Hitler's eischen onaanvaardbaar geacht irwijs EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 226 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 Zij zouden 1 October ingewilligd moeten zijn, anders Vanavond spreekt Hitier voor de radio «nw Jew Jqfl Op elke wond PUROL n. N 1, aagde abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 advertentteprij s Van 16 regels t 1.35, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels), Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bfl vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Roosevelt maant Hitier en Benesj' den vrede te bewaren Reuter vernam gisteravond van betrouwbare zijde te Londen, dat de hoofd punten van Hitler's eischen voor een regeling in Tsjecho-Slowakije, zooals deze uiteengezet zijn in het Duitsche memorandum, dat door bemiddeling van Cham berlain aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering is voorgelegd, de volgende zijn Terugtrekking van alle Tsjechische strijdkrachten, politie, gendarmerie, douanebeambten en grenswachten uit de te ontruimen gebieden, zooals deze uiteengezet zijn in de bij het memorandum gevoegde landkaart. Dit gebied moet op 1 October aan Duitschland worden overgedragen. Het ontruimde gebied moet in zijn tegenwoordigen toestand worden over gedragen, d.w.z, zonder dat de militaire, economische of verkeersinrichtingen, met inbegrip van de grondorganisatie van den luchtdienst en alle radiostations, vernield of onbruikbaar gemaakt zijn. Het rollend materiaal van het spoorwegnet in het gebied moet in onbeschadigden staat worden overgedragen. De Duitsche regeering gaat ermede accoord, dat een gevolmachtigde ver tegenwoordiger van de Tsjecho-Slowaaksche regeering en het Tsjecho- Slowaaksche leger wordt toegevoegd aan het hoofdkwartier van de Duitsche militaire strijdkrachten, om de bijzonderheden van de wijze van uitvoering der evacuatie te regelen. 1 De Tsjecho-Slowaaksche regeering moet onmiddellijk alle Sudetenduitschers die waar dan ook op het gebied van den Tsjecho-Slowaakschen staat diensfc doen bij de militaire strijdkrachten of bij de politie, ontslaan en toestaan huis waarts te keeren. De Tsjecho-Slowaaksche regeering moet alle politieke gevangenen van Duitsch ras vrijlaten. De Duitsche regeering is bereid toe te staan, dat vóór 25 November uiterlijk een volksstemming wordt gehouden in nog nader vast te stellen gebieden. Veranderingen in de nieuwe grens voortvloeiende uit de volksstemming moeten door een Duitsch-Tsjechische of een internationale commissie worden geregeld. De volksstemming zelf moet geschieden onder toezicht van een internationale commissie. Duitschland stelt voor, dat een gezaghebbende DuitschTsjechische com missie wordt ingesteld, voor de regeling van alle verdere details. Gedurende de volksstemming moeten beide partijen haar militaire strijd krachten uit de gebieden terugtrekken. De "beteekenis van het Duitsche memo randum blijkt pas uit de kaart, die eraan toegevoegd is. Deze kaart bewijst namelijk, aldus Havas, dat de nieuwe Duitsche eischen oneindig ■"•er uitgaan boven den eisch tot in lijving biji Duitschland van alle gebieden met een Duitsche meerderheid, die Hitier te Berchtesgaden had gesteld. Hitier verlangt thans ook een volksstemming voor de ge bieden, waar het Duitsche element niet noemenswaardig vertegenwoordigd is. Dit is bijvoorbeeld het geval met de gebieden tusschen Opava en Moravska Ostrawa, het geheele gebied rond Olmutz, de grenzen aan de Sudetenduitsche gebieden ten noorden van de Elbe en die rond Brno (Brünn). Hierdoor zou practisch een Duitsche muur worden opgericht tusschen Moravië en Bo- hsmen, die slechts met elkaar in verbin ding zouden staan door een corridor van 25 tot 30 K.M. zonder spoorweg. Drukke besprekingen te Londen. Chamberlain die Zaterdag te 13.14 uur op Heston