S. WIENER Co. Indrukwekkende rede van Chamberlain 76e JAARGANG - NUMMER 228 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 Hij vindt Hitler's houding onredelijk „Ik zal tot het laatste oogenblik voor den vrede werken De Nederlandsche grenstroepen versterkt. Duitschland zou geen concessies meer willen doen. STADSNIEUWS Minister Colijn spreekt hedenavond voor de radio. UIT DE PROVINCIE EERSTE BLAD m»« Jew «laags CHIQUE MANTEL Fl. 29.7® 9Itafifels Swaggers Bontmantels J. do Jlders, van »LGJi J. |D.Z.) i tot faber en iicbe". (of- Panjs ^rland ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent- schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr, WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 AD VERTENT1EPRU S Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Gisteravond hebben de luisteraars in ge heel Engeland, tal van Europeesche lan den en in de Vereenigde Staten geluisterd naar de rede, welke minister-president Chamberlain, in zijn werkkamer in Dow- ningstreet no. 10 heeft uitgesproken. Neville Chamberlain Chamberlain verklaarde, dat hij vandaag in het parlement een verklaring af zou leggen over de gebeurtenissen, welke heb- geleid tot den huldigen ang-stigen en critieken toestand. Hij voegde hieraan toe „Het was niet mogelijk eerder een ver klaring af te leggen, toen ik heen en terug over Europa vloog en de toestand zich ieder uur wijzigde. Doch vandaag is het voor korten tijd kalm en ik wensch een paar woorden te zeggen tot de jonge man nen en vrouwen van Engeland en het Britsche rijk, en misschien ook wel tot anderen. Eerst moet ik iets zeggen tot hen, die ofwel mij of mijn vrouw hebben geschre ven in deze weken, om ons te zeggen, dat zij dankbaar waren voor mijn pogingen en ons hun hoop op mijn succes verzekerden. De meesten van deze brieven waren af komstig van vrouwen, moeders en zusters van onze eigen landgenooten. Doch er v/aren ook ontelbare brieven van anderen bij, uit Frankrijk, België en Italië, zelfs uit Duitschland. Het was hartverscheurend de groeiende bezorgdheid, welke hieruit bleek, te lezen en de groote opluchting, wanneer zij te vroeg dachten, dat het ge vaar voor oorlog geweken was. Op het oogenblik zie ik niet wat ik mo gelijk nog zou kunnen doen door bemid deling". Met merkbare ontroering vervolgde de minister-president„Hoe verschrikke lijk, hoe ongelooflijk fantastisch is het, dat wij loopgraven graven en gasmaskers be proeven, omdat volken in een afgelegen land twisten. Volken van wie we niets weten. Het schijnt bijna onmogelijk, dat een twist, welke in beginsel is bijgelegd, een reden tot een oorlog zou worden. Ik kan begrijpen, waarom de Tsjechische re geering zich niet in staat achtte de voor waarden aan te nemen, welke haar zijn voorgelegd in het Duitsche memorandum. Ik voel evenwel, na mijn besprekingen met Hitier, dat indien slechts tijd werd gelaten, het mogelijk zou zijn een regeling te tref fen. Ge weet reeds, dat ik alles heb ge daan, wat een man kan doen om dezen twist bij te leggen. Na mijn bezoeken aan Duitschland voel ik zeer goed hoe Hitier zich voelt. Hij moet de voorvechter zijn van de zaak der Duitschers, aan wier grieven tot nu toe niet is tegemoetgeko men. Hij heeft mij persoonlijk gezegd en gisteravond heeft hij het herhaald, dat wanneer het vraagstuk der Sudeten ge regeld zal zijn, de territoriale eischen van Duitschland in Europa vervuld zullen zijn. Na mijn eerste bezoek aan Berchtes- gaden deed ik aan de Tsjechische regee ring voorstellen toekomen die de kern ga ven wat hij verlangde en ik was zeer ver rast, bij mijn terugkeer in Duitschland te vernemen, dat hij er op stond, dat het gebied onmiddellijk aan hem zou worden overgedragen en onmiddellijk door Duitsche troepen zou worden bezet, zonder dat eerst een regeling werd getroffen voor de be scherming van de inwoners van dit gebied, die geen Duitschers zijn en niet in het Duitsche rijk wildon worden opgenomen. Ik moet zeggen, dat ik deze houding onredelijk vind. Indien de reden hiervan is, dat Hitier twijfelt aan de bedoelingen van de Tsjechische regeering in het uitvoeren van de belofte en het overgeven van het gebied, dan heb ik aangeboden om uit naam van de Britsche regeering de woor den van de Tsjechische regeering te ga randeeren en ik