TRIUMPH Chamberlain, Daladier en Mussolini geestdriftig ingehaald Vrede 1 CENT VIRGINIA EENS GEPROBEERD De ontruiming van Sudetenland is begonnen Praag is in rouw TRIOMFEERENDE ZEELAND HULDIGT CHAMBERLAIN ALTIJD GEPREFEREERD EERSTE BLAD «3 76e JAARGANG - NUMMER 231 ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 Polen richt een nieuwe nota tot de Tsjechische regeering Kort §el»enrlentsscii van Jen «t ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post f 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VL1SS1NGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTÏEPRD S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bjj driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGÏNG „DE NEDERLANPSCHE DAGBLADPERS'* Minister-president Chamberlain is gis termiddag te 10 minuten over half 6 op het Engelsche vliegveld Heston geland., De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, overhandigde hem een schrij ven van den koning. De eerste minister werd door de aanwezige ministers omringd, terwijl een minutenlang aanhoudend ge juich losbarstte. Chamberlain bleef toen een oogenblik voor de menigte staan en toonde den juichenden menschen het do cument met zijn handteekening en die van Hitler. Na op het vliegveld te zijn verwelkomd door de ministers legde Chamberlain een .verklaring af, waarin hij o.m. zei „Er zijn slechts twee dingen, die ik wil zeggen. In de eerste plaats wil ik verkla ren, dat ik evenals mijn vrouw gedurende /«al deze gespannen dagen een onnoemelijk aantal brieven heb ontvangen, brieven van steun, goedkeuring en dankbaarheid. Ik bracht, naar mijn opvatting slechts een voorspel is voor een breedere regeling waarin geheel Europa den vrede zou kun nen vinden. Vanmorgen heb ik nog een be spreking geveerd met den Duitschen rijks- mij geweest is. ik wil het Britsche volk dankzeggen voor wat het heeft gedaan. In de tweede plaats wil ik verklaren, dat de regeling van het Tsjecho-Slowaak- sche probleem, die thans tot stand is ge- kan u niet zeggen, welke steun dat voor kanselier Hitier en hier is een papier, dat zijn naam draagt zoowel als den mijnen. Sommigen uwer hebben misschien reeds .JU" t'. gehoord wat het behelst, maar ik zou het toch nog willen voorlezen". De juichende menigte verbreekt de afzetting. Nadat Chamberlain den inhoud van de reeds bekende verklaring had voorgelezen, barstte een wild gejuich uit, waarbij kre ten als „Goed zoo, Neville, God zegene u", konden worden onderscheiden. Chamberlain wuifde de menigte toe en stapte vervolgens in zijn auto, die echter nog geen honderd meter" opg-ereden was, toen de menigte reeds door de afzetting heenbrak en den wagen zoo dicht omring de, dat er geen doorkomen aan was. Men klopte op de ruiten van de auto en zong uit volle borst, terwijl de aanwezige mi nisters, diplomaten en belangstellenden mee instemden, het lied„For he is a jolly good fellow". Minstens tienduizend personen stonden voorts nog buiten het commentaar Wie na ons „Kort Commentaar" van Jl. Dinsdag verwachten zou dat wij nu geen woorden genoeg zouden kunnen vinden om te jubelen over het behoud van den vrede, zal dit artikeltje misschien met eenige be vreemding lezen. Want wij zijn er ons van bewust dat alle enthousiasme hierin Eoek is. Natuurlijk zijn wij dankbaar dat het ergste cos bespaard is gebleven en dat de vrede behouden mocht blijven. En hierbij gaan onze gedachten uit naar den nobelen mensch Neville Chamberlain die het vrij wel onmogelijke tot stand heeft gebracht die het aanzien van zijn ambt in de waag schaal stelde en juist daardoor tot hooger aanzien steeg. Hij neemt in deze dagen in ons aller harten een groote plaats in en wij hebben diepen eerbied voor dezen grooten staatsman die eigen vernedering riskeerde om de volkeren den vrede te doen be waren. Het is dus verre van ons, critïek te willen oefenen op het prachtige werk van Chamberlain, wanneer wij zeggen dat de Europeesche vrede voorloopig wel tegen zéér hoogen prijs is gekocht. Velen hopen dat uit de conferentie te München een blijvend rechtstreeksch con tact tusschen de voornaamste Europeesche staatslieden zal worden geboren, met als resultaat persoonlijk overleg en daardoor hetere verstandhouding en oplossing