landde, verklaarde bij zijn aan komst Mijn eerste taak is nu de Britsche en Fransche regeering verslag uit te bren gen van het resultaat mijner zending en zoolang ik dat nog niet gedaan heb, kan ik er moeilijk iets over vertellen. Ik kan alleen dit zeggen Ik vertrouw dat alle betrokken kringen hun pogingen zullen voortzetten om het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk vreedzaam op te lossen, omdat daarop de vrede van Europa draait. Hierna is Chamberlain naar Downing street gegaan. Een menigte van meer dan duizend menschen stond in White Hall en juichte en wuifde toen Chamberlain Downing- street binnenreed. Een deel van het pu bliek riep „Help de Tsjechen". Er was extra politieversterking, maar de orde bleef gehandhaafd. Om 3.35 uur begon een beperkte kabi- netszitting. Tot de aanwezigen behoorde o.a. Van Sittart. Om half zes is vervolgens het kabinet in vergadering bijeengekomen. Deze zitting was om vijf minuten over half acht ten einde. Later op den avond werd het volgende communiqué in Downingstreet uitgegeven „Daladier en Bonnet hebben de uitnoo- diging der Britsche regeering, Zondag niaar Londen over te komen om er kennis te nemen van een verslag van den minister president over de besprekingen te Godes berg, en een beraadslaging daarover, aan genomen". Zondagochtend kwam het Engelsche ka binet nogmaals bijeen. De bijeenkomst welke om half elf was begonnen, eindigde om 1.05 i"t. Daladier en Bonnet gaan naar Londen. Toen Zondag de Fransche kabinetsraad om 16.50 uur was geëindigd, heeft Sarraut het volgende communiqué voorgelezen „De kabinetsraad heeft kennis genomen van de uiteenzettingen van Daladier en Bonnet over het memorandum, dat Hitier aan Chamberlain ter hand gesteld heeft. Hij heeft eenstemmig de verklaringen goedgekeurd, die Daladier en Bonnet aan de Britsche regeering zullen gaan over brengen". Wyst Parys de Duitsche eischen af? Naar een speciale correspondent van de Times bericht, heeft de Fransche regeering met de groote meerderheid van de publieke opinie achter zich, besloten, dat het Duit sche memorandum niet kan worden aan vaard. Dat is de boodschap, welke mi nister-president Daladier en de minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, zouden hebben meegekregen naar Londen na een ministerraad, welke niet meer deed dan de meening van de natie in haar geheel weer spiegelen. Van de zitting van den kabinetsraad hebben Daladier en Bonnet zich naar Le Bourget begeven, vanwaar zij om 17.40 uur per vliegtuig naar Londen zijn vertrokken. 0.m 18.52 uur zijn op Croydon aan gekomen. De Fransche ministers zijn om 21.21 uur in Downingstreet aangekomen. „Toestand niet zonder hoop". De toestand na de Zondagavond gevoer de besprekingen is, naar Reuter meent te weten, nog uiterst moeilijk, doch niet zon der hoop. Tsjecho-Slowaaksche antwoord te Londen overhandigd. De Tsjecho-Slowaaksche gezant Masa- ryk heeft de Britsche regeering Zondag het antwoord van Praag op de Duitsche voorstellen overhandigd. Naar het Tsjecho-Slowaaksche pers bureau meldt doet het Tsjecho-Slowaak sche antwoord de tusschen de Fransch- Engelsche voorstellen en het Hitler-memo randum bestaande verschillen uitkomen. 1. De Fransch-Engelsche voorstellen be vatten slechts een idee, waarvan de moda liteiten door een neutral i internationale commissie moeten worden vastgesteld. Hitier wenscht zijn plan zelf te verwe zenlijken, op de wijze, zooals hij dat wenscht en dit op de kaart aangeeft en preciseert. 