen. De troepen van generaal Ridder von Leeb zijn Zondag om 13 uur den opmarsch over de Moldau begonnen. De rechtervleugel trekt van Oberhaid naar Rosenberg op, ter wijl de opmarsch van den linkervleugel, die pas tegen 16 uur aanvangt, op Stubenbach is gericht. Gelijktijdig met de bezetting van de Sudetenduitsche gebieden door het leger worden de inrichtingen van de militaire en burgerlijke luchtvaart door deelen van het luchtwapen bezet en in gebruik genomen. Karlsbad ligt verlaten. De eens zoo vroolijke en welvarende bad plaats Karlsbad, die het binnenrukken der Duitsche troepen in het derde stadium der bezetting, dat vandaag begon, afwacht, bood Zondag een griezelig verlaten beeld, alsof de geheele bevolking voor een aard beving was gevlucht, aldus de speciale cor respondent van Reuter in die stad. In het centrum van de stad, waar geweldige ho tels staan, is nauwelijks een levende ziel te zien. De straat was uitgestorven. Op het spoorwegstation stonden alleen goederen wagens op de rails, die reeds beginnen te roesten. Het stationspersoneel is verdwenen en heeft met krijt op den ingang geschreven dat er geen treinen meer zullen loopen tot nader order. Bezetting der derde zóne begonnen, Duitsche troepen onder bevel van gene raal von Reichenau hebben heden te acht uur de vroegere DuitschTsjecho-Slowaak- sche grens aan weerszoden van den top van Asch, tusschen Selb en Markneukirchen, overschreden en een begin gemaakt met de bezetting van de in het accoord van 29 September genoemde derde zóne. Sudetenduitschers plunderen Tsjechische eigendommen. Terwijl alle berichten eensgezind melden, dat de binnenrukkende Duitsche troepen zich voorbeeldig correct gedragen te Novi Hradi, waar zg de grenslijn gepas seerd waren trokken zij terstond terug toen zij op hun dwaling gewezen werden wer den gisteren te Praag odk berichten ont vangen over een aantal incidenten, waarbij Sudetenduitschers betrokken zijn. Te Kru- mau hebben Sudetenduitschers woningen en winkels van Tsjechen geplunderd, terwijl de Tsjechische troepen zich er van onthielden in te grijpen om geen ernstig incident uit te lokken. Te Freistadt is het douanegebouw des nachts aangevallen. Er werden ver scheidene beramen naar binnen geworpen. Praag waarschuwt door middel van de radio. Radio Praag waarschuwde gisteren de be woners der ontruimde gebieden en van de gebieden, welke onderhevig zullen zijn aan volksstemming, tegen de agitatie van den buitenlandschen radio-omroep, waarvan het doel is zooveel mogelijk bewoners dezer ge bieden er toe te brengen hun haardsteden te verlaten. „Dit is merkbaar een poging om zooveel mogelijk kiezers uit deze streken, die vóór Tsjecho-Slowakije zouden kunnen stemmen, te laten wegtrekken." Het beroep doet opmerken, dat een recht van optie voor alle met of zonder volks stemming afgestane gebieden zal gelden. De Sudetenduitsche gevangenen worden vr\jgelaten. Alle Duitsche staatsburgers, die in de politiegevangenis te Praag gevangen heb ben gezeten, werden Zaterdag vrijgelaten. In tegenwoordigheid van drie leden van de Duitsche legatie is gisteren proces-verbaal opgemaakt over de mishandelingen, welke zij hebben ondergaan. De politie-president te Praag bericht ver der, dat zich nog tallooze Sudetenduit schers, mannen en vrouwen, in de gevange nissen te Praag, Pilsen, Kuttenberg, Brünn en Znaim, alsmede in de concentratiekam pen te Tabor, Jitschin en Unholst bevinden. Er is hier alleen sprake van gijzelaars. Hemlein rijkscommissaris. Adolf Hitier heeft Konrad Henlein, den leider van de Sudetenduitsche partij, be noemd tot rijkscommissaris voor het Sude tenduitsche gebied. Henlein is Zondagmiddag