van moeilijke problemen die de volkeren schei den. Wij hopen het van ganscher harte met hen die zoo denken. Maar wij vreezen dat dit rechtstreeksche contact met de leiders van bepaalde Euro peesche staten niet dit resultaat zal hebben, in zijn groote radio-rede zei Adolf Hitler Maandagavond, slechts te pleiten „voor het lot van mijn Duitschers". En hij noemde het opnemen van de Sudetenduit- schers in het Duitsche Rijksverband z\jn laatsten territorialen eisch in Europa. Chamberlain zei Dinsdag in zijn radio rede, dat het heele Britsche Imperium niet onder alle omstandigheden in een oorlog kan worden gestort voor een klein land dat door een grooten, krachtigen buurstaat ^'ordt bedreigd. „Doch wanneer ik er van overtuigd was, dat eenig land voornemens was om de geheele wereld te regeeren door de vrees voor zijn kracht, dan ben ik van meening dat tegenstand moet worden geboden", aldus Chamberlain. Hij voegde er nog aan toe dat in een dergelijke over- heersching het leven van volken die in de vrijheid gelooven, het leven niet meer waard zou zijn. Welnu, Duitschïand èn Italië hebben zich te München niet bereid verklaard de nieuwe Tsjecho-Slowaaksche grenzen te garandeeren die ontstaan wanneer Sudeten land Duitsch is geworden. Zij zijn hiertoe niet eerder bereid, dan wanneer ook de kwesties der Poolsche en Hongaarsche min derheden geregeld zijn l Wil men een duidelijker bewijs, dat het den Führer waarlijk niet alleen om „het lot van mijn Duitschers" te doen is?! Duitschïand heeft zijn eischen vrijwel volledig ingewilligd gezien. Chamberlain en Daladier hebben moeten bukken voor de bedreiging met geweld, met oorlog, wanneer dit niet ware gebeurd. En wij zullen de laatsten zijn om er hun onder deze omstandigheden een verwijt van te maken. Een ontzaglijke verantwoordelijk heid drukte zwaar op hun schouders en het is begrijpelijk dat zij het voorloopige be houd van den vrede tenslotte het zwaarst hebben laten wegen. Maar er is in ons werelddeel minstens één mogendheid die in de jongste dagen gemeend heeft met het grofste geweld de inwilliging van haar eischen te raceten af dwingen. De prijs hiervoor was de vrede. Daarom schreven wij gisteren op onze voorpagina„De Europeesche vrede voor loopig tegen zeer hoogen prijs gekocht". De prijs is buitengewoon hoog. En zooals wij het zien zal in bepaalde toekomstige „onderhandelingen" de thans zoo succesvol gebleken methode van bedreiging, een groo- tere rol spelen dan ooit tevoren. München beeft het contact tusschen de volkeren vreezen wij geen goed gedaan. Daarom gelooven wij dat de moeilijkhe den rond Tsjecho-Slowakije nog niet ten einde zijn en dat zij bovendien niet de laatste zullen zijn waarvoor de wereld op internationaal politiek gebied zal komen te staan. vliegveld te juichen en met vlaggen te zwaaien. Chamberlain leek bijna overstelpt door de hartelijkheid van deze ontvangst. Ten slotte baande de politie een weg voor den premier door de menigte, zoodat hij vertrekken kon naar Buckingham Pa lace. Chamberlain bij den koning Chamberlain is om 18 uur 50 op Bu ckingham Palace aangekomen. Zijn vrouw was reeds om 18 uur 15 gearriveerd. Pre cies om 19 uur verschenen de koning, de koningin, Chamberlain en mevrouw Cham berlain op het balkon van het paleis, waar zij gedurende vier minuten bleven staan. De koning beduidde Chamberlain naar voren te treden en gedurende enkele oogeru blikken stond de eerste minister vooraan op het balkon terwijl de geestdrift van het publiek tot een nieuw hoogtepunt steeg. De ontvangst, die Chamberlain bereid werd, toen hij het paleis was binnengetre den, was wellicht de hartelijkste, die ooit een bezoekeraldaar ten deel is gevallen, zelfs het huishoudelijk personeel van het paleis rende naar. buiten, toen zijn auto naar binnen reed en de bedienden juichten den eersten minister tezamen met de steeds toenemende menigte voor het paleis toe, terwijl honderden auto's hun claxons lieten loeien. Chamberlain en zijn vrouw vertrokken om 19 uur 12 van het Buckingham Palace en ook ditmaal werd de auto weer 'om ringd door de jubelende menigte, zoodat bereden politie een weg moest banen. De koning heeft Chamberlain warm gelukge- Wenscht. In Downlngstreet. Om 19 uur 15 