ben er zeker van, dat de waarde van onze belofte nergens wordt onderschat. Ik zal de hoop op een vreed zame regeling niet opgeven, of mijn po gingen voor den vrede staken, zoolang hoop bestaat. Ik zou niet aarzelen een derde bezoek te brengen aan Hitier, in dien ik zou meenen, dat het iets zou hel pen, doch op het oogenblik zie ik niet, wat ik verder voor nuttigs zou kunnen doen op den weg van bemiddeling. Toch zijn er enkele dingen, welke wij kunnen en moeten deen, thuis. Nog steeds v/orden vrijwilligers gevraagd voor de ver dediging tegen aanvallen uit de lucht, voor brandweer en politie en de territoriale eenheden". De minister-president vroeg vervolgens mannen zoowel als vrouwen hun diensten aan te bieden. „Weest niet bevreesd, wanneer ge hoort van mannen, die onder de wapenen zijn geroepen voor de verdediging tegen lucht aanvallen of om de schepen te bemannen. Dit zijn slechts voorzorgsmaatregelen, wel ke de regeering in tijden als thans moet nemen. Zij beteekenen geenszins, dat wij besloten zijn oorlog te gaan voeren of dat de oorlog voor'de deur staat. Wij moeten sympathie gevoelen voor een klein land, dat door een' grooten, krach- tigen buurstaat wordt bedreigd. We kun nen evenwel niet in alle omstandigheden het geheele Britsche Imperium in een oor log storten alleen voor dit land. Als wij moeten strijden, dan moet het om belang rijker redenen zijn. Ik ben zelf een man des vredes in het diepst van mijn ziel. Het conflict tusschen mogendheden is voor mij een nachtmerrie, doch wanneer ik over tuigd was, dat eenig land voornemens was om de geheele wereld te regeeren door de vrees voor zijn kracht, dan ben ik van meening, dat tegenstand moet worden ge boden. In een dergelijke overheersching zou het leven van volken, die in de vrij heid gelooven, het leven niet waard zijn. Oorlog is een vreeselijk ding en we moe ten wel overwegen, voor wij er toe over gaan, dat werkelijk groote belangen op het spel staan en dat de roep, om alles te riskeeren in de verdediging", onweer staanbaar is, nadat alle gevolgen zijn over wogen. Op het oogenblik vraag ik u, wacht zoo kalm als ge kunt op de gebeurtenissen van de eerstkomende dagen. Zoolang de oorlog nog niet is begonnen is er nog hoop, dat hij voorkomen zal worden en ge weet, dat ik tot het laatste oogenblik voor den vrede zal werken. De regeeringspersdienst meldt In verband met den internationa len politieken toestand heeft de re geering maatregelen getroffen tot versterking van de grenstroepen. Desbetreffende waarschuwingen zijn gisteren verzonden. De reeds onder de wapenen zijnde grens troepen hebben haar opstellingen ingenomen. Heden is het personeel, waaraan waarschuwingen waren verzonden, in werkelijken dienst geroepen. Het A.N.P. verneemt nader, dat het hier oudere lichtingen betreft, waaruit troepen worden gerecru- teerd van verschillende wapens, voornamelijk infanterie en lucht doelartillerie, ter versterking van de grensbeveiliging. De opgeroepenen zijn meeren- deels bewoners van de grens streken. De diplomatieke machine werkt op volle toeren. Naar men. te Londen meent te weten, heeft het rapport, dat Horace Wilson uit Berlijn heeft meegebracht, en dat in de gis teravond te Londen gehouden kabinetszit ting is bestudeerd, geen enkele concessie van de Duitsche regeering overgebracht. Desondanks echter stelt het kabinet zich, naar men meent te weten, op het stand punt, dat de pogingen voor een vreedzame oplossing tot het laatste oogenblik moeten worden voortgezet. Sir Horace Wilson was gistermiddag te vijf uur, komend Van Berlijn, op het vlieg veld Heston aangekomen en arriveerde te tien minuten voor zes op Downingstreet, waar sir Samuel Hoare en Inskip zich reeds bevonden. Vanmiddag zou te Londen een witboek worden gepubliceerd, dat volledig licht zal werpen op de jongste gebeurtenissen en voor het Britsche volk de verantwoordelijk heden zal vaststellen. Uit goede bron wordt te Berlijn beves tigd, dat Horace Wilson getracht heeft, van Hitier uitstel te verkrijgen voor de ontrui ming der Sudetenduitsche gebieden door de Tsjecho-Slowaaksche troepen, waartegen over Engeland de garantie zou bieden, dat het Londensche plan nauwkeurig wordt uit gevoerd. Algemeene mobilisatie in Duitschland op komst Gisteren is Chamberlains afgezant