uit Berlijn te Asch aangekomen, waar hg door de bevol king op geestdriftige wijze gehuldigd werd. Hitier vandaag te Eger. De Duitsche troepen zouden vandaag om streeks 10 uur Eger binnenrukken. Mede gedeeld werd, dat Hitler met de troepen tusschen 12 uur en 12.30 uur de stad zou binnentrekken. Later wordt gemeld dat de Führer en Rijkskanselier vanochtend te 10.15 uur van Hof per auto naar het Egerland is ver trokken. Hg is te 11.20 uur bg de grens te Wil- denau aangekomen. Hg werd verwelkomd door Henlein. Terwijl de grensboom lang zaam rees, speelde een muziekcorps het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. De auto van Hitier werd gevolgd door twaalf auto's met officieren, vele wagens met stormtroepen en eenige motorrijders. Op een eerepoort stond te lezen „Sudeten land verwelkomt zijn bevrijder". Eenige mi nuten later reed Hitier Asch binnen on der een hartstochtelijke gejuich. Teschen wordt ontruimd. De Tsjechische troepen zijn Zaterdag begonnen met het ontruimen van Teschen, dat aan Polen werd afgestaan. De onderhandelingen over de omringen de gebieden, welke door Polen worden op- geëischt, zullen onmiddellijk worden aan geknoopt* Overal in Warschau en in de overige steden en dorpen van Pelen heerscht vreugde. De vlaggen zijn uitgestoken en de bevolking uit haar vreugde in betoogin gen. Maarschalk Smigly Rydz, de opperbe velhebber van het Poolsche leger, heeft Zondagmiddag om 2 uur over de radio het bevel „voorwaarts marsch" gegeven aan de soldaten, die gistermiddag onder bevel van generaal Bartnowski het oude Tsje chische gedeelte van Teschen zouden bin nen rukken. Om vijf minuten over twee zijn de eer ste afdeeïingen van. het Poolsche leger het oude Tsjechische gedeelte van Teschen binnengerukt. De troepen werden verwelkomd met ge juich van de menigte, die aan weerszijden van. de oude grens stond opgesteld. Zij trokken onder groote geestdrift van de bevolking door de stad en hebben het rond de stad gelegen voormalige Tsjechi sche gebied met een straal van tien kilo meter bezet. De algeheele bezetting van de twee aan Polen afgestane gebieden Teschen en Frystatt zal voor den lOen Oc tober voltrokken worden. De overgave van het door Tsjecho-Slo wakije afgestane gebied, aldus meldt het D.N.B. uit Teschen, geschiedde om 2 uur op de historische Olzabrug, waar de Tsje chische generaal Krapczyck het gebied op symbolische wijze aan de militaire hoede van den Poolschen generaal Brot- •noski toevertrouwde. Het eerst rukte daar op het Poolsche vrijkorps het gebied bin nen, gevolgd door het Pooïscb civiele be stuur. Naar autonomie van de Roethenen. De president van de Tsjecho-Slowaak- sche republiek heeft Alexander Beskys benoemd tot vice-gouveroeur van Subkar- patisch Rusland. Deze benoeming was een der voornaamste eischen van de autono mistische Roethenen en wordt beschouwd als een eerste stap op den weg naar zelf bestuur. Hongarije wenscht onmiddellijke inwilliging -nn zijn eischen. Op instructie van de Hongaarsche re- geering heeft de Hongaarsche gezant 'te Praag den Tsjechischen minister van bui- tenlandsche zaken, Krofta, den wensch der Hongaarsche regeering kenbaar gemaakt, „dat de rechtvaardige eischen van Honga rije betreffende de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht terstond worden in gewilligd. Tezelfdertijd heeft minister Krofta aan den Hongaarschen gezant een nota over handigd, waarin de voorstellen der Tsje- cho-Slowaaksche regeering inzake de rege ling van het vraagstuk der Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowakije uiteen werden gezet. De streken met gemengde bevolking. De Tsjechische bladen dringen er met