arriveerde Chamberlain in Downingstreet. Ook hier was de ont vangst onbeschrijfelijk geestdriftig. De op eengepakte menschenmassa was zoo dicht, dat slechts een geul ter breedte van een auto tusschen de rijen overbleef. Toen Chamberlain's wagen verscheen, ontstonden onbeschrijfelijke tooneelen van gêestdrift. Onmiddellijk achter den wagen stroomde de nauwe geul dicht en het pu bliek trachtte den eersten minister te vol gen. Ten slotte kroop de auto nog slechts voorwaarts. Het gejuich was oorverdoo- vend. De mannen en vrouwen klopten op de ruiten van den wagen, terwijl Cham berlain glimlachende en blij, met zijn hoed naar hen wuifde. Enkele seconden na zijn ambtswoning te zijn binnengegaan, verscheen Chamber lain met zijn vrouw voor een van de ven sters, waarop een nieuwe uitbarsting van jubelende geestdrift volgde. Kort hierna kwam het kabinet in ver gadering bijeen. De zitting heeft 35 minu ten geduurd. De eerste minister bracht rap port uit over zijn bezoek aan Duitschïand. Er is niets vastgesteld omtrent een verdere kabinetszitting. Chamberlain verdient den Nobel- prijs voor den vrede. De bekende schrijver Lawrence Szabo schrijft in de Hongaarsche „Azest", dat hoewel reeds vele waardige personen den Nobelprijs voor den vrede hebben gekre gen, de Noorsche autoriteiten moeten over wegen dezen thans aan Chamberlain toe te kennen, want hij heeft een werk ver richt, dat millioenen malen grooter is, dan hetgeen de anderen hebben gedaan. Dankdiensten in Engeland. Kardinaal Hinsley heeft gelast, dat Zon dag a.s. in alle kerken in Engeland een plechtig Te Deum zal worden gezongen om God te danken voor het behoud van den vrede. PARIJS ONTVANGT DALADIER. Gisteravond te tien minuten voor vijf is de Fransche minister-president Daladier op het vliegveld Le Bourget gedaald. Een groote menigte was aanwezig om hem toe te juichen en dc menschen braken door de afzetting heen en omringden den auto, waarin de minister-president naar Parijs terugkeerde. Voortdurend hoorde men kre ten „leve de vrede", „leve Frankrijk", „le ve Daladier", „leve Chamberlain" en werd de „Marseillaise" gezongen. Te Parijs zag men hetzelfde tooneel. Een groote menigte wachtte op de aankomst van den minister-president en zoodra hij verscheen barstte men in toejuichingen uit en zwaaide men met vlaggen en hoeden. De auto kon slechts zeer langzaam voor waarts gaan. Zoodra Daladier op Le Bourget uit het vliegtuig steeg, verklaarde hij „Ik kom Stort vandaag uw bijdrage bij ons blad. Wij hebben gisteren reeds medegedeeld dat de heeren mr. F. Lants- heer te Oostkapelle, mr, J. J. Heijse en dr. S. S. Smeding, beiden te Middelburg, een comité hebben gevormd om Neville Chamberlain op korten termijn een huldeblijk aan te bieden in verband met diens prach tige werk voor het behoud van den vrede. Om te onderstrepen dat het hier niet om een Middelburgsch, maar inderdaad om een Zeeuwsch huldeblijk gaat, is notaris J. C. Paap te Vlissingen tot genoemd comité toegetreden en heeft de Vlissingsche Courant zich beschikbaar gesteld om bijdragen voor dit doel in ont vangst te nemen. De inzameling sluit reeds Maandagmorgen te 9 uur. Het is dus kort dag. Wie er lang over moet denken of een bijdrage gegeven moet worden, late het schenken hiervan achterwege. Het moet een spontaan gebaar zijn van hen die ondanks alle bezwaren die aan de over eenkomst van München kleven den Britschen premier zien als de nobele figuur die Europa bewaard heeft voor een poel van ellende, bloed en tranen. Ons bureau is tot hedenavond 9 uur geopend om gelegenheid te geven bijdragen (die ons blad verantwoorden zal) af te geven. Ook kunnen deze in gesloten enveloppe, met opschrift: Huldeblijk Chamberlain in de bus van ons gebouw worden gedeponeerd. Reeds werden door ons giften ontvangen van C. A. v. W. f 25.—C. P. f 10j Vlissingsche Courant f 15.