nog maals door Hitier ontvangen, die hem te verstaan gaf, dat indien hij vanmiddag om 2 uur nog geen bevredigend antwoord van Praag zou hebben ontvangen „hij zich voor behield, de noodige maatregelen te nemen." Men. gelooft algemeen, dat Hitier doelde op de algemeene mobilisatie, waartoe de order Maandag, tijdens de rede van den Rijkskanselier, verwacht werd en die zon der twijfel slechts in verband met Chamber lain's brief is uitgesteld. Bovenstaand bericht wordt echter in wel ingelichte kringen te Berlijn als valsch ge kenmerkt. In buitenlandsche kringen te Berlijn ge looft men algemeen, dat Engeland en Frankrijk nog een laatste poging zullen doen om een afbreken der besprekingen met Berlijn te vermeden, door maatregelen voor te stellen, waardoor de uitvoering van het plan tot ontruiming van het Sudeten duitsche gebied zou kunnen worden be spoedigd. De bouw van de woningen voor „Goed Wonen" gegund. De uitvoering van de 154= arbeiders woningen voor rekening van de woning bouwvereniging „Goed Wonen" is opge dragen aan den aannemer H. J. Brinkhuis te Maastricht voor zijn aannemingssom groot 347.600. Met het werk zal spoedig worden aange vangen, De belastingen moeten betaald worden. De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen, Zeilmarkt no. 8, maakt bekend, dat ter voorkoming van vervolging vóór 8 October a.s. betaald moet zijn op de personeele belasting 1938, aanslagbiljetten gedagteekend April 1938 en op de in komstenbelasting 1938-1939, aanslagbiljet ten gedagteekend Juli 1938 Het nieuws van den dag in beeld. Foto's 'm onze Tijdinghal De toren van de Nieuwe Kerk op de Groote Markt te Delft wordt op het oogen blik gerestaureerd, in verband waarmede het bovenste gedeelte van den toren thans achter steigerwerk schuil gaat. Vlissingsch scheepvaarfcnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Anna" van Londen naar Duinkerken; „Nautilus" van Gravelines. Om te bunkeren: Ned. m.s, „Tromp" van Antwerpen. Vertrokken: „Tromp" naar Lon den „Telegraaf 21" naar Brugge„Cor- moran" naar Londen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd Een huissleutel; kinderhandtaschje zilveren oorbel met imitatie paarlgehaakt kleedje gebloem- De Minister-President, Dr. H. Colijn, zal hedenavond om half negen over de drie zenders een radiorede houden. de sjaal en Lip-sleutel no. 853 en een rij- wielbelastingmerk, en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentmantelceintuur bij Looisen, Hobcinstraat 89 blauwe ceintuur met gesp bij v. d. Maas, p/a Kats, Nieu- wendijk 17 geel geblokte japonceintuur bij den Hollander, Breewaterstraat 59 rij- wielbelastingmerk bij Blinkhof, Winkel manstraat 5 bruin lederen portemonnaie met inhoud bij mevr. Weijens, Badhuisstr. 27 bruine damesportemonnaie met inhoud bij B. van Belzen, Marinestraat 19 wan delclubmuts bij mevr. Agterberg, Badhuis straat 108 rijwielbelastingmerk bij Evers- dijk, Gravestraat 1ijzeren 1 kg gewicht bij Wallenaar, Sottegemstraat 68 fluit aan touwtje bij Brijsse, v. d. Manderestr. la kindermutsje bij M. Louis, Boul. Ban- kert 104:glas van polshorloge met meta len rand bij J. van Splunder, Noordstraat 40 damesportemonnaie met inhoud bij A. de Koning, Nieuwe Vlissingscheweg 207 bij het Wissel te Souburg grijze portemon naie met inhoud bij Wouterse, Groenewoud 76 tortelduif en oranjekleurige kat in het asylhalfwas konijn bij N. J. Rolfes, Ge raniumlaan 18 doublé armbandje bij Meij er, Kleine Markt 11 klein R.K. gebeden boekje bij Louwerse, Rozengracht 26 wit kindertaschje met portemonnaie en zak doek bij J. v. d. Linde, Paul Krugerstraat 27 ceintuur van japon bij E. Steenhard, Kasteelstraat 3 18 pakken huishoudzeep bij Marinissen, Molenstraat 11zilveren hangertje met ketting en portemonnaie met inhoud bij kantoor P.Z.E.M. zwarte tabakszak met ritssluiting bij de Rijke, Koudekerkscheweg O 48 Michelin auto band 140 bij 40 bij van Hoorn, Vrouwe straat 35. Vlissingsch scheepsvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (ver wacht) Nederlandsch m.s. „Anna" van Londen naar Duinkerken„Nautilus" van Gravelines. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Tromp" van Antwer pen. Vertrokken: „Tromp" naar Londen„Telegraaf 21" naar Brugge „Cormoran" naar Londen. Kaderdag Chr. Besturenbonden op Walcheren. Doordat de kaderdag te Goes gehouden door verschillende omstandigheden zeer slecht bezocht was, besloot het C. N. V. een vergadering te houden voor de Wal- chersche Besturenbonden te Middelburg, welke gisteravond werd gehouden. Deze bijeenkomst was druk bezocht en stond onder leiding van den heer F. P. Fuijkschot, hoofdbestuurder van het Chr. Nat. Vakverbond, die na opening op de ge bruikelijke wijze allen namens het dage- lijksch bestuur van het C.N.V. welkom heette. Het C.N.V. hecht aan de kaderver gaderingen groote waarde, vooral ook om het werk te bespreken, dat in den komen den winter zal moeten geschieden. Het deed spr. genoegen, dat zoovele besturen zijn opgekomen. Met de Zeeuwsch-Vlaam- sche vrienden wordt eveneens afzonderlijk vergaderd. In Terneuzen is Maandag ook een zeer goed geslaagde vergadering ge houden. Hierna sprak de heer Fuijkschot over de vraag „Hoe kan de Christelijke vakbewe ging worden versterkt?" Verschillende middelen we-den daartoe aangewezen, o.a. ter voorbereiding van het huisbezoek in de maand November een radioavond van het C.N.V., het verspreiden van een vlug schrift en een perscampagne. Het C.N.V. zou gaarne zien, dat dezen winter het le dental met 5 vermeerderde. Deze actie zal g-evolgd dienen te worden door enkele huisbezoek-weken in de eerste helft van November, terwijl in de tweede helft dier maand groote propagandaverga- deringen zullen plaats hebben. Verder zal aandacht moeten worden ge schonken aan de innerlijke versterking der besturenbonden. Het aantal studieclubs dient te worden uitgebreid. Christelijk- sociale scholing is in dezen tijd beslist noodzakelijk. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Indrukwekkende rede van Chamber lain „Ik zal tot het laatste oogenblik voor den vrede werken". L(Pag. 1, eerste blad) Vanavond om half negen spreekt Minis ter Colyn voor de radio. (Pag. li eerste blad); Engeland mobiliseert zijn vloot. (Buitenland), Drama te Rotterdam eischt een doode en een zwaar gewonde. IGemengd nieuws); Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. .(Gemengd nieuws) De Nederlandsche grenstroepen zijn versterkt. jPag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN! met Indisch Lamgarneering Zeer mooie en uitgebreide sorteering Nieuwe modellen en voordeelige prijzen MIDDELBURG Op de inleiding volgde een drukke be spreking. Verschillende vragen werden ge steld en opmerkingen gemaakt, welke de inleider beantwoordde. Vervolgens sprak de heer Fuijkschot over „het eigen karakter der Chr. vakbe weging". Na rondvraag sloot de heer Meliefste de geanimeerde vergadering met dankgebed.; Aanbesteding. Namens Ged. Staten heeft de hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat hedenmorgen te Middelburg aanbesteed het verbeteren van het in de kom der ge meente Renesse gelegen deel van weg no. 2 van het Provinciaal wegenplan,met bij komende werken. Inschrijvers waren Gebr. G. M. en J. M. Kieviet, Colïjnsplaat 6110 A. War-i rens, Ossenisse 4789 M. v. d. Velde, Bruinisse 4690 A. J. Verjaal, Dreischor 4500; L. van Boven, Ellewoutsdijk 4440; H. Douw, Zierikzee 4440 N. v. d. Linde, Scharendijke 4378 J. D. Jansen, Colijns- plaat 4165 P. van Dongen Mzn., Scha rendijke 4163 J. den Oude, Sluis en W, v. d. Berg, Bruinisse 4156 W. Wandel, Nieuwerkerk 4075. De ingenieur wees er op, dat verschillen de inschrijvers gebruik blijven maken van formulieren, waarop gedrukt staat, dat de inschrijving 10 dagen gehandhaafd wordt, terwijl dit 30 dagen moet zijn. Biljetten waarop het cijfer niet is veranderd, moet de hoofdingenieur ter zijde leggen* Het voorkomen van zout water in den Polder Walcheren. Naar aanleiding van opmerkingen van den heer Osté in de vergadering van den polder Walcheren over het zout zijn van water in de slooten en 't plotseling komen van water in anders droge slooten, maakte men ons ai tent op een artikel van de hand van den heer P. L. Bolier, oud-hoofdopzich ter van den polder Walcheren in het num mer van het maandblad „de Zeeuwsche Polder" van 15 Januari 1935, onder boven staand hoofd. Wij ontleenen daaraan het volgende „Als bij langdurige droogte bijna alle slooten in den polder Walcheren droog lig gen, gebeurt het dikwijls, dat de boer

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1