steeds meer nadruk op aan, dat de Tsjechi sche of Duitsche bevolking in het Sudeten duitsche gebied niet haar woonplaatsen ver laat, opdat niet van tevoren de kansen, die Tsjecho-Slowakije bij een volksstemming zal hebben, bedorven worden. Bij de toe gangswegen tot Praag en andere steden wordt toezicht uitgeoefend om de verhui zing uit streken met een gemengde bevol king tegen te gaan. Finantieele hulp aan Tsjecho- Slowakye De Daily Telegraph and Morning Post meent te weten, dat men een voorstel overweegt, waarbij de mogendheden, met name Groot Brittannië en Frankrijk, fi- nancieele hulp zouden geven aan het ver kleinde Tsjecho-Slowakije, waardoor dit land in staat zou worden gesteld zich te herstellen. In Tsjecho-Slowaaksche kringen te Lon den wordt verklaard, dat ten minste een bedrag van 50 millioen pond sterling noo- dig zou zijn. Harold MacMillan, de afgevaardigde van Tockton, zal de zaak ter sprake bren gen. Hg zal daarbij steun ondervinden, zoo wel uit conservatieve kringen als van de zijde der oppositie. Der regeering zal gevraagd worden in overweging te nemen een commissie naar Tsjecho-Slowakije te zenden, al dan niet in samenwerking met andere landen, om dr. Benesj te helpen uit de moeilijkheden waarvoor zijn regeering zich thans ziet geplaatst. re VLIEGEN- Dat kan reusachtig aardig zijn... op Schiphol of zoo. Maar als u op straa\ loopt of rijdt en ze dèn ziet vliegen..., dan ziet u direct daarna dikwijls sterre* tjes. En morgen zeggen ze van u„.. „hij zèg ze vliegen!" VEILIG Naar wij vernemen is aan de thans definitief geconstitueerde commissie van toezicht en beheer op het fonds waaruit een Zeeuwsch huldeblijk aan den redder van den wereldvrede zal worden aangeboden, de navolgende tekst der te vervaardigen oorkonde ter vaststelling aangeboden die, in September 1938, het uitbre ken van een tweeden wereldoorlog voorkwam door zijn van MOED, BELEID en TROUW aan de groote beginselen des Vredes getuigende optreden VAN who, in September 1938, averted the outbreak of a second world-war by his action, thereby bearing testimony of courage, statemanship and fidelity to the great principles of peace FROM (getal) inwoners der Nederlandsche provincie J inhabitants of the Dutch province of ZEELAND. De commissie The committee H. F. LANTSHEER, L. L. D., OostkapeUe, President. J. J. HEIJSE, L. L. D., Middlburg, Treasurer. SIBOLD S. SPEEDING, PH. D., Middelburg, Secretary. R. M. VAN DUSSELDORP, L. L. D., Goes. P. W. M. HOEGEN VAN HOOGELANDE, Serooskerke (W.) J. C. PAAP, N. P., VUssingen. Verantwoording van ontvangen bijdragen. Reeds verantwoord 50.T. K. V. 2.Th. E. H. v. Z. 3.mevr. D. L. 10.—, J. M. H. 2.50, de V. 1.—, L. S. 1.—, J. N. 1.—, N. K. 0.50, N. N. 1.—, H. J. St. 1.—, mevr. K. 1.—, familie P. W. 1.—, D. L. H. v. R. 2.50, G. de R. 2.50, X. einder motto Klein is mijn gave, maar groot is mijn dank aan den bewerker van den vrede 1.Pax 5.Onbekend 0.25, Z. v. R. 1. L. M. V.—C. j 1.25, familie S. 1.—, A. B. 1.—, M. 2.50, familie H. 1.07, Que Scaij-je? 0.25, B. C. ƒ1.—, W. M. 0.50, wed. B. V. 2.50, v. N. N. 1.—, mevrouw B. 1.K. S. 0.60, O. O. ƒ2.onder het motto Wij geven dit met dankbaar hart, Deez' staatsman 'hoedde ons voor veel smart. Het huldeblijk komt van twee vrouwen, De namen willen we vóór ons hoüwen H. M. R. 0.60, mevr. de Vr. 1.—, A. P. K. O. 2.50, W. N. F. M. 1.—, J. L. 1.