—. terug uit Duitschïand. De onderhandelin gen zijn zeer zeker moeilijk geweest doch ik ben. heilig overtuigd, dat de gesloten overeenkomst noodzakelijk was voor het handhaven van den vrede in Europa. Ook ben ik overtuigd, dat dank zij de weder- keerige concessies en dank zij den geest van samenwerking, welke de vier groote mogendheden bezielde, de vrede is gered. Op het vliegveld werden den minister-pre sident bloemen aangeboden. Bijeenkomst van den ministerraad. Te zes uur kwam vervolgens de minis terraad bijeen. Bij de opening van de ver gadering dankte president Lebrun namens het geheele volk Daladier voor het vervul len van de delicate opdracht. Minister-pre sident Daladier bracht verslag uit van de besprekingen te München, waarna de ge heele ministerraad zich vereenigde met de woorden van den president om Daladier te danken. De minister-president dankte hier voor en vroeg ook minister Bonnet niet te vergeten. MUSSOLINI TE ROME TERUG. Mussolini is gistermiddag om zes uur per specialen trein in Rome aangekomen, waar hij geestdriftig is ontvangen. Hij be gaf zich onmiddellijk naar het Palazzo Venezia, waar hij, terwijl de Giovinezza weerklonk, op het balkon verscheen. Lan gen tijd overschouwde Mussolini de onaf zienbare menschenmenigte, die voor het paleis was samengestroomd. Daarop groette hij met opgeheven arm en verliet langzaam het balkon, om spoedig voor een tweede en een derde maal op het balkon te verschijnen. Eerst toen richtte hij het woord tot de menigte, zeggende „Kameraden, gij hebt gedenkwaardige uren beleefd. In München hebben wij voor den vrede der gerechtig heid gewerkt. Is dat niet het ideaal van het Italiaansche volk?" De menigte antwoordde daarop met een stormachtig geroep „Ja". Praag in rouw. De Tsjechische zender heeft gisteren be kend gemaakt, dat uit rouw over de beslui ten van München het program niet voort gezet werd, doch dat de zenderdienst be perkt werd tot nieuwsuitzending en even tueel© mededeelingen. Ook alle schouwburgvoorstellingen en concerten in Praag werden voor gister avond afgelast. 1 café's waren gesloten. Den provinciesteden werd aangeraden de zelfde maatregelen te nemen. Men heeft gepoogd te betoogen tegen de voorwaarden van de overeenkomst der vier mogendheden, doch de autoriteiten zijn den toestand volkomen meester. Rede van minister-president Syrovy. Gisteravond te vijf uur heeft de Tsjecho- Slowaaksche minister-president, generaal Syrovy, een radiorede gehouden tot de be volking van. Tsjecho-Slowakije. Hij ver klaarde o.m., dat hij alles heeft afgewogen en hij is tot de overtuiging gekomen, dat de gekozen weg de eenig juiste is. De ver- Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant Geestdriftige ontvangst van Chamber* Iain, Daladier en Mussolini. i(Pag. 1, eerste blad)] Raadsoverzicht. [(Pag. 3, eerste blad)] Gemeenteraad van Souburg. (Pag. 1, tweede blad)] Het binnenlandsche luchtverkeer ge deeltelijk hervat L( Luchtvaart)] 'Bü het schoonmaken van een mitrail leur is een 13-jarig meisje doodge schoten. [(Gemengd nieuws)] De laatste TJtrechtsche gemeentetram heeft plaats gemaakt voor autobussen. [(Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. tegenwoordigers van de vier mogendheden, welke te München bijeen waren, hebben verzocht nieuwe grenzen te aanvaarden^ Hij stond voor een alternatiefof wel een wanhopige verdediging met opoffering van een geheel geslacht, ongerekend nog de vrouwen en kinderen, of wel het aannemen van voorwaarden, welke eenig zijn in de geschiedenis. Tsjecho-Slowakije werd aan zijn lot overgelaten. Het is alleen gebleven, alle buren waren gewapend en de toestand was gelijk aan die van een belegerd kasteel, omringd door een overweldigende meerderheid. Voorts deed de minister-president een beroep op het geheele land om kalm en eensgezind te blijven. Een ontelbare menigte luisterde in de straten naar de beide oproepen. Vervolgens werden vaderlandslievende betoogingen ge organiseerd. Incidenten in Silezisch Cleszyn. Uit Cieszyn wo-dt aan het Poolsch Tele- graafagentschap gemeld, dat bij 't station Bogumin Poolsche arbeiders met handgra naten gewapend een Tsjechischen munitie- trein hebben aangevallen. Een der wagons is ontploft. Bij de gevechten van Donderdag zijn in totaal zestien dooden gevallen. In het gebied van Asch is de toestand onveranderd. Manschappen van het Duit sche vrijkorps voerden gistermiddag een vrijwel onbloedige guerilla met Tsjechische voorposten. De wegen waren gisteravond nog gebarricadeerd en het was gevaarlijk de Tsjechische linies te riaderen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1