2. De Fransch-Engelsche voorstellen voorzagen slechts dat de Tsjechen geen enkel gebied zouden ontruimen zoolang de internationale commissie geen besluit zou hebben genomen. Hitier daarentegen eischt dat de Tsjechen, die het gebied, dat hij voor den eersten October zou willen be zetten, zouden willen verlaten en hun goe- deren en bezittingen zouden achterlaten. Het antwoord legt er verder den nadruk op, dat wat Hitier eischt in werkelijkheid niet een regeling van het vraagstuk der Sudetenduitschers is, doch de bezetting van militaire en strategische punten in Tsjecho-Slowakije. In Tsjecho-Slowaaksche kringen te Lon den heeft men Zondagavond nader gepre ciseerd, dat Masaryk des middags tijdens zijn onderhoud met Chamberlain en Hali fax, niet een. nota heeft overhandigd, die het definitieve antwoord van zijn regeering inhield, doch dat hg zich met hen heeft onderhouden over den Tsjecho-Slowaak schen toestand en deze voorstellen. Volgens een bericht uit Praag was het Tsjecho-Slowaaksche kabinet diep in den nacht nog bezig met de opstelling van het antwoord op het Hitler-memorandum, Praag maakt bezwaren tegen de laatste eischen.- In officieele Tsjechische kringen te Ge- nève werd gistermorgen verklaard, dat de regeering te Praag de conferentie te Lon den zal doen weten, dat zij er niet in kan toestemmen zich te onderwerpen aan de in het memorandum van Hitier gestelde voorwaarden. Met name voor zoover be treft het afstand doen van de vestingwer ken, zonder waarborgen van de zijde yan Duitschland. Een belangrijke mededeeling voor de Tsjechische radio. De Tsjecho-Slowaaksche radio heeft om half een gistermiddag een belangrijke me dedeeling van het Tsjechische persbureau Ceteka verspreid. Deze mededeeling was tevoren den luis teraars aangekondigd. In deze mededeeling van het Tsjechische persbureau werd herinnerd aan de omstan digheden, welke Tsjecho-Slowakije er toe hadden gebracht de cessie, van zekere ge bieden aan het rijk in t< willigen. Vervolgens werd er aan herinnerd, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije tegen haar zin en om den vrede te redden had toegestemd en dat Chamberlain zich naar Godesberg heeft begeven. Te Godesberg legden de Duitschers Chamberlain nieuwe voorstellen voor, wel ke veel verder gaan dan de regeering van Tsjecho-Slowakije had ingewilligd. Deze nieuwe voorstellen zijn vervat in een memorandum, dat Chamberlain slechts als bemiddelaar aan de regeering van Tsjecho-Slowakije heeft doen toekomen. Dit memorandum werd Zondagochtend aan de regeering van Tsjecho-Slowakije overhandigd. Vóór dit memorandum werd overhandigd hebben de gezanten van Frankrijk en Groot-Brittannië, de regeering van Tsjecho Slowakije er Vrijdagavond van in kennis gesteld, dat dit memorandum haar zou worden overhandigd, met de mededeeling, dat aangezien de voorwaarden, welke in dit memorandum worden gesteld, veel ver der gaan dan de voorwaarden, welke vroe ger waren aanvaard, Chamberlain voor zijn vertrek uit Godesberg, namens de bei de regeeringen aan Hitier heeft doen we ten, dat hij aan de regeering van Tsjecho- Slowakije de aanvaarding dezer nieuwe voorwaarden niet zou kunnen aanbevelen. Onder deze omstandigheden, na dezen stap der beide gezanten bij de regeering van Tsjecho-Slowakije is de regeering Vrij dagavond om acht uur bijeengekomen en heeft zij besloten tot een algemeene mo bilisatie. Dit ernstige besluit, aldus de mededee ling, werd gerechtvaardigd door het feit, dat gewapende benden, komende van Duitsch grondgebied, zonder uitdaging op verscheiden punten aanvallen hadden ge- daan op Tsjecho Slowaaksche grensposten. De organen aan de grens van Tsjecho- Slowakije hadden order in geen geval ge bruik te maken van hun vuurwapenen en onder geen beding naar Duitsch grondge bied over te gaan. Na dezen stap van de beide gezanten van Frankrijk en Groot-Brittannië en met het oog op deze gebeurtenissen, welke zich aan de grens voordeden, was de regeering van Tsjecho-Slowakije er van overtuigd, dat nog langer passief te blijven het ge vaar zou opleveren tot een conflict te lei den. Zij besloot tot mobilisatie. Geen der besluiten werd genomen tegen den raad der groote mogendheden in, noch