—, N. N. 2.50, K. Z. 0.50. Totaal 112.02. (Bg de Middelburgsche Courant kwam tot dusver 836.30 binnen). Op veler verzoek wordt de ge legenheid tot inschrijving ver» lengd tot Dinsdagmorgen 9 uur Aanbieding door een aantal Zeeuwen. Het geschenk De gedachte gaat uit naar een kunstvoorwerp. Als de commissie van toezicht en beheer, bijgestaan door haar raadgevers, tot het besluit mocht komen een schilderij te schenken, dan zal dit om redenen van vredelievenden aard in elk ge val geen schilderij van een levenden Zeeuwschen of in Zeelanc' wonenden en werkenden meester kunnen worden. Nu de wereldoorlog is afgewend, moeten wij geen. Zeeuwschen schildersoorlicg krijgen. Wel wordt ernstig gedacht aan de mo gelijkheid een zeer fraaie antieke Zeeuw- sche kast, een kostbare antieke klok of op een ander voorwerp van dien aard de keuze te doen vallen. De heer P. W. M. Hoegen van Hooge- lande is alsnog uitgenoodigd toe te treden. Ook zal nog een Goesche persoonlijkheid aangezocht worden, zitting in het comité te nemen. De heer A. J. Barto, calligraaf te Mid delburg, heeft onmiddellijk na het bekend worden der plannen aangeboden den tekst der bij het geschenk te voegen oorkonde kost.loos te calligrafeeren. Een commissie van aanbieding is reeds in beginsel geformeerd. Zij zal waarschijn lijk bestaan uit vijf personen, waarvan drie nog drager en draagster van de Zeeuwsche kleoderdracht. Aangezien echter verwacht mag worden dat zeer vele Zeeuwen, het op prijs zullen stellen, van zoo na'jij mogelijk getuige van de aanbieding van ons Zeeuwsch huldeblijk te zijn, is overleg gepleegd met de directie van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, teneinde te bereiken, dat tot een zeer billijken prijs de gelegenheid zal worden ge schapen met de booten van de Zeeland den aanbiedingstocht van bet huldeblijk mede te maken. De bedoeling daarvan is dan des avonds na aankomst te Harwich aan boord te overnachten, den volgenden ochtend vroeg met den trein naar Londen te gaan, des avonds wederom aan boord terug te keeren en daar te overnachten en den vol genden morgen naar Vlissingen te vertrek ken. Overdag zal, voor of na de aanbieding van het huldeblijk aan den heer en me vrouw Chamberlain op Downingstreet 10 een bezoek aan de bezienswaardigheden van Londen gebracht worden. Bij de aan bieding zelf zal men natuurlijk in. Dow ningstreet opgesteld staan. Er zullen aldus een 100150 Zeeuwen mee kunnen de kosten zullen voor dit 3- daagsche uitstapje, n kl. boot en III kl. trein, alles inbegrepen, vermoedelijk niet boven de 32.50 komen voor degenen, die I kl. boot en I kl. trein willen reizen, 2 maal in Londen op eigen kosten in een hotel wil len logeeren, doch den aanbiedingsdag na tuurlijk meemaken, wordt het vermoedelijk plm. 42.50, exclusief paspoort of, zoo mo gelijk, bewijs van Nederlanderschap. Men zie in dit verband ook de advertentie elders in ons blad. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»eMrlcwa»«en «on JUra claacg De Duitschers trekken Sudetenland binnen. .(Bag. 1, eerste fcladj De eerste Lord der Britsche admirali teit is afgetreden, (Buitenland) Welgeslaagde Roode-Kruis oefening. (Stadsnieuws) Er hebben weer verschillende zeer ernstige verkeersongevallen plaats ge had. (Gemengd nieuws) Merkwaardige grondverschuiving te Amsterdam. (Gemengd nieuws) Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. (Luchtvaart) zie verder eventueel LAATSTE BERICHTEN. HET VERSCHIL IS ENORM! Wanneer U Uw kunstgebit dagelijks een bad geeft in Steradent, is het verschil tusschen voor en na de behan deling, in werkelijkheid niet minder groot dan op 't hierbij gegeven voorbeeld, want door Steradent wordt en blüft Uw kunstgebit inderdaad als nieuw! Aanbevolen doorlO.OOO tandartsen I In bussen van 50 en 90 ct. bij apoth, en drog. N.V. Handelmif. Reckitts, Pharm. afd.. De Bilt. /S VOOR W» NA Proefbusje gratia op. aanvraag,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1