buiten haar medeweten. Een Britsche verklaring. In een Zondagavond van officieele zijde gepubliceerde Britsche mededeeling wordt verklaard, dat de door de radio te Praag verspreide verklaring, volgens welke öe mobilisatie in Tsjecho-Slowakije geschied zou zijn op advies: en met goedkeuring van de Britsche regeering, niet geheel in over eenstemming is met de feiten. Er wordt op gewezen, dat de Britsche regeering de Tsjecho-Slowaaksche regee ring heeft medegedeeld, dat zij niet langer de verantwoordelijkheid wilde aanvaarden haar aan te raden niet te mobiliseeren, doch er tevens op gewezen heeft, dat zij wel moest overwegen, dat de aankondiging van een Tsjecho-Slowaaksche mobilisatie een actie der andere mogendheden zou kunnen verhaasten. Hoe Praag het Duitsche memoran dum beoordeelt. Het standpunt, dat men te Praag in neemt ten aanzien van de definitieve eischen van Hitler is, naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat de aanvaarding van het Duitsche plan gelijk zou staan met algeheele capitulatie van de staatssouvereiniteit. Praag bereid tot onderhandelingen met Warschau. Officieel is Zondag te Warschau mede gedeeld, dat, nadat Polen eraan herinnerd had, dat het nog steeds wacht op antwoord op zijn nota van 21 dezer, de secretaris yan de Poolsche legatie te Praag ervan in ken nis is gesteld, dat dit antwoord Zondag zou worden overhandigd. De Tsjecho-Slowaak sche regeering verklaart zich in dit ant woord bereid, met Warschau te onderhan delen ov.er de Poolsche aanspraken op Sile- zisch Teschen. Het bericht van de principieele aanvaar ding, dat gistermiddag door de Poolsche radio is omgeroepen, is overal in het land met groote voldoening ontvangen. Vooral in Teschen, waar de atmosfeer sedert eenige dagen zeer gespannen was, gaf het aanlei ding tot groote geestdrift. Roemenië en Joegoslavië zullen Tsjecho-Slowakije by nïet-uitge- lokten aanval van Hongarije steimen. Volgens berichten uit Boekarest en Bel grado hebben de vertegenwoordigers van Roemenië en Joegoslavië te Praag Zater dag de Tsjecho-Slowaaksche regeering er «van in kennis gesteld, dat hun landen zich nog steeds op grond van de verdragen der Kleine Entente verplicht achten, Tsjecho- Slowakije ingeval van een niet uitgelokten Hongaarschen aanval, gewapenderhand bij te staan. Dit bericht wordt door Roemeensche di plomatieke kringen te Boedapest bevestigd. Het is rustig in Tsjecho-Slowakije. Gisteren heeft de Tsjecho-Slowaaksche omroep medegedeelde De nacht van Zater dag op Zondag is in het geheele Tsjecho- Slowaaksche gebied en in de grensstreek rustig verloopen. Overal was het kalm. Alleen te Bruntas in Moravië heeft zich een klein incident voorgedaan daar werd uit de vensters van een huis op schildwachten geschoten. Nadat eenige schoten waren ge wisseld, werd de rust hersteld. De Duitsche bevolking laat zich niet beïnvloeden door de tendentieuze en leugenachtige meöedee- lingen van de Duitsche zenders, die haar tot opstand aanzetten. De groote meerder- heiu dezer bevolking kon zich rekenschap geven van de onwaarheid der Duitsche be richten. Aan den oproep tot ongehoorzaam heid van Henlein, die meermalen door een Duitsch station herhaald werd, hebben slechts jonge extremisten van de Sudeten duitsche partij 'gevolg gegeven. In haar groote meerderheid heeft de bevolking het mobilisatiebevel stipt opgevolgd. De omroep deelde verder mede, dat de autoriteiten in geen enkel geval haar toe vlucht tot het standrecht hebben behoeven te nemen. Er heeft geen enkele militaire terechtstelling plaats gehad. Alle anders luidende berichten zijn verzonnen en leugen achtig. Beweging van af deelingen van het vrijcorps. De correspondent van Reuter te Asch meldde Zaterdagavond om half negen, dat in de laatste paar uren eenheden van het Sudetenduitsche vrijcorps zich van Haslau naar het district van Asch bewogen, Verplichte arbeidsdienst voor mannen en vrouwen. Op grond van art. 57 van de wet op de landsverdediging heeft Zaterdag president Benesj een decreet geteekend over de „in staat van verdediging brengen van den staat". Het decreet stelt een verplichten arbeids dienst in. Hieronder vallen mannelijke en vrouwelijke burgers van 17 tot 60 jaar. Het decreet heeft ir. het bijzonder betrekking op openbare nutsbedrijven, den gezond heidsdienst enz. Het decreet stelt in staat van de dien sten van personen gebruik te maken, zelfs door annuleering van een reeds bestaande arbeidsovereenkomst. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Duitsche eischen onaanvaardbaar geacht. [(Pag'. 1, eerste blad); De Onderlinge Vereeniging „Do Zeeuwsche Pers" viert haar 5-jarig bestaan. .(Provincienieuws)] De K.L.M. zou voornemens zijn 300 man personeel te ontslaan. .(Luchtvaart), Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. [(Gemengd nieuws); ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Het ministerie verbreed. President Benesj heeft Zaterdagavond' twee Slowaken als ministers zonder porte- feuille in de regeering benoemd. Het zijn Gsrnak en Karvas. Benesj heeft voorts eenige ministers in den Hoogen Raad van landsverdediging be-* noemd. Bloedige botsing aan Foolsch- Tsjechïscbe grens. Uit Morawska Ostrawa wordt gemeld1, dat Zaterdag een botsing heeft plaats ge had tusschen een Tsjechische - militaire af- deeling en een groep Poolsche burgers te Treyniee Caztwiec. De Tsjechen zouden het vuur geopend hebben en twee Polen gedood en tien gewond hebben. Ook in andere plaatsen hebben zich incidenten voorgedaan. De telefoon- en telegraafverbindingen tusschen Teschen Tsjecho-Slowakije zijn verbroken. Belangrijke politie- en gendar merieversterkingen zijn Zaterdagmiddag in Teschen aangekomen, Wegens de sluiting der Poiolsch-Tsjechw sche grens van Tsjecho-Slowaaksche zijde, zijn de treinen uit Warschau naar Praag* Boedapest en Weenen Zaterdag niet ver trokken. De trein, die Vrijdagavond van Warschau naar Praag vertrokken was, is den volgenden morgen daar teruggekeerd. Evenwel zullen de internationale treinen tot aan het grensstation gaan en vervol gens gereden worden naar Berlijn of Bres- lau. Volgens van de grensstations ontvangen berichten is Vrijdagavond het geheele spoorwegverkeer tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije van Tsjecho-Slowaak sche zijde gestaakt, nadat reeds van tevo ren op tien verschillende trajecten het ver keer gestagneerd was door de vernieling van spoorlijnen en bruggen. Duitschland laat Praag tijd tot 1 October, zegt Mussolini. In een Zaterdag te Padua gehouden rede zei Mussolini o.m., dat Duitschland blijk heeft gegeven van groote gematigdheid en dat het Praag eischen heeft doen toeko men, waarbij tot 1 October respijt is ge laten. „Het zou een ernstige vergissing zijn, als men de geduldige houding van Duitsch land verkeerd uitlegde. Indien sommigen meenen, dat het oogenblik gekomen is om hun rekening met de totalitaire staten te vereffenen, zouden zij zich geplaatst zien tegenover twee landen, die een blok vor men. Het zou absurd zijn Europa in een catastrofe te brengen alleen om de sou- vereiniteit van Benesj over de minderhe den in den Tsjecho-Slowaakschen staat te handhaven". Tenslotte zei Mussolini „Ik weet, dat ieder van u en gij allen bereid zijt yoor iedere gebeurtenis". De menigte riep daarop „ja"g Hitier spreekt vanavond voor de radio. Minister Goebbels heeft bekend gemaakt, dat vanavond in het Sportpaleis te Ber lijn een groote volksbijeenkomst zal wor den gehouden, die door alle Duitsche zen ders zal worden uitgezonden. Op deze bijeenkomst, die om 8 uur Duitsche tijd (8.20 uur Nederl. tijd) aan vangt, zal Hitler het woord voeren.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1